BINTANGS IN BEECKESTIJN bootvluchtelingen toelaten Gemeente Velsen wil aantal Op Speliadeprogramma 1979 forse uitbreiding aantal busreizen 1 nt 3 X RAAD AKKOORD MET VOORTGANGSNOTA IN CABARETTESK DEBAT POSITIEVE REACTIE COLLEGE OP VRAGEN D’66 Terugloop 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 ZATERDAG 30 JUNI (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van burgemeester en wethouders heeft positief gereageerd op het verzoek van de gemeenteraads- fractie van D’66 om een aantal bootvluchtelingen op te nemen in de gemeente en zal de verant woordelijke overheidsinstanties laten weten bereid te zijn tien gezinnen van deze vluchtelingen in de gemeente een definitief on derdak te geven. Dat heeft het college de raad gisteravond mee gedeeld naar aanleiding van de vragen die D’66 eerder deze week heeft gesteld. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De gemeente raad is gisteravond akkoord ge gaan met de grote lijnen die het college wil gaan volgen inzake nieuwbouw en renovatie in Oud- IJmuiden, zoals het college die heeft vastgesteld in de aan de raad aangeboden voortgangsno ta. Het college gaat nu eerst met het Wijkcomité Oud-IJmuiden om de tafel zitten om de details van de plannen door te spreken. De resultaten van deze bespre king worden opnieuw vastgelegd in een nota, die ter goedkeuring aan de raad zal worden voorge legd. Dan is er ook ruimte voor discussie over details en kan de raad zich uitspreken over een de finitiever en meer uitgewerkt plan dan nu ter tafel ligt. 1 tlliM 1 -41 t Wbfc V W College opnieuw rond de tafel met Wijkcomite Oud-IJmuiden nhuis), zon- ü- D. H. Kuijper (Progressief Velsen) ir Burgemeester P. J. Molendijk. rstraji :ondag i K:. ür Mevrouw Lammersen 50 lur ur 80 60 50 70 50 75 Iphus- L30 en ■rkerk, Ver- Maer- i. Joh. 32, zo 0 uur ■ocrati- ring. ranuêl- 5 u. ds. 117, zo. hr. W t, zater- 1.30 en erlaan, den. ran, za- ig, zon- g 19 u. H. mis rtkruis In een toelichting op de vragen zei D’66 fractieleider Ten Brink dat de oplossing van het vluchtelingenwerk een internati onale aangelegenheid is en dat de beslis sing van de diverse landen over het toe te laten aantal een beslissing is die op lan delijk niveau genomen moet worden. Hij betoogde echter dat de gemeenten daar bij een belangrijke rol kunnen spelen. Op beide data zijn hiervoor voor het eerst ook opstapplaatsen aangewezen ten behoeve van de jeugd van Velsen-Zuid (brandweerkazerne 9.35 uur) en Driehuis (Jan Campertschool 9.30 uur). De kreet „Wip-In” staat voor een dag programma met sportieve en culinaire onderdelen als doelschieten en steltlopen maar ook barbecuen en pannekoekenbak- ken. Centrum en uitvalsbasis voor het traditionele vakantiefeest is voor Staant- poort de B. Alfrinkschool aan de Terras weg. Andere punten van samenkomst: Buurthuis De Spil, Rembrandtlaan 45 (voor IJmuiden-Oost), Buurthuis De Pla neet, Mercuriusstraat 56 (voor IJmuiden- West) en buurtcentrum Zeewijk Denne- koplaan (Zeewijk). Deelnemertjes aan de kleuterspeliade (jeugd 4-6 jaar) dienen zich in Santpoort te vervoegen bij kleuter school De Kruidberg (Dreefplantsoen). Adressen voor Zeewijk: kleuterscholen De Merels (Orionweg) en De Regenboog (Schiplaan) en voor Oud-IJmuiden: De Brulboei aan de Kanaalstraat. In IJmui- den-West en IJmuiden-Oost wordt het vol ledige programma voor oudere jeugd èn kleuters achtereenvolgens in De Planeet en De Spil afgewikkeld. „Indien ons initiatief wordt nagevolgd en meerdere gemeenten de ministers la ten weten bereid te zijn een aantal van de bootvluchtelingen op te nemen kan een eventuele beslissing over het totale aan tal vluchtelingen dat in Nederland toege laten kan worden in gunstige zin beïn vloeden en zelfs bespoedigen”, aldus Ten Brink. donderdagavond door de diverse raadsle den gestelde vragen over de voortgangs- nota. De wethouder begon met de mede deling dat hij veel vragen niet zou beant woorden omdat die te detaillistisch wa ren, die vragen wilde hij eerst doornemen met het wijkcomité. Het raadslid D. Kuij per van Progressief Velsen wees de wet houder er op dat zijn voornemen om contact op te nemen met het wijkcomité hem niet zou ontheffen van de plicht de raad te antwoorden en vroeg alsnog om een reactie op zijn eerder gestelde vra gen. De heer Bijl volhardde echter in zijn handelwijze om alleen in te gaan op de vragen die betrekking hadden op de in de voortgangsnota vastgelegde „grote lijn”. Namens het college ontraadde wet houder Bijl de raad om de door D’66 ingediende motie, om voor alle nieuw bouw in Oud-IJmuiden met uitzonderin gen de 114 woningen behalve de subsidie „excessief duur” ook de subsidie „goed en goedkoop” aan te vragen, te steunen. Op het moment kwam burgemeester P. J. Molendijk tussenbeide met de opmer king dat deze motie overbodig was omdat het college dat in de nota vroeg aan de raad. „Nee”, antwoordde Kuijper, „het collge vraagt de raad zich akkoord te verklaren met de grote lijnen van dit jaar zelf mogen beslissen waar zij willen wonen. Niettemin zullen wij ons bereid verklaren tien gezinnen op te nemen, wan neer zij zich ook daadwerkelijk hier zullen vestigen zal die keus echter door henzelf gemaakt zijn”, aldus Molendijk. De raadsfracties waren zeer ingenomen met de toezegging van het college, met uitzondering van het CPN-raadslid Th. Kruisman. Deze stelde zich op het stand punt dat alle ellende van deze vluchtelin gen een gevolg was van het Amerikaanse ingrijpen in Vietnam en dat een motie waarin dat land verantwoordelijk gesteld werd beter op zijn plaats zou zijn. „Een motie van de Velsense gemeenteraad, ge richt aan de Amerikaanse regering, waar in wij uitspreken dat de Verenigde Staten de vluchtelingen op moeten nemen kan ik wel van harte steunen”, aldus het raads lid, dat daaraan toevoegde dat het geld dat gemoeid is met de opvang van de vluchtelingen in Velsen dan uitgekeerd zou kunnen worden aan het Medisch Co mité Vietnam opdat de mensen die in Vietnam achtergebleven zijn de hulp kun nen krijgen die zij nodig hebben. Met uitzondering van de PvdA-fractie, die liet weten zich gedeeltelijk te kunnen vinden in de argumenten van de heer Kruisman, distantieerden de raadsleden zich van zijn betoog. ningsplein willen wij dit plan aan laten sluiten op de bouw van de 114 woningen. Wanneer voor dit project de subsidie „goed en goedkoop” aangevraagd wordt moet een uitputtende inspraak procedure op touw gezet worden die veel tijd kost. En zeker in de bouw met zijn snel stijgen de prijzen is tijd geld. Voor de andere nieuwbouwprojecten bestaat bij het colle ge geen bezwaar de subsidie aan te vra gen, die spelen allemaal op wat. langere termijn zodat de wijkbewoners moeite loos bij de voorbereidingen betrokken kunnen worden. De gemeente heeft afge lopen dinsdag dan ook een aanvraag voor de genoemde subsidie ingediend voor de bouw van zestig woningen aan de Konin gin Wilhelminakade, Koning Wilhelm- straat en Bloemstraat”, aldus de wet houder. Verder deelde de heer Bijl nog mee dat een ambtenaar van de afdeling volkshuisvesting inmiddels is aangewezen als projectleider. De projectleider heeft tevens een aantal secondanten toegewe zen gekregen die werkzaam zijn bij ande re ambtelijke diensten. Het raadslid Kuijper diende vervolgens een motie in waarin hij de raad voorstelde de voortgangsnota voor kennisgeving aan te nemen. Het college zou de inhoud van de nota dan met het wijkcomité kunnen afmetingen 70 bij 250 meter) voldoende ruimte om het botenbezit van de eigen leden en eventueel ook vaartuigen van niet-leden te herbergen. Naast ligplaat sen met bijbehorende botenhelling om vat de nieuwe accommodatie een kanti ne en parkeergelegenheid voor 200 per- soneauto’s. Aan voltooiing van de hou ten beschoeiing en het steigerwerk, de volgende fase na voltooing van de dam- wand, wil de vereniging „IJmond" een officieel tintje geven. Hiervoor wordt een datum kort na de komende bouw- vakvakanties geprikt. üeems- u. J. irends- 9, 18.30 neester P. de zater- 2.15 u. it, zon- 3.00 u. :ondag >rkerk. Van 1 17.00 iterdag 30 u. zater- 1.00 u. Jliesel) Velsen bellen :efrust- NIETSVERMOEDENDE WANDE LAARS zullen vreemd hebben opgekeken van de tot ver in de omtrek dóórklinken de muziek, maar bij het horen van teksten als „Fm a rocker, Pm al roller” moeten ze hebben begrepen wat er aan de hand was: rock-minnend IJmond had een geslaagd zomeravondje. uw Be- d 19.30 Dat is het resultaat van een anderhalf uur durende cabaretteske spraakverwar ring die ontstond toen wethouder K. W. Bijl begon met de beantwoording van de In een eerste reactie ging burgemeester Molendijk in op de in totaal vijf vragen die D’66 had gesteld. Daarbij maakte de bur gemeester enkele kanttekeningen. D’66 wees in haar vragen op de gunstige positie van de IJmond op het gebied van de werkgelegenheid zodat de huisvesting van een aantal vluchtelingen op dat gebied weinig problemen te verwachten waren. „Dat is niet helemaal waar”, aldus Molen dijk. „Omdat de vluchtelingen over het algemeen boeren en vissers zijn en opna me in een industrieeel arbeidsproces wel aanpassing vraagt zijn enige moeilijkhe den niet uitgesloten”. Verder wees de bur gemeester er op dat de gemeente zich wel bereid zou verklaren vluchtelingen op te nemen, maar dat nog maar afgewacht moest worden of daarvan gebruik ge maakt wordt. „Het beleid van de landelij ke overheid in deze is dat de vluchtelingen na een overgangsperiode van een half Kerk- 10.00 u W. v. a. stkerk, 9 u. ds. IJkel. j. 9.30 oelens, De Efteling is op het reisprogramma een primeur waaraan de organiserende stichting zich tot dusver vanwege de lange reistijd nooit gewaagd heeft. Een Speli-jaarmarkt (vrijdag 10 augus tus op het Zeewijkplein) en een rommel markt (15 augustus aan de Planetenweg) staan als evenement voor iedereen los van de dagprogramma’s op eerdergemelde plaatsen. De jaarmarkt omvat kraampjes voor stripboeken, planten, snoeperij, koekhappen en tweedehandsspullen. De rommelmarkt wijkt hier qua opzet niet veel vanaf. De Speliade 1979 drijft als gebruikelijk Het reisprogramma omvat dagtochten naar De Efteling in Kaatsheuvel (7 en 13 augustus), de Linnaeushof (8 en 14 augus tus voor de oudere jeugd maar ook kleu ters), naar de Flevohof (9 en 15 augustus) en naar het landgoed Duinrel in Wasse naar (10 en 16 augustus). Bussen verzor gen ook het vervoer naar het openingseve- nement op 6 augustus op de sportvelden I van het Vissering College aan de Troel- straweg in IJmuiden-Oost en het theater programma „De Film van Ome Willem” op 17 augustus in De Schouw te Velsen- Noord. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor kleuters en oudere jeugd in de gemeente Velsen is voor de periode 6 tot en met 17 augustus een gloednieuw Speliadeprogramma uit. De I Stichting Speliade speelt daarin met uit breiding van het onderdeel busreizen uitsluitend dagtrips in op een groeien de vraag hiernaar in de afgelopen jaren. bespreken. In dat gesprek zouden de door de raadsleden gestelde vragen meegeno men worden en wanneer de vraagtekens rond een aantal in de nota aangesneden zaken zijn weggenomen zou het college de raad een nieuwe nota voor leggen waar over dan wel uitgebreid gepraat kon worden. ZELFVERZEKERD EN OERDEGE LIJK werd oud en nieuw repertoire over de hoofden van het luisterend publiek in de lommerrijke omgeving uitgestort. Na tuurlijk ontbrak daarbij niet hun aanko- plan”. De burgemeester antwoordde daarop dat dat op hetzelfde neerkwam, waarna een langdurige discussie ontstond over de vraag wat iedereen nou eigenlijk bedoelde en waarin alle partijen zich mengden. Moties werden ingediend, gea mendeerd en weer ingetrokken en burge meester Molendijk gaf vier maal een uit leg van wat het college nou had willen zeggen met de omstreden zinsnede. Toen de kruitdampen waren opgetrok ken bleek de raad zich te kunen verenigen met het standpunt van het college, met uitzondering van het raadslid Kuijper die liet aantekenen het met twee in de voort gangsnota opgenomen punten niet eens te zijn. Tenslotte restte nog de door D’66 ingediende motie over de subsidie „goed en goedkoop”, de engie die niet was inge trokken en onveranderd ter stemming werd gebracht. Na de uitleg van wet houder Bijl, die een uitzondering wilde voor de twintig woningen nabij het Ko ningsplein zodat zij aan de bouw van de 114 woningen gekoppeld konden worden, werd deze motie echter met 23 tegen 6 stemmen verworpen. „Voor het realiseren van twintig woningwetwoningen - van hetzelfde type als de 114 - op het terrein dat wordt begrensd door de Kanaalstraat, Helmstraat, President Steynstraat en Ko- Stuwende kracht achter het Speliadege- beuren is nu al voor het tiende jaar me vrouw A. C. M. Lammersen-de Schepper. Na een periode in het jeugdwerk (in Drie huis) raakte zij in 1970 betrokken bij de Speliade toen nog in een moeilijke begin fase verkerend. De afzonderlijke buur thuizen kwamen na rijp beraad tot een gemeenschappelij k vakantieprogramma na jaren van apart, en langs elkaar heen, werken. Van een geoliede organisatie was in Speliadeverband pas na verloop van jaren sprake. Het evenement beleefde in 1974 een piek met 14 deelnemende wijken. Dit jaar is dat tot tien afzonderlijke wijk- programma’s teruggeschroefd. Hoe snel het in het vergrijzende Velsen met de deelname bergafwaarts gaat, toont me vrouw Lammersen aan met oplagecijfers voor het programmaboekje. In 1969 wer den 12.000 van deze boekjes op de Velsen se scholen verspreid. Dit jaar is een stapel van 7500 stuks dik voldoende. De terug loop van de deelname gaat snel genoeg om de geldontwaarding op te vaneen. Voor het lopende jaar is door het gemeentebes tuur van verhoging van de jaarlijkse sub sidie afgezien om bovengenoemde reden. Bij de programmering wordt het bedrag van de bijdrage als uitgangspunt geno men. De tering wordt naar de nering ge zet. De ervaring heeft inmiddels geleerd dat met zo’n werkwijze hoogst zelden op tekorten moet worden bijgepast door de gemeente. plekke de (elektrische) energie levert. De bereikbaarheid vanaf de Amster- damseweg is een ernstige maar overko melijke handicap bij de havenaanleg. Al het materiaal moet per schuit over het water worden aangevoerd, vanaf een loswal schuin aan de overkant. Het vo rig jaar begonnen voorbereidende werk bestond uit verwijdering van bij elkaar 30.000 kubieke meter grond om voor de zeilschepen en motorjachten van de „IJ- mond”-leden ligplaats te creëren. Na jaren durende voorbereidingen biedt de nieuwe haven (steigerlengte 400 meter, mende hit „Snake in the grass”, dat de aandachtige liefhebbers afgelopen zater dag als een „tip” al op de televisie hebben kunnen zien. jonge groep „Mad Mill” de gelegenheid, het publiek met een dertig minuten du rend optreden al wat in stemming te brengen. Rond tien uur (de gekleurde spotlights waren inmiddels ontstoken) werd het wachten beloond: de Bintangs bestegen het podium. LANGS DE PADEN van park Beecke- stijn trokken gisteravond tegen negen uur talloze jongeren, die zich op één van de speelvelden verzamelden tot een dui zendkoppig publiek voor het openlucht concert van de Bintangs. Het geduld van de fans werd overigens nog wel even op de proef gesteld, maar door de plezierige omgeving, waarbij het weer ook nog zeer gunstig was, leek dat geen al te grote opgave. VANAF NEGEN UUR klonk grammo- foonmuziek en tegen half tien kreeg de Jachthaven in wording De jachtclub IJmond (200 leden) be schikt eind dit jaar over een gloednieu we jachthaven voor 240 schepen aan het Zijkanaal C binnen het recreatiegebied Spaamwoude. Met het slaan van een stalen damwand is de aanleg deze maand in de slotfase gekomen. In op dracht van „IJmond” wordt dit karwei geklaard door het hei- en bergingsbe drijf S. Meijer uit Nigtevecht. Stalen damwanddelen met een lengte van 772 meter worden de veenachtige grond ingedreven door een zogenoemde vibrator waarvoor een aggregaat ter op een vaste ploeg van bij elkaar zestig vrijwilligers. Daarbij zijn veel scholieren waarvan een aantal ook na afronding van de studie bij het evenement betrokken blijft. Twee „vliegende brigades” van elk drie man worden standby gehouden voor situaties die extra begeleiding vereisen. Het Speliadefestijn draait op een gemeen- tesubsidie. De kosten verbonden aan pro grammering en organisatie kunnen bin nen de perken blijven door materiaalver- strekking door de Dienst Openbare Wer ken en de Dienst Sport en Jeugdzaken. Het Speliadeprogramma is dit jaar in een oplaag van 7500 verspreid op de Velsense scholen. V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5