VAN DER KNOOPS APOTHEOSE4' GESMOORD IN RUZIE EN FRUSTRATIES 99 99 Bloemendaalse PEN verwacht 5 miljoen winst Stroom goedkoper water duurder Automatische bezoekersregistratie op komst KLM-vlucht Paramaribo geannuleerd in Noord-Holland school stopt klassensysteem Casino voor duizend man verboden I® Kiezers Show Roozenweg 7 6 19 7 9 JUNI 3 O ZATERDAG door Rien Polderman I 930 (Van onze streekredactie) (Van onze streekredactie) DEN HAAG. De Nederlandse casino’s zijn voor circa duizend per sonen verboden terrein. Deze men sen, onder wie een groot aantal bui tenlanders, hebben zich op enigerlei wijze schuldig gemaakt aan wange drag (valsspelen of dronkenschap) in binnen- of buitenlandse casino’s. De Europese casino’s wisselen de „zwar te lijsten” uit. Een aantal mensen heeft uit een soort zelfbescherming om een speelverbod gevraagd. ze ial. SCHIPHOL (ANP). Als gevolg van een tekort aan capaciteit heeft de KLM vrijdag een eerder vastgestelde vlucht met een Boeing-747 van Am sterdam naar Paramaribo moeten la ten vervallen. Het capaciteitsgebrek wordt mede veroorzaakt door de in vloed van het DC-10 vliegverbod dat voor sommige landen nog geldt. ■7. HAARLEM. De stroom wordt volgend jaar goedkoper in Noord-Holland, voor water moet echter wat meer worden betaald, zo blijkt uit de begrotingen van de provinciale nutsbedrijven. Concrete voorstellen voor wijziging van de tarieven staan in die begrotingen nog niet. Die zullen later volgen. (Van onze streekredactie) BLOEMENDAAL. De Bloemen daalse Schoolvereniging gaat met in gang van het komende cursusjaar het jaarklassensysteem van de onder bouw doorbreken. De leerlingen zul len voortaan niet in de eerste, tweede of derde klas zitten, maar in kleine groepen van kinderen van verschil- lenmde leeftijden en niveaus. l c „Ik ben nog steeds trots op het streekplan. Maar de glans is er af. Er is vijf a zes jaar werk in gesto ken. De vaststelling had daarvan de apotheose moeten worden. Daar had ik op gehoopt. Het is echter anders gelopen. Op het laatst ben ik aangeslagen gewor den door de spanningen en bot singen in het persoonlijke vlak. Dat heeft me geknauwd”. tw 1 Toch kan ik me herkennen in dit streekplan ür Casino in Zandvoort nu al dikwijls overvol. aldus adviseur Adama Zi/lstra van de Raad voor de Casinospelen De passagiers die voor de vlucht naar De Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven bespreekt de begrotingen van de nutsbedrijven maandagmiddag om twee uur in het PEN-gebouw aan de Ign. Bispincklaan in Bloemendaal. stemmers, maar dat was volgens hem „in een andere contekst”. dan zal men de gang van zaken openhar tig met elkaar doornemen. We blijven dus in het ongewisse over Met een automatische bezoekersregi stratie hopen de casino’s in Zandvoort, Valkenburg en straks Scheveningen snel ler te kunnen bepalen wie wel en wie niet de toegang tot de speelhuizen kan worden ontzegd. De atilomatische registratie zal bij wijze van proef begin juli van start gaan in het casino in het Zuidlimburgse Valkenburg. Mr. J. R. H. Kuyper, lid van de Raad voor de Casinospelen, maakte vrijdag tij dens de openbare vergadering van de Raad bekend dat de privacy van de casi- Daar staat tegenover dat de kiezers nu wel invloed konden hebben op het be sluitvormingsproces. Halverwege konden ze immers hun instemming of afkeuring van het beleid in hun stem tot uitdruk king brengen. Wat wil je nog meer als provinciaal politicus. Een kans bij uit stek om de besluitvorming in de ruimte lijke ordening te politiseren. Van der Knoop is het van harte met die stelling eens. „Kijk mijn speeches voor de verkiezingen er maar op na. Ze berustten steeds op de NORON. Maar jammer ge noeg laten de kiezers zich niet leiden door provinciale kwesties. De landelijke poli tiek blijft meespelen. In Alkmaar was ik samen met Jan Pronk op een verkiezings bijeenkomst. De discussie in de zaal ging over het verhaal van Jan Pronk”. Niettemin blijft Van der Knoop door drongen van het democratische voordeel van direkte invloed van de kiezers als gevolg van een streekplanvoorbereiding over de verkiezingen heen. Zal er dus in ’t vervolg niet moeten worden gekozen tus- wat er zich allemaal precies heeft afge speeld binnenskamers, toen als gevolg van de vele concessies, die aan het CDA waren en nog moesten worden gedaan, de irritatie in de fractie ten top was gestegen. sen frustraties van Statenleden of die van de kiezers? Die conclusie vindt de gedepu teerde weer te zwart-wit. Ook zonder ver kiezingen was er voor de burgerij genoeg kans om de ruimtelijke ordening een me ning te geven. Het streekplan was omge ven met maximale inspraakmogelijkhe den, aldus Van der Knoop. Past het Noordpierhavenplan eigenlijk wel in de beloften die de PvdA aan de kiezers heeft gedaan? eigenlijk verdienden. Zoals bekend, zit de casinostichting met een belastingschuld van een kwart miljoen als gevolg van een verkeerd gekozen systeem voor de heffing: van kansspelbelasting. Adviseur van de Raad, mr. Adama Zijl- stra, hield de vergadering voor dat nu al gezegd kan worden dat de behoefte aan nieuwe casino’s groot is. Hij wees op het bestaan van een honderdtal illegale goklo- kalen in ons land, waar mensen gokken die ook in de legale speelzalen zouden willen spelen. Vaak zijn de casino’s in Zandvoort en Valkenburg zo overvol, dat mensen hun toevlucht tot illegale casino’s moeten zoeken, zei Adema Zijlstra. Mr. Kuyper zei afstand te willen nemen van de uitlatingen van de adviseur van de Raad. Hij noemde de opmerkingen van Adema Zijlstra speculatief. Volgens Kuy per wil juist een groot aantal mensen alleen in de illegaliteit spelen en die groep zou niet op legale casino’s zitten te wach ten. Uit de discussie binnen de Raad is duidelijk dat Nederland het de eerstko mende jaren met drie casino's zal moeten doen. Breda, Arnhem en Eindhoven zul len zeker nog drie vier jaar op een legaal casino moetne wachten. nobezoekers wordt gewaarborgd. Staats secretaris Haars van Justitie zal de casi nostichting opdragen bezoekers inzicht te geven in de over hen opgeslagen gege vens. Indien iemand het er niet mee eens is dat de toegang tot het casino wordt geweigerd, moet er een mogelijkheid zijn om in beroep te gaan. De casinostichting had niets liever ge wild dan dat zijzelf die beroepen in behan deling zou kunnen nemen. Het ziet er echter naar uit dat de onafhankelijke Raad voor de Casinospelen, het adviescol lege van de regering, eventuele ingestelde beroepen behandelt. Mr. Kuyper. topamb tenaar op het ministerie van Justitie, liet weten dat de opgeslagen gegevens niet door derden kunnen worden opgevraagd. Ook de fiscus krijgt volgens Kuyper die inzage niet. De voorzitter van de Raad voor de Casinospelen, mr. F. van Thiel, legde zijn functie vrijdagmiddag neer. De oud- Tweede-Kamervoorzitter die nog eens be nadrukte dat zijn vertrek niets te maken heeft met alle verwikkelingen rond de casino’s, memoreerde dat de casino’s door de affaires rond de kansspelbelasting meer in opspraak zijn gebracht dan zij Zoals bekend ontstond toen een situatie, waarin de WD als grootste oppositiefrac tie in de Staten letterlijk de show kon stelen. Terwijl PvdA-fractie en CDA in achterkamertjes onderling en met elkaar aan het rommelen waren om de openlijke tegenstellingen in het verborgene alsnog naar elkaar toe te breiden, gingen door de wandelgangen de wildste geruchten. Een daarvan was, dat liefst twaalf leden van de PvdA-fractie tegen het streekplan zou den stemmen. Dat betekende dat het colle ge van de luimen van de WD afhankelijk zou zijn bij de stemming over het streek plan. De WD had in die situatie voor waarden kunnen dikteren voor haar me dewerking aan de vaststelling van het streekplan. Uit politieke motieven had men de plannen ook naar de prullebak kunnen verwijzen. De WD kreeg dus op een presenteerblaadje de rol aangeboden van de edelmoedige en genadige ridder, die onwraakzuchtig en met een hoge op vatting van bestuurlijke verantwoorde lijkheid het streekplan kon redden. En dat was voor de PvdA, die de WD tegen de zin van het CDA uit het college had ge weerd, natuurlijk een afgang. WD-leider Machielsen speelde zijn rol meesterlijk. Achteraf kan men zich afvragen of de PvdA het werkelijk zover had laten ko men. Fractieleider Geert de Boer ver klaarde bij de stemverklaringen vooraf, dat een groot deel van zijn fractie zou tegenstemmen. Maar hij zei erbij, dat hij er niettemin zeker van was, dat het streek plan zou worden aangenomen. Met die gegevens moest de WD, die als gevolg van het uitlopen van de vergadering, met twee man minder zat, het doen. De WD- fractie trok zich om het dramatisch effect te verhogen en om koppen te tellen terug voor intern beraad. En verklaarde na deze schorsing, zich voor het streek plan te zullen uitspreken. Bij de eindstemming stemden niet twaalf maar slechts negen leden van de PvdA-fractie tegen. Bij die stemverhou ding was er dus geen sprake meer van een doorslaggevende WD-fractie. Geert de Boer had zijn fractie kennelijk goed in de hand. Tot zover nog even de grote lijnen van de slotfase van het streekplandebat. Wat is de nabeschouwing van Van der Knoop? „We zijn geen moment afhankelijk ge weest van de WD. Ik heb geen moment betwijfeld, dat het streekplan zou worden aangenomen”, zegt de gedeputeerde nu. „Zonder beïnvloeding van wie dan ook is uit de bus gekomen dat van de 28 leden één lid van de fraktie was er niet, R.P.) er9 zouden tegenstemmen”. Van der Knoop bevestigt, dat er op een zeker moment sprake was van 12 tegen- De schoolleiding, die een jaar lang bezig is geweest met de voorbereiding van het nieuwe systeem, meent dat doorbreking van het jaarklassensysteem de leerlingen een beter pedagogisch klimaat biedt. Van af de vierde klas wordt echter de oude indeling gehanteerd (zij het met klleine klassen), omdat de school meent dat de leerlingen het meest gebaat zijn bij een doelgerichte voorbereiding op het voort gezet onderwijs in klassikaal verband. Overigens is de Bloemendaalse school vereniging niet louter een lagere school. Onder hetzelfde dak zijn een peuterspeel- groep en twee kleuterscholen (een volgens het Montessorisysteem en één naar tradi- dubbele druk heeft uitgeoefend om dat doel te bereiken. Vandaar de schertsende benaming „Roozenweg”. Voor de PvdA was de CDA-autoweg echter onaanvaard baar. Die tegenstelling is zeer hard tegen hard uitgevochten. En daarbij heeft het CDA zo wilde het gerucht in de wandel gangen zelfs gedreigd tegen het streek plan te zullen stemmen wanneer ook déze weg zou worden geschrapt. Wanneer de PvdA-gedeputeerde daaraan hadden wil len meewerken, dan was er een meerder heid in de Staten geweest om de „Roozen weg” inderdaad te schrappen. De breuk tussen CDA en PvdA was dan echter nog erger geweest en daar had de WD garen bij kunnen spinnen. Van der Knoop weigert in te gaan op de kwestie van de randweg. Deze kwestie wil hij eerst nog eens rustig en openhartig doorspreken met de eigen fractie en daar voor is het evaluatie-weekend in sep tember. Wel wil hij graag een verklaring geven voor het tegenstemmen van een aantal leden van de PvdA-fractie. „Het grote probleem was, dat het besluitvormings proces over de verkiezingen was heenge- tild. Dat moeten we nooit meer doen. De nieuwe mensen in de Staten zijn bij de voorbereidende besluitvorming voor het streekplan niet betrokken geweest. Die voelen zich daarvoor ook niet verantwoor delijk. Maar het streekplan was een voor zetting van die voorbereiding”. Van der Knoop doelt op de Nota van Uitgangspun ten voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied en de Nota Ruimtelijke Ont wikkelingen in Noord-Holland (NORON). „De nieuwe Statenleden voelen zich ge frustreerd, omdat ze op die voorbereiden de besluitvorming, medebepalend voor het streekplan, geen invloed meer konden hebben”. zuiden van het Noordzeekanaal (Leyduin, Linnaeushof, Naaldenveld, Oud-Woest- duin. Het Vlakje en Het Visscherspad) zal het PWN naar verwachting 255.000 gulden moeten toeleggen. De begroting voor 1980 van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland laat een voordelig saldo van vijf miljoen gulden zien. De directie van het PEN heeft het provinciaal bestuur voorgesteld dit bedrag toe te voegen aan de algemene reserve, ten behoeve van een tariefsverla ging met ingang van 1 januari 1980. De levering aan grootverbruikers hoog spanningsnet voor 1980 (met uitzondering van Texel) is 7,9 percent hoger geraamd dan de afzet in 1978. Voor de laagspan- ningsgebieden (met uitzondering van Texel) is een stijging geraamd van 8,1 percent ten opzichte van vorig jaar. Onge veer 4,5 percent van deze toename kan worden toegeschreven aan de groei van het aantal aansluitingen (om en nabij dui zend per jaar). Voor het eigen voorzie- ningsgebied (exclusief levering aan de NV SEP, maar inclusief Texel) is in totaal voor 1980 met een vermeerdering van ongeveer 8,1 percent ten opzichte van het gebruik in 1978 rekening gehouden. Paramaribo hadden geboekt zullen nu zondag met een DC-10 naar Curacao vlie gen en vandaar met een aansluitende ex tra super DC-8-vlucht van de SLM naar hun eindbestemming doorreizen, aldus een woordvoerder van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij. Gezien het capaciteitsverschil tussen de Boeing-747 en de DC-10 zal een groep van ongeveer honderd passagiers op drie lijn diensten de komende week naar Parama ribo vliegen. de kleuterscholen en de lagere school be staan frequente contacten. Niet alle leerkrachten van de Bloemen daalse Schoolvereniging die bij de voor- bereiding van de onderwijskundige ver- nieuwing zijn betrokken geweest, zullen de invoering ervan meemaken. Mevrouw Boekee, die jarenlang de kleinsten van de onderbouw met veel inzet voor haar reke- i ning nam, gaat vervroegd met pensioen. De heer Groen, die bijna twintig jaar in de hoogste klassen les gaf, gaat een nieuwe loopbaan tegemoet. Hij wordt leraar En gels aan een middelbare school. In de patio van het onlangs vernieuwde school gebouw biedt het schoolbestuur beiden een receptie aan op vrijdfag 6 juli om vier uur 's middags. Gedebuteerde Willem van der Knoop blikt terug op de behandeling van het streekplan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied in Provinciale Staten. Veertien dagen na de politieke veldslag, waarop het streekplandebat was uitge draaid. lijkt de gedeputeerde voldoende van zijn mentale kwetsuren genezen, om te beschrijven, waarom hij er in de vroege morgen van de 15e juni zo uitgeput en geknakt bij zat. Maar de napijn staat nog op zijn gezicht en steekt in de loop van het vraaggesprek nog een paar keer de kop op. Het is niet het vele, dat de PvdA heeft moeten inleveren om met collegepartner het CDA tot een vergelijk te komen, dat de gedeputeerde heeft bezeerd. Het compro mis was nodig, vindt hij. Het streekplan moet ook nog worden uitgevoerd. Daar voor is nodig, dat het door een voldoende politiek draagvlak wordt geschraagd. „Ik herken me volstrekt in dit streekplan. Op wezenlijke punten hebben we gekregen wat we wilden hebben. Het Guisveld (bij Zaanstad) blijft behouden, er wordt toch nog gebouwd in aansluiting op Schalk wijk, ons Schipholgebied is overeind ge bleven, ons uitgangspunt dat moest wor den voorkomen, dat de stedelijke druk wordt afgewenteld op het Groene Hart van de Randstad hebben we kunnen handhaven”, somt hij op. Aangeslagen werd hij echter vooral door botsingen in het persoonlijke vlak. Botsingen met de college-partners van het CDA. Botsingen met mensen uit de PvdA- fractie. Dat laatste deed het meeste pijn, bekent Van der Knoop. „Ik kan ’n keihar de pokeraar zijn, maar ik ben ook een emotioneel mens. Ik ben vreselijk gehecht aan de mensen waarmee ik om ga. Als er dan botsingen komen, dan kan ik daar niet tegen. Ik kan slecht tegen ruzie”. Hoe die ruzie binnen de PvdA-fractie precies is verlopen, wil hij liever niet zeggen. „Als ik daar nu uitspraken over ga doen, krijgen we allerlei misverstan den en die kant wil ik niet op”. Maar het laatste woord over de streekplanbehande- ling en niet alleen daarover is binnen de PvdA-Statenfractie nog niet gespro ken. In september ontmoet het hele gezel- J schap elkaar op een evaluatie-weekend en r Van der Knoop: „Ik tart een ieder, om aan te wijzen wat in het streekplan strij- dig is met het verkiezingsprogram. Ik heb er nooit een geheim van gemaakt, dat er overslagfaciliteiten mogelijk zouden moe ten zijn binnen de pieren van IJmuiden. De woorden „binnen de pieren” zijn geko zen om verbaal aan te geven dat het ons om een ander model ging dan het Amster damse voorhavenplan. De doorgraving van de Noordpier is uitsluitend bedoeld voor de verplaatsing van de averijhaven. Dat is geen voorhaven. En dat moest aan de noordkant in verband met de veilig heid”. De strijd of het Open Beraadplan nu wel of geen voorhaven inhoudt, is volgens de gedeputeerde ,,’n schimmige discus sie”. „Waar het om gaat is de stofbelas- ting. Als die zou toenemen, ook binnen de--- pieren, dan gaat het niet door”. We komen nog even terug op de frustra ties, die sommige Statenleden in het streekplandebat hebben opgelopen. Niet alleen leden van de PvdA-fracties voel* den zich gefrustreerd. De fracties dié geen deel hebben in het college voelen zich buiten de werkelijke besluitvorming-- gesloten, doordat tijdens de Statenverga dering door PvdA en CDA op het laatste^ moment nog allerlei compromissen in el- kaar werden gesleuteld. Het geheime ge- - rommel in binnenkamertjes. Van der Knoop is het met de kritiek eens: ,Jk betreur de gang van zaken. We hebben de verschillen in opvatting onder schat. We stonden voor de opgaaf om van tweesporigheid eensporigheid te maken.' Het verdeelde standpunt was geen goede» zaak. Maar het was te laat om vooraf iri gesprekken op fractieniveau tot overeen stemming te komen. De voordracht moesf voor een bepaalde datum verschijnen. Toen moest het op die manier. De kritiek van Haks, Machielsen en De Lange op besluitvorming vond ik terecht. Of ze de juiste conclusies hebben getrokken is een andere vraag”. Met name van de opstelling van D’66 (dat tegenstemde) snapt de gedeputeerde niet veel. „Het streekplan moet ook uitge voerd worden. Dat kan toch alleen door een college dat daar achter staat”, waar schuwt Van der Knoop met oog reeds op de komende verkiezingen en de rijzende ster van D’66 dat dan wellicht een plaats in het college voor zich kan opeisen: „Wat bezielt D’66, vraag ik me af. Willen ze niet meer? PvdA-fractie) was de kwestie van de Roozenweg, de noordelijke randweg rondom Beverwijk. Voor het CDA was opneming van deze autoweg zo belang rijk, dat het Heemskerkse CDA-Statenlid Roozen via een brief aan Hoogovens zelfs Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland verwacht voor volgend jaar aan de uitgavenkant een bedrag van 121.765.000,- gulden. Daar staan bij onge wijzigde tarieven 120 miljoen guldens aan inkomsten tegenover. Het tekort van 1,7 miljoen is verhoudingsgewijs gering. Niet temin zal de directie van het PWN nog met een voorstel tot tariefsverhoging komen. Op de ver blij fsrecreatiein de Noordhol- 'Aanleiding tot het conflict tussen CDA en PvdA (en indirekt tot dat binnen de ’’X, rf- Willem van der Knoop: keiharde pokeraar. maar ook een emotioneel mens landse duinen moet het PWN volgend jaar 765 duizend gulden toeleggen, zo wordt verwacht. Het verschil tussen kosten en opbrengsten van de dagrecreatie is be- tioneler opvatting) ondergebracht. Tussen groot op 3,9 miljoen gulden. Daarbij is al rekening gehouden met een stijging van de toegangsprijzen in 1980 met vijf per cent ten opzichte van 1979. Op de exploita tie van de provinciale landgoederen ten l

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7