KAMER VAN KOOPHANDEL ZIET NOG GROEI VAN AANTAL VACATURES De banenmarkt is een soort warenhuis iets naar je gading meestal vind je i h1 335 3K3H ort GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUS WERKEN VAN GANSER HARTE MEE Schoolverlaters Warenhuis Marktkramen Ook kleinere Buitenlanders Overplaatsen 9 8 HAARLEM. Hoewel 23 augustus nog ver weg is, kan op dit moment al met zekerheid worden gezegd dat de banenmarkt een suc ces wordt. In ieder geval als het gaat om het aantal ba nen dat wordt aangeboden. Dat viel duidelijk te merken in ons gesprek met adjunct- directeur G. A. Bakker van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Slechts met de grootst mogelijke moeite slaagde hij erin de telefoon een tijd je stil te houden in zijn een voudige werkkamer in het gebouw aan de Kleine Houtweg. Voor het zover was had hij nog kunnen no teren, dat de grafische on dernemers uit de regio (92 in getal) met een gezamen lijke vertegenwoordiging willen komen. En of ze dan wat extra mogen doen om de aandacht te trekken HAARLEM. Bij de Kamer van Koophandel koestert men de hoop, dat de banenmarkt vooral voor de bedrijven een succes zal worden. Veel ervan hebben nijpend gebrek aan perso neel, met een sterke nadruk op technisch geschoolden. Dat is zo bij de grote onder nemingen, maar ook bij de kleinere. Secretaris mr. J. G. Tielenius Kruythoff weet van een bakker die een Rotterdamse werkne mer in dienst heeft. Een goed vakman, die elke dag op en neer reist. Als hij daar genoeg van zou krij gen en ander werk zoeken, zou de continuïteit van het bakkersbedrijf in gevaar komen. De oplossing ligt voor de hand: woonruimte in Haarlem. Die is er echter niet in de huursector en de man heeft geen inkomen om zich dan maar op de vrije woningmarkt te storten. SAMENGESTELD DOOR: Cor Boos Frans Nypels Pieter Taffijn B i In hele regio groot tekort aan technisch geschoolden 179204- ook inmiddels is dat lijkheid om vanuit het arbeidsbu reau naar een mogelijke werkge ver te bellen. En als deze vertelt dat er inmiddels al iemand voor de baan is gevonden wordt dat meest al direct doorgegeven aan de be heerder van de vacaturebank. Alle deelnemers aan de banen markt kunnen zich straks aanprij zen vanuit marktkramen. Die zo geplaatst zullen worden, dat er ook nog enige privacy is te vinden. En voor een rustige gesprekmogelijk heid worden een stuk of dertig spreekboxen neergezet. Vakkundi ge bemiddelaars van de arbeidsbu reaus Haarlem, Haarlemmermeer en IJmond zullen de informatieba lie bemannen. De drie bureaus ne men ieder ook nog hun vacature bank mee, zodat er werk genoeg zal kunnen worden gevonden. Voor een deel zullen de bedrij ven zich niet richten op de markt die wordt bevolkt door mensen die al werk hebben. Dat is in Utrecht ook duidelijk gebleken, het aantal mensen dat van werkkring veran derde was bijna tweemaal zo groot als dat werk vond. Overstappen van de ene werkgever naar de an- Het is duidelijk, dat het bedrijfsle ven wel mogelijkheden ziet om via de informele marktvorm aan men sen te komen. der dus, met als gevolg dat er twee gelukkig zijn en een ongelukkig wordt. Hoeveel nieuwe arbeidsver houdingen er tot stand zullen ko men is uiteraard in de verste verte nog niet te schatten. Dat velen naar de banenmarkt zullen komen is niet zo’n gewaagde voorspelling. Dat kan worden afgeleid uit het succes van de vacaturemarkt. Ook die geeft de gelegenheid anoniem te werk te gaan zonder eerst de ziel bloot te leggen in een sollicitatie brief. Waarvan maar moet worden afgewacht wie deze in handen krijgt en ook het ontvangen van antwoord is helaas geen vaste spel regel. gaat en daar wordt gretig gebruik van gemaakt. Mr. J. G. Tielenius Kruythoff (rechts) kunnen best wat anders dan alleen voor de klas staan, dat weet men bij het GAB uit zeer directe erva ring. Daar werken onderwijskun dig geschoolden nu als bemidde laars en tot wederzijds genoegen. kenden gedaan. te is aan een banenmarkt juist was. De belangstelling is zo groot, dat het oorspronke lijk plan de markt in de Beyneshal te houden al is verlaten. Daar is te weinig ruimte, die wordt nu gevon den in de Kennemer Spor thal. Op donderdag 23 au gustus zullen daar tiental len werkgevers verschijnen, die honderden en nog eens honderden vacatures heb ben te bieden. Het inspelen op ons idee een ba nenmarkt te houden past wel in de werkwijze van het arbeidsbureau nieuwe stijl. De sfeer is veel plezie riger dan vroeger, vertelt Bakker, dat komt niet het minst door het grote aantal jongere mensen dat er is komen werken. Die zijn geneigd zich wat soepeler op te stellen, den ken niet direct in de zwart-wit lij nen van reglementen. Al zegt de adjunct-directeur er wel meteen bij dat hij blij is dat er nog flink wat „oud-gedienden” zijn. Zij be schikken over een schat van erva ring als het om het bedrijfsleven /lercury TC 36 air zeik io, Flat- Atlanta >r vletje /an 10 en. Lig HUIS 1 Max r. nr. 1 eeg 1-9 graag aan het werk willen, maar het niet kunnen vin den. En net zo zijn er onder nemers, die mensen zoeken maar ze niet kunnen vin den. In onze onschuld dach ten we, dat even te organise ren in een tijdsperiode van een week of twee, drie. Dat werd ons al snel uit het hoofd gepraat toen we op informatie uitgingen. Want, zo was de redenering, als je het doet moet je het ook goed doen en dan heb je een behoorlijke tijd van voorbe reiding nodig. Vanaf het eerste moment kregen we enthousiaste me dewerking van mr. Tieleni us Kruythoff, de secretaris van de Kamer van Koop handel. Hij zag er wat in, opende besprekingen met het Gewestelijk Arbeidsbu reau met als resultaat dat de banenmarkt er nu komt. Met inmiddels ook de mede werking van de arbeidsbu reaus Haarlemmermeer en IJmond, zodat alle bedrij ven uit de regio van de Ka mer van Koophandel aan bod kunnen komen. Het be drijfsleven heeft door de massale manier waarop is ingehaakt onderstreept, dat onze filosofie dat er behoef- 3HYP0 innen jbiijveni rs b.v Rijks »m. Tel 18 uur ■735539 ar zoel 9 per tage ti of omj Een deel van de bemiddelaars zal zich ophouden tussen de marktkramen. Om direct te kun nen bijspringen als er 'vragen zijn en om de stroom, als dat mogelijk is, de goede kant op te leiden. Die stroom zal niet alleen afkomstig zijn uit het gebied dat door de drie arbeidsbureaus wordt bestreken. Werknemers voor de bedrijven in het district van de Kamer van Koophandel komen voor een flink deel van verder weg gelegen ge meenten, van Den Helder tot Gou da. Daarom komen er straks bij alle arbeidsbureaus van Noord- Holland en bij een aantal in Zuid- Holland folders over de banen markt in Haarlem op de balie. Er wordt gewerkt aan een affiche, voor de verspreiding ervan wordt gedacht aan bibliotheken, banken, postkantoren. En iedereen die bin nenstapt bij een GAB wordt gewe zen op het feit, dat Haarlem op 23 augustus zijn eerste banenmarkt zal beleven. Kortom, alle werkzoe kenden worden ervan op de hoogte gebracht, evenals alle werkers-zoe- Want het zal voorlopig wel zo zijn, dat er ieder jaar meer mensen nodig zijn. Dat blijkt uit een enquê te die is gehouden onder de werk gevers, maar daarbij is nog geen rekening gehouden met stijgende prijzen van grondstoffen en de energiecrisis. Daar moet men zich nog op instellen. Een harde nood zaak, omdat er veel bedrijven zijn die een grote exportmarkt hebben. Terwijl we nog een plastic beker tje koffie en een koekje krijgen, veert Tielenius Kruythoff wat op de fraaie leren draaistoel. Hij heeft nieuws. „Er is naar voren gekomen dat er een relatie bestaat tussen de omzet en het aantal arbeidsplaat sen”, zegt hij. „In de totaliteit bleek dat omzetstijgers ook meer ar beidsplaatsen kregen en dat geldt ook als er meer wordt geïnves teerd. Voor ons gebied is bepaald niet gebleken dat meer investeren minder arbeidsplaatsen tot gevolg heeft, zoals vaak wordt beweerd”. Natuurlijk, zo voegt hij er nog aan toe, en worden wel diepte-investerin- gen gedaan, dus meer machines en minder mensen, maar in het grote totaal zijn er toch steeds meer mensen nodig. Het beleid van de Kamer van Koophandel is er nu zeker niet op gericht meer arbeids plaatsen te creëren, want, zo vindt de secretaris, dat zou gezien het probleem van de vervulling van de vacatures het paard achter de wa gen spannen beteken. De verwachting is, dat het zo druk wordt op de banenmarkt dat een deel van de werkgevers maar een bepaald dagdeel zal krijgen toegewezen. Zeker als straks na de tweeduizend grotere ondernemers ook de zestienduizend kleinere worden benaderd en met hun aan vragen komen. Als dat er erg veel worden, zou het kunnen betekenen dat een aantal bedrijven moet worden teleurgesteld of moeten wachten tot een tweede markt. Dat die er komt, daar houdt men nu al rekening mee. Onze suggestie, dat je bij de Kennemer Sporthal ook een of meer tenten kunt neerzetten zal nog worden bekeken. Qua ruimte kan men flink uit de voeten in de hal, waar voor wat aankleding en gezelligheid zal wor den gezorgd. De Utrechtse ervarin gen hebben geleerd dat het opzet ten van een programma van on dersteunende activiteiten weinig zin heeft, men kwam er niet naar kijken. Dat de keus nu op de Ken nemer Sporthal is gevallen in plaats van op de Beyneshal, be treurt men niet bij de Kamer van Koophandel. Je kan er immers makkelijk komen met de auto, de trein stopt vlakbij op station Bloe- mendaal en ook de bus heeft er een halte. De bereikbaarheid is dus prima en nu hoopt men maar, dat veel werkzoekenden daar ook ge bruik van zullen maken. n2 park s koon Ie vlo® Sl. 02$ Kortom, het mankeert in onze regio vooral aan twee dingen. Dat zijn huizen en dat zijn mensen met een technische opleiding. De eer ste zullen er niet snel komen. Wel iswaar worden er plannen voor bereid om een groot aantal wonin gen te bouwen, maar voor het zo ver is dat lettertjes van papier tot echte huizen zijn geworden, zijn we een flink aantal jaren verder. En met het onderwijs is er ook wel wat aan de hand. De aantallen leerlingen van het beroepsonder wijs zijn de laatste jaren sterk verlaagd, maar het aantal vacatu res voor geschoolden in die rich ting bepaald niet. „Ik vind iemand die iets met zijn handen maakt hoogwaardiger werk doen dan iemand die wat op kantoor frutselt”, meent KvK-voorzitter mr. N. C. de Groot van Embden. „We breken het onderwijssysteem wat af, de eisen worden steeds lager om dat papiertje maar te kunnen geven”. Bij de Kamer van Koophandel was men vanaf het eerste moment enthousiast voor de banenmarkt. „We zijn op het spoor gezet door het Haarlems Dagblad dat erg goed reageerde op het succes van Utrecht. Wij zijn er toen graag op ingesprongen, omdat we weten dat er een vacatureprobleem is en de werkloosheidsproblemen ook voorzichtig wat hun kop opste ken”. Op het moment van ons ge sprek zijn er al 86 aanmeldingen (in totaal 177 werkgevers omvat tend) met rond de 1800 vacatures. Evenals bij het arbeidsbureau worden we weer geconfronteerd met de opmerking, dat het onder wijs slecht aansluit op de wensen van het bedrijfsleven. Het scho lingsniveau, zo houdt men ons bij de KvK voor, is relatief sterk en snel gestegen, maar met de vacatu res binnen het bedrijfsleven is dat helemaal niet zo. mogelijk te maken. Het is een schier onoplosbaar probleem. Om dat er aan de ene kant geen huis vesting is te vinden en je de men sen aan de andere kant niet kunt missen. Ze verrichten onmisbaar werk, waar geen Nederlanders voor te vinden zijn. Ook voor de buitenlandse werknemers zijn er ongetwijfeld vacatures te vinden op de banenmarkt, zij zullen terzij de worden gestaan door tolken. Het ligt in de lijn der verwach ting, dat ook in Haarlem straks veel mensen, die nu al werk heb ben, een andere baan vinden. De Kamer van Koophandel hoopt dat er echter ook een stuk zwarte markt van werkzoekenden wit wordt: vrouwen, ouderen die het I. 023 /olledig in Haai EMENT uur. Tel ekt KA kookqei 12. Ben 08389 Het succes verrast Bakker in het geheel niet. Want: geen enkel be drijf van enig belang kan zich per mitteren weg te blijven. Omdat de arbeidsmarkt hier duidelijk an ders ligt dan in vele andere delen van het land. In de wijde omstre ken van Haarlem is het zo, dat er veel meer vacatures zijn dan werk zoekenden. Zodat ondernemers met twee handen deze kans om mensen te ontmoeten moeten aan grijpen. En dat ook doen. Met als gevolg, dat de banenmarkt niet in de Beyneshal zal plaatsvinden. Dankzij de medewerking van de gemeente kan er worden uitgewe ken naar de Kennemer Sporthal, die heel wat meer ruimte biedt. En, zoals het er nu uitziet, zal die ruim te nog wel te beperkt blijken te zijn. In de Haarlemse vacaturebank zitten 2200 banen. Er zijn er onge twijfeld veel meer. Daarvan is Bakker overtuigd en de praktijk geeft hem gelijk. Met spanning ziet hij daarom uit naar het ogenblik, dat de wet wordt aanvaard die regelt, dat alle vacatures moeten worden aangemeld en ook weer af gemeld als er in is voorzien. Daarmee kan worden bereikt, dat de vacaturebank zo juist mogelijke informatie geeft. In deze bank (ge vormd door boeken met daarin de vacatures, voor iedereen anoniem in te zien in de hal van het GAB) wordt heel veel gesnuffeld. De be zoekers zorgen zelf al voor dat het systeem wordt geschoond. Een flink deel van de bezoekers in totaal zo’n tweehonderd per dag maakt gebruik van de gratis moge- Heel veel vacatures vereisen nauwelijks of geen scholing. De werknemers daarvoor waren niet meer te vinden en de bedrijven gingen aan het werven in het bui tenland. Dat hoeft niet meer, de buitenlanders komen vanzelf wel, Nederland heeft een grote zuig- In het nog niet zo erg verre verle den is er veel gepraat over het overhevelen van bedrijven naar gebieden met een grote werkloos heid. Daar was het beleid op af ge stemd, maar nu blijkt dat veel be drijven niet te verplaatsen zijn of dat in ieder geval niet willen. Ze hebben geconstateerd dat ze ge bonden zijn aan de plek waar ze nu zitten en dat is Zuid-Kennemer- land. Maar daar is niet gebouwd, omdat het beleid van de overheid erop gericht was dat de bedrijven wel weg zouden gaan en nu zitten we met een tekort aan huizen. De regering kan er niet voor zorgen dat bedrijven naar elders ver huizen. „Dat is pure theorie”, zegt De Groot van Embden beslist. „Daar hoef je geen tijd meer aan te beste den. Het is een politiek onderwerp, het heeft met economie niets te maken. Het is gewoon puur tegen de economie in.” Zijn secretaris vult aan: „De theorie was niet sterk wetenschappelijk onder- bouwd en op een theorie die nog niet rijp is moet je geen beleid bouwen”. Natuurlijk zal er nog wel onderzoek moeten gebeuren, de „natuurlijke stroming” van de mensen moet dan ook in ogen schouw worden genomen. En die is naar het midden van het land en niet naar de provincies ver weg. solliciteren al hebben opgegeven. Voor hen zal waarschijnlijk die heel persoonlijke manier van con tact leggen goede resultaten kun nen opleveren. Dat er ook wat kan worden gedaan aan verstarde ar beidsverhoudingen, ontstaan doordat mensen jaren en jaren op dezelfde stoel blijven zitten, is nieuw voor De Groot van Embden. Hij gelooft daar ook niet in. „Dat zie ik niet zo. Het is toch niet net als met plantjes, die je af en toe uit de tuin haalt om door nieuwe te ver vangen’” Techniek Keer op keer komen we weer op de opmerking terug, dat onderwijs niet aansluit op bedrijfsleven. Dat is onder meer gekomen omdat jon gens niet meer naar de ambachts school gingen,'maar naar mavo of havo. En nu komen ze bedrogen uit, zegt Tielenius Kruythoff. Hij vindt dat er ëen herwaardering van het ambacht nodig is en weet dat daar landelijk aan wordt gewerkt. Scharnierpunt van het gesprek is dus de frictiewerkloosheid, het niet op elkaar aansluiten van vraag en aanbod. Er is toch ook een structurele werkloosheid, wer pen we de heren voor. Daar is men niet van onder de indruk. Er wordt verwezen naar de opmerking die niet zo lang geleden is gemaakt, dat het wel normaal zou kunnen zijn dat er een aantal werklozen is. Daar moet je je niet bij neerleggen, maar het probleem voor deze regio is duidelijk: hoe krijg je er mensen naar toe en hoe komen we aan huisjes. gezien, maar daar kan dan rustig naar worden uitgekeken. En de mensen die iets speciaals op het oog hebben en alleen dat werk willen aanvaarden, doen er wat langer over maar vinden het ten- i slotte toch wel. Voor Bakker mag dat best. Ook omdat hij weet, dat die jongeren er hard genoeg voor bezig zijn. Soms twee of drie keer in de week binnenstappen om in de vacaturemarkt te snuffelen naar die zozeer begeerde werkkring. Met kracht ontkent Bakker ook de in bepaalde (politieke) groepe ringen nog weleens gehoorde kreet dat werklozen te lui zouden zijn om te gaan werken. Hij weet wel beter, wijst op de schrijnende ge vallen dat mensen al geruime tijd zonder werk zijn maar nog elke morgen op de vaste tijd het huis verlaten. Om de buurt maar niet te laten merken dat ze zonder werk zijn, zij maken deel uit van de grote groep mensen zonder werk die zo snel mogelijk weer aan de slag willen. Natuurlijk zal je altijd een kleine minderheid houden die misbruik maakt van de regelingen en die verzieken het beeld van de totaliteit. Dat werklozen graag weer aan de arbeid willen blijkt ook wel uit het feit dat de belang stelling voor omscholing veel gro ter is dan het Centrum Vakoplei ding Volwassenen kan plaatsen. Die omscholing is mede een ge volg van de vaak geuite klacht, dat het onderwijs een slechte aanslui ting heeft op de wensen van het bedrijfsleven. Wat men nodig heeft zijn vak mensen. Die zullen dan ook met open armen worden ontvangen op de banenmarkt. Door de werkge vers die een zo grote belangstelling voor dit gebeuren aan de dag leg gen. Adjunct-directeur Bakker van het GAB zou het een goed idee vinden, als de werkgevers in hun personeelsadvertenties lieten mer ken dat ze meedoen aan de banen markt. En de ondernemers die zulks nog niet hebben besloten, moeten zich haasten om zich op te geven. Zij zullen er wel op moeten rekenen, dat ze naar alle waar schijnlijkheid een stukje van de rekening gepresenteerd zullen krijgen. Ondanks financiële bij dragen van rijksoverheid en ge meenten zal er, zo verwacht men, nog een gat blijven dat moet wor den gestopt. Voor informatie moet men overi gens niet terecht bij Bakker, die is met vakantie. Belangstellenden kunnen zich richten tot directeur Van den Berg van het arbeidsbu reau in de IJmond, die als coördi nator optreedt. En natuurlijk kan er ook altijd bij de Kamer van Koophandel worden aangeklopt, telefoon 023-319017. kracht. En de bedrijven, zo zegt Tielenius Kruythoff, hebben de mensen wel geworven, maar ze kunnen geen claim leggen op hun persoonlijk gedrag. Hij wijst daar om van de hand, dat het bedrijfsle ven de kosten zou afwentelen op de gemeenschap. Als de buiten landse werknemer van de ene werkgever naar de andere gaat, is hij een „gewone” werknemer ge worden, die ook zelf voor huisves ting moet zorgen. Maar we hebben altijd gedacht dat ze maar kort hier zouden zijn, in tegenstelling tot wat nu de praktijk is. Er wordt nu een woonwensenonderzoek in gesteld. De resultaten zullen wel uitwijzen dat er weer moet worden gebouwd, om gezinsherenigingen Deze krant zal zorgdra gen voor een intensieve be geleiding van de banen markt. In de weken voor 23 augustus zult u uitgebreide informatie kunnen aantref fen. Over werkloosheid, het vinden van werk, wettelijke regelingen, wat de vakbond kan doen, hoe mensen het ervaren werkloos te zijn, wat er voor mogelijkheden zijn op het gebied van om scholing, enzovoort. Dat komt allemaal nog. Van daag is de „officiële” aan kondiging van de banen markt, vervat in gesprek ken met functionarissen van het Gewestelijk Ar beidsbureau en de Kamer van Koophandel. In het wekelijks gesprek van de stadsredactie van het Haarlems Dagblad werd daarop de suggestie „laten we het zelf doen” op tafel gelegd. Omdat wij uit ervaring weten, dat er heel wat mensen rondlopen die rf- Mr. N. C. de Groot van Embden (links) Met name dat directe visuele en mondelinge contact wordt van groot belang geacht voor mensen met een bepaalde opleiding of vak kennis om makkelijker een andere functie binnen te stappen. Bakker noemt als voorbeeld de onderwijs krachten die zonder werk zijn ge raakt en afgestudeerden van peda gogische academies die helemaal geen baan in het onderwijsveld kunnen vinden. En die mensen Tot de groep werkzoekenden moeten ook de schoolverlaters worden gerekend. Maar opnieuw blijkt het in onze contreien alle maal wat minder onprettig dan in andere delen van het land. Daar vandaan komen nog weleens ver halen over jonge mensen die tijden zonder werk lopen, hier hoeft dat helemaal niet, tekenen we uit de mond van adjunct-directeur Bak ker op. Nu moet gezegd, dat de schoolverlaters er hier ook wel wat voor doen. In februari, maart ko men de eersten al binnenstappen bij het GAB. Lang voor ze eindexa men doen leggen ze al contacten en heel wat jongeren weten dat ze per 1 juni een baas hebben. Anderen wachten eerst het eind examen af en ondernemen dan stappen om een werkgever te vin den. En tot slot zijn er dan nog jongens en meisjes, die eerst lek ker met vakantie gaan en zich in augustus op de arbeidsmarkt stor ten. Die spreiding heeft tot gevolg dat de markt niet wordt overbelast en zowel werkgevers als arbeids bureaus de zaken beter aan kun nen. Zodat iedereen op vrij korte termijn een baan heeft Misschien niet het werk dat als ideaal werd De banenmarkt, zo vindt men bij het GAB, is een soort warenhuis. Je stapt er binnen, je weet hele maal niet wat je nodig hebt en of je eigenlijk wel wat nodig hebt, maar meestal vind je iets van je gading. Met de grote verscheidenheid in werkaanbod moet dat effect op 23 augustus ook gaan spelen. Je kan kijken bij een marktkraam wat voor soort mensen erachter staan, om wat voor soort werk het gaat. Als het wat lijkt kan je, zonder de eigen naam nog te hoeven noemen, om informatie vragen. Pas als dat wat lijkt, hoeven er echte onder- handelingen te worden aange knoopt. Op donderdag 17 mei werd de banenmarkt in Utrecht gehouden, met bij zonder goede resultaten. Vijfhonderd tot zeshonderd werklozen vonden er een werkgever, duizend mensen die al aan het werk waren vonden er een baan die ze beter aanstond. Het minis terie van sociale zaken liet weten het initiatief toe te juichen en maakte dat dui delijk door financiële steun te verlenen. Van vrijwel alle kanten kwamen er enthou siaste reacties, in Haarlem werd een wat afwachtende houding aangenomen. Het zou niet zo hard nodig zijn, omdat de markt wat mak kelijker te overzien is, er goede mogelijkheden zijn om werk te vinden en het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Klei ne Houtweg niet over de ruimtelijke faciliteiten van het bureau in Utrecht be schikt. G. A. Bakker in de vacaturebank van het arbeidsbureau. mi z I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9