I tour de France tour-visie Ontsnapt aan ernstig ongeluk f O r? tour-resultaten r W Wi Twintig man weg r Gd Aangeslagen r J Teleurstelling ©o F Ontspannen sfeer id 11 JULI 2 MAANDAG 19 7 9 DOOR JAN JANSSEN X. sportief Le Louroux-Béconnais^Xo) ANGERS .1 w - (Van onze speciale verslaggever) PAU-BORDEAUX. Bij zijn poging om Bernard Hinault uit de gele trui te rijden zal Joop Zoete melk onder voorbehoud kunnen rekenen op de steun van Post en zijn renners. Het akkoord werd zaterdagavond gesloten in Hotel du Commerce in Pau, waar de Raleighs logeerden en in welk restaurant de ploeg van Zoete melk was ondergebracht voor het diner. 6eRIT 242,5 km Peter Post diep ontgoocheld f SPORTIEF Zoetemelk rekent Post op steun van Knetemann (Van onze speciale verslaggever) mis aan een uitgesproken kopman te compenseren. het wegdek smaktè Juist op dat moment raase de motor van de Franse televisie, met een camera-man achterop, voorbij. Dat de GuerCM Guipr/ Chateaubriand' Saint Julien .de Vouvantes was. Ik ben meteen naar voren gereden om te kijken of er nog wat te redden viel, maar ach wat kun je in zo’n situatie als ploegleider doen? Je bent machteloos. Op dat moment was het gewoon al te laat”. „Ik kan er met m’n pet niet bij dat die twee de koers zó uit handen gaven. Wan neer je in een dergelijke etappe start, dan weet je dat je attent moet koersen en dat je het je niet kunt permitteren om een seconde te slapen. Maar dat is helaas vergeten. Ze hebben vanuit een onbe grijpelijke gemakzucht te afwachtend gereden en zo’n fout kun je onder dit soort omstandigheden niet herstellen. Dat is een gegeven. Wanneer je er één keer goed naast pakt, dan zit je de hele Op de top van de Col Soulor maakte de Italiaan Giovanni Battaglin een stuurfoutje waardoor hij zijn evenwicht verloor en tegen het is natuurlijk zijn goed recht”. De ver geldingsactie kan Joop Zoetemelk van pas komen. „We zitten nu in de wachtka mer om iets tegen Hinault te doen”, sprak Post grimmig. Steun aan Joop Zoetemelk is een van de mogelijkheden om Wraak te nemen voor de gang van zaken in de vierde etappe. Na vijf Tourdagen zitten de twee Neder landse Tourfavorieten de Fransman der halve dicht op de hielen. Zoetemelks ach terstand bedraagt welgeteld 12 seconden en Kuiper staat op 31 seconden derde. De winst die zijn landgenoot en diens ploeg- Italiaan op het nippertje aan een aanrijding ontsnapte laat deze foto duidelijk zien Dat zal hij trouwens ook wel nodig hebben, omdat hij straks in de individue le tijdritten weer wat op de Fransman te kort zal gaan komen. QfjYffiniac UMoncontour TLSaintVran ^K]Mauron ^^Paimpont [X]BaiQ-de-Bretagne (Van onze verslaggever) BORDEAUX. Na vijf dagen koers is het peloton in de Tour de France reeds 20 man minder sterk dan vorige week bij de start in Fleurance. De meute is niettemin nog zo groot (130 man) dat er op de vaak smalle wegen waarover de karavaan trekt, veel van de stuurmanskunst wordt gevraagd. De ploegentijdrit (gisteren) telde geen uitvallers. Daags tevoren daarentegen gingen liefst 12 man naaf huis. Daartoe behoorden de Belgische pechvogels Wesemael en Ludo Loos, maar ook de ex-olympisch kampioen, de Zweed Bernt Johansson. Andere uitvallers waren de Spanjaarden Pesarrondona, Ladron de Guevarra, Esparza, Fernan- dez-Ovies en Lopez-Carril, de Belgen Malfait en Van de Poel, de Italiaan Paleari en de Fransman Mintkewicz. Eenmaal geconfronteerd met de slottij- den, zei Zoetemelk: „Opnieuw heeft Hi nault bewezen dat hij een sterke finisher is”. dag achter je eigen stommiteit aan te harken, dat is nou eenmaal zo”. „Bovendien wordt in zo’n geval dik wijls de hele ploeg meegesleurd in de narigheid; dat hebben we vandaag weer eens meegemaakt: Raas gevallen, Wese mael naar huis, Sutter twee keer lek in de kopgroep. Ik vind het een verschrik kelijke teleurstelling. Wanneer je met een onoverzichtelijke ploeg aan de Tour begint, kun je zoiets verwachten. Maar wij. Met dit stel.Lubberding, die het hele seizoen al met de vijf besten naar boven gaat. En Wellens, een ster ke klimmer voor wie alleen de Tour hoefde te tellen. Ik ben diep, héél diep ontgoocheld”. 1 makkers gisteren veroverden, deed Zoete melk zelfs de prognose maken dat „Kui per donderdag in de tweede ploegentijdrit de gele trui pakt". Aanvankelijk geloofde Zoetemelk vast, dat hem een eretricot van de Tour- reeds ten deel zou vallen. Die veronder stelling baseerde hij op de informaties die hem tijdens de allesvragende rit tegen het horloge vanuit de ploegleidersauto be reikten. De tussenstanden gaven namelijk steeds weer een marge van ruim een mi nuut aan ten voordele van Zoetemelk. -■ Op de vierde dag van de Ronde van Frankrijk - in Pau - moest Peter Post echter vaststellen dat zijn prognoses hun betekenis verloren hadden. Hij deed dat als de bokser, die bij de negen de tel nog net overeind kon komen: zwapr aangeslagen. „Dit”, zei Peter Post met een begrafenisstem, „is een héle trieste zaak. Zoiets had natuurlijk nooit mogen gebeuren. Ik heb er geen woorden voor. Het is onbegrijpelijk. Omdat Radio Tour de France in het gedrang op de Peyresourde aanvanke lijk geen koersverloop kon melden, bleef Peter Post lang onkundig van het feit dat Lubberding en Wellens, als zijn be langrijkste renners, ontbraken in de strijd die vooraan was losgebrand. Peter Post: „Op ’n gegeven moment zag ik tijdens een van de beklimmingen ver voor me uit de kampioenstrui van Lubberding, in een groep waarvan ik kon veronderstellen dat dat de kop niet ontwikkeling van dat bondgenootschap heeft, is dat Peter Post liever nog vandaag dan morgen Bernard Hinault een loer draait. Daarvoor knoopte de Franse favo riet op een te pijnlijke wijze zaterdag de kansen van de Nederlanders op. Hij deed dat met de allure die herinneringen opriep aan de grote tijd van Eddy Merckx. In een helse temposlag over de Peyresourde, de Aspin en de Soulor manifesteerde Ber nard Hinault zich als een echte leider van het klassement, die in Merckxiaanse stijl over de hindernissen walste en aan het eind de rit nog won ook. Onder dat geweld kraakten de kansen van Lubberding en Wellens, wier afwe zigheid de grote Hinault danig verbaasd had. Hinault: „In de beklimming van de Peyresourde ben ik achter de gedemar reerde Martinez en Battaglin aangegaan om punten te verzamelen voor het berg- klassement. In de afdaling kwam ik in eens tot de ontdekking dat de belang rijkste coureurs van Raleigh ontbraken”. Hennie Kuiper over dat cruciale koers- moment, waaruit een onvergetelijke etappe werd geboren: „Op een gegeven moment kwam Hinault langs me rijden om te vragen waar die mannen van Post zaten. Waar hangen die Raleighs uit, vroeg hij. Ik zeg: „Ik weet van niks, ik ben tegenwoordig van een ander merk.” Daarna verzamelde hij zijn knechten en wat er toen gebeurde was iets unieks”. Voor de tienduizenden langs de kant en de honderden in de volgerskaravaan ont wikkelde Hinault op weg naar Pau een krankzinnige koers, boordevol sensatie. Met maar liefst zeven ploegmaats rond zich zette hij zich op de kop van het peloton en liet zich nauwelijks meer aflos sen. Het „overnemen” liep alsof er compu- terwerk achter zat en de minuten voor sprong regen zich aaneen. In de mistflar den van de soppige cols sleurde Hinault met zijn hulpkrachten de kopgroep berg op, berg-af, als een op hol geslagen spook- DOOR PETER HEERKENS J (Van onze speciale verslaggever) PAU. Met het vertrek van Hennie Kuiper verloor de ploeg van Peter Post bij de kansenberekeningen voor dit wielerseizoen de beste man om een Ronde van Frankrijk te winnen. Over dat verlies zijn door de Raleighs in verschillende toonaarden uitspraken gedaan, maar op één punt kwamen ze samen: Kuiper zou gemist worden. Het type van de potentiële Tour-winnaar is immers een zeldzaam expemplaar in het peloton. Vandaar dat Peter Post in de klop jacht op kopmannen een doel ging bepa len en daarbij uitkwam op Joop Zoete melk. Hij trof het. Na jaren van onder drukte teleurstelling over het beleid van zijn ploegleider Louis Caput, keerde de altijd zo volgzame Zoetemelk zich tegen de hoofduitvoerder van zijn Franse sponsor. Hij wilde weg. Toen het op beslissen aankwam en zijn werkgever de goedzakkerige Caput verving door ex- prof Jean Piere Danguillaume, gaf Joop Zoetemelk de voorkeur aan wielerpara- dijs Frankrijk. Hij bleef waar hij was en Peter Post wist zich beroofd van zijn laatste goede kans om een Tour-favoriet in te lijven. Dat is door Peter Post betreurd, maar niet voor lang. Had hij immers niet het jaar tevoren daverend succes gehad met de tot dan zeer beloftevolle doch weinig opdringerige Didi Thurau, die met 17 dagen gele trui zijn ploeg een vracht belangstelling bezorgde? En wat was 1978 wel niet voor een schitterend Tour jaar geworden, ondanks het uitvallen van Hennie Kuiper? Een flink stel etap- pe-overwinningen en gele truien voor Raas, Knetemann en Thaler. Vandaar dat Peter Post zich snel over het af scheid van Hennie Kuiper en de misluk te onderhandelingen met Joop Zoete melk heen zette. Hij kondigde met grote zelfverzekerdheid aan dat Henk Lubber ding en Paul Wellens als talentvolle vrij buiters pionnen waren van wie voldoen de verwacht mocht worden om het ge- Commentaar van Hennie Kuiper, wiens ploeg op de derde plaats beslag legde: „Er heerste ondanks het belang van de rit een ontspannen sfeer bij ons. Het liep gewel dig". De formatie van De Muer zag in de slotfase alleen Esclassan door de achter deur verdwijnen. Alle overige negen ren ners finishten als het ware schouder aan schouder. Datzelfde gold overigens ook voor Zoetemelk c.s. Bij Hinault bereikten zeven van de tien man wjel aan wiel de finish, alwaar de tijd van de vierde man bepalend was voor de klassering. De num mers een tot en met drie kregen dezelfde tijd als de vierde man, voor de overige renners telde de persoonlijk gemaakte tijd. Toen de mannen van Peter Post het stadion in Bordeaux binnenraasden, wis ten Thurau, Fedor den Hertog, Verlinden, Pevenage, Dierickx c.s. meteen dat de ploeg-Jossart de eerste plaats niet ten deel zou vallen. „En als we ook nog de beschik king over Wesemael gehad zouden heb ben, waren we nog een minuut sneller geweest”, aldus Jan Raas. Wereldkampi oen Knetemann hijgde: „Winnen is win nen. Ik kon echt niet harder. Allemachtig wat een rit”. Van het negental dat na 25 km de ploeg van Jossart reeds onttroonde, bereikten Lubberding en Van Vliet in dezelfde tijd als Raas en Knetemann de finish. Van de Velde, Sutter (die in het algemeen klasse ment oprukte naar de zesde plaats) en Wellens hadden luttele seconden moeten prijsgeven. Mutter en Pronk verloren 10 km voor het einde contact. „Geen wonder dat er jongens afgehaakt hebben”, meen de Lubberding. „Het was een verschrikke lijk hoog tempo dat we vanaf de start onderhielden. Je kunt je niet sparen in zo’n ploegentijdrit. De tijd die je in het begin wint, hoef je later in ieder geval niet meer te veroveren”. drie weken lang alles uit de kast kunnen rijden op de momenten wanneer dat nodig is. Kijk, Hinault is natuurlijk een klasseman, maar het is wel de vraag hoe sterk zijn ploeg over pakweg een week nog zal zijn. Natuurlijk, het heb ben van de gele trui geeft extra moraal, maar het kan ook wel eens zo zijn, dat bij de minste of gering ste tegenslag blijkt dat de ploeg zodanig uitgebeend is, dat de kopman het alle maal in zijn eentje moet gaan doen. En wat er dan gebeurt, kan Pollentier haarfijn uitleggen. Voorlopig echter zie ik Hinault donderdag die trui nog niét afgéven. Ik geloof dat hij toch zeker tot aan de Alpen leider in het algemeen klassement blijft. Of er zou in Noord- Frankrijk iets moeten ge beuren. De laatste kilome ters van Amiens-Roubaix lopen vrijdag over het par cours Parijs-Roubaix. Kui per kent dat stuk als zijn eigen broekzak. Hij kan bovendien uitstekend over die rotkeien rijden. Dat is voor hem een voordeel. Daar kan hij wat onderne men en voor het begin van Alpen-ritten Hinault op een achterstand zetten. Post beloofde zijn hulp, maar hij ver bond er wel de uitdrukkelijke voorwaar de aan dat Zoetemelk zelf dan eerst ge zorgd moet hebben voor een goede uit gangspositie. „Het is op dit moment nog te vroeg voor een definitieve afspraak”, aldus Post, „maar wanneer zich voor - Joop de kans voordoet om het geel te pakken, dan zullen we hem daarbij helpen”. De samenwerking tussen Peter Post en Joop Zoetemelk is een uitvloeisel van het j wereldkampioenschap op de Nurbürg- ring. Na afloop van die door Gerrie Knete- mann gewonnen wedstrijd bedankte Post k op uitvoerige wijze Zoetemelk voor de manier waarop hij als lid van de nationale ploeg meewerkte aan het succes. Post drukte zijn waardering bij die gelegen heid uit met de opmerkelijke woorden: „Wanneer zich de gelegenheid voordoet, zal Zoetemelk op ons kunnen rekenen”. Dat moment lijkt nu aangebroken. Zoe temelk: „Ik ga er vanuit dat Post zijn woord houdt". Post: „Natuurlijk hou ik m’n woord. Maar ik vind het nog veel te vroeg om die zaak voor honderd procent te regelen. We moeten het koersverloop maar eens even afwachten De zekerheid die Joop Zoetemelk bij de BORDEAUX. Hennie Kuiper heeft in de door het team van Peter Post ge wonnen ploegentijdrit belangrijke winst behaald. Van de ruim anderhalve minuut achterstand die hij voor het begin van deze loodzware etappe telde op gele-trui- drager Hinault, maakte hij liefst één mi nuut en achttien seconden goed. Dat was nog 37 seconden meer dan de winst van Zoetemelk ten opzichte van Hinault. mm JOOP ZOETEMELK: bijna geel. trein. Hennie Kuipers: „Ik zeg tegen Hi nault ben je soms aan het oefenen voor de ploegentijdrit van morgen?” Én Joop Zoe temelk: „Vanaf het moment dat Hinault door had dat Lubberding en Wellens niet in de kopgroep zaten, was er geen houden meer aan. Ik hoorde hem tegen zijn ploeg maats roepen: Rijden, rijden voor morgen". Waarmee dus wel duidelijk was hoezeer Hinault een machtsgreep van de ploeg Post via de tijdrit vreesde. Kuiper: „Hij zei tegen me: Ik neem liever geen risico. Ik kan die mannen maar kwijt zijn De Tour de France 1979 hield er een etappe aan over die nog lang onderwerp van gesprek zal zijn. Wanneer zijn ploeg maats even dreigden te verslappen, nam Hinault langer dan nodig was de kop en toen Hennie Kuiper bij vergissing even wegsukkelde („ik raakte wat achter om dat ik bang was in de afdaling”) kreeg hij het helemaal op zijn heupen. Het idee ook nog deze concurrent achteruit te kunnen schuiven leek hem vleugels te geven. Voor Hennie Kuiper betekende dat een duivelse achtervolging, samen met Agosthino, om 15 seconden te kunnen goedmaken. Die coup Van Hinault slaagde niet, maar wat hij overhield vond hij ruim voldoende. „Ik ben dik tevreden”, aldus Hinault. Peter Post, als vertegenwoordiger van de grote verslagenen: „Hij heeft zijn kans geweldig gegrepen. Triest voor ons, maar Tour-winnaar juist in een dergelijke etappe op een dermate grote achterstand wordt gezet, dat hij het voor de rest wel kan ver geten. Iedereen neemt nu wel aan dat de gele trui pas donderdag van eigenaar verandert, maar het zou toch best wel eens eerder kunnen gebeuren, wan neer door een toevallige sa menloop van omstandighe den ineens de vlam in de pan slaat. Zoals de zaken er nu voorstaan, zijn er nog maar drie kanshebbers op de eindzege: Hinault, Zoe temelk en Kuiper. Pollen tier is weggevallen, omdat zijn ploeg een bijzonder matige tijdrit heeft gere den. Eigenlijk vind ik dat onbillijk. Pollentier heeft tot nu toe een goede Tour gereden, maar is in het klassement nu een eind ge duikeld, omdat hij geen goede ploegmakkers naast zich heeft. Datzelfe geldt ook voor Battaglin, ook een knaap die het in feite helemaal in zijn eentje moet doen. En in een ploe gentijdrit kun je nu een maal niet voor tien man tegelijk werken. Dan ben je aangewezen op je ploeg makkers, maar als die het karwei niet aankunnen, ga je - ondanks de eigen kwa liteiten - toch mooi de bus in. Het is trouwens toch erg belangrijk dat een kopman over een vrij sterke forma tie beschikt. Mannen die Agostinho (Por-Huysmans). 13. Kuiper (Ned-De Muer). 14. Villemaine (Fra)Guimard) 4.59.11, 15. Kelly (ler-Lauwers), 16. Hezard (Fra-De Muer), 17. Vallet (Fra-Everaerts), 18. Seznec (Fra-Dan- guillaume), 19. Vandi (Ita-Pezzi), 20. Devos (Bel Huysmans), 21. Balbuena (Spa-Geminiani), 22. Galdos (Spa-Lelangue), 23. Alban (Fra-Geminia- ni), 24. Michaud (Fra-Huysmans), 25. Busolini (Fra-Boifava), 26. Sutter (Zwi-Post) z.t. 4.59.22, 31. Maas (Ned-De Bruyne) 4.59.11, 36. Verbrugge (Ned-De Bruyne) 5.07.02, 40. Pronk (Ned-Post) z.t 43. Van de Velde (Ned-Post) 5.10.37. 46 Lubberdink (Ned-Post) z.t. 63 Thurau (WD1- Jossart), 67 Wellens (Bel-Post), 101. Den Hertog (Ned-Jossart) 5.21.31, 104. Van Vliet (Ned-Post). 111. Kneteman (Ned-Post) z.t., 119. Mutter (Zwi- Post) 5.24.16, 121. Raas (Ned-Post) 5.25.11. BORDEAUX. De uitslag van de vierde etappe in de Ronde van Frankrijk luidt als volgt: 1. Ploeg Post (Raas, Lubberding, Knete man, Van Vliet) 7.09.00 teem. 48.252 km/u). 2 Ploeg Jossart (Verlinden, Jacobs, Delcroix, Thurau) 7.10.28, 3. Ploeg De Muer (Bossis, He zard, Duclos-Lassalle, De Cauwer) 7.13.44, 4. Ploeg Danguillaume (Zoetemelk, Martin, Gau thier. Nilsson) 7.16.12, 5. Ploeg Guimard (Hi nault, Arbes, Le Guilloux, Bernaudeau) 7.18.58, 6. Ploeg Huysmans (De Meyer, Agosthinho, Bit- tinger. Bonnet) 7.21.00, 7. Ploeg Lelangue (Teir- linck, Van Impe, Van Looy, Galdos) 7.25.24, 8. Ploeg Pezzi (GB Barnochelli, G Barochelli, Sgalbazzi. Marcussen) 7.26.00, 9. Ploeg De Bruy ne (Maas. Schepers, P Pevenage, Van Calster) 7.29.40, 10. Ploeg Ferretti (Knudsen, Parsani, Lualdi. Pozzi) 7.34.08. 11 Ploeg Everaert (Marti nez, Bazzo, Jourdan. Mace) 7.35.28, 12. Ploeg Boifava (Mantovani, Battaglin, Vanzo, Bussoli- ni) 7.39.32. 13. Ploeg Lauwers (Pollentier, Beys- sens, Jezzon. De Saever) 7.47.12. 14. Ploeg Gemi niani (Sherwen, Alban, Balbuena, Tesniere) 7.51.16, 15 Ploeg San Emeterio (Garcia, Gutte- riez. Oliva, Sanders) 7.58.40. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Hinault (Fra-Guimard) 14.40.14, 2. Zoe temelk (Ned-Danguillaume) op 12 sec., 3. Kuiper (Ned-De Muer) op 31 sec., 4 Agostinho (Por- Huysmans) op 1.24, 5 Nixxlon (Zwe-Danguillau- me) op 1.34, 6. Sutter (Zwi-Post) op 2.28, 7. Bernaudeau (Fra-Guimard) op 3.17, 8 Verlin den (Bel-Jossart) op 4.16. 9. GB Baronchelli (Ita- Pezzi) op 4.52. S3 Het winnen van de ploe gentijdrit zondag zal nie mand van de Raleighs ook maar enige vreugde heb ben verschaft. Daarvoor was de afgang van zater dag voor de equipe van Pe ter Post te kolossaal. Het is voor mij nog steeds on begrijpelijk, dat een ploeg zich zo naar huis laat fiet sen. Dan moeten al die knapen toch goed hebben zitten slapen. Ook de ploegleider, Peter Post, heeft in mijn ogen zater dag geen al te beste beurt gemaakt. Post kan dan wei zeggen dat hij niet bij zijn renners kon komen, maar dat is natuurlijk een uitvlucht. Na Milaan-Sen Remo kwam Post met hetzelfde excuus aandragen. Goed, ik kan het billijken. Als je eenmaal op de Poggio zit, zijn de wegen zo smal, dat twee fietsers elkaar nau welijks kunnen passeren. In Frankrijk is het wegen net een stuk beter en daar kan dat excuus niet aange voerd worden. De Raleighs hebben simpelweg niet at tent gereden, en dat is hen bijzonder duur komen te staan. Het zou best eens kun nen zijn dat in een van de komende ritten opnieuw een dergelijke stunt uitge haald gaat worden. Vlakke ritjes worden over het al gemeen niet au séreux ge nomen. Er wordt dan ook minder attent gereden en het zou de eerste keer niet zijn dat een potentiële Om de schande van een dag tevoren zo veel mogelijk uit te wissen bespreekt ploegleider Peter Post (rechts) met Gerrie Knetemann de taktiek om de tijdrit zo goed mogelijk te beéindigen. Hetgeen lukte. „Wat een rit Qua tegenslag hadden Zoetemelk en zijn teamgenoten gedurende de ruim 87 kilometer evenveel te verduren als de ploeg van Hinault. In de formatie van de gele-truidrager had Chalmel twee keer met kettingdefect af te rekenen en Becaas werd vanwege een lekke tube achteruit geworpen. „Bij ons kreeg Seznec een lek ke band”, aldus Zoetemelk. „Wij wachtten op hem. Toen ook Mollet lek reed, zijn we doorgegaan. Het risico was te groot”. LUCHON. De uitslagen van de derde etap- z.?te£.dag zijn: 1. Hinault (Fra-Guimard) 4.ÖÖ.29 2 R Pevenage (Bel-Jossart), 3. Gibi Baronchelli (Ita-Pezzi), 4 Zoetemelk (Ned-Dan guillaume) 5. Criquielion (Bel-Lelangue), 6. Schepers (Bel De Bruyne), 7. Dierickx (Bel-Jos- sart), 8. Martinez (Pra-Everaert), 9. Bataglin (Ita Njlsson (Zwe-Danguillaume), z.t. (4.58.29), 11. Pollentier (Bel-Lauwers) 4.58 29. 12 r CUT; 3.7.1979

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11