Wimbledon stunt wéér Gullikson Dames-waterpoloteam tweede achter VS uitslagen Lammers al na vier ronden in de pits ONDANKS MATIGE VOORBEREIDING BIJ LAATSTE ACHT Nederlaag Stöve ondanks herstel Vorig jaar ook langs McEnroe it Op achttiende en laatste plaats in Frankrijk 13 MAANDAG 2 19 7 9 JULI Vredesapostel Spek en bonen sportief (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Hoewel Tom Okker van de 128 spelers die vorige week maandag van start zijn gegaan vermoedelijk degene is die de minste tijd heeft geïnvesteerd in trainingen op gras, heeft hij zich voor de vijfde maal in zijn carrière een plaats toegeëigend bij de laatste acht op Wimbledon. Spottend met alle wetten der logica, voor zover die in de sport van toepassing zijn, heeft de Nederlander evenals vorig jaar aangetoond dat het helemaal geen vereiste is om al weken vóór het tennistoernooi de oversteek naar Engeland te maken. J (Van onze verslaggever) r TOM OKKER uiterste concentratie in zijn gewonnen partij tegen de Amerikaan Gene Mayer. drievoudige kampioen, ver- BETTY STÖVE: teleurstelling Rhoda algemeen amateurkampioen rf- Verliezer John McEnroe verlaat met een verbeten gezicht de arena zeven minuten voor rust op passende wij ze afgesloten door Wormgoor 1-1. In de tweede helft werd het Veenendaal- se verzet in de 62e minuut definitief gebro ken. Velderman werd in het strafschopge bied door van Sas onderuitgehaald en de toegekende strafschop werd door aan voerder Marsman in een tweede doelpunt omgezet: 1-2. DOVO gaf de strijd op. Roh- da mocht zich opmaken voor de festivi teiten. De 22-jarige Ron van Oosterom heeft bij FC Utrecht een éénjarige overeenkomst getekend. De rechterspits van FC Twente, die het afgelopen seizoen aan Heracles was uitgeleend, gaat ook in Utrecht op uitleenbasis spelen. Oeki Hoekema (30) gaat naar Cambuur. Het bestuur van de Leeuwarder eerste- divisieclub kwam tot een akkoord met FC Den Haag voor een transferbedrag van rond honderduizend gulden. Excelsior, waar ex-speler Sjaak Rogge veen vorige week werd gekozen tot be stuurslid, versterkte zich met de 26-jarige Vlaardingse spits Wim Tijl. Gullikson: „De druk is voor hem veel te groot geweest. De mensen ver geten dat hij pas 20 is. Toch verwacht te iedereen, dat hij Wimbledon wel even zou winnen”. De nummer 27 van de wereld (Okker is 35e, voornamelijk dank zij zijn plaats in de halve finales op Wimbledon vorig jaar; zou hij hier hebben gefaald dan zou hij uit de top-honderd zijn verdwenen) verloor dan ook verscheidene malen zijn zelfbe heersing. De twee voorgaande confronta ties (in Baltimore in 1976 en in Rotterdam in de eerste ronde dit jaar) was Mayer de sterkste geweest. Vandaar dat de 23-jarige Amerikaan in eerste instantie de vriende lijkheid zelve was en zijn gezicht op zon nig stond. De bewolking diende zich ech ter al snel aan, omdat Okker zich in deze omgeving veel beter op zijn gemak voelt dan bijvoorbeeld in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam. Daar merkte de laconiek ogende, maar wel degelijk over geweldige reflexen beschikkende Mayer op: „Ik heb veel respect voor jongens als Okker. Ze zijn moeilijk te bespelen. Als je Borg tegenover je hebt weet je waar je aan toe bent, die is gewoon sterk. Met Okker is het altijd de vraag hoe hij speelt. Het ene moment kan hij schitterend tennissen en het andere moment opvallend falen”. Zijn „concurrent” bij Shadow, de Itali aan Elio de Angelis die tijdens de trai ning steeds langzamer was dan Lammers, en zich alleen kwalificeerde omdat de zich op een gegeven moment zo aan de herrie op de ervoor gelegen baan, waarop McEnroe aan het werk was, dat hij zich hardop afvroeg „of die knul niet in de dierentuin kon worden gezet”. Toen Ok ker in de ogen van Mayer wat teveel tijd tussen twee games uittrok, stelde hij voor om dan maar een kwartier rust te nemen. De eindstand is: 1. Verenigde Staten 4 wedstrijden 7 punten; 2. Nederland 4-5; 3. Australië 4-4; 4. Canada 4-4; 5. Nieuw- Zeeland 4-0. Duitser Stuck zich tcrugtrok na een con flict met bandenleverancier Good Year, liep zelfs nog iedere ronde verder van Lammers weg. Zijn commentaar: „Ja, je hebt met zo’n vijf ronden achterstand een beetje het idee, dat je nog voor spek en bonen meedoet. Ik reed in een poging De Angelis nog af te troeven veel te slordig vlak na de pitsstop. Ik zat meer in het zand dan op de weg, zal ik maar zeggen. De concentratie was zoek”. Lammers eindigde uiteindelijk als laat ste met zeven ronden achterstand op de winnaar Jean-Pierre Jabouille, die voor eigen publiek de zo verrassend goed draaiende Renaults met de dubbele turbo motor naar de overwinning stuurde. Zes van de 24 rijders reden de race door pech niet uit, waardoor Lammers opschoof naar een uiteindelijke 18e plaats. „Weinig eervol natuurlijk, maar ik trek het me niet al te zeer aan. Tenslotte kan ik mezelf weinig verwijten", aldus een Lammers die deze week in Engeland de nieuwe achter- ophanging van de Shadow zal uittesten. Die zou dan over twee weken op het Engelse Silverstone-circuit bedrijfsklaar moeten zijn. Wellicht maakt hij de Sha dows wat rapper, want het snelheidsver- schil met de andere merken wordt zo langzamerhand, ook zonder pech, depri merend groot. In sportieve zin had Mayer echter heel wat minder inspraak. Zeker nadat hij de Huldiging van de Franse autocoureur Jean Pierre Jabouille die de 57ste Grote Pri/s van Frankrijk op zijn naam schreef GEMENGDDUBBELSPEL EERSTE RONDE John Marks.Renata Tomanova (Aus.Tsj) Lucchesi.Louie (Vst) 3-6 6-3 6-2. LONDEN. Betty Stöve heeft een opvallend herstel in de achtste finale tegen Dianne Fromholtz juist niet met een overwinning weten te bekronen. De 34-jarige Nederlandse verloor de eerste set tegen de Australische na verlenging met 6-6, liep in de tweede set een achterstand op van 5-1, maar weigerde toen opeens om nog langer aan het succes van haar tegenstand ster mee te werken. Stöve deed eerst drie matchpunten in de opruiming en kon toen vaststellen dat de tot dan toe ijzersterke backhand van Fromholtz niet langer zaligmakend was. (Van onze sportredactie) VEENENDAAL. Rohda uit Raalte heeft zaterdag in Veenendaal beslag ge legd op de titel algemeen amateurkampi oen van Nederland. De zondagkampioen versloeg in de tweede wedstrijd zater- dagkampioen DOVO met 2-1. De eerste ontmoeting had Rohda woens dag in Raalte met 3-1 winnend afgesloten. De Overijsselse club maakte een einde aan de hegemonie van de zaterdagclubs. Sedert 1972 was de zondagkampioen er niet meer in geslaagd zich de titel alge meen amateurkampioen van Nederland toe te eigenen. In dat jaar lukte dat Spar ta’25 uit Beek en Donk voor de laatste maal. McEnroe had een dag eerder weinig moeite gehad met het linkshandige ge deelte van de tweeling Gullikson, na melijk Tom. De rechtshandige Tim Gullikson was echter ongrijpbaar. Vo rig jaar oktober wist Gullikson McEn roe in Haarlem al onder zich te houden tijdens het Nederlandse proftenniscir- cuit. Toen klaagde McEnroe over een maagspierblessure. Dit keer was het bovenbeen van de 20-jarige Amerikaan verpakt in een opvallend verband. McEnroe klaagde erover, zoals hij het eigenlijk ook te koud vond. „Bovendien had ik het publiek van daag bepaald niet achter mij. Integen deel, iedereen stelde zich tamelijk vij andig tegenover me op. De toeschou wers wilden me zien verliezen en lieten dat ook duidelijk merken. Toch wil ik dat allemaal niet als excuus aanvoelen. Gullikson was gewoon beter”, aldus McEnroe, die twee jaar geleden als eerste speler in de geschiedenis op Wimbledon vanuit de kwalificatie wist door te dringen tot de halve finale. Vorig jaar werd hij in de eerste ronde uitgeschakeld door Erik van Dillen en nu werd hij door velen gezien als de grote favoriet vóór Borg. MERCID. De Nederlandse damesploeg is in het toernooi om het eerste wereld kampioenschap waterpolo in Mercid (VS) als tweede geëindigd. De titel ging naar de Verenigde Staten dat uit vier wedstrijden zeven punten behaalde. root II, 5. 59, 8. iuel Arid loor sta ll te 4-0) en 6-4 prepareren dinsdag in werkt DAMESDUBBELSPEL EERSTE RONDE: Jausovec. Ruzici (Joe.Roe) 8 Dörner.Forood (Vst) 6-7 6-4 8-6 n, 2. ank- 3. 7. .em- gen- uut. dge- 3mt, itste r de zijn: »n, 2. land n 44, *n. 2. '3, 5. trijk cour jwer 18, 2 14. 6.. mar Gijs- OD1) (Fin) 3. J 5000 (Ier)- Ned) .6, 2. 23.8. :n: 1. n, 3. 4.74 :hul- leter anci man ODD 2.14 fold ed oc ODD Ned) 0, 2. 5CUt- 25, 2. 6.14. ODD 9.91, midt Fra) Ha- 16, 3. X100 krijk 11.24. itser land nten. d 94. d 64. :apt i de ani- na )les- ding stond van twee Amerikaansé arbi ters. In de wedstrijd tegen Canada scoor den voor Nederland Marjolein Renshof (2) en Jannie Dekker. In Rotterdam had Okker een van die vele dagen, waarop de inspiratie hem in de steek liet en werd hij in een uur wegge tikt. Drie maanden later was Okker echter weer de tennisser die, zich niets aantrek kend van zijn 35 jaar, zijn toch snelle tegenstander regelmatig op snelheid wist te kloppen. In twee uur en 24 minuten gunde hij Mayer slechts één set, de twee de. Ervoor en erna bepaalde Okker wat er gebeurde. Mayer had alleen in verbale zin het nodige in te brengen. Zo ergerde hij (Van onze verslaggever) WIMBLEDON. Op Wimbledon, waar reputaties dit jaar vrijwel niets voorstellen, heeft Tim Gullikson za terdagmiddag voor de grootste verras sing gezorgd. John McEnroe, die ui terst gunstig geloot leek te hebben en zijn plaatsing als nummer twee op de lijst gemakkelijk leek te kunnen waar maken, werd op spectaculaire wijze met 4-6, 2-6, 4-6 verslagen. eerste set in de verlenging met 7-6 had verloren en de tweede serie met 7-5 had gewonnen. Okker: „Ik had het me heel wat gemakkelijker kunnen maken als ik meteen ook die tweede set had gewonnen. Die kans heeft er met een voorsprong voor mij van 3-1, 4-2 en 5-3 ook ingezeten. Omdat hij toch nog won, werd hij opeens weer erg gevaarlijk”. Zondag speelden Nederland en de Ver enigde Staten tegen elkaar gelijk: 6-6 De standen per periode waren: 0-1, 2-1, 1-3, 3- 1. De Nederlandse treffers kwamen op naam van Ank van Beek (2), Ria Roos en Birgit Hulscher (3). Tevoren had de ploeg gewonnen van Australië (5-3) en Nieuw- Zeeland (13-2). In de tweede wedstrijd van de laatste dag versloeg Canada het Nederlandse team met 3-7. De periodestanden waren: 0-2, 1-1, 1-2, 1-2 Nederland protesteerde voor de aanvang van het duel vergeefs tegen het feit dat de wedstrijd onder lei- (Vst.Gbr) 6-7 4-6 6-4 7-6 6-4, Bob Hewitt. Frew Mcmillan (Zaf) - Collings. Trickey (Aus) 2-6 6-2 6-3 3-6 6-0, Davidson. Newcombe (Aus) - Riesen. Stewart (Vst) 6-3 4-6 6-3 7-6, Sadri. Wilkinson (Vst) - Dowdeswell. Gunthardt (Rho.Zwi) 7-6 7-6 6-4. Tom Okker spot met wetten der logica In Veenendaal heeft Rohda zich geen moment in de verdediging verschanst om de voorsprong van de eerste wedstrijd intact te houden. De club uit Raalte, ge traind door Henk van Brussel die het vorig jaar nog in dienst was van Go Ahead Eagles, zocht de aanval en zag die tactiek in de 17e minuut bekroond met een doel punt van Marsman: 0-1. DOVO antwoord de fel. Een serie gevaarlijke acties werd Guillermo Vilas is met zijn coach Tiriac meteen na de Open Franse Kampioen schappen in Londen neer gestreken, maar werd al in de tweede ronde duidelijk ge maakt dat hij hier niets te zoeken heeft. Vitas Gerulaitis, de nummer vier geplaat ste, leek onder leiding van Fred Stolle van een nachtbraker te veranderen in een kluizenaar, die zich de laatste tijd uitslui tend met tennis heeft beziggehouden. Evenals Borg was hij veertien dagen lang vier a vijf uur per dag op gras te vinden. Desondanks werd hij al in de openings- ronde door Dupré verslagen. De theorie die zijn collega’s volgen heeft Okker nooit aangesproken, zoals hij ook nooit een kans heeft gemaakt in aanmer king te komen voor de prijs voor de meest enhousiaste tennisser. Okker is eerder be reid zoveel mogelijk te bezuinigen op zijn trainingsuren. Daarom dook hij ook pas vijf dagen vpór Wimbledon begon op in de Engelse hoofdstad, waar hij zo’n twee uur per dag heeft geoefend. Tevoren had hij McEnroe heeft die favorietenrol te gen Gullikson echter alleen in de derde set even weten waar te maken. Hij kwam na een achterstand van 4-0 terug tot 5-4, redde twee matchpunten, maar verloor alsnog met 6-4. Alle discussies met scheidsrechter Crickmore, die hem een waarschuwing gaf. met een lijnrechter, met toeschouwers en met een treurnis ten spijt, was het daarmee voor McEnroe afgelopen. Meer effect sorteerde de opleving van Mayer echter niet. In de volgende twee sets was Okker bedacht op de lobs, die tevoren zo verraderlijk waren geweest en kon hij zelf steeds vaker het oplopen van Mayer afstraffen. Op die manier stelde de Nederlander de winst met 7-6, 5-7, 6-4 (na veilig en kon hij zich gaan op het duel tegen Borg, dat de kwartfinale wordt afge- Borg, de sloeg zaterdagmiddag in vier sets Brian Teacher (6-4, 5-7, 6-4, 7-5) en lijkt niet al teveel last meer te ondervinden van zijn dijbeenblessure. De vraag is trouwens of het ophangen van verhalen over blessures inmiddels niet een onderdeel is geworden van de tactiek van het duo Borg-Bergelin. Tom Okker hecht er in ieder geval geen enkele waarde aan: „Ik zag hem daar straks nog in bad zitten. Die man is hele maal niet geblesseerd”, aldus Okker, die bepaald niet van plan is om overuren te gaan maken voor hij Borg, die hij vorig jaar met driemaal 4-6 moest laten voor gaan, weer tegenkomt. Zoals hij zich voor Wimbledon niet druk heeft gemaakt, zo wenst hij dat ook niet te doen voor de partij tegen Borg. „Zondag speel ik een gezelligheidstoernooitje met amateurs op Queens en wat ik maandag doe dat zie ik nog wel”. Voor Okker is het echter de „ideale” voorbereiding gebleken om, evenals in 1978, een onopvallend seizoen in een klap goed te maken. Zaterdagmiddag ging dat ten koste van de Amerikaan Gene Mayer, die bij deze gelegenheid bepaald niet duidelijk kon maken dat het tennis voor hem op de tweede plaats komt en het geloof op de eerste plaats. Mayer, die een bijbelclubje vormt met onder andere zijn broer Sandy en Stan Smith en graag wil worden afgeschilderd als een soort vre desapostel, bracht op baan 6 een heel wat minder religieus getinte boodschap over. Hij toonde zich vaak geïrriteerd en leek Lammers startte zondag op de voorlaat ste startlijn tijdens de training waren er drie gekwalificeerde rijders trager dan hij -, maar doordat de wagen al niet direct pakte verloor hij op de eerste meters al heel wat terrein. Dat maakte hij echter direct goed in de eerste bocht door via de vluchtstrook „binnendoor te gaan", waar na hij de wagen brutaalweg weer de baan opstuurde, vlak voor een verschrikte Gia- comelli, die op één rij vóór Lammers was gestart. Gedurende die eerste vier ronden hield de Zandvoorter dus vier coureurs achter zich; totdat de motor begon te haperen en Lammers langzaam rijdend naar de pits moest voor een wel zeer snelle stop. Lam mers: „Dat is dan hard. Tijdens de trai ning draaide de motor meer dan vijf uur zonder haperen en net zit je in de race of er gaat iets mis”. Toen de wagen na vijf minuten gerepareerd was, reed een gedes illusioneerde Jan Lammers overigens geen beste race meer. DAMESDUBBELSPEL TWEEDE RONDE: Barker.Kiyomura (Gbr.Vst) Gilbert.Siegel (Vst) 6-4 6-2, McDaniel.Yeargin (Vst) - Mandliko- va.Marsikova (Tsj) 6-3 6-2, Durie.Jevans (Gbr) - Simmonds.Wigel (Ita.Vst) 3-6 6-1 8-6, Desfor Hallquist (Vst) - Drury.Thompson (Gbr) 6-3 6-2, Allen.Fox (Vst) - Fernandez.Margolin (Vst) 6-4 6- 3, Antonopolis.Evers (Vst) - Bunge.Potter (Vst) 6-4 6-2, Gilchrist.Perry (Aus.Nwz) - Stao.Whyte- cross (Jap Aus) 6-4 7-6, Kloss.Stuart (Zaf.Vst) Gerulaitis.Walsh (Vst) 7-6 6-2. Hag ader Sov) (Pol) Bra- >2.31, 1ED) 1.2, 2. 3, 5. elou 6, 3 Ned) 2.76, 41. 6. n: 1. inan- prin- Sov) iding Sov) (Ita) is: 1. 16. 3. 15.00. chaz er: 1. eden vjet- akije ivjet- owa- land De organisatie van het toernooi om het tweede wereldkampioenschap is voor 1980 toegewezen aan Nederland. De wed strijden worden in het laatste weekeinde van juni in Amersfoort of Zeist gehouden. de vloeken maar ternauwernood bin nensmonds te kunnen houden. (Van onze sportredactie) DYON. „Een klein oponthoud op mijn weg naar de wereldtitel”. In deze cynische bewoordingen karakteriseerde de Zandvoortse autocoureur Jan Lammers het voor het hem zo teleurstellende resultaat van de zondag op het circuit Prenois Dyon verreden Grote Prijs van Frankrijk. Lammers reed zijn wagen al na vier ronden met een kapotte ontsteking de pits binnen alwaar men vijf minuten nodig had om het euvel te verhelven. Zijn kansen op een eervolle klassering waren verkeken. Nauwelijks nog gehinderd door haar schouderblessure („Ik heb een ander spuitmiddel genomen, waardoor m’n schouder warm bleef en ik me gemak kelijk kon bewegen”), haalde Stöve op tot 5-5. Daarna ondernam Fromholtz andermaal een ontsnappingspoging, maar opnieuw waren de wedstrijdpun- ten niet aan haar besteed. Het gevolg was, dat zij voor de tweede keer aan een tiebreaker werd gezet, die na één uur en 29 minuten een anticlimax zou worden voor Stöve. Fromholtz, die een dag eerder Mar cella Mesker had geklopt, had in een ommezien de beschikking over zes nieuwe matchpunten, waarvan er nog één door Stöve kon worden weggesla gen, alvorens zij de extra speeltijd met een negatieve score van 1-7 beëindigde. Voor Stöve betekende het verlies met 6-7, 6-7 de vierde nederlaag in evenzo veel duels tegen Fromholtz, die eerder wist te winnen in Atlanta in 1977 en dit jaar in Boston en Madrid. HERENENKELSPEL VIERDE RONDE: Pat Dupre (Vst)-Bob Lutz (Vst) 3-6 7-5 4-6 6-4 8- 6, Tom Okker (Ned) - Gene Mayer (Vst) 7-6, 5-7 6- 4 6-4. Roscoe Tanner (Vst) - Jose-Luis Clerc (Arg) 6-7 7-6 6-4 6-1, Björn Borg (Zwe) - Brian Teacher (Vst) 5-7 6-4 6-4 7-5, Tim Gullikson (Vst) John McEnroe (Vst) 6-4 6-2 6-4, Adriano Panat- ta (Ita) - Sandy Mayer (Vst) 7-6 6-3 7-6, Jimmy Connors (Vst) - Mark Cox (Gbr) 6-2 6-1 6-1, Bill Scanlon (Vst) - Brad Drewett (Aus) 6-4 6-4 6-7 7- 5. DAMESENKELSPEL DERDE RONDE: Evonne Cawley-Goolagong (Aus) Kathy Jor dan (Vst) 7-6 6-7 6-1. DAMESENKELSPEL: VIERDE RONDE: Martina Navratilova (Vst) - Greer Stevens (Zaf) 7-6 6-7 6-3, Wendy Turnbull (Aus) - Kerry Reid (Aus) 6-3 4-6 6-3, Tracy Austin (Vst) - Virginia Ruzici (Roe) 6-2 6-4, Chris Lloyd-Evert (Vst) - Laura Dupont (Vst) 6-2 6-1, Virginia Wade (Gbr) - Debbie Jevans (Gbr) 6-1 6-2, Billie-Jean King (Vst) - Hana Mandlikova (Tsj) 6-4 6-3, Dianne Fromholtz (Aus) Betty Stove (Ned) 7-6 7-6. HERENDUBBELSPEL TWEEDE RONDE: Winitsky. Ycaza (Sov. Ecu) Amaya. Mottram DOOR JAN PREENEN LONDEN. In de kwartfinales bij de dames worden vandaag de volgende partijen gespeeld: Navratilova-Fromholtz; Austin-King; Wade- Cawley en Turnbull-Evert. Bij de heren, die dinsdag in actie komen, staan de volgende kwartfinales op het programma. Okker Borg; Connors-Scanlon; Panatta-Dupre en Tanner-Gullikson zich volop rust gegund: „Ik heb in het toernooi in Mook wat partijtjes gespeeld, met Vletter en Van Min heb ik èen paar uurtjes in een hal getraind en voor het overige heb ik het gras in mijn tuin ge maaid”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13