Drie jaar gegijzeld 1 Show met minderheden J aan Spaanse kust nog onbeslist het weer fTUINBOONTlES beu ■ft Verkiezingen in Bolivia lö in Managua Hoogleraar wil „vrijplaatsen” voor criminelen ^Ernstig gebrek aan voedsel Belastingen volgend jaar I omhoog Kunstenaressen in actie I ■••<1 11 Weer bomaanslagen i mislukking 19®? dab* II1 Kort geding: aftoppen mag 1 Bi „Als Palestijnen geen land krijgen” het woord is oon... vandaag: H, Voorruiten 18Ib carrosserie REPARATIE BEDRIJF S UITDAGING i(MET BONENKRUID A J Tour Af en toe zon l agenda pagina 7 Strandverwachting En verder. r MAANDAG 2 JULI 1979 (ADVERTENTIE) Cicero: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 201 I O t F r. 5a ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND !M I X BEL 023-319272 Het Motorhuis IJmond B 1 ■O J pagina’s -r M (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/KOEWEIT. Wanneer er niet spoedig een regeling komt voor het Mid- den-Oosten, waarbij een eigen land voor de Palestijnen moet zijn inbegrepen, dan dreigt een nieuwe oliecrisis. De prij zen zouden dan tot meer dan het dubbele van het huidige peil kunnen stijgen. j I ■X ^peldoorn&Zn HAARLEM W ir Weerrapporten2 Beurs8 Binnen- en buitenland ...2 en 3 Plaatselijk nieuws4,5 en 7 Radio en televisie/Strips9 Sport11 t/m 17 IN MUSEUM ÊKSPOSË R w - i:IS Mil ETEN Vllll 114 EN «ET STEDEI.UK MUSICI 'I UK IJmuider Courant Jamani voorspelt paniek om ohe X JAMANI Amerikaanse industrieel William F. Niehous teruggekeerd in zijn geboorteland. Vrijdag werd hij geurrillastrijders. Op de achtergrond zijn vrouw. Zie ook pagina 3. ■Wc] Telefoon 0255(1-23450 Zie pagina 3. al geen voedsel meer, en op andere plaat- z De Turkse stad Istanboel is gisteren als eerste stad in Europa begonnen met dis tributie van benzine. De inwoners hebben maandelijks recht op tachtig liter benzine voor privégebruik. Buitenlanders kunnen bij twee benzinestations in de stad terecht. Inmiddels hebben Koeweit, Qatar en Iran hun olieprijzen verhoogd met ruim éénvijfde deel, als gevolg van de besluiten van de vergadering van olieproducerende landen vorige week. Het lijkt bijna zeker dat geen enkele kandidaat een meerderheid zal verkrijgen en vermoedelijk zal het nieuw gekozen parlement moeten uitmaken wie na 15 jaar van militair bestuur de president wordt van een nieuwe Boliviaanse burger regering Tot nu toe kreeg dé kandidaat van links, Hernan Siles Zuazo, de meeste stemmen, namelijk 199.482. De centrum-kandidaat, Victor Paz Estenssoro, behaalde 150.203 Mijn gezond verstand zal mij leiden, niet de dunk der grote TTïdSSCL. Hoge druk komt via Engeland met beter zomerweer naderbij. Morgen droog, ge leidelijk meer zon en een zwakke zuid westen wind. Een paar graden warmer, in de middag tussen 17 en 20 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: belangrijk beter strand weer met temperatuurstijging Ma t/m vrijd. 8.30-17 uur Het Motorhuis IJmond is zeker van z'n zaak. Wegens enorm succes, o.a. in de Kadett-verkoop doen wij 'n aantrekkelijke aanbieding. Wij zorgden voor een vergrote voorraad nieuwe Kadetts. En wij beschikken over een gaaf stel Kadett- occasions met de best denkbare garantie. Deze nieuwe en gebruikte Kadetts bieden wij nu aan tegen condities die wij niet eens in deze advertentie mogen zetten. De uitdaging aan allen die voordeel zoeken of misschien nog met een nieuwe auto op vakantie willen is: vraag bij ons vrij blijvend naar die condities. U zult versteld staan! Beverwijk: Koningstraat 40/42 hoek Markt. Telefoon 02510-29162 :A'. -■Sw&x&x Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. Volgens de directeur van het Rode Kruis in Managua, de hoofd stad van de Middenamerikaanse staat Ni caragua, worden alle opvangcentra van het Rode Kruis in die stad gesloten als er niet binnen 48 uur voedselhulp uit het buitenland komt. De Libische leider Kadaffie heeft giste ren in Koeweit zijn dreigement om de olieproduktie van zijn land stil te leggen herhaald. Hij noemde dit een gewettigd gebruik van het oliewapen tegen landen die „volledig achter onze vijand staan”. Een en ander zou echter volgens Kadaf- fi niet snel gebeuren, omdat de technische problemen moeten worden onderzocht en het Libische parlement over een dergelij ke maatregel moet besluiten. De Tour de France beleefde een roerig weekeinde. Zaterdag werd de ploeg van Peter Post „naar huis" ge fietst door Hinault, die in de gele trui de derde etappe won Zondag nam de Nederlandse ploeg wraak in de ploe gentijdrit. Hinault raakte daarin achter op, waardoor Zoetemelk en Kuiper de „Madot Jaune" tot op enkele seconden naderden. olieprijzen zouden hierbij kunnen oplo pen tot honderd gulden per vat van 159 liter, waardoor „de meeste Westerse maat schappijen zouden moeten sluiten en een crisis zou ontstaan die erger is dan die van 1929”. Hij zegt verder: „De Palestijnen worden steeds wanhopiger. Het zou mij niet ver rassen als zij op zekere dag een of twee supertankers tot zinken zouden brengen in de Straat van Ormous (de nauwe door gang aan het eind van de Perzische Golf, waardoor dagelijks grote hoeveelheden olie worden vervoerd, red.), om de wereld te dwingen iets te doen aan hun lot en aan Israels halsstarrigheid”. Volgens Jamani zal hierdoor deze transportweg worden afgesloten, wat een economische crisis teweeg zou brengen „waarbij de huidige problemen kinderspel zijn”. Hij voorspelt dat Saoedi-Arabië pas een besluit zal nemen over verhoging van de olieproduktie wanneer duidelijk is dat de Verenigde Staten ernst maken met ener giebesparing. De olieprijs zou volgend jaar kunnen dalen, wanneer de Westerse landen in totaal hun olieverbruik met meer dan vier miljoen vaten per dag heb ben verminderd. v De minister van Oliezaken van Saoedi- Arabië, Jamani, zegt dit in een interview met het Amerikaanse opinieblad News week. Hij voorspelt dat opnieuw een eco nomische paniek kan ontstaan als na de 1 omwenteling in Iran begin dit jaar. De I president raadt werkgeve en werknemers aan om de tafel te gaan zitten om te onderhandelen over de passage in de cao die oorzaak is van het geschil. LA PAZ (AP). Verkiezingsfunc- tionarissen in Bolivia hebben van daag bekend gemaakt dat met 31 procent van dé stemmen geteld de strijd om het presidentschap tussen twee voormalige burgerpresidenten en een voormalige militaire dictator vermoedelijk onbeslist zal eindigen. Oud-minister Kruisinga zal eind au gustus laten weten of hij nu wel of niet terug zal keren in de Tweede Kamer als opvolger van het Kamerlid Dolman, die naar het Euro-parlement gaat. Formeel komt Kruisinga als eerste in aanmer king Zoals bekend, trad Kruisinga begin vorig jaar als minister van Defensie af, na een conflict met het kabinet over de neutronenbom. Of het CHU-Kamerlid nog wel op enige steun binnen het CDA kan rekenen, lijkt echter twijfelachtig. Zie pagina 2 Carter is gisteren met een nieuw vredesplan voor het Koreaanse schier eiland op de proppen gekomen. Na afloop van een driedaags staatsbezoek van de president van de Verenigde Staten aan Zuid-Korea, haastte Carter zich terug naar Washington om een oplossing te vinden voor de steeds langer wordende rijen boze automobi listen die zich bij de benzinepompen in Amerika vormen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Er zouden „vrij plaatsen” moeten komen, waar men sen die door de justitie worden ge zocht kunnen schuilen, in afwachting van regeling van het conflict waarin ze betrokken zijn. DEN HAAG. Het staat vrijwel vast dat volgend jaar de belastingen omhoog zullen gaan. Minister Albeda van Sociale Zaken verklaarde dit gisteren voor de j radio. Wel zei Albeda dat het kabinet erg voorzichtig zal zijn bij zijn beslissing om welke belastingen het gaat, om de concur rentiepositie van het bedrijfsleven niet aan te tasten. Vrouwelijke kunstenaars hebben er zater dag op gewezen dat zij in het Stedelijk Museum in Amsterdam slechte kansen krijgen: in de collecties van het museum bevindt zich 96,5 procent werk van mannen, de rest is door vrouwen gemaakt. De protestactie was een initiatief van de Stichting Vrouwen in de Beel dende Kunst (SVBK), die ten aanzien van het Stedelijk spreekt van ..een falend kunstbeleid" De stichting wil behalve dat het museum meer werk van vrouwen aankoopt ook meer exposi- j ties van kunstenaressen in de hoofdstedelijke kunsttempel. sen worden vandaag de laatste rantsoe nen verstrekt, zo is door de organisatie meegedeeld. „Als er niet snel iets gebeurt, moeten we alle vluchtelingen wegsturen”, aldus de directeur. In de buurlanden van Nicara gua zijn wel voedselvoorraden aangeko men, maar er zijn geen vliegtuigen be- schikbaar voor vervoer naar Nicaragua, i De regering van president Somoza wei gert ook maar iets beschikbaar te stellen aan het Rode Kruis. In Managua zijn typhus en tetanus uit gebroken. Entstof is niet beschikbaar. In de wijken van de stad, die de afgelopen weken zwaar is gebombardeerd door de luchtmacht van Somoza, zwerven honder- J|| A Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon In de nacht en ochtend enkele mistbanken. Minimum temperaturen ongeveer 10 graden. Middagtemperaturen omstreeks 18 graden Zwakke tot matige westenwind. Ook op Wimbledon gebeurde het een en ander. Tom Okker plaatste zich bij de laatste acht, waarin hij morgen Borg ontmoet. Voor Betty Stöve eindigde het toernooi, evenals voor de als tweede geplaatste John McEnroe, die door Tim Gullikson werd verslagen. Verder in onze bijlage Sportief: PAGINA 2: Els Vader en Harry Schulting zorg den voor lichtpuntjes in een somber atletiekweekeinde. Pagina 4: Bij de honkballers boekte Kinheim eindelijk weer eens een overwinning. Pagina 5: Op de langebaan in het Recreatiege bied Spaarnwoude zwom Monique Wildschut de snelste tijd ooit door een Nederlandse gerealiseerd. Pagina 6: Spaarzame Nederlandse successen op Zandvoorts circuit. Dat idee, afgeleid van de situatie in het Nederland van de Middeleeuwen en ook nog latere tijden, is afkomstig van de Amsterdamse hoogleraar criminologie, H. Bianchi. Hij heeft er een stuk over ge schreven in KRI, het blad voor de reclas sering. Bianchi ontvouwt zijn gedachten naar aanleiding van de manier waarop Marok kanen en Turkse christenen de afgelopen maanden in kerken gevlucht zijn om aan uitwijzing uit ons land te ontkomen. Op i vergelijkbare wijze konden mensen met 1 schulden of verdachten van zware mis- drijven vroeger terecht in vrijplaatsen, waarvan Vianen en Culemborg de be kendste voorbeelden zijn geweest. (ADVERTENTIES) ^t^lsTEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 AMSTERDAM (ANP). De Nationale Minderhedenshow in de Amsterdamse RAI is een mislukking geworden. Voor het driedaagse evenement, dat was be doeld om het Nederlandse publiek kennis te laten maken met cultuuruitingen van /B (Van onze redactie buitenland) MADRID. Tijdens het weekeinde en ook vannacht zijn op verscheidene plaatsen langs de Spaanse Middellandse-Zeekust bomaanslagen gepleegd. moedt, dat ook in dit geval de ETA verant woordelijk is. Bij een zeven uur durend onweer dat gisteren de wijnstad Valdepanas teister de, zijn zeker dertig mensen om het leven gekomen. Meer dan veertig mensen raak ten gewond. Een aantal huizen is ingestort door de overvloedige regenval. Op sommi ge plaatsen bereikte het water een hoogte van twee meter. Valdepanas is inmiddels tot rampgebied verklaard. Sinds zaterdag houdt de Spaanse doua ne aan sommige Spaans-Franse grens plaatsen een stiptheidsactie tegen wat wordt genoemd de achterstelling van dou anebeambten bij andere ambtenaren. nationale minderheden in ons land, bleek weinig belangstelling te bestaan. Sinds de opening, op vrijdag, passeerden slechts Ml 25.000 bezoekers de hekken van de Am- stelhal. De stichting voor Antilliaanse en Suri- naamse Cultuur, die de manifestatie had J| i georganiseerd, was ervan overtuigd, dat j het bezoekersaantal tenminste twee keer zo groot zou zijn. Zaterdagavond kregen de organisato ren het dan ook aan de stok met de ruim honderd standhouders, die door deze gang van zaken grote verliezen hebben geleden. Een van hen zou in het hele weekeinde een omzet hebben gemaakt van enkele tientjes, en de talloze verko pers van uithedfrise gerechten zijn met enorme voorraden blijven zitten. Volgens de standhouders is het misluk ken van de show te wijten aan een tekort- schietende organisatie. Uitgeput na drie jaar gevangenschap bij Venezolaanse guerrillastrijders is gisteren de bevrijd na een massale aanval van leger en politie van Venezuela op de schuilplaats van de I’ Vannacht is de internationale trein Pu erto del Sol op het traject Parijs-Madrid in stemmen en de rechtse kandidaat Hugo de omgeving van de Frans-Spaanse grens Banzer Suarez 133.279 stemmen. Vijf an- den daklozen, op zoek naar vermiste fami- beschoten. Voor zover bekend zijn hierbij dere kandidaten kregen veel minder lieleden en naar voedsel. geen slachtoffers gevallen. De politie ver- j stemmen. TH ARNHEM. De vice-president van de Arnhemse rechtbank weigert de particu liere elektriciteitsbedrijven te verbieden I te korten en af te toppen op de salarissen wil van de ongeveer 10.000 werknemers. Een aantal ambtenarenbonden had hem hier- I om in een kort geding gevraagd. De vice- De politiek-militaire vleugel van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA, die zegt verantwoordelijk te zijn voor de aan slagen kondigde vanmorgen aan, net zo lang door te gaan met het plaatsen van bommen in de toeristische gebieden aan de kust totdat de politie in de gevangenis van Soria is vervangen door gevangenis personeel. In deze gevangenis zit een groot aantal ETA-gevangenen. Vanmorgen zijn vijf mensen om het leven gekomen en twintig gewond geraakt bij een hotelbrand in Palma de Majorca, op de Spaanse Balearen. In het hotel verbleven op het moment van de brand zeker 38 Finnen. Volgens de brandweer i zijn er geen aanwijzingen dat de brand met opzet is veroorzaakt. Vannacht vernielde een krachtige' bom het bureau van de plaatselijke WV op het strand van Peniscola. Gisteravond explo- j deerde een bom op het strandje van Pinar in dezelfde badplaats. Persoonlijke onge- lukken deden zich bij deze ontploffingen niet voor, maar wel werd grote materiële schade aangericht. Zaterdag liepen twee Belgen bij een bomaanslag in Marbella ernstige verwondingen op toen zij op het strand lagen te zonnen. De slachtoffers moesten worden opgenomen in het brand wondencentrum in Malaga. Tijdens het In 25 centra was tijdens het weekeinde weekeinde zijn verscheidene hotels, I nachtclubs en casino’s in Marbella en Tor- remolinos tijdelijk ontruimd na berichten over mogelijke aanslagen. In alle gevallen bleek echter sprake te zijn van vals boma larm. Met steun van de plaatselijke bevolking en toeristen zijn de afgelopen dagen veel terreinen en gebouwen door de Spaanse politie uitgekamd. Sinds vrijdag worden aan de Costa del Sol alle personenauto’s met Baskische nummerborden onder zocht. De afgelopen vier dagen zijn in totaal meer dan tien bomaanslagen in toeristencentra gepleegd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1