TIJDENS STAATSBEZOEK CARTER Westduitse Grote olievlek Protest Vietnam tegen Zitting Chinese Volkscongres geëindigd sancties Rhodesië DC-10 mag weer naar Canada president legt eed af Comecon vraagt tapgesprek met Gemeenschap HJI hulp aan vluchtelingen ft „Mogelijk eind aan bij New York DOOR WESTDUITSE SCHEPEN BRITSE PREMIER IN AUSTRALIË: n 1 Verboden te slaan 99 Pantoffel Een lel 3 BINNEN- EN BUITENLAND JULI 19 7 9 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) HONG KONG. De Vietna mese regering heeft gisteren bij de Westduitse ambassadeur in Hanoi geprotesteerd tegen de hulp die twee Westduitse schepen hebben verleend aan Vietname zen die illegaal het land wilden verlaten, zo bericht het Vietname se persbureau. - (Van onze redactie buitenland) SEOEL. President Carter van de VS heeft gisteren een nieuw vredesplan voor het Ko reaanse schiereiland gelan ceerd. Het plan voorziet in een bijeenkomst tussen Noord- en Zuid-Korea en de Verenigde Staten „als een eerste stap naar het opbouwen van een blijvende vrede in Noordoost- Azië”. Carter is er niet in ge- igens d< slaagd de regering in Seoel (de ?n voor hoofdstad van Zuid-Korea) er- idag d« van te overtuigen dat de situa- ferhors tie rond de mensenrechten in Zuid-Korea moet worden ver beterd. - MAANDAG trijfël President Carter (links) samen met zijn vrouw en zijn dochter Amy op bezoek bil president Park Ts/oen-Hee van Zuid-Korea VS lanceren nieuw vredesplan Korea en fron De internationale gemeenschap wordt gevraagd een beroep op Vietnam te doen de uittocht van zijn burgers te doen beëin digen. wordt gelegd op de ASEAN-landen. Deze landen hebben voorts verklaard dat Viet-' nam zijn troepen uit Cambodja zou moe ten terugtrekken. De internationale confe rentie over het vraagstuk van de Indochi nese vluchtelingen zal op 20 en 21 juli in Genève worden gehouden, zo heeft VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim eer gisteren op een persconferentie in Genève verklaard. Ongeveer zestig landen, waar onder Vietnam, zijn uitgenodigd voor de conferentie, zo zei hij. teep- pro- vond m de i om i pra- van rs de k wil s vin- •n toe aldus n het in ons rijdag- ?n van steken e gister J. Durk enbusjc □ekend< in eer de 17 ats mei sje, toer shtoffei sten en neiland i gehad in Den gens de >litie in itie pas de. CANBERRA/SALISBURY (Reuter/DPA/AFP). De Britse premier That cher acht het onwaarschijnlijk dat het Engelse parlement de sancties tegen Zimbabwe-Rhodesië, die in november opnieuw moeten worden bekrachtigd, zal laten voortduren. Maar de erkenning van de regering van bisschop Moezorewa is een meer omvattend probleem, aldus de Britse premier die een en ander zei in een toespraak tot de nationale persclub van Australië aan het einde van haar tweedaags bezoek aan dit land. Volgens Thatcher is er geen tijdschema voor erkenning van Zimbabwe-Rhodesië en zal de conferentie van Gemenebestlanden volgende maand hierover geen beslissing nemen. De Rhodesische premier Moezorewa heeft inmiddels gezegd bereid te zijn te onder handelen met de leiders van de guerrillaorganisaties op voorwaarde dat tijdens deze gesprekken de aanvallen worden gestaakt. Volgens Rhodesische regeringsfunctionaris sen vormt deze uitnodiging aan de guerillaleiders een fase in een afwisselend soepele en harde benadering van het probleem door Moezorewa. Troepen van Zimbabwe-Rhodesië hebben gisteren een munitieopslagplaats van guerrillastrijders, op vijfentwintig kilometer ten westen van de Zambiaanse hoofdstad Loesaka, vernietigd, zo is bekendgemaakt door het militaire opperbevel in Salisbury. Het is de tweede Rhodesische aanval op Zambiaans grondgebied in een week. Het Engelse dagblad Sunday Times meldt dat in de komende maanden ruim drieduizend „militaire adviseurs” uit Oost-Duitsland zullen aankomen in Mozambique en Zambia om de guerrillastrijd tegen premier Moezorewa op te voeren. Het blad haalt Westerse inlichtingendiensten aan als bron. Er zouden ook Russische luchtafweerraket- ten en andere wapens aan de guerrillastrijders worden geleverd. BRUSSEL (Reuter). De Comecon, de Oosteuropese organisatie voor economi sche bijstand, heeft de Europese Gemeen schap gevraagd om een gesprek op hoog niveau, zo mogelijk binnen enkele weken. Dit heeft een woordvoerder van de EG in Brussel meegedeeld. Hij zei erbij dat de voorstellen van de Comecon voor een han- delsovereenkomst met de EG, zoals die zijn gedaan in november vorig jaar, nog niet zijn gewijzigd. De Comecon wil dat de Gemeenschap de Oosteuropese landen de status van „meest begunstigde natie" toekent, het geen voorrechten op handelsgebied in houdt. Maar volgens de EG-woordvoerder is het nog niet duidelijk wat de Comecon hier tegenover wil stellen. ministers van de EG op 18 juni hebben afgelegd. Dit heeft de voorzitter van het comité, de Senegalees Me- doune Fall, in de Veilig heidsraad van de VN ver klaard. lewo- snva- »eren vaar- rdam aten, latre- inent i hin de 23 Goede hij mei oorzaak ?en eer dood. Ik kan mij niet herinneren van mijn ouders veel jlaag te hebben gekregen. In feite staan me nog maar twee vormen van strafuitoefening levendig voor de geest. Ik mocht, na een deprimerend rapport op de hbs, tot het volgende rapport (dat aanzien lijk beter diende te zijn, en het ook was) niet voetballen in Blauw-Wit. Dat onder ging ik als een buitengewoon pittige straf. En een keer ben ik door mijn moeder in blinde drift afgetuigd met haar pantoffel, toen ze mij erop betrapte dat ik op de vloer van de badkamer een stapeltje me- tablokjes in de fik had gestoken. Ik kan me niet herinneren daar, hoe kort ook, enige wrok aan te hebben overgehouden, wel iets van ontzag voor haar verschrikkelijke woede, die bleek uit die pantoffel als slagwapen, hoewel een pantoffel op zichzelf, als je een beetje handig afweert, niet veel pijnlijker is dan een harde hand. Eens per maand een tik, om je vergeefse argumenten kracht bij te zetten, lijkt me, in tegenstelling tot wat de Zweedse wet meent, nog wel acceptabel. Ik schat dat ik dat niet eens haal, één lel in de twee maanden lijkt me een betere schatting. Maar die lel eis ik dan wel op, als vader. Morgen zullen we bekijken wat de kin derpsychologen ervan vinden. aravonc venhour 'omfieti. n boon Die Zweden kunnen me wat. Nog maar nauwelijks hadden Koot en Bie op hun Bescheurkalender voorspeld: „Over twee jaar zal de Draai om de Oren zijn revoluti onaire intrede doen in de moderne kin derpsychologie”, of in Zweden trad (per 1 juli) een wet in werking, dat het verboden is kinderen lichamelijk te straffen, te mis handelen of anderszins vernederend te behandelen. Ook ouders mogen hun kin deren niet meer slaan, een tik op de vin gers of een pak op hun broek geven. En onder vernederend behandelen valt bij voorbeeld het opsluiten van het kind in zijn kamer. Ik zou nu de Zweedse columnisten: de Zweedse Jan Blokkers, Saartje Burger harts, Karel van het Reves, Rudy Kous- broeks, Simon Carmiggelts, Henk Hof lands, Herman Pieter de Boers, Piet Grij- zens, Guus Luytersen, Mies Bouwman nen. Jan Mulders, Douwe Trants, Aart van Zoesten, Kees van Kootens (ik beperk met met opzet tot de vaders en moeders onder de columnisten) weleens willen le zen. Volgens de Zweedse wet ben ik straf baar. Ik geef Sara, van vier jaar, wel eens een tik. Ik heb een officieel erkend enge lengeduld, maar eens is de maat vol. Een voorbeeld. De hele dag wordt er gezeurd om snoep. Af en toe valt er weleens iets af, we zijn geen rigoureuze snoepverbieders. Dan komt het avondeten. Sara lust alles wat opgediend wordt, dat is in het verle den bewezen. Er wordt begonnen met tomatensoep, ik noem maar wat. „Dat lussik niet”, wordt onmiddellijk gezegd. „Onzin, tomatensoep!, dat vind je juist zo lekker. Dat heb je laatst nog bij Ellen gegeten!” „Maar nu lust ik het niet!” „Nou, dan niet, als je dan maar wel je groente en aardappelen eet.” Er komt bloemkool met een sausje op tafel; pap pa’s lievelingseten, zal ik maar zeggen. „Ik lust geen saus”, wordt er meteen veror donneerd. „Proef nou maar eerst, dan kan je altijd nog zeggen dat je het niet lust.” „Nee, ik vind het vies!” „Hoe kan je dat nou weten? Hier, een klein stukje, even proeven, als je het echt niet lekker vindt dan spuug je het maar weer uit in mijn hand.” Ze neemt het in haar mond en spuugt het per kerende post weer terug in mijn hand: „Bah. vies.” „Dan neem je maar bloemkool zonder sausje.” „Ik wil geen bloemkool, ik wil alleen maar vlees.,’ „Nee hoor, je eet eerst maar wat van die bloem kool en aardappelen, dan krijg je straks vlees." Je moet in principe geen eten op dringen, verhongeren zal ze toch nooit, maar aan de andere kant: we vragen haar niet om oesters te eten of zwezerik met koolraapjes. En een beetje reverentie te genover moeder die haar best heeft ge daan een maaltijd op tafel te zetten die door iedereen wordt gelust, is ook geen onredelijk verlangen. Langzamerhand begint de accu van het engelengeduld op te raken. Terwijl Janna van 1 jaar alles wat op tafel staat, zij het in geprakte vorm, met smaak opeet, zit Sara zich nog steeds te verzetten. We weten dat ze alles lust (ook vandaag!), we weten dat ze als ze voor straf met haar bord naar haar kamer wordt gestuurd, daar welis waar geen hap zal eten, maar over een minuut of tien, als zij na wat gehuil of gemok een herkansing aan tafel krijgt, haar bord hoogstwaarschijnlijk schoon zal leegeten zonder verder gechicaneer, dus wij stellen haar voor de keuze: „Eet je het hier op. of op je kamer?” Als ant woord schuift ze boos haar bord over de tafel, gooit haar glas met melk om, maakt Janna aan het schrikken en het schreien, en provoceert mij tot een onmiddellijke en niet al te zachte draai om haar oren: „Hup! Naar je kamer!” Skol! Deed ik dat in Södertalje, dan was ik dubbel in overtreding: klap gegeven, en naar haar kamer gestuurd (of is dat niet zo erg als: in haar kamer opgesloten?). Maar zolang ik het in Broek in Waterland doe, ga ik nog vrijuit. Twee schepen met 300 Vietnamezen die het land illegaal verlieten raakten voor de kust van Vietnam in moeilijkheden, en kregen bijstand van het personeel van een Westduits booreiland. De vluchtelingen zijn gezond en wel aan wal gebracht. Volgens het Vietnamese persbureau be wijst dit incident dat buitenlanders Viet namezen aanmoedigen en helpen bij hun illegaal vertrek lijks gerept van de grote meningsverschil len tussen Carter en Park over het pro bleem van de mensenrechten. Carter heeft zijn zorg over de mensenrechten in het land gisteren wel geuit in een bijeen komst met 12 kerkelijke leiders, van wie enkelen uitgesproken critici van Parks regering. Minister van Buitenlandse Za ken Cyrus Vance sneed het punt aan door een lijst te overhandigen van meer dan 100 personen die vastzitten wegens ver meende activiteit tegen de regering. Van ce gaf de lijst aan Zijn Zuidkoreaanse collega, met hét dringende verzoek dat de betrokkenen worden vrijgelaten. Carter had zelf de zaak zaterdagavond al aan de orde gesteld, toen hij tijdens een flonke rend staatsdiner in Seoel openlijk bij zijn gastheer aandrong op verbetering van het regeringsbeleid inzake individuele en po litieke vrijheden De bekende Koreaanse dissident Kim Dae-Joeng zei gisteren teleurgesteld te zijn over de vage houding die Carter in Zuid-Korea heeft ingenomen ten aanzien van de mensenrechten. NEW YORK (AFP). Ongeveer 500.000 liter dieselolie zijn eergisteren op het strand te Newak Bay bij New York terechtgekomen door een lek in een Liberiaanse tanker, zo heeft de Amerikaanse kustwacht meegedeeld. Het schip was uit Port Elizabeth naar Saoedi-Arabië vertrokken en liep bij Newark Bay aan de grond. rtsewej ddag dt ge zusji its om ar onbe otsten. Teriele stermid bij eer et haai 1 gekre ongelul aar- er' In de resolutie wordt Vietnam ervan beschuldigd blijk te geven van onverant woordelijkheid jegens zijn eigen volk dat het land verlaat waardoor een zware last Egypte bereid tot gesprek in Genève (Van onze redactie buitenland) CAIRO. Egypte heeft geen bezwaar tegen hervatting van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten, parallel met de Egyptisch-Israelische besprekingen over Palestijns zelfbestuur. 1 de 22 ren toer oedelijf l f. opaiuuugcn ui iic^v vciucviuc icxxiu ic vei- °F minderen lijke hereniging van de twee Korea's. In i het 21 punten tellende communiqué wordt beklemtoond dat de Verenigde Staten een „vaste verplichting” hebben de veiligheid van het land te waarborgen. „De twee presidenten”, aldus het communiqué, „zijn van mening dat elke regeling die spanning vermindert, blijvende vrede ves tigt en uiteindelijk leidt tot vreedzame hereniging van het Koreaanse volk, moet voorkomen uit een dialoog tussen ds twee verantwoordelijke autoriteiten van zowel het zuiden als het noorden van Korea”. Het communiqué slaat de hoop van Noord-Korea de bodem in, op bespre kingen met uitsluitend de Verenigde Sta ten. Washington heeft altijd gesteld dat de regering in Seoel deel moet nemen aan gesprekken over Korea. Carter en Park zijn het er tevens over eens dat de twee Korea’s moeten streven naar toelating tot de Verenigde Naties „als een tussentijdse maatregel, hangende hun uiteindelijke vereniging". (verkiezingen voor de auto nome Palestijnse raden), want er kan geen autono mie zijn zonder Palestij- nen, aldus de Egyptische minister, die verwacht dat de Palestijnen wel zullen deelnemen zodra ze zien dat het overleg tot positie ve resultaten leidt. De Pa lestijnse kwestie, aldus Ghali, is zo ingewikkeld dat Egypte tot een verde ling in drie fasen heeft be sloten. We beginnen met de mensen op de westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook, dan de vluchte lingen die na de oorlog van 1967 vertrokken zijn, en vervolgens de vluchtelin gen die in 1948 vertrokken zijn.” Het „VN-comité voor de uitoefening van de onver vreemdbare rechten van het Palestijnse volk” staat achter de verklaring die de De ASEAN-landen (Maleisië, Thailand, Singapore, de Filippijnen en Indonesië) hebben eergisteren op Bali een resolutie aanvaard waarin in krachtige bewoordin gen een beroep op Vietnam wordt gedaan zijn verantwoordelijkheid voor het lot van de duizenden vluchtelingen te aanvaar den die Vietnam verlieten en die nu in de internationale wateren teruggestuurd worden. Als de Palestijnen weige ren deel te nemen aan het Egyptisch-Israelisch overleg over zelfbestuur voor de westelijke Jor daanoever en de strook van Gaza, zou deze kwestie in Genève, of op een ander internationaal forum, be sproken kunnen worden, zo heeft de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Boetros Ghali, gis teren verklaard voor enke le commissies uit het Egyp tische parlement. Egypte en Israel zoeken nog naar een formule voor een uitnodiging aan de Pa lestijnen, maar het staat lang niet vast dat de Pales tijnen op de invitatie zullen ingaan. De Palestijnen kunnen in elk stadium aan het overleg deelnemen, al dus Ghali. „Maar ze moe ten in ieder geval deelne- mp” aan de tweede fase PEKING (Reuter). Het Chinese Volkscongres (parlement) heeft gisteren de zitting die twee weken geleden begon, beëindigd met het kiezen van drie nieuwe vice-premiers, allen economische deskun digen en slachtoffers van de Culturele Revolutie. Het zijn Chen Yun, Bo Yibo en Yao Ylin. De 74-jarige Chen was vorig jaar gere habiliteerd en staat als vice-voorzitter van de communistische partij op de vijfde plaats in de Chinese hiërarchie. Evenals de 71-jarige Bo was hij vice- premier voor de Culturele Revolutie. Yo. 68 jaar. was tot voor kort minister van handel, een post die hij ook heeft bekleed van 1960 tot 1967, toen hij werd beschuldigd van „contrarevolutionaire re visionisme”. De drie mannen werden be noemd door premier Hwa Guofeng. Tevens werden vier nieuwe vice-voorzit- ters gekozen, onder wie Peng Zhen, die aan het begin van de culturele revolutie als burgemeester van Peking werd afgezet. In zijn slotrede zei voorzitter Ye Jiangy- ing van China een race tegen de tijd voert met snelle ontwikkeling van zijn econo mie en modernisering van het land. Het parlement heeft twee weken de ver slagen van regeringsleiders aangehoord en de wetgeving inzake verkiezingen, strafrecht en economische zaken be sproken. In hun verklaring lever den de ministers van Bui tenlandse Zaken van de negen EG-landen felle kri tiek op de Israëlische poli tiek steeds meer joodse ne derzettingen in bezet ge bied te vestigen. Het Israë lische beleid werd strijdig met het internationale recht genoemd. Intussen heeft het Israë lische kabinet gisteren be sloten de bombardemen ten op nederzettingen van Palestijnse guerrillastrij ders in Zuid-Libanon voort te zetten, ondanks het luchtgevecht met Syrische vliegtuigen vorige week. Dit blijkt uit een gezamenlijk Zuidkore- aans-Amerikaanse Communiqué dat gis teren in Seoel is gepubliceerd na afloop van een driedaags staatsbezoek van Car ter aan Zuid-Korea. Het Amerikaanse staatshoofd annuleerde zijn plannen voor een driedaagse vakantie op Hawaii we gens urgente binnenlandse problemen en hij vertrok rechtstreeks naar Washington om een oplossing te vinden voor de steeds langer wordende rijen geïrriteerde auto mobilisten die zich bij de benzinepompen in Amerika vormen. Carter en zijn Zuidkoreaanse collega Park Tsjoeng-Hee stelden gisteren geza menlijk een unieke drie-partijen-bijeen- komst voor met Noord-Korea, om de spanningen in het verdeelde land te ver- 1 en te werken naar een uiteinde- i weger jchtend nen de n-Apél kleine ddag in werd verboden nadat vorige maand Of kilo- dergelijk vliegtuig neerstortte bij is opge luchthaven van OTTAWA (Reuter/AP/AFP). Canada heeft zaterdag zijn luchtruim opengesteld voor vluchten met DC-10 vliegtuigen uit landen die deze toestellen weer luchtwaardig hebben verklaard. Neder land is een van deze landen. Het vliegen met de DC-10 boven Canada een - de luchthaven van Chicago, waarbij 273 mensen om het leven kwamen. Het verongelukken van een DC-8 van de IJslandse luchtvaartmaatschappij op 15 Er is nog geen antwoord van Noord- Korea voorhanden op het voorstel maar volgens diplomatieke bronnen in de hoofdstad Pjongjang heeft de regering van president Kim Il-Soeng de laatste dagen enkele proefballonnen opgelaten over het totstandkomen van besprekingen om de spanning op het verdeelde schierei land te verminderen. Kennelijk als bewijs dat hij de plannen tot een spoedige terugtrekking van Ame rikaanse troepen uit Zuid-Korea heeft la ten varen in het licht van een vermeende Noordkoreaanse militaire opbouw, ka rakteriseerde Carter de Amerikaanse be reidheid om Zuid Korea ingeval van oor log te verdedigen als „onaangetast". Pre sidentiële medewerkers vertelden later dat het controversiële voorstel om alle 30.000 Amerikaanse gevechtstroepen uit Zuid Korea terug te trekken, nader zal worden bekeken als Carter in Washington is teruggekeerd en dat een besluit zal worden genomen in termen van „weken, niet van maanden”. In het slotcommuniqué wordt nauwe- vas het verkeer proble november vorig jaar nabij de hoofdstad >t geval Colombo van Sri Lanka is te wijten aan de ver- onzorgvuldigheid van de bestuurders van Idingen het toestel, zo staat in een officieel rapport van een commissie van onderzoek van de regering van het land. (Van onze redactie buitenland) BONN. In de Westduitse hoofdstad Bonn is gisteren de nieuwe president van de Duitse Bondsrepubliek, de 64-jarige prof. Karl Carstens, officieel beëdigd. Tijdens deze plechtigheid, in een ge meenschappelijke vergadering van bondsparlement en deelstaatparlemen ten, nam zijn voorganger Walter Scheel afscheid na een ambtstermijn van vijf jaren. Carstens, voormalig voorzitter van de christendemocratische fractie in het bondsparlement, is de vijfde president van de republiek. Het is voor het eerst dat een lid van de oppositie tot president is gekozen Carstens zei in een toespraak direct na de beëdiging dat er op de Westduitse scho len meer moet worden gedaan aan cultuur en geschiedenis van Duitsland. „Met alle hoogte- en dieptepunten om te tonen hoe de Duitse geschiedenis sinds dertig jaar meer en meer een onderdeel van een ge meenschappelijke Europese geschiedenis is geworden", aldus de nieuwe president. Verder prees hij de ontspanning met Oost-Duitsland. Tn het parlement werd Carstens beschouwd als tegenstander van deze politiek. De Westduitse regering had eergisteren geprotesteerd nadat de Vietnamese mari ne waarschuwingsschoten had gelost op twee Westduitse schepen die vluchtelin genboten op sleeptouw hadden genomen. A.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3