Gemeente besluit tot aanleg van kabelnet 'N politienieuws Balonnen wedstrijd op Zuidpier haven- berichten 1 dnan ant Sportveld beschikbaar voor optredens van muziekverenigingen V erkeersmaatregelen na opening tunneltje Matige vangst bij koppelviswedstrijd Diploma zwemmen bij IJmuider Reddingsbrigade „HET IS ZO LANGZAMERHAND TIJD DAT DE JONGEREN HET OVERNEMEN’’ VELSEN-IJMUIDEN 5 19 7 9 2 JULI MAANDAG KEUZE VALT OP MINI-STERNET om iedereen leest de krant altijd en overal. Waardering Vluchtelingen (2. O °i Vitaal r Commissie Razzia (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Als ik meen voor een rechtvaardige zaak te zaan, ga ik door tot het einde”. Een karakteristieke opmerking voor een strijdbaar iemand, de zin wordt dan ook uitgesproken door Th. (Thom) Kruisman, lid van de Velsense gemeenteraad voor de Communistische Partij Nederland. Aan dat raadslid maatschap komt in september een eind na een ononderbroken periode van 33 jaar waarin Kruisman opkwam voor de be langen van zijn kiezers en de idealen van zijn partij. Dat ging niet altijd zonder problemen, het aantal keren dat Kruisman zich als eenling frontaal opstel de tegenover een door alle raadsleden genomen beleidsbes lissing is legio. Door zijn strijd baarheid nam het CPN-raadslid nooit een blad voor de mond, wat vaak leidde tot een heftige woordenstrijd in de verhitte raadsdebatten. iHijW na L ü- Th (Thom) Kruisman. 33 jaar strijdbaar in de gemeentepolitiek van Velsen X nd IJmuider Strand. Het uitdelen van de ♦7,50 X- j tvids. L •veld e Veen di inde b 14,80 42,60 56,50 57,70 20,50 0,75 O uur uur De ommekeer kwam nadat de oorlog was uitgebroken. De strijdbare opstel ling van de communistische partij sloot goed aan bij het karkater van Kruisman die zich mateloos ergerde aan het passie ve, berustende standpunt van de SDAP „Toen ben ik me actief met ondergronds werk bezig gaan houden via de kontak ten die ik had met de communistische partij”, aldus Kruisman. „Ik hield mij vooral bezig met de verspreiding van de Waarheid en het doorgeven van allerlei informatie. Tot 1944 hier in Santpoort, daarna in de Haarlemmermeer, in Zwa nenburg, waarheen wij toen geëvacu eerd werden. Daar kwam ik in kontakt met de commandant van een verzets groep en kreeg vervolgens de leiding over het drukken en verspreiden van de Waarheid”. In 1945, maar vó2r de bevrijding, ging Kruisman met vrouw en kinderen terug naar Santpoort en dook onder in zijn eigen huis. „Wij mochten nog niet terug, het moest dus wel”, aldus het CPN- raadslid. Ook in de IJmond werd hij In datzelfde jaar ook, vlak voor de bevrijding een feit was, werd Thom Kruisman lid van de CPN, hij werd daarvoor gevraagd door het bestuur. „Ik vatte dat op als een bewijs van waarde ring en erkenning voor alles wat ik een paar jaar daarvoor gedaan had”, aldus Kruisman. Na de bevrijding werd de Waarheid verspreid als legaal verschij nend dagblad, Kruisman trad onmiddel lijk in dienst en bleef daar tot zijn pensi onering in 1971. In de 33 jaar als raadslid heeft Kruis man vele hoogte- en dieptepunten mee gemaakt. Een dieptepunt wil hij wel noemen: het conflict met de toenmalige burgemeester Kwint in 1956. De Russi sche inmenging in Hongarije was de aanleiding. Kruisman: „Ik moest bij Kwint komen en hij trachtte mij over te halen te bedanken als lid van de CPN. Toen ik weigerde riep hij: „Mijn kamer uit, moordenaar”. Ik heb een klacht in gediend bij de rijksrecherche die de zaak in onderzoek nam. Kwint ontken de, maar eerder had hij tijdens een ge- meenteraadsdebat zijn opmerking te genover mij toegegeven. Het wachten was dus op de notulen. Die kwam na ruim een jaar eindelijk in de raad maar alles wat met die zaak te maken had was weggelaten. Die notulen waren dus ver valst en ik eiste nieuwe. De raad besloot toen de notulen maar voor kennisgeving aan te nemen, omdat zij zich niets meer herinnerde van wat zich een jaar eerder afgespeeld zou hebben. Het is de enige keer geweest in de geschiedenis van de gemeenteraad van Velsen dat notulen niet zijn goedgekeurd. De gemeente heeft gekozen voor het zogenoemde mini-sternet systeem, waar op maximaal 30 programma’s gedistribu eerd kunnen worden. Gezien het huidige aantal televisieprogramma’s dat in de IJ mond ontvangen kan worden (zes) en de te verwachten toename van dit aantal in de toekomst is de capaciteit van dit net vol gens de gemeente ruim voldoende. Boven dien is er dan nog ruimte voor het uitzen den van de programma’s van een eventue le regionale omroep, wanneer dié in de IJmond van de grond mocht komen. De raad is er alleen nog niet uit hoe de kosten verdeeld moeten worden. Wanneer het kabelnet er is hoeven toekomstige abonnees niet alle programma’s te ont vangen zo zij dit zouden willen. Er kan bij elke aansluiting een filter ingebouw wor den waardoor de aangeslotenen hetzelfde aanbod krijgen als nu het geval is (de twee Nederlandse zenders-red.) De PvdA wil echter dat de extra kosten, die aan dat filter verbonden zijn, niet doorberekend worden. „De mensen die tevreden zijn met wat zij nu hebben zullen geen behoefte hebben aan de aanleg van een kabelnet. Dan is het irreëel om de daaraan verbon den extra kosten wel in rekening te bren gen”, aldus de PvdA. Tijdens de raadsver gadering diende de PvdA-fractie ook een motie van deze strekking in. Op aandrin gen van wethouder mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn (WD) trok de fractie deze motie weer in, nadat de wethouder had teogezegd dat deze zaak nog besproken zou worden in de diverse commissieverga deringen. In 1933 kwam het kontakt met het communisme tot stand, eerst in Amster dam, waar Kruisman in 1906 werd gebo ren en na zijn verhuizing in 1934 naar Santpoort bleven die kontakten bestaan. Kruisman: „Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam vluchtten veel Duitsers naar Nederland, vooral communisten omdat deze groep van meet af aan fel vervolgd werd. Ik heb veel van die vluchtelingen tijdelijk onderdak ver leend, zo kwam ik in aanraking met het communisme. Echt overtuigd was ik nog niet, dat bleek wel uit het feit dat ik sindsdien bij diverse verkiezingen afwis selend sociaal-democratisch en commu nistisch stemde. Door de gesprekken in die tijd met de vluchtelingen ben ik me er wel meer voor gaan interesseren, ik ben veel gaan lezen en de communisti sche gedachte beter leren kennen”. VELSEN-ZUID. De ingebruikne ming van het fiets- en voetgangerstunnel- tje onder de Parkweg in Velsen-Zuid heeft enkele verkeersmaatregelen tot gevolg. Na 33 jaar komt er dan een eind aan het raadslidmaatschap van Kruisman, „die vraag deed zich bij de verkiezingen vn vorig jaar al voor”, aldus het raadslid dat zes september afscheid zal nemen. „Ik was toen en ben nog steeds erg vitaal. Ik ga nu echter weg, omdat ik vind dat de jongeren het maar eens over moeten nemen, ik ben tenslotte al 73. En ik wil weggaan op een moment dat ik nog volledig bij de tijd ben. Als je wacht tot je seniel bent en in raadsdebatten niet meer adekwaat kunt reageren ben je te laat”. Alles bij elkaar kostte het raadslid maatschap Thom Kruisman een kleine 25 uur per week, buiten het bezoeken van de gemeenteraadsvergadering zat hij ook nog in zo’n tien commissies en de voorbereidingen op al die vergaderingen kost ook wel enige tijd. Het uitzicht op zoveel vrije tijd verontrust Kruisman niet, die denkt hij moeiteloos te kunnen vullen met zijn hobbies lezen en houts nijden. Zijn opvolgster wordt Adèle Meijer, het afgelopen jaar nog lerares Nederlands op de Vissering Scholenge meenschap in IJmuiden. „Het socialis me komt, dat kan geen kapitalist tegen houden” is de rotsvaste overtuiging van Kruisman. Ondanks het feit dat deze overtuiging de afgelopen 33 jaar niet gerealiseerd is blijft hij er in geloven. Het ligt nu in de handen van anderen om het waar te maken. Na de opening van het tunneltje, die woensdag plaatsvindt, wordt de Driehui- zerkerkweg tussen de Waterlandweg en de Parkweg een fietspad. De oversteek plaats op de Parkweg, waar nu het tunnel tje ligt, wordt opgeheven. „Mijn eerste daad als wethouder”, her innert Kruisman zich, „was het instellen van een commissie woonruimteverde ling waarvan de leden uit de bevolking kwamen. Door de problemen was het noodzakelijk om de toewijzing van wo ningen door een zo onpartijdig mogelijk orgaan te laten doen om zelfs de schijn van vriendjespolitiek ten stadhuize te voorkomen. Ongeveer een derde van de woningen in Velsen was in de oorlog afgebroken en veel mensen waren geëv acueerd. Al die mensen wilden graag terugkomen en door het gebrek aan woonruimte moest er geselecteerd wor den. En weeg in die situatie het verzoek van een paar oude mensen, die hun leven lang in Velsen gewoond hebben maar sinds een paar jaar langzaam weg kwijnden in een Drenths veendorp maar Maar niet alleen door zijn opstelling in de gemeentepolitiek was Kruisman vaak de gebeten hond, ook andere zaken speelden daarin vaak een belangrijke rol. „Als lid van de CPN zit je altijd in een glazen huis”, aldus Kruisman. „De internationale politiek is vaak een graadmeter voor de populariteit van mijn partij. Dat bleek overduidelijk in 1948 en 1956, na de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije en Hongarije. Door de mensen, met wie ik toch samenwerkte en goed omging, werd ik opeens behan deld als een misdadiger, of een melaat se. Ik werd alleen maar geduld, meer niet. In vrijwel heel Nederland werd in 1948 CPN-wethouders naar huis ge stuurd. Velsen was een van de weinige gemeenten waar men niet zo ver ging, maar na de verkiezingen in het daarop volgende jaar verdween de CPN ook hier uit het college”. VELSEN. Twintig leden van de hen- gelsportvereniging Velsen namen in het weekeinde deel aan een koppelviswed strijd in de buurt van Halfweg. De totale vangst van deze hengelaars bedroeg 1699 centimeter, hetgeen zeer matig was. Er werd gevist om huishoudelijke artikelen. De uitslag: 1. H. Otte Sr. en P. v.d. Mal, 2. D. Otte en E. van der Wal, 3. A. Jongbloed en W. Koelewijn, 4. G. Berkhout en H. Welage, 5. A. Schaaper en R. W. Zwanen berg, 6. A. de Raad en H. Zwanenberg. Zaterdag 7 juli wordt de volgende vis wedstrijd gehouden. Het vertrek is om half zes vanaf Plein 1945. VELSEN. Velsense muziekvereni gingen mogen het sportveld van de Visse ring Scholengemeenschap aan de Brinio- straat in IJmuiden gebruiken voor optre dens in de buitenlucht op tijden dat de school geen gebruik van het veld maakt. Voorwaarde is wel dat over deze tijden overleg wordt gepleegd met de atletiek vereniging Suomi, die het veld zomers gebruikt. eens af tegen de brief van de Hoogove- narbeider die elke dag moesten pende len tussen zijn werk en zijn huis in Brabant. Tegenover elk gezin dat je ge lukkig maakte stonden twee gezinnen die je moest teleurstellen”. Thom Kruisman is in het laatste oor logsjaar lid geworden van de CPN, vlak voor de bevrijding. Niet in een opwel ling, maar weloverwogen en na een ja renlange betrokkenheid bij deze partij, vooral in het verzet. „Ikzelf kom uit een sociaal-democratisch gezin, mijn ouders waren lid van de SDAP (Sociaal-Demo- cratische Arbeiders Partij, de vooroor logse voorganger van de huidige PvdA- fed.) Lid geworden van die partij ben ik nooit, al heb ik wel meegedaan met allerlei activiteiten van de SDAP. Zo ben ik onder meer bij een aantal Meibetogin- gen geweest en heb ik ook gezongen in De Jonge Stem, het jongerenkoor van de SDAP. In de crisisjaren ergerde ik me al regelmatig aan de politiek van de SDAP, vooral de stukjes in de toenmalige par- tijkrant Het Volk toonden aan dat die partij erg naar rechts afgleed.” In Zwanenburg ontsnapte Kruisman nog ternauwernood aan een van de vele Duitse razzia’s. „Toen de spoorweg bij Halfweg werd opgeblazen in 1944 ver wachtte ik onmiddellijk een reactie van de Duitsers. Iedereen riep dat het wel mee zou vallen maar ik vertrouwde het niet en ben in een waterput gekropen. Dat bleek achteraf mijn grote geluk, alles bij elkaar heb er 24 uur gezeten. In die 24 uur hebben de Moffen inderdaad wraak genomen op een rigoureuze ma nier. ’s Avonds werd de gehele mannelij ke bevolking weggehaald, tien van hen werden op de dijk net buiten het dorp doodgeschoten. De vrouwen en kinde ren moesten daarbij toekijken. De overi gen werden op transport gezet naar Duitsland, veel van hen zijn nooit terug gekomen”. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeenteraad heeft in principe besloten tot de aanleg en exploitatie van een kabelnet voor ontvangst van radio- en televisieprogramma’s. Het ontwerp zal gemaakt worden door een bedrijf in Woerden en de aanleg zal door inschrijving worden toegewezen aan een installatiebedrijf. De gemeente koopt wel zelf de materialen in en zal het net ook zelf exploiteren. Om de voorbereidingen te kunnen beginnen heeft de raad een krediet van vijftigduizend gulden beschikbaar gesteld. Recidivist. Surveillerende politie mensen hielden vrijdagavond op de Do- kweg een automobilist aan wiens rijge drag daartoe aanleiding gaf. De man bleek zich bij herhaling schuldig gemaakt te hebben aan overmatig drankgebruik. Voldoende aanleiding om zijn rijbewijs in te trekken. Duivenhok. Vrijdagavond is een hardhouten duivenhok ter waarde van 3.000 gulden dat stond opgesteld op een afgesloten terrein achter de Dr. Schaep- manlaan volledig vernield. Bromfiets. De politie is er in ge slaagd een 16-jarige knaap uit IJmuiden aan te houden die zaterdagavond voor een woning aan de Kompasstraat een brom fiets heeft gestolen. Vandalisme. Drie knapen uit Velsen- noord konden in de nacht van zaterdag op zondag worden aangehouden, nadat zij zich met drie kameraden hadden bezig gehouden met het vernielen van afvalbak ken en het verspreiden van de inhoud over het wegdek. De onrust vond plaats op de Wijkerstraatweg alwaar terloops ook een ruit van het postkantoor werd vernield. Geldkistje. Zondagochtend in alle vroegte is uit ’t Vinkennest in Driehuis een geldkistje met 300 gulden gestolen. Men verschafte zich toegang door een raam van de ontvangstkamer weg te nemen. IJMUIDEN. Vrijdag hebben een aan tal leden van de IJmuider Reddingsbriga de afgezwommen voor brevetten van de K.N.B.R.D. en de diploma’s A en B van de K.N.Z.B. en de K.N.B.R.D. Hiervoor zijn de volgende deelnemers geslaagd: Diploma A/ Brevet 1: Meisjes. Marita Bakker, Paulien Braam, Yvonne Brou wer, Mariëlle Glaudemans, Nancy Ha- raldstad, Deby Helmers, Ingrid Janmaat, Else Keirsgieter, Diana Visser, Mariëtte Kuiper, Margaret Nieuwland, Cindy van Roon. Jongens. Jaac Binkhorst, Edwin de Boer, Martijn Koster, Huibert Krab, Mar cel van Koningsbruggen, Frits Zalmé. Marc Zeegers, Colin Tresidder. Diploma Bi Brevet 2: Meisjes. Ellen Bolder, Joyce Dietrich, Claudia Haver tong, Charlotte Hoogkamer, Sandra Kra mer, Erika Roest, Bianca Scholder, Marjo Schouten, Diana Smoor, Frances Vessies, Daniëlle Wittebrood, Natascha, Zeegers. Jongens. Nico Boot Bruno Bruinsma, Jör- gen Bijl, Michel Handgraaf, Jan van Hensbergen, Bob Kiekens, Harold Muda, Joisain Ninaber, Bastiaan van der Plas, André Plug, Ad Stam, Ingmar Tijms, Da ve van der Veen, Robert Verswijveren, Erik Voorma. Brevet 3: Meisjes. Linda, Apeldoorn, Liselotte Gortworst, Désirée Jung, Els Jurna, Elvira Kraaijenbosch, Ingeborg Kuiper, Christa Niemeijer, Paola Ras, Sonja Schager, Lonneke Sondorp, Miran da v.d. Steen, Anita Verkamman, Esther van der Wal, Barbara Wassenaar, Anne- mieke Zorgdrager. Jongens. Gert Bolhuis, Bas Gortworst, Richard de Groot, Marco Petozzi, Karei Zwaan. Brevet 4: Meisjes. Marian Breimer, Su zan Genee, Relinde Gigengack, Manon de Graaf, Kitty Jansen, Lizelotte Leeflang, Jacqueline Menet Elza Pais, Marjolijn Sondorp, Xandra Tijssen, Mariska Zee gers en de enige jongen hiervoor: Ton Tijssen. Brevet 5: Meisjes. Marleen de Boer Henny Hazelhoff, Marjon Krab, Rosanna Petozzi. Jongens. Gert Breur, Jan van Essen, Peter Klaassen, Wim Nat en Robert Otto. Brevet 6: Meisjes. Petra van Bremen en Edith de Groot. Diploma A KNBRD: Meisjes. A. M Leune en H. M. A. van Wolferen en Rai nier de Groot. Diploma B KNBRD: Heren. P. Rama kers, J. C. Rozemeijer en R. G. Snoek. ZONDAG AANGEKOMEN: Raam gracht, Gr. Yarmouth; Cantium, Charles town; Prinsenborg, Hudiksvak; Saturnus, Haugestund, IJmuiden; Jemrix, Roches ter, IJmuiden; Titan, Southampton; Great Republic, Flelixtowe; Neugraben, Wis mar; Vaermland, Karlstad, Zaandam; Se- tiabudhi, Bremerhaven; Venus, Bergen; Gertud Jacob, Hamburg; Neptunus, Dun dee, IJmuiden; Mandon, Swinnemunde; Holstensailor, Havanna; Caraibe, Tilbu ry; Bison, Cont.plat, Velsen. ZONDAG VERTROKKEN: Trans Ger mania, Antwerpen; Helima Awall, Bel fast; Kllispontos, IJmuiden, Cleveland; Tegelholmen, Hamburg; Hugo Brinkman, IJmuiden, Seaham; Lang Fonm, Gibral tar; Jemrix, IJmuiden, Rochester. MAANDAG AANGEKOMEN: Kaunus, Yentspils; Ems, Gothenburg; Diorit, Bre merhaven, IJmuiden; Langkoeas, Bre men; Autoweg, Belfast; Abel Santa Maria, Havana; Hai, Rotterdam. MAANDAG VERTROKKEN: Venus, Kristiansand; Great Republic, Le Havre; Smit Lloyd 23, Velsen, Cont.Plat; Frans, IJmuiden, Noordzee. In die eerste chaotische jaren na de oorlog was Kruisman ook drie jaar wet houder, van 1946 tot 1949 beheerde hij de portefeuille sociale zaken, personeelsza ken, schoolvoeding- en kleding en consu mentenkrediet (de Volkskredietbank). Bij de eerste naoorlogse verkiezingen, in mei 1946, verwierf de CPN zeven zetels, waarmee de partij qua grootte de twee de in de gemeente werd. Alleen de PvdA had met acht zetels meer stemmen in de raad. Na die verkiezingen volgden enige maanden van moeizame vergaderingen rond de vorming van een college, maar uiteindelijk werd het gemeentebestuur gevormd met twee PvdA-wethouders en twee CPN-wethouders waaronder Kruisman. De toewijzing van het sportveld door B. en W. van Velsen aan de muziekverenigin gen is tot stand gekomen na een verzoek van de culturele stichting De Velser Ge meenschap. Na advies te hebben ingewon nen bij de dienst Sport en Recreatie is dit verzoek ingewilligd. Vierhonderd ballonnen gingen zater dagmiddag om half vier de lucht in toen het startschot werd gegeven voor de jaarlijkse ballonnenwedstrijd van de VW-IJmuiden en de strandvereniging ballonnen en de deelnemerskaarten be- gon om drie uur bij de Zeeloods, waar op dat moment al vele tientallen kinde ren ongeduldig stonden te wachten. Na dat de kaartjes aan de ballonnen waren bevestigd trok de stoet naar de Zuid pier, vanwaar de ballonnen werden los gelaten in de stevige wind. Evenals vori ge jaren zijn weer prijzen beschikbaar voor hem of haar wiens ballon het verst komt. De ballon van de winnaar van vorig jaar had bijna 300 kilometer afge legd voor de ballon neerkwam in Duits land. Ook dit jaar zal de winnende bal lon ergens in Duitsland neerkomen ge zien de richting waarin de wind zater dag blies. 33 jaar uit de gemeenteraad belast met de verspreiding van de Waar heid en vanandere verboden literatuur. Aangezien in de IJmond geen stencilap- paratuur voorhanden was werd alles in Haarlem gedrukt en per koerier naar Santpoort gebracht waar Kruisman voor verdere verspreiding zorgde. „Die koerier was Hannie Schaft”, aldus Kruisman, „die de bevrijding helaas niet meer mee heeft mogen maken. Een van de mensen die vanaf het allereerste be gin bij het verzet betrokken geweest was. Kort voor de bevrijding werd zij door de Duitsers vermoord zoals ieder een wel weet. Dat de bevrijding nabij was merkte je aan alles. Vooral aan het feit dat mensen, die zich altijd afzijdig hielden, in die laatste maanden voor mei 1945 opeens op de voorgrond traden. Nu het echte gevaar geweken was kwamen zij zich even waarmaken”. Communist Thom Kruisman stapt

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5