Juristen na reis: PvdA EN GROOT DEEL CDA VOOR Sate h stokjes gebruikt Nederlandse KLM Blokkade woonschepen Probleem met opgeheven kleppen DC-10 AAN SPAANSE ZONNEKUST Noord-Korea Echtpaar 1 in auto r verdronken Israel levert geen wapens aan Somoza IJmuider Courant UNIEK VOOR HAARLEM Exclusieve Oud-SS’er wegens moord veroordeeld piloot zou spion zijn verwerpt VS- communiqué Speciale e/lanbieding: Sjah zou naar Israel gaan daar blijft n mens gezond bij! Damiate Pers herhaaldelijk wrv. h G GRATIS WFY, i ft 4 I DINSDAG 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 3 JULI R V J Een katoenen draagtas of schoudertas bij iedere opdracht boven f 50,- KADO. TROUWKAARTEN VERLOVINGSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Grote Markt 14 Tel. 023 321880 Wie 4 weken van tevoren bij ons z’n geboortekaartjes bestelt en de juiste geboortedatum raadt, krijgt ze n O n d e d r h n r: d d c h P ic fi P ei u (Van onze redactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer zal instemmen met de voorgestelde wijziging van de Wet op de Ondernemingsraden. PvdA en het grootste deel van het CDA, samen een meerder heid in de senaat, hebben vanochtend al op voorhand verklaard vóór de wetswijziging te zijn. MULTICOPY voor al uw handels- en famlliedrukwerk Eerste Kamer aanvaardt Ballingen wellicht 1 terug naar Chili Wet Ondernemingsraden ü- Minister Albeda van Sociale Zaken ETA dreigt met nieuwe aanslagen (ADVERTENTIES) 147,50 KEULEN (AP). Een voormalig offi cier van de SS, de 66-jarige Westduitser Walter Knop, is gisteren door een recht bank in Keulen veroordeeld tot een gevan genisstraf van negen jaar wegens mede plichtigheid aan moord op Poolse en Rus sische gevangenen in de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog. Knop werd schuldig bevonden aan het geven van een bevel, als commandant in het concentratiekamp Gassen, om tijdens een mars naar Leipzig 26 gevangenen die niet in staat waren verder te lopen dood te schieten. De gevangenen moesten naar Leipzig in verband met het oprukken van het leger van de Sovjet-Unie. Het proces tegen Knop heeft tien maan den geduurd. De officier van justitie had hem aangeklaagd wegens moord en le venslang geëist. De beklaagde heeft volge houden onschuldig te zijn. Zijn verdedi ging vroeg vrijspraak. De voorgestelde wijziging van de wet is op 4 oktober van het vorig jaar door de Tweede Kamer aanvaardt. De herziening leidt tot belangrijke uitbreidingen van de bevoegdheden van de OR. De voornaam ste veranderingen hebben betrekking op de samenstelling en de bevoegdheden van de ondernemingsraad, de rijksbescher- ming van de gekozen leden en de invoe ring van een beroepsrecht. Minister Albeda (Sociale Zaken) zal vanmiddag reageren op de opmerkingen van de kant van de senaat. Centraal in de nieuwe wet staat de overlegvergadering, waarin de werkgever en de OR elkaar regelmatig ontmoeten. Dit overleg wordt door de wet verplicht gesteld. Beide fracties waren echter niet enthou siast over de herziening. Enkele christen democraten, onder leiding van oud-minis- ter De Gaay Fortman, hebben hun stand punt nog voor zich gehouden. De WD benadrukte geen behoefte aan het wets ontwerp te hebben, maar enkele liberalen zullen toch voor stemmen. Zoals gemeld heeft de ETA de verant woordelijkheid opgeëist voor een serie bomexplosies in de afgelopen vijf dagen aan de Spaanse zonnekust. De organisatie eist van de Spaanse regering onder meer de repatriëring van Baskische gevange nen naar hun land van herkomst en de terugtrekking van de politie uit de gevan genis van Soria, waar een aantal ETA- leden wordt vastgehouden. Intussen heeft de vereniging van hotel houders aan de Costa del Sol besloten een particuliere bewakingsdienst in de arm te nemen om de toeristen te beschermen tegen aanslagen. Veel hotels zijn maar voor dertig percent bezet en er zijn voor deze maand veel afzeggingen binnenge komen. Zowel CDA als PvdA heeft nogal wat kritiek op de introductie van de overleg vergadering. Zij zien dit als een ingewik kelde uitbreiding van de bestaande situa tie. De WD geeft de voorkeur aan het handhaven van de werkgever als lid van de ondernemingsraad. De CDA'er Frans- sen zei dat het overleg met de bestuurder in de nieuwe structuur niet anders hoeft ie verlopen dan nu al het geval is. „Waar men dat wil is dus de mogelijkheid om goedlopend overleg te continueren. Waar het minder goed liep geeft de nieuwe structuur waarschijnlijk toch meer duide lijkheid omtrent de knelpunten”, aldus Franssen. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Medewerkers van de Is raëlische miljonair Samuel Flatto Sharon hebben gisteren verklaard, dat de af gezet te sjah van Iran een uitnodiging van Sha ron heeft geaccepteerd om binnen een paar weken in diens zwaarbewaakte villa in een voorstad van Tel Aviv te trekken. Zoals bekend bevindt de sjah zich op het moment in Mexico. Sharon kwam onlangs in het nieuws toen hij een speciaal internationaal team uitzond om de afgezette president Idi Amin van Oeganda op te sporen. De beide juristen, verbonden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, hebben in Chili gesproken met vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Za ken, het ministerie van Justitie, vakbon den, familieleden van vermisten, hun ad vocaten en vertegenwoordigers van de kerk. De twee hebben hun gesprekken vooral gericht op de toestand van de politieke gevangenen in Chili en het recht van te rugkeer van de Chileense ballingen. Na de machtsovername van generaal Pinochet in 1973 zijn ruim vijftienhonderd Chile- nen naar Nederland gevlucht, van wie nu rond vijfhonderd terug zouden willen naar hun vaderland. Het is tot nu toe echter slechts één gelukt, een man van 72 jaar. Voor men stappen gaat ondernemen willen de juristen weten hoeveel Chilenen (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. De Israëlische regering heeft enkele weken geleden al haar con tracten voor de levering van wapens aan Nicaragua geannuleerd. Een schip met militair materieel aan boord, dat naar Nicaragua op weg was, heeft zelfs op dracht gekregen terug te keren. Dit heeft de militaire correspondent van een Israë lische krant gisteren gemeld. De Wit zelf heeft verklaard dat hij geen persoonlijk belang heeft bij een verhoor van Kleiman. Er is volgens hem een kans dat er informatie bij vrij komt, maar dan moet er nog twee of drie jaar worden gewacht op een definitieve uitspraak. „Als de KLM mijn ontslag aanvaardt, is de zaak af", aldus De Wit. In de afgelopen jaren heeft Israel voor namelijk lichte wapens aan Nicaragua verkocht. De wapenhandel tussen de twee landen bestaat al sinds 1948. De stad Matagalpa, 100 km ten noorden van de Nicaraguaanse hoofdstad Mana gua, is gisteren vrijwel in de handen van de sandinistische guerrillatroepen geval len. De Nationale Garde lijkt de aandacht nu vooral te concentreren op de verdedi ging van de stad Rivas, bij de grens met Costa Rica, waar de rebellen hun voorlo pige regering willen installeren. (Vervolg van pagina 1) Met de brief van De Wit zou de rechts zaak die de accountant heeft aangespan nen tegen de KLM, de directeur van de KLM voor Noord-Amerika Kielman, pre- sident-directeur Orlandini en hoofd-ac- countant Bakker, vervallen. In het kader van deze zaak had Kielman op 22 juni onder ede verklaringen moeten afleggen, maar volgens de KLM hebben de advoca ten van De Wit om uitstel voor onbepaalde tijd gevraagd. Zoals bekend hebben de woonbootbe- woners grote bezwaren tegen het bestaan van een gemeentelijk formulier dat zij moeten invullen alvorens zij een zogehe ten „doorvaartbriefje” krijgen. Dat brief je is nodig om met een woonboot in Am sterdam te mogen liggen voor een periode van maximaal zeven dagen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex; 41866 HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning I pol len po< me Ha w lil m e« in vs P’ er gt P< gt d« o\ fu gf O’ Di or m Ti ge be R; tei ge tir he tie na va oo lij] nu ho di< co va w< st< Bij de felle brand gisteren in een toeris tenhotel in het centrum van Palma de Majorca zijn drie Finnen, een Zwitser en een Spanjaard om het leven gekomen. Twintig mensen raakten gewond. Waar schijnlijk is de brand ontstaan door kort sluiting. Het Spaanse kabinet heeft vandaag de benzineprijs met ongeveer 25 percent ver hoogd. Een liter normale benzine kost nu 40 peseta’s 1,27) en een liter super 46 peseta’s 1,47). De Spaanse regering heeft voorts een plan klaar liggen om in de herfst de brandstof voor automobilisten te rantsoeneren. Volgens welingelichte bronnen krijgt de automobilist straks nog maar 30 liter per week. Afgezien van de verhoging van de benzi neprijs zullen de toeristen die dit jaar naar Spanje gaan heel wat dieper in de beurs moeten tasten dan vorig jaar. De prijzen zijn met gemiddeld twintig per cent gestegen en de peseta is ruim vijftien percent duurder geworden. I se hel sys De eei in set I is l nie vai eer af ind kla lee do* gez precies terug willen. Dan zal men contact opnemen met het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag. Men heeft goede hoop op resultaat omdat de Chi leense toezegging zou zijn gedaan in te genwoordigheid van de Nederlandse am bassadeur in Santiago. Volgens de Chileense autoriteiten zijn er momenteel 45 politieke gevangenen in het land en worden ruim zeshonderd per sonen vermist. Andere betrokkenen heb ben echter hogere schattingen. Aan 39 politieke gevangenen is volgens de twee juristen inmiddels een visum verstrekt door verscheidene landen. De Chileense overheid zou ermee akkoord gaan dat zij het land verlaten. Vier gevangenen heb ben echter nog geen enkel uitzicht op vertrek. Van Dijk en Van Hoof zullen voor hen pleiten bij de Nederlandse regering. De vooruitgang ten aanzien van de poli tieke gevangenen is volgens de juristen vooral te danken aan druk vanuit het buitenland. Hun eigen besprekingen zeg gen zij voornamelijk te zien als „psycholo gische druk en niet als onderhande- lingen”. haring (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL. De Chileense regering heeft toegezegd de terugkeer van vluchtelingen naar Chili beter te regelen, zo melden de juristen Van Dijk en Van Hoof, die gisteren zijn teruggekeerd van een achtdaagse reis door Chili. WASHINGTON (UPI). Het zal zeker nog een week duren voor de 138 vliegtui gen van het type DC-10 in de Verenigde Staten weer mogen vliegen, zo hebben Amerikaanse luchtvaartfunctionarissen gisteren meegedeeld. De toestellen wor den aan de grond gehouden voor onder zoek naar de veiligheid ervan, nadat vori ge maand een DC-10 bij Chicago neer stortte. Het voornaamste probleem blijken de kleppen op de vleugelneus te zijn. De bevestigingen van de motoren kunnen volgens de functionarissen door regelma tige controle veilig blijven, maar er moet een methode worden gevonden om de vleugelkleppen in hun stand te houden wanneer een motor losraakt. (Van onze redactie buitenland) MALAGA/MADRID. De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteravond in een communiqué laten weten, dat zij zal doorgaan met bomaanslagen. De volgende aanslagen zullen plaatsvinden in het gebied van Gerona (aan de Costa Brava) en Malaga (aan de Costa del Sol), aldus het communiqué. i!r Een beeld van het verlaten strand van Mabella. Veel toeristen durven hier niet meer te zonnen, nadat zaterdag twee Belgen zwaar gewond raakten toen op het strand een bom ontplofte. Bij het gemeentebestuur van Amster dam zijn tot dusver zestig claims binnen gekomen van beroepsschippers die ver goeding eisen voor schade die zij van de blokkade menen te hebben geleden. De claims vareren van duizend tot tiendui zend guldens. De deelnemers aan de blok kade lopen het risico dat op hen de schade zal worden verhaald. De actie werd ondernomen nadat bur gemeester en wethouders van Amsterdam in een vergadering met de gemeente raadscommissie voor openbare orde ruim baan hadden gekregen voor ingrijpen. Men kwam tot de slotsom dat men de blokkade onmogelijk kon laten voort duren. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES. gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Intussen zal Nederland de voorlopige regering van Nicaragua, bestaande uit tegenstanders van president Somoza, vooralsnog niet erkennen, omdat „de voorwaarden die de regering voor de er kenning van een andere regering aanlegt, met name de stabiele uitoefening van een daadwerkelijk gezag over het land, in dit geval nog niet zijn vervuld”, aldus Buiten landse Zaken. STOMPETOREN (ANP). In de Noordervaart in Stompetoren (gemeente Schermer) is vanmorgen een autowrak gevonden waarin de stoffelijke overschot ten van een echtpaar uit Alkmaar zaten. De politie vermoedt, dat de wagen van nacht tussen twaalf en half een te water is geraakt. In de buurt van het ongeluk is een dode eend op het wegdek gevonden. De politie neemt daarom aan, dat het echtpaar zo geschrokken is toen het dier tegen de voorruit vloog, dat de auto is geslipt, over de kop is geslagen en vervolgens in het water is beland. De slachtoffers zijn de 53-jarige J. T. Botman en zijn 52-jarige echtgenote E. M. Botman-Overman. (Van onze redactie buitenland) LOESAKA/DEN HAAG. In de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka is het afgelo pen weekeinde een Nederlandse piloot van Air Botswana gearresteerd op be schuldiging van spionage voor Zimbab- we-Rhodesië. Ook een Engelse piloot van dezelfde luchtvaartmaatschappij is aan gehouden. Air Botswana heeft naar aan leiding van de arrestaties haar vluchten op Zambia stopgezet. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaarde gisteravond, dat een onderzoek wordt ingesteld. De precie ze verblijfplaats van de Nederlander is niet bekend. Het ministerie kon gister avond ook niet meer helderheid verschaf fen over de tegen de piloten ingebrachte beschuldiging. Duidelijk is wel, dat de Engelsman vrijdag al is gearresteerd. De Nederlander werd door Air Botswana za terdag naar Loesaka gestuurd om over diens vrijlating te onderhandelen. Hij is toen eveneens in hechtenis genomen. TOKIO (Reuter). Noord-Korea heeft gisteren het gemeenschappelijke commu niqué van de Verenigde Staten en Zuid- Korea veroordeeld. De twee landen roe pen in het communiqué op tot overleg tussen Amerika, Zuid- en Noord-Korea over de hereniging van het Koreaanse schiereiland. Dit heeft een Japanse dele gatie, die Noord-Korea heeft bezocht, gezegd. „De Amerikaans-Zuidkoreaanse ver klaring is slecht in ieder opzicht”. Dit zou de Noordkoreaanse vice-premier Chong Jun Gi hebben gezegd volgens leden van de Japanse nieuwe Liberale Club, die de hoofdstad van Noord-Korea Pyongyang hebben bezocht. „Ik heb tegen de Ameri kaans-Zuidkoreaanse betrekkingen, zoals verwoord in het communiqué”, zo zei Chong, aldus het verslag van de Japanse Liberale Club over de reis van de dele gatie. De gemeenschappelijke verklaring is zondag ondertekend door de Amerikaan se president Carter en zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot Park Chung Hee aan het eind van Carters bezoek aan het zuidelijk deel van het Koreaanse schiereiland. Het plan voorziet in een bijeenkomst tussen Noord en Zuid-Korea en de Verenigde Staten, die de aanzet moet vormen tot de uiteinde lijke hereniging van de twee Korea’s. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Met een 120 man ster ke politiemacht achter de hand is Amster dam vanmiddag begonnen met het oprui men van de woonschepenblokkade in de Kostverlorenvaart. Er waren dertien sleepboten in de buurt om eventueel sche pen, waarvan de eigenaren niet alsnog vrijwillig wilden verdwijnen, weg te sle pen. De actievoerders kozen echter eieren voor hun geld en lieten weten dat zij zelf zouden vertrekken. Dé blokkade hinderde sedert het weekeinde de binnenscheep vaart naar en van het IJ. Met het wegvallen van de beschuldigin gen van De Wit blijft de KLM echter geconfronteerd met een onderzoek dat de Amerikaanse Beurscommissie, de Cana dese belastingdienst en de Amerikaanse douane hebben ingesteld naar de vraag of er sprake is van wanbeheer van KLM- gelden, onder meer mét betrekking tot de bouw van nieuwe passagiers- en vracht- ruimten op het vliegveld John F. Kennedy bij New York. Verder zoekt men uit in hoeverre de beschuldigingen waar zijn dat de KLM ten onrechte gratis vliegtick ets heeft verschaft en of Kielman voor persoonlijke doeleinden zakelijke verbin tenissen is aangegaan met leveranciers van de maatschappij waarvan hij in dienst was. Voor deze kwesties had De Wit belastend materiaal aangedragen. ASSEN (ANP). Door de Keu ringsdienst van Waren in Drenthe werd in een restaurant een partij sa- tehstokjes afgekeurd, omdat de stokjes na te zijn afgewassen, opnieuw werden gebruikt. Dit staat in het jaarverslag van de Provinciale Keuringsdienst van waren in Drenthe over het jaar 1978. Andere opmerkelijke zaken die de keuringsdienst aantrof, waren onder meer levende mijten in een zak ge droogde abrikozen en kevertjes in ver pakkingen met linzen. In een blik capu- cijners werden een staart en een poot van een rat aangetroffen. Een portie nasi-rames bleek verrijkt met een stuk je huid, terwijl in een ander blik capu- cijners de kop van een muis werd ge vonden. In een „Tompouce” zaten drie stukken glas; een blik witte bonen be vatte behalve de bonen een stuk touw. In totaal verrichtte de provinciale keuringsdienst 7088 inspecties. Er wer den 145 processen verbaal opgemaakt en 2717 waarschuwingen gegeven. Het aantal afgekeurde partijen bedroeg 573. -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4