Ministerie van Buitenlandse Zaken: Elektrotechnische ondernemers: Techno-sportmensen 6,3 procent Vissers vangen onderzeeboot Handel tussen Bankzwendel China en EG in Zwitserland stimulerend berecht Japan: groei economie Reorganisatie Ierse PTT Vrijstelling tachograaf verlengd Schade voor Ceteco in Nicaragua FWZ: regels kustvaart vaak ontdoken Schacht in Ambt-Delden gesloten „Uitlaten lichtreclame rigoureuze maatregel Verzekeraars ziektekosten akkoord met wet J PW Onderhuur 15 ECONOMIE .4 JULI WOENSDAG 4 19 7 9 'Hing I (Van onze redactie) DEN HAAG. De Neder landse regering neemt duide lijk afstand van de manier waarop vorige week vrijdag in Tokio tijdens de economische top van zeven westerse indu strielanden eerder gemaakte afspraken in EG-verband zijn doorkruist. Dit blijkt uit een verklaring van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. oo 50 50 00 50 1 o Tokio doorkruist gemaakte afspraak )0 (Van onze redactie economie) to t. fond» 1,18 11 ze Nieuwe regels huur en verhuur LONDEN (ANP). Een Brits vissers vaartuig heeft gisteren een Britse onder zeeboot in zijn netten gevangen. Het duurde drie uur voordat het patrouille vaartuig genaamd Onyx, lengte 88,5 me ter, zich had bevrijd. Namens de Britse marine werd ge zegd: „Wij kunnen die wateren natuur- De „vangst” geschiedde in de delta van een Schotse rivier waar altijd onder zeeboten aanwezig zijn, hetgeen op de zeekaarten duidelijk is vermeld. lijk niet voor anderen afsluiten maar hopen toch wel dat speciaal de vissers extra voorzichtig zullen zijn.” De Onyx is er zonder schade vanaf gekomen, maar de visser moest naar de wal om zijn netten te laten repareren. de gebruikers te formuleren die bespa ringen tot gevolg hebben en die, naar wordt gehoopt, ingrijpende maatregelen voorkomen. De bedrijven hebben al een aantal suggesties voor besparing aan het ministerie voorgelegd. Besparing kan onder meer worden gevonden in regulering van de brandtijd van lichtreclame door middel van foto cellen en tijdschakelklokken. Gebrui kers moeten dan worden geadviseerd door middel van een fotocel hun installa ties af te stemmen op de sterkte van het buitenlicht, zodat wordt voorkomen dat reclames branden zonder functie. Ook moet worden geadviseerd door middel van een tijdschakelklok de recla me te doven wanneer die ’s nachts wei nig of geen functie en dus weinig of geen rendement heeft. Gedacht wordt aan uitschakeling om middernacht of zoveel later als voor de bedrijfsuitoefening voor het betrokken bedrijf (zoals hore ca) nodig is. Van belang is echter dat lichtreclames ’s nachts een veiligheids- bevorderend aspect hebben. Verlichting is nu eenmaal een middel om bepaalde criminele handelingen te voorkomen dan wel te bestrijden. Als de gebruikers deze adviezen opvol gen, kan een besparing van ten minste 50 procent op het stroomverbruik het ge volg zijn. 30 00 00 30 30 30 )0 >0 10 )0 -claim, aten. oort afde l ing Tijdens de Europese Raad van rege ringsleiders in Straatsburg was besloten de totale EG-olie-invoer van 1980 tot 1985 te beperken tot het peil van vorig jaar. Voor de VS, Japan en Canada, landen die deelnamen aan het topberaad in Tokio, was dit onaanvaardbaar. Zij konden al leen maar instemmen met plannen voor kortere termijn. De vier in Tokio aanwezi ge EG-landen (Frankrijk, West-Duitsland, Engeland en Italië) zijn akkoord gegaan met aanzienlijk minder vergaande im- portbeperkingen en bovendien nog per land. DEN HAAG (ANP). De categorieën beroepsvervoer die maar weinig aan het verkeer deelnemen hoeven voorlopig nog geen tachograaf in hun auto te hebben. Minister Albeda van Sociale Zaken en staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat hebben de Beschikking Vrijstelling Tachograaf, die per 1 juli zou vervallen, namelijk verlengd. Onder die categorieën vallen onder meer circus- en kermisexploitanten, ver voerders van levende dieren en rijdende bibliotheken. Tevens hebben de bewindslieden de in dividuele ontheffingen van de tachograaf- plicht verlengd tot 1 januari. Dit in af wachting van de uitkomst van onderhan- delingen EG-verband. Ook deze onthef fingen zouden per 1 juli vervallen. Eind 1974 begon de overheid met het verplich ten van de tachograaf voor het beroeps vervoer. Met het apparaat kunnen de rij en rusttijden worden gemeten, waardoor wordt voorkomen dat de chauffeur te lang achter het stuur zit. Verder betreurt de Nederlandse rege ring het besluit van de OPEC in Genève om de olieprijzen te verhogen. De rege ring is niet gelukkig met „een zo grote, sprongsgewijze stijging”. Daarbij wordt aangetekend dat er „een zeker begrip” bestaat voor „een geleidelijke stijging” van de olieprijzen in verband met de olie- voorziening op langere termijn”. In deze situatie wordt een „versterkte besparingsinspanning” als het beste mid del genoemd voor de korte termijn. Tegen die achtergrond wordt het besluit van de VS, Japan en Canada tot een beperking van de olie-invoer toegejuicht. Zoals be kend hebben de EG-landen al langer aan- gedrongen op zulke stappen, met name voor de VS en Japan. Nederland heeft grote waardering voor het gematigde olieprijsbeleid van Saoedi- Arabië. De zojuist aangekondigde tijdelij ke verhoging van de olieproduktie van dit land is een „positieve ontwikkeling” die ertoe zal bijdragen verdere opwaartse druk op de prijzen te voorkomen, aldus de verklaring. De nieuwe bepalingen zijn ook van belang voor onderhuurders, die een zelf standige woning huren Een zelfstandige woning is een woning met een eigen toegang en met eigen voorzieningen als keuken, toilet en wasruimte. Tot 1 juli DEN HAAG (ANP). De handel tussen de negen EG-landen en China „zal zich slechts op bevredigende wijze kunnen ontwikkelen indien de Chinezen hun uit voer naar de Gemeenschap mogen uit breiden. Het Chinese programma van de vier moderniseringen zou een grote bij drage kunnen leveren als stimulans voor de groei op wereldniveau, hetgeen de we reldeconomie uit de huidige stagnatie zou kunnen helpen”. Dit heeft een Europese Commissie, het als de aanvankelijke huurder de samen leving opbreekt. Deze regeling geldt niet als krachtens de Woonruimtewet 1947 een woonver gunning nodig is. De medehuurder zet dan niet zonder meer de huurovereen komst voort. Hij moet binnen twee maanden de kantonrechter vragen te bepalen dat hij/zij de huur kan voortzet ten. Beslissend is daarbij of een woon- ruimtevergunning kan worden overge legd. Deze bepaling is onder meer be langrijk voor studenten, die gezegd heb ben dat ze een samenleving vormen. Als de een, na te zijn afgestudeerd, naar elders vertrekt, kan de ander niet zonder meer blijven, ook al is er van vroeger een verklaring van -medehuurderschap van wege de eigenaar of de kantonrechter. De regeling voor niet getrouwde sa menlevingen geldt ook voor samenlevin gen van meer dan twee personen. Meer dan één iemand kan medehuurder wor den. Maar dan is vereist dat alle overi gen de huurder en de medehuurder daarmee instemmen. Bij de overgang van het oude naar het nieuwe stelsel geldt een overgangsrecht. Als in niet geliberaliseerde gebieden per 1 juli nog een vordering tot ontruiming van de woning loopt, moet de rechter bij zijn beslissing uitgaan van de gronden 1 tot en met 5 zoals die thans gelden. Het nieuwe stelsel bevat ook een speci ale regeling voor de lopende huurove reenkomsten in de geliberaliseerde ge bieden. Ook als de huur binnen zes we ken voor 1 juli is opgezegd moet de verhuurder naar de kantonrechter met een verzoek een tijdstip vast te stellen waarop de huurovereenkomst eindigt. saboero Kosaka. De bewindslieden pro beerden inzicht te krijgen in de economi sche vooruitzichten na de economische topconferentie van zeven industrielanden in Tokio en de ministerraadsvergadering van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) in Genève. De Japanse ministers besloten verder tot een herziening van het zevenj arenplan voor de economische en sociale ontwikke ling van hun land. Met de invoering van dat plan werd in maart begonnen. Er wordt nu gemikt op een gemiddelde eco nomische groei van minder dan zes pro cent per jaar, gezien de resultaten van de internationale besprekingen in Tokio en Genève. De regering heeft zich ook voor genomen om slagvaardiger te reageren op veranderingen in factoren die van invloed zijn op het economische beleid, zoals het verloop van lonen en prijzen, zo is na afloop van het beraad meegedeeld. Besloten werd de omvang van de Japan se invoer van ruwe olie zorgvuldig in het oog te houden. Japan is voor 99 procent van zijn oliebehoefte op invoer aange wezen. 30 00 10 20 00 00 50 >0 >0 >0 >0 10 50 50 30 50 10 10 >0 30 >0 10 )0 30 10 3,58 3,79 aische iten ersen. ar dit m euvel s aan. „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, verklaard in antwoord op vragen van een Frans lid van het Europees parlement, de socialist Ansquer. Tijdens het bezoek aan Peking van de voorzitter van de Commissie, Roy Jen kins, is gebleken dat er grote mogelijkhe den zijn voor uitbreiding van de Europese export naar China. De Chinezen van hun kant hopen en verwachten dat er te zijner tijd een groeiend aantal mogelijkheden voor hun export naar de Gemeenschap zal ontstaan. In april vorig jaar heeft China, als eer ste communistisch land, een handelsover- eenkomst met de Gemeenschap gesloten. China, aldus Jenkins, heeft zeer grote belangstelling voor het tot stand brengen van nauwe betrekkingen met de Gemeen schap en is er zeer goed over geïnfor meerd. AMSTERDAM (ANP). Het kan toor, het magazijn en het fabrieks complex van de vestiging in Nicara gua van NV Handel- en Industrie- Maatschappij „Ceteco” zijn bij de re cente gebeurtenissen in dat land ver brand. Voorraden zijn door plundering verlo ren gegaan. De uitgezonden employés be vinden zich in veiligheid. Onder de lokale medewerkers zijn geen slachtoffers geval len, aldus een mededeling van de raad van bestuur. De investeringen in Nicaragua bedra gen in totaal ongeveer 12 miljoen bij een totaal vermogen van Ceteco van rond 124 miljoen eind vorig jaar, waarin be grepen reserves van ongeveer 65 mil joen. De resultaten van de overige delen van het concern over dit jaar zullen naar verwachting niet achterblijven bij de ver gelijkbare uitkomsten over vorig jaar ge zien de gang van zaken tot nu toe. e AB 583 93 89.; 18. 5I.S 146,: 313 56.1 SM 73.1 3J' 51»- 1151,. 108,t 86.1 38!. 101.1 63.: iso.i AMBT-DELDEN (ANP). In de zestien meter diepe betonnen schacht voor onder zoek in de vuilstortplaats van Ambt-Del den, waar vorige week een analist van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid door een steekvlam zeer ernstig werd ge wond, bevond zich een brandbaar meng sel van methaangas en lucht. Omdat me tingen na het ongeluk aantoonden dat er nog steeds van dit mengsel in de schacht aanwezig is, heeft de arbeidsinspectie in Deventer een verbod op het werken in de schacht uitgevaardigd. a ROTTERDAM (ANP). De Nederland se kustvaart ontduikt op grote schaal de wettelijke bemanningsvoorschriften. Het verschijnsel van de onderbemanning rukt op. Het is tegenwoordig eerder gebruik dan incident, dat schepen naar zee ver trekken zonder tweede machinist of twee de stuurman. Dat zegt de Federatie van Werknemers organisaties in de Zeevaart (FWZ). In de FWZ-bladen Peiling en Journaal roept de bond zijn leden op deze praktijken niet langer te dulden en niet te zwichten voor hogere overwerkvergoedingen. Het gaat om de veiligheid op zee, aldus de FWZ. Niet alleen onder de Nederlandse vlag rukt de onderbemanning op. Volgens de FWZ heeft een aantal kustvaartrederijen haar schepen onder goedkope vlag ge bracht en zij maken er helemael een potje van. De federatie zegt dat ze gevallen ondekt heeft, waarbij gevaren werd zon der stuurman en machinist. De FWZ is voorts een actie begonnen voor fiscale faciliteiten voor zeevarenden. De bond vindt de belastingdruk voor zeelieden on redelijk zwaar. enoteti 5,00 1,00 29 0,171 I 46,1 39.1 31.1 106.1 102.1 64.1 393 150: 392 581 461 em 441 1381 39: 44.1 131.1 541 471 3,1 481 671 77,1 591 1531 491 531 1141 391 43.1 80: 591- 90:. 501 32, t 521 1121 40.1 583 179,1 35.1 72,t- i40.: i 300.1 182! 158. 370! had de onderhuurder alleen met de huurder te maken. Volgens het nieuwe stelsel wordt de huur van rechtswege met de hoofdverhuurder voortgezet als de huurovereenkomst tussen de huurder en de onderhuurder vervalt. Voor de onderhuur van kamers, al dan niet met gebruik van keuken, toilet en dergelijke blijft het oude stelsel gelden. Hij kan zich niet tegenover de hoofdver huurder beroepen als de huurder uit de woning trekt, of moet trekken. De nieuw regeling kent een bepaling dat de echtgenoot van de huurder van rechtswege medehuurder is. Komt het tot een scheiding, dan kan de echtge noot, die in de woning blijft, tegenover de verhuurder aanspraak maken op de woning. Het recht om te mogen blijven wonen als de partner wegvalt, geldt ook voor samenlevingsvormen zonder huwelijk van man en vrouw, man en man, vrouw en vrouw, enzovoort. Er moet dan wel sprake zijn van een duurzame gemeen schappelijke huishouding. De huurder dient daarbij de verhuurder te vragen akkoord te gaan met de medehuurder. Als de verhuurder niet binnen drie maanden schriftelijke laat weten dat hij ermee instemt, kunnen de huurder en zijn/haar medebewoner de kantonrech ter samen vragen te bepalen dat de an der medehuurder wordt. De kanton rechter kan op zo’n gezamenlijk verzoek pas ingaan als de ander tenminste twee jaar zijn hoofdverblijf in de woning heeft en dat er die twee jaar een duurza me gemeenschappelijke huishouding heeft bestaan. Is er een verklaring van de verhuurder of van de kantonrechter dan kan de medehuurder blijven wonen TOKIO. Ondanks de verhoging van de prijzen van ruwe olie blijft de Japanse regering voor het op 1 april begonnen begrotingsjaar streven naar een economi sche groei van ongeveer 6,3 procent. Pre mier Masajoshi Ohira en vier ministers die rechtstreeks met de economie te ma ken hebben, hebben hiertoe gisteren be sloten. Tegelijk werden ze het erover eens dat alle mogelijke moeite moet worden gedaan om op brandstof te besparen en alternatieve energiebronnen tot ontwik keling te brengen. De veragdering werd ook bijgewoond door minister van internationale handel Masoemi Esaki en de directeur van het Japanse economische planbureau, Tokoe- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Sinds zondag gel den voor het hele land nieuwe regels voor de huur en verhuur van woon ruimte. Het onderscheid tussen geli beraliseerde en niet-geliberaliseer- de gebieden is vervallen. Nieuw is de bepaling dat de huurder in zijn woning kan blijven, ook als de huur is opgezegd. Wil de verhuurder de huurder uit de woning hebben dan moet hij de kantonrechter vragen een tijdstip vast te stellen waarop de huurovereenkomst eindigt. In het oude stelsel moest de huurder naar de kantonrechter. Te elfder ure is ook bepaald dat de verhuurder zijn woning alleen ontruimd kan krijgen voor eigen gebruik en niet voor ge bruik door naaste familieleden. De kantonrechter heeft slechts een be perkt aantal gronden waarop hij de huur kan beëindigen. 1. De huurder heeft zich niet gedragen als een goede huurder. 2. De huur is voor bepaalde tijd aange gaan en er is uitdrukkelijk bedongen dat de woning na afloop van die termijn móet worden ontruimd. (Dit gaat vooral op bij tijdelijke verhuur, bijvoorbeeld vanwege verblijf in het buitenland). 3. De verhuurder maakt aannemelijk dat hij de woning dringend nodig heeft voor eigen gebruik. Maar er moet voor de huurder dan wel andere passende woonruimte zijn. 4. De huurder stemt niet toe in een redelijk aanbod voor een nieuwe huurovereenkomst, bijvoorbeeld met betrekking tot onderverhuren of onder houdsverplichtingen. Het mag niet gaan om een wijziging van de huurprijs of van de servicekosten. 5. De verhuurder, bijvoorbeeld een gemeente, wil de bestemming verwezen lijken krachtens het geldende bestem mingsplan. In de gevallen 3 en 5 kan de kanton rechter, bij toewijzingen van de huur- beëindiging een bedrag vaststellen dat de verhuurder aan de huurder moet betalen als tegemoetkoming in de ver huis- en inrichtingskosten. Als iemand een verhuurde woning koopt met de bedoeling er zelf in te trekken, geldt een termijn van drie jaar voordat het genoemde onder 3 in werk ing treedt. De termijn van drie jaar begint te lopen vanaf het moment waar op schriftelijk aan de huurder is meege deeld dat de koper eigenaar is ge worden. De nieuwe regeling sluit ook uit dat de verhuurder de huur opzegt om de wo ning vrij te kunnen verkopen. Het woon- belang van de huurder gaat boven het financieel belang van de verhuurder bij verkoop vrij van huur. CHIASSO (Reuter/DPA). Twee Zwitserse bankdirecteuren zijn gisteren in Chiasso elk tot viereneenhalf jaar ge vangenisstraf en een boete van 10.000 frank (ongeveer 12.000) veroordeeld we gens hun aandeel in een bankschandaal dat de „Schweizerische Kreditanstalt” in totaal 1,38 miljard frank (circa 1,7 mil jard) kostte. Drie medeverdachten kregen 16 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van vijf jaar en een boete van 200.000 frank (ongeveer ƒ240.000). De vijf verdachten moeten tezamen aan de bank een schadevergoeding van vier miljoen frank (ƒ4,8 mln) betalen. De 59-jarige voormalig directeur van het bijkantoor van de SKA in Chiasso en zijn plaatsvervanger, werden schuldig be vonden aan verduistering, oneerlijk be heer, valsheid in geschrifte en schending van de Zwitserse wetten betreffende bankzaken en valutahandel. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Aan een rigoureu ze maatregel als het doven van lich treclames zit meer vast dan bespa ring op energie. De werkgelegen heid van enkele duizenden werkne mers staat namelijk op het spel als tot een dergelijke maatregel zal worden besloten. Dit zegt de Unie van Elektrotechni sche Ondernemersorganisaties, die reeds enige tijd met energiebeheersing bezig is. Zij wil positief meewerken als het erom gaat in deze sector tot bespa- ringen te komen, zonder het voortbe staan van de bedrijfstak op het spel te zetten en zonder de functie van de lich treclame geweld aan te doen. Met be paalde maatregelen is de helft van het verbruik te besparen. De Unie adviseert de afnemers zich van die functie bewust te zijn in die zin dat de reclames slechts branden op de tijden die in overeenstemming zijn met die functie. De lichtreclamebedrijven hebben het ministerie van Economische Zaken verzocht om overleg om geza menlijk een aantal aanbevelingen voor DUBLIN (AP). De Ierse PTT, die een staking van vijf maanden achter de rug heeft, zal geheel worden gereorganiseerd, zo is bekendgemaakt. De reorganisatie gaat vijf jaar duren en 650 miljoen pond kosten. De leiding van de PTT die nu in handen ligt van de overheid zal worden overge dragen aan semi-overheidsdiensten die de tele-communicaties en de posterijen af zonderlijk van elkaar zullen besturen. Wat de telecommunicaties betreft, die verkeerden, aldus is gisteren meegedeeld door een officiële commissie, „in een crisis-staat”. Men wil in de komende vijf jaar veel ouderwetse telefooncentrales vervangen door automatische. Daardoor zou een eind kunnen komen aan het eindeloze wachten op een verbinding. Na de staking, die op 27 juni eindigde, liggen nog hele bergen poststukken die nog moeten worden gesorteerd en verder behandeld. De stakers hadden een loonsverhoging geëist van 37 percent. Zij hebben tenslotte genoegen genomen met 18 percent. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse ziekte kostenverzekeraars betuigen hun instem ming met de wijzigingen in het wetsont werp tarieven gezondheidszorg, die staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) heeft voorgesteld. Met name vinden zij het een verbetering dat er een stelsel voor het maken van tarieven komt in plaats van, zoals nu, vier aparte regelingen. Dat geeft meer zeker heid over het verwezenlijken van doelstel lingen als evenwicht in de tarieven en beheersing van de kostenontwikkeling. De Kommissie Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars (KLOZ) zegt in een commentaar verheugd te zijn dat de bij de gezondheidszorg betrokken organisaties zelf zoveel mogelijk bij de uitvoering van de wet worden betrokken. Dit zijn geen geveltoeristen maar leden van het eerste team van hoogwerkers uit Oost-Duitsland. Deze z.g „Techno-sportmensen", die hier bezig zijn in Karl-Marx-Stadt, zijn opgeleid in 14 takken van beroepen zoals metselaar, huisschilder, loodgieter, electrician, fotograaf, pannendekker e.d. Hun werkterrein zijn gevels en hoge schoorstenen, waar zij eventuele schade moeten herstellen. In speciaal ontworpen zitjes kunnen zij zeven-urige werkdagen maken. i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15