X 1 MINISTERIE VAN FINANCIËN: Siert Bruins Nederlandse in oktober VN-soldaat voor rechter ernstig gewond 22 a I I I Idlsdnap spasme 34.hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl KEUKENS 023-313645 RIJPMA fj I i I J 0 j ■nin de Voordeel Vistip I I hawrkort t i vandaag: het \x/eer het woord is aan... Onderzoek naar kankersterfte Haarlemmermeer va Door granaatontploffing SKANDINAVIAN SHOP J I Ontdek hoe lekker een walnut kan 2ijn. Strauss stimuleert Schmidt agenda pagina Kapitein Kok CPA Kansloos En verder Meer zon EXCLUSIEVE DAMESMODE trefpunt voor de modebewuste vrouw Speciale aanbieding Strandverwachting ■J (ADVERTENTIE) WOENSDAG 4 JULI 1979 18 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 2Ó3 naking - Raaks 22-24-Haarlem. Onder de parkeergarage pagina's I De mooiste klok, voor sfeer en gezelligheid thuis. VERZEKERINGADVISEURS PERSIOENADVISEURS HYPOTHEEKADVISEURS Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. 17,19, 21 2 3. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I r Katoenen zomerjaponnen uit Finland Erasmus: Beurs14 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Economie15 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7 Sport Weerrapporten verse vis, zó uit zee héél voor delig bij: dévies en zoon bv vloeren vloerbedekkingen granito "Eigen montage dienst" ien lft HALKADE 17 IJMUIDEN TEL 02550 - 30344 (Van onze redactie buitenland) TOKIO-MANAGUA. President Somoza van Nicaragua heeft in een vraaggesprek met het Japanse blad „Asahi avondnieuws” gezegd dat hij „onder sterke druk van de VS en andere landen” wel zal moeten aftreden. Hij zei in het vandaag gepubliceerde gesprek, dat hij bereid is met de sandinisten over de instelling van een voorlopige regering te spreken. Daarbij gaat hij er van uit dat de strijdkrachten van de regering, de regerende partij en „het principe van particuliere onder neming” behouden blijven, zo zei hij. Kamerleden PvdA: JUWELIER - DIAMANTAIR J V KABELJAUWFILET 1IIIIII Banketbakken] J.P Hazenberg HEULE MAKELAARDIJ maakt „werk" van uw huis iiiiiiiiiiiiiiimiiiim I ,V fc Umuider Courant Ik zal Somoza moeten aftreden I. Zie plaatselijke pagina’s Belastingfraude in tandheelkunde i (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 (ADVERTENTIE) gramma's scherper zullen worden afgete- DEN HAAG (ANP). Bij een diepgaand onderzoek door accountants van de Rijksaccountantsdienst, een onderdeel van de Belastingdienst, is in de tandheelkundige sector een omvangrijke belastingfraude ontdekt, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Financiën meegedeeld. act mei jaar. Br I Het onderzoek is nog niet voltooid, maar tot dusverre zijn reeds belastingontdui kingen geconstateerd, die in totaal vele miljoenen guldens belopen. Dé rijksaccountants hebben bij hun on derzoek de sleutel in handen gekregen van de manier, waarop in de gehele tand heelkundige branche belasting blijkt te worden ontdoken. Fabrikanten van tand heelkundige middelen en materialen en ook tandartsen blijken bij de fraudes te zijn betrokken. Een van de bevelhebbers van de Sandi- nistische guerrillastrijders heeft gisteren verklaard, dat president Somoza nog De maatschappij stelt verder het van zelfsprekend te vinden dat „iedere gecon stateerde belastingfraude bij een tandarts of fabrikant volgens de gebruikelijke Ne derlandse normen wordt berecht”. Nog deze maand gaat er een mobiele krijgsraad naar Zuid-Libanon om zich voor een zitting te installeren in Haris bij de Nederlandse VN-soldaten. Er moe ten zo'n dertig jongens berecht worden, voor merendeels wachtdelicten. Er zal worden recht gesproken in een zoge naamde tent-ter-velde. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Moet de Centrale Post Ambulance vervoer (CPA) in Haarlem komen of, zoals de gemeente Velsen wil, in één van de in de IJmond gevestigde zieken huizen? Vandaag gaan we in onze krant nog eens uitvoerig in op deze problematiek. Theologen zijn in staat door de dikste duisternis heen iets te zien wat er niet is. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023-262774. Droog weer met wolkenvelden maar morgen ook perioden met zon. Mini mumtemperaturen omstreeks 10 gra den Middagtemperaturen van 17 gra den aan zee tot ongeveer 20 graden in het binnenland. Zwakke tot matige noordenwind. Doordat het hoge-drukcentrum nog juist iets westelijk van ons ligt, voert een zwakke noordenwind af en toe wolken velden aan. Morgen ook enkele zonni ge perioden. Zwakke wind, in de mid dag rond 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: hoge druk blijft in de buurt met tijdens zon goed strandweer. turfmarkt 6 haarlem Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. DEN HAAG. De Tweede-Kamer- fractie van de Partij van de Arbeid wil een nader onderzoek naar het relatief hoge percentage kankersterfte in de Haarlemmermeer. In schriftelijke vra gen aan minister Ginjaar van Volksge zondheid vragen de socialisten Voogd. Van den Bergh en Stoffelen om zo'n studie. Ze zijn tot dit verzoek gekomen naar aanleiding van een publicatie van de Leidse sociaal geneeskundige dr. G. J. Bos, waarin het vermoeden werd uitge sproken dat het hoge percentage kan kersterfte wordt veroorzaakt door de DEN HAAG (ANP). De 21-jarige dienstplichtig korporaal J. D. van Putten uit Heerenveen, lid van het Nederlandse UNIFIL-detachement in Libanon, is gis termiddag ernstig gewond geraakt. Een handgranaat waarmee hij bezig was, kwam tot ontploffing en verwondde hem aan gezicht, onderarmen en benen, zo heeft de Legervoorlichtingsdienst be kendgemaakt. Korporaal Van der Putten behoort tot het personeel van een observatiepost bij het plaatsje Al Jagma in het uiterste zui den van Libanon. Een onmiddellijk ingesteld marechaus- see-onderzoek naar de toedracht van het ongeluk is nog niet afgerond. De ouders van de gewonde militair vertrekken van daag nog naar Libanon om hem in het ziekenhuis op te zoeken. het aftreden van president Somoza en het Amerikaanse plan voor een overgangsre gering. Dit valt op te maken uit het besluit van de Conservatieve Partij van Nicaragua om aan het parlementsdebat deel te ne men. Deze partij had eerder laten weten alleen aan de zitting te zullen deelnemen als ook het aftreden van Somoza op de agenda zou staan. Intussen hebben de guerrillastrijders van het Sandinistisch Nationaal Bevrij- dingsfront de hoofdstad Managua omsin geld. Zoals bekend trokken de Sandinis ten zich vorige week terug uit Managua om zich te „hergroeperen”. In de stad Riva, 40 kilometer ten noord en van de grens met Costa Rica en 96 kilometer ten zuidoosten van Managua, zijn de Sandinisten in een fel gevecht gewikkeld met de Nationale Garde van Somoza. Volgens een vanmorgen uitgege ven communiqué van de Sandinisten is de val van de stad „een kwestie van enkele uren”. De hoge Commissaris voor de vluchte lingen van de VN, de Deen Poul Hartling, heeft ongeveer twee miljoen gulden he -24 uur arlem. >weg 44 Nostalgie op het Noordzeekanaal. Sinds gisteren onderhoudt de in 1911 gebouwde radersalonboot Kapitein Kok een lijndienst tussen Amsterdam en IJmuiden. Twee uur op het water in de sfeer van Charleston, gepommadeerd haar: kortom de „Roaring Twenties’. Onze meest ouderwetse medewerker ging mee voor een impressie. Foto: radersalonboot Kapitein Kok. sage-in- Seopend uur. LQ 25, Volgens secretaris J. E. van der Woude van de Nederlandse Organisatie van Tandprotetici worden vooral bij zoge naamde „dental depots” vaak poliskortin gen gegeven aan grote afnemers. „Dental depots” zijn leveranciers van tandheel kundige benodigdheden. Deze korting ge beurt bijvoorbeeld in natura in de vorm van goud of tanden. „Er wordt bijvoor beeld acht gram goud geleverd, van deze acht gram verdwijnt er zes in de kies van de patiënt en blijven de andere twee gram ergens hangen”, aldus Van der Woude. Somoza maakte tegenover de verslagge ver een uitgeputte indruk. Hij zei dat hij zijn land en zijn strijdkrachten niet aan de oppositie zal „verkopen” zoals de sjah van Iran heeft gedaan. „Maar wanneer de VS die het grootste deel van de buitenlandse economische hulp verleenden, mijn aftre den wensen heb ik geen andere keuze”, aldus Somoza. Het parlement van Nicaragua is van daag bijeengekomen om te praten over Waarnemers melden dat op veel plaat sen in Nicaragua ernstig gebrek aan voed sel is als gevolg van de al weken durende strijd. Handel en industrie zijn volkomen geruïneerd, veel winkels zijn dicht en wa ter is zeer schaars. Verder is op veel plaatsen vrijwel geen benzine meer te krijgen. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De van oorlogs misdaden verdachte Siert Bruins moet samen met zijn vroegere SD- chef August Neuhauser terechtstaan voor de rechtbank in het Duitse stad je Hagen. De aanklacht tegen beiden luidt: moord op de gebroeders Sleu- telberg op 25 april 1945 in Delfzijl. Op Hit vergrijp staat als maximale straf: levenslang. De rechtbank heeft elf dagen voor het proces uitgetrokken. De eerste zittingsdag is maandag 29 oktober en de laatste vrij dag 23 november. Of er op de laatste zittingsdag al een uitspraak gedaan wordt, kon dr. Farke, de voorlichter van het Landesgericht in Hagen niet zeggen. bij het starten, en landen van vliegtui gen op Schiphol vrijkomende stoffen. In een interview in deze krant wees dr. Bos vorige week al op de noodzaak van verdere studie. „Zo wordt de gehele branche bijkans ver- j oordeeld, terwijl het in genen dele duide lijk is wie zich schuldig moet voelen”, aldus de maatschappij. Daarbij tekent zij aan dat de voorlichtingsdienst van het ministerie van Financiën tegenover de maatschappij zegt officieel van niets te weten. Winkelcentrum Schalkwijk geldia Wij hebben verbouwd! Dat gaat u mee vieren! Bij aankoop van 25 - een echte linnen draagtas kado geen 8 - p. kg -- maar nuJijU per V? kg Geopend: ma. t.m. vr. 9-4 uur Zaterdags 9-2 uur. Tom Okker werd in de kwartfinale op Wimbledon uitgeschakeld door Björn Borg. De 35-jarige Nederlander was geen moment opgewassen tegen het superieure spel van de Zweedse titel verdediger. In iets meer dan een uur sloeg Borg zijn tegenstander van de baan. „Ik had niet eens de tijd om moe te wordenverzuchtte Okker na afloop. Onze verslaggever Jan Preenen schetst Okkers afgang. Zie sportpagina’s ten over het falen van partijleider Kohl, I die als aanvoerder van de oppositie tegen de socialistische regering van Helmuth Schmidt geen voet aan de grond heeft gekregen. Men zag kennelijk uit naar een sterke figuur voor de in 1980 vallende krachtmeting, die de christen-democraten de kans geeft tot herovering van de I macht. De regering van Helmuth Schmidt, een I coalitie tussen socialisten en liberalen, I steunt op een smalle meerderheid in de Bondsdag. Aangezien de liberalen, die een zeer kleine bijdrage tot de coalitie leveren, I wat hun aanhang betreft eerder aan de verliezende dan aan de winnende hand zijn, kan men de politieke situatie in West- I Duitsland als een wankel evenwicht tus sen de twee grote partijen zien, dat ieder moment kan worden verstoord. De benoe ming van Strauss tot kandidaat voor de functie van minister-president en lijst- trekker der christen-democraten betekent een nog grotere polarisatie tussen pro gressief en conservatief, waardoor de te genstellingen tussen de twee partij pro- j gramma’s scherper zullen worden afgete- kend dan tot dusver het geval was. Hel- muth Schmidt en zijn socialisten hebben de laatste jaren de wind mee gehad. Duits- lands internationale positie - een van de primaire verlangens van alle politiek-den- kende West-Duitsers is nog steeds de in ternationale erkenning van Duitslands be lang als grote natie - is de laatste jaren danig versterkt, vooral tegenover de Ver enigde Staten, die de Bondsrepubliek niet langer als vazal behandelen. Het internati onale prestige van West-Duitsland is voor al door Schmidt daadwerkelijk vergroot. De algemene vrees bestaat dat Strauss niet zijn onbekookte voornemens daaraan weer afbreuk zou kunnen doen. Het valt daarom niet te verwonderen dat Helmuth Schmidt de benoeming van Strauss als een voor de socialisten gunstige ontwikke ling beschouwt. De wereld zal vooral de komende maanden merken dat Schmidt met verdubbelde ijver naar een demon stratie van Duitslands aanzien zal streven, in de hoop dat de stembus eind 1980 hem daarvoor rijkelijk zal belonen. Gevulde lekkernijen makenlaat u dat maar aan ortó over De allerfijnste,nat uur lijke grondstoffen komponeren wij tot de meest verrassende smaakl«>mbinaties Onze Walnuts zijn daar een goed voorbeeld, van. Boomboterdegg krijgt een vulling van walnocstdar&rnëleen öm&kelyk mengsel vZn walnoton, Slagroom en gebrande Sui&r Door het hete af bakken blijft de vulling heerlijk Smeuïg Lange Nieuwstraat 439 Umtuden Tei 023%' 10479 (ADVERTENTIES) Haarlem: Rustenburgerlaan 4 Tel.: 023-323224/310323 'Adam De Lairessestraat 16, Tel 020-766633/761411 schikbaar gesteld voor hulp aan Nicara- guanen die hun land zijn ontvlucht. Tot nu toe zijn tienduizenden Nicaraguanen in het aangrenzende Honduras aangeko men. In Costa Rica zitten zeker 45.000 Nicaraguaanse vluchtelingen. Twee nonnen trachten een vrouw in de hoofdstad Managua van Nicaragua te troosten nadat zij te horen heeft gekregen dat haar twee kinderen zijn omgekomen tijdens gevechten tussen de Sandinistische opstandelingen en het leger van Somoza. steeds wapens krijgt uit Argentinië, El Salvador en Guatemala. Het zijn volgens hem wapens van Amerikaanse makelij. gtrztmiyiiciv uium. II niir-i irn niAHAMTAID De Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde, de vakorganisatie van tandartsen, heeft laten weten het te be treuren dat het ministerie van Financiën nog voordat het onderzoek is afgerond al mededelingen over belastingfraude in de tandheelkundige branche heeft gedaan. genoegen bij de Duitse christendemocra- tegenstander Albrecht, die in den lande grote sympathie had verworven, mede I doordat hij geen spoor van machtshonger vertoonde en daardoor gunstig tegen de I politieke Streber Strauss afstak. Niettemin, Strauss heeft zijn belang rijkste stap naar het kanselierschap gezet, een functie die hij gedurende zijn hele carrière blindelings heeft nagestreefd. Hij domineert al sinds jaren de CSU in Beie ren en regeert als Beiers minister-presi- l dent met een soort van militaristische I bullebak-mentaliteit. als een generaal i voor het front van zijn troepen. In Beieren I slaat dat wel aan, al is ook daar de reactie I op de ultra-conservatieve ideeën van Strauss de laatste jaren sterker geworden. Dat hij nu toch met grote meerderheid voor het hoogste ambt (op de Bondspresi dent na) wordt voorgedragen, is voor een deel verklaarbaar door het algemene on- In de herfst van 1980, bij de algemene i verkiezingen, kan Franz-Josef Strauss Bondskanselier van West-Duitsland wor- den. Zijn kandidatuur namens de CDU- CSU staat nu vast, na een bittere interne partijstrijd waarin Strauss alle kanonnen van Beiers kaliber heeft afgeschoten en donderende dreigementen heeft gericht tot alle topmannen van de christelijke partij in de overige Duitse Lander. Hij dreigde zijn CSU in heel West-Duitsland actief te maken om de zusterpartij CDU te overweldigen. Zo heeft hij een tamelijk grote meerderheid verworven tegenover zijn zeer gematigde, niet zeer agressieve -vSSL' jpk

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1