E en dan Mobiele krijgsraad Spoedig waarschuwing dit noq naar Zuid-Libanon op pakje sigaretten 1 ZES SENATOREN CDA TEGEN WIJZIGINGEN Minder verschil in inkomens ki Prinselijk ke paar op het water het weer Vernieuwing buitengewoon onderwijs gestimuleerd vc in Weer bedreiging oesterteelt Vragen over nevenfuncties Raad van State Bi Oud-nazi Kotalla ernstig ziek Dertig Nederlandse soldaten staan terecht WAARSCHIJNLIJK NOG DIT JAAR STAATSSECRETARIS HERMES PUBLICEERT PLANNEN ggjg WOENSDAG JULI 4 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 2 W Staten-Generaal Demonstratie NAVO-tentoonstelling Lelystad Verhuizen duurder B jusl oor toe ner volj ver mo< var ren (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De nieuwe wet op de Ondernemingsraden zal omstreeks 1 september van kracht worden. Minister Albeda van Sociale Zaken deelde dit gisteravond in de Eerste Kamer mee. Met twaalf stemmen tegen werden de voorgestelde wets wijzigingen aanvaard die een verzelfstandiging van de onder nemingsraden betekenen alsmede een uitbreiding van de be voegdheden van deze raden. Onderwijsstudenten Bezoek Dayan If -ÉE r o - P 20 21 21 18 22 18 20 19 22 22 19 34 t' ■OBI (Van onze redactie binnenland) Wet op Ondernemingsraden 1 september van kracht He het 27 16 16 13 12 23 30 24 29 29 18 23 21 20 17 12 11 19 29 22 22 28 24 25 12 22 20 9 10 9 9 12 12 11 7 11 11 6 23 16 11 12 11 12 10 9 10 6 15 10 13 15 19 12 9 17 9 11 17 8 8 11 8 19 20 19 23 19 0 0 0 0 0 6 12 0 0 1 o o 3 0 5 21 5 0 16 9 9 13 3 0 0 0 0 0 Volgens de bewindsman is het buitengewoon onderwijs al bezig zich om. te vormen tot gespecialiseerd onderwijs dat gegeven wordt in heilnedaeo- Gestreefd wordt voorlichting te geven om zowel de roker als de niet-roker tot bewustwording te brengen. Ook wordt gewerkt aan mogelijkheden tabaksre clame te beperken. Maatregelen op lan ge termijn zijn nog niet geformuleerd. «14 Bescherming van de niet-roker is een van de doelstellingen die worden nage streefd. Twee maanden geleden stelde de opvolgster van Hendriks, mevrouw Veder-Smit, een projectgroep in die tot taak heeft plannen hiervoor te ont werpen. Volgens de commissie zal de school van de toekomst zich meer moeten richten naar ou ders en buurt, kindercentra, voortgezet onderwijs en zorg- verlenende instellingen zoals schoolbegeleidingsdiensten. Het rapport zegt dat moet wor den afgestapt van het idee dat het vernieuwingsproces voor al moet worden geleid door de rijksoverheid. het nieuwe basisonderwijs. Dit onderwijs gaat in 1983 de kleu ter- en lagere school vervan gen. In een rapport dat giste ren is aangeboden aan minis ter Pais van Onderwijs staat dan ook dat veel tijd moet wor den vrijgemaakt voor het crea tief bezig laten zijn van de kin deren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil dat de regering een onderzoek gaat instellen over neven functies van leden van de Raad van State en meent dat de Kamer over de resultaten van dit onderzoek moet worden geïnfor meerd. Vooral ook met het oog op dat uitgangspunt beveelt de commissie het „gewone” kleu ter- en lager onderwijs aan om zoveel mogelijk samen te wer ken met het buitengewoon on derwijs. Minister-president Van Agt en minister Wiegel voelen niets voor uitbreiding van het aantal leden van beide Kamers der Staten-Generaal. De Eerste Kamer telt 75 leden de Tweede Kamer 150. In ant woord op vragen over voorstellen tot grondwetsherziening hebben beide be windslieden laten weten een eventuele uit breiding van het aantal Kamerleden „niet wenselijk en niet nodig” te vinden. Mevrouw Hannie van Leeuwen, de nieu we voorzitter van de Atlantische Commis sie, heeft gisteren in de hal van het Cen traal Station in Den Haag de expositie „Dertig jaar Nederland en de NAVO” geopend. De tentoonstelling, opgezet door de Atlantische Commissie, beoogt de Ne derlandse bevolking te informeren over vredes- en veiligheidsvraagstukken. De expositie blijft een maand in Den Haag en gaat daarna onder meer twee maanden naar Eindhoven. De Eerste Kamer heeft goedkeuring ge hecht aan de instelling van een gemeente Lelystad, ingaande op 1 januari volgend De maximum tarieven voor inboedel- en inventarisverhuizingen gaan met ruim vier procent omhoog. Daartoe is besloten na overleg met de betrokken organisatie, aldus het ministerie van Economische Zaken. De beslissing is genomen vanwege de kostenstijgingen in deze sector. (Van onze redactie binnenland) BREDA. De in de Bredase Koepel- gevangenis verblijvende oorlogsmis dadiger Kotalla, een van de „Drie van Breda”, (de anderen zijn Fischer en Aus der Fünten) is ernstig ziek. Hoewel Kotalla al geruime tijd een slechte ge zondheid geniet, is zijn ziektebeeld vo rige week zaterdag plotseling verslech terd. Op die dag zakte hij driemaal in elkaar. Er wordt nu ’s nachts bij hem gewaakt. Gisteren zijn er maatregelen geno men om hem voortdurend in het oog te kunnen houden. Toen is er ook een bed geplaatst op het bureau van de huma nistische geestelijke verzorging in de gevangenis. Kotalla heeft te kennen gegeven voor zijn verzorging in de Koepel te willen blijven. Zijn benen zijn als gevolg van zijn ziekte zo opge zwollen, dat hij er nauwelijks meer op kan lopen. Tot voor kort bewoog hij zich moei zaam voort met krukken, maar meest al reed hij rond in een invalidenwagen tje. Zijn vrouw bezoekt hem nog regel matig, maar onbekend is of zij inmid dels is opgeroepen. Aanvankelijk droog en zonnig, later mogeiijk een bui. Middagtemperaturen ongeveer 23 graden. DEN HAAG. De verplichte waarschuwing op pakjes sigaretten dat roken schadelijk kan zijn voor de gezondheid zal waarschijnlijk nog dit jaar worden ingevoerd. Het teer- en nicotinegehalte van de be- verand. no no n nno n no windst. no n windst. nw wnw nw no nno ono no windst. windst. wnw windst. o nnw windst. windst. windst. n n n n ono nw nw nw nnw nnow o nw z wzw YERSEKE. De oesterteelt in Zeeland wordt ernstig bedreigd door grote hoe veelheden mosselzaad, die op onverklaar bare wijze op de oesterpercelen terecht zijn gekomen en daar de totale oester- voorraad dreigen te verstikken. Het is nog nooit eerder voorgekomen dat het mossel zaad zich zo massaal op de oesters stortte. Mogelijk dat het om een schade van mil joenen guldens gaat. Volgens secretaris C. Cornelisse van de vereniging voor oesterexporteurs uit Yer- seke, gaat het om 700 ton geïmporteerde oesters uit Frankrijk en Spanje, die op twintig percelen over een oppervlakte van honderd hectare in de Oosterschelde een broodnodige rustperiode doormaken. De bestrijding van deze ramp is daarom niet mogelijk. De oesters kunnen nu niet wor den opgevist om op andere gezonde perce- len te worden uitgezet, want ze zullen volgens Cornelisse de reis niet overleven. In de afgelopen strenge winter is 95 pet van de Nederlandse oesters door de kou verloren gegaan. Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis PA sie land pen sings ten ii drag kwar studi van c in hei Guya Biji de C zoek palm rinan de Ci finan zo de De treft Surin syste< ULO/ een a: en ee ciële lingsk CON! ning Eers het i Cars Het s afscl stem „N in de jarer giste voor: jarin beter rechi Te! van i den i vol t heffe zijn recla Eei comj cratii einde moor speci LO Marg voor giepr enerj zullei Lal zocht voor te „t< doen: dus 1 doen thans aanb De uitno jet-U vorig Alex< een t weg Vo: vrou> ijzere ken schei sprol Op dit moment vindt in Zuid-Libanon het gerechtelijk vooronderzoek plaats. De president van de mobiele krijgsraad is een jurist die zich ter zitting zal laten bijstaan door twee officieren naar eigen keuze. Het is nog niet bekend hoelang de raad in Libanon zal blijven. tuatie geldt, zullen de verdachten eenzelf de juridische behandeling krijgen die zij in Nederland gewend zijn. Dat betekent in de praktijk dat geen doodstraf kan wor den uitgesproken en dat de verdachten zich mogen voorzien van rechtskundige- hulp vanuit eigen land. Eventuele deten- tiestraffen mogen ook in Nederland wor den uitgezeten. De socialistische Kamerleden Stoffelen en Veilenga hebben minister Wiegel van Binnenlandse Zaken schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van publikaties in het weekblad Vrij Nederland, die inhiel den dat het lid van de raad, dr. W. H. van den Berge, feitelijk zou optreden als zaak waarnemer voor de huidige CDA-fractie- voorzitter Lubbers. De Kamerleden vra gen zich af, of bedoeld raadslid fiscale adviezen geeft aan Hollandia Kloos en aan de Stichting Lubbers in Krimpen aan den IJssel en of die nevenfuncties al dan niet in strijd zijn met de wet op de Raad van State. Ook willen beide Kamerleden weten of een optreden als zaakwaarnemer dan wel als belastingconsulent door leden van de Raad van State niet als onwense lijk moet worden beschouwd. In de vragen wordt verwezen naar de wet op de Raad van State waarin bepaald is, dat met het ambt van lid van de Raad van State onverenigbaar zijn het ambt of beroep van advocaat, procureur, notaris, accountant, belastingconsulent of zaak waarnemer. Bij de vernieuwing van het kleuter- en lager onderwijs zijn twee miljoen leerlingen en 70.000 onderwijsgevenden be trokken. Eén van de doelstel lingen van de vernieuwing is om zo min mogelijk kinderen te hoeven doorsturen naar het buitengewoon onderwijs. ARNHEM (ANP). Nog deze maand zal de mobiele krijgsraad buitenland landmacht afreizen naar Zuid-Libanon, waar ongeveer dertig verdachten moeten terecht staan voor militaire delicten. Volgens majoor mr. T. H. P. de Roos van de militaire juridische dienst, die waarschijnlijk als secretaris zal meegaan, gaat het in veel gevallen om zogenaamde wachtdelicten. De laatste keer dat de mobiele krijgs raad buitenland landmacht in soortgelij ke situaties recht heeft gesproken was aan het begin van de jaren vijftig in Korea, alleen met dat verschil dat Nederlandse militairen daar een aanvallende taak had den en in Zuid-Libanon een vredestaak, hetgeen consequenties heeft voor de vorm van rechtspraak. De mobiele krijgsraad heeft tot 1962 in Nieuw-Guinea recht gesproken en belegt nu nog steeds eenmaal per twee maanden een zitting in West-Duitsland. Het is nu bijna vier maanden geleden dat de eerste Nederlandse militairen zich in Libanon installeerden. Er verblijven permanent ruim achthonderd man. Na sie e deba de B jarin jaar. Bij de behandeling van dit voorstel werp kwam kritiek op de houding van de Twee- hun Weer in binnen- en buitenland Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon 2 tot 12; minimum temperatuur omstreeks 14 graden; maximum temperatuur omstreeks 22 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent; kans op een geheel droog etmaal 60 percent. De krijgsraad zal zich speciaal voor deze zitting installeren in Haris. Bij ge brek aan een geschikte behuizing wordt recht gesproken in een tent-ter-velde. Hoewel er in Zuid-Libanon een oorlogssi- In het studiejaar 1978/1979 waren 107.900 studenten in opleiding voor een onderwijsbevoegdheid, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dit betekent een daling met circa 6 procent ten opzichte van het voorafgaande jaar. Hiervan studeerden er 35.200 (9.300 mannen en 25.900 vrouwen) voor een be voegdheid bij het basisonderwijs (kleuter en lager onderwijs) en bijna 72.700 (39.800 mannen en 32.900 vrouwen) voor een be voegdheid bij het voortgezet onderwijs. In deze aantallen zitten niet de studenten bij het wetenschappelijk onderwijs die stude ren voor een academisch examen waar aan een onderwijsbevoegdheid kan wor den verbonden. De commissie is groot voor stander van „regionalisatie”. De scholen zullen met elkaar in het eigen gebied vorm moe ten geven aan het primaire on derwijs van de toekomst. Regionale onderwijsraden, onderwijsbegeleidingsdien- ri- Tijdens de vakantie voor prinses Beatrix, prins Claus en hun vier kinderen in het Italiaanse Porto Ercole mochten fotografen getuige zijn van enkele sportieve prestaties op het water door het gezin. Prins Claus besteeg hiertoe de surfplank en toonde zich een geroutineerd windsurfer. Prinses Beatrix ging met Friso in de zeilboot. - a £8 1 h o o 0. o o o o o o o o o gische instituten. Uit de prak tijk blijkt dat kinderen met ontwikkelingsstoornissen het best daar gespecialiseerd on derwijs kunnen krijgen. Het huidige buitengewoon onderwijs kent een groot aan tal schoolsoorten die ontstaan zijn op grond van medische criteria. Hermes meent dat een aantal schoolsoorten best bij elkaar zou kunnen worden ge voegd. Hij denkt daarbij bij voorbeeld aan combinaties van scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den, voor zeer moeilijk op voedbare kinderen, moeilijk lerende kinderen, en ziekelijke kinderen. wordt opnieuw een onderdeel uitge voerd van het „rookmemorandum" uit 1977 van de toenmalige staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. In dit stuk werden lijnen aangegeven om zowel op korte als lange termijn het tabaksverbruik terug te dringen. Met deze stellingname sluit staatssecretaris Hermes zich aan bij de nota Speciaal On derwijs die door de vorige mi nister van Onderwijs Van Ke- menade werd uitgebracht. Een commissie die zich met de vernieuwing van het kleu ter- en basisonderwijs bezig houdt vindt dat het vak wereldoriëntatie een belang rijke plaats moet innemen in De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Moshe Dayan, zal waarschijn lijk van 16 tot en met 18 juli een bezoek aan Nederland brengen. Het bezoek van Dayan, dat nog niet geheel zeker is int verband met de ingewandskanker waar aan hij onlangs is geopereerd, is een ant woord op het bezoek dat minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken van 24 tot 27 februari aan Israel heeft gebracht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zet de ontwikkeling zich voort dat de ongelijkheid van inkomens verder daalt. Het tempo van de nivellering blijkt vanaf de tweede helft van de jaren-zestig hoger geweest te zijn dan daarvoor. Het CBS heeft de inkomensontwikke ling bestudeerd met behulp van „totaalin- komens": alle bronnen van inkomsten zo wel uit arbeid als uit bedrijf, vermogen, pensioenuitkeringen en sociale voorzie ningen. Het inkomen van de getrouwde vrouw werd bij dat van de echtgenoot opgeteld; eenmalig inkomen werd buiten beschouwing gelaten. Drie categorieën werden onderzocht: zelfstandigen, werk nemers (directeuren inbegrepen), gepensi oneerden en overige personen zonder beroep. Het gemiddeld inkomen steeg voor al deze groepen van 14.247 in 1970 tot j 19.609 in 1973 en 24.685 in 1975. Procen- 1 tueel was dit een stijging van 37,6 procent tussen 1970 en 1973 en van 25,9 procent tussen 1973 en 1975. kwam kritiek op de houding van de Twee- hun de Kamer, die door aanvaarding van een a^e wijzigingsvoorstel het grondgebied van gew« Lelystad „met groot gemak” uitbreidde. Ook minister Wiegel van Binnenlandse worc Zaken schaarde zich achter die kritiek. Er was, zo zette hij uiteen, bij de beraadsla gingen in de Tweede Kamer sprake van een „non-argumentatie”. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. mist mist onbew. h. bew. zw. bew. onbew. mist 1. bew. onbew. regen zw. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. regen h. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. regenbui regen geh. bew. zw. bew. onbew. 1. bew 1. bew. 1. bew. DONDERDAG 5 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.25 uur, onder 22.01 uur Maan op 17.02 uur, onder 02.30 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 24.13 uur en 12.47 uur Laagwater 08.10 uur en 20.49 uur sten en rayonschoolraden kunnen de scholen de noodza kelijke hulp bieden, zo meent de commissie. Per regio, aldus het rapport, moeten voor 1 ok tober volgend jaar door de re gionale onderwijsraden plan nen worden ontwikkeld die uitsluitsel geven over de ver dere aanpak van de ver nieuwing. Ook de begelei dingsdiensten geven hun visie, zij het voor 1 april ’81, waarna een regiogewijze aanpak ge stalte kan krijgen. treffende sigaret moet eveneens op de verpakking worden vermeld. Voor de fabrikanten geldt een over gangsperiode zodat het niet zeker is dat alle merken al voor 1 januari volgend jaar de verplichte aanduiding ver melden. Met de invoering van deze maatregel (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Scholen voor buitengewoon onder wijs moeten zich vernieu wen tot orthopedagogische onderwijsinstituten. Bo vendien moet de overgang worden versoepeld tussen buitengewoon onderwijs enerzijds en gewoon lager onderwijs anderzijds. In een vandaag gepubliceerd plan zegt staatssecretaris A. Hermes dat die uit gangspunten verwezenlijkt kunnen worden door mid del van een aantal ontwik- kelings- en ver nieuwingsprojecten. Tus sen volgend jaar en 1989 moeten dergelijke projec ten in de praktijk worden uitgewerkt. WEERRAPPORTEN ,.E - Ongeveer vierhonderd werknemers van Shell in Pernis hebben op het terrein van de raffinaderij gedemonstreerd tegen het vastlopen van de CAO-onderhandelingen. Volgens een woordvoerder van de indu striebonden hebben de demonstranten een half uur een van de bedrijfspoorten bezet gehouden. De Shell-directie heeft de industriebon den laten weten niet terug te willen komen op het bod, dat zij bij de laatste onderhan- delingen heeft gedaan. Ook bij andere, chemische bedrijven in het Rijnmondge bied zijn de CAO-onderhandelingen vast gelopen en hebben de werknemers laten weten niet akkoord te gaan met de voor- stellen van de directies. De tegenstemmers waren te vinden in kringen van het CDA (zes), WD (drie), SGP en GPV en afkomstig van de onaf hankelijke senator Maris. Zij hadden i vooral kritiek op het voorstel de directeur j van een onderneming niet langer deel te laten uitmaken van de ondernemings- I raad-nieuwe-stijl. Op 4 oktober van het j vorig jaar stemde de Tweede Kamer met grote meerderheid al in met de voorgestel de wetswijziging. Minister Albeda wil de wetswijziging pas rond 1 september in de Staatscourant publiceren - waarmee de zaak in werking treedt - om de betrokken ondernemingen in de gelegenheid te stellen de noodzake lijke voorbereidingen te treffen. De be windsman gaat er overigens van uit dat met de wijziging van de bestaande regle- menten van de ondernemingsraden nog wel een jaar gemoeid kan zijn. Oud-minister De Gaay Fortman zei ver wijdering van de ondernemer uit de on dernemingsraad principieel in strijd te vinden met de gedachte dat de onderne ming een zelfstandig samenwerkingsver band is van ondernemer en arbeiders. Albeda kon dit standpunt wel billijken maar wees erop dat de ondernemingsraad was ingesteld om de medezeggenschap te waarborgen. Volgens Albeda kan het bestaande „machtsverschil” tussen de deskundige ondernemer en de niet-deskundige werk nemers leiden tot een machtsverschuiving naar de bedrijfsleiding. De OR is daarom volgens de minister nodig teneinde te voorkomen dat de bestaande machtsposi tie van de leiding wordt bevestigd. Albeda vindt dat zelfs bij arbeiderszelfbestuur een ondernemingsraad noodzakelijk blijft. De herziening van de Wet op de Onder nemingsraden betekent dat de raden veel zelfstandiger kunnen optreden dan tot nu toe. Ook voorziet de nieuwe wet in een uitbreiding van de bevoegdheden van de OR en in een betere rechtsbescherming van de leden. Ook wordt een beroepsrecht ingevoerd. Centraal in de nieuwe struc tuur staat de „overlegvergadering” waar de directeur en de ondernemingsraad el kaar ontmoeten. De PvdA heeft het aannemen van de wetswijziging een kleine stap voorwaarts genoemd op het terrein van de bedrijfsde- mocratisering. CDA-senator De Gaay Fortman zei gisteravond dat de nieuwe wet veel verder gaat dan het voorstel dat de PvdA ontwikkelde tijdens het kabinet- Den Uyl. De Gaay Fortman maakte deel uit van het kabinet maar was geen voor stander van het destijds ontwikkelde voorstel.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2