Bondsdag tegen verjaring van moord tegenaan Parlementariër kernenergie in Madrid Handelsverdrag tussen Washington en Peking Rhodesië laat uittocht uit Spanje Britse premier kiest voor Negen miljoen voor projecten in Suriname Strauss gaat er hard 141 politieke gevangenen vrij neergeschoten Vandaag nieuwe aanslagen Reisbureaus: geen China meest begunstigde natie 11a ETA: Parlement Bolivia kiest president in augustus EG-Commissie wil beperking van olie-invoer Haan en hen Inboard - outboard John (2) Papa - ma Lies de Wind Typewriter Nick 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND JULI 19 7 9 WOENSDAG 4 ïnten ratie i irder ystad ing ge neerde olgend oorstel Twee- an een d van reidde. landse iek. Er ladsla- <e van dling e nieu- >mmis- it Cen- positie IAVO’* ;t door de Ne- n over ;n. De aag en landen eraal door Nico Scheepmaker BONN De Westduitse justitie zal ook na 31 december oorlogsmisdadigers die tot nu toe niet zijn opgespoord, kun nen berechten. Dit is het ge volg van het afschaffen van de verjaringstermijn voor moord, waartoe het parlement van de Bondsrepubliek giste ren besloot. ayan trijfël Bonn voor verdere vervolging nazi’s ege de 1 1 9 9 9 9 9 ■del- en ruim esloten nisatie, mische ■rs van in van :en het Lingen. indu- ranten oorten •iebon- komen erhan- mdere. □ndge- n vast-1 s laten voor- Een ANVR-woordvoerder zei desge- vraagd de indruk te hebben dat de zaak in de Nederlandse media „nogal is opge blazen”. „Met zeer betrouwbare bron nen in Spanje hebben wij dagelijks con- De voorbereidende besprekingen tus sen de VS en China zijn al in mei begon nen, toen de Amerikaanse minister van Handel, Juanita Kreps, een bezoek bracht aan Peking. Het emigratiebeleid van Chi na bleek toen wel te voldoen. Een Chinese regeringsfunctionaris zou toen gezegd hebben: „Hoeveel wilt u dat er China verlaten? 27 miljoen of 29 miljoen?” De Verenigde Staten blijven bereid om ook met de Sovjet-Unie een handelsovereen- komst te sluiten, maar dan moet het laat ste land wel behoorlijk wat water in de wijn doen. Dit heeft hij visteren op een persconfe rentie in München verklaard, een dag nadat de fracties van de CDU en de CSU op een gemeenschappelijke bijeenkomst met 135 tegen 102 stemmen aan de Beier- De prijs voor een liter benzine is giste ren met 30 cent gestegen, een verhoging van ongeveer 25 procent. De binnen landse luchttarieven stegen eveneens 25 procent in prijs, behalve de vluchten tussen het Spaanse vasteland en de Ca- narische Eilanden, die met 10 procent omhoog gingen. De bewoners van de Balearen en van de Canarische Eilanden krijgen 10 procent korting op vluchten tussen de eilanden van hun archipel. SALISBURY (UPI). De regering van bisschop Abel Moezorewa van Zimbab- we-Rhodesië heeft gisteren bekendge maakt dat zij 141 zwarte politieke gevan genen heeft vrijgelaten. Waarnemers me nen dat dit is gebeurd om de Verenigde Staten te behagen. Het komend week einde bezoekt Moezorewa de VS. noei- ieest- igen- egel- imid- LONDEN (DPA). De Britse premier Margaret Thatcher heeft zich gisteren voor uitbreiding van het Britse kernener gieprogramma uitgesproken, daar andere energiebronnen op den duur onvoldoende zullen blijken te zijn. Labour-oppositieleider Callaghan ver zocht haar daarentegen haar geestdrift voor een uitbreiding van het programma te „temperen”, daar Engeland over vol doende energievoorraden beschikt en zich dus kan permitteren voorzichtig aan te doen met kernenergie. In Engeland zijn thans 14 kerncentrales in bedrijf, vijf in aanbouw en drie nieuwe in voorbereiding. De Britse premier heeft overigens een uitnodiging voor een bezoek aan de Sov- jet-Unie aanvaard. De uitnodiging is haar vorige week overgebracht door premier Alexei Kosigin, toen mevrouw Thatcher een tussenlanding maakte in Moskou op weg naar de topconferentie in Tokio. Voor de stembusoverwinning is me vrouw Thatcher, die haar bijnaam „De ijzeren dame” aan de Sovjet-pers te dan ken heeft, in Russische bladen vaak scherp gekritiseerd vanwege haar uitge sproken anticommunisme. Inmiddels heb ik in de symbolenreeks ter onderscheiding van de heren- en da mestoiletten (mannetje in broek, vrouwtje in rok, herenschoen, damesschoen, etcete ra) een paar nieuwe aanwinsten mogen noteren. „Een bejaarde lezeres uit Laren” trof in een café-restaurant in de buurt van Leersum waar veel „peerdevolk” pleegt te komen, een „merrie” en een „hengst” op de WC-deuren aan. De heer T. Huitenga uit Paterswolde meldt me, dat in veel instituten voor wetenschappelijk onder zoek de in de medische wereld gebruikte symbolen voor mannelijk en vrouwelijk worden gehanteerd: rondje met pijltje naar rechtsboven, en rondje met kruisje naar beneden. In café Koebrugge in Vrie- zenveen staan een „stier” en een „koe” op de WC-deuren, zo meldt de heer A. H. Stegeman, maar het meest geliefd zijn toch de „haan” en de „hen”: in een specia liteitenrestaurant hoog op een berg in Steinau (meldt de heer of mevrouw H. J. Loman uit Groningen), ergens in Narvik (meldt ir. A. J. J. Bink uit Haarlem), in hotel „Bon Repos” te Noorbeek (meldt de heer of mevrouw A. J. J. Demmers uit Leeuwarden), en in restaurant „De Ha nenburcht” (eigenaar W. de Haan) te Ap pelscha (meldt Rieke de Vries Stienstra uit Oosterwolde). waren or een Cen- S). Dit rocent jaar. (9.300 len be- leuter- (39.800 ■en be- vijs. In ten bij stude- waar- n wor- inister ig van rs der telt 75 n ant en tot le be- ele ult ra „niet I) ■epel- smis- van >r en >ewel :e ge- d vo- lech- lal in hem In de Spaanse provincies Malaga, Ge- rona en Catalonië zullen vandaag nieu we bommen ontploffen om toeristenge bieden te treffen, zo heeft de ETA gister avond in een communiqué bekendge maakt. „De Spaanse regering heeft voor de vierde achtereenvolgende maal niet voldaan aan een ultimatum om binnen 24 uur Basken die gevangen zitten in Soria bij Madrid naar gevangenissen in Spaans Baskenland over te brengen”, zo werd ter verklaring gezegd. De moeilijkste kwam van mevrouw C. M. Albers-Cornelissen, die schrijft: „Ik heb vele jaren in de tropen ge woond. o.a. in Port Moresby, Papua-New- Guinea. Het symbool dat door de jacht club gebruikt werd, maar toch wel eens verwarring zaaide, was: „Inboard” - „Out board”. Het was wel eens even doorden ken voor de deur, maar men kwam uitein delijk toch wel tot de juiste conclusie”. (Speciaal voor de kunstredactie van Het Parool geef ik even de vertalingen: „Bin nenboord” en „Buitenboord”). eeno og te i bed uma- n de nnen n de enen >Pge- sr op Toen de kunstredactie van Het Parool er in een stukje op attendeerde dat in een Londens restaurant de WC-deuren ter on derscheiding van de Dames- en Heren-WC waren voorzien van de namen Olivia New ton John en Elton John, en daaraan toe voegde dat dit duidelijke onderscheidin gen waren die in Nederland wellicht kon den worden overgenomen, waarbij „Toon Hermans” en „Sylvia Kristel” werden voorgesteld, heb ik vorige week dinsdag in deze rubriek er min of meer fijntjes op, gewezen dat Elton John en Olivia Newton John woordspelingen waren op het Engel se gemeenzame woord „john” dat het best met „plee” vertaald kan worden. De Ne derlandse voorbeelden „Toon Hermans” en „Sylvia Kristel” sloegen dus nergens op. De heer A. A. Verveen uit Lisse zocht en vond het in contrasterende achternamen die hij met mierenijver opduikelde uit het Amsterdamse telefoonboek: Papa - Ma, Pappie - Mammi, Vader - Moer, Jongeling - de Maagt, Roe - Spleet, Haan - Hen, Stier - Koe, Heer - Dame, Heeren - Dames, Jonkheer - Juffer, Jongen - Meischke, Man - Vrouwe, Ram - Ooy... Soms denk je: dat kan niet waar zijn, maar ik heb ze allemaal gecontroleerd, al die achternamen bestaan wel degelijk! De heer Verveen wijst erop dat er veel man nelijke varianten zijn (Man, Zoon, Neef, Oom, Knaap, Jonker, Graaf, Hertog, Ko- ning, Keizer, Prins) die helaas geen pas sende vrouwelijke tegenstellingen heb ben. Wel maakte hij nog een lijstje be staande achternamen voor gemengde toi letten: Juffermans, Mamman, Moeder- zoon, Heeroma, Henneman, Bokma, Geij- teman... (Van onze redactie buitenland) In navolging van de prijsstijging voor olie van de OPEC-landen, verhoogde he„ü kabinet-Suarez de energieprijzen met 2'. tot 25 procent. tact en uit geen enkel gesprek is geble ken dat er problemen zijn”, aldus de woordvoerder. Geen van de Nederland se touroperators heeft op dit moment vakantiegangers uit Spanje terugge haald of besloten naar een andere be stemming te gaan. Andere geluiden komen overigens uit Spanje zelf. Na een weekeinde van door Baskische separatisten gecoördineerde aanslagen op de meest favoriete trek- plaatsen voor toeristen staan vele hotels aan de Spaanse zuidkust half leeg, ter wijl enkele hotels aan de „Costa del Sol” slechts voor dertig procent zijn vol ge boekt, zo hebben Spaanse hoteldirecteu ren gisteren bekend gemaakt. se minister-president de voorkeur had den gegeven boven de regeringsleider in Neder-Saksen, de CDU-er Ernst Al brecht. Het aanwijzen van Strauss als oppositiekandidaat voor Bondskanse lier bij de verkiezingen van 1980 is vol gens de Westduitse regeringscoalitie ge richt tegen de liberalen in de CDU. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Hans-Dietrpch Genscher, zei gisteren dat er nu „eindelijk duide lijkheid” is gekomen. Het plan van enke le groepen in de CDU, hun partij tot een liberalsce koers te bewegen, is mislukt, zei hij. De burgemeester van West-Berlijn, Dietrich Stobbe (SPD) vond het kiezen van Strauss een feit dat gevaarlijke ge volgen voor de voortzetting van de ont- spanningspolitiek kan hebben. SPD-af- gevaardigde Egon Lutz verwacht een „moordende verkiezingsstrijd”. De jon ge democraten, verwant aan de libera len, vinden dat een Bondskanselier Strauss „een nationale ramp” zou zijn. Willy Brandt ziet de keuze als een zware nederlaag voor de gematigde krachten in de CDU. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Verenigde Staten en China sluiten binnenkort een handelsovereenkomst, zo hebben Amerikaanse regeringsfunctionarissen gis teren in Washington gezegd. De Verenigde Staten kennen China hierbij het predikaat „meest begunstigde natie” toe. nland- schijn- bezoek ?k van r is in waar in ant- an der van 24 racht. Gabriel Cisneros stapte vannacht voor zijn woning uit z’n auto met twee mannen, die hem aan de armen vasthielden. Hij wist zich los te maken, rende de straat op en riep om hulp. Daarop loste een van de mannen verschillende mitrailleursalvo’s, waardoor Gabriel Cisneros zwaargewond neerstortte. Na de aanslag sloegen de da ders op de vlucht. Gabriel Cisneros is binnen de regerings partij UCD een van de voorstanders van een harde lijn ten opzichte van het zelfbe stuur van de regio’s. Onlangs schreef hij in het Madrileense dagblad „Hoja del Lunes” een artikel, waarin hij het verle nen van een eigen politieapparaat in het Baskenland als seperatisme beschouwde. De stapsgewijze vervanging van de Spaanse politie in het Baskenland door een autochtoon politieapparaat is een van de eisen van ETA-Militar. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Gabriel Cisneros, par lementslid van de regeringspartij Unie van het Democratisch Centrum (UCD), is vannacht in Madrid met een mitrailleursalvo neergeschoten. Hij is zeer ernstig gewond in «en ziekenhuis opgenomen. Waarnemers leggen ver band tussen deze aanslag en de be handeling in het Spaanse parlement van het „Statuut van Guernica”, het wetsontwerp dat autonomie aan het Baskenland moet geven. Na een maandenlange openbare discus sie en een elf uur durend parlementair debat stemden gisteravond 255 leden van de Bondsdag voor afschaffing van de ve- jaringstermijn en 222 tegen. Het onder werp was zó omstreden, dat de partijen hun normale discipline lieten varen en alle leden van de Bondsdag naar eigen geweten konden stemmen. Het betreffende wetsontwerp moet nog worden goedgekeurd door de Westduitse Eerste Kamer, de Bondsraad, alvorens het met de handtekening van president Carstens in werking kan worden gesteld. Het staat vast dat ook de Bondsraad voor afschaffing van de verjaringstermijn zal stemmen. „Na Auschwitz mag geen enkele moord in de Bondsrepubliek Duitsland meer ver jaren”, zo zei minister van Justitie Vogel gisteren tijdens het debat. Hij en andere voorstanders van afschaffing van de ver jaring van moord betoogden dat het leven beter dan tot nu toe is gedaan „als hoogste rechtgoed moet worden beschermd”. Tegenstanders voerden vooral aan dat van de justitie niet verlangd mocht wor den moorden na dertig jaar nog gewetens vol te berechten. Bovendien zou het op heffen van de verjaringstermijn in strijd zijn met hedendaagse opvattingen over reclassering. Een twee weken geleden aangekondigd compromisvoorstel van de christendemo cratische afgevaardigde Erhard werd uit eindelijk niet ingediend. Erhard wilde dat moord niet zou verjaren, maar dat daar in speciale gevallen van zou kunnen worden afgeweken. De officier van justitie zou van een aanklacht moeten afzien als de misdaad langer dan twintig jaar geleden was gepleegd en als de misdadiger door zijn levensloop zou hebben aangetoond dat hij afstand had genomen van zijn vroegere overtuiging. Met name de soci aaldemocraten meenden dat door dit voorstel in feite een algehele amnestie voor nazi-moordenaars een feit zou worden. Tijdens een pleidooi voor verjaring van moord van de christendemocratische af gevaardigde Hartmann riepen enige voor malige gevangenen van concentratiekam pen, die gehuld in kampkleding op de publieke tribune hadden plaatsgenomen, leuzen als: „Net zoals in de nazi-tijd”. Zij rf- Veiligheidsfunctionarissen verwijderden gis teren enkele ex-concentratiekampgevangenen van de publieke tribune tijdens het debat in de Bondsdag De voormalige gevangenen schreeuwden leuzen tegen de handhaving van de verjaringstermijn voor nazi-oorlogsmisda- den. Kort na de ontmoeting van Carter en Brezjnjev in Wenen hebben de VS beslo ten de onderhandelingen over een han delsovereenkomst alleen met China voort te zetten. Hoewel er op het ogenblik per jaar ongeveer 50.000 Russische Joden de Sovjet-Unie mogen verlaten, wilde Brezjnjev niet de toezegging doen dat het er in de toekomst ook zoveel zouden zijn. werden uit de zaal verwijderd. De West duitse Vereniging van vervolgden van het naze-regime heeft tegen de uitzetting ge protesteerd. De Westduitse volksvertegenwoordi gers hebben al tweemaal eerder besloten verjaring van moord uit te stellen. Ver wacht wordt dat in de komende tijd nog meer tot nu toe onopgehelderde moordza ken uit de nazi-periode aan het licht zullen lomen. Tot vorig jaar hebben in West- Duitsland ruim 84.000 processen wegens nazi-misdaden plaatsgehad. Ongeveer 74.000 eindigden zonder bestraffing. Er werden 6400 verdachten veroordeeld. Mo menteel staan in totaal 45 mensen in de Bondsrepubliek terecht op verdenking van misdaden gepleegd in de nazi-tijd. De kunstredactie van Het Parool is er daarna nog eens op teruggekomen. Ik citeer: „Maar weet Het Parool dan niet dat met „John” in het Engels WC wordt be doeld, vraagt schrijfmachine Nico Scheepmaker zich in zijn provinciale krantenrubriek af? Jawel hoor, maar al ternatieven als „Carl van der Plas” voor de „heren” en „Lies de Windt” voor de „dames” lijken ons toch minder bruik baar”. LA PAZ (DPA). Het afgelopen zon dag gekozen parlement van Bolivia komt op 6 augustus bijeen om de eerste burger president te kiezen, na een müitaire dicta tuur van 15 jaar. De keuze moet vallen op een van de drie kandidaten voor het presi dentschap die bij de eveneens zondag gehouden presidentsverkiezingen de meeste stemmen behaalden. Het gaat hier om Hernan Siles Suazo van de links-geo- riënteerde Democratische Volksunie die volgens de laatste tellingsresultaten 37,3 procent van de stemmen behaalde om Viktor Paz Estenssoro van de gematig de Allianza-MNR (29,3 procent) en om Hugo Banzer van de rechtse Revolutio- nair-Democratische Alliantie (17,9 pro cent). De meeste vrijgelaten gevangenen zijn volgelingen van Joshua Nkomo, een van de twee leiders van het Patriottisch Front. Er zitten volgens Rhodesië nu nog onge veer 100 zwarten om politieke redenen vast. Zij hebben geen proces gehad maar zijn opgesloten volgens ministerieel besluit. De Spanjaarden zijn gisteren overi gens verrast door een spectaculaire prijsverhoging van energieprodukten en de diensten die daarmee samenhangen. hoewel ik zeer verguld ben met die geuzennaam „schrijfmachine Nico Scheepmaker” („Machinegun Tommy”, „Typewriter Nick”, „Francis Two Gun Crowley” etcetera), meen ik hier toch te moeten signaleren dat een of meer journa listen liever toegeven dat zij journalistiek te kort zijn geschoten, dan dat zij beken nen even onoplettend te zijn geweest bij het verwerken van de Engelse taal. Geluk kig maken ze het weer goed met de toneel- spelersnamen Carl van der Plas en Lies de Windt,, want daar had ik weer niet aan gedacht. Moskou is op de hoogte van de Ameri kaanse plannen. Het sluiten van een han delsovereenkomst tussen de VS en China kan leiden tot een verdere verkoeling van de betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. De handelsovereen komst wordt gesloten vlak voordat de Amerikaanse Senaat zich uitspreekt over het SALT-2-verdrag. De onderhandelin gen over eenzelfde handelsverdrag tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben tot nu toe niets opgeleverd. Bij de Amerikaanse voorwaarden waar op het predikaat „meest begunstigde na tie” kan worden verleend, is in 1974 de zogeheten Jackson-Vanikparagraaf opge nomen. Deze paragraaf stelt, dat als een land in aanmerking wil komen voor het genoemde predikaat, het een vrij emigra tiebeleid moet voeren. Deze voorwaarde was er in 1975 de oorzaak van dat de Sovjet-Ünie de in 1972 gesloten Ameri- kaans-Russische handelsovereenkomst opzegde. BONN (DPA). De kandidaat van de Westduitse christen-demo- craten (CDU/CSU) voor het Bonds- kanselierschap, Franz Josef Strauss, zal met alle hem ter be schikking staande krachten ijveren voor een verkiezingsoverwinning in de herfst van 1980, opdat het politie ke roer in de Bondsrepubliek omgaat. PARAMARIBO (ANP). De Commis sie Ontwikkelingssamenwerking Neder- land-Suriname (CONS) heeft de afgelo pen dagen, tijdens haar dertiende toet singsvergadering in Paramaribo, projec ten in Suriname goedgekeurd tot een be drag van negen miljoen gulden. Bijna een kwart van dat geld wordt bestemd voor studie naar de gevolgen voor het milieu van de aanleg van de Kabalebo-stuwdam in het westen van het land bij de grens met Guyana. Bijna anderhalf miljoen gulden stelde de CONS beschikbaar voor een onder zoek naar het bestaansrecht van een palmolie-verwerkend bedrijf in West-Su- riname. Met deze goedkeuring verplicht de CONS zich nadrukkelijk nog niet tot financiering van het uiteindelijke project, zo de haalbaarheid daarvan blijkt. De goedkeuring van CONS-gelden be treft verder een in de binnenlanden van Suriname op te zetten telecommunicatie systeem, de volledige inventaris van elf ULO/MULO-scholen, de verbouwing van een al bestaande psychiatrische inrichting en een agrarisch proefbedrijf. De finan ciële armslag van de Nationale Ontwikke lingsbank (NOB) tenslotte wordt door de CONS verruimd met een voorlopige le ning van ruim twee miljoen gulden. BRUSSEL (ANP)-De Europese Commissie zou graag zien dat de afzon derlijke lidstaten van de Europese Ge meenschap voor 29 november instemmen met de vaststelling van nationale grenzen voor de olie-invoer. Commissievoorzitter Roy Jenkins deel de dit gisteren mee op een persconferentie in Brussel. Op 29 november wordt in Dublin de volgende topconferentie van de regeringsleiders van de negen landen ge houden. Vier Euromarktleden - West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Italië - hebben vorige week in de topconferentie van re geringsleiders van zeven belangrijke industrielanden in Tokio ingestemd met beperking van de olie-invoer in de komen de jaren. Ook de Verenigde Staten, Cana da en Japan hebben daar toezeggingen gedaan. De vier EG-landen bevelen de overige vijf - Ierland, Denemarken, België, Luxemburg en Nederland - aan zich bij de plannen aan te sluiten Voor de EG houden ze in dat de komende vijf jaar niet meer olie zal worden ingevoerd dan in het afge lopen jaar. Daarover was in de EG-top- conferentie van juni in Straatsburg trou wens al overeenstemming bereikt. MADRIDZHAARLEM. Volgens de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR) te Haarlem is er geen sprake van een uittocht van Nederlandse vakantie gangers uit Spanje naar aanleiding van de bomaanslagen. Voor de vliegreizen naar Spanje is nog vrij wel geen annulering binnengeko men, zo wordt gemeld.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3