ASEAN-LANDEN WEIGEREN OPVANG Veel ouders 1 BANKIERS VRIJGELATEN Chef-staf Israel in Drie doden bij botsing P VN-commissie eens u laten adoptie sloffen opspraak 3 Woonschippers boos over actie politie over maanverdrag Europa vraagt toelating DC-10 in VS D MOGELIJK CONCURRENTIEPROBLEMEN IJmuider Courant Man verongelukt met zelfgemaakt speedbootje Justitie bevestigt Nederlanderschap Willem Aantjes BI SCHOOL- EN STUDIEBOEKEN voor alle soorten onderwijs „GOED OVERLEG ZO ONMOGELIJK” R NA ZEVEN JAAR ONDERHANDELEN U] 5^ WOENSDAG JULI 19 7 9 4 W BINNEN- EN BUITENLAND 4 r Hel (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Mr. Willem Aan tjes heeft zijn Nederlanderschap niet verloren. Namens de regering heeft staatssecretaris Haars van Justitie die conclusie aan de Tweede Kamer gestuurd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De WD heeft kritiek op de maatregel van verschillende oliemaatschappijen om de verkoop van dieselolie (en andere olieprodukten) te beperken. De liberalen zijn met name bezorgd dat de transportbedrij ven in concurrentieproblemen komen met buitenlandse firma’s. B.V. BOi KHANDEL H. 1)1 VRI1 S StudieboekcentrUm van Kennemerland Ged. Oude Gracht 27 2011 GK Haarlem. Tel. 023-3194 58 NEW YORK (AFP). Na zeven jaar onderhandelen heeft de VN- commissie voor het vreedzaam ge bruik van de ruimte gisteren overeen stemming bereikt over de tekst van een internationaal verdrag over on derzoek en gebruik van de maan en andere planeten. (Van onze redactie buitenland) BALI. De vijf ASEAN- landen hebben op hun confe rentie op Bali geen overeen stemming kunnen bereiken over toelating van meer Viet namese bootvluchtelingen. Dit betekent dat de bootvluchte lingen vrijwel zeker tot de in ternationale vluchtelingen conferentie op 20 en 21 juli in Genève zullen worden terug gestuurd naar zee. ’s-GRAVELAND. Bij een ver keersongeluk in Kortenhoef (ge meente ’s-Graveland) zijn gister avond drie mensen om het leven gekomen. Wanneer u nu uw boekenlijst afgeeft of per post inzendt aan antwoordnummer 277 (in open envelop zonder postzegel) liefst per omgaande, maar in ieder geval vóór 13 juli, dan hebt u in uw vakantie hierover geen zorgen meer. Tijdig vóór aan vang van het nieuwe schooljaar ontvangt u van ons bericht wanneer uw boekenpakket gereed ligt. Geen uitzicht voor 5 Kritiek liberalen op rantsoenering diesel (ADVERTENTIE) 147.50 De bewindsvrouwe zegt dat niet is vast gesteld dat Aantjes zich tijdens de tweede wereldoorlog in vreemde krijgs- of staats dienst heeft begeven. Mevrouw Haars volgt met die constatering de conclusie van de commissie-Enschedé (dat is de Commissie van Drie, die de gedragingen van de heer Aantjes tijdens de periode 1940-1945 heeft onderzocht). De organisatie van transportbedrijven (EVO) vindt dat beper kende maatregelen bij de distributie van brandstof alleen inter nationaal genomen mogen worden en dat zij moeten worden af gestemd op het beleid in andere landen. WD-Kamerlid Van de Ven heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) nu gevraagd dit standpunt onder de aandacht van de oliemaat schappijen te brengen. Van de Ven wil ook dat de minister er bij de maatschappijen op aandringt te zorgen dat de groothandel en de eigen pompen van transportondernemingen genoeg olie krijgen. Nederland heeft zich bereid verklaard 150 van de 300 vluchtelingen die vorige week door Vietnamsse marineschpen zijn teruggehaald naar hun land, op te nemen boven de duizend die al mogen komen. Na de actie van de Vietnamese marine, waar bij twee Duitse schepen zijn beschoten, heeft West-Duitsland een protest ingei- dent bij de regering in Hanoi en is de Westduitse ambassadeur in de Vietname se hoofdstad voor overleg teruggeroepen naar Bonn. De Europese Gemeenschap heeft beslo ten de 34 miljoen gulden die dit jaar als hulp aan Vietnam zou worden gegeven te besteden aan voedsel voor de bootvluchte lingen. Volgens een woordvoerder is het besluit genomen om „humanitaire en poli tieke redenen”. Het zal worden overgedra gen aan de Verenigde Naties. communistische partij Nhan. De vijf lan den werden beschuldigd van een interna tionale lastercampagne jegens Vietnam en ervan beticht de kwestie tot een „oor logszaak” te maken. De tekst zal in de herfst worden voorge legd aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waarna de lidstaten het verdrag nog moeten goedkeuren. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De achti veroi lang jonge doorl wat lawat in de van bunk Hel K zaak. Kade aanbi voon bescli occas Deze wij m in dei De ui of mi: vakat blijve U zuli Di ten I opei rent heid deze woo burj zitte ondi huis vooi deze en v in vi bren GG IJ zulli men tiek voei opgi verc vooi fun< reer vooi ondi geve kan, gem post mor Eé hoof aan IJm< niet aldu „D lanci (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. De chef-staf van het Israëlische leger, luitenant-generaal Ra phael Eytan, is in opspraak geraakt door zijn beslissing om de straffen te verminde ren van twee militairen, die waren veroor deeld wegens moord op Arabieren. Eytan verminderde die straffen van tien tot drie, respectievelijk van acht tot twee jaar. Zowel in de Israëlische pers als in de Knesset, het parlement, is felle kritiek geleverd op de handelwijze van Eytan. De socialistische oppositie zegt dat het optre den van Eytan een belediging is voor de rechtspraak en dat het terreurdaden aan- moedigt. Intussen heeft de Parijse woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Ibrahim Souss, tegengesproken dat de PLO van plan is tankschepen in de Perzische Golf te laten zinken om daar mee de olieleverantie aan het westen in de war te sturen. Eerder had de Saoedische minister van Oliezaken, Jamani, gezegd dat de PLO wel eens tot dergelijke acties zou kunnen besluiten. Functionarissen van de Verenigde Na ties hebben inmiddels verklaard dat er nog voor het eind van het jaar meer dan een miljoen vluchtelingen zullen zijn in Indo-China. Maleisië heeft zich intussen als eerste van de direct door de vluchtelin genstroom getroffen landen officieel be reid verklaard deel te nemen aan de inter nationale conferentie in Genève later deze maand. De landen die tot het verdrag toetreden verplichten zich, een internationale rege ling te aanvaarden, waarbij procedures 'worden vastgesteld voor wetenschappe lijk onderzoek en voor de exploitatie van de natuurlijke rijkdommen van de maan, wanneer de wiqning daarvan technisch mogelijk is geworden. In de inleiding tot de verdragstekst staat dat de maan niet een arena voor het uitvechten van internationale conflicten mag worden. Alle activiteiten op de maan dienen in overeenstemming te zijn met het internationaal recht, in het belang van URK (ANP).— De 24-jarige W. Bakker uit Urk is gisteravond in de zogenoemde werkhaven in zijn woonplaats met een zelfgemaakt speedbootje verongelukt. Hij botste met grote snelheid tegen een zolderschuit, toen hij de gastoevoer van de 20 pk-motor door een defect niet meer kon terugdraaien. Een naast het slachtof fer zittende man kon zich redden door overboord te springen. Volgens de politie van Urk wordt er in de haven regelmatig veel te snel gevaren, vooral door speedboten. De toegestane snelheid in de haven is zes kilometer, maar de Urker politie kan overtreders moeilijk bestrijden, omdat zij niet over varend materieel beschikt. De twee Britse bankiers die vorig jaar november, in dezelfde week als de Nederlander Schuitema. werden ontvoerd door guerrillastrijders in El Salvador, zijn gisteren vrijgelaten na zeven maanden gijzeling. Voor de twee, Ian Massie (rechts) en Michael Chatterton (links) is een nog onbekend losgeld betaald, terwijl hun werkgever, evenals Philips destijds voor Schuitema heeft gedaan, een advertentie zal plaatsen in de Latijnsamerikaanse pers voor de guerrillabeweging. AMSTERDAM (ANP). Het Landelijk oonschepen Overleg heeft laten weten verontwaardigd te zijn over het feit, dat de actievoerende woonschippers omstreeks De vijf landen, Indonesië, Maleisië, Sin gapore, Thailand en de Filippijnen zijn slechts overeengekomen hun beleid ten aanzien van de vluchtelingenstop op nieuw te bekijken, maar Thailand maakte gisteren in een communiqué via de radio bekend dat de grenzen dichtgaan, omdat het „al meer ontheemde mensen en illega- nen immigraten uit Indo-China heeft op genomen dat het aankan”. Bovendien kondigde Maleisië een verscherping van de kustwacht aan. Amerikaanse functionarissen hadden eerder meegedeeld dat de vijf landen be reid waren de vluchtelingen een eerste, korte opvang te geven mits een program ma voor hervestiging zou worden uitge voerd door andere landen. Volgens de functionarissen was dit een reactie op de toezegging van de VS en Japan om de vluchtelingen die zich thans in de ASE- AN-landen bevinden een nieuwe woon plek te geven. De Britse premier Thatcher heeft in middels aangekondigd dat Engeland zijn hulp aan Vietnam zal stopzetten. Zij zei gisteren in het Britse parlement haar Rus sische ambtgenoot Kosjgin te hebben ge vraagd om te bemiddelen ten gunste van de bootvluchtelingen. Kosigin zou het ver zoek hebben afgewezen. In een eerste reacite op de ASEAN- conferentie heeft Vietnam de houding van de vijf buurlanden veroordeeld. Dit ge beurde middels een anoniem commentaar in het officiële orgaan van de Vietnamese Een pompbe diende in Istanboel conroleert de benzi- nebonnen van een klant. Sinds enkele dagen is de benzine in deze grootste stad van Turkije op de bon. De brandstof is in het gehele land schaars. Het ongeluk ontstond toen de bestuur der van een vrachtwagen geen voorrang verleende aan een van links komende personenauto. Twee passagiers van de personenauto, de 78-jarige C. Verhoef uit Vinkeveen en de 70-jarige vrouw A. van Vliet-Vossenstein uit Loenen overleden ter plaatse. De 71-jarige P. van Vliet uit Loenen die de wagen bestuurde, overleed in het zie kenhuis aan zijn verwondingen. De vierde inzittende van de auto raakte zeer ernstig gewond. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag vm vn^dag van 18 30-19 00 uur zaterdags van 11 3M2.30 uur Uitsluitend telefoon 02550- iQ5i 9 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Damiate Pers Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 handhaving van de internationale vrede en veiligheid en internationale samenwer king dient daarbij te worden aangemoe- digd. Het verdrag bepaalt dat de maan uit sluitend voor vreedzame doeleinden mag worden gebruikt. Militaire bases en instal laties zijn niet toegestaan, evenmin als proefnemingen met wapens en militaire oefeningen. Wel is deelneming van militai- ren aan wetenschappelijk onderzoek of andere vreedzame activiteit toegestaan. „De maan is het erfdeel van de hele mensheid”, zegt het verdrag. „Daarom moeten onderzoek en gebruik van de maan in dienst staan van het welzijn van alle landen, ongeacht hun economisch en wetenschappelijk ontwikkelingsniveau, en rekening houdend met de belangen van de huidige en van toekomstige genera ties De bepaling dat geen enKele staat natio nale aanspraken kan doen gelden op de maan, niet door souvereiniteitsaanspra- ken, bezetting, of andere middelen, die dateert van het verdrag over de maan van 1967, is ook in dit nieuwe verdrag opge nomen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Vertegenwoordi gers van acht Westeuropese regeringen hebben gisteren de Amerikaanse dienst voor de burgerluchtvaart FAA gevraagd, het landingsverbod voor buitenlandse DC-10’s in de VS op te heffen. Volgens de voorzitter van de Europese conferentie voor de burgerluchtvaart, de Noor Eric Willoch, is de DC-10 naar de mening van de Europese luchtvaartauto riteiten luchtvaardig. Daarom is verzocht om toelating van de Europese DC-10’s op basis van de Europese certificaten van luchtvaardigheid. De FAA zal binnen een week reageren op het verzoek. Intussen is Freddy Laker, wiens sky- train-vluchten op de VS door het lan dingsverbod niet kunnen plaatsvinden, van plan processen aan te spannen tegen de Amerikaanse autoriteiten. Laker zegt grote schade te lijden door het landings verbod. f 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 f 0,75 „Wij vinden, dat de gemeente op deze manier goed overleg onmogelijk heeft ge maakt”, aldus het Landelijk Woonsche pen Overleg. Een woordvoerder van de gemeente ontkende, dat het gemeentebestuur voor twaalf uur een afspraak had voor onder- handelingen met de actievoerders. De woonschippers hebben wel om onderhan- delingen gevraagd, maar het had geen zin daarop in te gaan, omdat de aktie al was begonnen, aldus de woordvoerder. De onmiddellijke aanleiding van de blokkade was de weigering van enkele woonbootbewoners het zogenaamde doorvaartbriefje te tekenen. Op dit briefje moeten woonbootbewoners die door de stad willen varen verklaren, dat zij niet langer dan zeven dagen in Amsterdam zullen blijven. Tekenen zij die verklaring niet, dan kan hen de doorvaart worden geweigerd. Op de achtergrond speelt de vrees van de woonschippers, dat Amster dam zo veel mogelijk woonboten uit de wateren van de hoofdstad wil weren. twaalf uur gisteren met een grote politiemacht werden geconfronteerd op het moment, I dat zij met de gemeente zouden gaan onderhandelen. In de loop van het weekeinde voegden zich steeds meer woonschepen bij de blok kade, die op twee plaatsen in de doorvaart tussen het IJ en de Kostvervorenvaart werd uitgevoerd. De blokkade bij een I spoorbrug aan de zuidkant van het Wes- terkanaal werd gistermorgen vroeg eige ner beweging opgeheven, als gebaar naar de binnenschippers, aldus de actievoer- j ders. De andere blokkade werd door de politie opgebroken. De Ierse minister Peacock, die namens de EG als vertegenwoordiger aanwezig is op de conferentie van de vijf ASEAN- landen met de VS, Australië, Nieuw-Zee- land en Japn op Bali, veroordeelde de regering in Hanoi gisteren van een „schandalige export van onschuldige Vietnamezen”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Van de 8500 echt paren die de afgelopen negen jaar toestemming kregen om een kind te adopteren hebben 5900 geen gebruik gemaakt van deze mogelijkheid. Dit schrijft staatssecretaris Haars (Justitie) in antwoord op vragen van kamerlid mevrouw Cornelissen (CDA). Verreweg het grootste deel van de ze „achterstand” is de laatste twee jaar ontstaan. Staatssecretaris Haars vindt het „ongewenst” dat paren die toestemming hebben om te adopte ren dat niet spoedig doen. Uit haar antwoorden blijkt verder dat in 1977 en 1978 ongeveer 30 buitenlandse kin deren illegaal in Nederland ge adopteerd zijn. De wachtlijst voor echtparen die een kind willen adopteren is erg lang. Dat komt vooral doordat er een ach terstand bestaat bij de gezinsonder zoeken die gedaan moeten worden, voordat men toestemming krijgt om te adopteren Als deze wachttijd ver kort zou worden leidt dat er volgens de staatssecretaris alleen maar toe dat de beginseltoestemmingen om te adopteren nog meer verouderen dan nu het geval is doordat aspirant-ou- ders er geen gebruik van kunnen maken. Vijf organisaties voor beroepsgoederenvervoer op de weg, verenigd in het Centraal Overleg voor het Beroepsgoederenver voer, vinden overigens niet dat de oliemaatschappijen een wille keurige maatregel hebben genomen. Wel vragen zij zich af of het in de toekomst niet zinvoller is dergelijke maatregelen ook voor benzine te overwegen, aangezien het particulier wegvervoer nog uitwijkmogelijkheden heeft met het openbaar vervoer. Een dergelijke uitwijkmogelijkheid heeft het beroepsgoederenver voer niet, aldus deze woordvoerder. De EVO heeft overigens sinds kort voor haar 45.000 leden een aparte „brandstof-telefoonlijn”. Via deze lijn kunnen de leden zich informeren over de brandstofvoorziening voor het beroeps goederenvervoer in binnen- en buitenland. Er wordt gerichte informatie gegeven over onder meer de prijzen aan de pompen en de mogelijkheden om te tanken. Daarnaast kunnen de ver voerders zich op de hoogte stellen van verkeersmaatregelen. De lijn is ingesteld, nadat bij de EVO steeds meer vragen binnen kwamen over de brandstofvoorziening. De informatie wordt dagelijks bijgewerkt, mede aan de hand van gegevens die door de vervoerders worden verstrekt. bootvluchtelingen

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4