:n PROBLEMEN ROND BUNKER politienieuws „Knelpunt zit in personele sfeer’’ V J w DIRECTEUR G. REBEL VAN GGD WEST-FRIESLAND 99 Vakantiesluiting postagentschap Velsen-Zuid UITDAGING Velsen Politiek Verpleegkundigen NOSTALGIE OP HET NOORDZEEKANAAL it 5 VELSEN-IJMUIDEN JULI 19 7 9 WOENSDAG 4 4 Bordeel I (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN/AMSTERDAM. Sinds dinsdag heeft IJmuiden er een toeristische attraktie bij. Met de boot van Amsterdam naar IJ muiden en vice versa. En niet zomaar een schuit, nee, een hele echte radersalonboot, de „Kapi tein Kok” genoemd, naar de laat ste kapitein die met dit schip voordat het in 1948 in Duitse han den overging heeft gevaren. De enige echte raderboot in Neder land. Een brok pure nostalgie uit de tijd van de Charleston. Het Motoitiuis IJmond VELSEN wsekt 1 Kw functioneert goed in ziekenhuis daar door de gemeente „uitgekocht’’ sgden Met de radersalonboot van Amsterdam naar IJmuiden (ADVERTENTIE) 3 r Toeristen maken met de „Kapitein Kok" er een dagje uit van Gezellig sluizen en havens bekijken in Umuiden! I Een CPA in Velsen voor de IJmond. Een CPA in Haarlem voor zuidelijk Kennemerland. Dat uitgangspunt van Provinciale Staten en de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zien de gemeentebesturen van de noordelijke IJmondgemeenten niet meer zitten. Zij bepleiten één CPA voor het hele gebied van Bennebroek tot Castricum itema. anden ekend n, een /eten 'eeks nent. tl tien twee in de ritiek n. De iptre- jr de aan- jrder isatie n dat n de daar in de ische ;zegd icties Diezelfde noordelijke IJmondgemeen- ten hebben hun standpunt verleden week openbaar gemaakt tijdens een persconfe rentie van het Regioberaad Volksgezond heid IJmondgemeenten. Velsen was op deze bijeenkomst niet officieel vertegen woordigd. Kernpunt van het betoog van burgemeester De Nijs van Uitgeest (voor zitter van het Regioberaad) was, dat het onderbrengen van de CPA in een zieken huis ten sterkste werd ontraden. Als voorbeeld werd Hoorn aangehaald waar deze wijze van werken niet zou bevallen en waar zou worden overwogen de CPA in verband daarmee volgend jaar over te brengen naar een centrale post van de GG en GD. Regelmatig moet een centralist worden ingeschakeld. Deze is in verband met zijn functie ter zake onvoldoende deskundig om de juiste dienstverlening in werking te stellen. Datzelfde bezwaar zou ook gelden als gebruik zou worden gemaakt van een brandweercentrale. Het ongemak wordt momenteel gedeeltelijk opgevangen door in het ziekenhuis werkzame verpleegkun digen na een melding op te roepen. Maar ook dan blijft het probleem dat de infor matie aan die verpleegkundige soms via een centralist(e) loopt. Het probleem zou voor ons opgelost zijn en wij zouden opti maal funktioneren als we de beschikking hadden over voldoende verpleegkundi gen. Dat is een kwestie van geld. Wij hebben GS gevraagd ons te laten weten hoe ver we in dat opzicht kunnen gaan. Op een centrale post van de GG en GD buiten het ziekenhuis zou je uitsluitend met verpleegkundigen kunnen werken. Alleen kan het geval zich dan voordoen dat je er meer nodig hebt dan er beschik baar zijn en dan moet je toch weer terug koppelen naar het ziekenhuis.” Volkomen los van de wijze van melding is de situatie in Hoorn toch anders dan in de IJmond. Ook wanneer de CPA in een ziekenhuis zou worden ondergebracht. Al het vervoer is in handen van de GG en GD. De particuliere ondernemers zijn beide ziekenhuizen in Hoorn Op zichzelf functioneert dat uitstekend Het probleem waarmee wij worstelen is dat het bijzon der moeilijk is de post voortdurend be mand te krijgen door verpleegkundigen. Dat is een knelpunt in de personele sfeer. gebruikmaakte van de bunker heeft nu bij het college formeel een verzoek ingediend om er een soort jeugdhonk van te mogen maken. De dorpsraad van Driehuis heeft daarop onmiddellijk gereageerd met het verzoek om door het college gehoord te worden alvorens het gemeentebestuur een beslissing neemt over het al dan niet toewijzen van de bunker. De dorpsraad zegt de jongeren de toewijzing van een eigen ruimte niet te misgun nen, maar prefereert gezien de ervaringen in het verleden een andere locatie waar de groep haar vrije tijd kan door brengen. De vereniging van directeuren van GG en GD’s bepleiten een afzonderlijke post. Evenals de vervoerders in het gebied aan wie, zo vervolgt de gemeente Velsen bij de verwoording van haar standpunt, een be langrijke stem moet worden toebedacht. Een andere praktische overweging is dat de plaatselijke bekendheid bij een kleinere post beter gewaarborgd is; hier bij wordt met name gedacht aan het be trekkelijk grote aantal woonkernen met vaak gelijkluidende straatnamen. In de eerste plaats wordt gewezen op het intensieve forensenverkeer (overloop) in Midden-Kennemerland, de hoge industri- alisatiegraad en de sterke bevolkingstoe name tijdens de zomermaanden als ge volg van het kuststrookbezoek. Over de toekomstige planologische ont wikkelingen in dat gebied is nog weinig bekend. Wat betreft de kosten is men in Velsen van mening dat een kleinere post zeker niet kostbaarder behoeft te zijn dan die De eerste tocht van Amsterdam naar IJmuiden heeft nog niet dat aantal men sen getrokken, waar de VVV in IJmuiden en Wijnand Key, de eigenaar van het schip, op hopen. Maar wat niet is, kan nog komen. De Nederlandse Spoorwegen ziet het met de nieuwe lijndienst, die tot en met 19 augustus wordt onderhouden, wel zitten. Bij alle N.S.-stations kan men, onder nummer 50 van het boeje „Attrak- ties van de N.S.”, gecombineerde trein- raderbootkaartjes krijgen. van één post voor de gehele regio. Tenslotte brengt het gemeentebestuur van Velsen in herinnering dat bij vast stelling van de regio’s in eerste instantie het college van Provinciale Staten en de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zijn uitgegaan van twee ambulanceregio’s. „Naar wij aannemen op goede gronden, terzake waarvan ons niets is gebleken van een gewijzigde op stelling”, aldus het Velsense standpunt. Het enthousiasme van Wijnand Key is groot en deze geestdrift van hem heeft ertoe geleid dat het raderschip, prachtig gerestaureerd, weer in de vaart is ge bracht. zitten, ’t Lijkt mij voor IJmuiden bijzon der aantrekkelijk. Toeristisch gezien is deze havenplaats zonder meer de moeite waard en ik begrijp niet dat IJmuiden nog zo weinig belangstelling trekt. Je hebt er de sluizen en de visserijhavens, waar het gonst van de bedrijvigheid. Toeristen die in IJmuiden verblijven kunnen met de raderboot op hun beurt er weer een leuk uitje in Amsterdam van maken.” De voormalige musicus ontdekte in 1976 in het Duitse Ludwigshafen de in verval len staat geraakte salonboot, die dienst deed als restaurant annex bordeel. Key raakte geïnteresseerd toen hij ontdekte dat het schip eens een Nederlandse rader salonboot was geweest. Het bleek dat het schip in 1911 op de scheepswerven van J. en K. Smit te Kinderdijk was gebouwd. Het schip onderhield samen met enkele andere raderschepen onder de naam „Re derij op de Lek nummer 6” een lijndienst tussen Schoonhoven en Rotterdam. betaalt voor oud ijzer. Hij slaagde erin anderen voor de „Rederij op de Lek num mer 6” te interesseren en medio septem ber 1976 werd begonnen met de restaura tie, die uiteindelijk ettelijke miljoenen heeft gekost. Het resultaat? Een radersalonboot, die van buiten volkomen origineel is en van binnen aangepast aan de eisen van de huidige tijd, maar wel in de stijl van de jaren twintig. Salons die gestoffeerd zijn in goudgeel, rood en groen met teakhou ten wanden. Het schip wordt voortbewo gen door twee raderen met elk acht be weegbare schoepen met een gewicht van vier en een halve ton per rad. Het 58 meter lange schip, dat in totaal 400 passagiers kan vervoeren, vaart dage lijks, behalve zaterdag, tussen Amster dam en IJmuiden. Om half tien vertrekt de Kapitein Kok vanaf de Oostelijke Han delskade in Amsterdam en legt om half twaalf aan bij de Zuidersluis. Om twaalf uur vertrekt de boot weer naar de hoofd- Stad, waar hij twee uur later arriveert, ’s Middags wordt het trajekt opnieuw afge legd. Vertrektijd is half drie, aankomst tijd in IJmuiden half vijf. Een half uur later vertrekt het schip weer richting Am sterdam, waar het zeven uur aankomt. Voor een enkele reis betaalt men 12 gulden, een retourtje voor al diegenen die geen haast hebben kost 22,50. Kinderen tot en met elf jaar kunnen goedkoper terecht. s 9% 3 3 3 3 3 IJMUIDEN. Van 16 juli tot en met 3 augustus is het postagentschap aan de Velserburch te Velsen-zuid gesloten we gens vakantie van de postagent. In die periode is het postagentschap aan de P. C. Hooftlaan te Driehuis geopend. De heer Key nam het schip over voor een prijs, die overeenkomt met wat men Hoewel alle drie de IJmondziekenhui- zen zich in principe bereid zouden hebben verklaard de CPA in te richten heeft de voorzitter van het Regioberaad verklaard dat ondanks die toezegging geen der zie kenhuizen staat te dringen om dat te doen. Dat laatste lijkt volkomen in tegen spraak met het standpunt wat econo misch directeur drs. J. A. M. Maes desge vraagd verwoordt. „Het standpunt van het Regioberaad heeft ons verbaasd. Het Zou ons zonder meer spijten als de IJ mond geen zelfstandig opererende CPA krijgt. Afgezien van de practische bezwa ren die terecht door het gemeentebestuur van Velsen zijn toegekend aan samenvoe ging geloof ik dat de standpuntbepaling van de noordelijke IJmondgemeenten moet worden gezocht in onderliggende problematiek. Meer op het politieke vlak.” Beroepsvervoerder N. Kloosterhuis uit Velsen: „Ik zou me nog kunnen voorstel len dat het Noordzeekanaal zou fungeren als een natuurlijke grenslijn waardoor Velsen zou komen te ressorteren onder een CPA ten zuiden daarvan en de noor delijke IJmondgemeenten onder een CPA ten noorden van die lijn. Dat lijkt mij het enige acceptabele alternatief in het belang van de volksgezondheid als blijkt dat om de één of andere mij onduidelijke reden de regio IJmond niet meer in aanmerking zou komen voor een eigen CPA.” gedroeg zette de kapitein hem van boord en werd de man ter ontnuchtering ingeslo ten. Daarna is hij in handen van de Konin klijke Marechaussee gesteld. Diefstal. In een kledingzaak aan de Begijnenstraat in Beverwijk is gisteren een paarse disco-pantalon ter waarde van zeventig gulden gestolen. De dader ge bruikte daarbij de oudste truc van de wereld: hij trok de broek aan en liet zijn oude pantalon in het rek hangen. Inbraak. In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in het kantoor van het bouwbedrijf Van Lith aan de Arends- weg. De daders kwamen binnen door over een hek te klimmen en een ruit van het kantoor in te slaan. Er is een bedrag van 75 gulden en voor drieduizend gulden aan vakantiebonnen ontvreemd. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. GS van Noord-Holland zullen op korte termijn een beslissing ne men over de wijze waarop de problema tiek van de Centrale Post Ambulancever voer (CPA) in de IJmond moet worden opgelost. In de IJmondgemeenten bestaat verdeeldheid over de manier waarop deze voorziening, die per 1 juli al had moeten functioneren, moet worden gestructu reerd. De gemeente Velsen geeft er de voorkeur aan de CPA voor de IJmond onder te brengen in één der in dat gebied gevestigde ziekenhuizen. Aan de noord kant van het Noordzeekanaal voelen de gemeentebesturen meer voor één centrale post voor Zuid-Kennemerland en de IJ mond in Haarlem. blok- f vaart ivaart j een Wes- I eige- I naar voer- or de Voor de heer Key is het instellen van deze „romantische” lijndienst min of meer een gok. „Ikzelf zie het helemaal 1 het 1 Ra- door tinde- roor- Eén telefoontje naar dokter G. Rebel, hoofd van de GD West-Friesland brengt aan het licht dat het door de noordelijke IJmondgemeenten gehanteerde motief niet juist is. „Althans niet helemaal juist”, aldus dokter Rebel. „De centrale meldpost voor het ambu lancevervoer is al zeven jaar gehuisvest in Het gemeentebestuur van Velsen is van mening dat het samenvoegen van de CPA’s Zuid-Kennemerland en IJmond met één centrale meldpost in Haarlem een onverantwoorde zaak is uit het oogpunt van de volksgezondheid. Dat standpunt is schriftelijk onder de aandacht van GS van Noord-Holland gebracht. Daarbij werd een zestal punten ter ondersteuning van dat standpunt aangevoerd. De bunker die schuilgaat onder deze puist in het stukje bos achter de Van Lenneplaan in Driehuis is de oorzaak van enige verontrusting onder de buurtbewoners. De bunker, die jaren lang dicht geweest is, werd vorig jaar ontsloten door een groep jongeren uit de gemeente, die er vervolgens hun vrije tijd in doorbrachten. De omwonenden ondervonden daarvan nogal wat overlast; het meeste bezwaar hadden zij wel tegen het lawaai van de bromfietsen die in de weekeinden vaak tot diep in de nacht af- en aanreden. Na diverse klachten van de kant van de omwonenden heeft de gemeente de toegang tot de bunker vorig jaar weer afgesloten. De groep jongeren die Inbraken. Gisteren is door twee nog onbekende mannen ingebroken in twee huizen in Beverwijk, waarbij zij gebruik maakten van een valse sleutel. In een huis aan de Hortensialaan ontvreemdden de twee enkele gouden sieraden en uit een huis aan de Kuikensweg werden eveneens enkele gouden en zilveren sieraden alsme de een bedrag van tweehonderd gulden weggenomen. De daders zijn door diverse mensen gezien, de politie beschikt dan ook over een signalement van de twee. De politie had ook het registratienummer van de auto waarmee de mannen zich uit de voeten maakten. Bij navraag bleek dat het echter om een vervallen verklaard kente ken ging. Auto-ongeluk. Afgelopen nacht om half vrij is op Rijksweg 9 een 42-jarige Duitser met een personenauto over de kop geslagen. De man was onder invloed van sterke drank en weigerde zowel een blaas- test als een bloedproef. Wegens recidive is de auto in beslag genomen, waarna de man nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt aan boord van zijn schip in de Hoogovenshaven is gebracht. Omdat hij zich ook daar onhandelbaar Beverwijk: Koningstraat 40/42 hoek Markt. Telefoon 02510-29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeerweg 107/113 Telefoon 02550-23450 „Centrale post ambulancevervoer Het Molorhuis IJmond is zeker van z’n zaak. Wegens enorm succes, o.a. in de Kadelt-verkoop doen wij 'n aantrekkelijke aanbieding. Wij zorgden voor een vergrote voorraad nieuwe Kadelts. En wij beschikken over een gaaf stel Kadetl- occasions met de best denkbare garantie. Deze nieuwe en gebruikte Kadelts bieden wij nu aan tegen condities die wij niet eens in deze advertentie mogen zetten. De uitdaging aan allen die voordeel zoeken of misschien nog met een nieuwe auto op vakantie willen is: vraag bij ons vrij blijvend naar die condities. U zult versteld staan! ZAANSTAD 8LOEMENDAAL HAARLEM ZANDVOORT HEEMSTEDE* -EGMOND BINNEN HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE l 1 LIMMEN AKERSLOOT HEILOO its- W •X^v. - -z 4 -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5