Minister De Koning: 20 Bezoek aan vluchtelingen Proces bouwfraudes Chauffeur gewond bij vanmorgen begonnen gasexplosie Vliegen wordt weer duurder „Geen straf” het woord is aan... 1 vandaan- Lisse wil aantal het weer Gastanker vlot aan woning helpen DIICH BARTQLS Wagenweg 146 Bartels zomert met z’n prijzen. bootvluchtelingen 2 agenda pagina 7 Debutant Kruispunt PAUL VAN EWIJK ZONEN Tunneltje r Onze nieuwe oven is geïnstalleerd gevulde koeken rondo’s amandelcarré’s AUTODIEFSTAL: voorkom paniek. En verder Kindermishandeling komt vaker voor Perioden met zon Strandverwachting Met speciale g aanbiedingen enlO% /w korting. I (ADVERTENTIE) DONDERDAG 5 JULI 1979 Ibsen: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 204 n e. WIJ WENSEN U EEN PRETTIGE VAKANTIE MET ONZE LEKKERNIJEN: Bakker KLOOSTER Technische Handelsondern. A. DROST ZN. APPENDAGES (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Nederland zal voorlopig de hulp aan Viet nam niet staken. Minister De Koning zegt ontwikkelings hulp niet te willen zien als „be loning of straf voor bepaalde regeringen”. Bontmodehuis Beurs14 Binnen- en buitenland ...2 en 3 Economie15 Gastenhoek9 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7 en 9 Radio en televisie/Strips.... 11 Sport17 en 19 Uitwijzer13 Weerrapporten2 Uitformatie overvolle opvangcentra van het Rode Kruis in de hoofdstad Manague. Het totaal aantal vluchtelingen in Managua - - z I met een AUTOaALARM METZELAAR TECHNIEK Haarlem 023-319005 Jmuider Courant van Nederland zet hulp •iesvak) Vietnam niet stop f eldig Zie ook pagina 4 (ADVERTENTIE) sel, geld voor de Vietnamese bevolking Zie pagina 3 (Van een onzer verslaggevers) ■k van i wij dan 'uto- leze r een komt China zeer gelegen. Bovendien helpt men nu uitsluitend de „anti-marxisten”, j schakelen over op de hulp aan vluchtelin gen. Dat politieke overwegingen daarbij een grote rol spelen, is wel duidelijk: de westerse sympathie concentreert zich met economische bijbedoelingen op China, en een vergroting van de nood in Vietnam (Van onze redactie binnenland) SCHAGEN. Vanmorgen is de IJmui- dense chauffeur P. Dekker in het dorpje Moerbeek (gemeente Schagen) ernstig ge wond geraakt bij een explosie tijdens het overpompen van gas uit een tankwagen in een opslagtank. De chauffeur is inmiddels overgebracht van het ziekenhuis in Alk maar naar het Brandwondencentrum in Beverwijk. Zijn toestand wordt als „rede lijk” omschreven. Als gevolg van de explosie brandde een boerderij geheel af. De bewoners bleven ongedeerd. De tankwagen was gevuld met LPG. De te ontploffen, uit de gevarenzone gesleept. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de Een EG-woordvoerder verklaarde giste ren dat de EG-hulp aan Vietnam zal wor den stopgezet om ruimte te maken voor meer hulp aan de vluchtelingen. Daartoe pese Gemeenschap hebben in de afgelo pen dagen bekend gemaakt hun hulp wèl stop te zullen zetten. Voor de eerste twee landen geldt dat de hulp voor een belang rijk deel van economische aard is, terwijl zowel de Nederlandse als de EG-hulp ge heel humanitair is. zou zijn besloten door de Europese Raad, de negen regeringsleiders die twee weken geleden in Straatsburg bijeen waren. Minister De Koning meent echter dat politieke en andere acties tegen Vietnam een verkeerde uitwerking zullen hebben. Nadat hem door het Tweede Kamerlid Waalkens (WD) en het Eerste Kamerlid Van Hulst (CDA) was gevraagd of de hulp aan Vietnam zou worden stopgezet, zei de minister: „We moeten niet vergeten dat Vietnam het in zijn macht heeft nog eens HAARLEM. Voor de rechtbank in Haarlem is vanmorgen het eerste proces begonnen in de Haarlemse bouwfraude-affaire. Hoewel in deze zaak sinds half maart twintig mensen zijn gearresteerd, stonden vandaag vier verdachten uit Haarlem en omgeving terecht. De twintig arrestanten worden ervan verdacht elkaar valse facturen te hebben toegespeeld, waardoor ontduiking van premieheffing en belasting mogelijk werd. In totaal zou met de hele Haarlemse bouwfraude 55 miljoen gulden zijn gemoeid U kunt zeer binnenkort weer rekenen op onze gevarieerde broodsoorten in een kwaliteit zoals u het gewend bent van de „echte” bakker Luchtdicht verpakt, heerlijk om mee te nemen I Het fiets- en voetgangerstunneltje onder de Parkweg tussen de kernen Driehuis en Velsen-Dorp is dan einde lijk geopend. Wethouder mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn ging door het lint, gevolgd door enkele tientallen kinderen die op weg van huis naar school vice versa enkele malen per dag de drukke Parkweg over moesten steken. Nu gaan zij er onder door. :n is :hte Willemsbeekweg 1 IJmuiden-Oost Telef. 14640 om de gaten in zijn boekhouding gevolg van het uitbetalen van zwarte lonen te dekken. Hiermee was een bedrag van vier ton gemoeid, waarvan de Hoofddorper tien procent zou krijgen. Hij kreeg echter naar zijn zeggen slechts 16.000 gulden. Door zijn welwillendheid tegenover zijn collega ontstonden in de boekhouding van de onderaannemer ook gaten, die moesten worden gedicht. Hiervoor liet hij zich door een andere firma gefingeerde facturen met een totaal bedrag van 270.000 gulden toezenden. Later verschafte de Hoofddor per een derde firma valse facturen voor Lange Nleuwstraat 779 - IJmuiden Telef. 15189 'DE .ECHTE (ADVERTENTIE) Harmenjansweg 95 Haarlem. Tel. 023-310194 I Uvci vunu vpvai lyuw ui a van nul bedraagt 175.000. Zie pagina 4. Met ingang van het nieuwe school jaar kent Velsen een nieuwe scholen gemeenschap voor bijzonder lager be roepsonderwijs. De Adalbert Huishoud school aan de Zeeweg en de Elout van Soeterwoudeschool voor Lager Econo mische en Administratief Onderwijs (LEAO) houden op te bestaan als zelf standige scholen en worden onderge bracht in de scholengemeenschap „Het Kruispunt Zie de plaatselijke pagina's Haarlem Tel. 023-316529 Donderdag Koopavond 7-9 uur poorten naar het westerse paradijs slechts op een kiertje voor hen geopend. Zijn politiek en humanitas tegenstellingen ge worden? lil een bedrag van 850.000 gulden. Op basis van deze bedragen heeft het sociaal fonds 1 bouwnijverheid een schade van ruim 1,6 I miljoen gulden geleden. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De vliegtarieven in het lijndienstverkeer moeten komende herfst met 10 tot 15 procent omhoog, om de stijging van brandstofprijzen op te van gen. Dat is het uitgangspunt van de IATA- maatschappijen, die over dit onderwerp op 17 juli bijeen zullen komen in Genève. De maatschappijen willen de verhoging zodanig spreiden, dat de prijsverschillen tussen eerste- en toeristenklasse ongeveer even groot blijven als op het ogenblik, hetgeen betekent dat de tarieven in de toeristenklasse procentueel het meest om hoog zullen gaan. De luchtvaartmaatschappijen geloven dat. een tariefsverhoging van 15 procent nog juist voldoende is om te voorkomen- dat zij het vervoer afstotend werkt. Voor de komende jaren, tot in het midden van de jaren ’80, wordt gerekend op een jaar lijkse passagiersgroei van acht procent. Aan de andere kant houden de luchtvaart maatschappijen er rekening mee dat de nationale overheden, die de tariefsverho gingen eerst moeten goedkeuren alsvo- rens zij mogen worden toegepast, zelfs geen stijging van 10 procent zullen goed keuren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een politieke aalmoes Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Droog weer en perioden met zon Mini mumtemperaturen omstreeks 10 gra den Middagtemperaturen ongeveer 20 graden Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Hoge druk blijft het juliweer bepalen. Afnemende wolkenvelden waardoor morgen meer zon en goed strandweer Zwakke zeewind, in de middag rond 20 graden, zeewater 15 graden Vooruit zichten overwegend goed strandweer. Er is zelden in de na-oorlogse wereldge schiedenis een zo gecompliceerd, verwar rend probleem gerezen als dat van Indo- China, de vroegere Franse kolonie in Oost-Azië, waaruit drie afzonderlijke na ties ontstonden toen de Fransen hun be stuurlijke en later ook militaire greep op dit gebied verloren. Vietnam, Laos en Cambodja zijn na de Franse nederlaag in een poel van ellende geraakt, eensdeels door onderlinge tegen stellingen, maar voornamelijk ten gevolge van agressieve bedoelingen en daden van machtige buitenlandse mogendheden. De tragische oorlog in Vietnam, waar de VS hun Waterloo vonden, heeft weliswaar de Vietnamezen hun nationale zelfbeschik- j king teruggegeven, maar het land voor ten minste een eeuw volkomen gechaotiseerd. Men kan zich afvragen hoe zo’n land dan nog de kracht en de euvele moed kan opbrengen voor een militair avontuur in Cambodja, maar bij nader inzien was dat niets anders dan een wanhopige tegenzet op het schaakbord waaraan Vietnam en China elkander de macht in dat deel van de wereld betwistten. Die tegenzet door kruiste de plannen van China en hief, misschien voor tijdelijk, de dreiging op die Vietnam van het noorden en westen uit op zich voelde afkomen. Maar intussen werd het bestaan zowel in Vienam als in Cambodja voor een verpauperde, ontwor telde mensenmassa nog ondraaglijker. Zo ontstond de grootste vluchtelingenramp die de wereld sinds tijden heeft aan schouwd. De Vietnamese regering lijkt onmoge- West-Duitsland, Engeland en de Euro- Canopusplein u Zeewijk Telef. 12006 (t.o.v. Haarlemmerhout) Het onderzoek in de zaak loopt al van halverwege 1978. Sinds begin van dit jaar is een team van Haarlemse rechercheurs, mensen van de fiscale recherche en van het sociaal fonds bouwnijverheid onder leiding van de Haarlemse hoofdinspec teur C. Stet, permanent met de zaak bezig. Als eerste stond een 30-jarige onderaan nemer uit Hoofddorp terecht. In 1977 stuurde deze 63 facturen waarvoor nooit was gewerkt naar de firma van een collega, die kosten moest opvoeren De rijksoverheid onderschat de wo ningnood in Nederland, zo vindt het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) In de komende jaren zouden, zo meent men, duizenden woningen meer moeten worden gebouwd. Zie pagina 2 In West-Duitsland worden voorlopig nog geen dwingende maatregelen ge nomen om te besparen op het energie verbruik. Bondskanselier Schmidt heeft de bevolking opgeroepen vrijwillig op energie te besparen MINISTER DE KONING De gevaarlijkste vijand van waarheid en vrijheid is de meer derheid. mese land. De vluchtelingen zijn zeker niet alleen uit politieke overwegingen, maar voornamelijk uit fysieke wanhoop op weg gegaan. Degenen die gebleven zijn zullen geen fanatieke marxisten zijn, maar hebben misschien niet voldoende kracht of illusie meer om iets beters te gaan zoeken. Dit betekent, dat de blijvers in Vietnam er misschien nog slechter aan toe zijn dan de vluchtelingen. In ieder geval zou de buitenwereld, die zich nu danig lijkt te gaan weren op het gebied van de humanitaire hulp, de gevoelens van mededogen gelijkelijk moeten blijven richten op de weglopers en de blijvers. Merkwaardig genoeg echter doet zich nu het verschijnsel voor, dat de hulp aan de vluchtelingen voor een groot deel be taald gaat worden door het opschorten van de hulp aan de Vietnamezen die thuis zijn moeten blijven. De E.G.-commissie en een waarschijn lijk toenemend aantal landen, die bepaal- j de vormen van humanitaire hulp voed- sel, geld voor de Vietnamese bevolking hadden gereserveerd en gedeeltelijk ook Politie heeft het voertuig, dat ook draigde al geleverd, schorten die hulp nu op en I j oorzaak van het ongeluk DEN HAAG. In ons land neemt het aantal gevallen van kindermis handeling toe. De bureaus van de vertrouwensartsen meldden in 1976 899 gevallen tegen 1223 in 1978. Alco holisme, een slechte relatie tussen de ouders of tussen een van de ouders en het kind, en de psychische toestand i van de dader zijn de meest voorko- j mende redenen tot kindermishande- I ling. DEN HAAG (ANP). De gastanker El i Paso Paul Kayser is woensdagmiddag een miljoen vluchtelingen te creëren”. Volgens de minister zal het nodig zijn de komende conferentie in Genève zo te or ganiseren dat Vietnam er ook aan zal kunnen deelnemen. Daartoe zou m^n des noods bepaalde voorwaarden van Viet nam, zoals het vermijden van het aanwij zen van schuldigen aan het vluchtelingen probleem. moeten aanvaarden. „Vruchte loze beschuldigingen” moeten volgens de minister in geen geval worden gedaan. Zie ook pagina 4 De Vereniging tegen Kindermishande ling zegt dat kindermishandeling vooral voorkomt in de zogeheten sociaal lagere milieus. Werkloosheid, dicht op elkaar wonen en slechte behuizing zijn omstan digheden die mensen tot dergelijke daden brengen, aldus woordvoerster Agnes Gomis. De vereniging voerde vorig jaar een campagne om de geheimzinnigheid rond het vraagstuk van de kindermishandeling te doorbreken. Momenteel onderzoekt de vereniging het functioneren van de hulp verlening. In het voorjaar van 1981 vormt Amsterdam het decor voor een groot in ternationaal congres over kindermishan deling. van de rotsen bij Gibraltar getrokken. Bij de berging waren vier Nederlandse zeeslepers aanwezig: de Tempest en de Biscay Star van Wijsmuller uit IJmuiden en de Smit Rotterdam en Smit Londen van Smit International uit Rotterdam. Bij de eerste poging door vermoedelijk maar één van de zeeslepers kwam de tanker al vrij. De tanker was geladen met bijna 100.000 kubieke meter vloeibaar aardgas. Er moet nu nog beslist worden waar het schip voor inspectie en reparatie naar toe gesleept gaat worden. De tanker liep vrijdagnacht op de rot sen in een poging een aanvaring met een ander schip te voorkomen De Vietnamese regering lijkt onmoge- I lijk vrij te pleiten van schuld aan deze I Bianca, de ex-vrouw van Mike Jagger, bracht gisteren een bezoek aan de Nicaraguaanse vluchtelingen in de ramp, al is moeilijk te zien hoe een ander dan een streng nationalistische regime LISSE. Het gemeentebestuur van Lisse wil enkele van de tiendui- mo menteel in de wateren rond Vietnam, Thailand en Maleisië ronddrijven, een woning aanbieden. De gemeente raad nam gisteravond zonder stem ming een motie aan, ondertekend door de fractievoorzitters van alle partijen, waarin B en W wordt ge vraagd „zo spoedig als dit gewenst is” enige bootvluchtelingen aan woon ruimte in Lisse te helpen. Tour-debutant Leo van Vliet boekte gisteren zijn eerste zege in de Ronde van Frankrijk. Een ze ge die een beves tiging is van de doorbraak van een nieuwe lich ting Nederlandse toprenners. Zie sportpagina's L_ ofschoon een mens in doodsnood die zich probeert te redden ieder politiek idealis me accepteert als het eetbaar is. Ten ge rieve van China, dat nog slechts enkele jaren geleden gold als de agressor tegen wie de Amerikanse expeditie-oorlog in Vietnam feitelijk gericht was, wordt Viet nams hongerende bevolking nu in de x.,,v«u ue ut steek gelaten. Een humanitaire boterham met een bittere politieke belegging dat is de westerse aalmoes aan de Oostaziati- sche paupers: als beloning voor het feit dat zij zijn weggelopen, weggevaren, weg gezwommen. Maar tegelijk worden de

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1