AVBB publiceert kritisch rapport Veel miskopen bij gebruikte auto’s Planbureau verwacht Bezoek uit Kameroen grotere invloed olieprijsstijgingen Voor 3 ton aan drank spoorloos Postbank geen gevaar z particuliere banken ir Ministerie zou onjuiste cijfers hebben gegeven Fabrikanten hebben kritiek op tabaksbeleid kabinet F en dan dit noq Optreden politie wekt kritiek '1 Bezetting van rijksinspectie beëindigd Molukse leerling beter begeleid Geen kredieten voor bedrijven »l k HrTMrMM 2 DONDERDAG 5 JULI 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND D I Opheffing blokkade I -so o o o o (Vi I Commandeur (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) vindt dat de rijksover heid de behoefte aan wonin gen sterk onderschat en dat de komende jaren duizenden wo ningen moeten worden ge bouwd om de woningnood te kunnen terugdringen. kir sta wijziging van de grenzen tussen de ge- gie rin set bij de opvang van overloop van bevolking ble ent de nei dir 5 d gS Ss Actie beëindigd Presentiegelden WEERRAPPORTEN l?. Leerplichtwet Oud-Beijerland boi Felle kritiek bouw verbond op bouwbeleid regeringen het \xzeer] L Volgens AVBB-secretaris T. I. Tan heb ben diverse achtereenvolgende regerin gen fataal misgekleund bij de vaststelling 17 18 17 15 19 16 18 15 18 20 24 31 25 19 26 19 24 19 15 13 18 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0 0 0 1 3 0 0.1 o o o o o o o o o o o o o o Uit woorden van vice-premier Wiegel door ziekte van premier Van Agt trad hij op als voorzitter en woordvoerder van de ministerraad viel gisteren op te maken dat de Postbank met name geen kredieten aan bedrijven zal gaan geven. Het kabinet-Den Uyl wilde met behulp van de Postbank juist een greep krijgen óp de kredietverlening aan bedrijven en de overheid extra middelen verschaffen ten behoeve van het bedrijfsleven in te grijpen. Binnen enkele weken hoopt het kabinet met definitieve voorstellen met betrekking tot de Postbank te komen. huisvesting en Ruimtelijke Ordening. Daaruit blijkt volgens het AVBB dat de stelling werd gehanteerd dat minder nieuwbouw hoefde te worden gepleegd met het oog op de daling van het bevol kingscijfer. Samensteller N. Rietdijk van het rap port meent dat met name het EIB en Volkshuisvesting onherstelbare schade hebben toegebracht aan de bouw en aan de doeleinden van de volkshuisvesting door het woningbouwtekort in 1975 vast te stellen op nul. De staatscommissie sprak daarentegen over een tekort van 400.000 tot 700.000 woningen. Volgens secretaris Tan komt de rijksoverheid nu schoorvoe tend terug op die bewering. „Er worden nu tekorten genoemd van 53.000, 59.000 en 61.000 en het eind is nog (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Stichting Siga rettenindustrie vindt de wijze waar op het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne tot beperking van het gebruik van tabaksproduk- ten wil komen in hoge mate betutte lend voor de miljoenen Nederlandse rokers. De stichting zegt dit in een reactie op de installatie door staats secretaris Veder-Smit van een inter departementale comissie die het ta baksgebruik moet beperken. De commissie heeft tot taak maatrege len te formuleren met een daadwerkelij ke preventieve en beperkende werking ter ondersteuning van voorlichtende en opvoedende activiteiten ter beperking van het tabaksgebruik. De Stichting Sigarettenindustrie is verbaasd over de formulering van het ministerie in de taakstelling van de com- Ruim 15 procent van de juridische con flicten in Nederland waarmee deze afde ling wordt geconfronteerd betreft trans acties met gebruikte auto’s. Een onbekend percentage miskopen dat niet bij de ANWB wordt aangemeld, komt daar nog bovenop, aldus de bond. De mogelijkheid om dergelijke conflic ten tot een voor de koper goed einde te brengen, is vaak gering. De kopers reali seren zich volgens de ANWB nog te weinig dat een transactie, waaraan geen techni sche keuring vooraf is gegaan, tot onop losbare problemen kan leiden. De bond adviseert aspirant-kopers de auto eerst te laten keuren, vooraf geen handgeld te betalen, geen enkele acte te ondertekenen, noch mondelinge toezeggingen te doen alvorens tot de koop over te gaan. Gewezen wordt op de overeenkomst die mevrouw Veder-Smit drie maanden geleden is aangeboden betreffende vrij willige reclamebeperking. Die overeen komst is per 1 mei van kracht geworden en past volgens de sigarettenfabrikan ten in de opvatting van de staatssecreta ris dat zelfregulering van de reclame door de industrie, de voorkeur verdient boven overheidsmaatregelen. De stich ting zegt nog niet eens de tijd te hebben gekregen zo’n zelfregulering door te voeren. missie als zou de tabaks verwerkende industrie tot nu toe weinig bereidheid hebben getoond om tot een matiging van haar reclame te komen. De cijfers zijn volgens de fabrikanten ongeveer 15 procent te hoog vanwege omvangrijke verkopen aan Westduitsers in de grensstreken en voorraadvorming voor de prijsverhoging die begin vorig jaar werd doorgevoerd. De cijfers die het ministerie noemt voor „handgerolde” sigaretten per jaar per hoofd van de bevolking (925) vindt de stichting eveneens twijfelachtig in verband met de genoemde prijsverho ging en omdat pijp- en pruimtabak bij dat cijfer zijn inbegrepen. In de door de overheid voorgestelde maatregelen zien de sigarettenfabrikan ten tenslotte weinig heil. Als voorbeeld wordt de situatie in Italië genoemd: in dat land had een totaal reclameverbod voor tabaksprodukten uiteindelijk tot gevolg dat de tabaksconsumptie zich in dezelfde mate ontwikkelde als in Neder land. geh bew geh bew. zw. bew. zw. bew zw. bew. zw. bew geh. bew zw. bew zw. bew. zw. bew zw. bew. onbew. h. bew. zw bew. onbew. on bew zw. bew. onbew zw bew. regen onbew onbew. 1. bew. onbew. onbew 1 bew 1. bew. zw. bew zw bew onbew onbew. onbew onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew h. bew zw. bew. h. bew h. bew. onbew 28 24 23 29 25 25 14 23 23 21 27 26 18 19 17 30 26 26 29 c 13 13 13 9 8 11 9 11 12 9 11 25 16 11 13 10 12 8 8 10 10 10 18 8 13 15 18 18 11 17 12 9 12 17 13 12 8 20 21 18 23 18 haar zijn gebaseerd op gegevens uit 1977. Rt cenl pari woo Ber: nedi onle gen. Ber' Ang V< kaai actii PO-j den van vori, Toei gavt In maji laats ders van aan ook die het Vluc opsc Roll Zuid Unie Né lese jaar Zam zes deer vers' J( kaai tere AMSTERDAM (ANP). Het Amster damse wijkcentrum „De Gouden Reaal” is „verontrust en verontwaardigd” over de massale aanwezigheid van politie dins dagmiddag bij de opheffing van de blok kade door woonbootbewoners, juist om dat de woonbootbewoners tot het laatste moment bereid waren tot overleg. Het wijkcentrum, dat in het gebied ligt waar de blokkades plaatsvonden, schrijft dit in een telegram aan B. en W. van de hoofdstad. „Wij vinden, dat een dergelijk optreden alleen escalatie in de hand werkt, en ver zoeken u in de toekomst meer gepaste wegen te zoeken bij oplossing van conflic ten”, aldus „De Gouden Reaal”. In uitk ecor in I was het i nen sché verl boni M: nodi land ken. max nen, het bon< Schi mini wegi Bi men vooi lasti ben; wen slee! Ve dat eleki „Ma jarei nen’ een al et der 1 duiti voor De een telev toesj belai zou bleei beke In het c DEN HAAG (ANP). Een groot aantal Nederlanders koopt nog steeds een twee dehands auto zonder deze eerst aan een technische keuring te onderwerpen. Het aantal miskopen is hierdoor nog steeds schrikbarend. Dit concludeert de ANWB uit gegevens van zijn afdeling juridische ledenservice. Mr. H. R. Nord, oud-secretaris-generaal van het Europese Parlement, is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem gis teravond op de Nederlandse ambassade in Luxemburg uitgereikt door ambassa deur Cohen Stuart. De 59-jarige Nord was vanaf 1961 tot 30 juni van dit jaar secreta- ris-generaal van het Europese Parlement in Luxemburg. Weer in binnen- en buitenland (Van onze redactie binnenland) Dv invloed van de olieprijsstijging treft de Nederlandse economie harder dan uit de eerste berekeningen bleek. De inflatie zou wel eens hoger kunnen uitpakken en het effect op de werkgelegenheid schadelijker zijn dan het kabinet aanvankelijk dacht. Dit zegt professor dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Plan Bureau (CPB) in het gisteren verschenen weekblad Nieuwsnet. Het CPB studeert nog op de mogelijke gevolgen van de nieuwe golf prijsverho gingen van de olieproducerende landen (OPEC). „Wat de uiteindelijke effecten betreft hangt veel af van wat de dollar gaat doen”, aldus Van der Beid. De ministers Wiegel en Van Aardenne schatten dat de gevolgen van de duurdere olie tot een extra inflatie van een procent en een verlies van nog eens 15.000 arbeids plaatsen in 1990 leiden. Volgens Van den Beid waren deze gegevens gebaseerd op eerdere berekeningen van het planbu reau. „De beslissing van de OPEC-landen om de olieprijzen drastisch te verhogen zal gevolgen hebben voor de hele wereldeco nomie. Daardoor moet ook voor Neder land rekening worden gehouden met een wat lagere economische groei dan eerder werd aangenomen aldus prof. Van den Beid. De CPB-directeur verwacht dat de af zwakking van de groei van de wereldeco nomie gevolgen zal hebben voor de Neder landse export. Hij wijst daarbij ook op een „complicerende factor” voor de Ne derlandse economie: „Nederland heeft hel wel een beetje moeilijk in verband met de energie-intensieve structuur van de pro- 1 duktie”. Op de vraag wat de invloed op de werk gelegenheid zou zijn als besloten wordt de gestegen energiekosten niet te laten door werken in de lonen (de „ontkoppeling”) zegt Van den Beid: „Als dat gebeurt, dan kun je zeggen dat het (nadelige) effect wel wat minder uit zal vallen”. Met name het kabinet-Den Uyl stond op het standpunt dat er plaats was voor een concurrerende overheidsbank naast de bestaande particuliere banken. Het huidi ge kabinet wil echter niet zover gaan, al Wordt wel overwogen de bevoegdheden van de Postbank groter te maken dan RPS en Girodienst nu samen hebben. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse ouders, die sinds 28 juni het ge bouw van de Rijksinspectie voor het Basi sonderwijs aan het Oosterpark in het oos ten van de hoofdstad bezet hielden, heb ben het pand gistermiddag verlaten. De ongeveer dertig bezetters werden buiten het gebouw door enkele tientallen ouders en kinderen verwelkomd met applaus en bloemen. De bezetting was georganiseerd door de Actiegroep Verontruste Ouders. De ver ontrusting van de groep is opgewekt door de aankondiging, dat met ingang van ko mend schooljaar honderd leerkrachten uit het Amsterdams kleuter- en lager on derwijs moeten afvloeien als gevolg van het teruglopend aantal leerlingen. De ac- tiegroep vreest hiervan teruggang van de kwaliteit van het onderwijs, en verwijt de rijksinspectie zich onvoldoende met de problemen te hebben beziggehouden. Aanvankelijk wensten de ouders in het gebouw te blijven totdat minister Pais van Onderwijs een gesprek met hen zou heb ben toegezegd. De minister liet echter weten, dat hij niet voor de ouders te spreken was, zolang de bezetting voort duurde. Daarop besloot de actiegroep tot gistermiddag in het gebouw te blijven. De kwestie van de afvloeiing leidde 21 juni tot een massale staking van leer krachten in het Amsterdams openbaar onderwijs, en zes dagen daarna tot de bezetting door ouders van 42 openbare kleuter- en lagere scholen. DEN HAAG (ANP). Kleuter- en lage re scholen met tenminste vijf Molukse leerlingen krijgen met ingang van het nieuwe schooljaar omgerekend naar vol ledige betrekkingen, zestig extra leer krachten. Voor de lagere scholen waren er al twintig werkzaam. Minister Pais en staatssecretaris Her mes van Onderwijs en Wetenschappen hebben met de vakorganisaties overeen stemming bereikt over een regeling voor uitbreiding van het aantal extra fulltime banen tot ongeveer tachtig. De regeling past in het beleid voor speciale zorg voor groepen culturele minderheden in de Ne derlandse samenleving. De extra hulp is bedoeld zowel om de Molukse kinderen beter en sneller met de Nederlandse taal vertrouwd te maken als om de Molukse taal en cultuur een eigen plaats in de school te geven. De extra hulp wordt al mogelijk als een school vijf Mo lukse leerlingen heeft. Zijn het er veertig dan wordt één extra leerkracht toege kend, aldus het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De regering beraadt zich ook nog over het uitvoeren van de „Hofstra”-voorstel- len voor wijzigingen in het belastingstel sel, die zijn bedoeld om de invloed van de inflatie op de belasting te beëindigen. Een probleem bij de uitvoering van deze voor stellen is dat de aftrekbaarheid van rente voor de inkomstenbelasting drastisch wordt beperkt. Dat kan grote gevolgen hebben voor mensen die een huis willen kopen (hypotheekrente) en voor andere aankopen die met leningen worden gefi nancierd. uit andere kernen in de Hoekse Waard en in mindere mate vanuit het Rijnmondge bied, en nauw daarmee samenhangend I een regionale functie op het gebied van de werkgelegenheid. Het huidige grondge bied biedt echter onvoldoende mogelijk heden voor een goede vervulling van deze functies. Eventuele maatregelen zullen waar schijnlijk een onderdeel gaan vormen van de begroting voor volgend jaar. In dat geval zal een besluit binnen anderhalve maand moeten worden genomen. De bezetting door een aantal ouders van) de Duinrand-school - een openbare lage re school in Den Haag - is gisteren opge heven. De ouders hielden het gebouw sinds vorige week bezet uit protest tegen het dreigende ontslag van enkele leer krachten - met ingang van volgend schooljaar - in verband met het teruglo-i pende aantal leerlingen. De bezetting werd opgeheven na een toezegging van de gemeente Den Haag. Volgens een woord voerder van de gemeente heeft het rijk een bepaald wetsartikel soepeler toege past, waardoor het mogelijk is dat er volgend schooljaar acht leerkrachten be houden zullen blijven, een „halve” meer dan was gepland. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet-Van Agt staat zeer kritisch tegenover een al te sterke concurrentiepositie van een nieuw te vormen overheidsbank, de Postbank. Deze bankinstelling moet ontstaan uit het samengaan en uitbreiden van de Rijkspostspaarbank (RPS) en de Girodienst van de PTT. HELMOND (ANP). Uit de Palmhout- straat in Helmond is een vrachtwagen, geladen met sterke drank, gestolen. Vol gens de politie is de wagen met inhoud twee- tot driehonderdduizend gulden waard. De chauffeur had de wagen voor zijn woning geparkeerd omdat hij gisteren, vroeg wilde wegrijden. De dieven hebben vermoedelijk gebruik gemaakt van de ori ginele contactsleutel. De chauffeur ont-‘ dekte namelijk dat er bij hem was inge-: broken en dat daarbij onder meer de lege sleutels van de auto waren buit gemaakt. Droog weer met zonnige perioden. Middagtemperaturen tussen 18 en 23 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 3 tot 12; minimum temperatuur omstreeks 13 graden, maximum temperatuur omstreeks 21 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. niet in zicht”. Tan ontkent dat de woning markt in de jaren '70 is verzadigd. Het AVBB dringt er bij de regering op aan rekening te houden met het feit dat meer bouwen ook betekent dat meer wo ningen in de toekomst in aanmerking ko men voor vervanging en dat huurders andere, hogere, eisen stellen aan de wo ningen die zij betrekken. Met het gisteren uitgebrachte rapport wil het AVBB een discussie over het wo ningtekort op gang brengen. „We hopen dat onze conclusies het EIB aan het den ken zal zetten”, aldus Tan. Het AVBB heeft in het rapport niet zelf een prognose gegeven over de woningbehoefte en de woningbouwproduktie. Men vindt dat een zaak voor de overheid. Volgens het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne behoort Ne derland met 2825 sigaretten per jaar per hoofd van de bevolking tot de tien meest rokende landen ter wereld. De stichting betwist deze cijfers omdat ze volgens meenten Oud-Beijerland en de gemeenten Heinenoord en Nieuw-Beijerland. Oud Beijerland heeft een belangrijke functie. van het volkshuisvestingsbeleid. Zelfs als tussen nu en 1983 het aantal van 108.000 woningen kan worden ge bouwd, zoals is gepland, is dat aantal volgens het verbond ontoereikend. In het gisteren gepubliceerde rapport „Woningbouwprognoses 1975-2000” stelt de AVBB dat de huidige woningnood omschreven als „schrikbarend” een ge volg is van de stelling van het kabinet-Den Uyl dat de bouwproduktie naar een lager niveau moest omdat anders huizen leeg zouden komen te staan. Het verbond zet zich eveneens af tegen eerder gepubliceerde voorspellingen van het Economisch Instituut Bouwnijverheid (EIB), de staatscommissie Bevolkings vraagstuk en het ministerie van Volks- De vooruitzichten voor zaterdag, ongesteld door het KNMI: Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken heeft de ministerraad een voorstel voorgelegd dat beoogt gemeenteraden de bevoegdheid te geven vast te stellen welke gemeentelijke commissies recht hebben op presentiegeld. Wiegel zei gisteren dat op het ogenblik de gemeenteraden ge dwongen zijn „een breed scala aan con» missies presentiegelden uit te keren. Hier-i op kan worden bezuinigd, meent hij. - - Gisteren begon het officiële staatsbezoek van drie dagen van president Ahidjo van Kameroen aan ons land. De president werd verwelkomd door koningin Juliana en prins Bernhard. Na vanaf het CS in Amsterdam per caleche naar het paleis op de Dam te zijn gereden werd aldaar door de presidenten koningin Juliana de erewacht geïnspecteerd. Morgen bezoekt de president onder meer Edam. verand wnw verand wzw ono verand nno riw z verand windst. nw n w no o ono windst n windst. nw wnw o windst zzw windst windst windst nno nnw zzw n ono n nnw nw n nw n nno nno windst VRIJDAG 6 JULI Zoo- en maanstanden Zop op 05.28 uur, onder 22 01 uur Maai op 18.12 uur, onder 03.01 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 01.15 uur en 13 49 uur Laag vater 09.15 uur en 21.52 uur Minister Pais van Onderwijs heeft de ministerraad voorgesteld een wetsont werp tot wijziging van de Leerplichtwet in te trekken. In het ontwerp kreeg de minis ter van Onderwijs de bevoegdheid parti eel leerplichtigen te doen inschrijven bij meer dan een onderwijsinstituut. Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer was echter, met name op het punt van die dubbele inschrijving, dermate afwijzend dat Pais er verder van af ziet. Het ontwerp was in 1975 ingediend. Het kabinet is akkoord gegaan met het' Scl voorstel het grondgebied van Oud-Beijer- bei land te verruimen met delen van de ge meente Nieuw-Beijerland en Heinenoord Dat voorstel zit in een ontwerp van wet tot MM Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istai boel Las i- almas Tel Av 'v Tunis

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2