Geen prestaties van onnavolgbaar niveau op concours Chinezen versteld over in amusement van Bob Hope Internationale dansprijs voor Niels Christe Pause lijke discodans Haarlemse orgelmaand Laat Boekcar Autoschade maar met de brokken zitten. KORSETTEN hitkraker Boekcar 0 Autoschade BI ft’ 1 Beek en Clarke: twee kapiteins op één schip If Voorbereiding in afzondering voor organist Dagboek beroemde Resultaat come-back-tournee nadelig beïnvloed door tweeslachtigheid Franse componist Durey overleden i'JE ImATHOTBVl danser Nijinsky wordt geveild Nu vakantie-voordeel bij Carl Denig Enkeldaks lichtgewicht nylon tent 210x140 gew. 1900 gr. nu 69,50 Superlichtgewicht slaapzak gew. 1000 gr. nu 49,50 1 4 Eerste Amerikaanse variété in Peking T f|HH takt uit Omzeilen Grilligheid 15 KUNST 19 7 9 VRIJDAG 6 JULI 4, I i 1 Dat zijn we gewend. En trouwens, dat is ons werk. Werk dat we zo goed en professioneel mogelijk willen doen. Daarom heeft Boekcar een eigen expertise afdelingen een eigen werkplaats voor uitdeuken, spuiten e.d. Goed gespecialiseerd en geoutilleerd. Voor u een zorg minder. konfektie en naar maat Voor alle merken auto's: Dr. de Liefdestraal 44 Haarlem 023-390423/2422 51 t Eenpers. matras luchtbed en tweepers matras luchtbed nu 59,-/89.50 Superlichtgewicht 1 pits gasbrander nu 19,50 Luxe kampeertafel met prikpoten 60x95 cm nu 49,50 Vloeistof kompas nu 25,- Op onze collectie tennisrackets en -kleding nu 20% korting en tal van andere voordeeltjes voor de sportieve vakantieganger. WETERINGSCHANS 113-115 - AMSTERDAM - NU VOLDOENDE PARKEERRUIMTE F,* HAARLEM. Voor de tweede en achtereenvolgende maal is Joost Langeveld winnaar gewor den van het Internationaal Im provisatieconcours. Na het ge bruikelijke, ongeveer drie kwar tier durende beraad van de jury - bestaande uit Anders Bondeman, Ludwig Doerr en Gaston Litaize - werd deze uitslag gisteravond na afloop van deze jaarlijks weerke rende gebeurtenis in de Grote- of St.-Bavokerk (overigens zonder nadere motivaties) bekendge maakt. Beheersing sterkste punt Joost Langeveld winnaar <K h - P' 'A: eert dover en Co. sn, na- dieren doven (ADVERTENTIE) tv-se Erkend ziekenfondsleverancier doven (ADVERTENTIES) >50. tv-se- )W. tv-se- licks te aaneen e door amma :e pro- st was ng dat s voor ia van en. Al sen de ng en na een in in- ritzen- 1 Ou- ren de npper- i werd lef te de en- m. Op mdien an de :n on- rden. trouwe infidè- klankeritaal. sprak. LONDEN (AP). Het Londense vei linghuis Sotheby’s zal op 24 juli het oor spronkelijke en onverkorte dagboek van de legendarische Russische danser Was la w Nijinsky, in onverkorte vorm, ver kopen. Sotheby’s beschrijft het manuscript als „een fascinerend verslag van een genie die op het punt stond krankzinnig te wor den, en geschreven tijdens de laatste maanden van Nijinsky’s optreden voordat hij geestesziek werd”. Nijinsky’s geschiedenis was door de danser te boek gesteld, in drie delen tij- hartverscheurende vlechten. Aan het eind van de jaren zestig poogt Jeff een groep rond zich te verenigen met zijn expressieve gitaarstijl als middel punt. Het blijft bij niet volledig geslaagde pogingen. Eerst als Jeff Beck Group (met Rod Stewart als vocalist en Ron Wood als bassist), later in samenwerking met Bo gart en Appice, beiden afkomstig uit The Vanilla Fudge. Rond 1974 drijft Becks musiceerstijl af naar de jazzrock, resulte rend in twee redelijk krachtige albums: Blow by Blow en Wired. Een discozangeres in weinig verhullen de kledij, het Philadelphia jongenskoor, dat een loflied op Mao ten gehore bracht, en Hope zelf die aan de lopende band grappen over de Chinese samenleving af draaide, waren absolute premières voor ‘de Chinese toeschouwers. De vier uur durende show van Hope was een onder deel van de eerste festiviteiten in China ter gelegenheid van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsdag op 4 juli sinds de twee landen hun betrekkingen hebben genor maliseerd. Aan de wedstrijd werd deelgenomen met werken van 41 choreografen uit de gehele wereld. Ambassadeur Leonard Woodcock van de Verenigde Staten kondigde de show aan, een emotioneel beeld van de Chinees- Amerikaanse vriendschap, dat een jaar geleden nog uitgesloten was geweest. De variété-voorstelling voor de diplomatieke vertegenwoordigingen en Chinese rege ringsfunctionarissen gaf een voorproef van de televisiefilm die Hope in China aan het maken is. De meeste toeschouwers waren van het feest ter gelegenheid van de onafhanke lijkheidsdag op de Amerikaanse ambas sade gekomen. Het publiek bestond deels uit Chinezen en deels uit diplomatieke vertegenwoordigers, met enkele Ameri kaanse bezoekers, onder wie de gouver neur van Ohio James Rhodes. Bij de ver schijning van de discozangers Peaches en Herb, de eerste in een uitdagend door schijnend broekpak, viel een ijzige stilte over de puriteinse Chinezen onder het PEKING (LTPI). De Amerikaanse zanger Bob Hope heeft woensdagavond in het Grote Theater van Peking de eerste Amerikaanse variété-voorstelling gepresenteerd, die ooit in China is opgevoerd. Peking had nog nooit zo iets gezien. PARUS (AFP). De Franse compo nist Louis Durey is op 81-jarige leeftijd overleden, zo is donderdag uit Parijs ver nomen. Louis Durey was vicevoorzitter van de „Franse vereniging van progres sieve musici en sinds 1953 was hij secre- taris-generaal van de „Federation musi cale populaire”. publiek. In de pauze zei een van hen diplomatiek: „Dit doet ons versteld staan. Ik heb begrepen dat het nog eenvoudig is vergeleken met andere discozangers. Wij hebben dit soort muziek niet, maar wij moeten alle facetten van de Amerikaanse cultuur leren kennen en wij bekritiseren de cultuur van een ander land niet’.. mate van gespletenheid ontstaat voor wat het muzikale spectrum betreft. Het concert ademde gisteravond daar door een zekere mate van schizofrenie uit, belichaamd in het afwisselend kiezen uit het repertoire van Beek en uit dat van Clarke. Laatstgenoemde mag dan wel een begaafd technicus zijn, evenwichtig is zijn materiaalkeus allang niet meer. De disci pline om drukke, aandacht eisende soli af te wisselen met zinvol. ingehouden bege leidend spel, kan Clarke geen moment opbrengen. Met name de lange, meer bal- ladesk opgezette bluesschema’s van Beek komen daardoor niet tot hun recht. Het is alsof er voortdurend twee kapiteins op de brug staan, die met een grote verbeten heid tegenstrijdige aanwijzingen geven aan de rest van de bemanning. ■ek bij rraagd tpende ing De rde de :rking. P- Sonja’s Er werd ditmaal een Fantasie gevraagd over twee thema’s van Pierre Segond en voorts een vrije improvisatie over Psalm 96. waarvan de tekst waarop de betreffen de melodie geënt is („Zingt den Here een nieuw lied”) merkwaardigerwijs geheel achterwege was gelaten. ROME (AP). Een swingende disco- plaat over paus Johannes Paulus II met de titel „De Wojtyla discodans”, naar de achternaam van de paus, is op het ogen blik een grote hit op de Italiaanse hitpa rade aan het worden. Het nummer is pas twee weken uit maar er zijn reeds 30.000 exemplaren van ver kocht. In vele platenzaken is de single niet meer te krijgen en verscheidene radiosta tions draaien de plaat doorlopend. Het is de nieuwe hit van de zomerse „disco- sound”. „Het gaat om een commerciële aangele genheid” geeft Freddie van Stegeren toe. Hij is een Nederlandse discjockey die voor een popzender in Milaan werkt en hij is de componist en zanger van het populai re liedje. „Men moet er echter niets negatiefs ach ter zoeken, het is niet tegen de religie of de paus gericht, je moet het vergelijken met de rock-musical Jezus Christ Superstar van tien jaar geleden", aldus de Neder lander. De popzender van Radio Vaticaan heeft het nummer nog niet gedraaid en woord voerders van de paus willen zich er niet over uitlaten. Dit uit angst de indruk te wekken iets te maken te hebben met deze commerciële onderneming die de popula riteit van de paus ten goede komt. ür Buiten de waarneming van de bezoekers en de jury van het Internationale Orgelimprovi- satie concours om voltrekt zich elk jaar de wijze waarop de kandidaten zich voorberei den op hun moeilijke taak en de manier waarop zij in een geheim gehouden volgorde naar het Müller-orgel worden geleid. In strikte afzondering krijgt elk van de organisten een uur de tijd om zich te buigen over de themati sche opdracht Op de foto links boven ver diept Joost Lang veld zich in de mogelijkheden die de twee thema 's van Pierre Segond bie den. In gezelschap van Wil Warnars loopt hij buiten de Grote Kerk om naar de ingang die toegang geeft tot het orgel (midden), en (rechts vervolgens op de trap naar de speelta- den In gezelschap van Wil Warnars loopt hij de foto links beneden: De die organisten In vriendschappelijk conclaaf bijeen; vlnr. Joost Langeveld. Alfred Halbartschlager uit St Pöl- ten en Rudolf Meyer uit Winterthur. .00 Tv- e. 20.00 ,0 Jour- onkers, e. 22.40 lassieke HET GEZONDHEIDSHUIS Zijlstraat 69 2011 TL Haarlem 023-310750 Beek heeft de reputatie weinig te voelen voor diepgravende gesprekken over de manier waarop zijn loopbaan zich sinds halverwege de jaren zestig heeft ontwik keld. Destijds volgde hij Eric Clapton op als solo-gitarist bij The Yardbirds, nog altijd een met te onderschatten invloed op de ontwikkeling van de latere heavy me tal. Het merkwaardige van Beck was des tijds al dat hij lang en rauw solieerde op patronen die eigenlijk ontleend waren aan de blues of de rhythm and blues. Vanuit langzame ontwikkelingen wist hij dan Wat er uit het spel van de drie deelne mers (de aanvankelijk geannonceerde vierde had zich, zoals bekend, kort voor de wedstrijd teruggetrokken) duidelijk naar voren kwam, was dat men bij alle maal te doen had met eerste klas vakmen sen, waarbij dan winnaar Joost Lange veld in artistiek opzicht met kop en schou ders boven zijn medekandidaten uitstak. Evenals vorig jaar wist deze 35-jarige mu sicus en musicoloog uit Nijmegen zich vooral te onderscheiden door een grote beheersing inzake het gebruik van de hoe veelheid muzikale materie. ze voor publikatie in 1937 maar bekortte het manuscript met ongeveer een derde, lange en „vergaande” erotische passages schrappend. Nijinsky die voor de Eerste Wereld oorlog wereldfaam had bereikt toen hij danste met de Diaghilew-groep in Parijs en Londen, is in 1950 gestorven. Zijn we duwe overleed in 1978. Het dagboek, geschreven in de Russi sche taal, zou volgens Sotheby en de erf genamen van mevrouw Nijinsky 70.000 pond, een kleine drie ton, kunnen op brengen. Het 25ste improvisatieconcours van de Haarlemse Orgelmaand zal de geschiede nis zeker niet ingaan als een van de wedstrijden waarop prestaties van onna volgbaar niveau werden geleverd. En evenmin als een van de zwaarste, aange zien aan de vormstructuur van de impro visaties geen strenge eisen werden ge steld. Waar overigens wel tegenover stond dat het ter verwerking opgeven van drie verschillende en zeer uitgebreide thema's, in de praktijk toch een niet ge ringe opgave betekenden. rarnrna. a. 19.10- a. 19.15 \ktuali- ordens, 5 Amu- Lotto- Daarna 3omsal- AMSTERDAM. Jeff Beck heet dezer dagen aan een come back-toumee bezig te zijn. Een beperkte serie concerten wordt in de maand juli in de belangrijkste Europese steden gegeven, waarna een nieuw album uitdrukking zal moeten geven aan een op zijn minst herleefde creativiteit. Omdat hij gedurende meer dan zes jaar zich heeft teruggetrokken, bestond er aan de vooraavond van de mogelijke terugkeer van deze bijna legendarische gitaarprins een behoorlijke mate van interesse. Mede daarom was in de Jaap Edenhal donderdagavond ondanks de relatieve hoge temperaturen en de vakantiemaand juli sprake van een behoorlijke publiek belangstelling. lieu do ekking, 19-45 Dompa- ■ntspro- i Simas Simas naai. dens de winter van 1918-19. Hij was toen 28 jaar oud. Niet lang daarop werd hij krankzinnig. Zijn vrouw Romola had de boeken bij toeval, ergens in een vrachtauto in St. Moritz gevonden, in 1934. Zij redigeerde j4- JEFF BECK: bluesy spel komt niet tot zijn recht. ling, voortdurend vervallend in dezelfde fouten. Tot overmaat van ramp heeft Beek tijdens deze tournee <in de samen werking met bassist Stanley Clarke (Re turn to Forever) gekozen voor een ver bond met de duivel. Ook de bijdragen van sterke instrumentalisten als drummer Si mon Phillips en toetsenbespeler Tony H.v- mas verhinderen niet dat er een zekere Joost Langeveld voerde allereerst het Psalmthema tegen een decor van repe- teertonen ten tonele en omzeilde de beper kingen die een traditionele verwerking van dit Dorische thema normaal zou moe ten inhouden, door in ongebonden, per soonlijke harmonische benadering en in helder lijnenspel, met het accent op cano- nische verwerking van de gegevenheden, te werk te gaan. Die voorkeur voor een canonisch geaarde stemvoering bleek ook uit zijn improvisatie van de Fantasie. Het uitbuiten van de mogelijkheid tot aantrek kelijke ritmische ontwikkelingen, die Langeveld op natuurlijke wijze uit het De voor de Fantasie toe te passen the ma's boden door hun intervalsstructuur de mogelijkheid tot atonale verwerking (waarvan overigens geen gebruik werd gemaakt), maar de ritmische ordening er van was daarentegen weer duidelijk tradi tioneel geaard. Het tweede van deze the ma’s van Pierre Segond betekende een hommage aan de dit jaar overleden Ween- se organist Anton Heiller, die vanaf de oprichting bij de Haarlemse Orgelmaand betrokken is geweest. Heillers initialen en de hem zo dierbare naam Bach, waren symbolisch in het notenbeeld verwerkt. Met name Tony Hymas komt daardoor in een vacuum te verkeren, en beperkt zich tot stringsynthesizerbijdragen of symfonische akkoordenreeksen op de fenderpiano. Vooral in Clarke’s materiaal zoals Journey to Love en Schooldays ont breekt daarbij de hoognodige coördinatie, een manco dat niet kan worden weggeno men door diens opzichtige flageoletten. Diamond Dust, Lopsy Lou, Charlie Min gus’ Goodbye Pork Pie Hat komen temid den van dit toch min of meer desastreuze avondje nog het best tot ontwikkeling. Met name de toegiften als Syreeta en Stevie Wonders Superstition (met „tube” gebracht) dwingen me nog tot urenlange reflecties over het dolende talent van de eens zo grote Jeff Beck. JOHN OOMKES De dertigjarige Niels Christe is als dan- ser-choreograaf al dertien jaar aan het Haagse balletgezelschap verbonden. „Quartet” is zijn zesde ballet. Het werd in Keulen gedanst door Yvonne Jordans, Laurina van der Vusse, Peter Buyl en Anthony Vandecasteele, leden van de ad- spirantengroep „Springplank” van het Nederlandse Danstheater. Tom Schenk ontwierp er decor en kostuums voor. heeft i advi- vierde er het is res- msdag er” uit srd de 1 afge- nadat dische n. ;eft nu :e deze leverd *1 in de >p het i afge- :onclu- rustig ir van nodigd szig te t com- e week 1.10 Ak- Kapitón lurnaal. erdacht Jour- ute von 20 Jour eerste team van Segond afleidde, leverde daarbij een extra boeiend element in het geheel op. Zo kon kandidaat nr. 2 - naar wat later bij de uitslag de 36-jarige Rudolf Meyer uit het.Zwitserse Winterthur bleek te zijn - in de wat agressieve en nerveuze opzet van dijgns Fantasie, weliswaar aanvanke lijk goede indrukken wekken door inte ressante verdichtingen via opgestapelde klanklagen aan te leggen en het thema analiserend in motieven toe te passen. Maar alle persoonlijk aandoende grillig heid verzandde echter uiteindelijk in con ventionele alledaagsheid en zelfs braaf heid, waarbij de ouderwets gereformeer- DEN HAAG (ANP). Niels Christe van het Nederlands Dans Theater heeft deze week in Keulen, met z’n ballet „Qar- tet’-’ op muziek van Dimitri Sjostakovitsj de jaarlijkse wedstrijd voor choreogra fen gewonnen, een hoofdprijs van vier duizend mark en een oorkonde. Het bepaald niet uitbundige, maar zelfs ingetogen en meditatieve karakter van Langevelds improvisaties, vloeide mis schien mede voort uit de gedachte dat het tweede thema een posthume hulde inhield ten aanzien van Anton Heiller. Een bena dering overigens, waarbij het vormaspect (ook al gaat het om een zogenaamde „vrije” vorm) enigszins werd verwaar loosd, en waarbij evenmin sprake kon zijn van een werkelijke spanningsontwikke- ling. Improvisaties in elk geval, die niet alleen wezen op groot talent, maar tevens en in het bijzonder, op originaliteit van uitdrukking en verfijnde artistieke smaak. Zo opvallend goed gearticuleerd als Langeveld bovendien het karakter van de thema’s-op-zich in zijn spel deed uitko men, zo weinig markant kwamen de twee overige candidaten daarmee in hun- im provisaties naar voren. De thema’s van de Fantasie werden in het algemeen onvol doende tegen elkaar uitgespeeld, terwijl hun beider pogingen tot het opzetten van een polyfone verwerking van het psalm thema feitelijk schipbreuk leden, waarbij verder speciaal uit het ongeprononceerde en zichzelf binnen de improvisatie tegen sprekende karakter van de gebruikte In het begin van de jaren twintig sloot Durey zich aan bij „De groep van zes”, zes Franse componisten, die een afkeer had den van het impressionisme en een voor keur hadden voor „klare taal”. Durey heeft onder andere orkest- en kamermuziek, pianomuziek en toneelmu ziek gecomponeerd. t':« >£338 ii-Oi zekére Angërijptheid ^e ere'diènstbegleiding waarvan Meyer de psalmmelodie voorzag, het Dorische ka rakter van dit gegeven teniet deed. Ook de derde deelnemer, de 34-jarige Alfred Halbartschlager uit Wenen, verviel vooral op den duur nogal in het bekende stoplappenwerk waarbij het thema ver doezeld werd in ongemotiveerde omspe lingen, terwijl de opzichzelf plezierige voorkeur voor cantilenes, als positief ele ment weer teniet werd gedaan door een keuze van triviale harmonieën. Alle deelnemers, met de winnaar voor op, zorgden voor smaakvolle registraties, die de geëigende klankkleuren van het Müllerorgel recht deden. JOHAN VAN KEMPEN Erg overtuigend is Beek als improvisa tor in dat jazz-achtig idioom niet geweest. Hij ontleent zijn zeggingskracht daarvoor teveel aan het begrip „sound” en techni sche hoogstandjes. Met name de veel gere peteerde schema’s in zijn spel voorkomen dat het scheppende element tot ontplooi ing komt. Een problematiek die meer jazz- rock-gitaristen niet hebben kunnen overwinnen. Ik maak me sterk dat Becks tijdelijke terugtreden daar ook inherent aan is. Ook op een later vervaardigde live-elpee met de Jan Hammer Group hoort zijn spel statisch aan, ontdaan van elke ontwikke-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15