Polanski’s amsterdcim even terug ilm filmhuizen hoarlem Andere lokatie voor filmhuis daar blijft n mens gezond bij! H. COEBERGH al uw schoolboeken >0 Martijn en de Magiër loopt vol met Nederlandse beroemdheden Brutti, Sporchi e Cattivi: een bitter-vrolijke beggar-opera w 'Jt K val 17 FILM 19 7 9 JULI VRIJDAG 6 Charles Boost Evenwichtiger uuuuQnuuaaacjODQüauuouDDUuuuacjcjouuüanaoaqCHioünhnnonaonnDaDODDaaaDnpDüoanaaaDnnnnaDDDaDDOD Concurrent die srken aam If op S. Boekhandel voor vul't bestelformulier in of breng het even bij ons langs Het kan haast niet makkelijker. Verder geen zorgen. Op 't einde van de vakantie krijgt u bericht over 't afhalen. .95 ts een mee Film zend het aan antwoordnummer 62 (geen postzegel nodig) BOEKHANDEL H. COEBERGH Gedempte Oude Gracht 74 Haarlem, tel. 023 - 31 91 98 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□^□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□ooaoooDOOOOOOciooooDoooooaooaaooooDODoaüaoaaoDOODOODaaDaaD Super-inbreker Wie het vroe ger over een kinderfilm had bedoelde daar in 99 van de 100 gevallen productie van Rex uit Schinnen die bijna aan de lo pende band voor jeugdamu- sement in de bi oscopen zorgde. De man achter die regelmatige stroom kinder films met een gemiddelde van een per jaar was (en is) Henk van der Linden, die zich in ieder geval de groot ste filmprodu- cent van Neder land mag noe men met zijn 35 eenmanspro- ducties waar aan hij in 1952 begon. - X Kinderfilm nog niet volwassen Chinatown c gebeurde ■fr Jeroen Krabbé, Lex Goudsmit en Bart Gabriélse in Martijn en de Magiër. Zwarte humor in krottenwijk (ADVERTENTIES) •ft Michael Caine en Diane Keaton in Harry en Walter go to New York. I iNENMODf CHOENEN City I en Cineac Reg. Breestraat zijn twee van de 29 bioscopen waar de jeugd film ..Martijn en de Magiër" donderdag zijn gaan lopen. Maar daar houdt 't voor de kinderen niet mee op. Mickey, de crea tie van Walt Disney, blijkt dit jaar vijftig jaar jong te zijn geworden en zijn ver- jaarsfilm loopt natuurlijk in Flora-Dis- ney in de Amstelstraat. En dan is er nog het Oosterse sprookje „De Dief van Bagdad”, eens het succes nummer van Douglas Fairbanks, nu te zien in Cinerama en Rialto. En omdat het Oosten nu toch in ieders belangstelling staat wordt ook nog „Arabian Adventure” in het Rembrandtplein Theater ten doop gehouden. Voor de volwassenen een re-issue van „Chinatown” in Cineac Reg. Breestraat. Deze geraffineerde thriller van Roman Het Haarlemse filmhuis Het Melkwoud moet vóór het nieuwe seizoen een andere lokatie vinden omdat het literair café Het Melkwoud, waar tot dusver de verto ningen plaatshadden verkocht is. Bestuursleden en medewerkers van het filmhuis denken een waarschijnlijk alter natief tfe hebben gevonden in een zaaltje in de Egelantier. Om over deze kwestie en Deze film yan Jim Sharman vertoont niet veél/gélijkenis met het oorspronkelij- De filmversie van de oude maar nog steeds populaire rockmusical The Rocky Horror Show wordt vanavond vertoond in het jongerencentrum DAC aan de Rip- perdastraat 13a in Haarlem. Aanvang is 20.45 uur. Alleen de bizarre karakters van Furter, zijn gebochelde dienaar Riff Raff, de in cestueuze Magenta en de als een jonge Adonis geschapen Rocky zijn gebleven. Filmfans, die de toekomst van het film huis ter harte gaan, zijn van harte welkom op de bijeenkomst. S een WIM—II De organisatoren moeten dan ook een nieuwe naam vinden voor het filmhuis en verder hopen zij meer medewerkers aan te kunnen trekken daar zij waarschijnlijk in eerste instantie (nog) zonder overheids steun moeten draaien. Toen kwam drie jaar geleden de duur ste Nederlandse kinderfilm „Peter en de Vliegende Autobus” die evenwichtiger was doordat hier de handeling zich min of meer concentreert, op een uivinding die dingen kan laten zweven, waardoor onder andere de bus waarmee een schoolreisje wordt gemaakt, de lucht ingaat. Rusland was er enthousiast over, bekroonde de film en nam 300 exemplaren af. Bidonvilles noemen de Fransen deze krottenwijken die direct na de oorlog nog enig nut hadden als nootmaatregel maar die zijn blijven bestaan in gebruik zijn gebleven en nu niet meer weg te denken zijn uit het landschap. Regisseur Ettore Scola schat het aantal barakken buiten Rome alleen al op 20.000. Hier leven de mensen door elkaar zonder enige binding, hoop of uitzicht op betere tijden. Ze leven van afval, van diefstal en van elkaar te bestelen en wie vrouw of dochters heeft treedt op als haar souteneur. In deze verrotte omgeving voert Scola een bitter-vrolijke met zwarte doorkruide Karst van der Meulen blijkt een voor liefde te hebben voor bovennatuurlijke dingen, wonderdranken, verdwijnmachi- nes en bizarre uitvindingen. Wil hij zich specialiseren als trucfilmer? De film die deze week in maar liefst 29 theaters uit komt geeft het al aan in de titel: „Martijn en de Magiër”. Het begint onschuldig met de vijftienja rige Martijn die moeilijkheden thuis en op school heeft en zijn narigheden afreageert met te tekenen en verhaaltjes te schrijven. Dan wordt hij door een vriendje overge haald mee te doen aan de opnamen van een sprookjesfilm. Martijn bevriend met Michïel, een jon getje dat dolgraag naar zijn ouders in India wil maar in dat voornemen door een echte magiër op mysterieuze manier belet wordt. Hij heeft Michiel nodig om een „kosmische ramp te voorkomen door het sluiten van de Ring van Demon” en „voor de bezwering van Het Grote Gebeuren”. Voor dat we het weten zitten we dus weer in een magische intrige waarbij ook be trokken raakt een begrijpende oom van Martijn die natuurlijk door Lex Goudsmit wordt gespeeld. Het loopt ditmaal trou wens helemaal vol van beroemdheden: Cor van Rijn Jeroen Krabbé, Albert Mol, Alexander Pola, Leen Jongewaard, Wiete- ke van Dort, Ans Koppen, Mies Bouw man, Aart Staartjes, Dick Swidde, noem maar op! „Martijn en de Magiër” is volgens de De film, die nooit zo populair werd ais de toneelversie, introduceert onder meer acteurs Tim Curry en Peter Hinwood. Polanski met Jack Nicholson, Faye Duna way en John Huston in de hoofdrollen verdient een dergelijke herhaling dubbel en dwars en brengt wat pit in een nogal zweverig programma dat ook nog enige redding krijgt van „The big Fix” in het Leidseplein Theater. In deze film van de mij onbekende Jere my Paul Kagan speelt Richard Dreyfugs (de scrupuleuze politieman uit „Jaws’) een vriendelijke privé-detective met een te impulsief karakter dat niet in staat is zijn joodse gevoelens onder controle te hou den. Hij moet een gevaarlijke anti-oorlog agitator uit de jaren ’68 opspeuren terwijl hijzelf zich ooit sterk verwant heeft ge voeld aan die protesten. Het is een kleine film in die zin dat ze vol lichte toetsen en menselijke humor zit en een prachtige rol laat zien van Richard Dreyfuss. Met misdaad heeft natuurlijk ook „So mebody killed her Husband” te makeii, een moord-comedie die te zien is in Tu- schinski I, en waarin ontelbare lijken v& len waarop Jeff Bridges en Farrah Faw- cett-Majors die net een affaire zijn begon nen, op ouderwets-nerveuze manier met gilletjes en flauwvallen reageren. doet herinneren, zien in de nachtvoorstel- ling van Studio die ’s avonds „The Deer- hunter” prolongeert. Op de matinees is Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn, uit de Rex Film-vooraad te zien, terwijl de concurrentie in Luxor de pre mière brengt van Karst van der Meulen’s publiciteit, niet uitsluitend bestemd voor de jeugd. Als een jeugdfilm niet goed' genoeg is om ook een volwassenenpubliek te kunnen boeien dan is hij ook niet goed genoeg voor de kinderen, zegt Karst yan wftupmtiiwiwioi wt de vorstelijke manier waarop hij in zijn luxe cel behandeld wordt. Maar het twee tal weet te ontsnappen met de plattegrond van Adam Worth’s volgende kraak. Ze krijgen bij hun verdere plannen steun van een progressieve, journaliste maar inmiddels is de grote meester vrijge laten uit de gevangeis en begint tegenzet ten te doen waartegen het schlemielige duo niet is opgewassen. Geen origineel gegeven maar in deze vorm vol grappen en verder met veel tempo en humor in elkaar gezet. Tussen haakjes, de journa liste wordt door Diana Keaton gespeeld die inmiddels een grote ster is geworden. haring geneigd is elementen die succes verzeker den uit in zijn film te stoppen en van het verkeerde standpunt uitgaat dat bij een jeugdilm geen minuut verloren mag gaan en er steeds iets geks, humoristisch of spannends moet gebeuren. Die instelling gaf iets rommeligs, verwarrends en overdadigs aan de film, veroorzaakt door die dwangmatige behoefte de kinderen voortdurend bezig te moeten houden. „Brutti. Sporchi. e Cattivi’’, dat is „Le lijk, Vuil en Gemeen". Met deze harde woorden omschrijft Ettore Scola een krottenwijk van Rome waar zich zijn film afspeelt. Uit andere Italiaanse films ,in het bijzonder uit „Wonder in Milaan” kennen wij die uit houtresten en golfpla ten opgetrokken woonhokken buiten ds stad die als kankergezwellen aangroeien tot complete dorpsgemeenschappen waar de paupers en misdeelden een onderdak vinden. der Meulen niet helemaal ten onrechte. Maar de volwassenheid van kinderfilms wordt niet alleen bereikt door er meer geld in te steken en meer medespelers van naam voor te engageren. Scenario schrijver Van der Meulen zal zich toch eens ernstig moeten afvragen of hij dan niet eens moet afstappen van al dat eenzij dige mysterieuze gedoe en dat gejongleer met technische trucs waarmee je kinde ren misschien kan imponeren maar waar door je dan ook helemaal in de kinder- sfeer blijft en steeds moeilijker de volwas senen mee zal krijgen. Technisch ziet „Martijn" er weer'goéd verzorgd, uit. Wat nodig Wórdt‘is eeh anders gerichte scena rioschrijver of een wat nuchtere produ cent die de kinderfilm*inderdaaci volwas sen maakt. „Martijn en de Magië” een wat groot- scheepster opgezette jeugdfilm. Palace die niet wil achterblijven, en vertoont op de matinees „Pinocchio”. Palace zet de voorstellingen van „Ge jaagd door de Wind” voort en houdt ook ’s nacht „Monty Python en de heilige Graal” aan, Roxy gaat gelukkig door met Na jaren nagenoeg de hele kindermarkt beheerst te hebben, heeft Henk van der Linden er nu een geduchte concurrent bijgekregen. In ’72 kwam Karst van der Meulen, pas afgestudeerd van de Filmaca demie met „Circus op Stelten”, mogelijk gemaakt door subsidie van het Productie- fonds en van het verhuurkantoor Gofilex dat ook de Rex-films voor een deel had uitgebracht. Ondanks debuuttekortko- mingen als het trage tempo, slordige structuur en het wat onhandige spel der jeugdige spelers werd het circa avontuur van vijf kinderen, mede dank zij het aan- trkkelijke milieu waarin de handeling zich afspeelde, een succes. Met als gevolg dat er bijna onmiddellijk geld op tafel kwam voor een nieuwe productie voor jong en oud. Het werd „Oom Ferndinand en de To verdrank” en voor het eerst kwamen er acteurs van naam aan te pas: Lex Goud smit en Willeke Alberti speelden de hoofd rol in een erg rommelig scenario waarin zowel een oude adellijke dame uit vroege re eeuwen tot leven gebracht wordt, een toverdrank die mensen kan doen verdwij nen maar ook achtervolgingen en een roomtaartenveldslag een plaatsje krijgen. Men krijgt de indruk - maar daar heb ben de kinderen natuurlijk minder last van - dat Karst van der Meulen teveel andere lopende zaken een besluit te ne men, wordt er komende maandag een bijeenkomst belegd om 20.30 uur in de grote zaal van de Stichting Buurtopbouw werk aan de Nieuwe Gracht 76 te Haarlem. ke verhaal van Edmond O'Brien over een parodie op Frankenstein waarin de tra vestiet Dr. Frank N. Furter onverwachts bezoek krijgt van twee „normale” mensen. 'Harry en Walter, gespeeld door James Caan en Elliot Gould zijn twee slimme, hoewel aan lager wal geraakte musichall- artiesten die in de gevangenis kennisma ken met een super-inbreker Adorn Worth (Michael Caine) die hen imponeert door lOOOtDOOOQQLjGüQDOCJCjOüü bep^ar-onera” op met als centrale figuur Giacinto Mazadella, een één ogige dictator die nog een beetje gezag heeft onder de verzopen bewoners en slechts angst heeft dat hij bestolen zal worden van zijn verze keringsgelden als hij slaapt. Voortdurend verstopt hij zijn geld en vergeet dan weer waar hij het geborgen heeft. Zijn vrouw haat hem en als openlijk in het krotten dorp met een vriendin gaat wonen en veel geld aan haar besteed, is de maat vol. Tijdens een familiemaaltijd zal ze hem een snel werkend vergif toedienen. Als hij aan de dood weet te ontkomen steekt hij uit wraak zijn woning in brand, waarna alles bij het oude blijft. Het is een meedo genloos drama waaraan toch eeh wrange humor niet ontbreekt. En de spelers, met voorop Nino Manfredi als Mazadella, zijn menselijk en verschrikkelijk tragisch. Men kan deze prachtig gemaakte film die aan de beste Pasolini uit diens begintijd „Interiors” de film van een zonder Woody Allen, in Lido Bud Spencer in „They cal led him Bulldozer,’ en Luxor komt met „Een brug te ver”. Resteert een aardig nachtfilmpje in Roxy: „Harry and Walter go to New York” van Mark Rydell. Dat toen met een smal- filmapparaat en met Eddy van der Ende als camera man. Maar ook die functie nam Van der Linden die al regis seerde en zijn eigen scenario’s schreef, al gauw over. Een dergelijk continu wer kend bedrijf - met steeds de zomer voor de opnamen en de winter voor de afwerking - is op zichzelf al heel opvallend in eën spaarzaam filmproducerend land als het onze. En om zo’n 25 jaar in de smaak bij de jeugd te vallen is ook geen geringe prestatie. Henk van der Linden heeft alle genres beproefd. Allerlei variaties op de beleve nissen van Pietje Bell en Dik Trom, de Sjors en Sjimmie-serie, historische dra ma’s als „Vrijbuiters van het Woud” of „Het Verraad van de Zwarte Roofridder, avonturenfilms als „Pim Pandoer in het Nauw” of „Twee jongens en een oude Auto”, nee, er is variatie genoeg in de collectie Rex-films die met de uiterste zuinigheid gemaakt zijn, dank zij goedko pe werkkrachten en het feit dat de hele familie Van der Linden assisteerde. W; S1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17