Prijsverhogingen te gering Clingedael-groep Perscombinatie wil aandelen Veel bestuurders Vrede voor de walvissen HBG haalt energie uit diepzeewater Na negatief rapport van oogartsen Friezen willen reclame na negen uur uit Britten kopen tien hotels Bond signaleert ontslagen bij Nestlé Rotterdam Vokswagen wil twee miljard investeren FME maakt gids voor toelevering Nieuw uitgave pandbrieven zonder autogordel Brouwer Offset „Chinese pillen” blijken riskant Politie: „Schrikbarend” Bbh r tw- )EN J ECONOMIE 19 7 9 JULI 6 VRIJDAG JJ J J J ■■I I (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Land bouwschap zal, nu de EG- landbouwprijzen minder zijn verhoogd dan het noodzake lijk achtte, bij minister Van der Stee aandringen op natio nale maatregelen ter verster king van de concurrentie kracht van de agrarische sector. Landbouwschap vraagt steun na EG-besluit ringsbeleid. jndsen >teerd he ide digen Hing. 9.55 6.86 0,35 1.17 280,00 8,32 1.70 Volgens dit contract zal het HGB-team gedetailleerde plannen uitwerken voor de constructie en installatie van op zeer drij vende OTEC-céntrales met een vermogen van 400 Megawatt, dat is ongeveer vol doende voor een stad van 250.000 inwo ners. In het team van HBG werken verder mee Lockheed Missiles and Space Com pany, Netherlands Offshore Company en Smit Internationale. De OTEC-Centrales staan op platforms, die de vorm kunnen hebben van giganti sche drijvende pontons of ondergedom pelde cylinders met waterverplaatsing tot 500.000 ton, afmetingen die tot dusver in de offshore-techniek niet voorkomen. On der een dergelijk platform hangt een ver ticale pijp, die het koude diepzeewater naar de centrale aanvoert. Deze koudewa- OTEC-centrales worden voorzien voor het Caraïbisch gebied, de Golf van Mexi co, de westkust van Brazilië, Afrika, Indo nesië, eilanden in de Stille Zuidzee en Japan. Inmiddels werkt de HBG tevens met een aantal Europese industrieën om samen een proefcentrale van 10 Megawatt van de grond te krijgen. De verschillende OTEC- activiteiten van HBG, zowel in Europees als in Amerikaans verband worden ge coördineerd door Tebodin. Het nu toege wezen contract is afgesloten met Delta Marine Consultants, die de studie zal ver richten. Voorzitter Nysingh van de hoofdafde ling Veehouderij achtte de prijsbevriezing voor de melk in een tijd van ook in deze sector stijgende kosten zeer slecht voor de positie van de melkveehouderij. Vergele ken met wat EG-landbouwcommissaris Gundelach had voorgesteld (naast prijs bevriezing een drastische verhoging van de medeverantwoordelijkheidsheffing op melk) zijn de besluiten nog wel meegeval len. Dat een verhoging van de nu op een half procent gehandhaafde heffing in het vooruitzicht is gesteld als de melkproduk- tie dit jaar meer dan twee procent stijgt vond Nysingh echter niet eerlijk: voor dit K. C. van Kempen, voorzitter van de hoofdafdeling Akkerbouw van het schap, rekende uit dat de akkerbouw maar 0,9 procent prijsverhoging heeft gekregen, terwijl de kosten zijn gestegen en de ko mende tijd nog zeer sterk omhoog zullen gaan. Bestuurslid Schelling van de Voedings bonden FNV waarschuwde tegen het in dienen van een te lange waslijst van ge wenste maatregelen, „waarmee men alles van Bestek ’81 ongedaan zou maken”. jaar ligt immers het hele produktiepa- troon al vast. ï<- De Green Peace Organisatie liet gisteren in Partijs bij de Eiffeltoren deze opblaasbare walvis zweven, ten einde de publieke aandacht te richten op de massale slachting on der de walvissen. Volgende week zal in Londen een internationale commissie zich buigen over een voorstel om de jacht op deze dieren te staken. Op het spandoek dat onder de walvis" hangt, staat: Vrede voor de walvissen Hotel des Indes in Den Haag, het Rijn Hotel en Hotel Groot Wamsborn in Arn hem, het Clingendael Motel in Drachten (in aanbouw), het Carlton Hotel in Am sterdam en Hotel Boekelo in Boekelo. Clingedael heeft tot de verkoop van haar hotels besloten om de toekomst van de bedrijven binnen een grote Europese hotelketen te verzekeren. Zij is van me ning dat de basis van de hotel-groep te smal was geworden voor continuïteit en uitbreiding in de toekomst. Clingendael begon in 1964 als makelaardij in onroe rend goed en groeide uit tot een houd stermaatschappij met activiteiten op het gebied van projectontwikkeling, recla me, de exploitatie van bezinestations en sinds 1971 de exploitatie van hotels (ook voor derden). Bij de groepen werken totaal ongeveer 800 mensen. Incl. het in aanbouw zijnde motel in Drachten (dat in april 1980 klaar moet zijn en 50 ka mers krijgt) hebben de Clingendael-ho- tels de beschikking over circa 770 ka mers. Midden volgend jaar komen daar nog 50 nieuwe kamers in het motel in Papendrecht bij. Voor maatregelen op korte en lange termijn ter versterking van de concurren tiekracht heeft het schap al eerder gepleit in de nota „Landbouwbeleid 1979/’8O”. Zulke maatregelen zijn volgens het schap ook in overeenstemming met het rege- tl. it uvel n. im, De concurrentie met hun collega’s in de andere gemeenschapslanden wordt vol gens Van Kempen voor de Nederlandse boeren een stuk moeilijker: in Frankrijk, waar de vermindering van montair com penserende bedragen juist de andere kant op werkt, is de prijsverhoging in de prak tijk acht tot negen procent. DEN HAAG (ANP). De Britse Bass- groep gaat de tien klassehotels van de Clingedael-groep in ons land oveme- men. Verwacht wordt dat een en ander uiterlijk midden september haar defini tieve beslag zal krijgen. De tien hotels zullen geheel worden geïntegreerd in de keten van Crest-hotels, waarvan er in ons land al drie staan: Amsterdam, Born en Velp. Bij de Clingendael-hotels wer ken 560 mensen. Met de bonden is overeenstemming bereikt, aldus Clinge dael. De hotels waarvan de exploitatie door Bass zal worden voortgezet zijn het Eu- ropa-Hotel in Scheveningen, de Clingen- daels Motels in Groningen en Papen drecht, het Delta Hotel in Vlaardingen, terpijp heeft een diameter van 30 meter en een lengte van 1000 meter, uniek in de offshore-industrie. (Van onze redactie economie) GRONINGEN. Het Fries Onderne mers Verbond (FOV) zal ruim duizend winkeliers in Friesland een brief sturen waarin het vraagt elke avond om negen uur de reclameverlichting uit te doen. Daarmee wil het verbond tegemoetkomen aan de door minister-president Van Agt gevraagde 5 procent energiebesparing. De brief zal pas worden geschreven wanneer het algemeen bestuur met dit voorstel van het dagelijks bestuur kan instemmen. Ook wil het FOV met de win keliers zoeken naar een aanvaardbare op lossing om te besparen op de feestverlich ting in de maanden november en de cember. DEN HAAG (ANP). De vereniging voor de metaal- en de elektrotechnische industrie (FME), vindt, dat er in de Neder landse metaalindustrie en elektrotechni sche industrie niet voldoende gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden, die uitbesteden en toeleveren bieden om opti maal te produceren. De vereniging heeft de indruk, dat nog niet overal in het bedrijfsbeleid systema tisch wordt nagegaan, wat men beter een ander kan laten doen in plaats van het zelf te doen wanneer een ander het beter en met minder kosten kan. Ook al ziet men in, dat een ander het goedkoper kan doen, dan nog bestaat er in sommige gevallen een zekere terughou dendheid om de consequenties van dit inzicht te trekken, omdat men dan een stuk bestaande capaciteit zou moeten in krimpen of opheffen of omdat men een verhoogd fabricagerisico bij uitbesteden vreest. Daarbij komt dat men dikwijls een onvoldoende gespecificeerd inzicht heeft in de mogelijkheden van de toeleverende industrie. Om de industrie dit inzicht te verschaf fen heeft de FME een sterk uitgebreide toeleveringsgids uitgegeven. Door de uit breiding van het aantal in de gids vermel de bedrijven (was bijna tweehonderd, is nu bijna driehonderd), de meer gedetail leerde omschrijvingen en het behandelen van meer onderwerpen kan de nieuwe toeleveringsgids als representatief voor de Nederlandse metaal- en elektrotechni sche industrie worden beschouwd, aldus de FME. AMSTERDAM (ANP). De Rabohy- potheekbank geeft sinds gisteren 9.25 pet pandbrieven 1979 per 1982-1988 af tegen de koers van 98,5 pet. Het effectief rende ment bedraagt daarmee 5.60 pet., aldus de bank. Het totale geplaatste bedrag zal a pari worden afgelost in zeven nagenoeg gelijke termijnen voor het eerst op 1 juli 1982 en voor het laatst op 1 juli 1988. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing is niet toegestaan. Gelijktijdig heeft de bank de afgifte van haar 9,25 pet. pandbrieven 1977 per 1981-1985 gestaakt. 140,00 57,00 8,70 88,20 18.001 51,00 143,00 31,40 57,00 72,50 29,50 51.20 114,00e 108.50 82.50 37,50 101,001 63.00 117,50 46,10 39,00 30,60 102,50 62,50 40,00 150.00e 39,80 57,00d 46,10 60,20 45,50 133,00 39.00 44,50 133,00 54,00 47,70 3.90 48,50 85,00 60,001 152,00 49.20 52,20 114.50 40.50 41,50 79,50 60,00 90.00 51,50 32,80 75,50 114.40 40,50 56,80 179,50 35,00 75.50 139,80 42,50 46,50 40,00e 50.50 295.00 610.00 180,00 156,00 370,00 kwaliteit. Het voorstel van het NOG oogmetingen voortaan te laten verrichten door parame dische oogmetristen met een hogere oplei ding, werkend onder verwijzing van een oogarts, noemt hij een „doodgeboren kindje”. „De patient kan er van op aan dat eventuele gebreken aan het oog ook bij een oogmeting door een opticien aan het licht komen”, aldus G. Koopman. De klandizie is zeker niet verminderd na de publiciteit rond het probleem tussen oogartsen en opticiens. Het rapport van het NOG is verder veel te ongenuanceerd, zegt Koopman. Er wordt verder niet in aangegeven over welke opticiens het gaat; we kennen verschillende opleidingsni veaus. Door gebrek aan controle opereren er bovendien nog 500 beunhazen onder de opticiens. Bovendien vinden we het tekenend dat slechts een kwart van de oogartsen hun medewerking aan het rapport hebben ver leend. Ik heb hier verscheidene adhesie betuigingen van artsen die het standpunt van het NOG helemaal niet delen. Boven dien geeft het feit, dat het rapport onder de hoede van de Commissie Beroepsbe- langen „is uitgekomen”, ook te denken, ’t Is een voorbeeld van oneigenlijk gebruik van het medische imago. Het NOG gooit het op commerciële bindingen tussen oog meting en brilverkoop. Ik verkoop nooit brillen. Daarnaast kan ik nog veel meer voorbeelden noemen. Kijk naar tandart- Het besluit hiertoe viel woensdag in een bestuursvergadering. Daarin werd alge meen uiting gegeven aan teleurstelling over de Brusselse prijsbesluiten: voor melkprijsbevriezing, voor andere markt- ordeningsprodukten gemiddeld ander half procent verhoging, waar voor Neder land weer een half procent afgaat door vermindering van monetair compense rende bedragen. Bestuurslid ir. D. Luteyn, ook voorzitter van het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité KNLC, schreef de „gezapi ge” reacties op de EG-besluiten toe aan de oogstdrukte bij de boeren en de vakanties van anderen. Dat er alsnog andere reac ties zullen komen achtte hij echter niet uitgesloten: bij veel individuele boeren gaat het niet goed. Bij anderen, waar het de afgelopen tijd redelijk is gegaan (in de veehouderij bijvoorbeeld) gaat het nu wel snel bergafwaarts. In het najaar, vond Luteyn, zou op Eu ropees niveau moeten worden bezien of de nu aan de gang zijnde kostenstijgingen een tussentijdse prijsverhoging recht vaardigen. Dat is wel een moeizame weg, maar het begaan ervan moet men niet bij voorbaat uitsluiten, aldus Luteyn. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. „De opticien is een wezenlijk belangrijke factor in de gezondheidszorg, mits een goede taakomschrijving in de wetgeving wordt vastgelegd. Het is dan ook treurig, dat twee zo nauw aan elkaar gelieerde beroepsgroepen als opti ciens en oogartsen elkaar over de rug van patiënten in de haren zitten”. Voorzitter van de NUVO (Nederlandse Unie van Opticiens), de heer G. Koopman, voelt zich na alle publiciteit rond de vete tussen het NOG (Nederlands Oogheelkun dig Gezelschap) en de NUVO gelijkgesteld aan een misdadiger. De NOG produceer de onlangs een rapport, waarin sprake is van 149 meldingen van schade aan het gezichtsvermogen, waarbij het aanneme lijk is dat deze schade voorkomen had kunnen worden als patiënten bij de vorige gelegenheid een oogarts hadden geconsul teerd in plaats van een opticien. De Nederlandse opticien noemde het rapport in een eerder commentaar na mens de NUVO „onwetenschappelijk en onbetrouwbaar”. Nu stelt hij daar de con clusies van twee rapporten tegenover. Eén van de Centrale Raad voor de Gezondheid uit 1974 en één dat onlangs door het Insti tuut voor Oogfysiologie van TNO werd geproduceerd. Beide rapporten achten de oogmetingen die door opticiens en opto- metristen worden verricht van voldoende leid van de Golf. In Brazilië heeft Volkswagen een belang van 67 procent verworven in de Chrysler- corporation zal in verschillende fasen ge beuren. Dit zal Volkswagen de kans bie den een aandeel te verwerven in de veel belovende Braziliaanse vrachtautomarkt. Het concern heeft plannen voor de bouw van vrachtauto’s met een gewicht van vier tot dertien ton. De nettowinst van Volkswagen bedroeg vorig jaar ruim 620 miljoen gulden verge leken met ongeveer 450 miljoen het jaar ervoor. De omzet groeide in dezelfde peri ode van 26 naar 29 miljard gulden. Schmücker zei te verwachten dat deze cijfers ook in 1979 zullen worden gehaald. male situatie. Wanneer het oog dus iets abnormaals laat zien, kan de opticien on middellijk verwijzen naar de huisarts. In die situatie gaat de opticien dus een we zenlijk onderdeel van de eerstelijnsge- neeskunde vormen. De subjectieve refractie wordt bij oo gartsen vaak door oogheelkundige assis tenten verricht. Die mensen hebben daar voor een cursus bij de Leidse Onderwijs Instellingen gevolgd. De opleidingen die de officiële opticiens krijgen aan de Chris- tiaan-Huygensschool in Amsterdam is full-time en duurt vier jaar. Daarna kan men zich met een part-time cursus die twee jaar duurt specialiseren tot optome trist. Vooruitlopend op de verwachte wetge ving, waarin de grenzen van de opticiens zijn vastgelegd, is de NUVO begonnen met organiseren van een eenmalige cur sus. Deze cursus is bestemd voor oudere, met de praktijk ervaren opticiens die de theoretische kennis gemist hebben. Er hebben zich 170 cursisten ingeschreven. De heer Koopmans ziet het door het NOG uitgebracht rapport als pure beïn vloeding van de Tweede Kamer. „Wan neer de normen waar de opticiens zich aan te houden hebben, wettelijk worden vastgelegd, kan de beunhazerij in dit vak gebied aangepakt worden. De patient weet dan zeker dat eventuele gebreken ook bij een oogmeting door de opticien aan het licht zullen komen". WEST-BERLIJN (Reuter). Volkswagen heeft aangekondigd de komende twee jaar een bedrag van twee miljard gulden te zullen gaan investeren in projecten in de Bondsrepubliek en daarbuiten. President-directeur Toni Schmücker deelde woensdag in West-Berlijn mee, dat het concern met dit investeringsplan de concurrentie op volle kracht wil bestrijden. UTRECHT (ANP). De Utrechtse verkeerspolitie is geschrokken van de resultaten van een recente controle die was toegespitst op autogordels. Bij die controle, woensdag op twee grote uitvalswegen, bleek dat maar liefst een op de zes automobilisten de gordel niet droeg. Van de gecontroleerde automobi listen kregen er 107 een bon omdat ze zonder gordel achter het stuur zaten. „Een schrikbarend resultaat”, aldus een politiewoordvoerder. Bij Veilig Verkeer Nederland (WN), waar men al sinds jaar en dag hamert op het dragen van autogordels binnen en buiten de bebouwde kom is men niet zo ondersteboven van de Utrechtse cijfers. Volgens WN is uit het onderzoek name lijk gebleken dat binnen de bebouwde kom amper de helft van de automobilisten een gordel draagt. De Utrechtse cijfers steken daar dus nog vrij gunstig tegen af. WN-woordvoerder Van Paaschen con stateert dat het publiek tenonrechte denkt dat het binnen de bebouwde kom zo’n vaart niet zal lopen. Bij een gangetje van dertig kilometer echter is de kans op ern stig letsel bij een botsing al erg groot. Bovendien is binnen de bebouwde kom, met veel onoverzichtelijke verkeerssitua ties, de kans op een botsing veel groter dan op een kruisingvrije snelweg. „Het merkwaardige is dat op de snelweg echter de gordel wel beter wordt gedragen dan in de bebouwde kom. Men vindt het kennelijk niet de moeite om tijdens een kort ritje die gordel om te doen. Dat is absoluut ten onrechte”, zegt Van Paa schen. sen en doktoren met huisapotheken”. De heer Koopman bemoeit zich niet met de verkoop van brillen. Hij verricht slechts oogmetingen en geeft, indien no dig, bnlvoorschriften. De brilvoorschrif- ten worden één verdieping lager door personeel van de heer Koopman in ont vangst genomen. Zij adviseren bij het aanmeten van een bril. Is dat geen binding met brilverkoop? „Bij een bepaalde soort glazen zeg ik bijvoorbeeld wel eens, dat de betreffende patient geen bril moet kopen met te grote glazen. Ik bedoel dus dat ik ze geen bril aanpraat en ik hou mij er volstrekt ook niet mee bezig. Soms vraag ik beneden wel ’ns of een bepaalde patient nog langs is geweest. Dan horen we wel eens hoe het gegaan is”. Oogmeting mag momenteel nog ieder een beoefenen. Er zijn volgens schatting van de heer Koopman nog ruim 200 beun hazen werkzaam. Dat is een vijfde deel van het gehele opticiensbestand. De unie wil de zaak dan ook graag in de wet vastgelegd zien. De subjectieve refractie (oogmeting waarbij de patient, aan de hand van kijken door verschillende gla zen, zelf bepaalt door welk glas het ge zichtsvermogen het scherpst is) moet in die wet slechts toegestaan zijn aan gedi plomeerde opticiens, zo stelt de unie. Die opleiding voor dat diploma maakt het ook de opticien mogelijk het verschil te zien tussen een normale en een abnor- UTRECHT (ANP). Volgens de Voe dingsbond FNV moeten er bij het zuivel concern Nestlé in Nederland 80 arbeids plaatsen verdwijnen. Blijkens een „ge heim” directierapport wil Nestlé in het Rotterdamse produktiebedrijf 55 van de 350 arbeidsplaatsen laten vervallen en voor zeven miljoen gulden investeren. Verder zouden door het opdoeken van de zogeheten melkbussenontvangststations in Rotterdam, Hazerswoude en Ameron- gen nog eens 25 banen verloren gaan, aldus de Voedingsbond FNV. Volgens de bond heeft Nestlé geweigerd de plannen aan de vakbonden te verstrek ken. De bond is er boos over dat het bedrijf „de vakbeweging de mogelijkheid onthoudt om behoorlijk overleg te voeren over alternatieven”. De voedingsbond overweegt eventueel acties om te voorko men dat onnodig arbeidsplaatsen verlo ren gaan. In Mexico zal een fabriek komen die per .dag 1600 viercilindermotoren met water koeling gaat bouwen. De motoren worden uitgevoerd naar Amerika. De Volkswa genvestigingen in de Verenigde Staten zullen de produktie van de „Rabbit”, de Amerikaanse Golf, uitbreiden. De capaci teit van de fabriek in Westmoreland zal worden vergroot van 800 tot 1040 auto’s per dag. Ook de produktiecapaciteit van de fabriek in South-Charleston zal wor den uitgebreid. Op de Amerikaanse markt zal dit jaar verder een kleine bestel wagen worden geïntroduceerd die is afge- (Van onze redactie economie) RIJSWIJK. De Amerikaanse overheid heeft aan de Hollandse Beton Groep (HBG) een contract toegewezen om mee te werken aan het ontwikke lingsprogramma voor het nieuwe energiewinningssysteem OTEC (Ocean Thermal Energy Conversion). OTEC maakt gebruik van het temperatuurver schil tussen het oppervlaktewater en het diepe water in tropische gebieden om via een verdampings- en condensatiecyclus elektriciteit te produceren. AMSTERDAM (ANP). De Perscom binatie NV en de Stichting Administratie kantoor Brouwer Offset BV onderzoeken of de Perscombinatie kan deelnemen in de handelsdrukkerij Brouwer in Delft. De stichting Administratiekantoor Brouwer Offset BV heeft op het moment 60 procent van het geplaatste aandelenkapitaal van de drukkerij in handen. De directies zul len nadere mededelingen doen zodra de besprekingen resultaat lijken op te leve ren, zo hebben zij meegedeeld. De Brouwer Offset BV, die behalve de drukkerij in Delft vestigingen heeft in Utrecht en Rijswijk, werken 320 mensen. De Perscombinatie is uitgeefster van het Parool, de Volkskrant en Trouw. Verder geeft het bedrijf Nieuws- en huis aan huisbladen uit. Er werken 810 mensen. Een eventuele deelname van de Pers combinatie in Brouwer Offset BV zal vol gens de beide directies geen nadelige ge volgen hebben voor de werkgelegenheid in beide bedrijven. 411,00 292.00 0,15e UTRECHT (ANP). Het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek (RIGO) in Leiden vindt dat de zogenaamde „Chi nese- of Hong Kong-pillen” gevaarlijk zijn. Het instituut komt tot deze conclusie na een uitgebreid onderzoek naar deze uit Hong Kong en Singapore afkomstige pil len, die in september illegaal op de Neder landse geneesmiddelenmarkt kwamen. Gedurende het RIGO-onderzoek bleek ook het uit Taiwan afkomstige Chihahi- ton (tegen reuma) tot de gevaarlijke Chi nese pillen te horen. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid zijn de Chi nese pillen door het RIGO afgekeurd om dat er gevaarlijke stoffen in voorkomen. Zo zou Chihahiton grotendeels bestaan uit een pijnstillend en spierverslappend middel. De medicijnen worden daarom niet als geneesmiddelen geregistreerd en mogen dus niet verkocht worden. Het ministerie van Volksgezondheid waar schuwde al voor de afronding van het RIGO-onderzoek tegen de Chinese pillen. Die waarschuwing geldt volgens de woordvoerder nu ook voor het middel Chihahiton. Opticiën verdrietig over ruzie

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19