Tanner: Wimbledon tegen Borg uitslagen Transfernieuws Op 800 meter in Oslo toto-lotto j „Ik heb een kans Connors gedegradeerd tot „begaafde prutser” to rs lur ie 23 SPORT 2: 19 7 9 VRIJDAG 6 JULI (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Record- en prijs breker Björn Borg heeft gisteren op Wimbledon nog eens nadruk kelijk aangetoond dat hij tot een aparte klasse moet worden gere kend: de soloklasse. De groot meester in het tennis degradeer de Jim Connors tot een „begaaf de prutser”, die geen moment mocht denken aan een revanche voor de nederlaag vorig jaar in de finale. De Amerikaan kwam ter nauwernood aan hetzelfde aantal games toe (6-2, 6-3, 6-2) als in 1978 en stond zelfs nog drie minuten korter op de baan. In een uur en 46 minuten veroverde Connors maar één game meer dan Tom Okker tevoren in de kwartfinale. Borg „de zwijger” leek Connors „de hijger” dan ook ontgroeid. s 13 BORG VORMT SOLO-KLASSE Haarler lem. Te. t Sebastian Coe BEKERWINNAAR KAMPIOEN België Beveren Waas Beerschot Bulgarije Levsky Sofia Stara Zggora Engeland Arsenal Griekenland AEK Athene Panonios Athene Ujpest Dosza Vasas Györ Hajduk Split Rijka 1? De Cubaan ALBERTO JUANTORENA werd gisteren verrassend onttroond door Sebastian Coe Oostenrijk Austria Wenen Wacker Innsbruck O.-Duitsland Dynamo Berlijn Maagdenburg Polen Ruch Arka Gdynia Porto Boavista Porto 1 Arges Pitesti Roemenië Steaua Boek. Celtic Gl. Rangers Sovjet-Unie Din. Tiflis Din. Moskou Spanje Real Madrid Hamburger SV Zwitserland Servette Young Boys R Wereldrecord LAND Albanië Dukla Praag Trabzonsport DAMES, dubbelspel: halve finales: Betty Stö ve-Wendy Turnbull (Ned-Aus)-Virginia Ruzici- Mima Jausovec (Roe-Joe) 6-1 7-5; Billy Jean Cyprus Denemarken Finland Frankrijk Ierland Italië Nrd.-Ierland Noorwegen Nott. Forest (bekerhouder) Liverpool Dundalk AC Milaan Red Boys Dif. Hib. La Valetta Ajax Linf. Belfast Start Kristian Omonia Nikosia Vejle BK Helsinki Straatsburg Valur Reykjav. Östers Va."jö Barcelona (bekerhouder) Valencia Waterford Juventus Aris Bonneweg Slima Wanderers FC Twente Cliftonville Lilleström Lok. Kosice Fenerbahce Wrexham Fort. Düsseld. Apoel Nikosia B 1903 Kopenh. Reipas Lahti Nantes Akranes Göteborg HEREN, enkelspel: halve finales: Björn Borg (Zwe)-Jimmy Connors (Vst) 6-2 6-3 6-2; Roscoe Tanner (Vst)-Pat Dupré (Vst) 6-3 7-6 6-3. Atl. Madrid Real San Seb. Banik Ostrava Galatasaray Mönch. Gladb. (bekerhouder) Bayern M. Eintr. Frankf. Stuttgart Kaiserslautern Keflavik Malmö FF Kalmer FF Zürich Grashoppers Betty Stöve heeft gisteren op het zeer warme Wimbledon de finale weten te bereiken in het damesdubbelspel. Met Wendy Turnbull won de Nederlandse in de halve finale met 6-1. 7-5 van de Joego- slavisch-Roemeense combinatie Jausovec- Ruzici. Stöve en Turnbull moeten het in de eindstrijd opnemen tegen King en Navratilova, die met 6-2, 6-4 afrekenden met Dürr en Wade. In het gemend-dubbelspel is Stöve met de Zuidafrikaan Frew McMillan gevor derd tot de halve finale. Het duo, dat de titel vorig jaar veroverde, won in 35 minu ten van de Engelsen David Lloyd en Les ley Charles en moet nu aantreden tegen het Australisch-Amerikaanse paar War- wick-Nagelsen. Cambuur heeft een derde speler aange trokken in de persoon van Johnny van Wensveen. De 29-jarige verdediger teken de gisteren een verbintenis voor één jaar bij de Friese eerste divisievereniging. Van Wensveen speelde het afgelopen sei zoen bij Volendam. Kees Kornelis tekende gisteren een contract voor twee jaar bij de eerste divi- sieclub De Graafschap. De 27-jarige rech- tervleugelverdediger heeft de laatste twee jaar voor het Zwolse PEC gespeeld. DS’79, het voormalige FC Dordrecht, heeft gisteren een laatste gesprek gevoerd met trainer Jan van Daal, hetgeen ertoe heeft geleid dat laatstgenoemde met in gang van het volgend seizoen in dienst treedt bij de eerste-divisieclub. Interim- voorzitter Nico de Vries blijkt tijdens zijn jongste bezoek aan Amerika door Rinus Michels öp de 36-jarige Amsterdammer te zijn geattendeerd. Nadat gesprekken met Frans Koerver (Wageningen) en Huib Ruygrok (Molde-Noorwegen) niet tot het gewenste resultaat leidden, herinnerde De Vries zich de tip van Michels. Van Daal speelde betaald voetbal bij KFC en Telstar en verdiende zijn sporen als hulptrainer bij Ajax. DS’79, dat de gewilde Spartaan Hans Erkelens naar SC Cambuur zag vertrekken, oriëteert zich ten aanzien van drie door FC Utrecht uit te lenen C-spelers. service. Zelf mocht hij dan na afloop opmerken dat hij „eindelijk voor het eerst veel eerste services had ingeslagen”, maar in werkelijkheid bedroeg dat percentage slechts 54, tegen Connors 66 procent. OSLO (ANP). De Brit Sebastian Coe heeft gisteravond tijdens wedstrijden in Oslo de 800 meter afgelegd in 1 minuut 42,33 seconden. Hij was daarmee ruim een seconde sneller dan Alberto Juantorena (Cuba), die sinds 21 augustus 1977 wereldrecordhou der was met een tijd van 1 minuut 43,43 seconden. Juantorena maakte die tijd bij wedstrijden in Sofia. rf- ROSCOE TANNER: voortgang. gewerkt en had maar liefst 23 sets en 232 games nodig gehad om tot de laatste vier door te dringen. Tanner, die met 17 sets en 173 games had kunnen volstaan, stop te Dupré vooral met zijn harde service af en merkte ha afloop op, dat hij zijn vooruitgang grotendeels heeft te danken aan het feit dat hij zich beter beweegt, zich beter concentreert en meer zelfver trouwen heeft. „Ik zie wel of dat genoeg is om ook Borg te verslaan. Ik probeer die finale zoveel mogelijk uit mijn gedachten te zetten. Borg is nou eenmaal niet zo’n prettig onderwerp om aan te denken”. Borg: „Ik had niet verwacht zo goed te spelen tegen Connors. Het gaat dit jaar ongeveer even lekker als vorig jaar. Ik voel me dan ook veel zelfverzekerder dan zo drie, vier jaar geleden, toen Connors me nog regelmatig klopte. Nu weet ik hoe ik hem moet aanpakken. Ik kan hem wat meer achterin houden en onder druk zet ten. Dat is me, dacht ik, aardig gelukt. Jimmy zei na afloop tenminste niets te gen me”. Afgezien van de doorbraak aan het be gin van de derde set, raakte Borg slechts bij hoge uitzondering in de problemen. En als dat al gebeurde, bracht hij zijn spel eenvoudig op een nog wat hoger niveau. In het verleden kon Connors zijn rivaal blijven volgen, gistermiddag waren de toppen die Borg beklom echter te hoog voor de Amerikaan. namelijk is helemaal niet mijn sterkste afstand, voor mijn gevoel. Ik geloof dat ik op de 1500 meter sterker ben en mijn voorbereiding is ook op die afstand ge richt voor de spelen van Moskou”. Het wereldrecord dat de Duitser Rudolf Harbig in 1939 op 1 minuut 46,6 seconden bracht, heeft de Tweede Wereldoorlog nog tien jaar overleefd. Pas in 1955, ook tijdens wedstrijden in Oslo, brak de Belg Roger Moens het „belegen” record van Harbig door de 800 meter te lopen in 1 minuut 45,7 seconden. Sindsdien is de toptijd nog zeven keer verbeterd. Oud-FC Den Haag-speler Martin Toet keert na een éénjarig verblijf in België, waar hij voor KV Kortrijk uitkwam, weer terug naar zijn vaderland. De 23-jarige middenvelder speelt het komend seizoen voor zaterdag-eersteklasser Rijnsburgse Boys. De ex-UEFA-international stond het afgelopen seizoen nog in de belang stelling van MW. ’5 p. m! Schalk laterdaj UEFA-CUP Partiz. Tirana Vlaznia Shkoda Anderlecht Stand. Luik CSKA Sofia Lok. Sofia Alik. Larnaca Esbjerg BK Aarhus W.B. Albion Everton Leeds Un. Ipswich T. Pall. Kuopio St. Etienne Monaco Olym. Piraeus Aris Saloniki Ferencvaros Diosg. Miskolc Bohem. Dublin Perugia Inter Milaan AC Turijn Napels Dinamo Zagreb Rode Ster Progr. Niederc. FC Valetta Feyenoord PSV Glenavon Vik. Stavanger Skeid Oslo Wiener SK Rapid Wenen Dyn. Dresden C.Z. Jena Widzew Lodz Stal Mielec Benfica Sporting Lis. Din. Boekarest Uni Craiova Dundee Un. Aberdeen Din. Kiev Schachtj. Donetz Gijon >d 52 cm 745. In de eerste acht duels die beide vedet ten tegen elkaar uitvochten, was Connors zeven maal de sterkste. Vanaf 1977 is Borg de tweekamp echter duidelijk gaan beheersen en heeft hij Connors in tien ontmoetingen maar liefst zeven keer ver slagen. Zoals Borg in feite de afgelopen jaren alles heeft gewonnen en alles in goud heeft omgetoverd wat hij aanpakte. Deelnemers aan Europese bekers ZÜRICH. Op 10 juli a.s. zal in Zürich de eerste loting plaatsvinden voor de Europese bekertoernooien van het seizoen 1979/80. West-Duitsland en Engeland zijn met ieder zeven ploegen daarbij het sterkst vertegenwoordigd. Van de 34 bij de UEFA aangesloten bonden is Liechtenstein van de wedstrijdenreeks uitgesloten. De UEFA accepteerde de aanmelding van bekerwinnaar Balzer niet. De voetbalbond van Liechtenstein zal de UEFA eerst eens moeten informeren over hoeveel clubs Liechten stein beschikt, in welke toestand de stadions zich bevinden, etc. Usland Zweden DEN HAAG. Lotto 26 van j.l. zondag heeft drie winnaars van de eerste prijs opgeleverd. De drie gelukkigen ontvan gen ieder een bedrag van 179.402,30. In totaal vielen in lotto 26 33.060 prijzen. De tourtoto's 25, 26 en 26a leverden respec tievelijk 33, 30 en 7 winnaars van de eerste prijs op. Tanner baseert zijn optimisme op de overwinning die hij in januari vorig jaar heeft behaald op Borg in de kwart-finale van de open Amerikaanse indoor-kam- pioenschappen in Philadelphia. „Ik heb tot nu toe driemaal tegen hem gespeeld en in alle partijen was van enig krachts verschil nauwelijks sprake”. De 27-jarige Amerikaan uit Look Out Mountain Tennessee, die al tweemaal de halve finale had bereikt (in 1975 en 1976) drong voor het eerst in zijn carrière tot de eindstrijd van Wimbledon door, door de zege op Pat Dupré met 6-3, 7-6, 6-3. Tanner’s drie jaar jongere landgenoot had eerder onder andere de hoog geno teerde Vitas Gerulaitis uit het toernooi Sammy Morgan, de 32-jarige Ierse spits, zal vandaag een contract voor één jaar (met een optie voor nog een seizoen) ondertekenen bij FC Groningen. De noordelijke eerste divisieclub en Morgan, die het vorige seizoen uitkwam voor Spar ta, bereikten gisteren overeenstemming over de financiële kant van de zaak De Ier zal bij FC Groningen als semi-prof in dienst treden. Daarnaast zal hij in het jeugdinternaat van de Groningse vereni ging de functie van toeziend voogd be kleden. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Roscoe Tanner, morgen middag de tegenstander van Björn Borg in de finale op Wimbledon, is van me ning dat hij de wereldkampioen kan kloppen: „Natuurlijk speelt Borg onge looflijk goed. Alles is in dit toernooi al op hem uitgeprobeerd, maar niets heeft tot nu toe geholpen. Toch zie ik moge lijkheden voor mijzelf. Als dat niet zo zou zijn, zou ik het eerste het beste vliegtuig naar huis nemen”. GEMENGD DUBBEL: kwartfinales: New- combe-Cawley (Aus)-Sherbeck Stratton (Vst) 1- 6 6-2 6-4; Warwick-Nagelsen (Aus-Vst)-Riesse- Turnbull (Vst-Aus) 5-7 6-4 6-2; Hewitt-Stevens (Zaf)-Marks-Tomanova (Aus-Tsj) 6-2 6-4; McMil- lan-Stöve (Zaf)Ned)-Lloyd-Charles (Gbr) 6-1 6-2. Uitslag van lotto 26 van zondag 1 juli 1979: In deze lotto vielen in totaal 33.060 prijzen. Prijzenbedrag: 1.537.734,60. In leg: 3.237.336,00. Ie prijs: 3 winnaars, die elk bruto 179.402,30 ontvangen; 2e prijs: 13 win naars, die elk bruto 11.828,70 ontvangen; 3e prijs: 231 winnaars, die elk 998,50 ontvangen; 4e prijs: 10907 winnaars, die elk 28,10 ontvangen; 5e prijs: 21906 win naars, die elk bruto 14,00 ontvangen. Tour-toto no. 25-26-26a De 4e en 5e prijsklassen van de tour toto's 25-26-26a worden conform het regle ment niet uitbetaald omdat de prijs per gewonnen kolom beneden de 2,50 blijft. Schotland Joegoslavië Hongarije Luxemburg Malta Nederland Sebastian Coe was in Oslo zonder meer een verraste wereldrecordhouder. Hij bleef namelijk niet alleen onder het re cord van Juantorena, hij verbeterde ook zijn eigen toptijd met 1,7 seconden. Tij dens de Europese kampioenschappen van vorig jaar in Praag was hij uitgekomen op 1 minuut en 44 seconden en daarvoor noch daarna was hij sneller geweest. Daar leverde het hem een bronzen medaille op. „Een verklaring voor deze tijd”, zei Coe, „heb ik eigenlijk niet. Het enige dat ik kan zeggen is dat alles verschrikkelijk goed ging. Ik zou misschien nog wel een betere tijd hebben kunnen maken, want op de streep was ik niet werkelijk aan het eind van mijn krachten". Coe, die profiteerde van het werk dat de Jamaicaan Leonard Smith in de eerste 400 meter had gedaan, nam nadat Smith iets over de helft van de strijd uit de baan was gestapt de kop over en bleef daarna onbedreigd. De eerste 400 meter Werd afgelegd in 50,5 seconden. „Het is”, voegde Coe er aan toe, „eigenlijk ongelooflijk. De 800 meter Portugal Tijdens de partij dacht Connors daaruit aanvankelijk te kunnen afleiden dat hij zich regelmatig naar het net mocht bege ven. Die tactiek is hem echter flink opge broken. Borg kwam tot 17 passeerslagen, zowel van de backhand als de forehand, en drong Connors daardoor geleidelijk aan terug. In die mate zelfs, dat Borg voor zijn doen tamelijk vaak aan het net was te vinden: 17 keer. En maar tweemaal lever den dergelijke uitstapjes hem geen punt op. In die gevallen dat hij niet zijn tweede opslag behoefde aan te spreken, serveer de hij bovendien hard, hetgeen goed was voor 11 aces. Door zo te werk te gaan, hield hij Connors royaal op afstand. Op Wimbledon kan hij nu al als 23- jarige de geschiedenis ingaan als de man met de meeste titels. Sinds hij in 1975 in de kwartfinale onderuit is gegaan tegen Ar thur Ashe, heeft hij op de baan aan de Londense Church Road 27 partijen ach tereen gewonnen. En evenals Rod Laver heeft hij voor de vierde maal in successie de finale bereikt op Wimbledon. Met zijn Italiaanse en Franse titels was dat begin dit jaar voldoende voor een jury, bestaan de uit Fred Perry, Lew Hoad en Donald Budge, om de Zweedse Monagask uit te roepen tot de eerste wereldkampioen. Voor het predikaat „beste speler aller tijden” lijkt Borg vooralsnog echter niet in aanmerking te komen. De kampioen schappen van Forest Hills (twee jaar gele den omgedoopt in Flushing Meadow) en Australië ontbreken nog op zijn prestatie- lijst, zodat ook het Grand Siam (tot nu toe alleen binnengehaald door Laver en Bud ge) nog tot zijn wensenpakket behoort. Borg: „Evenals vorig jaar wil ik proberen de vier grote toernooien, Parijs, Wimble don, Flushing Meadow en Melbourne, te winnen". Vorig jaar strandde Borg in de Open Amerikaanse Kampioenschappen en hield hij de Open Australische maar voor gezien. Dit jaar lijkt hij echter onverslaan baar. Hoe sterker de tegenstanders op papier worden, des te krachtiger deze Borg pleegt uit te halen. Evenals vorig jaar loste hij op Wimbledon met moeite de eerste probleemstellingen op, daarna is hij steeds meer op temperatuur gekomen en zijn zijn partijen eenzijdiger geworden. Vooral op de zwarte markt werd de halve finale tussen Borg en Connors zo ongeveer verkocht als een „eindstrijd”. De prijzen werden op die manier opge schroefd tot 150 pond per kaartje. Voor de echte finale op zaterdag is vooralsnog weinig belangstelling. De vooruitgespeelde „eindstrijd” heeft echter maar zelden doen denken aan een duel. Alleen in het begin van de derde set kon Connors even van zijn aanwezigheid blijk geven en ging er via een doorbraak op de service van Borg (de enige) wat dreiging van hem uit. Voor het overige .viel de Amerikaan alleen op door zijn gekreun. Hij leek regelmatig last te heb ben van de barensweeën die voor zijn Patty in deze week zijn geprogrammeerd. Connors had met het oog op de op handen zijnde bevalling ook eigenlijk van zijn optreden op Wimbledon willen afzien. Na dat hij op de door Borg opgeworpen muur was geklapt, moet hij zich ook hebben afgevraagd of hij inderdaad niet beter had kunnen wegblijven. Het enige onderdeel waarop Borg nogal eens in gebreke bleef, was zijn eerste King-Martina Navratilova (Vst-Vst.)-FranQoise Dürr-Virginia Wade (Fra-Gbr) 6-2 6-4. DOOR JAN PREENEN Tsj.slowakije Turkije Wales W.-Duitsland In het toernooi van de landskampioenen (33 deelnemers) en in het toenooi der bekerwinnaars (34 deelnemers) moeten eerst kwalificatiewedstrijden worden gespeeld, omdat er meer dan 32 ploegen zijn. Wales heeft zich traditiegetrouw alleen aangeroeid voor het toernooi om de Europa Cup II (bekerwinnaars). Vier clubs wonnen in het seizoen 1978/79 de fel begeerde „doublé": Ajax, het Zwitserse Servette, FC Dundalk uit Ierland en Red Boys Differdingen uit Luxemburg. Vier clubs slaagden erin de nationale titel te prolongeren: Austria Wenen (Oostenrijk), AEK Athene (Griekenland), Real Madrid (Spanje) en Linfield Belfast (Noord-Ierland. De lijst van deelnemers ziet er als volgt uit: ■ir JIMMY CONNORS gaat met gebogen hoofd naar het net Ook hij heeft het niet kunnen redden T: tegen superster Bjprn Borg. De recente ontwikkeling van het re cord op de 800 meter ziet er als volgt uit: 1.44,3 Peter Snell (Nwz) Christchurch 3-2- '62; 1.44.3 Ralph Doubell (Aus) Mexico Stad 15-10’68; 1.44.3 Dave Wottle (Vst) Eugene l-7-'72; 1.43.7 Marcello Fiascona- ro (Ita) Milaan 27-6-’73; 1.43.5 Alberto Juantorena (Cub) Montreal 25-7-’76; 1.43.43 Alberto Juantorena (Cub) Sofia 21-8-’77; 1.42.33 Sebastian Coe (Gbr) Oslo 5-7-’79. De prijsbedragen van die prijsklassen zijn in gelijke delen opgedeeld onder de le - 2e - 3e prijsklassen van de desbetreffende tour-toto’s. Uitslag van tour-toto 25 van 29 juni 1979. In deze toto vielen in totaal 1.711 prijzen. Inleg: 128.454,00. Prijzenbedrag: ƒ61.015,65. le prijs: 33 winnaars, die elk ƒ878,20 ontvangen; 2e prijs: 78 winnaars, die elk 156.40 ontvangen; 3e prijs: 1600 win naars, die elk ƒ12,30 ontvangen. Uitslag van tour-toto no. 26 van 30 juni 1979: In deze toto vielen in totaal 2.565 prijzen. Inleg: 107.828,00. Prijzenbedrag: ƒ51.218,30. le prijs: 30 winnaars, die elk 810,90 ontvangen; 2e prijs: 110 winnaars, die elk 93,10 ontvangen; 3e prijs: 2425 winnaars, die elk 6,80 ontvangen. Uitslag van tour-toto no. 26a van 2 juli 1979. In deze toto vielen in totaal 514 prijzen. Inleg: 82.973,00. Prijzenbedrag: 39.412,18. le prijs: 7 winnaars, die eik 2.674,30 ontvangen; 2e prijs: 40 winnaars, die elk 197,00 ontvangen; 3e prijs: 467 win naars, die elk 27,40 ontvangen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23