Duizenden Brief van RAF Evacuatie in Tennessee na explosie Goede vooruitzichten Communisten en voor VN-conferentie Mexicaanse olie duurder over aanslag NAVO-generaal Carter gaat olieproblemen hard aanpakken socialisten wijzen Andreotti af achtergrond lijken in kerktoren Ontslag minister van Georgië Ernstige crisis door wanbeleid sjah 1 Over vluchtelingen Indo-China Verzwegen Blanke verzen Prenataal Het intieme 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 6 JULI VRIJDAG 5 9 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) nal serij ing leer- r en ver eend jur ;ers gen ater hap aten TEHERAN. De Iraanse regering heeft gisteren alle be langrijke takken van het be drijfsleven in Iran genationali seerd, zo heeft premier Mehdi Bazargan in een verklaring voor de radio meegedeeld. De Islamitische revolutionaire raad heeft staatstoezicht inge steld op onder meer staal-, ko per- en aluminiumfabrieken, op de vliegtuigindustrie, de scheepswerven, de automo bielindustrie en de mijnbouw. irief trijFd Industrie in Iran genationaliseerd Afrika maakt de balans op (Van onze redactie buitenland) MONROVIA. De landen in Af rika beginnen vandaag aan een tot 18 juli durende conferentie, waar zij de balans zullen opmaken van een jaar van staatsgrepen en oorlogen en waar zij zich zullen beraden over hun opstelling tegenover het pro bleem Zimbabwe-Rhodesië. Dikke rookwolken in de vorm van een paddestoel stijgen op uit de chemische fabriek in de Amerikaanse stad Memphis na een explosie en brand in de opslag vaten. Andreotti, die de afgelopen drie jaar aan het hoofd stond van drie opeenvol gende regeringen, struikelde over het ver zet van de linkse partijen op de eerste dag van politieke beraadslagingen met andere partijleiders. Naar wordt verwacht, zal hij morgen bij de Italiaanse president Sandro Pertini verslag uitbrengen van zijn falen, om daarmee de weg vrij te maken voor aanstelling van een nieuwe kabinetsfor mateur. (Van onze redactie buitenland) ROME. De pogingen van de Italiaan se christen-democraat Andreotti om een nieuwe regering te vormen hebben giste ren een gevoelige domper gekregen door de weigering van de communisten en socialisten hun steun hieraan te geven. De communisten, die Andreotti twee jaar lang parlementaire steun verleenden maar deze in januari opzegden, zeiden zich tegen iedere regering te zullen opstel len, waarin hun partij geen ministerspos ten krijgt. Na een gesprek van een uur met Andre otti, sloot de communistische leider Enri co Berlinguer iedere samenwerkingsvorm uit en zei hij dat zijn partij zelfs weigerde om het Andreotti over een regeeerak- koord te praten. De socialistische leider Bettino Craxi zei Andreotti in een „openhartig” gesprek te verstaan hebben gegeven dat zijn partij een andere persoon als formateur wenst, bij voorkeur geen christen-democraat. De socialisten hebben bij Pertini, een partij genoot, erop aangedrongen een socialisti sche formateur te benoemen. Een paginanummering onbreekt. Ster ker nog, ook de gedichten ontbreken. Het gebeurt me wel vaker dat ik van een uitgeverij een bundel proza of poëzie toe gestuurd krijg, waarvan bladzijden wit zijn gebleven door een gebrekkige druk techniek. Ik denk dan altijd dat dit wel geen toeval zal zijn geweest, maar meer een goedkope manier om van de misdruk ken af te komen, maar in dit geval bleken alle bladzijden wit te zijn gebleven. Tach tig in totaal. Een vrij dikke bundel dus, maar dan ook de neerslag van 42 jaar poëtische arbeid. Hier moest sprake zijn van opzet, sterker nog: van een grap. Weliswaar een al eerder vertoonde grap, maar elke generatie schoolkinderen, en elke generatie dichters, heeft recht op dezelfde grap, vind ik. De begeleidende tekst op de achterkant haakt daarop in: „Deze verzamelde ge dichten van Ton Luiting (geb. 1936) heten „Verzwegen verzen”, omdat poëzie méér is dan taal. Het poëtisch moment ligt im mers juist vlak vóór de geboorte van een gedicht”. in de 'ikke- ■cbare van twee actie ma- nste ten- ffen vrij vijs- en Ne- in leur dies gie, me- inië 22 rge- :en- Ook zijn bedrijven van 51 voortvluchti ge of gevangen genomen fabrikanten overgenomen. Onlangs werden de banken en de verzekeringsmaatschappijen in Iran genationaliseerd. Er werd toen bij gezegd dat het staatstoezicht spoedig zou worden uitgebreid tot alle belangrijke sectoren van het bedrijfsleven. De olie- en gaswin ning, de petrochemische industrie, de vis- Het pas geboren Zimbabwe-Rhodesië van de zwarte premier Abel Moezorewa mag wellicht ervan hebben gedroomd dat het als 50ste lid van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) zou wor den opgenomen, of op zijn minst een uitnodiging zou krijgen voor de OAE- conferentie, die van 6 tot 18 juli in Mon rovia (Liberia) plaatsvindt, Liberiaanse functionarissen verklaren nadrukkelijk dat Moezorewa dit wel kan vergeten. Als het enige land in Afrika dat nooit gekoloniseerd is geweest zal Liberia voorop staan bij het afwijzen van onder blanke leiding staande zwarte regerin gen in zuidelijk Afrika. Dat Monrovia is gekozen als plaats voor de OAE-confe- rentie wordt door de leden gezien als een symbool van de totale onafhankelijk heid van Afrika. Het is ditmaal meer dan ooit waar schijnlijk dat zwart Afrika eenstemmig Hij deelde mee dat nu bedrijven die op oneerlijke wijze rijk zijn geworden op het programma staan om onteigend te wor den en vervolgens ondernemingen met grote schulden aan banken die al genatio naliseerd zijn. Bedrijven die niet in ge noemde categorieën vallen zullen in parti culiere handen mogen blijven. Volgens waarnemers in Teheran zijn dat alleen onbelangrijke bedrijfjes. serij en de spoorwegen waren al eigen dom van de staat. Premier Bazargan zei in zijn verklaring dat de industriële sector van Iran in een „ernstige crisis” verkeert als gevolg van het wanbeleid van de sjah. Hij hekelde vooral het beleid van het voormalige be wind omdat het van Iran een consumptie maatschappij heeft gemaakt. De nationa lisering van de bedrijven moet een volledi ge instorting van de Iraanse economie voorkomen, aldus Bazargan. Drie leden van de linkse islamitische guerrillagroepering „Majahedin” zijn gis teren in de heilige Iraanse stad Qom gear resteerd. Zij worden ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij de aanval met granaten op een opleidingsterrein van de BADAJOZ (AFP/Reuter). Bij her stelwerkzaamheden aan een kerk in de Spaanse stad Lenera hebben arbeiders gisteren meer dan tweeduizend lijken gevonden achter een dubbele muur in de toren van de kerk. De verwrongen positie van de lijken en de gelaatsuit drukkingen wekken de indruk dat het gaat om mensen die hier levend inge metseld zijn. Deskundigen menen dat de muur dateert uit de zeventiende eeuw. Moge lijk gaat het om slachtoffers van de inquisitie. De stad Lenera is de zetel geweest van een belangrijk tribunaal van de inquisitie, waarvan de jurisdic tie zich uitstrekte tot Asturië. De lijken dateren uit twee verschillende tijdvak ken. Enkele lijken worden naar Ma drid overgebracht, waar men met be- MOSKOU (AFP). De minister van Bosbouw van de Sovjet-republiek Geor gië, Sjota Titberidze, is van zijn functie ontheven wegens verduistering, zo meldt het Russische persbureau Tass. Hij had geld voor een kindercentrum gebruikt om een buitenhuisje voor zichzelf te bouwen, zo werd meegedeeld. uw en jezien kking land s mi- van jaar van •uim p de Als een 1 de “den r N. iste- iden ter- Een gefortuneerd Israëlisch parlementslid heeft ayatollah Khomeini in een boodschap om een verzekering gevraagd, dat de sjah niet zal worden bedreigd als deze Israel bezoekt. De miljo nair Samuel Flatto Sharon zei dat hij de verjaagde vorst bij zich heeft uitgenodigd „en dat deze kan blijven zo lang als hij wil, in alle veiligheid”. Sharon eindigt zijn boodschap aan Khomeini met de wens: „Ik hoop dat u mij spoedig zult verzekeren dat zijne keizerlijke majesteit niet langer het doelwit is van enige dreiging”. irgse :kers reni- •obe- iveer r het i er snge- van ordi- hele geen strop ech- scha- islamitische revolutionaire garde in Qom. Een woordvoerder van de garde heeft dit meegedeeld. Leden van de „Majahedin”, een islamiti sche groepering die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het verdrijven van de sjah, vielen woensdag het opleidingster rein aan. Bij die aanval werden drie leden van de islamitische revolutionaire garde gewond. Ongeveer tienduizend mensen bestormden daarop het hoofdkwartier van de „Majahedin” in Qom. Een aantal leden van de „Majahedin” is gearresteerd om ze tegen de woedende menigte te be schermen, aldus de woordvoerder van de garde. „Met beslistheid gaat het hierbij niet om een grap” (vervolgt de flaptekst achterop), „ook niet om een herhaling van het boek „Wit-weiss” van Herman de Vries uit 1967, maar om een volstrekt legitieme aandui ding van het prenatale stadium, dat de hand reikt naar de stilte, die overblijft, als het gedicht geschreven is”. Die flaptekstschrijver had dichter moe ten worden, sakkerloot! Het gaat dus niet om een grap, zelfs niet om een herhaling van wat twaalf jaar geleden al net zo is gedaan door Herman de Vries (wat zou er toch van Herman de Vries zijn geworden, en van de scooter, en van de stopperspil?), maar om (even kijken) de, nee: „een” volstrekt legitieme (waar staat dat dan?) aanduiding van het prenatale stadium, het aan de geboorte vooraf gaande tijd perk dus, dat de hand reikt aan, nee: naar de stilte, die overblijft, als het gedicht geschreven is hulp van proeven volgens de carbon-14 methode hoopt vast te stellen uit welke tijd ze dateren. In sommige gevallen zijn de kledingstukken goed bewaard gebleven. Het massagraf kwam aan het licht toen tijdens herstelwerkzaamheden aan het dak van de toren een deel van de muur instortte. Lenera ligt in de provincie Badajoz, 350 km ten zuid westen van Madrid. MEMPHIS (Reuter). In de Ameri kaanse stad Memphis, Tennessee, zijn gisteren meer dan 2.000 mensen geëva cueerd buiten het bereik van giftige dampen die vrij zijn gekomen bij ont ploffingen en brand in de opslagvaten van een chemische fabriek. Ruim 150 mensen moesten in het ziekenhuis be handeld worden wegens brandende ogen, pijn in de borst, en soortgelijke verschijnselen, veroorzaakt door para- thiondampen, een gif dat wordt ge bruikt in landbouwbestrijdingsmidde- len. De meesten konden na behande ling het ziekenhuis verlaten. Het scheepvaartverkeer over de Mississip- pirivier moest enige tijd worden stilge legd. De oorzaak van de ontploffingen is nog niet bekend. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, zegt bemoedigende reacties te hebben ontvangen van een groot deel van de zestig landen die zijn uitgenodigd voor de internationale conferentie over het vluchtelingenprobleem in Indo-China op 20 en 21 juli in Genève. dsen >uwe het voor zegd iele- van I het ).000 aan gen dat het niet behoort tot de regeringen die rechtstreeks bij de vluchtelingen zijn be trokken, bijdragen hebben geleverd of deelnemen aan de uitvoerende commis sies van het hoge commissariaat voor vluchtelingen van de VN. In de Sovjet-Unie heeft een anonieme commentator het besluit van de EG om voedselhulp aan Vietnam dit jaar te be stemmen voor de vluchtelingen uit dit land, bestempeld als deelname aan „de kwaadaardige, tegen Vietnam gerichte lastercampagne rond het zogenaamde vraagstuk van de vluchtelingen”. Komende zondag arriveert een groep van 52 bootvluchtelingen uit Bangkok op Schiphol. Zij maken deel uit van een groep van honderd uit Thailand die Ne derland zal opnemen. Die brief is verzonden uit Stuttgart en heeft een poststempel van 3 juli. In de brief stelt de Rote Armee Fraktion zich verantwoordelijk voor de recente aanslag in België op generaal Haig, de voormalige opperbevelhebber van de NAVO. In de brief, twee getypte foliovellen, wordt, aldus het Bevrijdingspersagent- schap, tot in alle technische details uit eengezet hoe de aanslag op generaal Haig werd voorbereid en uitgevoerd. Ook kon digt de Rote Armee Fraktion nieuwe ter reuracties aan, maar er is niet gezegd of die op Belgisch grondgebied zullen plaats vinden. BRUSSEL (ANP). Het Belgische „Bevrijdingspersagentschap” in Leu ven, dat uiterst links georiënteerde publikaties verspreidt, heeft gisteren bekend gemaakt een brief ontvangen te hebben van de Rote Armee Frak tion. Het stadium mag dan prenataal zijn, maar het heeft al wel een wellicht magni fiek teakhouten handje met houtkwast dat naar de stilte reikt die resteert als het gedicht eenmaal geschreven is. Hoor, zo werd nooit gezwegen, hoor Deze hand reiking van voorgeboorte naar overblijver is, zo lezen we verder, „een proces”, en „het residu van dit proces noemen we poëzie”. Het enige residu dat ik me bij een handreking kan voorstellen, is de herinne ring aan de handdruk, die wel even vluch tig moet zijn als de glimlach van de lang zaam vervluchtende Cheshire Cat. Dus dat is nu poëzie, „waarvan het intieme zichtbaar is voor de dichter zelf, maar eeuwig onzichtbaar blijft voor de ander”. Het intieme van het residu van de hand reiking van het prenatale stadium naar de stilte als het gedicht geschreven is het klinkt heel sexy. Het intieme, dat zicht baar is voor de dichter (die blijbaar ge slachtsgemeenschap met haar gehad heeft), maar helaas onzichtbaar moet blij ven voor „de ander”, van wie geen overspel verwacht wordt. Ik citeer nog even de laatste regel van de verklarende tekst achterop: „Poëzie, zó opgevat, vertoont, onder an dere, raakvlakken met de konseptuele kunst en de body art”. Ha, ik wist wel dat het sexueel, of laat ik liever zeggen: sensueel in elkaar zat. „On der andere!!” Er zijn dus nog veel meer raakvlakken, te veel om op te noemen, mits de poëzie althans „zó” wordt opge vat. Intussen dreigen we te vergeten dat er ergens, maar blijkbaar even onzichtbaar als het intieme, gedichten van Ton Luiting moeten bestaan, want pas als het gedicht geschreven is, resteert die stilte die door de handreiking van het prenatale stadium het hele proces in werking stelt waarvan we het residu poëzie noemen. En die poë zie, zó opgevat, „vertoont” raakvlakken, en die raakvlakken, tachtig in getal, zijn dus als lege bladzijden te bezichtigen in de bundel „Verzwegen verzen”, met dat mot to van Aafjes: „Poëzie is veeleer zwijg- kunst dan woordkunst”. Dom van Bertus. om dat onder woorden te willen brengen. lister layan istge- i r een oven. ainis- eege- ;zoek Istoe- inge- ig op lillen Den i het 1 van e uit- s, dat cking /erte- irden 1 stelling zal nemen tegenover wat in de meeste Afrikaanse hoofdsteden de schande wordt genoemd van de in april dit jaar gehouden algemene verkiezin gen in Zimbabwe-Rhodesië. Deze uiterlijke schijn van eenheid ver hult echter de verschillende standpun ten over de kwestie Rhodesië. Een aan wijzing daarvoor is bijvoorbeeld de re cente verklaring van de president van Zambia, Kenneth Kaoenda, die zei dat de regering van bisschop Moezorewa „een van de centra van macht in Rhode sië” was. Zijn opvatting wordt gedeeld door een aantal „gematigde” Afrikaanse leiders, die de guerrillabeweging van het Patriottisch Front van Josjoea Nkomo en Robert Moegabe met de mond^steu- nen, maar die ook wel een diepgaande herziening zouden willen zien van de huidige grondwet van Zimbabwe-Rho desië, zo geloven bepaalde Afrikaanse diplomaten. De principes van eenheid en non-inter- ventie, die hoog in het vaandel van de OAE staan, zijn dit jaar ernstig aange tast door de Tanzaniaanse invasie in Oeganda, voorafgegaan door een Oe- gandese schending van de grens met Tanzania. Tanzaniaanse troepen hou den nog steeds grote delen van Oeganda bezet, maar president Julius Njerere heeft gezegd dat de kwestie op de confe- 1973 een strook gebied in het uiterste noorden van Tsjaad bezet en recente berichten maakten melding van voort durende aanvallen van Libische troepen diep in noordelijk Tsjaad. Elke collectie ve actie door Afrika om aan deze chaos een eind te maken wordt onmogelijk gemaakt door het principe van non-in- terventie. Dat de conferentie in Monrovia tot een interventiemacht van „zwarthelmen” zou besluiten wordt dan ook hoogst on waarschijnlijk geacht. Iets dergelijks is eerder dit jaar voorgesteld door de de fensieraad van de OAE. „Op grond van welke criteria zouden wij moeten beslis sen met „zwarthelmen” een land binnen te rukken. Als we dat bijvoorbeeld bij Oeganda hadden willen doen waren we er nu nog over aan het discussiëren geweest”, verklaarde president Bongo van Gabon over dit onderwerp. De conferentie in Monrovia zal voorts geconfronteerd worden met een van de grootste problemen van dit moment, de weer urgenter wordende crisis in het Midden-Oosten en minstens twee lan den, Libië en Algerije, die proberen de OAE zover te krijgen dat zij Egypte uit de organisatie zet vanwege het vredes verdrag met Israel. In OAE-kringen wordt het echter onwaarschijnlijk ge acht dat deze poging zal slagen nu een aantal Afrikaanse landen juist begon- De conferentie zal geheel in het teken staan van de humanitaire aspecten, zo kondigde Waldheim aan. Hij zei zich volle dig bewust te zijn van de politieke kanten aan de zaak, maar volgens de secretaris generaal moet worden vermeden dat „be schuldigingen leiden tot een onaange naam debat”. De Sovjet-Unie is volgens Waldheim welkom op de conferentie wanneer zij een „constructieve bijdrage” wil levéren. Maar het Kremlin is niet uitgenodigd om- MEXICO-STAD (Reuter)Mexico heeft de exportprijs voor ruwe olie met 32,2 procent verhoogd, van 17,10 dollar tot 22,60 dollar per barrel (vat van 159 liter). Mexico is geen lid van de OPEC, de orga nisatie van olieproducerende landen, maar past het prijspeil elke drie maanden aan. De olieproduktie van Mexico zal tegen het eind van dit jaar ongeveer 1,8 miljoen barrel per dag bereiken. De VS, Israel, Spanje en Japan zijn Mexico’s grootste afnemers. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter komt binnenkort met een aantal stringente maatregelen om de invoer van olie van de VS te beperken. De woordvoerder van het Witte Huis, Powell, maakte dit gisteren bekend. De maatregelen zouden geheel passen in het akkoord dat vorige week is bereikt tijdens de economische topconferentie in Tokio. Het is inmiddels nog steeds ondui delijk waarom de president 2ijn als be langrijk aangekondigde televisietoe spraak van gisteravond heeft afgelast. Volgens politieke waarnemers vond de president de tekst te vaag. nen is te overwegen de betrekkingen met Israel te herstellen, die zij na de oorlog in het Midden-Oosten in 1973 hadden ver broken bij wijze van gebaar van solida riteit met Egypte. De ministers van Buitenlandse Zaken van de 49 lidstaten beginnen op 6 juli met het opstellen van de zeer zwaar beladen agenda voor de zestiende top conferentie van hun staatshoofden, die van 17 tot 20 juli wordt gehouden, even eens in Monrovia. De mededeling van president Sadat dat hij van plan is de topconferentie bij te wonen duidt erop dat Egypte, in de ban gedaan door de Arabische wereld vanwege het vredes verdrag met Israel, van plan is verster king te zoeken bij de Afrikaanse landen. Deze beschouwen Egypte over het alge meen als een land dat een sleutelpositie inneemt op het continent en zij zullen zich verzetten tegen elke poging het uit de organisatie te stoten. Tenslotte zullen de economische pro blemen niet in de discussies ontbreken. De economische commissie van de Ver enigde Naties voor Afrika (ECA) heeft een resolutie aangenomen voor een nieu we ontwikkelingsstrategie. Deze strate gie, die melding maakt van het misluk ken van de huidige methoden op het gebied van ontwikkeling en van de ver arming van de Afrikaanse landen, legt de klemtoon op de noodzaak van interaf- rikaanse samenwerking. listen heeft 'aken tarie- jaar. elijke oging ening rentie in Monrovia aan de orde gesteld kan worden. Als dat gebeurt zou het wel eens het deksel kunnen doen lichten van een vat vol Afrikaanse neteligheden, die tot dus ver door de Afrikaanse leiders met rust zijn gelaten op grond van het beginsel van non-interventie, waarbij een land zich niet bemoeit met het doen en laten van een ander lid van de OAE. Zo is er de scholierenmoord in Cen traal Afrika, het rijk van keizer Bokas- sa, die wel de Idi Amin van franstalig Afrika wordt genoemd. De keizer durf de zich niet op het beginsel van niet- inmenging te beroepen toen een Afri kaanse commissie werd benoemd om een onderzoek in te stellen. Volgens be trouwbare bronnen is de commissie in middels uit Bangui, de hoofdstad van Centraal Afrika, teruggekeerd met ver bijsterende bewijsstukken over de moordpartij. Tsjaad, dat begin dit jaar in een bloe dige burgeroorlog was verwikkeld, dreigt nu uiteen te vallen. Het door Libië gesteunde zuiden wil zich afscheiden, terwijl het noorden verdeeld is tussen partijen die worden gesteund door de respectieve buurlanden Nigeria, Libië en Soedan. Volgens berichten uit de hoofdstad N’Djamena heerst in het hele land chaos. De Libiërs houden sinds Ik heb de dichtbundel „Verzwegen ver zen” van Ton Luiting toegestuurd gekre gen. Ondertitel 1936-1978. Helemaal bijge werkt tot op de dag van vandaag zijn deze verzamelde gedichten van Luiting dus niet. Copyricht 1979 bij De Schutting Pers, Hilversum. De bundel heeft een mot to van Bertus Aafjes meegekregen: „Poëzie is veeleer zwijgkunst dan woordkunst’”

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3