Ander geloof: besteding vrije CDA-notitie Opschudding om pillen Felle kritiek Ministerie onderzoekt Geld lenen duurder Arrestaties in Zware aanval zaak-Caransa wanbeleid MOGELIJK ZAKENKABINET OP KOMST Nederlanders op verlaging hoge inkomens uit Frankrijk weggestuurd EG gaf geld niet aan Amin Verolme verwijt ministerie Voor Spanje weinig annuleringen op Masaya Damiate Pers slaapmiddel tijd ook anders IJmuider Courant IN cv Ge act Ich s sch het Dre de Not gen mie kru luki bet< mai vies Veli ingt toet dezi Be kui hui BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 JULI 4 VRIJDAG 6 V Gei sin LI (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Nog nooit is het toeristenseizoen zo druk begonnen als dit jaar. Bij de ANWB in Den Haag werd de drukte aan de balies gisteren als schrikbarend omschreven. Niet eerder werd de toeriste norganisatie aan de loketten door zo vele informatieaan- vragers overvallen. De grote trek naar het buitenland is nu al goed op gang gekomen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het geld lenen in ons land wordt opnieuw duurder. De Nederlandsche Bank heeft name lijk met ingang van vandaag haar rentetarieven het disconto met een half procent verhoogd. WILLEMSTAD (ANP). De mo gelijkheid dat er na de vandaag te houden parlementsverkiezingen een zakenkabinet komt op de Nederland se Antillen moet niet worden uitge sloten. Dit is vernomen uit zeer be trouwbare politieke kringen in Wil lemstad. Zo’n zakenkabinet zal tot taak krijgen het land uit de financiële en staatkundige problemen te halen, aldus deze kringen. Utecht (ANP) Puur wanbeleid door het RSV-concem, de minister van economische Zaken Van Aardenne en zijn directeur-generaal Molken-» boer is volgens Cornells Verolme de oorzaak van de moeilijkheden rond om de scheepsnieuwbouwwerf van Verolme (VDSM). drukker dan ooit De protestanten (hervormden, gere- Woonbotenbeleid gestroomlijnd Nederlandse Antillen 147,50 Toeristenseizoen Aan de andere kant vindt men rooms katholieken vaak in bioscopen en stad sparken en doen zij aan het bespelen van muziekinstrumenten, vissen en tafel tennis. (Van onze redactie buitenland) HEERENVEEN Twee Nederlandse toeristen, de twintigjarige M. Klijnsma uit Heerenveen en de even oude D. Krijten- burg uit Groningen, zijn door de Franse politie naar ons land teruggestuurd nadat zij in de Zuidfranse stad Bayonne terecht waren gekomen in een demonstratie van voorstanders van een onafhankelijk Bas kenland. De twee zaten op het moment dat de demonstratie voorbij trok op een terras, maar wilden weggaan toen bleek dat de betoging gewelddadige vormen ging aan nemen. In een zijstraat werden zij door oproerpolitie met gummiknuppels gesla gen en meegenomen naar een cel waar zij twee dagen werden vastgehouden alvo rens op transport te worden gesteld. Ba gage, tent en auto moesten achterblijven. De beide studenten hebben geprotes teerd bij de Franse ambassade in Den Haag en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij oefenden kritiek ~p de Neder landse ambassade in Parijs, omdat deze geen contact heeft opgenomen met hun ouders. Gisteren was zowel bij de ANWB als bij de touroperators nog niets te merken van Hoewel volgend weekeinde de grote uit tocht (bouwvak) pas goed losbarst, gaan vandaag en morgen wederom honderd duizenden Nederlanders op pad, voorna melijk richting het zuiden. Dit weekeinde zijn ook de schoolvakanties in Noord- en Zuid-Holland begonnen. (Vervolg van pagina 1) Over de tegenwoordige samenwerking met de VVD zegt de notitie, dat het „ver standshuwelijk” goed gehouden moet worden. Als „volstrekt onjuist” wordt de suggestie van de hand gewezen dat de liberalen in het huidige kabinet zouden domineren. Wel „stijgt een liberalistische geur” uit het beleid omhoog, aldus de notitie. Naast minister Albeda waren in Veldho ven tal van prominente CDA-mensen bij een. Op de presentielijst prijkten de na men van CDA-voorzitter Steenkamp, de voorzitters van KVP, CHU en ARP (Ver geer, Van Leeuwen en De Boer), de voor zitter en de vice-voorzitter van de Tweede- Kamerfractie Lubbers en Van Leijen- horst, minister Gardeniers (CRM), Beel- aerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening), staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken) en de Tweede-Kamerleden Faber, Schakel, Bei- nema en Gerritse. (Van onze redactie buitenland) MILAAN. De politie van de Noordita- liaanse stad Milaan heeft gisteren twee leden van een bende gearresteerd die vol gens de politie betrokken is geweest bij de ontvoering van de Amsterdamse zaken man Maup Caransa in 1977. De arrestanten zijn een Chileen en een Argentijn. Het tweetal zou ook de hand hebben gehad in een aantal andere ont voeringen, zoals die van de Belgische mil jonair Francois Apers. In totaal zijn er voor de zes eilanden 22 zetels te verdelen. Op Curacao verwacht men dat de MAN (Movimientu Anti jas Nobo) met als lijsttrekker ex-frente lid Onder de bevolking is niets te merken van een „verkiezingskoorts”. Het is zelfs uitermate rustig op de eilanden. Dit keer is de verkiezingscampagne, vooral op Cu racao, voornamelijk gericht geweest op contactavonden van de diverse partijen, deelname aan politieke forums en presen tatie voor de televisie. Dat er niet meer aan politieke tam-tam is gedaan houdt mogelijk verband met de eerder dit jaar gehouden eilandsraadverkiezingen die de politieke partijen veel geld hebben gekost. De onzekere situatie in Spanje heeft in ieder geval niet tot gevolg dat meer Neder landers in eigen land blijven. Alles wijst er op dat ook dit jaar meer mensen over de grens trekken. Uit de jongste cijfers van het Nationaal Bureau voor Toerisme blijkt dat vorig jaar 37 procent van alle vakanties in eigen land werd doorge bracht. Het jaar daarvoor lag dit percen tage op 44. Voor dit jaar is de verwachting dat slechts 30 procent van alle vakanties in Nederland wordt gehouden. Vorig jaar is het percentage van de Nederlandse bevolking dat met vakantie gaat met anderhalf procent gestegen op vakantie (In 1977 waren dat er 75, mil joen). Ruim 63 procent van al die vakan ties werd in het buitenland doorgebracht. toeristen van D-Tours zat in een apparte mentencomplex dat tot twee keer toe werd opgeschrikt door bommeldingen. D- Tours bracht gistermorgen weer 500 toe risten naar de Costa del Sol. Directeur V. d. Broek van deze touroperator zegt dat’ hij voor de gehele maand juli 21.000 boe kingen voor Spanje heeft. Op dit aantal zijn vier annuleringen binnengekomen. Onkerkelijken gaan vaak naar de bio scoop en naar cafés en doen veel aan sport, zo blijkt tevens uit het onderzoek van het CBS. Twee van de drie vrouwen in ons land houdt zich regelmatig bezig met handwerken, breien of naaien. Van de mannen houdt zich daar slechts 1,4 procent regelmatig mee bezig Dat bete kent overigens, dat toch nog enige tien duizenden mannen zich in hun vrije tijd wijden aan een handwerkje, een brei werkje of naaien. Doe-het-zelven wordt door 17,1 procent van de vrouwen ge daan tegen 41,4 procent van de mannen. DIRECTIE: Damiate Pers b v. Mr. H. C. van der Mije Volgens Verolme is het eigenlijk al mis gegaan sinds de fusie tussen Rijn-Schelde en het Verolme-concem in 1970. In een artikel in ”Zin” het blad van de indu striebond FNV gaat hij hier verder op in. Op een beurs in Monaco had hij een stand voor zijn tanker voor het vervoer van vloeibaar aardgas, die hij had ontwor pen voor een bedrag van twintig miljoen gulden. Volgens Verolme waren er daar ook van het RSV-cohcem twaalf functio narissen met hun dames verschenen, maar die deden niets. Ze legden geen contacten, ze wisten niets van schepen. Ze lummelden maar wat rond. Een schande noemde hij dat. „De Nederlandse scheeps bouw is niet vanzelf naar de knoppen gegaan, nee, ze hebben de scheepsbouw hier in Nederland naar de knoppen gehol pen”, aldus Verolme. Volgens Verolme had Van Aardenne hem 8,5 miljoen gulden geboden voor het ontwerp van de gastanker, maar daar was een hele waslijst met voorwaarden aan verbonden. Verolme treedt dan ook niet meer met de minister in contact. „Hij weet niets van de scheepsbouw”. Dat geldt volgens de scheepsbouwer ook voor directeur-generaal Molkenboer. „Die man is in hoge mate verantwoorde lijk voor de ondergang van de scheeps bouw. Alle plannen die ik heb gestuurd aan de minister vangt hij op. Van Aarden ne krijgt ze niet eens te zien. Alles ver dwijnt in de bureauladen van die Molken boer”, aldus Verolme in het FNV-bonds- blad "ZIN”. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Be hier men nege niet VE subsi een a het L na 16 doen, progi als ze grafe batik vaarc raam De nenc laats waai in ee van fen, Hier van park van He best; staai ter f Hag< huis krui: ten geco pooi een moe de I „E die i auto wees rend vert< de g ten dinisten daar afgeslagen en is de stad geheel in handen van de Nationale Garde. De Verenigde Staten hebben inmiddels vier diplomaten uitgezonden die in be sprekingen met Latijnsamerikaanse lei ders zullen plegen voor een grote rol van gematigde leiders in een nieuwe Nicara guaanse regering. Regeringsfuntionaris- sen in Washington verklaarden gisteren, dat de VS de hoop op een opvolging van Somoza langs constitutionele weg hebben opgegeven. VE] meesl garar het oi viteit; volge: stram schat: delpu viswe Op de Benedenwindse Eilanden (Aruba, Curacao en Bonaire) zijn de verkiezings campagnes woensdag afgesloten. Sinds gistermiddag is er een alcoholverbod. Er mag tot morgenochtend zes uur (dan zijn de verkiezingen voorbij) geen alcohol worden verkocht. Dit tot grote ergernis van de hotelhouders, want juist nu zitten alle hotels vol met Venezolanen die in verband met de Venezolaanse onafhanke lijkheidsdag een lang weekeinde op de Benedenwindse doorbrengen. Op de Bovenwinden (St. Maarten, Saba, Don Martina vier van de twaalf Curacao- se zetels haalt. De Democratische Partij van premier „Boy” Rozendal zou er vol gens verwachting drie krijgen, evenals de Nationale Volkspartij Unie (NVP-U) met Gilbert de Paula als lijsttrekker. Dan zijn er nog wat kleinere partijen op Curacao, onder andere de Akshon van oud-premier Evertsz (vroeger NVP-U). aangehouden krijgen. Een aantal wonin gen zal de gemeente hiervoor reserveren. De beoogde legalisering van het woon schepenbestand kan volgens B. en W. een waardevolle bijdrage leveren aan het be strijden van de woningnood in de stad. Hierbij wordt vooral gedacht aan de klei ne huishoudens en de minder draagkrach- tigen. In principe willen B. en W. zelfs de mogelijkheid open houden voor een uit breiding van het woonschepenbestand. De verwezenlijking daarvan hangt af van de financiële situatie van de gemeente. Niet-Amsterdammers zullen in elk geval geen faciliteiten krijgen binnen de Am sterdamse wateren. Verder zal nauwkeurig worden bepaald op welke plaatsen in de stad boten mogen liggen en zullen de erkende schepen aan sluiting krijgen op gas, licht, riolering en dergelijke. Dat zijn engie uitgangspunten uit de nota „wonen op het water”, die B. en W. van de hoofdstad hebben opgesteld. Vol gens B. en W. is het niet de bedoeling dat het woonschepenbestand zal worden ver minderd. Amsterdam telt op het ogenblik ongeveer 2.400 woonschepen, waarvan de helfh geen officiële ligplaats heeft, maar wel door de autoriteiten wordt „gedoogd”. De eisen waaraan die schepen moeten voldoen zullen worden gelijkgesteld met de eisen die voor woonhuizen gelden. In dit verband zal de hoofdstad bij het Rijk aandringen op subsidie ter verbetering van schepen die niet aan de eisen voldoen. De gemeente wil zo bereiken dat wonen op het water een volwardig alternatief wordt voor wonen op het land. Bewoners die hun schip, als het in te gebrekkige staat verkeert, vrijwillig ont ruimen zullen vervangende woonruimte MANAGUA. Ongeveer duizend man troepen, vliegtuigen en pantservoertuigen van president Somoza van Nicaragua hebben vanmorgen de aanval geopend op de stad Masaya, 32 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Managua. Masaya is een van de 24 steden die al wekenlang in handen zijn van de guerrillastrijders van het Sandinistisch Nationaal Bevrijdings- front. De banken baseren hun tarieven op die van de centrale bank en met name op het zogenoemde promessedisconto dat nu 8,5 procent is. De Nederlandsche Bank motiveert de discontoverhoging met „de stijging van de rentetarieven in binnen- en buitenland”. Met ingang van 6 juli geldt voor het wissel disconto een tarief van 7,5 procent. De voorschotrente is nu 8 procent en, zoals gezegd, het promessedisconto 8,5 procent. Tegen deze tarieven kunnen de banken bij de Nederlandsche Bank geld lenen. De vorige discontoverhoging is van 31 mei, ook toen ging het disconto met een half procent omhoog. Voor de geld- en kapitaalmarkt komt de verhoging niet onverwacht. Wel worden vraagtekens geplaats bij de hoogte van de nieuwe tarieven. Of de verhoging vol doende is, zal pas blijken als er nieuwe overheidsleningen zullen komen. Tot zo lang zal de opwaartse druk op de rente nog wel blijven. De radiozender van de sandinisten meldde vandaag dat de guerrillastrijders de kazerne van de Nationale Garde van Somoza in Jinotepe, 48 kilometer ten zuid en van Managua, in handen hebben. Voorts voeren de sandinisten aanvallen Uit op de kazerne van Rivas, maar volgens de regering zijn de aanvallen van de san- IJ1\ wijk groni ken. woni Verb ter d weg. van v maar rekei nings nade: resse Op Aruba is de Arubaanse onafhanke- lijkheidspartij, de MEP (Movimiento Elec toral di Pueblo) van Betico Croes, de grootste. Naar verwachting krijgt de MEP vier van de in totaal acht zetels waar Aruba recht op heeft, maar indien de MEP er ook in slaagt de achtste (rest)zetel te behalen wordt zij de grootste fraktie in het Antilliaanse parlement. Op grond hiervan zou Betico Croes de formatieop- dracht van de gouverneur kunnen krij gen. Betico Croes heeft bij meerdere gele genheden gesteld dat in de komende re geerperiode de onafhankelijkheid van Aruba een feit moet worden, iets wat de andere Arubaanse partijen toch wel wat snel vinden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Honderdzestig miljoen gulden die de Europese Gemeenschap had uitgetrokken voor Oeganda zijn nooit aan dit land overgedragen, uit angst dat de voormalige dictator Idi Amin het geld zou misbruiken. Dit heeft de directeur-generaal voor Ontwikkelingszaken van de EG, Klaus Meyer, vandaag bekend gemaakt op een persconferentie in Nairobi. Hij voegde hieraan toe, dat de EG op het moment bekijkt hoe het geld alsnog kan worden besteed in Oeganda. De economie van het land is na de acht jaar van Amin’s regiem totaal verwoest. DEN HAAG (ANP). De Centrale voor Middelbare en Hogere Ambtenaren bij overheid en onderwijs (CMHA) noemt de plannen van minister Wiegel van Binnen landse Zaken om de topinkomens bij de overheid te verlagen „een goedkoop ge baar”. Men vindt dat het verband met een inkomensbeleid ontbreekt, dat de maatre gelen niet alleen topambtenaren maar ook politieke en semi-politieke functiona rissen zal treffen en bovendien dat de voorstellen te weinig opleveren omdat het om betrekkelijk weinig mensen gaat. De CMHA noemt een logische structuur voor topinkomens bij de overheid wel aanvaardbaar. Maar daarover moet dan eerst redelijk overleg worden gepleegd, zo stelt de centrale. Het ministerie van Sociale Zaken heeft bekendgemaakt wat de gevolgen van het 1-julipakket zullen zijn voor de inkomens die niet door CAO’s worden bepaald. De eerste verhoging van het loon is met het oog op de prijscompensatie na 28 juni voor alle werknemers met hogere inko mens gebonden aan een maximum van 42 gulden per maand bruto per percent prijs stijging. Oudere werknemers die niet in een CAO vallen mogen onder bepaalde voor waarden vervroegd uittreden, zo staat in het niet-CAO-besluit dat een dezer dagen in de Staatscourant zal worden gepubli ceerd. formeerden en andere kerkgenoot schappen) blijken betrekkelijk weinig deel te nemen aan de meeste vrijetijds activiteiten. Zingen en musiceren wordt door hen echter juist weer vaak gedaan. AMSTERDAM (ANP). Amsterdam gaat orde scheppen in de on overzichtelijke situatie met betrekking tot woonschepen in de stad Er zullen maatregelen worden genomen om speculatieve handel in schepen en ligplaat sen tegen te gaan, en om het verschil tussen officieel erkende en zogenaamde „gedoogde” schepen op te heffen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Volksgezondheid stelt een uitvoerig on derzoek in naar de werking en bijwerkin gen van het slaapmiddel Halcion. Tot het onderzoek is besloten omdat bij het minis terie verschillende klachten over dit mid del zijn binnengekomen. Volgens een arti kel van de Haagse psychiater C. van de Kroef in het Tijdschrift voor Geneeskun de hebben duizenden gebruikers door Halcion psychische storingen. Een aantal artsen heeft het ministerie bericht, dat zich bij het gebruik van het middel angst- situaties, depressieve toestanden en overgevoeligheid voor geluid en licht voordoen. Zij willen het middel daarom niet meer voorschrijven. Volgens de fabri kant van Halcion, het Amerikaanse far maceutische concern Upjohn, is het mid del uitgebreid getest en zijn daarbij geen bijwerkingen van ernstige aard geconsta teerd. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 ri- De politie van het Zuidhollandse Pijnacker ging gisteren met geluidswagens door de gemeente, nadat een geopende zak vol medicijnen was aangetroffen in de buurt van een school. Een inwoner van Pijnacker had zijn ongebruikte pillen en poeders in een vuilniszak gedaan en deze langs de stoeprand gezet. De politie vreesde dat kinderen mogelijk hadden gesnoept van de medicijnen. Er zijn echter geen verontrustende meldingen binnengekomen. 1 een geringere belangstelling voor het door bomaanslagen geteisterde Spanje. Het aantal annuleringen voor reizen naar Spanje blijft zeer gering. „De vakantie is voor de Nederlanders heilig en wat er ook gebeurt, ze gaan toch”, zegt de woordvoer der van de ANWB. Het ANWB-steunpunt in Barcelona heeft geen extra-drukte gekend als gevolg van de bomaanslagen langs de kust. Overigens vrezen de horeca-exploitan- ten aan de Costa del Sol, die dit jaar gemiddeld 40 procent minder bezetting hebben dan vorig jaar, dat dit jaar ramp zalig gaat worden voor het toerisme aan de Spaanse zonnekust. De toeristen aan de Costa del Sol die de bomaanslagen niet van nabij hebben meegemaakt, blijven over het algemeen rustig, al is een aantal inmiddels toch naar het eigen land terug gekeerd. Touroperator D-Tours uit Amsterdam heeft eergisteren negen mensen, onder wie vier hartpatiënten eerder uit Spanje laten terugvliegen. Gisteren zijn nog eens twintig mensen op eigen verzoek voortij dig in Nederland teruggekeerd. De groep vandaag ter stembus St. Eustatius) was er slechts één kandida tenlijst ingediend, die van de Democrati sche Partij. Hier waren dus geen verkie zingen nodig en daarom hebben de Bo- venwinders de afgelopen weken carnaval gevierd. Dit carnavalsfeest had oorspron kelijk eind april moeten plaatsvinden, maar werd toen in verband met de verkie zingen voor de eilandsraad uitgesteld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er is een duidelijk verschil in de manier waarop rooms katholieken, protestanten en onkerkelij ken hun vrije tijd besteden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit ont dekt bij zijn onderzoek naar de leefsitua tie van de Nederlandse bevolking, waar van een rapport over de vrijetijdsbeste ding is uitgebracht. Karakteristiek voor rooms-katholie- ken is het doen aan gymnastiek, het bezoeken van revue, show en circus, het meedoen aan optochten, schaken en dammen, kaarten, dans- en disco-avon- den en trimmen. Activiteiten die rooms katholieken betrekkelijk weinig doen, zijn boeken lezen, tijdschriften en kran ten lezen en platen draaien.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4