IN HERFST PLAATSING PARKEERMETERS EN -AUTOMATEN 3 WIJSMULLER-SCHIP IN DE VAART Verlovingsring^ Prioriteit voor maatregelen in randgebieden burgerlijke stand yeriuv...»- E1 OBE VAN DER A Diefstal klok leidt tot twee vechtpartijen kort ijmondnieuws w. w w o ^reestraat Hli «b» I Stemming Afzwemmers in Sportfondsenbad Nieuw terrein Controleuses Fondsvorming BEVERWIJK Flexibel Voorwaarde Wethouder Captijn: „Goed overleg nodig over toewijzing NORON-huizen” Gevolgen streekplan voor Haarlem nog onduidelijk Harddraverij en kermis 6 19 7 9 JULI IJMOND VRIJDAG 6 1 3? ll IlliII V (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De discussie over de toelating van Haarlemse woningzoekenden in huizen die in de NORON-locaties worden ge bouwd zal zich hoofdzakelijk af- spelen in de stuurgroep Noorde lijk Deel Randstad. Dat is een door de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening in het leven geroepen overlegor gaan waarin Rijk, Provincie en gemeenten in dat gebied trachten de mogelijkheden van gemeem- ten met bouwgrond en de behoef ten van gemeenten met woning nood op elkaar af te stemmen. Raad onderschrijft noodzaak van betaald parkeren in stadscentrum ig 21.00 4.00 uur pstraaf jr „The en 21.15 (ADVERTENTIE) vrijdag ->■ door straties idweer vrijdag vrijdag ag t/m 0-23.30 ndweer vrijdag vrij- ur alle «straat vleester BEVERWIJK. In het Sportfondsen bad verwierven de volgende afzwemmers een zwemdiploma. Kleuterbrevet: Rody Bleyi, Sander Cornelisse, Stefan Dijkstra, Christo Fernee, Dave de Korting, Ferry Schotvanger, Thomas Spanjaard, Sander Wagter, Kevin Zwemmer. A-diploma: Simonne van Aarlen, Hans Bleyi, Lars Bosman, Pieter Bouwman, Ingrid Bult, Iris Dijkstra, Marco Dijkstra, Jos Groen, Matthieu Hendriks, Sander Heijkoop, Monique Heynen, Nicolette Hoeben, Marco de Jong, Hanneke Kester, Pascal Langbroek, Dennis Mooy, Erwin Peters, René Scholten, Eric Sminia, Davy Stam, Mario Taekema, Martijn Tholen, Susan Vaane, Claudia Verhoeff, Diana Withaar, Kees Wolken, Esther Zeeman. De raad heeft met dit ingrijpende voor stel ingestemd, omdat de noodzaak tot maatregelen dwingt en de tijd nu blijk baar rijp was voor besluitvorming, nadat er al jaren over verschillende voorstellen was gepraat. Verschil van mening ont stond er eigenlijk alleen nog over de door B. en W. voorgestelde fondsvorming uit de opbrengst van de parkeergelden. Aan dit fonds had het college in het schriftelijke voorstel aan de raad nog geen duidelijke bestemming gegeven, al gingen de ge dachten wel uit naar een bestemming ten behoeve van verbetering van de parkeer gelegenheid in de stad. De heer J. E. van Dongen van de PvdA vond dat de oude woongebieden rond het stadscentrum nu worden „opgezadeld” met de overlast van de langparkeerders. Hij betwijfelde of de weekmarkt wel zo’n belemmering is om ook op de Markt het prijsmechanisch parkeren in te voeren. „Prijsmechanisch parkeren” is de samen vattende kreet die men uitgevonden heeft voor het gebruik van parkeermeters en - automaten. De heer Van Dongen bepleitte dat na de invoering klachten maandelijks direkt in de verkeerscommissie worden besproken, zodat ook direct eventuele aanvullende maatregelen kunnen worden genomen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het betaald parkeren in nagenoeg het gehele stadscentrum van Beverwijk en de consequenties die dit heeft voor de randgebieden vanwege het „uitwijken” van de langparkeerders, was donderdagavond het belangrijkste on derwerp van de discussies in de openbare raadsvergadering. Zoals bekend was het voorstel van B. en W. aan de raad om 230 parkeermeters te plaatsen in tien straten en nog eens 622 parkeerplaatsen onder de werkingssfeer van acht automaten te brengen op Meer- plein, Beverplein en het parkeerterrein bij het Slangenwegje. Stationsplein en Markt blijven voorlopig nog beschikbaar voor vrij parkeren. Fietstocht. Vanuit wijk aan Zee start zaterdagmiddag 7 juli tussen 12.30 en 14 uur een recreatieve fietstocht door de duinen met tal van verrassingen. Inschrij ven en starten kan men bij Jan de Jong, Julianaweg 38 b in Wijk aan Zee. voorlichtingsfolder wordt de controleuse vermeld en af geheeld. Grote weerstand bestond er in de PvdA- fraktie tegen de fondsvorming. Dienaan gaande kondigde Van Dongen een wijzi gingsvoorstel aan. De heer J. W. G. Reijkers van D’66 onderkende ook de noodzaak van maatre gelen „hoe afschuwelijk die meters ook in het stadsbeeld zijn”. Volgens hem zouden de parkeermeters evenwel niet eerder in gebruik moeten worden genomen, dan wanneer ook het Stationsplein in de rege ling kan worden opgenomen en er dus een oplossing met de Nederlandse Spoorwe gen is bereikt. De heer Reijkers wilde het betaald parkeren ’s morgens pas om tien uur of om half elf uur in laten gaan tot uiterlijk ’s middags vijf uur en althans eerst met die tijden te experimenteren. Het te vormen fonds uit de meeropbrengst (meer dan de kosten) zou volgens de heer Reijkers vanzelfsprekend moeten worden gebruikt ten behoeve van parkeervoorzie ningen en dan uitsluitend ook in het cen trum zelf, waarbij zijn voorkeur volledig uitging naar een parkeergarage als enige effektieve oplossing. Dit raadslid wilde verder zo spoedig mogelijk een combina tie van de funktie parkeer- en milieucon- troleur. Als het nieuwe politiebureau aan de Laan der Nederlanden wordt geves tigd, waartoe de raad later zou besluiten, zou er naar zijn mening een hulppost voor de parkeercontroleurs in de Breestraat moeten komen. Ballonwedstrijd. Zaterdagavond om acht uur is er in Wijk aan Zee bij het VVV- kantoor op het Julianaplein een ballon wedstrijd, die muzikaal wordt ingeluid door Arion". Taptoe. Het muziekkorps St. Caecilia maakt zaterdagmiddag aanstaande vanaf één uur een rondgang door Heemskerk waarna op het Burgemeester Nielenplein een korte show wordt gegeven. Daarna - om twee uur - begint op dit plein een trampoline-demonstratie. De heer Reimes wilde het voorstel aan houden tot de nieuwe parkeergelegen heid bij de Wijckermolen is gerealiseerd ten behoeve van de NS-reizigers en het Stationsplein dus vrij komt. Met het plaatsen van de meters zou men zeker moeten wachten tot de Breestraat is gere construeerd. stad zou zeer betrekkelijk zijn, omdat in andere winkelcentra het prijsmechanisch parkeren al is ingevoerd of voetgangers gebieden zijn gecreëerd (Alkmaar, Haar lem), waardoor er in die zin van geen concurrentie meer sprake zou zijn. De heer C. Berghuis (CPN) noemde later Ca- stricum als concurrent. De invoering van het betaald parkeren zou nu wel een betere overlegsituatie met de Nederlandse Spoorwegen hebben be vorderd. Te verwachten is nu, dat er volgend jaar 170 parkeerplaatsen bij de Wijckermolen bij komen op grond van de Nederlandse Spoorwegen (park- and ride- voorziening). Vooralsnog wilde wethouder Kaebisch de begintijd op negen uur ’s morgens vast stellen, omdat die tijd bijna overal geldt en Beverwijk daarop geen uitzondering wil maken („het publiek is er aan ge wend”). Statistische gegevens op grond van ervaringscijfers zouden altijd nog tot een ander besluit kunnen leiden. Aan parkeergarages bleek wethouder Kaebisch nog helemaal niet te denken, „zo lang er nog zoveel mogelijkheden zijn voor uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen in de binnenstad”. PvdA-raadslid Van Dongen bleef toch huiverig voor deze fondsvorming, zeker nu VVD en D’66 het woord parkeergara ge hadden laten vallen. Via een amende ment wilde hij daarom vastgelegd zien, dat de raad jaarlijks over de besteding van het fonds kan beslissen en dat verbe tering van de woonomgeving (in het randgebied) daarbij de eerste prioriteit is. In overleg met de CDA-fraktie werd deze zinsnede later gewijzigd in „verbete ring van parkeervoorzieningen en samen hangende zaken”. Van Dongen had in zijn toelichting ook duidelijk gesproken over onder meer de inrichting van woonerven. Fraktiegenoot K. Vermeulen verklaarde principieel elke fondsvorming af te wijzen. CPN-raadslid Berghuis ondersteunde het voorstel van Reimes (CDA) tot uitstel. Die fondsvorming, die in de discussies zoveel aandacht kreeg, was eigenlijk een bijzaak. Hoofdzaak is de beslissing van de raad, dat tien straten en drie pleinen in het stadscentrum van Beverwijk in de herfst van dit jaar parkeermeters en - automaten krijgen met wat de pleinen betreft (automaten) een onbeperkte par- keertijd en in de straten (meters) een maximum parkeertijd van twee uren, al thans voorlopig. Tarief: twee kwartjes per half uur. ■I. 14307, Udozer” 11. 15564, ter”. ien-Zuid: 0-17.00 u. Tal. iging op mi, Sant en 13.00- 00-12.30 r toneel- zater- zater- evaart, 't door In het voorstel wordt gesproken over de aanstelling van voorlopig vier parkeer controleurs. Hij verzocht deze funktie ook open te stellen voor parkeercontroleuses, maar het college was hem al een slag vóór, want in de wervingsadvertentie en de Fondsvorming zou de raad niet op moe ten vatten als het creëeren van reserves voor onbekende doeleinden. „We zullen de V. d. erkda- mi 19.00- lag van 5. 'evallen- Brand- oord en GEBOREN: Nienke d.v. R. van de Waal en J. Terp- stra, Sultan d.v. M. Uzun en F. Karayazili, Joost, z.v. P. J. Mud en J. Z. van Winkel, Debby, d.v. P. Terbraak en O. E. P. Mid delkoop; Maria B„ d.v. A. Alfonso de Sande en N. Delgado Riva; Miguel A., z.v. M. Saavedra Corral en M. d. P. Rescalvo Vaquero; Leon J. z.v.H. L. Pichel en J. Mulder. ONDERTROUWD: J. Westgeest en E. M. Kosters; R. J. Holthus en M. S. Goedhart; J. F. H. Duf- free en L. I. Brouwer; I GEHUWD: I. Gueli en A. M. Bouweriks; W. A. C. Schellevis en M. J. Stoker; J. A. Sharrard en P C. Pinksterboer; W. J. Willems en T. D. M. Zwijnenburg; J. C. M. Jacobs en J. A. M. Meijer. OVERLEDEN: C. P. Half, 75 jaar, e.v. Admiraal; B. J. van Rixel, 87 jaar; M. van Bugnum, 72 jaar; J. Beekman, 77 jaar w.v. Kat; M. Middel koop 68 jaar; D. Brouwer, 57 jaar; C. J. Nijman, 75 jaar, e.v. Bierman. reg 177, Zeewijk- Maan- '00 uur A - Vrijdag ek, Wil- ur. Vrijdag n 27-29. de Staten. „Nergens staat precies waar eerst wordt gebouwd. Bovendien ligt er een Statenmotie die zegt dat gemeenten eerst open plekken bij de stedelijke be bouwing moeten opvullen. Wat moet ik van die uitspraken denken? Moeten we nu eerst open gaten in de stad vullen, of wordt er al snel bij Vijfhuizen gebouwd”, was de strekking van haar betoog. Een antwoord kon ook de wethouder niet geven. Volgens hem moeten de be langhebbende gemeenten in elk geval wachten tot alle opmerkingen van de Sta tenleden en de moties in het uiteindelijke streekplan zijn verwerkt. Dat duurt nog even, ambtenaren van de provincie gaan daarmee aan de slag. Ben Evers (PSP/PPR) was blij met de nadruk die Provinciale Staten op de be vordering van het openbaar vervoer heb ben gelegd. Zijn vreugde werd getemperd door verkeersdeskundige Zuidema van het gemeentelijk bedrijf Openbare Wer ken. „Door deze bouwlocaties aan te wij zen wordt een openbaar vervoersnet plak werk en ongelooflijk kostbaar.” Stads ontwikkelaar Hans Beekmans voegde daar aan toe dat de bij de Staten levende filosofie om het gebruik van de auto terug te dringen strijdig is met de nu vastge stelde plannen. „Je kunt wel wegen schrappen, maar dan moet je ook je be doeling met die woonplaatsen bezien. Dat is slecht gebeurd, ’t plan rammelt”. Wethouder Captijn had daarvoor al op gemerkt dat we met z’n allen leven in het begin van het tijdperk van de nadagen van de auto. Hij was niet helemaal onge lukkig met de keuze van Provinciale Sta ten voor openbaar vervoer en minder voor de automobiel. Wiebe Koster (PvdA) kondigde in de vergadering de komst van een nota van zijn partij aan. Die nota gaat over ver dichting van de bebouwing, waardoor volgens de PvdA’ers binnen Haarlem ge meentegrenzen nog tienduizend wonin gen gebouwd kunnen worden. De nota verschijnt dit najaar, aldus de sociaal democraat. 20.30 en u ma. t/ dag van rk, De zan 9-10 Over het tekort aan parkeerruimte bij de woonflats aan de Koudehorn zei de wethouder, dat er voor tachtig percent van de bewoners garages beschikbaar zijn in het woongebouw. Als er in de omliggende straten sprake zou zijn van aperte onbillijkheden ten opzichte van enkele bewoners, dan zouden er vele mo gelijkheden zijn om in speciale gevallen ontheffingen te verlenen. In het algemeen legde de wethouder de nadruk op een flexibele toepassing van de systemen, op elk moment aan te passen aan gebleken behoeften of bezwaren. Dat zou ook gel den voor te nemen maatregelen in de randgebieden: naar behoefte en op grond van de ervaringen. 20 ii- ans de Namens de meerderheid van de CDA- fraktie sprak de heer H. E. M. ter Horst zich uit vóór het voorstel van B. en W. „Geen plezierige oplossing, maar de mid denstand is er wel mee gebaat”, aldus zijn mening. Dit raadslid wilde ook de Kloos terstraat in het prijsmechanisch parkeren betrekken, omdat anders de winkelstand in deze straat de dupe wordt van de lang parkeerders. Wethouder Kaebisch, die het voorstel van B. en W. moest verdedigen, kon met genoegen vaststellen, dat de meerderheid in de raad overtuigd was van de noodzaak van het parkeerplan, dat absoluut niet bedoeld zou zijn om met de opbrengst van het betaald parkeren de gemeentekas te spekken. Ook dat zou de raad hebben erkend. In antwoord op mevrouw Salverda merkte hij op, dat de ervaringen elders leren, dat er maar ten dele sprake is van een verschuiving van de parkeerdruk, omdat een gedeelte van de parkeerbe- hoefte wordt opgeheven (men komt niet meer met de auto naar het centrum, maakt gebruik van openbaar vervoer, fietst of loopt, etc.). Het ongebreideld toe laten van parkeren in de binnenstad met sloop van panden ten behoeve van het parkeren zou niet in overeenstemming zijn met het beleid van de frakties die deel uitmaken van het college. De schade aan de koopfunktie van de De WD-fraktie achtte zich daarom ge noodzaakt ook tegen het voorstel tot prijs mechanisch parkeren te stemmen, hoewel men daar wel vóór zou hebben gestemd als het WD-amendemenf op de fondsvor ming was aangenomen. Dat maakte de uitslag van de stemming verwarrend. Het resultaat was nu, dat de heren Reimes (CDA) en Berghuis (CPN), alsmede de WD-fraktie tegen het invoeren van het prijsmechanisch parkeren stemden, maar die beslissing van de WD moet wel gezien worden tegen de achtergrond, dat de bur gemeester niet eerst de amendementen over de fondsvorming in stemming bracht. Die zouden daarna in stemming komen, maar voor de WD was het toen een onmogelijke zaak geworden om for meel tegen het prijsmechanisch parkeren te hebben moeten stemmen en dan een wijzigingsvoorstel in te dienen inzake de fondsvorming. De fraktie trok daarom dit voorstel in. Bleef over het wijzigingsvoor stel van de PvdA, dat toen evenmin de steun van de WD-fraktie kon krijgen. Ook de heren Reimes en Berghuis stem den tegen, terwijl de heer Vermeulen van de PvdA uitdrukkelijk aantekening wilde dat hij principieel tegen elke fondsvor ming is. Maar het voorstel kreeg wel de steun van het CDA en werd dus aange nomen. aan 45, 16 jr., tnuiden, ■enduin- gehele üd, vrij- 19 en ■gen 24 16 j. „The leorge, indaag 16 j ?erstr.> 16 j- :ory of Formeel mogelijk juist, maar met niet zo’n gunstig uitpakkend resultaat bracht burgemeester A. J. Hubers eerst het voor- zoals de Graaf Jansstraat. Wethouder F. Kaebisch bracht daar later tegen in, dat met name in die Graaf Jansstraat maar gedeeltelijk parkeermeters zullen worden geplaatst en dan juist niet bij de woonbe- bouwing. Het WD-voorstel bleef het fonds te bestemmen voor een doel „rechtstreeks verbonden met uitbreiding en verbetering van parkeervoorzieningen in de binnen stad” („en daaronder verstaan we meer dan het stadscentrum”). stel tot het invoeren van prijsmechanisch parkeren in stemming en niet de amende menten op het voorstel tot fondsvorming. gelden uit het fonds hard nodig hebben voor parkeervoorzieningen, de her-inrich- ting van woonstraten, enzovoort. Elk jaar zal het fonds daar aan op gaan en er zal nog wel geld uit de gemeentekas bij moe ten”. De randgebieden zouden daarbij de hoogste prioriteit genieten. Mevrouw A. Salverda-van der Kar zet te namens de WD-fraktie veel vraagte kens bij het voorstel en meldde dat haar fraktie alleen met het voorstel akkoord zou kunnen gaan als de verzekering wordt gegeven dat de parkeergelegen heid in de binnenstad wordt uitgebreid. Daarvoor zou het te vormen fonds moe ten worden besteed. Dienaangaande diende zij een wijzigingsvoorstel in. De heer K. G. Reimes van het CDA, maar niet sprekend namens de gehele fraktie, was tegen het voorstel. Het zou extra kosten betekenen voor mensen die in het centrum werken en de naam van Beverwijk als koopcentrum voor de streek niet ten goede komen. Bij de Kou- de-horn zou er te weinig parkeerruimte zijn voor de bewoners en het zou onder meer ook een verhoging betekenen van de woonkosten in de nabij gelegen straten, akcafé. rk, K. kdagen Zee en Een i.15 u. norgen 13, tel. Is Phil- lerk en Van- Groen-1 ioor de Pierre o, Zwe- De „Super Servant 1”, het uiterst geavanceerde zwaar-transportschip van Bureau Wijsmuller is 4 juli in gebruik genomen na de doopplechtig heid in de Japanse hoofdstad Tokio waar het schip is gebouwd door de werf Sumito. Het schip is 139 meter lang, 32 meter breed en heeft een holte van 8,5 meter en een laadvermogen van 13.500 ton. Belading van het schip kan plaatsvinden via de roll/on-roll/ off methode maar ook via de float/on- float/off methode omdat het schip ho rizontaal afzinkbaar is, zodat het dek zich 6 meter onder het wateroppervlak bevindt. Het schip wordt momenteel in gereedheid gebracht voor het eerste transport van Japan naar het Midden Oosten. Het zusterschip, de „Super Servant 2” komt naar verwachting eind augustus van dit jaar in de vaart. Wethouder Kaebisch had geen moeite met het jaarlijks door de raad beslissen over de besteding van de gelden uit het fonds. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De diefstal op klaarlichte dag van een wandklok bij V D in de Grote Houtstraat heeft donderdag tot twee vechtpartijen ge leid. Een 24-jarige Haarlemmer pro beerde met klok en al weg te wande len, maar dat pikte een verkoopster niet. Ze probeerde de man tegen te houden. Deze rukte zich los en kwam te vallen. Daarbij viel de klok op de grond kapot Vervolgens rende de man naar buiten, waar hij tegen een passerende vrouw opbotste. Een 20- jarige voorbijganger, die dacht dat de vrouw beroofd werd, greep de vluch tende dief en de tweede trek- en duw- partij volgde. De klokkendief ging er opnieuw vandoor. Hij werd uit eindelijk aangehouden in zijn woning aan het Groot Heiligland. i, Sant- js Hen- Aan de orde in de commissie was de behandeling van het streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied (ANZKG) die Provinciale Staten net achter de rug hebben. Met name de talloze ingewikkelde en na soms niet altijd even duidelijke compromissen in de Staten aangenomen moties bepaalden de discussie in de Haar lemse raadscommissie. CeMeale vraag was: Wat zijn de gevolgen vooY Haarlem van die streekplanbehandeling'Zioor de Staten? Zoals bekend hebben Provinciale Sta ten gekozen voor twee bouwlocaties voor de NORON-stad: Bij Hoofddorp en ten zuiden van Vijfhuizen. Op die twee plaat sen moeten ongeveer evenveel woningen verrijzen, in totaal zo’n vijftienduizend. Raadslid Léonie Broersen (CDA) vond enige onduidelijkheid in de besluiten van In de raadscommissie voor ruimtelijke ordening van Haarlem zei wethouder Paul Captijn (D’66) donderdag: „We kun nen niets afdwingen bij de gemeente Haarlemmermeer. Dat doen we dan ook niet, want we hebben geen bestuurlijk been om op te staan. Goed overleg in de stuurgroep is veel belangrijker”. reaweg, ag 9.30- :aterdag [concert *er in ’t HEEMSKERK. De jaarlijkse kermis wordt dit jaar gehouden op woensdag 5, donderdag 6 en vrijdag 7 september op het braakliggende terrein aan de Bach- straat, dus niet op het parkeerterrein bij de sporthal aan de Maerelaan. Dat terrein is dit jaar niet beschikbaar in verband met woning- en winkelbouw. De traditionele kortebaandra erij is op donderdag 6 september en zoals gebruike lijk in de Marquettelaan. De wedstrijden beginnen om twee uur. 4) 15.30 iterdag rgen 24 I 19 en 16 j. 1.15 u: „Por-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7