Wetgeving gebrekkig bij bestrijding fraude iE Eerste vier verdachten Haarlemse bouwfraude voor rechtbank achtergrond snan ES Dl EL R. Zolang er maar facturen zijn. DE SNELLE, STILLE EN EKONOMISCHE DIESELS VAN FIAT. FIAT 70 JAAR DIESELERVARING. iE L m Haarlemse officier over valse bouwfacturen 55 55 Het grote spel rond de Haarlemse bouwfraude Stroman Omzetbelasting Geweld 8 IJMOND 9 JULI 19 7 9 VRIJDAG 6 N” I £3 of »rd in n Voor dieselexpert Fiat was de benzinemotor de enige belangrijke konkurrent bij de ontwikkeling van een hypermoderne diesel voor personenwagens. Het resultaat is een snelle, stille en ekonomische dieselmotor. 2,5 liter. Standaard 5-versnellingsbak. Vermogen 53 kW (72 DIN pk). Top 150 km/p.u. (Van onze verslaggevers) HAARLEM. Er viel een be klemmende stilte in de propvolle zittingzaal van de Haarlemse rechtbank toen officier van Justi tie mr. C. P. A. C. van Riel zijn eisen had uitgesproken tegen een installateur en drie onderaanne mers. De raadslieden van de vier mannen, die verdacht worden van valsheid in geschrifte in ver band met de Haarlemse bouw fraude, toonden zich verbaasd. President mr. J. A. van Hasselt van de arrondissementsrecht bank wilde nadere vragen stellen aan de aanklager. „Misschien kunnen we eerst even schorsen, ik ben bekaf”, suggereerde deze. sHLÏESÊsër Vandaar dat de aanklager in de Haar- Gevangenisstraffen van anderhalf tot drie jaar geëist wegens valsheid in geschrifte riem IS !ïi (ADVERTENTIE) I ene kant een gebrekkige wetgeving en, aan de andere kant, door onvoldoende coördinatie tussen de uitvoeringsinstan ties. Bestrijding van fraude waarvoor de vier verdachten de eersten in een lange rij van twintig in het arrondisse ment Haarlem terechtstonden is te vens zo moeilijk omdat al dan niet met behulp van stromannen een besloten vennootschap zo gemakkelijk kan wor den opgericht dan wel opgekocht. De besloten vennootschap wordt in die ge vallen gebruikt als een instrument om verhaal van premies en belastingen af te schermen. dan vraag ik u alle factoren mee te laten wegen voor deze man, die in de donkere jungle van de bouwwereld terecht is ge komen”. VS De officier van Justitie begon zijn al gemene requisitoir met de mededeling dat de zaak aan het rollen werd gebracht door een brief van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid aan de ministers van vijftig procent van het loon bestaat uit sociale premies en loonbelasting. de man, die hij ook als initiatiefnemer van de fraude bestempelde. De verdachte, ei genaar van een aannemingsbedrijf, zou als tussenpersoon meegewerkt hebben aan het richten van valse facturen aan een Heemskerks bedrijf, die afkomstig waren van het bedrijf van de vierde man die gisteren terechtstond, een 38-jarige aan nemer uit Drachten. Tevens zou hij valse facturen van het bedrijf van de Hoofd dorpse installateur voor de dekking van zijn eigen onkosten hebben aangewend en zou hij een bedrag van 650.000 niet heb ben betaald aan omzetbelasting. Het Soci- FRANS NYPELS MARIA SCHLICHTING „Naar mijn mening zijn dit de kleinen en blijven de groten buiten schot”, aldus Boers. Hij betoogde dat er in juridische zin sprake was van een noodtoestand, doelend op de handelwijze van zijn cliënt. „Grote aannemersbedrijven staan achter al deze kleine mannen. Die zijn handiger, onmisbaarder en hebben meer macht. Ik denk dat er een rem op gezet wordt als met enthousiasme die mensen aangepakt zouden worden”, aldus Boers, die een straf bepleitte gelijk aan het voorarrest. Zijn opmerkingen vielen niet in goede aarde bij de officier. „Tijdens het verhoor heeft de verdachte gezegd dat hij wel namen van grote mannen kon noemen, maar dat niet wilde”, zo antwoordde hij boos. De raadsman van de installateur, tegen wie anderhalf jaar gevangenisstraf werd geëist, verklaarde nog eens dat zijn cliënt de feiten had toegegeven en achtte deze wel bewezen. Hem restte nog te spreken over de strafmaat. „In ’76 is mijn cliënt een zaakje in zonweringen begonnen, dat hem meteen bij de handen is afgebroken”, aldus mr. Van der Blom, die schetste hoe een ander begon de facturen van de ver dachte te gebruiken. „Zijn positie ver slechterde alleen maar doordat de aansla gen van de omzetbelasting steeds hoger werden”, aldus mr. Van der Blom, die benadrukte dat de verdachte bijvoorbeeld de ƒ16.000 die hij voor facturen had ge kregen geheel in de zaak had gestopt. Hij bepleitte een straf gelijk aan het voorar rest en een voorwaardelijke gevangenis straf. De 38-jarige aannemer uit Drachten was gisteren de enige die niet voetstoots bekende dat hij had geweten dat uitge schreven facturen wellicht vals zouden zijn. Bij herhaling werd hem gevraagd of hij niet wist of er voor het in rekening gebrachte ook werk was geleverd, maar de verdachte hield vol daar geen idee van te hebben. Ook hij zou, volgens de tenlas telegging, valse facturen hebben uitge schreven die bij andere bedrijven werden gebruikt. Evenals in de zaak tegen de Hoofddorper bleek dat de 37-jarige Haar lemmer te maken had gehad met deze aannemer, die door de officier van Justi tie eveneens als stroman werd gekwalifi ceerd. „Een ruim betaalde stroman”, al dus Van Riel, die de ontkenningen van de verdachte niet kon rijmen met het feit dat deze onder meer een auto had geaccep teerd toen hij ontdekte dat er iets niet in de haak was met de facturen. Volgens de tenlastelegging zou het Sociaal Fonds Bouwnijverheid door het uitschrijven van valse facturen ƒ2,3 miljoen aan inkom sten hebben gederfd, terwijl aan de fiscus nog bijna ƒ740.000 aan onzetbelasting verschuldigd is. Mr. Raaymakers, raadsman van de ver dachte, weet de problemen van zijn cliënt aan diens onervarenheid en bestreed het requisitoir van de officier op juridische gronden. „Het lijkt wel alsof u van de strafgriffie het verkeerde dossier heeft gekregen”, repliceerde de cynische Van Riel. „Ik wil geen voorbeeld stellen, ander half jaar gevangenisstraf is gewoon wat er volgt hetgeen gepresteerd is". De Haarlemse rechtbank doet donder dag 19 juli uitspraak. Imp. Leonard Lang b.v., Daniël Goedkoopstraat 9, 1096 BD Amsterdam, Tel. (0201-9248 88? Toch een zorgelijke toestand voor X. Want straks zal uit de boeken van de hoofdaannemer blijken dat hij het kar wei heeft geklaard voor ƒ600.000. Dat ziet de belastinginspectie ook, de SFB komt er eveneens achter. Zij zullen X manen om de belasting en premies af te dragen aan de diverse potten. Maar dat kan X niet, om de doodeenvoudige reden dat hij die belasting en premies niet inhoudt. Doet hij dat wel dan krijgt hij geen personeel. Hij zit dus met een gat in zijn boekhouding. Aan de ene kant in komsten van 600.000 en nauwelijks uit gaven, pakweg ƒ200.000 voor perso neelskosten aan zijn vaste kern die wel volgens de CAO vangt. Hoe moet X dat gaatje dichtnaaien? lisatie. De een doet timmerwerk, de an der grondwerk, een derde verricht uit sluitend betonvlechtwerk. Het perso neelsbestand is in vergelijking met de vette jaren ’60 sterk uitgedund leeg loop kost immers geld. De meeste onder nemers hebben een vaste kern van vak bekwaam kader aangehouden. Door die ontwikkeling is er nog iets veranderd: in de bouw wordt, zoals dat heet, tegen woordig veel in regie gedaan. De hoofd aannemer, de man die het project heeft geworven, stelt materiaal beschikbaar, onderaannemers leveren de mankracht. Terug naar het voorbeeld. De hoofd aannemer heeft geen specialisten voor bijvoorbeeld het betonvlechtwerk. Hij gaat op zoek naar een onderaannemer die in dat onderdeel wél gespecialiseerd is. Er zijn er vier, die allen happig zijn. Hij bedingt de laagste prijs bij bedrijf X. Die krijgt de opdracht. Voor 600.000. In tien weken moet het karwei geklaard zijn, lukt dat niet dan betaalt X een boete. Maar X heeft slechts een kleine vaste kern. Voor deze job zal er meer man kracht moeten worden aangetrokken. Vakbekwame mensen willen best bij X aan de slag, maar dan moet X een fikse prijs voor hun arbeidskracht betalen. Dat kan alleen via zwarte lonen. Doet X dat niet, dan krijgt hij geen mensen en komt het karwei niet op tijd klaar. De eerste draad in de bouwfraude wordt zichtbaar. Zwartwerkers krijgen boven het maximum van de CAO extra geld, dat eigenlijk afgedragen behoort te wor den voor loonbelasting en sociale pre mies. Niet alles natuurlijk, een deel van die penningen stopt X in eigen zak. We praten nu al over veel geld, want rond die, nogal overstuur, de zaal verliet. Van Riel had dit feit opgehaald, zo bleek, om aan te geven dat de verdachte ook bij een andere gelegenheid geweld en intimidatie zou hebben gebruikt. „De ambtenaren die daarbij betrokken zijn, durven geen aan gifte te doen uit angst voor represailles”. I Raadsman Van Wijk van de verdachte was het op geen enkel punt met de aankla ger eens. Hij schilderde zijn cliënt af als een rechtlijnig en eenvoudig man die door een ongelukkig noodlot in de hele affaire terecht is gekomen. Van Wijk bepleitte ontslag van rechtsvervolging. „Zo niet, HAARLEM. Een onontwarbare kluwen informatie in vier dagvaardin gen. Vage, dikwijls onhoorbare, informatie uit de mond van de verdachten. Een getuige-deskundige die bij zijn toelichting vergat dat de microfoon er is om in te spreken. Op de perstribune in het Haarlemse gerechtsgebouw werden de gezichten steeds somberder. aal Fonds Bouwnijverheid zou ƒ800.000 aan premies hebben gederfd door de vals heid in geschrifte en medeplichtigheid daaraan. Raadsman mr. Boers schetste de onder aannemer als een man die uit alle macht tracht op respectabele wijze zijn zaak op te zetten en aanzien te verwerven. Evenals Van Wijk wees hij nadrukkelijk op het loon- en prijsbeleid in Nederland, dat pro blemen schept voor de aannemers. Daar bij doelde hij op de hoge netto lonen die betaald moeten worden, terwijl hij tevens het fiscale klimaat in Nederland hekelde. (Vervolg van pagina 1) Het beeld dat Mr. Van Riel in zijn algemene requisitoir over de bouwwe reld schetste is met de aangehaalde cita ten niet compleet. De officier van justitie betrok in zijn opsomming van omstan digheden die in de bouw tot fraude zou den kunnen leiden ook het in die wereld gangbare systeem van boeteclausules. De boeteclausule houdt in dat de hoofd aannemer zijn werk volgens contract tijdig moet opleveren, vóór of op een afgesproken datum. De officier van Justitie: „Evenwel, een tekort aan vak bekwaam personeel kan met zich bren gen, dat dat in gevaar komt. Onder die omstandigheden is ook de goedwillende hoofdaannemer een willig gesprekspart ner voor de malafide onderaannemer. Het zelfde geldt dan ook, als iets vanzelf sprekends, voor de onderaannemer, die dan bereid moet zijn het werk zwart te laten doen”. Bestrijding van premie- en/of belas tingfraude wordt, zo liet Mr. Van Riel doorschemeren, bemoeilijkt door aan de De 30-jarige Hoofddorpse installateur die gisterochtend als eerste voor de recht bank verscheen, kon weinig toevoegen aan hetgeen in de dossiers over hem werd vermeld. Diverse malen kregen de presi dent van de rechtbank en rechter J. W. Westenberg nul op het rekest. De verdach te kon geen antwoord geven op vragen omtrent de grootte en hoeveelheid van op naam van zijn bedrijf uitgevoerde wer ken. De 38-jarige Haarlemse aannemer zou een volmacht hebben om werk voor de man aan te nemen. Deze kon slechts meedelen dat hij per week 500 aan loon kreeg, hoewel hij de ten laste gelegde feiten niet ontkende. Van Riel noemde de Hoofddorper een stroman. Maar wel een die bewust meewerkte aan het uitschrij ven van de valse facturen en die ook niet slechter werd van deze zaak. Volgens de tenlastelegging zou de installateur 600.000 schade hebben toegebracht aan de fiscus en zou hij, door het uitschrijven van valse facturen waarmee andere be drijven zwarte lonen konden wegwerken, er toe hebben bijgedragen dat aan het Sociaal Fonds Bouwnijverheid 1,6 mil joen te weinig aan premies werd afge dragen. Op de vraag van de president in hoever re er sprake is van een gecoördineerd beleid van het Openbaar Ministerie ten aanzien van dit soort misdrijven, ant woordde hij een kwartier later ontwij kend: „Ik weet wel dat mijn collega’s uit andere delen van het land belangstellend de afloop volgen. Maar ik kan daar in het openbaar niet meer over zeggen”. De offi cier liet het achterste van zijn tong niet zien. Toch lieten zijn betogen en eisen tegen de vier verdachten weinig aan dui delijkheid te wensen over. Ging de verte genwoordiger van het Openbaar Ministe rie in een algemeen requisitoir dieper in op de achtergronden van de Haarlemse bouwfraude, de betiteling waaronder de zaak de historie in gaat, in de aanklachten tegen de vier terechtstaanden afzonder lijk zette hij gedetailleerd uiteen hoe de gang van zaken volgens het Openbaar Ministerie geweest moet zijn. Daarbij be steedde de officier het meeste aandacht aan een 32-jarige Haarlemse aannemer. Had de verdachte ’s ochtends tegenover de rechtbank betoogd, dat hij slechts een tussenschakel vormde in het ten laste ge legde, Van Riel noemde de man een van de initiatiefnemers en eiste drie jaar ge vangenisstraf, de hoogste eis tijdens deze zitting, die de eerste is van een reeks, aangezien er nog zestien verdachten voor de Haarlemse rechtbank zullen ver schijnen. De Haarlemse bouwfraude, waar al de ze verdachten bij betrokken zouden zijn, is gebaseerd op een grootschalige uitwis seling van facturen van bouwbedrijven. Daardoor zouden de ontvangers van de facturen deze kunnen gebruiken om de Ionkostenpost voor hoge zwarte lonen mee te dekken, terwijl tevens sprake is van het niet-afdragen van sociale premies aan het L Sociaal Fonds Bouwnijverheid en van het niet-betalen van omzet- en loonbelasting. Volgens de Haarlemse officier van Justi- E tie is met de zaak een bedrag van ruim 18 miljoen gemoeid. ren er in en tegen de muur bibbert een kleine man die als laatste schakel zijn aandeel niet weg kon schuiven”. Zo sim pel ligt dat. Komen werd bij het tweede aspect van de bouwfraudezaak, de ontduiking van de omzetbelasting oftewel de BTW, de Belasting Toegevoegde Waarde die al tijd op de consument drukt, de laatste schakel in het fiscale proces. We hebben gezien dat onderaannemer X facturen heeft gekregen van baas A. Voor gele verde goederen en/of diensten. Altijd inclusief BTW. In dit geval 18 procent: de lieve som van ƒ72.000. Volgens de door X ingevulde factuur (of een hand langer, maakt niet uit in feite) van A gericht aan X heeft X dus 72.000 BTW betaald. Een grap natuurlijk, maar het staat wel op papier. Dus is het zo. Als X, de belangrijkste onderaanne mer dus die het betonvlechtwerk doet voor de hoofdaannemer, zijn omzetbe- lastingstaten invult voor de inspecteur staat daar op gemeld dat hij 18 procent van ƒ600.000 - ƒ108.000 in rekening heeft gebracht aan de hoofdaannemer. Logisch want voor dat bedrag heeft X het werk aangenomen. Hij moet dus 108.000 afdragen. Nee, zo ligt dat niet. X mag aftrekken wat hij zelf al aan BTW betaald heeft, dus de fake-18 procent die hij betaald heeft over de fake-facturen tot een bedrag van ƒ400.000 ƒ72.000. De inspecteur gaat er namelijk vanuit dat de onderaannemers, die de facturen hebben geleverd, die BTW betalen. Dub belop hoeft niet. In feite zijn dit de hoofdstromen in de Haarlemse bouwfraude. Iedereen kan begrijpen dat dit spelletje via allerlei kanalen kan worden doorgespeeld als er maar facturen zijn. Eentje is er de klos, de laatste schakel die zijn boeken niet „rond” kan krijgen. De broer van de verdachte, een 37-jarige Haarlemse aannemer, stond gisteren ook terecht op verdenking van valsheid in geschrifte, medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte en het doen van een onjuiste aangifte omzetbelasting. Van Riel eiste tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf tegen „Tot zover hetgeen ik wil opmerken ten aanzien van de omstandigheden die mede-bepalend geweest' zouden kunnen zijn voor de fraude in de bouwnijver heid”, besloot de officier van Justitie de schets van een wereld waar kennelijk zoveel miljoenen in een administratieve handomdraai van eigenaar kunnen ver wisselen. „Waaraan ik, opdat ik niet ver keerd zal worden begrepen, uitdrukke lijk toevoeg, dat de onderhavige fraude alle proporties te buiten gaat In de Haarlemse bouwfraudezaak is ruim 18 miljoen niet terechtgekomen waar die thuishoren. Door manipula ties met facturen is ƒ7 miljoen niet afgedragen aan omzetbelasting (BTW - Belasting Toegevoegde Waarde). Er is minstens ƒ11 miljoen niet betaald aan loonbelasting en AOW-premie, terwijl bijna 7 miljoen niet is afgedragen aan sociale premies aan het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Hij gaat op zoek naar facturen en naar mensen die de facturenx enige realiteits waarde kunnen schenken. Bedrijf A le vert ze blanco. Een tikmachine erbij, zodat het net echt lijkt. Op die facturen laat X tikken dat A hem goederen en/of diensten geleverd heeft. Alleen op pa pier dus, niet in het echt. Zo vult hij een gat van f 400.000. A. schuift zijn aandeel door naar anderen, want anders loopt hij straks tegen de lamp. Er ligt immers een factuur die ooit bij de belastingin spectie op tafel zal komen. Een van de verdedigers in de bouwfraudezaak ver beeldde de gang van zaken heel treffend. Hij zei: „Het is een doodlopende straat, de manschappen van de FIOD marche- Financiën, van Justitie en van Sociale Zaken waarin de malafide praktijken in de bouwnijverheid uit de doeken wer den gedaan. De SFB doelde daarbij op werkgevers in de bouw, zo liet Mr. Van Riel weten, die een gewoonte maken van het ontduiken van de plicht tot afdracht van loonbelasting en sociale verzeke ringspremies. De officier: „In de brief sprak de SFB over de toenemende mate waarin deze ontduiking als hoofdactivi teit van de bedrijfsvoering wordt toege past". lemse bouwfraudezaak probeerde aan te tonen dat de vier verdachten die giste ren terechtstonden hun in zijn ogen frauduleuze handelingen tot systeem verheven hadden. Behalve in het arron dissement Haarlem meldde de SFB ook bouwfraudes elders in het land. Op een vraag van de president van de recht bank, mr. J. A. van Hasselt, of er nu sprake was van een landelijke coördina tie bij het opsporen van deze strafbare feiten, bleef de officier van Justitie het antwoord schuldig. Gebrek aan mensen speelt bij het bundelen van deskundig heid ter bestrijding van fraude een be langrijke rol. Er is gewoon te weinig mankracht om allerlei zaken tot op de bodem uit te zoeken. In de Haarlemse zaak hebben 16 specialisten maanden gewerkt om de fraude te ontrafelen. Tijdens de zitting bleek waarom. De verdachten beschik ten veelal over een gebrekkige admini stratie en zo die er al was waren er allerlei constructies bedacht om de zaak af te schermen. Gelukkig liepen er voldoende fiscale en sociale verzekeringsdeskundigen in het gerechtsgebouw rond die best bereid waren tot een sobere toelichting op de technische kanten van wat de Haar lemse bouwfraude wordt genoemd.1 Uit de dagvaardingen, de verhoren en de requisitoirs van de officier van Justitie, M- P. A. C. van Riel, aangevuld met de toelichtingen van de experts van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst (FIOD) en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) komen gelukkig toch voldoende gegevens bloot om de contouren op te trekken van een spel waarmee miljoenen gemoeid zijn, die eigenlijk in gemeenschapspotten had den moeten vloeien. Dat gebeurde niet. Hoe kon dat? een fictief voorbeeld maakt iets duidelijk van de wijze waar op sommigen in de bouwwereld zich gemeenschapsgeld zouden kunnen toeëigenen. Het bestuur van het ziekenhuis „Welte vreden” heeft na lang aarzelen het be sluit genomen om het oude pand te ver ruilen voor een torenflat in de maagde lijke polder aan de stadsrand. Een aan nemer heeft een begroting gemaakt die het stichtingsbestuur aanspreekt: kos ten 24 miljoen. Contractueel wordt vastgelegd dat het nieuwe ziekenhuis anderhalf jaar later zal worden opgele verd. Zijn concurrenten staan paf. Hoe kan de collega dat bouwen voor de prijs van ƒ24 miljoen? Dit is de inleiding tot een denkbeeldige transactie, nu volgen wat naakte feiten. Door het inzakken van de bouwbedrij- vigheid de laatste jaren zijn er veel klei ne bedrijven over de kop gegaan, ande ren redden zich door een strenge specia- Tegen de 32-jarige onderaannemer werd de gevangenisstraf geëist wegens valsheid in geschrifte, waarbij de aan- klachten waren gestoeld op vier facturen, die elk een voorbeeld waren van een grote reeks uitgeschreven rekeningen. „Toen F een bedrijf werd overgenomen, vroeg de 1 vorige eigenaar aan de verdachte of er nog afnemers waren voor facturen. Afne mers”, zo benadrukte Van Riel. „De ver- I dachte heeft toen ƒ4000 ontvangen van een ander bedrijf. Van dat geld heeft hij t 2000 zelf gehouden, de andere helft ging e naar het bedrijf dat de facturen blanco en getekend meegaf”, aldus de officier. De verdachte zou ook een belangrijke vinger in de pap hebben ^gehad in het bedrijf van de 30-jarige installateur uit Hoofddorp, die gisteren eveneens voor - moest komen, terwijl hij ook zelf valse facturen aan bedrijven zou hebben gegeven. Volgens de officier zou de 32-jarige aan nemer de fiscus voor ƒ2,2 miljoen te kort hebben gedaan, zou hij ƒ1,7 miljoen aan sociale premies niet hebben afgedragen en eveneens 850.000 aan omzetbelasting niet hebben betaald, hetgeen op een be- drag van in totaal ruim 4 miljoen neer komt. De officier van Justitie wees er voorts op dat de verdachte bovendien niet afke rig zou zijn van het gebruik van geweld en intimidatie. Daarvoor is deze overigens tijdens het voorarrest door de Amster damse rechtbank veroordeeld. Toen Van Riel in zijn requisitoir nog eens inging op dit aspect, kon de verdacht'1 zich niet langer beheersen. „Daarvoor ben ik al veroordeeld, daar heb ik mijn straf al voor gehad”, aldus de onderaannemer •2 OtESEl

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9