BELEGGINGSBELEID AAN DE KAAK GESTELD 53 STAND HYPOTHEEKRENTE Nieuw onderzoek oliebestrijding ie- Subsidie voor Verplaatste boom blijft vaak leven Argumenten voor sluiting IHC onvoldoende Opdracht voor bouw ministerie beurs deze week schoenindustrie 3 Hoogste kantoorflat van Europa 3 5*1 I B en W Amsterdam: 13 19 7 9 ECONOMIE JULI ZATERDAG 7 1 3 I I 4 (Van onze redactie economie) UTRECHT Een groep werknemers die zich „veront rust” noemt en sinds een jaar kritiek levert op de beleggin gen van de FNV, heeft het begeggings beleid van de grootste vakbond in ons land opnieuw aan de kaak gesteld. Jj Hl leden Verontruste beschuldigen FNV-top (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 6 juli 1979. Naam Bank: Trein in Zweden A.B.N. Amrobank helft goedkoper Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank >S. uw Dat geld zal voornamelijk worden ge- de Interesse in Shell houdt aan tie ft 9,84 9,52 9,84 9,52 9,5 9,2 9,5 9,2 te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Centrum bank Westland Utrecht/standaard no-risk 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 1 2 2 leiding ervan essentiële gegevens te heb ben achtergehouden aan de ruim een mil joen aangesloten leden over het gevoerde beleggingsbeleid. Zo zouden er twee jaar verslagen in omloop zijn van het Gemeen schappelijk Beleggingsfonds, waarin on der meer de gezamenlijke weerstandskas- sen van enkele FNV-bonden zijn onderge bracht: een voor de vakbondsleiding en een voor de gewone leden. In het ledenverslag over 1977 zouden de banden met de Duitse vakbeweging en de Duitse vakbondsbank nog wel staan ver meld, terwijl deze volgens de verontrusten In hun kritiek zeggen B. en W. dat door het ontbreken van een cijfermatige onder bouw, de conclusies van de Verschure- directie niet getoets kunnen worden. Ook zijn B. en W. het niet eens met de constate ring van de directie, dat Verschure de slechtste uitrusting heeft binnen het IHC- bedrijf. Om die reden vinden zij de ge raamde investerings behoefte van 75 mil joen gulden veel te hoog. Volgens B. en W. ligt in de verbreding van het assortiment een belangrijke mo gelijkheid voor Verschure, maar in de nota van de directie wordt daar niet over gesproken. B. en W. brengen in herinne ring dat Verschure vroeger een breed scala van produkten produceerde en dat de „know how” daarvoor nog steeds aan wezig is. B. en W. wijzen erop, dat recentelijk twee grote orders naar andere IHC-vesti- gingen zijn gegaan, en zij vragen zich af „waarom niet een deel van het werk aan Verschure is toegewezen”. Door de slui ting en het uitstralingseffect ervan zullen 1.250 arbeidsplaatsen verloren gaan. „Dit betekent een verder afkalven van de toch al moeilijke werkgelegenheidssituatie be noorden het IJ”, aldus B. en W. 9,5 9,5 9,5 9,5 9,9 9,9 9,52 9,52 9,84 10,11 10,14 10,53 9,62 9,62 9,88 9,58 9,58 10,05 10,50 9,52 9,52 10,11 10,38 10,14 10,53 9,62 9,62 9,88 9,58 9,58 10,27 10,72 De verontrusten, die gistermiddag in Utrecht een persconferentie gaven, ver wijten de vakbondsleiding dubbelzinnig heid. Zo heeft het FNV-beleggingsfonds het afgelopen jaar aandelen in de Amro bank gekocht, terwijl de leden enige tijd geleden werden opgeroepen hun gelden van de Amro-bank af te halen. Ie reizen goedkoper geworden. Het lage tarief geldt alleen voor de periode van maandag tot en met donderdag en op zaterdag. De reden is dat op die dagen de meeste treinen een veel lagere bezettings graad hebben dan op vrijdag en zondag. Als echter gezinnen van minstens drie betalende passagiers van de trein gebruik maken mogen zij het lage tarief betalen. „Wij hopen hiermee te bereiken dat gezin nen de auto laten staan en de trein nemen. Dat brengt het voordeel mee van een grotere verkeersveiligheid en een lager brandstofverbruik”, aldus een ZS-woord- voerder. (Van onze beursmedewerker) Door een vrije dag op woensdag was voor Wall Street de afgelopen week in twee helften verdeeld. De eerste helft zette slecht in. De tweede helft bleef op dat niveau hangen. Hierdoor gingen in de eerste vier dagen 7 punten verloren. Amsterdam ontleende steun aan de vas te stemmingen voor Koninklijke Petro leum en Unilever. Hierdoor bleven de verkopen op de lokale markt gering van omvang, maar aan de andere kant wa ren ook voor het gros van de beurs de kopers gering in aantal. De koersver schillen bleven daardoor klein en de stemming was enigszins verdeeld. De Amerikaanse beleggers tobben nog steeds met het energievraagstuk, dat hen zwaar op de maag ligt, omdat het een van de belangrijkste levensbehoef ten, het autorijden, bedreigt. President Carter, die het topberaad in Tokio met een vakantie wilde afsluiten, zag hier van af en vloog regelrecht naar zijn land terug om deze week, donderdag, in een grot radio- en televisierede het Ameri kaanse volk nog eens duidelijk te maken hoe het zich in de komende tijd van olieschaarste moét gedragen. Maar woensdag werd de toegezegde rede onverwacht af gemeld. Volgens de één wegens ziekte, maar volgens de an der omdat de problemen zo immens groot zijn dat de president er veel meer tijd voor nodig heeft om ze enigszins begrijpelijk op papier te zetten. Maar hierdoor neemt de ontevredenheid over Carters beleid zienderogen toe en be reikte deze week een soort climax die regelrecht dreigt uit te lopen op een soort crisissfeer binnen de Amerikaanse regeringstop. Dit onprettige gevoel drukte Wall Street deze week maandag direct al 8 punten terug, nadat juni zeker niet on gunstig was afgesloten. De index van Dow Jones is in die maand met 20 pun-. ten gestegen, maar grotendeels door be roepsaankopen vanuit de hoek van de institutionele beleggers, die daarmee zijn opgehouden zodra de julimaand aanbrak. Het wachten is nu op de winst cijfers over het tweede kwartaal en daarmee over de eerste helft van 1979 DEN HAAG (ANP). Het Rijksinsti- tuut voor Zuivering van Afvalwater on derzoekt een nieuw middel dat gebruikt kan worden voor het bestrijden van uit tankschepen weggestroomde olie. Ge bruik van dit bestrijdingsmiddel leidt er toe, dat de op het water drijvende olie geheel oplost, aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat. In de praktijk is inmiddels gebleken dat enerzijds en de grote beslissingen inzake de olievoorzicning anderzijds. Verder hoopt men meer inzicht te ver krijgen in het conjuncturele beloop en het inflatiegedrag, want beide kunnen van belang zijn voor het rentebeloop, dat tot dusver in 1979 weinig houvast heeft gegeven. En zolang de rente hoog staat, zal het moeilijk zijn de aandelenkoersen van Wall Street op een hoger niveau te brengen. het middel bevredigend werkt. Het onder zoek van het RIZA zal zich dan ook vooral richten op schadelijke bijwerkingen voor het milieu. v Het middel wordt momenteel op effecti viteit getest. Onder toezicht van het Hoog heemraadschap West-Brabant wordt 400 ton olie bestreden, die de tanker Simplon verloor, nadat het schip op 28 juni bij dichte mist in de Eendracht (tussen Gre- velingen en Oosterschelde) op een zand bank liep. De actie is gisteren voltooid. Men is bezig om de laatste resten weg te werken, van een laag olie die zich over een lengte van 5,5 kilometer ter hoogte van de brug van Tholen tegen de Brabantse en Zeeuwse oevers heeft afgezet. gen Het ier- In een eerste reactie noemen B. en W. de sluiting al onaanvaardbaar. De jongste brief is mede namens de andere betrok ken gemeenten Zaandam, Oostzaan, Pur- merend, Landsmeer en het provinciale bestuur van Noord-Holland opgesteld. 9,2 9,2 9,25 9,5 9,4 9,75 9,25 9,25 9,5 9,25 9,25 9,2 9,6 9,2 9,2 9,5 9,75 9,4 9,75 9,25 9,25 9,5 9,25 9,25 9,4 9,8 ide mg t u tn? IUI- Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank AMSTERDAM (ANP). De slui ting van Verschure is ook vanuit be drijfseconomisch gezichtspunt niet te rechtvaardigen. Dit schrijven B. en W. van Amsterdam in een uitgewerk te reactie op een nota van de directie van IHC, waarin wordt voorgesteld de Amsterdamse werf van IHC te sluiten. >p- EN lijk 10,03 10,03 10,12 10,12 10,65 10,65 lijk 10,03 10,30 10,46 10,46 10,65 10,65 Daarbovenop komt nog eens een bedrag van ongeveer 40 miljoen gulden voor werktuigkundige en elektrische installa ties, liften en roltrappen. De opdracht van ruim 22 miljoen gulden voor de werktuig kundige installaties klimaatregeling en verwarming gaat naar Van Harn in Veenendaal. De elektrische installaties ten bedrage van 12 miljoen zullen worden geleverd door Croon en Co in Rotterdam. OTIS in Amsterdam en Schindler in Den Haag leveren de liften en hijsinstallaties. Over de aard van de beveiligingsvoor- zieningen die in het ministerie zullen wor den aangebracht, wilde een woordvoerder van het ministerie van Volkshuisvesting zich niet uitlaten. Wel zal ook bij dit minis terie in de kelder een noodzetel worden ingericht. Eind 1984 moet de nieuwe be huizing van Buitenlandse Zaken worden opgeleverd. Hoewel aandelen Koninklijke onge twijfeld ook steun ontleenden aan de krachtige houding van het Britse pond, was die steun voor Unilever vrijwel overwegend. Het aandeel liep deze week 5,- op. Beide fondsen waren bepalend voor het beursbeeld in Amsterdam. Met uitzondering van een drukke en zeer positieve claimhandel voor Amev deed de rest van het Damrak weinig. De dage lijkse koersbewegtngen beperkten zich veelal tot halve guldens verschil en dan nog tegengesteld vaak aan de ontwikke ling van de vorige dag. Maar voor de aandelenemissie van Amev bestond gro te belangstelling. Op een theoretische waarde van 1 klommen de claims gaande weg tot circa 1,50 op, terwijl het aandeel opliep van ƒ82 tot ƒ87. Het schaarse bedrijfs nieuws was gemengd van aard. Het voornemen van de Lantana-groep een bod uit te brengen op aandelen Tilburg- se Waterleiding bracht de koers omhoog van ƒ525 op ƒ600. Daarentegen moest Ceteco van 205 op 195 terug door de zware schade in Nicaragua geleden en liet Leidse Wol de koers van 180 op 150 vallen door de forse winst- en divi- dendverlaging in het afgelopen boek jaar. Schuitema kon echter na de koers stijging van de vorige week nog eens 9 doorlopen wegens een winstverdubbe- ling in de eerste vier maanden van dit jaar. Pakhoed en Hagemeijer waren 5 ho ger. Daarentegen moest Verenigde Ma chinefabriek Stork verder terug van 44 op 39. Door geruchten over een nader hand inderdaad doorgevoerde disconto- verhoging hervatte de obligatiemarkt la ter in de week de afbrokkeling. De tariefsverlagingen zijn mogelijk ge worden door een recent besluit van de Rijksdag, het parlement, een nieuw alge meen vervoersbeleid te gaan voeren. Daarmee werd het uit 1963 daterende be leid afgeschaft dat ervan uitging dat de spoorwegen financieel zichzelf moesten bedruipen. Dat beleid ging toch al niet op, want de spoorwegen bleven verlies lijden, vorig jaar nog ruim 525 miljoen gulden. De regering hoopt dat de drastische tariefs verlagingen de financiële situatie zelfs zullen verbeteren. Voor het geval dat dit niet gebeurt heeft zij de spoorwegen een extra subsidie van circa 37 miljoen gulden voor het komende begrotingsjaar toege zegd. Op grond van het nieuwe systeem kun nen passagiers een jaarkaart kopen tegen een bijzonder voordelig tarief. Een kaart tweede klas kost slechts 75 kronen (onge veer 35,-) en voor eerste klas 115 kronen (ongeveer 53,-). Zij zijn zonder afstands- beperking en geven recht op veertig pro cent reductie op de reeds met zo’n vijftig procent verlaagde ritprijs. De Zweedse spoorwegen verkochten in de eerste tien dagen van de voorverkoop al zestienduizend van deze jaarkaarten. „Wij hopen dat de nieuwe tarieven het reizigersaanbod aanzienlijk zullen doen groeien. Aangezien een dergelijke drasti sche tariefsverlaging in geen enkel ander land is vertoond tasten wij in het duister over het eventuele resultaat”, verklaarde een woordvoerder van de spoorwegen. Reducties voor retours worden niet meer gegeven. Daarentegen zijn alle enke- het roer in Engeland overnam, is het Britse pond op de internationale valuta markten, maar vooral tegenover de dol lar, gaan stijgen. Deze week kwam het pond op een peil dat sedert juli 1975 niet meer is voorgekomen. Dit kwam mede door geruchten als zouden in het Engel se deel van de Noordzee nieuwe belang rijke olievondsten zijn gedaan. Dit bracht zoveel vertrouwen dat grote bui tenlandse banken op ruime schaal En gelse obligaties begonnen aan te kopen. (Van onze redactie economie) TILBURG. Het bedrijfschap voor de schoenindustrie krijgt van het ministerie van Sociale Zaken een subsidie om het opleidingsprobleem m de branche te verbeteren. De subsi die ten bedrage van 510.000 gulden wordt verleend voor een tijdvak van drie jaar. Dit laatste nam niet weg dat Ameri kaanse beleggers ook deze week weer grote aandacht hadden voor aandelen Koninklijke Petroleum. Zowel op Wall Street zelf als regelrecht via tussenkana- len als Zwitserland werden deze week de aandelen Koninklijke opgekocht waar door het fonds zijn al weken aanhouden de opmars onverminderd voortzette. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Dat betekende dagelijks nieuwe record- standen sedert een groot aantal jaren. De mijlpaal van 150 werd praktisch bereikt, wat opnieuw een verbetering van een drietal guldens was in vergelij king tot vorige week. In internationale beleggingskringen worden kennelijk grote verwachtingen gekoesterd van het winstvermogen van de Koninklijke Shell waarvan volgende maand het tweede kwartaal resultaat bekend wordt gemaakt. Maar ook de Amerikaanse olieaandelen blijven het als groep in Wall Steet goed doen. Zij zijn praktisch ook de enigen die zich krachtig tegen de baisse-tendensen van die beurs kunnen verzetten. Behalve aandelen Koninklijke lagen deze week ook de aandelen Unilever weer vast in de markt. Hieraan liggen echter meer politieke factoren ten grondslag. Sedert Margareth Thatcher 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar ARNHEM (ANP). Gemiddeld 90 procent van de volwassen bomen die de Heidemij heeft verplant, heeft die operatie overleefd. Onder bepaalde omstandigheden kan zelfs voor de volle 100 procent worden gegaran deerd dat de boom niet zal doodgaan, aldus het blad „Heidemij-kontakt” in een terugblik op tien jaar bomen ver planten. Zoals te verwachten was hebben thans vrijwel alle banken zowel voor de 1 en 5 jaar vaste rentevoet hypotheken het rentepercentage op 9,5 gebracht. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Nog deze maand zal de directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst de Holland- sche Beton Maatschappij (HBM), een dochter van de Hollandsche Beton Groep, de opdracht gunnen voor de bouw van het nieuwe ministerie van Buitenlandse Zaken. Met de bouw van het ministerie is een bedrag van ruim 106 miljoen gulden gemoeid. dubieuze banden in het jongste jaarver slag niet meer zijn terug te vinden. De verontrusten vinden dat de banden met de Duitse vakbeweging en dier bank, de Bank für Gemeinwirtschaft, moeten worden verbroken. Deze vakbondsbank is mede-eigenaar van de aan het NW ver bonden Hollandse Koopmansbank en heeft, zo luidt de kritiek van de verontrus ten, onder meer leningen verstrekt aan Argentinië voor de bouw van onderzeebo ten en aan een Braziliaanse atoommaat- schappij. Een woordvoerder van de FNV beves tigde gisteren dat er inderdaad twee jaar verslagen in omloop zijn van het beleg gingsfonds: een intern verslag en een voor de leden. Dit ledenverslag, dat nog moet verschijnen, zou evenwel nauwelijks ver schillen van het interne verslag. Hij ont kende dat er financiële banden bestaan met de Duitse vakbeweging. „Die bestaan niet. Dat hebben we al twintig keer ge zegd, maar ze gaan gewoon door”, aldus een door de verontrusten geïrriteerde FNV-woordvoerder. bruikt voor het ontwikkelen van scho- lings- en bijscholingsprogramma’s. Het is de bedoeling dat opleidingsmogelijkhe den worden geschapen voor alle niveaus. Voor de primaire opleiding zijn reeds in strumenten aanwezig in het leerlingstel sel, zoals dat wordt uitgevoerd door de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie (VAS). Voor de voortgezette opleiding wordt in samenwerking met de VAS gezocht naar mogelijkheden bij de School voor Be roepsbegeleidend Onderwijs in Den Bosch. Een speciaal ingestelde begelei dingscommissie is van mening dat aan gezien de problemen in de sfeer van direct produktiepersoneel zich het sterkst doen voelen aan de primaire opleiding voor rang moet worden gegeven. STOCKHOLM (ANP). Zweden heeft de spoorwegtarieven twaalf jaar teruggezet in een poging de staatsspoorwegmaatschappij een instelling voor het volk te maken en niet voor de staat. Op 12 juni zijn de tarieven met ruwweg de helft verlaagd. Dat was een onderdeel van het totaalpakket dat de regering had ontworpen om de mensen uit de auto te krijgen en daardoor te besparen op de olie, die Zweden moet importeren. Dit jaar hoopt men de 10.000ste boom een nieuw plaatsje in ons land te geven, waarmee volgens het blad het succes van de bomenbank is geïllustreerd. Uit de inmiddels opgedane ervaring is duidelijk komen vast te staan dat bomen met een grotere diameter dan 25 tot 30 centimeter moeilijker verplaatsbaar zijn. Daarbij zijn ook enkele factoren als boomsoort, grondsoort, leeftijd en wortel gestel van invloed. Volgens Heidemij-kon- ‘c,kt heeft men vee ral in het begin te grote bomen willen verplanten, waardoor het „aanslagpercentage” vaak teleurstellend- laag lag. De Heidemij wijst erop dat voor zover mogelijk de bomen een of twee groeisei zoenen op de komende verplanting moe ten worden voorbereid, hetgeen de aan- slagkansen vergroot en de groeistagnatie doet verminderen. De „verplantshock” is dan kleiner. De te verplanten bomen worden vaak weggehaald langs wegen die worden gere construeerd, of als bomen zo dicht op elkaar staan dat uitdunning verantwoord of zelfs noodzakelijk is. Omdat het aanbod van volwassen bo men daalt en de vraag steeds groter wordt, heeft de Heidemij een eigen kwe kerij aangelegd, waar inmiddels bomen met een doorsnede van 10 tot 15 centime ter staan. Bovendien beschikt de bomen dienst van de Heidemij al enige tijd over een registratiesysteem van eventueel be schikbaar komende grote bomen: de bo menbank. Na 10 jaar bomendienst is volgens de Heidemij duidelijk dat de bevolking het verplanten en daarmee het behoud van grote bomen uiterst positief waardeert. Dit niet in de laatste plaats door het snelle effect dat op het gebied van de van de groenvoorziening wordt bereikt bij het plaatsen van een reeds volgroeide boom. uw, sla financ.o graag :h rei uwen j n midde eerste i de wet es door verz. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. De verontrusten, een groep van in totaal 120 mensen, die zegt het beste met de FNV voor te hebben, beschuldigen de FNV- Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank 9,5 9,75 9,75 9,75 9,9 9,9 Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. i Een plaatje van de Britse indus triële topfotograaf Len Dance van de top van Euro pa 's hoogste kantoorflat, de l 200 meter hoge Nationale West- I minster Bank To- wer in Londen. De fotograaf was g boven de flat uit- I gehesen in de I bak van een hijs- g kraan, waarvan de voet zichtbaar /s op het dak van I de flat.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13