MP IRECTEUR VN AFDELING RECHTEN VAN DE MENS „Het kan best zijn dat we afgeluisterd I wórden” min door Kati David Van der Stoel Frustrerend Politieke wandkleedjes W tan iat icht. an Een van de belangrijkste en meest omstreden posten in de wereld van de Verenigde Naties wordt door een Nederlander bekleed. De 45-jarige Theo van Boven is sinds twee jaar directeur van de in Genève gevestigde afdeling van de rechten van de mens. Van Boven valt dus de twijfelachtige eer te beurt om voor de hoogste autoriteit op het gebied van mensenrechten door te gaan. Het lijkt alsof de rechten van de mens steeds meer in het gedrang komen. Uit alle delen van de wereld komen berichten over martelingen, onderdrukking, vermoorden van mensen of soms hele volksstammen. Amnesty Interna tional heeft handenvol werk om te rapporteren waar en hoe de mensenrechten worden geschonden. Bij de Verenigde Naties zijn er speciale organen, die zich met die mensen rechten bezighouden. Zo is er een commissie, waarin onlangs oud-minister Max van der Stoel zitting heeft genomen. Zo is er ook een VN-afdeling voor de rechten van de mens. Aan het hoofd van dit instituut staat de Nederlan der Theo van Boven. Onze correspondente in Genève, Kati David, had een gesprek met hem. *5 M. van der Stoel Theo van Boven zwaar onder druk L ide net «ie iste fel. j het hal, imer, ners. ■den. Unie is besloten om het rapport niet te bespreken”. Hoe is uw relatie met de Argen tijnen? „Ik heb veel goede relaties met Argentijnse ballingen, maar de be trekking met de autoriteiten zijn zeer moeilijk. Je zit met een dilem ma als indernationaal ambtenaar omdat je met alle landen contacten moet onderhouden. Maar soms zijn er omstandigheden die je werk zo belemmeren dat het niet meer mo gelijk blijkt om effectieve contacten te handhaven”. „Maar in gevallen waar levensge vaar of de vrijheid in het geding is, richten we ons tot de secretaris generaal van de Verenigde Naties in de hoop dat hij nog wat kan bereiken via diplomatieke kanalen. Dat gebeurt in dringende, uitzon derlijke gevallen. Bijvoorbeeld als je weet dat een gevangene zeer ern stig ziek is en dreigt te sterven door onvoldoende medische zorg”. „In sommige gevallen heeft dat succes, maar dat moet vertrouwe lijk blijven. Het is ook moeilijk pre cies vast te stellen want je weet niet of het door het optreden van de secretaris-generaal of door anderen kwam, actiegroepen zoals Amnesty International, of regeringen die be middelen”. bloeid. Door „arpilleras” te kopen kun je die mensen helpen”. „Ik vind dat je geen ontwikke lingshulp moet geven aan de autori teiten van landen die repressie be drijven en de rechten van de mens op grove wijze schenden. Ik denk in dit verband evengoed aan het leve ren van wapens aan repressieve re geringen, als aan het economische systeem van landen waar grote on rechtvaardigheden heersen. Lan den waar je de economische mach ten steunt op een manier die vaak ten nadele van de sociale belangen van de meerderheid van de bevol king gaat”. „Dit neemt niet weg dat je de allerarmsten in de landen moet steunen. Maar dat kan dan beter niet via regeringskanalen gebeuren maar via bijvoorbeeld de kerken of de NOVIB. Bepaalde ontwikke lingsorganisaties of VN-instellingen zoals de Unicef kunnen dat werk soms ook goed doen. Aan de andere kant kan je via ontwikkelingssa menwerking positieve ontwikkelin gen steunen, zoals in landen waar gestreefd wordt naar meer sociale rechtvaardigheid en naar meer par ticipatie van alle lagen van de be volking in het politieke, sociale, eco nomische en culturele leven. Al met al vind ik het onderdeel ontwikke lingssamenwerking een van de be tere hoofdstukken van de nota”. s en )ing „Nederland is nu weer lid van de commissie voor de rechten van de mens en ex-minister Van der Stoel zal ons land daarin vertegenwoordi gen. Ik vind het plezierig dat Neder land weer die verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Die commis sie is nog steeds het bekendste en centrale orgaan en heeft de breed ste taak. Ik geloof dat Van der Stoel een gelukkige keuze is omdat be kend is dat de rechten van de mens hem ter harte gaan en hij als oud- minister moreel en politiek gezag heeft”. Wat vindt u van de recente nota over mensenrechten en buitenlands beleid die aan de Tweede Kamer is gepresenteerd en waarin gespro ken wordt over de relatie tussen mensenrechten en hulpverlening? age, )nd. part van i ka ner, van i de pen ede c.v. on- nb. rap ■en. of s werkt. „Ze hebben veelal betrek king op familiehereniging, persoon lijke problemen en vooral in La- tijns-Amerika op vermiste familie leden. Mensen schrijven ook vaak over de situatie in gevangenissen. In sommige landen kan je vanuit de gevangenis schrijven, in andere niet. Soms krijgen we hele dossiers binnen over moord en doodslag, arrestaties op grote schaal, religieu ze discriminatie, over etnische dis criminatie en dergelijke.” „Veel verrassingen komen wij niet tegen. In de meeste gevallen bevestigen ze het patroon van schendingen dat al bekend is. Toch kunnen er zaken op tafel komen waar we in het Westen niet bij stil staan, zoals de discriminatie van de autochtone bevolking: de indianen in Noord- en Zuid-Amerika en de inheemse bevolkingen van de eilan den in de Stille Oceaan”. „De brieven die binnenkomen worden op een vertrouwelijke lijst geplaatst, met een korte samenvat ting. De lijst wordt naar de leden van de commissie voor de rechten Oeganda heeft enorm geleden onder de terreur van Amin. Tienduizenden Oegandezen sloegen op de vlucht, zoals deze mensen aan de grens met Soedan. Een demonstratie van Chileense vrouwen, die in Nederland wonen. Het was een solidariteitsactie in Den Haag met dertig vrouwen, die in Chili in hongerstaking gingen uit protest tegen het feit, dat ze niet weten, waar hun mannen en familieleden gebleven zijn. van de mens gestuurd en voorge legd aan een werkgroep om na te gaan of het wijst op een systema tisch patroon van schendingen. De betrokken regeringen worden inge licht en om commentaar gevraagd. We gaan niet in op de inhoud; als VN-secretariaat moeten wij dat overlaten aan de beleidsorganen. Alleen zij kunnen beslissen of er sprake is van een systematisch pa troon van schendingen”. „Als wij iedereen een persoonlijk antwoord zouden willen geven, zou den we een staf van ongeveer hon derd mensen nodig hebben, terwijl we hiervoor maar een paar mensen beschikbaar hebben. De achter standen zijn enorm. We hadden ge hoopt die op te heffen door een computer, maar nog af gezien van de onpersoonlijkheid van computer- antwoorden, duurt het in de bu reaucratie van de VN jaren om ver nieuwingen in te voeren”. Hoe vindt u het als zigeuners en dienstweigeraars uw kantoor bin nen komen vallen? Van Boven: „Ik probeer altijd iedereen te ontvangen. Ik vind het ook een welkome afwisseling naast de formele gesprekken met diplo maten. De informatie die we zo krij gen is belangrijk voor het werk dat we doen. Maar ik kan ze lang niet altijd concreet helpen want we zijn geen hulporganisatie. Dergelijke problemen vallen onder dezelfde klachtenprocedure als de brieven. Als de schendingen niet flagrant en systematisch zijn worden ze niet geselecteerd door de werkgroep”. Twijfelachtig, omdat hij vaak ge frustreerd is door de moeizame pro cedures, het zware administratieve apparaat en vooral de politieke pressie die bij het explosieve onder werp mensenrechten nog sterker is dan in andere organen van de Ver enigde Naties. Van Boven kan veel minder concreet werk doen dan hij zou wensen. Daarvoor is hij te zeer gebonden door de souvereiniteit Van de 46 lidstaten van de commis sie van de rechten van de mens, waarvan de leden om de drie jaar wisselen zonder dat de politieke sa menstelling veel verandert On danks dat is het de afgelopen twee jaar toch gelukt om naast Israël, Zuid-Afrika en Chili ook een aantal andere landen in de beklaagden bank te krijgen. Zo is de absolute stilte rondom Oeganda, Equatori- aal-Guinee en Cambodja verbro ken. Een persoonlijk succes voor Van Boven? Ongetwijfeld niet al leen, maar zeker is wel dat hij er in tegenstelling tot anderen die derge lijke posten bekleden niet voor te rugdeinst om zich vijanden op de hals te halen. Oeganda is na zoveel jaar einde lijk via een vertrouwelijke proce dure op de zwarte lijst gezet. Heeft dat ergens toe geleid? „Ik sta vanuit verschillende hoe ken onder druk. Dat werkt frustre rend, maar het kan niet anders om dat de Verenigde Naties een organi satie is waarin de regeringen de dienst uitmaken. Met als gevolg dat vaak andere belangen dan de rech ten van de mens overheersen”. „Ik kan hier op kantoor niet alles zeggen wat ik wil. Het kan best dat we op dit moment afgeluisterd wor den. Ik ben in wezen in mijn werk geen vrij mens. Ik kan ook lang niet altijd die mensen aantrekken die ik zou willen kiezen. Je kunt ook niet de initiatieven nemen waarvan je vindt dat ze nodig zijn”. „Een andere frustratie is dat ik te veel administratieve taken heb en dus gauw het gevoel krijg dat ik niet met de realiteit werk. Trouwens, je vraagt je af of we ons niet te veel met irrelevante zaken bezig houden”. „Er bestaat behoefte aan een au toriteit die niet afhankelijk is van politieke besluitvorming van rege ringen en toch met gezag zou kun nen optreden. Daarom vind ik dat er een hoge commissie voor de rech ten van de mens moet komen. Zo’n voorstel speelt al heel lang, maar er is te veel oppositie vanuit Oost-Eu- ropa en de Derde Wereld om een duidelijke meerderheid te krijgen. Zolang het er niet van komt moeten we naar andere middelen zoeken, zoals het oprichten van nationale en regionale commissies voor de men senrechten. Je kunt niet alles inter nationaal doen en soms is een regio nale behandeling een goede manier om interventie van grote mogend heden te verminderen.” Maandelijks komen er tussen de twee- en drieduizend brieven bin nen bij de afdeling waar Van Boven „Het is ook erg belangrijk dat de VN rechtstreeks in contact kan tre den met mensen. Ik ben zelf in Chili geweest. De ontmoetingen met le den van de junta hadden hoofdza kelijk het karakter van een beleefd heidsbezoek. We voerden inhoude lijke gesprekken met rechters, mi nisters, gevangenisautoriteiten en het hoofd van de veiligheidsdienst. Daarnaast hebben we ex-gevange- nen ontmoet en mensen die gemar teld zijn, familieleden van vermiste personen, vakbondsmensen, kerke lijke leiders en vele anderen”. Bij u thuis heeft u een affiche hangen waarop staat: Pinochet, waar zijn de 2000 vermisten Krijgt U daar veel reacties op? „Ja, tot een onderzoek en het uit brengen van een rapport. Wij heb ben de zaak echter nog niet afgeslo ten, want ons mandaat is pog niet afgelopen. Maar de situatie in Oe ganda is inmiddels wel veranderd. De vraag is nu: moet je er een punt achter zetten of moet je doorgaan en je met het verleden bezighou den? Vanuit humanitair opzicht mogen de zaken niet onder de tafel worden geschoven, hoewel het mo gelijk is dat een beleidsorgaan als de commissie voor de rechten van de mens daar om politieke redenen anders over denkt”. „Dat is vooral zo bij een land als Oeganda dat zelf lid van de com missie is. Voor Uruguay geldt dat ook. Dan hebben ze zelf een stem om mee te spreken en te lobbyen. Maar ook als ze zelf geen lid zijn, kunnen ze vaak veel bereiken via bevriende landen die het wel zijn. Zo was er een openbaar rat port van de commissie over Cambodja. Dank zij de gemeenschappelijke be langen van o.a. China en de Sovjet- „Er wordt weleens een opmer king over gemaakt. Zo van: moet dat nou. Of: wat betekent dat. Die opmerkingen komen overigens evenzeer van Westerse zijde. Ook de wandkleedjes, de z.g. „arpilleras” die ik uit Chili heb mee gebracht geven nogal eens aanlei ding tot commentaar en bieden een goede gelegenheid om over de situa tie te discussiëren”. „De „arpilleras” worden gemaakt door de vrouwen van vermisten en werklozen. Ze bespreken een the ma, zoals hongerstaking of recht op informatie en werken dat uit in poli tiek geïnspireerde wandkleedjes. De traditionele manier van hand werken is weer helemaal opge- De omvang van „de dwaze moeders op de Place de Mal in Buenos Airos. Elke donderdag zin de zwijgende moeders (ook na de wereldkampioenschappen voetbal) bij elkaar. Ze willen weten wat er met hun familie en vrienden is gebeurd, die zijn weggehaald door het Argentijnse bewind. Pinochet

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17