SCHEVENINGEN VOORLOPIG DE LAATSTE n Stichting:„We hebben! stank voor dank gehad SPFFÏ7AAT TNT EB content 11 r VERWACHTINGEN JAARVERSLAG PASSIEF maakwerk van je vakantie als: KRITIEK ir nige ler- zen! 7 ZATERDAG 7 JULI 19 7 9 - telexiste (Door Fred Klaver) DEN HAAG. Eén ding is na alle verwikkelingen rond de Ne derlandse casino’s duidelijk: er zullen voorlopig geen nieuwe speelgelegenheden bij komen na Zandvoort, Valkenburg en straks Scheveningen. De Nationale Stichting Casinospelen heeft in een recordtijd drie legale speel huizen uit de grond gestampt, maar naast alle bewondering voor deze prestatie overheerst het grote ongenoegen bij parlement en regering over de wijze waarop de casinostichting uit de start blokken vloog en voortdurend over alle wettelijke bepalingen heen raasde. bel 023-323215 uitzendbureau Tijd van bezinning voor casino’s nu aangebroken 5.788 ig 10 790 1.063 Casino-directeur Nico de Rooij: opstappen of een baan als op passer? ■engst 841,- 1.865 408 itraat c, Ds. :ater- uur. zon uur, ndag ■cerk, <erk, Ver- enst, Toen de stichting vorig jaar geheel te gen alle regels in haar jaarverslag opstel de. gebaseerd op een wetgeving die er nog niet eens was (een nieuwe wijze van hef fing van kansspelbelasting) waardoor de balans een veel te gunstig beeld kreeg, deelde een woordvoerder van de Raad mee dat dit niet ongebruikelijk is. De afgetreden voorzitter van de Raad komt nu met de mededeling: „We hebben de stichting gezegd, hoe halen jullie het in je hoofd om de accountant zo’n jaarverslag te laten goedkeuren” De Raad heeft zoals gezegd scherpe kritiek geleverd op de hoge kosten van de casino-opening in Valkenburg. Maar ook de Raad kreeg geruime tijd voor die ope ning het programma in handen en daaruit bleek overduidelijk dat de stichting er wel iets heel moois van wilde maken. Gasten werden met een speciaal vliegtuig af en aan gevlogen, men kon zich twee volle dagen in een van de duurste hotels van ons land laten verwennen en aan culinaire hoogstandjes zou ruime aandacht worden besteed. De Raad had nog kunnen in grijpen. Diezelfde Raad hielp de huidige casi- nostichting aan de macht. De Nationale stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland, zoals de club zich perma nent weigert te noemen, werd door de r.09i 251 laer- >j. G. ihus- uur sems- lr. M. 2, zo. :htto- hool, 161 1.685 inuël- st Br. r. v. ■y' '"*'1 ’.258,- I ).673,- >.228,- 1.209,- 1.272,- r462,- ).993,- 1.432,- 1.326,- 1.425,- 173,- 110,- 156,- (ADVERTENTIE) onafhankelijke leden werden steeds meer overgeleverd aan EZ-mensen en ik Vond dat daardoor de Raad werd misbruikt”. ”De belangrijke posten binnen de Raad werden bezet door EZ. De opvolger van Van Theil is Reimer, een oud-topambte- naar van dat departement. De voorzitter van de belangrijke financiële commissie werd Siddré, ook al een topman van EZ”, voert Los aan. En het is bekend dat drs. A. van Tilburg van EZ als ambtelijk lid een grote stempel drukt op het beleid van de Raad. mer de gedachte opgekomen om de fout rond de kansspelbelasting (waaraan zij zelf hadden meegewerkt), in een veel vroe ger stadium wereldkundig te maken om op die wijze de casinostichting enigszins te beschermen. „Dat was de taak van de Raad niet om op publiciteit aan te drin gen”, meent Van Thiel. De oud-Tweede- Kamervoorzitter voegde er echter aan toe: „Misschien was ik toen nog te veel poli ticus”. De Raad is met name de laatste tijd minder tolerant ten opzichte van de stich ting geweest. Als oorzaak daarvan kan worden aangevoerd dat de ambtelijke le den van de Raad de onafhankelijke leden (onder andere uit het bedrijfsleven) zijn gaan overvleugelen. In de eerste casinoja- ren waren de „onafhankelijken” veel meer ingevoerd in de casinomaterie dan de ambtelijke staf omdat zij zeer nauw betrokken waren bij het pionierswerk van de vele lieden die zich voor de komst van casino’s hadden sterk gemaakt. En in de aanloopperiode naar de eerste speelhui zen kon de adviseur van de Raad, mr. Adama Zijlstra, een grote gokfan, de raadsleden sneller van zijn ideeën overtui gen dan nu het geval is. Het is niet duidelijk of de stichting meermalen in de fout ging (wettelijke re gels overtrad) met medeweten van indivi duele leden van de Raad. Die suggestie ligt voor de hand doordat de belangen van zowel stichtingsleden als leden van de Raad wel eens parallel konden lopen. De voorzitter van de casinostichting was drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, oud-direc- teur van de KLM, R. Vogels, zit nog in het adviescollege van de regering. Er zijn ech ter nog meer lijnen te leggen tussen Raad en Stichting. 1.434,- 1.801,- 1.094,- 1.696,- 1.971,- 1.276,- 1.913,- 1.162,- 1.521,- 1.604,- 1.572,- .219,- erbij neerleggen. En dan mag meneer Hazekamp benoemen wie hij wil”. Naast de moeilijkheden rond de benoe ming van een ander bestuur moet ook aan een nieuw statuut van de casinostichting worden gewerkt met als doel de directeur, Nico de Rooij, met scherpe richtlijnen aan handen en voeten te binden. Het is nog niet bekend of de Rooij opstapt wanneer zijn functie wordt teruggebracht tot uit sluitend een baan als oppasser. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat hij met zijn collega van de Oostenrijkse casino-orga- nisatie, Wallner, casinowetenswaardighe- den in het buitenland aan de man gaat brenten. Wallner’s organisatie ontvangt dit jaar ongeveer een miljoen gulden van de Nederlandse casino’s voor zijn advie zen. In de hele wereld bestaat grote be langstelling voor casino-know-how. Doordat de casino's volledig onder cu ratele worden gesteld, lijkt de positie van De Rooij weinig aantrekkelijk. En dat Economische Zaken een steeds grotere greep op De Rooij c.s. nastreeft wordt bevestigd door drs. L. Los, accountant uit Amsterdam, die eind vorig jaar uit de Raad voor de Casinospelen stapte. ”Om persoonlijke redenen” werd steeds ge zegd. Nu, een half jaar later, wil Los het stilzwijgen verbreken: „Economische Za ken was permanent bezig zijn invloed op de Raad en de Stichting te vergroten. De d- Mr Van Thiel: ..Hun ideaal was mooie casino s te maken en daarbij vergat men de wettelijke regels Berger die er voor zorgde dat de opbreng sten van de casino’s niet aan het toerisme maar rechtstreeks de schatkist ten goede kwamen, meent dat de Raad niet altijd tijdig bij de betrokken bewindslieden aan de bel heeft getrokken wanneer de stich ting buiten haar boekje ging. „De Raad heeft zich in het begin te veel vereenzel vigd met de casino’s. Overigens vindt het socialistisch parlementslid dat niet alleen het bestuur van de casinostichting moet verdwijnen, maar ook de directeur, De Rooij. Veel problemen in de eerste casinoja- ren hadden misschien voorkomen kunnen worden wanneer de Raad en ook de be trokken ministeries sneller hadden inge speeld op moeilijkheden die opdoemden. Het eerste casino in Zandvoort ging 1 oktober open en toen al was bekend dat de casino’s onmpgelijk met het systeem van kansspelbelasting konden werken. Als ge volg van de verkeerd gekozen belasting- opzet zitten de casino’s nu drie jaar later met die gigantische belastingschuld. Er. moet meer belasting worden betaald dan er aan inkomsten tegenover staan. De scheidende voorzitter van de Raad, mr. Van Thiel, zei in zijn slotrede dat de casino’s als gevolg van die belastingperi- kelen ten onrechte in opspraak zijn geko men. Van de kant van de betrokken minis teries en ook van de Raad is echter nim- Het bestuur en de directie van de casi no’s hadden enorme verwachtingen ge wekt bij hun achterban die voornamelijk bestond uit mensen uit de toeristenwereld en het bedrijfsleven. Die achterban had De Rooij en zijn medestanders door de jaren heen gesteund. Een grote klap was dat de opbrengsten van de speelhuizen niet naar het toerisme maar direct naar de schatkist vloeiden. Toch had de stichting lange tijd de mo gelijkheid om mooi weer te spelen van andermans centen (staatsgelden) en haar bekende partners uit de lobby-periode op drachten te gunnen.„Van zuinig beheer was zeker geen sprake.., zegt een lid van de Raad. An het hoofd van de casino’s staan personen die op alle terreinen in de zaken wereld hun sporen hebben verdiend. Er zullen weinig stichtingen in ons land zijn die een' bestuur hebben waarin mensen zitten die zo veel nevenfuncties hebben of hadden. Een ander lid van de Raad noemt het een frustratie-element dat de leden van de stichting en de casinodirectie zich niet volledig kunnen uitleven omdat de wet dat nou eenmaal verbiedt. Men wilder er het liefst een commerciële tent van maken”, wordt binnen de Raad geop perd. En mr. Van Thiel: „Hun ideaal was mooie casino’s te maken en daarbij vergat men de wettelijke regels’” De Raad voor de Casinospelen heeft de laatste maanden een stortvloed van kri tiek geleverd op de casinostichting. Het laatste incident ontstond toen de casinodi rectie zonder toestemming van de belas tinginspecteur de buitenlandse perso neelsleden een extra belastingaftrek gaf. Bovendien kreeg het Nederlandse perso neel zonder toestemming van Financiën een veel te hoge maandelijkse onkosten vergoeding. Dit handelen van de casino- organisatie wordt als symptomatisch voor het optrenden van de stichting gezien. Zonder toestemming werden meerjaren contracten afgesloten in de horecasector en werden begrotingsposten voor voor lichting en publiciteit met honderd pro cent overschreden. In een onlangs verschenen rapport van de Raad staat dat een minderheid van dit adviescollege het bestuur van de stichting onmiddellijk wilde wippen. Uit betrouw bare bron is bekend dat deze voor de casinostichting nog milde mededeling ge daan is om het stichtingsbestuur voor een complete afgang te behoeden. In werke lijkheid was de Raad unaniem van “oor deel dat de casinobeheerders direct hun zetels ter beschikking moesten stellen. Na de zware aanvallen van de Raad („de stichting heeft meer oog voor maximalise ring van de inkomsten dan voor het nale ven van de wet”) heeft de stichting de tegenaanval ingezet op het adviescollege van de regering. Mr. Kastein, voorzitter van de casinostichting: „We hebben stank voor dank gehad. Anderhalf jaar heeft geen sterveling binnen de Raad met ons meegedacht. Maar er moest wel een voor ons land geheel nieuwe bedrijfstak wor den opgezet. Steeds maar weer kwam de kritiek. Dan hoorde je dat de opening van het casino in Valkenburg veel te duur was geweest. Maar bij die opening hadden de leden van de Raad het uitstekend naar hun zin en hoorde je niemand. Met een vooropgezet doel wil de Raad ons weg hebben. Maar we laten ons niet wegstu ren. Na de opening van Scheveningen zullen we als voltallig bestuur het bijltje Van verschillende kanten wordt de Raad voor de Casinospelen verweten dat hij met name in de beginperiode een te afwachtende houding heeft ingenomen met gevolg dat de casino’s onder de druk van de omstandigheden (er moesten in korte tijd twee casino’s van de grond komen) vaak een eigen koers voeren. Het WD-Tweede-Kamerlid mr. A. Geurtsen, die in 1971 het initiatief nam tot wijziging van de wet op de kansspelen, waardoor casino’s mogelijk werden, verklaart:” Ik vraag me af of de controle op de Stichting intensief genoeg is geweest. De Raad heeft mogelijk wat te passief zijn controlerende taak op zich genomen” Het PvdA-kamerlid Raad de beste kandidaat voor de casino- exploitatie geacht. Een volledige KVP- lobby had de stichting tot zo’n sterke kandidaat gemaakt. Het bestaan van die lobby, een samenspannen van voorname lijk KVP-mensen die elkaar het balletje toespeelden, is door leden van de Raad en de stichting altijd toegegeven. Het bestuur van de casinostichting moest een directeur vinden en koos uit zeventig personen haar eigen bestuurslid, Nico de Rooij. Door velen werd de start van het hele casinogebeuren in ons land niet ten onrechte als doorgestoken kaart be schouwd. De tijd van bezinning is aangebroken, vinden de bij de casino’s betrokken be windslieden van economische zaken, fi nanciën en justitie. Breda, Arnhem en Eindhoven, de grootste kanshebbers voor een nieuwe vestiging, hoeven volgens in gewijden de eerstkomende vijf jaar niet op een casino te rekenen. Op 1 oktober 1976 werd het eerste casi no in Zandvoort officieel geopend door staatssecretaris Hazekamp (economische zaken). Diezelfde bewindsman die de casi nostichting toen roemde voor haar voort varende werk, moest de casino-exploitant al zeer snel na de opening van Zandvoort keer op keer tot de orde roepen. De maat is nu vol voor Hazekamp. Het bestuur van de casino’s moet opstappen en de be voegdheden van de directeur worden na genoeg tot nul teruggebracht. Het ziet er naar uit dat Hazekamp, de casino’s binnenkort geen enkele speel ruimte meer geeft. Niet alleen in de Raad voor de casinospelen (adviescollege van de regering) nemen steeds meer mensen van economische zaken (EZ) de teugels in handen, ook in de aanwijzing van de leden van het bestuur van de casinostichting heeft EZ een allesbeslissende stem. Het is duidelijk dat EZ na de jongste verwikke lingen rond de casino’s geen enkel risico meer wil lopen. Er zijn problemen te over. De casino’s zitten met een kwart miljoen schuld aan kansspelbelasting. Omdat het buitenlands personeel te veel belastingaftrek werd ge geven, ligt er nog een belastingnaheffing van circa vijftien miljoen te wachten. Het bestuur van de casinostichting staat op het punt te verdwijnen en de Raad voor de Casinospelen, onder een nieuwe voorzit ter, moet proberen met een nieuw bestuur te kunnen samenwerken in een poging het legale gokgebeuren in goede banen te leiden. In september dient het eerste pro bleem uit de wereld te worden geholpen. Dan spreekt het parlement zich uit over het voorstel van staatssecretaris Noote- boom (financiën) om het kansspelbelas- tingsysteem te wijzigen. Dan ook moet de Tweede Kamer oordelen of de belasting schuld van de casino’s zou moeten worden kwijtgescholden. Door alle publiciteit rond de casino’s zou bijna worden vergeten dat de speelza len wel degelijk geld in de staatskas bren- gën. De belastingschuld heeft de bericht geving steeds overheerst. Bij een gewij zigd belastingstelsel, dat eind dit jaar vrij wel zeker in werking treedt, maken de drie casino’s jaarlijks een nettowinst van zeker 25 miljoen gulden. De samenstelling van de Raad: H. Reimer (voorzitter), ambtelijke leden mr. J. R. H. Kuyper (justitie), F. J. Gallast (justitie), drs. A. van Tilburg (eonomische zaken), drs. R. C. Tjeer- dema (economische zaken), drs. J. Goedhart (financiën) en mr. J. Ver- wey (binnenlandse zaken). De onaf hankelijke leden zijn: W. L. Siddré (oud-topambtenaar van ecomische zaken), R. J. Vogels (onder-directeur KLM), J. A. Wagener (oud-voorziter van de bond van horecapersoneel), mevrouw mr. M. N. W. Dettmeyer- Labberton (oud-WD-Kamerlid), drs. D. J. Schoenmaker (directeur van een adviesbureau). Voorts telt de raad twee adviseurs, mr. F. Stapel en mr. A. Adama Zijlstra. De directeuren van de Amsterdam se RAI en de Utrechtse Jaarbeurs moeten proberen de casino’s in ons land in een rustiger vaarwater te lei den. Mr. Th. van der Meer van de RAI en M. C. J. de Vriese van de Jaar beurs en A. Stouthandel, oud-voorzit- ter van de raad van bestuur, van de Nederlandse Accountants Maat schap, zijn gevraagd tot het bestuur van de casinostichting toe te treden. Het trio heeft de uitnodiging aan vaard. Met de uitbreiding van het bestuur wil Hazekamp een extra con trole verkrijgen op het huidige be stuur. Hazekamp heeft al aangekon- digd dat de leden van het huidige bestuur op korte termijn hun zetels ter beschikking moeten stellen. De Nationale Stichting tot Exploi tatie van Casinospelen in Nederland stond aanvankelijk onder voorzitter schap van drs. Ritmeester van de Kamp, oud-directeur van de KLM. Hij is per 1 januari jl. opgevolgd door de Amsterdamse accountant mr. A. Th. Kastein. In het stichtingsbestuur zitten: G. L. W. Sliepen (oud-directeur VW-Breda), mr. P. G. Meyer Viol (Voorzitter Kamer van Koophandel te Maastricht), dr. G. M. J. Veldkamp (oud-minister van Sociale Zaken) en drs. P. Boender (oud-commercieel- directeur van de NS). De Raad voor de Casinospelen is het adviescollege van de regering. De Raad heeft daarnaast de taak de Na tionale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland te contro leren op zowel haar beleidsuitvoeren de als financiële handelingen. De ca sino’s moeten zich aan wettelijke be palingen houden, maar de laatste tijd leek de casinostichting het niet zo nauw te nemen met de wet. De Raad heeft vier jaar lang onder voorzitter schap gestaan van oud-Tweede-Ka- mervoorzitter mr. F. J. van Thiel. Per 1 juli is hij opgevolgd door H. Reimer, oud-topambtenaar op het ministerie van economische zaken. 1.203,- mevrouw Haas- e 6

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7