NPO toont redelijke wil tot beleidsverandering in heldere nota Noodzaak taakverschuiven ingezien Zomeracademie geopend Concert der meesters van wisselend niveau Wonderland Rijke theaterpracht in b.u. Haarlemse orqelmaancl 'ik ■n lid •V., Theatermuseum toont bonte collectie uit eigen bezit k Italiaanse dichter Moretti overleden Musici boos op B. en W. Amsterdam content s 14 I Juryleden orgelconcours op het Müllerorgel Britse wethouder in ’t geweer tegen John Wayne Russische lakschilder Sinojev overleden maakwerk van je vakantie als: Levendig karakter 9 19 7 9 ZATERDAG JULI 7 KUNST éren N aan Onze vakantie is voorbij! MAANDAG JULI «a» 1> uu> at huwt w waar bij ana teracht. tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen. RESTAURANT Grote Houtstraat 21. Haarlem bel 023-323215 uitzendbureau 39 HAARLEM. Vorige week maakte de minister van CRM, mevrouw Til Gardeniers, bekend dat zij in het najaar met voortvarendheid de herstructurering van het Nederlandse orkestenbestel ter hand gaat nemen. Het gaat hier om een gevoelige materie, die al onder haar voorganger, mr. Harry van Doorn, voor de nodige opwinding onder de Nederlandse symfonie-orkesten zorg droeg. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM In de prachtige oude patriciërswoning waarin het Toneelmuseum van het Nederlands Theater Instituut gevestigd is, waren dezer dagen meer dan anders de geesten rond van talloze actrices, acteurs, clowns, kleinkunstenaars en anderen die zich ooit met de theaterkunst hebben bezig gehouden. Het museum, dat de laatste jaren verscheidene gerichte exposities bracht (De Alain Teis- tertentoonstelling bijvoorbeeld en die over Perspekt en Eduard Ver- kade), toont nu een rijk geschakeerde keuze uit de eigen collectie. Het eigen bezit van dit unieke Theatermuseum is een steeds belangrijker plaats gaan innemen en vooral het bibliotheekgedeelte is voor de theaterhistorie in ons land van onschatbare waarde. 9 sekrefaresse met steno ClKBEN GOEp!} 123224 5 ij"* (ADVERTENTIES) GEMMA COEBERGH ening I op oor an oor 2n, ie- ken in ■rk- 'ij (ADVERTENTIE) D Ie verwi -vorm.)i woonon >kbaar). kef, op amer n mer. Vo arding ennemi laan ake snte. van uw Zo ook vrijdagavond in de Haarlemse Grote Kerk, waar naast de improvisaties (onder andere) de monumentale, een orgel als dat van de Grote Kerk bijna op het lijf geschreven Preludium en Fuga in Es groot BWV 552 van Bach op het program ma stond. Een werk dat door het Duitse jurylid Ludwig Doerr nauwkeurig vol- Waarheen? Waarvoor? Een herstructurering van het Nederlandse Orkestenbestel is op komst en in afwachting daarvan heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest zijn toekomstvisie neergelegd in een beleidsnota. Als de verwachtingen worden bewaarheid gaat de werkdag van de gemiddelde orkestmusicus er anders uitzien. Ludwig Doerr behandelde zijn opgave (een lange volzin van de hand van Litaize) eigenlijk alleen in fragmenten, omrankt door hoge fluittonen en perpetuum-mobi- le-raderwerkjes, tenslotte uitlopend op een donker gekleurd plenum waarvan de bedoeling soms te raden liet. De reden daarvoor was te vinden in het tweevoudige doel dat het ministerie van CRM zich ten doel stelde. Enerzijds zou den de symfonische orkesten meer moe ten gaan doen om een grotere bevolkings groep te bereiken (bv. door muzikaal aan bod aan scholen), anderzijds hoopte men door deze herordening het bestaan van enkele ensembles overbodig te maken en aldus geld voor andere muzikale genres vrij te maken. Zo door de bank genomen toont het Noordhollands een redelijke wil tot veran dering van beleid. Dat is ook noodzake lijk, zo volgt uit een in de nota opgenomen historisch overzicht van het Nederlandse Orkestenbestel. Dat is nu, met een naar alle waarschijnlijkheid hectisch najaar voor de boeg zeker zo. De helder geschre ven nota vormt het bewijs dat het orkest dat signaal heeft opgevangen. JOHN OOMKES het Een kos- ook Over deze beslissing is geen overleg gepleegd met de musici, schrijft de Toon- kunstenaarsbond in een verklaring. „De betrokken musici, die destijds via de NTB om de bepaling gevraagd hebben, werden voor een voldongen feit geplaatst”, aldus de bond. SHEFFIELD (UPI). Een socialisti sche wethouder in de Britse staalstad Sheffield heeft geweigerd een muurschil dering te onthullen waarop wijlen de Amerikaanse filmster John Wayne in ac tie te zien is met zijn traditionele re volver. Fordt n <en. n .40 lis n oor f ide Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen. Zijlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Toonkunstenaarsbond is boos op B. en W. van Amsterdam, omdat nacht clubs in de hoofdstad voortaan zonder musici mogen draaien. Het college be sloot vorige week de bepaling te laten vallen, dat horecabedrijven, die tot vier uur ’s morgens open willen blijven, ten minste drie beroepsmusici moeten enga geren. iem, na en achtf ig 58 m □en haa1 3 ruin 2e toils ’t oosts uimte m et wests en gezii er is tamer m tuin. Vli an land stellers uiteraard eerst te geschieden. In eerste instantie zou dan een educatieve kracht dienen te worden aangesteld, die vraag en aanbod op elkaar af gaat stem men. Met dat werk moet een jaar voordat het invullen van de educatieve taak van start gaat begonnen worden. In een brief aan de NTB schreef loco- burgemeester W. Sinnige, dat de bepaling is ingetrokken, omdat levende muziek op doordeweekse dagen voor de nachtclubs te duur is, en omdat de aanwezigheid van musici in de weekends niet is te controle ren. Dat levende muziek te duur is voor de nachtclubs is onzin, schrijft de bond en verwijst daarbij naar andere steden, waar de bepaling nog wel geldt. „Als het werkelijk zo zou zijn, dat de nachtclubs alleen in de weekends goed worden bezocht, had u minstens kunnen besluiten, de bepaling om drie musici in dienst te hebben, te handhaven voor de weekeinden", aldus de NTB in een brief aan het college. Volgens de bond komt door het besluit van B. en W. de werkgele genheid van de musici in het gedrang. wel onder video-leiding van Joop Koop man. Eén voor tien, heet die wedstrijd, waarbij u uw kennis over cabaret en aan verwante zaken kunt testen. De tentoon stellingsbezoeker kan ook zelf een schim menspel opvoeren en zelfs toneelspelen is mogelijk gemaakt. Een levensgrote platte Guus Hermus-per-foto vindt u dan tegen over u zitten. Voor u ligt de toneeltekst en eenmaal op de knop gedrukt kan het samenspel beginnen. Het resultaat is na afloop te beluisteren. En dan te bedenken dat dit alles nog slechts een klein deel is van hetgeen het Theatermuseum werkelijk in bezit heeft. Helaas ontbreekt de ruimte voor een ten toonstelling die een permanent karakter draagt. Daarom wellicht een reden temeer om in het achterhoofd te houden dat in het museum deze bijzonder fraaie tentoon stelling de komende zomermaanden nog te zien is (tm. 22 oktober zelfs). De ope ningstijden zijn van maandag tm. zater dag van 10.00-17.00 uur, op zon- en feest dagen van 13.00-17.00 uur. De toegangs prijs is 1.50 (CJP en Pas 65+ halve prijs) en dat beetje geld bezorgt u met gemak enkele kostelijke uurtjes. President en partijleider Leonid Brezj- njev, premier Alexei Kosygin en andere Sovjet leiders eerden hem donderdag als een kunstenaar wiens werken tot de schatten van de Sovjetcultuur behoren. Wat zo allemaal in Wonderland te zien is schept alles bij elkaar een soms bizar beeld van de theaterwereld. Beperkt kan de tentoonstelling zeker niet worden ge noemd, vrijwel alle vormen van theater hebben er een plaatsje gekregen. Zo loop ik vanuit de goochelkamer tegen een wand aan waar enkele klassieke striptea seuses hangen opgeprikt en waar miss Vulcano in een opzwepende houding om aandacht vraagt. Het aantal begeleidingen zou daarbij met 20 moeten worden verminderd tot een totaal van 50 (inclusief generale repeti ties). Amateurorkesten zouden dit deel van deze taak dan ook moeten en kunnen overnemen. Als een opvallende noot furf- geert daarbij de opmerking dat alles moet worden gedaan om een dergelijke dienst verlenende functie niet te laten verwor den tot een „afstompende taak", zoals thans niet zelden het geval schijnt te zijn. Knelpunten zijn er voldoende, als je zo’n relatief zeer ingrijpende taakverschuiving wilt realiseren. Zo is de huidige bezetting van het orkest ontoereikend om alle (nieu we) functies goed te bemannen, temeer daar iedere musicus niet op elke taak berekend is. Een uitbreiding van mini maal acht musici is noodzakelijk om het voorgestelde beleid uit te kunnen voeren. Gedacht wordt aan twee eerste en een tweede viool, een fluit, een hobo, een klari net, een fagot en een trompet. De spreiding gaat het NPO zeer ter harte. Naast Haarlem, waar nu 50% van de concerten plaatsheeft, wil men tenmin ste drie andere hoofdkernen uitgaande van geschikte accommodaties aanwijzen: Alkmaar, Zaanstad, Beverwijk (Vrede- vorstkerk) en mogelijk Den Helder. Per seizoen kan voorts door de teruggang in symfonisch aanbod een twintigtal recitals in kleinere bezetting in kleinere plaatsen gerealiseerd worden. Voordat die opzet echter vlekkeloos marcheert dienen de subsidiënten, zo schrijft het orkest, echter wel te bedenken dat de hele financierings- opzet - zo wordt de gemeente Haarlem te zwaar belast - ingrijpend moet worden aangepast. Het NPO zou graag zien dat een geringer aantal overheden het orkest subsidieerde. In zijn speech waarmee burgemeester Reehorst van Haarlem vrijdagavond in de Gravenzaal ten stadhuize de Internationale Zomeracademie voor organisten voor geopend verklaarde, stond hij terecht even stil bij de verdiensten van de onlangs overleden Oostenrijkse organist en muziekpedagoog Anton Heiller. Deze wijdde zijn beste krachten gedurende bijna 25 jaar aan dit instituut, waar de herinnering aan hem in de woorden van de burgemeester zeer levend zal blijven. Tezamen met via een Flötenuhr ten gehore gebrachte werkjes van Haydn - als smaakmaker voor de combinatie van pierement en kerkorgel in het dinsdagavond te houden concert in de Grote Kerk - vormde dat de bijzonderheid van een ontvangst. Vanzelfsprekend was het daarbij dat Joost Langeveld, winnaar van het donderdag gehouden improvisatieconcours, uit handen van de burgemeester (zie foto) de wisselprijs in de vorm van een mooi clavichord mocht ontvangen. In grote trekken verklaarde minister Gardeniers zich te kunnen vinden in het beleid van Van Doorn. De bewindsvrouwe moet wel, want extra middelen staan niet ter harer beschikking. Kan het niet uit de lengte, dan moet het uit de breedte, dat zoü je de achterliggende gedachte kunnen noemen. In de eind 1976 gepubliceerde Nota Orkestenbestel heet het bijvoor beeld dat er samenwerkingsverbanden tussen bepaalde orkesten in een bepaalde regio moeten ontstaan en dat andere zul len moeten verdwijnen. Voor het NPO stippelde het ministerie een intieme relatie uit met het Amster dams Philharmonisch Orkest en het Ge westelijk Orkest van Zuid-Holland. Lang staat het Noordhollands er in zijn nota niet bij stil. „Door zowel de gemeente Amsterdam als door het APhO wordt een samenwerking met het Residentie Orkest en het Concertgebouworkest geprefe reerd boven een samenwerking met het NPO.” En: „Het Gewestelijk Orkest is in feite een begeleidingsorkest, zodat het NPO en het Gewestelijk Orkest geen ge lijkwaardige partners zijn." In plaats van te verwijlen bij deze onze kere kwestie kiest'het Hoordhollands er in zijn nota voor om aan te geven hoe het beleid van het orkest er in de komende jaren zal uitzien, rekening houdend met de herstructureringsopzet van CRM. In houdelijke zaken als educatief gericht aanbod (bv. aan scholen), de mate waarin het aanbod van symfonische muziek ge spreid kan worden over de provincie Noord-Holland en de dienende functie ten opzichte van de amateuristische kunstbe oefening voeren daarbij de boventoon. De centrale achterliggende vraag die het werk van de beleidscommissie, dat resulteerde in deze nota, beheerste, was: „Hoe kan een breder publiek bereikt wor den?” Natuurlijk, zo schrijven de samen stellers, het antwoord moet daarbij ge zocht worden in een verbreding van het muzikale aanbod, in méér keuzemogelijk- heden voor het publiek. Het NPO wil daar best aan, is zeker welwillend om te streven naar een grote bijdrage in de algemene vorming van kinderen. Bovendien, zo schrijft men, kan een grotere spreiding worden bereikt, indien er in kleinere be zettingen wordt gespeeld. De subsidiënten van het orkest krijgen daarbij evenwel in één adem te horen, dat het opzetten van dergelijke uitgebreide educatieve taken neerkomen op „een ge heel nieuwe aktiviteit”. Organisatorische voorbereidingen, een onderzoek naar de vraag hoe groot en hoe gevarieerd de vraag vanuit het onderwijs is, hoe het orkest daar het beste op kan reageren; dat alles dient naar de mening van de samen- De mogelijkheden van een provinciaal orkest als het NPO om beleidsveranderin gen door te voeren, zijn - zo wordt ook nog eens uit deze nota duidelijk - marginaal. Maar men is best bereid tot een behoorlij ke taakverschuiving indien daarvoor de nodige maatregelen kunnen worden geno men. Het beleidsplan voorziet bijvoor beeld in een teruggang van het aantal symfonische concerten, maar constateert aan de hand van het nuchtere feit dat 50 procent van de arbeidstijd wordt gesto ken in koorbegeleidingen dat ook op die taak zal moeten worden beknot, willen andere functies realiseerbaar zijn. daar te zien Mooi weer vandaag, met Paul Steenbergen en Ko van Dijk. Een uitste kende gelegenheid om deze beide acteurs nog eenmaal terug te zien in uitgerekend een der fraaiste rollen. Verder is Ida Was serman er weer te zien in de videovoor stelling van De Kersentuin, van De Appel is Agamemnoon er, een regieproduktie van Erik Vos. Over Vos’ werkwize komt de bezoeker van Wonderland meer te we ten na het zien van de documentaire Toi- toi-toi. die over de enscenering van De Perzen gaat. Hoe fraai de kostuums en het decor van die voorstelling waren, kan weer worden bekeken in een zaal die een verdieping hoger ligt. Daar staan de kos tuums en de bijbehorende maskers uit deze Griekse tragedie in koorlijn opge steld en daarnaast een maquette van het decor. In het voorste deel van die zaal weer een brok recente theaterhistorie met het ac cent op de musical Hier staan de kos tuums uit de bal masqué-scène uit Foxtrot en het zou aardig zijn er een prijsvraagje aan te verbinden waarbij het .publiek zou moeten zeggen wie welk kostuum droeg. Een prijsvraag in quiz-vorm is er toch en In een vitrine in de gang valt het licht op het poppentheater Daar hangen de mari onetten van de Amsterdamse poppenspe ler Janus Cabalt, die rond 1900 met zijn poppenkast op de Dam stond. Later had Cabalt zijn eigen poppentheater, waarin hij met de hier tentoongestelde marionet ten optrad. Verder op deze tentoonstelling ook allerhande dingen die zijdelings met theater te maken hebben. Papieren in elkaar geplakte miniatuurtoneeltjes uit Frankrijk, waarbij een heel mooi handge kleurd met goud opgesierd exemplaar, Engeland en Italië. Spiekbriefjes en daar bij die hele grote, welke Wim Kan tijdens zijn conférences in het theater gebruikte. Kan bedient zich daar trouwens nog steeds van. an in leur, g.i 3) stem ik., ruin (1 met lar zolde ROME (UPI). De Italiaanse dichter en schrijver Marino Moretti is gisteren op 94- jarige leeftijd overleden. Moretti, van wiens hand talrijke romans en gedichten zijn verschenen, was een van de „crepus- colari”, ofwel „schemerdichters”. Deze stroming, die in het begin van deze eeuw ontstond, gaf de dichtkunst in lalië een sceptische en melancholieke inslag. De vertegenwoordigers van deze richting werden „schemerdichters” genoemd om dat zij na de verheerlijkende poëzie van hun voorgangers stuurlos geraakt en in een „schemertoestand” schenen te zijn. arbouwii trekkelijl erg goe |as (pr HAARLEM. Het concert door de juryleden van de Haarlemse improvisatiewed- strijd geniet altijd een belangstelling die weinig onderdoet voor die bij de wedstrijd J zelf. Kennelijk wil menigeen nu wel eens horen hoe de vooraanstaande organisten, de I meesters, die het beslissingsrecht over de wisselprijs in handen hebben, improviseren op thema’s van elkaar, zoals de traditie het wil. En dan is er op zo’n concert tevens de gelegenheid om „grote" interpretaties te horen van belangrijke werken uit de orgelliteratuur, want de traditie voorziet wat dat betreft ook jaarlijks meer dan ruimschoots. Wonderland is de titel van de nieuwe tentoonstelling die de mooiste, interes santste en meest opmerkelijke delen uit het museumbezit laat zien. Verdeeld over de eerste en tweede verdieping van het gebouw aan de Herengracht 168 zijn de flarden van theater van weleer samenge bracht. Daar hangt de collectie valse neu zen van Wim Sonneveld, daar hangen oude programma’s tegenover vergeelde perskritieken en daar hangen en staan vele fraai uitgevoerde toneelkostuums. Op de begane grond begint de voorpret tot Wonderland. In de kamer aan het einde van de marmeren benedengang is een vitrine ingericht met een van de nieuwste aanwinsten: Peter van de Lin dens kostuum van Klytaemnestra en dat wat Niek Pancras droeg als Agamemnoon in de toneelproduktie De Oresteia van De Appel. Recent verleden; toch al in het museum. Boven, in de tentoonstellingszalen klin ken mechanisch opgeroepen flarden uit toneelstukken. Herkenbaar zijn voor mij de gedragen voordracht uit Vondels Gys- brecht, maar ook citaten uit Peter Hand- ke’s Kaspar en wel uit de nieuwe Baal voorstelling. Zo ontmoeten heden en ver leden elkaar op deze expositie meer dan eens. Vlakbij maquettes van decors van oudere toneelprodukties staat een echt gedeelte van het „environnement" van de theatergroep Taller de Montevideo, een gezelschap dat theater- en beeldende kunst dooreen weeft. De groep heet sinds de vestiging in de hoofdstad trouwens Taller Amsterdam O- Het levendige karakter van deze ten toonstelling die beslist ook erg leuk is om de kinderen mee naar toe te nemen wordt ook bepaald door videovoorstellin gen van verschillende producties. Zo is Een hoekje in een der bovenzalen van de tentoonstelling Wonderland in Theatermuseum, verzameling tuums, waarbij vrij recente, zoals dat wat Lies Franken droeg als Roxane in Cyrano de Bergerac, wat Ank van der Moer droeg in De Spaanse hoer en wat Willem Nijholt droeg toen hij bij Wim Son neveld optrad, (foto: Lemaire). Het omstreden portret van Wayne maakt deel van een schildering die plaat selijke kunstenaars op een wand in de ondergrondse hebben aangebracht. „Ik heb bezwaar tegen de wijze waarop enige films van Wayne werden gebruikt om politieke prdqaganda te bedrijven. De „Groene Baretten”, een film over de Viet namese oorlog, was schandelijk eenzij dig”, aldus Bill Michie. „Op geen enkele manier had John Way ne iets te maken met vrijheid. Hij heeft me vele uren van ontspanning verschaft om dat ik een liefhebber ben van cowboy films. Het was alleen jammer dat hij zijn politieke leven niet wist te scheiden van zijn filmloopbaan", zo voegde de wet houder er aan toe. Nee, dan de rappe tempi en de tintelend- zilverige registraties van de Fransman Gaston Litaize (al zou over die snelle tem pi nog heel wat gediscussieerd kunnen worden) in de Preludium en Fuga in e klein van Nikolaus Bruhns en de Ciacona in f klein van Johann Pachelbel, waar een lichtvoetige aanpak nu juist de overhand had, en je je als altijd weer uitgebreid kon gaan verbazen hoe moeiteloos deze blinde organist van de Parijse St. Francois Xa- vierkerk zijn weg kon vinden op het Müller-orgel. De Zweed Anders Bondeman had trou wens in de Prélude, fugue et variation van César Franck ook een behoorlijk tempo zitten, hetgeen (gelukkig) in geen enkel opzicht ten koste ging van de melodieuze k expressie van zijn spel: lijn, kleur en sfeer 'in deze sobere en altijd weer een luisterbe- i levenis vormende compositie van de Franse grootmeester bleven steeds behou den. Het was ook Anders Bondeman die •i jer vooral in slaagde om de internationale (standaard wat het improviseren betreft lijop niveau te houden hij is overigens winnaar geweest van het Haarlemse con- J cours in 1965. Het thema van Ludwig I Doerr (kort, maar met enkele direct aan- I.' sprekende ritmische kernachtigheden) 8 werd door hem zowel kundig ontrafeld in motieven als weer op zijn tijd samenge- 3 boegd in een steeds interessant ambiance, B soms martiaal, soms lyrisch, met enkele karakteristieke elementen (repeterende M tonen bijvoorbeeld) die konsekwent wer- ■I den doorgevoerd. Een markent begin en I een daaraan identiek, beknopt slot vorm- II de een passend kader voor dit geheel. Of Gaston Litaize zich niet aangesproken l| kon voelen door de oude Zweedse volks- II melodie die Bondeman hem als thema 11 had opgegeven zou ik niet kunnen bevesti- |l gen, maar wat hij er uiteindelijk mee deed gaf dit vermoeden wel in. Zeker gezien de I grote en terechte reputatie van deze orga- nist als improvisator kon dit dikwijls in Been kringetje ronddraaiende bravour- werk weinig boeien. MOSKOU (DPA). Een van de be kendste Russische lakschilders, Nikolai Sinojev, is in de ouderdom van 91 jaar overleden. gens het notenbeeld werd neergezet, zij >aan I het in een wat ondoorzichtig en niét zelden ■ake uitgesproken zwaar klankgewaad. ante.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9