Leo van Vliet tour de France Merckx breekt Maastrichtenaar dé ontdekking van de Tour '79 tour-visie tour-r€5ultaten tourpuntiq Fransen niet uit de strijd Sponsor: naar huis oude gewoonte „Kom „aan de beurt” Gele trui-drager wacht op „buitenkansje” 99 o Huilen Alles of niets b,«,A 204 km 19 7 9 MAANDAG 9 JULI DOOR JAN JANSSEN sportief r- w- a- ,99 f METZ <21 Ménilf BALLON Zoetemelk moet in Alpen ig: ■6, ?r- -9, Jo Maas ‘ls- slechts kunnen dromen BC De s? „Mijn vader en ik hebben steeds naar Verbeten vechtend verloor Joop Zoetemelk in de straten van Brussel 36 seconden aan tijdrit- specialist Bernard Hinault. heb- aaakt aal- ine- fer- ;els oe- 20 ld 10 6 20 12 11 10 18 16 14 12 10 12 12 8 8 2 24 20 8 6 19 15 13 3 14 12 8 8 0 12 12 10 2 2 Halverwege de Tour zijn nog 118 ren ners in koers. Dat betekent dat er in twaalf wedstrijddagen (de proloog mee gerekend) 32 man van het toneel zijn verdwenen. Teka, de Spaanse firma die een gelijk namige profploeg op de been houdt, heeft Bernard Hinault een contract aangebo den van 700.000 gulden. Van dit bedrag zou de Tourwinnaar van 1978 dan ook een aantal knechten moeten betalen. Hinault heeft nog geen beslissing genomen. „Een paar seconden later sloten Peet- ers en van Overschelde aan, gevolgd door Bourreau. Met zijn vijven zijn we doorge- (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. Toen Joop Zoetemelk acht jaar geleden voor de tweede achter eenvolgende keer als tweede eindigde in de Tour de France, debuteerde Jo Maas in de wielrennerij. Een tenger manneke van 17 lentes, deze Jo Maas in de zomer van 1971. Tenger is hij nog steeds, maar uit de leergierige Eijsdenaar, die een jaar of vijf geleden naar het Maastrichtse Amby ver huisde, is een renner van Europees for maat gegroeid. Een regelrechte revelatie in ’s werelds meest tot de verbeelding sprekende wielerstrijd. Lucien Buysse, met zijn 86 jaar de oudste nog in leven zijnde ex-Tourwin- naar, ontving in Brussel uit handen van Jacques Goddet en Felix Levitan de ere medaille van de Tour. Tijdens de individuele tijdrit in Brussel gooide een toeschouwer een steen door de ruit van de ploegleidersauto van IJsboer- ke. Chef d’équipe Willy Jossart, noch de. mecanicien werden geraakt. Voordat renners en volgers vandaag aan de twaalfde etappe begonnen, moest er eerst een afstand van ruim 100 kilome ter overbrugd worden. De start vond na melijk niet in Brussel maar in Rochefort plaats. Een gemeente in de Ardennen. Eindpunt van de rit is Metz. gaan. Op de Cote van Beersel (15 km. voor het einde) heb ik de anderen uit het wiel gereden. In de sprint zou ik kansloos zijn geweest, daarom speelde ik alles of niets”. temelk een aantal Alpencols waarop de Ronde van Frankrijk dagen kan beleven die in spanning en sensatie niet onder hoeven te doen voor de afgelopen twee weken. De Tourdirectie mag er trots op zijn (en Felix Levitan is dat ook zeer nadrukkelijk) een ronde in elkaar gesto ken te hebben, die met een schitterend parcours in de Pyreneeën en de formule van de keienweg rond Roubaix een on vergefelijke start beleefde. ques Goddet van de door zijn krant georganiseerde wedstrijd, droeg de vette kop: „Verslagen, maar nog steeds een hele grote” en Hinault zelf bedacht: „c’Est un prete pour un rendu”, wat in de huilerige context zeer vrij te vertalen is met: „Heden ik, morgen hij - Joop Zoetemelk”. Waar bij de naam van Joop Zoetemelk de vraag te plaatsen is hoe hij in de aanloop naar de tijdrit meer afstand zal nemen, wordt het met Hinault afwach ten hoeveel zijn krachten geleden heb ben. Ofschoon hij dit weekend terug kwam op zijn visie inzake de lekke band op weg naar Roubaix („was dat niet gebeurd, dan zou Zoetemelk me niet hebben weggereden”), was het duidelijk dat de Fransman zijn eerste grote inzin king beleefde. Het moge ook blijken uit een smeekbede aan Hennie Kuiper om in die achtervolging op Zoetemelk kop- werk te doen, van welk verzoek bekend werd dat Hinault het met 10.000 francs (vijf mille) wilde honoreren. „Maar”, zei Hennie Kuiper grimmig, „liever te voet naar Rome dan voor Hinault rijden”. De Fransman immers is bij de mees ten van zijn collega’s niet al te populair door regelmatig hautain optreden in in terviews. In de wielersport brandmerkt men dit type met de aantekening „een dikke nek”. De Belgische supporters blijken intussen ook al goed hun buik Voor Leo van Vliet vind ik het doodzonde dat hij in zijn eerste Tour de France Parijs niet zal halen. Zijn opgave dit weekeinde be tekent dat het hem geld gaat kosten. Een etappe- winnaar in de Ronde van Frankrijk is namelijk in de criteria na de Tour erg gewild bij de organisato ren. Maar hij moet dan wel de Ronde van Frankrijk helemaal uitrijden, anders wordt zo’n ritzege op slag waardeloos en vangt hij straks net zo veel geld voor de wedstrijd als col lega’s die niet van start zijn gegaan in La Grande Boude. BRUSSEL. De uitslagen van de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk, een rit van Robeeke naar Brussel over 122,2 km, luidt: moet blijven en niet moet gaan aanval len. Dat is wel niet de mooiste vorm van wielersport, maar met een man als Hi nault wel de meest effectieve. Het zou dom zijn wanneer Zoetemelk ging pro voceren door attaquerend te koersen. We kunnen beter wachten op een buiten kansje, zoals in de etappe nqar Rou baix”. isclub s slag en en ht na i Rut- oende lur te jlders nning 3, ’58- VH •diz SC ie -0 \'h De directie van Magniflex (sponsor van de ploeg) vond het onverantwoord om nog veel kosten te maken voor een kwartet renners dat geen enkele hoop op een redelijke klassering in de eind stand kon hebben. Veel vertrouwen in het winnen van een etappe door een van de vier had de sponsor blijkbaar evenmin. „Kom naar huis”, luidde het telegram dat de „ploeg” van Luciano Pezzi bereikte. En Ceruti c.s. startten niet meer voor de rit naar Brussel 13 -10 10 8 10 10, 1), lei- 54, rta- -2, iu- 8. ■s- DOOR PETER HEERKENS (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. De ploeg van Peter Post heeft weer een renner verloren. Na Wilfried Wesemael (in de 3e etappe uitgevallen) en Jan Raas (9e etappe), staakte gisterochtend Leo van Vliet de strijd. De opgave van Van Vliet (ritwinnaar in Deauville) werd ver oorzaakt door een darmontsteking waarmee hij al een paar dagen suk kelde. Jo Maas had de beslissende demarrage goed voorbereid. De motoren die voor de kopgroep reden waren zijn mikpunt. „In eens naar die motoren, hield ik mezelf voor. Als zij door de jury opgejaagd wor den, kun je heel even profiteren. Zeker drie kilometer heb ik gevlamd zonder verder dan 10 meter van de andere koplo pers weg te komen. Toen ik omkeek kwam Fred de Bruyne met zijn auto naast me, niet omkijken, schreeuwde hij. Je moet de andere kant op”. „Pas toen ik een kilometer of drie van de finish verwijderd was, hoorde ik dat het peloton ongeveer 10 minuten achter stand telde. Een juichend gevoel maakte zich van me meester. Ik besefte dat ik in het algemeen klassement een flinke sprong zou maken. De laatste kilometers in Brussel werd het af en toe zwart voor mijn ogen. Ik zag de duizenden langs het parcours als een flits. Het geschreeuw hoorde ik half. Toen was er opeens de laatste bocht: Het laatste rechte stuk. Ik droomde dus niet”. Brussel was voor Jo Maas zo ongeveer de zevende hemel. Telegrammen werden bezorgd in zijn hotelkamer. Felicitaties van de directie van de firma waarvan hij de kleuren verdedigt. Gelukwensen van zijn twee supportersclubs uit Eijsden en Amby-Maastricht. „Mijn vader kwam me opzoeken. Hij was de gelukkigste man van de wereld. Ik kon het begrijpen. Aan hem heb ik alles te danken. Hij heeft me geholpen mijn loop baan zodanig in te delen dat ik niet zou blijven hangen in het enge wereldje van regionale renners”, aldus Jo Maas. Voor Joop Zoetemelk is een veel ou dere Tourtraditie interessant. In alle jaren van de tourgeschiedenis, eindi gend op een negen, was de overwin ning niet voor een Fransman wegge legd. Het lijstje van de tourwinnaars in de jaren eindigend op een negen ziet er als volgt uit: 1909: Faber (Lux); 1919: Lambot (Bel); 1929: De Waele (Bel); 1939: Maes (Bel); 1949: Coppi (Ita); 1959: Bahamontes (Spa); 1969: Merckx (Bel). In dit verband nog een opmer king: Bernard Hinault heeft nimmer verklaard een Fransman te zijn. „Ik ben een Breton”, zei hij altijd. Rit over 204 kilometer waarin gedurende de eerste 100 kilometer nauwelijks geklommen hoeft te worden. Na 110 kilometer wordt het traject lastiger. Eerst moet de Col de la Grosse Pierre beklommen worden (de top ligt na 164 kilometer). Het is een col van de derde catego rie. De eindstrijd wordt uitgevochten op de Ballon d Alsace, een col van de eerste catego rie. De Col de la Grosse Pierre heeft een hoogte van 955 meter, de Ballon d Alsace 1178 meter. 'ogels •dedi- Jezel- Peter ütste- Sant- nning tl. Die »t een irder, kbaar twee- zesde Overigens viel de naam Merckx toch nog vaak in de Tour-groep want het werd bekend dat hij een rijwielfabriek- je gaat openen. Merckx laat een pand bouwen in Meise bij Brussel en hij werkt volgens mensen uit zijn omge ving aan het ontwerp van een geheel nieuw type racefiets. Met dit plan zou Merckx dan eindelijk zijn activiteiten voor de toekomst definitief hebben bepaald. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. Eén van de drie Itali aanse merkenploegen in de 66e Tour de France heeft opgehouden te be staan. Het is de formatie waarvan Gibi Baronchelli de kopman was. Ba- ronchellig werd in de etappe van Amiens naar Roubaix door een zware val uitgeschakeld. Zijn broer Gaetano en Scalbazzi bereikten de finish even min op de fiets. Eerder in deze Ronde van Frankrijk waren Bausager, Jo hansson en Paleari reeds van het to neel verdwenen. Zodoende bleven slechts vier man over: de Deen Jörgen Marcussen (3e vorig jaar in het we reldkampioenschap) en de Italianen Ceruti, Polini en Vandi. De finish ligt op de top., In de laatste 6 kilometer moet een hoogteverschil van 629 meter overwonnen worden. Ik kan nu al voorspellen dat Jo Maas en Gerrie Ver- linden, de Belgische weg- kampioen, straks na de Tour beslist niet over be langstelling zullen hebben te klagen. Hoewel: ook voor hen geldt uiteraard dat ze Parijs moeten zien te halen, anders worden hun prestaties tot nu toe ook niet gehonoreerd. Maas en Vertinden zijn twee coureurs die vrijwel uit het niets te voorschijn zijn gekomen. Het zijn bo vendien twee renners die zich inmiddels een riante positie in het algemeen klassement hebben toe geëigend. En ik moet me al sterk vergissen als die twee knapen hun positie de ko mende dagen nog niet eens zullen verbeteren. Maas heeft mogelijk iets meer capaciteiten dan Vertinden in de Alpen, maar afgaand op de manier waarop de Belg zich in het hoogge bergte van de Pyreneeën staande heeft gehouden, geloof ik niet dat men die knaap zo maar een-twee- drie huiswaarts zal rijden. Voorlopig hebben Ver- linden en Maas na de tij drit van zondag hun hoge poSitië in het algemeen klassement kunnen hand haven. Ik moet trouwens wel zeggen dat de grote verschillen in die toch vrij korte tijdrit mij opgevallen zijn. Binnen de eerste tien zijn er al verschillen van twee minuten op winnaar Hinault. Dat verbaast mij. Wanneer ik vroeger door een erkend tijdrijder als Anqetil op één minuut werd gereden, vond ik dat al aan de royale kant, ter wijl tijdrijden toch beslist niet mijn grootste speciali teit was. Als je tegenwoor dig een grote plaat kunt duwen, eindig je meteen binnen de eerste vijf. En gezien de uitslagen kunnen er dat momenteel niet zo heel veel meer. Daarom houd ik toch enigszins mijn hart vast voor de ko mende tijdritten, waarin Zoetemelk toch wel eens vol te hebben van Hinault, want ze kozen in Brussel met duizenden tegelijk partij voor Joop Zoetemelk die ze een jaar of wat geleden nog vervloekten vanwege wieltjeszuigen.Hinault: „Het interes seert me allemaal niets. Ik ben hier om de Tour te winnen en daarmee uit”. Om dat doel te bereiken, moet Ber nard Hinault dus net als vorig jaar Joop Zoetemelk passeren. Daarbij wordt door Zoetemelks ploegleider Jean Pier re Danguillaume voorlopig uitgegaan van een verrassingsactie zoals vrijdag op weg naar Roubaix. Danguillaume: „Ik vind dat Joop in eerste instantie aan het wiel van Hinault Het bergklassement is: 1 Mariano Martinez 69 punten, 2 Bernard Hinault 63, 3 Giovanni Bat- taglin 53, 4 Michel Pollentier 38, 5 Sven-Ake Nilsson 37, 6 Joop Zoetemelk 36, 7 Hennie Kui per 35. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. De goede gewoonte van ex-Tour de France-Vedetten om de karavaan op te zoeken wanneer die zich in hun woongebied ophoudt, is in Brussel niet overgenomen door Eddy Mercks. De vijfvoudige Ronde-win- naar ontbrak vanwege een vakantie in Amerika, waarmee hij een belofte in loste aan zijn kinderen die hij toezeg de de eerste wielervrije zomervakan tie in Disneyland te gaan door brengen. Joop Zoetemelk: „En wat zullen we allemaal nog gaan meemaken. Antwoord van Bernard Hinault, de kin strijdlustig vooruit gestoken: „Gegooch el met minuten in de Alpen”. Na de machtsgreep van Joop Zoetemelk ver werkte de Fransman in Brussel het fluit concert dat met het geweld van sirenes de tribunes afjoelde, toen hij aan de start verscheen voor de tijdrit. „Ik trek me nergens iets van aan”, sprak hij strak. De Franse pers heeft zijn inzin king in Roubaix met tranen in de pen geschreven. Het hoofdartikel van Jac- 6 6 i 2 0 Blijdschap derhalve in de DAF Trucks- Lejeuneploeg van Fred de Bruyne. En thousiasme in het Nederlandse wieler- kamp en vooral in Limburg. De professio nele wielersport moest in deze provincie klap na klap incasseren. Jonge beloften verdwenen nog voordat ze éls het ware volwassen waren. En nu is er Jo Maas, een grotere revelatie reeds dan destijds (in 1952) de klimmer Jan Nolten. Voor Nolten was in zijn eerste Tour de vijftiende plaats weggelegd. Jo Maas staat (met de Pyre neeën, enkele ploegen- en individuele tij dritten plus de Hel van het Noorden ach ter de rug) achtste. „Toch juich ik niet te vroeg”, zegt hij. „Het is tot dusver goed gegaan, maar de man met de hamer kan nog komen. Iedere renner krijgt in een grote etappewed- strijd een inzinking. Gelukkig rijden we naar de Alpen. Dat terrein ken ik uit de voorbije twee seizoenen waarin ik deel nam aan de Tour de 1’Avenir”. Fred de Bruyne schaamde zich niet voor zijn emoties. „Ik geniet. Mag het soms?”, aldus de vroegere tv-commenta- tor. „Toen ik een half jaar geleden Jo Maas in mijn nieuwe ploeg opnam, haal den veel collega’s de schouders op. Nu spreekt het hele peloton over hem. Ploeg leiders vechten als het ware om hem vol gend jaar in hun formatie te krijgen. Maar ik denk wel dat ze achter het net vissën. Ik heb met Jo Maas een fijn gesprek gehad”. En Joop Zoetemelk zelf? Die genoot in Brussel met volle teugen van de indruk wekkende hulde die hij kreeg. „Je kunt over de komende dagen honderden theo rieën opbouwen”, zei hij, „maar je komt er niet uit. Alleen één ding staat vast: ik heb een geweldige moraal. een doel gestreefd. Onder de hoede van Fred de Bruyne ben ik in de gelegenheid mij verder te ontwikkelen. Een fantasti sche ploegleider. Ik heb gehoord dat hij stond te huilen van vreugde toen ik ge huldigd werd. Mijn overwinning was ook voor hem een overwinning. Voor de ploeg van DAF Trucks betekende het de twee de zegepraal dit jaar, nadat William Tac- |kaert een paar maanden geleden een etappe in de Driedaagse van de Westkust op zijn naam kon schrijven”. Ik ben inmiddels de ka- ravan vooruit gereisd naar Metz, waar ik vanmorgen om half zeven op de fiets ben gekropen om de etap pe naar de Ballon d'Alsace te rijden. Ik hoop het niet, maar het zou weleens zo kunnen zijn dat daar dins dagavond Bernard Hi nault opnieuw de gele trui om zijn schouders kan la ten draperen. Hinault maakt een getergde in druk en zal de eerste de beste mogelijkheid aan grijpen om een ieder dui delijk te maken dat hij, en hij alleen, recht heeft op de gele leiderstrui. 1 Jo Maas (Ned-De Bruyne) 2 uur 44 minuten en 42 seconden (gemiddelde snelheid 44,517 km/ uur), 2 Paul Verschuere (Bel-Huysmans) 2.45.36, 3 Ludo Peeters (Bel) zelfde tijd, 4 bernard Bour reau (Fra-De Muer) 2.47.06, 5 Didier van Overschelde (Fra-Everaert) zelfde tijd, 6 Philip pe Tesniere (Fra-Geminiani) 2.53.45, 7 Bene Dil len (Bel-Lelangue) zelfde tijd, 8 Gery Verlinden (Bel-Jossart) 2.53,48, 9 Bernard Vallet (Fra-Eve raert) 2.54.14, 10 Willy Teirlinck (Bel-Lelangue), 11 Jacques Esclassan (Fra-De Muer) 2 uur 54 minuten en 15 seconden, 12 Jos Jacobs (Bel- Jossart), 13 Giovanni Battaglin (Ita-Boifava), 14 Jean-Francois Pescheux (Fra-Everaert), 15 Gui do van Calster (Bel-De Bruyne)» De uitslag van de elfde etappe, de individuele tijdrit over 34,4 kilometer, is: 1 Bernard Hinault (Fra-Guimard) 34,4 kilometer in 43 minuten, 1,9 seconde, gemiddeld 46,570 km per uur, 2 Knut Knudsen (Noo-Ferretti) 43.09.72, 3 Gerrie Knete- mann (Ned-Post) 43.27.49, 4 Didi Thurau (WD1- Jossart) 43.30.98, 5 Joop Zoetemelk (Ned-Dan- guillaume) 43.37.83. 6 Michel Pollentier (Bel- Lauwers) 44.21.70, 7 Jos Jacobs (Bel-Jossart) 44.25.35, 8 Yves Hezard (Fra-De Muer) 44.29.91, 9 Gery Verlinden (Bel-Jossart) 44.41.60, 10 Joa quim Agostinho (Por-Huysmans) 44.49.99, 11 Hennie Kuiper (Ned-De Muer) 44.59.43, 12 Cri- quelion (Bel-Lelangue) 45.11.53, 13 Martens (Bel- Huysmans) 45.27.94, 14 Lucien van Impe (Bel- Lelangue) 45.28.49. 15 Henk Lubberding (Ned- Post) 45.28.92» Na de elfde etappe in de Ronde van Frankrijk is het algemeen klassement: 1 Joop Zoetemelk (Ned-Danguillaume), 39 uur 11 minuten en 26 seconden, 2 Bernard Hinault (Fra-Guimard) op 1.32, 3 Sven Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 7.16, 4 Ulli Sutter (Zwi-Post) op 7.37, 5 Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 8.00, 6 Andre Dierickx (Bel-Jossart) op 8.43, 7 Gery Verlinden (Bel- Jossart) op 9.44, 8 Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 10.38, 9 Jean Bernaudeau (Fra-Guimard) op 12.56, 10 Pierre Villemiane (Fra-Guimard) op 14.30» Het algemeen ploegenklassement na de elfde etappe is: 1 Ploeg Jossart 157 uur 22 minuten en 51 seconden, 2 Ploeg Danguillaume 157.34,08, 3 Ploeg Guimard 157.36.49, 4 Ploeg Post 157.53.39, 5 Ploeg Huysmans 158.01.11, 6 Ploeg De Muer 158.30.23, 9 Ploeg De Bruyne 159.10.33. BRUSSEL (ANP). Zoals Bor deaux in de jaren vijftig een „Neder landse” stad was, omdat daar jaren achter elkaar een Nederlander de tou- retappe won, is het sinds vier jaar een traditie dat een Nederlander winnaar wordt van de tiende etappe. Sinds 1976 is er een ononderbroken reeks van vier Nederlandse winnaars van de tiende etappe in de ronde van Frank rijk. Het lijstje ziet er als volgt uit: 1976:l’Alpe-d’Huez: Joop Zoetemelk; 1977: Rouen: Fedor den Hertog; 1978: Pau: Henk Lubberding; 1979: Brussel: Jo Maas. Het puntenklassement na de elfde etappe is: 1 Bernard Hinault 92 punten, 2 Joop Zoetemelk 55, 3 Didi Thurau 41, 4 Willy Teirlinck 41, 5 Jos Jacobs 39, 6 Jacques Esclassan 35, 7 Jo Maas 33. Jo Maas (midden), hier nog in gezelschap van medevluchters Bourreau en Ludo Peeters (rechts). Even later zou Maas ontsnappen en met grote voorsprong de etappe winnen. De wijze waarop hij zaterdag, na een urenlange ontsnapping en een meesterlij ke solo, de etappe Roubaix-Brussel won was grandioos. „Hiervan had ik slechts kunnen dromen”, zei hij nagenietend van de overwinning die hem bovendien op de zevende plaats van het algemeen klasse ment bracht. En gisteren, toen hij een voor zijn doen redelijke tijdrit afwerkte, vertelde Maas: „Ik heb alle reden om tevreden op de eerste helft van de Tour de France terug te kijken”. Het onfortuin dat hem vorige week in de Hel van het Noorden anderhalve minuut meer tijdverlies had opgeleverd dan nor maal gesproken het geval zou zijn ge weest, was indirect de reden van zijn agressiviteit in de zaterdagetappe. Chef d’equipe Fred de Bruyne zei: „In het hotel te Roubaix kwam y Maas naar me toe om me te vertellen hoe verschrikkelijk kwaad hij was. Kwaad op zichzelf en kwaad op de vervloekte kasseiwegen in de Hel”. Voor Fred de Bruyne stond het toen zo ongeveer vast dat Jo Maas revanche najoeg. Maas: „Ook Jack Verbrugge, mijn ka mer- en landgenoot, wilde zich laten zien. Hij had eveneens met veel pech moeten afrekenen. Toen Jack vertelde dat hij di rect na de start zou demarreren, dacht ik bij mezelf: daar moet je bij zijn. Ik was geprikkeld. Toen we langer op het eten moesten wachten dan de ploeg van Thu rau, die een paar tafels van ons af zat, was ik om uit mijn vel te springen”. Verbrugge hield woord. Hij demarreer de zelfs zo vroeg dat hij moest worden teruggeroepen. De startvlag was nog niet naar beneden gegaan. Toen Verbrugge onmiddellijk hierna opnieuw wegsprong (maar razendsnel werd teruggepakt) was het de beurt aan Jo Maas. „Ik ging mee in het wiel van Pol Verschuere”, aldus de latere ritwinnaar. „Hiervan had ik anderhalve minuut pakken (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. Op de helft van de Tour de France, dringt zich de vraag op hoe Joop Zoetemelk zijn gele trui gaat ver dedigen. Daarbij concentreert het vraagstuk zich op de Alpenritten (de 15e, 16e, 17e en 18e etappe) en op de 23e rondedag, wanneer er rond Dijon een individuele tijdrit wordt gereden. Vo rig jaar raakte Joop Zoetemelk op dit onderdeel vier minuten en 10 seconden kwijt aan Hinault, die deze specialiteit nu eenmaal beter beheerst, en Joop ging toen op een niet mis te verstane wijze uit de gele trui. Het zal voor hem derhalve nodig zijn dat hij voor die tijdrit (volgende week donderdag) zijn voorsprong zodanig heeft uitgebouwd dat na de te verwach ten nederlaag genoeg tijd overblijft om de eerste plaats te behouden. Vier minu ten lijkt geen absolute noodzaak omdat deze tijdrit korter is dan die van 1978 (toen 72 kilometer, nu 50 kilometer). Wanneer men het verlies van dit week einde in Brussel als uitgangspunt neemt (36 seconden plus het feit dat de schade beperkt bleef door een lekke band van Hinault) en daarbij meerekent dat het parcours in Dijon langer is, zal Zoete melk als veiligheidsmarge tenminste drie minuten moeten aanhouden. Voor de anderhalve minuut die hem daar nu nog van resten, heeft Joop Zoe- Van Vliet: „Op de dag van de ploegentijdrit kreeg ik er last van en het werd steeds erger. Vrijdag heb ik amper gegeten in de rit naar Roubaix en dat maakte me zo slap dat ik zater dag steeds achterop raakte.” Giste rochtend toen de renners zich gereed maakten voor de tijdrit in Brussel, bleek Leo van Vliet te zwak om te kunnen starten. Zijn ziekte tekende zich o.a. af op de weegschaal die zes kilo minder aan wees (van 71 kilo naar 65) dan toen Van Vliet de Tour inging. iets te veel zou moeten gaan inleveren. Ik mag veronderstellen dat het iedereen niet zal zijn ontgaan dat Hinault in de tijdrit in Brussel op een rotmoment lek heeft gere den. Zoetemelk kon daar door wat op hem uitlopen, maar Hinault slaagde er toch maar in om in de laat ste tien kilometer die ach terstand helemaal weg te werken en uiteindelijk zelfs met bijna 40 seconden voorsprong, op Zoetemelk te finishen. En dat vind ik toch een bedenkelijke zaak voor de man die zijn gele trui moet verdedigen: bij na 40 seconden in tien kilo meter moeten inle veren Liocourt lArracourt 1000 500 f. 10.7.1979 otuneville -«oecsi-r g^Magnières ixl I ^Rambervillers ^Gérardmer tL Grosse Pierre Fresse-sur-Moselle'^x DALSACE BALLON 0’ALSACE Brosse Pierre. Mém! 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11