Waarschijnlijk regering met partij Betico Goes Zes doden Ti in verkeer 1 Vluchtelingen uit Vietnam aangekomen Veel beroepen op grond van Hinderwet Nederlander verdronken in Frankrijk B ir Twee doden bij brand in Beek Felle kritiek op kankerpreparaat Tijgers krijgen hond als moeder en dan dit noq T ■w n Ee fl 1 2 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 9 JULI 19 7 9 M I F - Einde staatsbezoek Geslaagde proef Circus in de brand Prins naar Indonesië Bouw ministerie t: net loze bek gro< in c wer van leer I 1 (Vai W RY. wa van ten der ben nist ken gen Gro ken Mai van wa (Van onze redactie binnenland) WILLEMSTAD. De Cura- qaose politieke partij Movi- mentu Antijas Nobo (MAN) met lijstaanvoerder Don Mar tina is de grote overwinnaar geworden bij de parlements verkiezingen op de Nederland se Antillen. De partij behaalde zeven zetels, drie meer dan werd verwacht. De MAN heeft nu de grootste fractie in het parlement in Willemstad. Don Martina grote winnaar s c i w* ii aanleg LPG-installatie Strakke normen Kroon bij g (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Prinsjesdag zal in de toekomst misschien niet meer op de derde dinsdag in september worden gehouden, maar eerder in het jaar. Premier Van Agt en mininster Wiegel van Binnenlandse Zaken hebben eeri voorstel daartoe ingediend bij de Tweede Kamer in het kader van de grondwetsherziening. De partij werd vlak voor de kandidaat stelling voor de Eilandraadsverkiezingen weer nieuw leven ingeblazen toen Don Martina de partij Frente Obrero verliet en overstapte naar de MAN. Na het grote succes bij de op 25 april gehouden Eilan draadsverkiezingen, toen 24 procent van de stemmen werd behaald, heeft de MAN nu^voor een nieuwe verrassing gezorgd door 41,2 procent van de stemmen naar zich toe te trekken. De grote verliezers zijn de Nationale Volkspartij-Unie van Gilbert de Paula en vooral de Frente Obrero met Wilson Go- dett als lijstaanvoerder. De Frente komt niet meer terug in het parlement. Deze 17 30 22 22 25 20 19 19 16 28 29 23 36 30 32 21 15 12 11 14 14 13 11 9 9 12 17 13 17 15 17 14 19 14 14 17 13 12 11 10 17 19 21 0 0 0.3 0 5 3 0 1 8 4 10 0 0 0.5 0 0 0 18 0 0 0 0 8 0 2 0 0 0 0 0 tijdschriften en politieke partijen op Cu- rapoa, als zou de MAN onder invloed staan van het Cubaanse communisme, zei Don Martina dat deze acties tegen Cura sao en de Antillen zijn gericht en niet tegen zijn partij. Hij noemde die beschul digingen belachelijk. Volgens hem zal naar deze zaak een onderzoek worden ingesteld. De Arubaanse MEP-leider Betico Croes vindt dat zijn partij deel zal moeten gaan uitmaken van de regering. Hij zei dat de MEP in elk geval eisen zal stellen aan het staatkundige programma. De MEP-leider zei bereid te zijn om formateur te worden. Volgens hem zal een formatie lang gaan duren omdat eerst alle problemen opge lost moeten worden voordat welke rege ring dan ook wordt gevormd. In de zaak waarin de Kroon thans heeft beslist ging het om een beroep van de milieuinspecteur in de noordelijke provin cies tegen een besluit van B. en W. van het Friese Weststellingwerf om een Hinder wetvergunning te verlenen aan het gara gebedrijf. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid, belast met het toezicht op de milieuhygiëne, had al eerder in een brief aan de colleges van Gedeputeerde Staten en van B. en W. nieuwe richtlijnen gegeven. Door haar uitspraak heeft de Kroon aangegeven dat men de gewijzigde inzichten rekening moet worden gehou den, aldus het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. De richtlijnen van de milieu-inspectie zijn voorlopig. Volgens die richtlijnen mo gen onder meer binnen een afstand van 0- 25 meter van een LPG-station geen wonin gen, van 25-30 meter ten hoogste twee woningen, van 50-100 meter ten hoogste acht woningen en van 100-150 meter ten hoogste vijftien woningen staan. De LPG-gasinstallatie waarover het in het beroep ging moest komen in het hart van het bebouwde gebied van Noordwol- de, achter een gesloten rij woningen op een afstand van 20 meter van winkels en bedrijven en van ongeveer 50 meter van een scholencomplex, aldus de Kroon. De afstand van hun vulpunt van de LPG-tank tot de dichtsbijgelegen woning bedroeg slechts enkele meters. De Kroon consta teert dat B. en W. van Weststellingwerf op de hoogte moeten zijn geweest van de nieuwe normen voor het verlenen van Hinderwetvergunningen voor LPG-stati- ons. Het Rijnmond Energie Komité (REK) in Rotterdam heeft een bezwaarschrift inge diend tegen de plannen van Schel en BP in de Rotterdamse Europoort een termi nal te bouwen voor de aanvoer van vloei baar gas. Het comité vindt dat de Rijn mond al genoeg gevaarlijke industrie her bergt. Het REK zet vraagtekens bij de nood zaak om LPG te importeren in de komen de jaren. Het comité heeft oolj twijfels over de risico-analyse, die ambtenaren van Rotterdam, Rijnmond en de provincie hebben opgesteld. Het REK zegt, dat de locatie die Shell en BP hebben gekozen (op de rand van de Europoort, tegenover de Maasvlakte) veel te dicht ligt bij be woonde gebieden. selecteerd” werden. Een woordvoerder van de Stichting Vluchtelingenwerk Ne derland verklaarde op de luchthaven dat aan die selectieprocedure nogal wat haken en ogen zitten. „De criteria waar bij dit gebeurt, zijn ons volkomen ondui delijk. Binnenkort zullen hierover be sprekingen worden gevoerd met de am bassade”. Dit jaar kwamen al 150 Vietnamese bootvluchtelingen naar Nederland. Op korte termijn worden er nog 230 ver wacht. Die lokaties geeft volgens het REK ook teveel kans op een „dominoeffect”, als er iets fout gaat in het LPG-dok dat Shell en BP willen graven. De twee oliemaatschap pijen zeggen, dat het praktisch uitgesloten is dat andere installaties getroffen zouden kunnen worden bij een LPG-explosie. Maar het REK zegt, dat de maatschappij en teveel hebben gekeken naar vaste in stallaties. In de buurt van het BP-terrein loopt ook een route voor vrachtwagens met gevaarlijke stoffen, aldus het comité. Het REK vindt dat de overheid de twee oliemaatschappijen geen vergunningen moeten geven voor het project. Het comité wil zelfs nog een stap verder gaan en pleit voor een sanering van de ongeveer tien kleine LPG-terminals die nu op verschil lende punten in het Botlek-gebied en euro poort operationeel zijn. Na een driedaags staatsbezoek aan Ne derland zijn president Ahidjo van Kame roen en zijn echtgenote van de luchthaven Schiphol vertrokken naar hun land. Het presidentiële echtpaar werd uitgeleide ge daan door koningin Juliana. Ook minister Wiegel, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de commissaris van de koningin in Noord-Holland waren bij het vertrek aanwezig. De proef met het centrale alarmnum mer 0011 in Zuidoost-Brabant lijkt een succes te worden. Tot die conclusie komt de gemeente Eindhoven in een communi qué. Het alarmnummer werd in januari van dit jaar door minister Wiegel in werk ing gesteld. Het betreft een experiment. Ook in het noorden van het land en in Twenthe wordt met een 0011 nummer geëxperimenteerd. Steeds meer mensen in Zuidoost-Brabant bellen de OOU-meld- kamer in geval van calamiteiten. Vrijwel de meeste telefoontjes, 77 percent waren bestemd voor de rijks- of gemeentepolitie korpsen. In elf percent van de gevallen was hulp van de brandweer nodig en in twaalf percent van de meldingen moest de ambulance uitrukken. Het onderkomen van kindercircus San- telli aan het Damsterdiep in Groningen is gisteren vroeg volledig uitgebrand. Het kindercircus is momenteel op toernee door Zwitserland. De meeste circusattri buten waren niet in het pand aanwezig Het achtergebleven materiaal en het pand werden helemaal door het vuur verwoest. De brandweer moest de zijgevels naar beneden halen in verband met instortings gevaar. De politie denkt aan brandstich ting. Een ruit was uit de sponningen ge haald. Vermoedelijk door inbrekers. Prins Bernhard is met de regerings- Fellowship voor een reis van enkele we ken naar Indonesië vertrokken. De prins maakt deze reis in het kader van zijn werk voor het Wereldnatuurfonds. De prins zal in Indonesië een groot aantal natuurreser vaten bezoeken. De reservaten krijgen financiële steun uit Nederland. De bouw van het nieuwe pand van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zal vijf jaar vergen. De Rijksgebou- wendienst heeft deze week aan de Hol landse Beton Maatschappij in Rijswijk; opdracht tot de bouw gegeven. Het nieu we departement komt te staan op de hoek, van de Bezuidenhoutseweg en de Prins Clauslaan. Het is een schepping van de Rotterdamse architect Apon van het bu reau Apon, Van den Berg, Ter Braak en Tromp. Er zullen ruim 1800 ambtenaren gaan werken. Een groot deel daarvan werkt nu verspreid over twintig panden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG, ROTTERDAM. De Kroon heeft voor het eerst op grond van de nieuwe inzichten over het ge vaar van LPG-installaties een ver gunning geweigerd voor het uitbrei den van een garage met een LPG- station. Als gevolg van die nieuwe inzichten is bij de Raad van State een groot aantal beroepen op grond van de Hinderwet ingesteld. PERPIGNAN (AFP) De 30-jarige Mi chel Eysbouts uit Loon op Zand is eergis teren in de Middellandse Zee verdronken toen hij met zijn vrouw aan het zwemmen was in de buurt van Perpignan. Uit de E-l 0-vijver in het Belgische Meer is gisteren het stoffelijk overschot opge haald van de 65-jarige Nederlander H. Spindler uit die gemeente. De man was zaterdag met zijn dochter aan het zeilen toen hun bootje omsloeg. De vader verdronk maar zijn lijk kon pas gisteren door de brandweer van Turnhout worden geborgen. relc Ari me: anc bur E kar sch het sad ger Vc niste den wor< De mini dat eind mun het aan maa zonr Pr le d MJ Pige State zoud „D verte vorn Buit< er ae op 1 Nica Pr zatei verk trede een bewe De op a over derh hebt gen van sand om bred De Sant e co 1 0.1 0.5 4 0.3 2 0.2 2 0.5 2 p bij Tui raa zeil An ver opi Croes legde er de nadruk op dat het hem gaat om het Arubaanse onafhankelijk- heidssstreven. Wel moet volgens hem re kening gehouden worden met de wensen van de overige eilanden. „In gezamenlijk overleg zal geprobeerd moeten worden”, zo zei hij, „tot een schikking te komen”. Die schikking zal volgens Croes in ieder geval moeten leiden tot verwezenlijking van een politiek onafhankelijk Aruba in een geïnstitutionaliseerd samenwerkings verband met de andere eilanden op vol kenrechtelijke basis. Ook wil de MEP een volkenrechtelijke samenwerking met Ne derland. AMERSFOORT. In het dieren park Amersfoort zijn twee Siberische tijgertjes geboren. Omdat de 3-jarige moeder geen melk geeft zijn de twee jongen bij een hond in de omgeving van Amersfoort, die wel voldoende melk heeft om de dieren in leven te houden, gezet. De hond, een zogenaamde „min”, werd gevonden na een oproep van de Radionieuwsdienst ANP. Direct na de oproep meldde zich een aantal bezit ters van honden, die de tijgertjes kun nen zogen. K UTRECHT (ANP). „Iedere praktize- repde arts in Nederland kan nu geacht worden op de hoogte te zijn van de manier waarop misbruik wordt gemaakt van de moeilijke situatie waarin veel kankerpa tiënten verkeren”. Met dit commentaar begeleidt de hoofdredactie van het Neder lands Tijdschrift voor de Geneeskunde een artikel in dat blad over het abrikozen pittenpreparaat Laetrile, dat onder meer in Nederland illegaal op de markt is ge bracht als middel tegen kankeraandoe- ningen. Volgens de twee auteurs van het artikel, verbonden aan het Radiobiologisch insti tuut van TNO en aan het Rotterdams Radiotherapeutisch Instituut, is Laetrile waardeloos en bij inname via de mond mogelijk zelfs zeer gevaarlijk. In hun artikel constateren zij dat Leatri- le in de Verenigde Staten, waar het door naar schatting 70.000 mensen wordt ge bruikt, een groot medisch en sociaal pro bleem is geworden. Er zijn volgens de auteurs geen aanwijzingen dat de kanker voorkomende en genezende theorieën over Laetrile juist zijn. arbeiderspartij maakte en glorieuze op komst mee na de verkiezingen van 1969. Volgens Don Martina, mogelijk de nieu we Antilliaanse premier, heeft de overwinning van zijn partij bewezen dat men op Curaqao in de politiek ook eerlijk heid kan betrachten en op principiële gronden politiek kan voeren. Over het Arubaanse onafhankelijk heidsstreven zei Don Martina dat de MAN altijd heeft gestreefd naar lotsgebonden- heid van de eilanden. „Men zal moeten zoeken naar de gmeenschappelijke belan gen van de eilanden”, aldus Martina. Hij voegde daaraan toe dat zijn partij tegen de afzonderlijke onafhankelijkheid is van een van de Antilliaanse eilanden. „De MAN respecteert de wensen van ieder volk en ieder eiland”, zo zei hij, „maar men zal wel de tijd moeten nemen om alle alternatieven te bestuderen”. Don Martina is van mening dat de Aru baanse Movimento Electoral die Pueblo (MEP) van Betico Croes ook regeringsver antwoordelijkheid zal moeten dragen. De MEP behaalde op Aruba vijf zetels en werd daarmee de tweede fractie in het nieuwgekozen parlement. De twee partij en hebben samen twaalf van de 22 zetels die het parlement telt. De MEP streeft naar een afzonderlijke onafhankelijkheid van Aruba met als streefdatum 1981. Ten aanzien van beschuldigingen die de laatste dagen zijn geuit in Venezolaanse Prinsjesdag wordt mogelijk vervroegd Het kabinet wil de traditie handhaven dat het regeringsbeleid op Prinsjesdag wordt uiteengezet. De koningin moet net als nu bij die gelegenheid de Staten-Gene- raal namens de regering toespreken. De regering voelt er niet voor de troonre de door de minister-president te laten uitspreken in aanwezigheid van de ko ningin. Het kan nodig zijn de datum, waarop de begroting bij de Tweede Kamer wordt ingediend, te veranderen in verband met de samenwerking in de Europese Ge meenschap. Premier Van Agt en minister Wiegel van Binnenlandse Zaken willen echter niet dat er een al te lange tijd gaat liggen tussen het indienen en behandelen van de begroting en het uitvoeren ervan. Wocr in binnen- en buitenland In die gebieden wordt nu nog voorna melijk vliebaar gas geëxporteerd. Het gaat om LPG dat vrijkomt bij de raffina ge van ruwe olie. Shell en BP (en ook het gemeentelijk havenbedrijf van Rotter dam) verwachten dat er in de toekomst steeds meer vloeibaar gas zal worden in gevoerd. De schatting is 5 miljoen ton in het jaar 2000. Vooral de chemische indu strie kan volgens de prognose LPG goed gebruiken als alternatief voor nafta, de zware olie, die gebruikt wordt als grond stof voor pastic en kunststoffen. BEEK (ANP). Een felle uitslaande brand in een woning in het Zuidlimburgse Beek heeft gistermorgen rond half vier het leven gekost aan de 10-jarige René Maas en aan de 18-jarige Diny Vromen uit het nabije Elsloo. Zij logeerde bij de fami lie Maas. De overige bewoners, de ouders Maas en hun twee zonen Chris en Marcel wer den zwaargewond overgebracht naar het ziekenhuis in Sittard. De 49-jarige W. Maas verkeert in levensgevaar. Bij een poging zijn huisgenoten te redden, liep hij derdegraads verbrandingen op. De woning ging vrijwel geheel verloren. Ook een aangrenzend pand, waarvan de bewoners een dag tevoren met vakantie waren gegaan, ging grotendeels in vlam men op. De schade wordt geschat op 300.000 gulden. Over de oorzaak van de rampzalige brand tast de politie nog in het duister. Vermoed wordt dat er iets gehaperd heeft aan het gasfornuis. Wat betreft de openbaarheid van verga deringen van de Staten-Generaal merken Van Agt en Wiegel op dat niet de mogelijk heid dient te worden geopend dat slechts één lid het sluiten van de deuren kan eisen, uitgezonderd de voorzitter. Een ver gadering met gesloten deuren dient vol gens hen hoge uitzondering te blijven. Als één lid wil dat de deuren gesloten moeten worden, dam kan hij die wens aan de voorzitter overbrengen. Deze kan het slui ten der deuren dan nodig oordelen, waar na de Kamer hierover beslist, zo stellen de bewindslieden. De bewindslieden achten het noodzake lijk dat de hoofdregel gehandhaafd wordt, dat besloten wordt bij meerder heid van stemmen. De mogelijkheid tot uitzonderingen op dit beginsel zal nog nader worden bestudeerd. Over de verschijningsplicht van minis ters en staatssecretarissen verklaren Van Agt en Wiegel te menen dat een duidelij kere formulering dan de huidige niet no dig is. In de huidige grondwet wordt ge sproken van „uitnodigen”. Ook achten de bewindslieden het niet wenselijk in de grondwet de mogelijkheid van het geven van inlichtingen door amb tenaren op te nemen. Een derdelijke mo gelijkheid zou de politieke verantwoorde lijkheid van bewindslieden kunnen door kruisen, zo stellen zij. o c- aö -Sc jfü-« w wzw w wzw wzw w wzw zw wzw zw zzw nw windst. wzw wnw wzw zw wzw o windst. nnw w w zzw wzw windst. windst. windst. z nnw n w no nno no wnw z zo n wzw wzw wzw r De leider van de Arubaanse Volkspar tij, Henny Eman, zei tevreden te zijn met de verkiezingen. In korte tijd groeide de partij uit het niets tot een partij met twee statenzetels. Bij de Eilandraadsverkiezin gen behaalde zijn partij vier zetels. Hij maakte hieruit op dat het Arubaanse volk duidelijk veranderingen wenst. Ruba-leider Watty Vos en PPA-lijstaan- voerder Max Croes waren teleurgesteld over de uitslag van de verkiezingen. De Ruba behaalde geen enkele zetel, de PPA kreeg er één. De PPA was eens de grootste partij van Aruba. De leider van de democratische partij op Curacao, tot de verkiezingen premier „Boy” Rozendal, zei niet blij te zijn met de verkiezingsuitslag. Zijn partij kreeg drie zetels. „Ondanks dat we veel tegen heb ben gehad, hebben we ons toch weten te handhaven op ruim 15.000 stemmen”-, al dus Rozendal. Hij zei dat het Antilliaanse volk over acht maanden zal weten waar voor het heeft gestemd. Het herkozen Statenlid van Bonaire Ru dy Ellis, van de Union Patriotico Boneria- no (UPB) zei blij te zijn dat de bevolking de waarde van zijn partij heeft erkend. Hij zei bereid te zijn met iedereen van de andere eilanden samen te werken in het belang van Bonaire. Eerder had hij ver klaard dat minister Pourier (onder andere Ontwikkelingssamenwerking) zijn kandi daat blijft als minister voor Bonaire. c o X Stc 19 19 19 18 21 18 18 18 18 21 17 28 SCHEEMDA (ANP). Een 26-jarige man is vanochtend in een ziekenhuis in Winschoten overleden aan de verwondin gen die hij kort tevoren had opgelopen bij een auto-ongeval in Scheemda. Het onge luk gebeurde, aldus de politie, toen de auto als gevolg van te hoge snelheid van de weg raakte en in de berm terecht kwam. Bij een verkeersongeval in het West- groningse Opende is gistermiddag een 20- jarigë man uit Augustinusga (Fr.) om het leven gekomen. De man reed mee in een personenauto waarvan de bestuurder in een bocht de macht over het stuur verloor. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De bestuurder is gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De 20-jarige Marten Polsma uit Paters- wolde is gisteren in het Academisch Zie kenhuis te Groningen overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat zaterdagochtend vroeg plaatshad in de stad Groningen. Het slachtoffer had de macht over het stuur verloren waarop zijn auto tegen een bord botste' De 5-jarige Pieter Meyer is in een polder achter het Noordgroningse Uithuizermee- den om het leven gekomen, toen hij onder een rijdende tractor terecht kwam. Bij een verkeersongeluk in het Gelderse Gorssel is zaterdagavond de 41-jarige W. J. Koene uit Haarlem om het leven geko men. De man botste met zijn auto tegen de gevel van een woning nadat hij bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur was verloren. Bij een verkeersongeluk op de Amstel- veenseweg in Amsterdam is zaterdagmid dag de 6-jarige H. B. Simons uit de hoofd stad om het leven gekomen. Het jongetje reed met zijn fiets plotse ling van het trottoir de rijbaan op en kwam onder een vrachtwagen. Hij overleed ter plaatse. 24 22 24 29 25 17 19 20 25 26 28 21 32 19 [het weer Vooruitzichten voor woensdag, opge- steld door het KNMI: Aanhoudend wisselvallig en weinig ver andering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 8. Minimum tem peratuur: omstreeks 11 graden. Maximim temperatuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN regen regen regen regen zw. bew. regen geh. bew. regen geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. onbew. regen mist regen regen onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. tegen, onbew. onbew. regen onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. kgeh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. DINSDAG 10 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.31 uur, onder 21.59 uur Maan op 22.12 uur, onder 06.25 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 04.36 uur en 17.07 uur Laagwater 00.28 uur en 12.48 uur Een deel van de groep Vietnamezen die op Schiphol aankwam. SCHIPHOL (ANP). Op Schiphol zijn gisteren 54 Vietnamese bootvluchte lingen aangekomen. De groep werd op gevangen door vertegenwoordigers van de Stichting Vluchtelingenwerk Neder land en van de luchthaven naar twee opvangcentra, Steenwijkerwold en Box tel, gebracht. De Vietnamezen, onder wie veel kinde ren, kwamen in een Boeing 747 van Bangkok naar Nederland. In Bangkok brachten zij drie maanden in een door- gangsopvangcentrum door, waar ze „ge- Antilliaanse verkiezingen b£ Z d .ES £2 15 16 14 13 15 14 16 13 15 14 I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2