Indonesië wil Tijdens bezoek aan VS Londen stopt invoer walvistraan India in actie Israel neemt straffe >t Demonstratie in Wellicht sabotage '•J Skylab valt woensdagmiddag Tass noemt geen nieuwe vluchtelingen Bomaanslagen in Parijs op Turkse kantoren Sandinisten wijzen compromis VS af Londen tegen walvisvangst Oliepijpleiding ontploft in Iran energiemaatregelen tegen opstand kinderkampen „verzinsel” Een autoloze dag per week Louise Onderstond Mannelyke spruyt Gezeegende staat Vertaling 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 MAANDAG 9 JULI A door Nico Scheepmaker J roei de Rhodesische hoofdstad Sa lisbury „het bereiken van posi tieve vooruitgang naar inter nationale erkenning en de op heffing van de sancties tegen Zimbabwe-Rhodesië. oek erie n het a Den ebou- Hol- swijk nieu- hoek Prins an de Jt bu- ak en naren arvan nden. and lesië (Van onze redacite buitenland) WASHINGTON/SALISBU- RY. Premier Abel Moezore wa van Zimbabwe-Rhodesië is vandaag in de Verenigde Sta ten aangekomen, waar hij on der meer een gesprek zal heb ben met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Za ken Cyrus Vance. Overmor gen zal hij doorreizen naar Groto-Brittanië voor gesprek ken met de Britse premier Margaret Thatscher. Als doel van zijn reis noemde Moezore wa gisteren bij zijn vertrek uit .1 lis trijfël Moezorewa bepleit (Reuter/AFP/UPI). JAKARTA opheffing sancties zalige aister. heeft rtikel, insti- -dams letrile mond iktize- leacht lanier an de ;erpa- mtaar leder kunde razen meer is ge- indoe- 1 Ne- ame- aven Het Ie ge nster e en m de ij het „Het energieprogramma van de Ameri kaanse president voorziet in een toenem- ning van de produktie en in een rantsoe- neringsplan voor benzine. Maar het zal niet onmiddellijk de lange rijen bij de benzinepompen ongedaan maken”. Vice- president Walter Mondale heeft dit zater dag verklaard in Louisville in de Ameri kaanse staat Kentucky. Mondale zei niet te weten wanneer Car ter zijn verklaring over de energiepolitiek zal afleggen, maar verklaarde dat de pre sident dat niet overhaast wil doen. Carter heeft onder andere de minister voor Energie, Schlesinger, leiders van de grote oliemaatschappijen en enige gou verneurs ontvangen. De directeur van de sterrenwacht in het Westduitse Bochum, prof. Heinz Kamins ky, is van oordeel dat het 77 ton wegende .Amerikaanse ruimtelaboratorium bij zijn terugkeer in de dampkring niet uiteen zal vallen, maar in één stuk met een snelheid van 2.000 kilometer per uur op de aarde zal vallen. Hij wil in Amerika en Engeland de „halve waarheden” corrigeren die over de ge beurtenissen in Zimbabwe-Rhodesië de ronde doen, zo zei hij. Over de aankondiging van Joshua Nko- mo van het Patriottisch Front, dat diens guerrillastrijders gedurende twee weken beginnende op 25 juli niet in Zimbabwe Rhodesië zullen infiltreren (dit in verband met de Gemenebestconferentie in de Zambiaanse hoofdstad Loesake) zei Moe zorewa: „Daar laten wij ons niet door in de luren leggen. Het is camouflage voor invalsplannen vóór die datum. Ik verze ker hem dat hij ons niet onvoorbereid aantreft”. Nederland behoort, naar uit betrouwba re bron in Genève wordt vernomen, tot de 72 landen die zijn uitgenodigd voor de V.N.-conferentie waarop de problematiek van de Zuidoostaziatische vluchtelingen wordt besproken. Deze bijeenkomst zal op 20 en 21 juli in Genève worden ge houden. jeatri- t door dt ge il pro- ns de anker orieén num- een komt nuni- nuari verk- nent. sn in amer msen neld- ■ijwel raren Dlitie- ■allen en in sst de aande lurgse f vier René en uit fami- God gave overigens geen Mannelyke Spruyt, want uit de stamboom van het Huis van Oranje-Nassau lees ik af, dat er een dochter, Louise, geboren werd, die in 1819 zou overlijden. De bezorgde aan staande vader was Willem V, in 1770 tweeëntwintig jaar oud, en al erfstadhou der vanaf 1751. Op 4 oktober 1767 was hij getrouwd met Wilhelmina van Pruisen, het kind had dus drie jaar op zich laten wachten. Wilhelmina was in 1770 negen tien jaar. Zeventien jaar later (zij had toen gelukkig ook al twee zonen gebaard: Wil lem I in 1772, en Frederik in 1774) maakte zij Goejanverwellesluis wereldberoemd op de Nederlandse lagere scholen, door zich daar te laten aanhouden. San- jen is Het srnee ;attri- zezig. pand zoest. naar tings- stich- n ge- rings- e we- prins werk as zal reser- 'ijgen loren. an de ■cantie vlam- at op Lagerhuis de sancties in november zal opheffen. Volgens Moezorewa zijn de sancties op gelegd om het vorige bewind van premier Ian Smith, ten val te brengen. Maar nu zijn ze volgens hem niet relevant meer „daar op vrije, eerlijke en vrijwillige wijze een meerderheidsbewind is bereikt in Zim babwe-Rhodesië. Zowel Amerika als Engeland erkent dat er in Zimbabwe-Rhodesië iets ten goede veranderd is sinds Moezorewa in april de eerste zwarte premier van een zwart-blan- ke regering werd. Maar beide landen stuit' het tegen de borst dat er een grondwet is die aanzienlijke macht laat in handen van de blanke minderheid en die door andere Afrikaanse staten wordt afgewezen. Bisschoep Moezorewa zei dat hij niet uit was op confrontatie maar op overreding. De computers van NOR AD hebben be rekend dat de Skylab overmorgen 12.28 uur Nederlandse tijd de dampkring zal binnendringen maar voor de zekerheid heeft men aan beide kanten een marge meegeteld. Sullende ’t gunt voors. met toesendinge van Copye deeser Resolutie aan de res pectieve Officieren en Magistraten wor den aangeschreeven, ten eynde yder in syn District ’t noodige daar kome te ver zorgen. (Onderstond) Accordeert met ’t voors. Memorie- en Resolutie-Boek. (Was getekent) F: W: van den STEEN”. economie in Camp David (Maryland) voortgezet. Sinds hij zich terugtrok in Camp David is de president bezig een economisch en energieprogramma op te stellen dat volgens politieke waarnemers van groot belang zal zijn. Maas 1 wer- ar het je W. ij een iep hij Waar op gedelibereert zynde, is goedge vonden en verstaan. Dat voortaan door de Bedienaaren des Goddelyken Woords in de publicque Kerken deeser Provintie, daar onder meede begreepen de Walsche, daar die zyn, zal worden gebeeden, dat Hooggedagte Haar Koninglyke Hoogheid in dien gezeegende Staat gelukkig mag voortgaan, door Gods Voorzienigheid ge- nadiglyk voor alle onheylen en facheuse toevallen bewaart blyven en op syn tyd voorspoedig verlossen van een welge- schaape Vrugt, gave God van een Manne lyke Spruyt, die ter syner tyd even gelyk Syn Hoogheids roemrugtige Voorsaaten gl. ged. syn geweest, en Syn Hoogheid soo door desselfs waaksaamheid en zorg voor ’t Welzyn van ’t Vaderland, als desselfs minsaamheid thans nog is, moge worden een dierbaar Voorwerp van ’s Heemels Gunst en de Liefde van de Natie, onder ’t genot van alle soodane Zeegeningen als tot welzyn van ’t Land, tot roem en luyster van Syn Hoogheids Doorlugtig Huys, en tot bysonder genoegen van Syn Hoogheid en Haare Koninglyke Hoogheid meest be- vorderlyk kunnen zyn. Volgens een woordvoerder van het mi nister van Verkeer zal het nog twee maan den duren voordat de autoloze dag kan worden ingevoerd. De maatregelen waren voorgesteld door minister van Energie Moda’i. Zijn voorstel dat men ook pompstations in het week einde gesloten zou houden en de maxi mumsnelheid beperken zijn nog niet door het kabinet aanvaard omdat het twijfelt aan de energiebesparende waarde. Israel maakt al op ruime schaal gebruik van zonne-energie. President Carter heeft gisteren de gehe le dag zijn overleg over de energie en PARIJS (AP). In Parijs zijn gisteren bij drie afzonderlijke bomaanslagen Turkse bedrijven getroffen. Een persoon raakte gewond. Een groepering, die zich zelf het „Commando voor recht voor de Armeense massamoord” noemt heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist. „Deze aanvallen zijn gedaan om de we reld te herinneren aan het bestaan van het Armeense volk, dat van zijn meest ele mentaire rechten is beroofd”, aldus een anoniem telefoontje aan het Franse pers bureau AFP. De ontploffingen deden zich, voor in het kantoor van de Turkse luchtvaartmaat schappij, het Turks verkeersbureau en bij het arbeidsbureau van de Turkse ambas sade. De schade die werd aangericht was gering. LONDEN (UPI). Duizenden Britten hebben gisteren in Londen betoogd tegen de walvisvangst. Zij eisten algehele af schaffing. De betoging was georganiseerd door twaalf milieugroepen onder leiding van Sir Peter Scott van het Wereldnatuur- fonds, aan de vooravond van de jaarlijkse vergadering in Londen van de Internatio nale Walviscommissie van 21 landen. Voor het eerst hebben drie landen die lid zijn van de commissie voorstellen voor een tijdelijk vangstverbod op de agenda laten zetten. Australië zal pleiten voor een algemeen vangstverbod. Amerika wil be perkte vangst door eskimo’s als uitzonde ring en de Seychellen-eilanden willen dat de Indische Oceaan een beschermd ge bied wordt voor walvissen, dolfijnen en bruinvissen en dat elders de jacht op walvissen drie iaar wordt opgeschort. Van Japan en de Sovjet-Unie wordt, zoals in het verleden, tegenwerking ver wacht. Tegen de vierduizend volgelingen die hem naar het vliegveld van Salisbury had den begeleid, zei Moezorewa: „Alleen mensen die niet goed bij het hoofd zijn houden sancties tegen een door het volk gekozen regering als de onze in stand”. Op de vraag of hij zich hierbij richtte tot président Carter, zei hij: „Nee. Ik richt mij tot een ieder die de sancties niet wil op heffen”. Premier Margaret Thatcher van Groot- Brittannië heeft voorspeld dat het Britse Nu prinses Christina, na een eerdere miskraam, met goed gevolg het leven heeft geschonken aan een gezonde, twee de zoon, is de tijd rijp voor het citeren uit een „Extract uyt ’t Memorie- en Resolutie- Boek ’s Hoves van Gelderland”, dat ik een half jaar geleden bij een antiquariaat kocht, in de stellige verwachting dat het bij een zo vruchtbare koninklijke familie vast wel eens te pas zou komen. Het gaat om drie velletjes geschept papier te Arn hem, gedrukt bij de Wed. van Hendrik van Goor, ordin: Drukster van den Ed: Hove van Gelderland, 1770. De mededeling is gedateerd: Veneris den 29. Juny 1770. Ik citeer letterlijk: „Ingekomen en geleesen een Messive van Haar Hoog Mog. de Heeren Staaten Generaal der Vereenigde Nederlanden, geschreeven in ’s Hage den 27. deeser, en geadresseert aan de Heeren Staaten dees- es Furstendoms en Graafschaps ofte Haar Ed. mog. Raaden, houdende notifi catie, dat Syn Hoogheid den Heere Prince van Orange en Nassau ten selven dage ter Vergaderinge van Haar Hoog. Mog. ge- compareert zynde, aan Hoogstdeselve hadde voorgedraagen, dat niet hadde kunnen afzyn soo spoedig ’t Hem mogelyk was geweest sulks met seekerheid te doen, aan Haar Hoog Mog. kennis te geeven, dat ’t eyndelyk den Almogende behaagd hadde Syne Gebeden te vervullen, en de Princesse Syne teeder-geliefde Gemalin- ne in een gezeegende Staat te doen komen, met versoek van Haar Hoog Mog., dat ordre mogte werden gestelt, dat ten voors. eynde Gebeden mogten worden gedaan door de Bedienaaren des Goddelyken Woords in de publicque Kerken deeser Landen. 54- Premier Moezorewa maakt een zegevierend gebaar bij het afscheid op het vliegveld van Salisbury voordat hij naar de VS vertrekt. De Indonesische regering is vastbesloten te verhinderen dat nog meer bootvluchtelin gen Indonesië binnenkomen, omdat de regering niet de middelen heeft deze last op zich te nemen. Dit heeft de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Koesoemaatmajda, zaterdag verklaard. Deze harde houding, zo zei de minister op een bijeenkomst over vluchtelingen, is in overeenstemming met de besluiten van de conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de ASEAN-landen op Bali (Thailand, Indonesië, Singapore, Maleisië en de Filippijnen). Op de confe rentie werd gesteld dat de lidstaten het recht hebben de vluchtelingen terug te drijven naar open zee. China heeft aan de hervestiging van vluchtelingen uit Vietnam, merendeels et nische Chinezen, sinds begin vorig jaar bijna een miljard gulden uitgegeven, zo meldt het Chinese perbureau Nieuw Chi na. Maandelijks komen gemiddeld tien duizend vluchtelingen China binnen. Het zijn er nu samen al een kwart miljoen, aldus het persbureau. De ASEAN-landen gaan economische druk uitoefenen op Vietnam om dat land ertoe te brengen zijn troepen uit Cambod ja terug te trekken. Thailands eerste mi nister, generaal Kriangsak, heeft dat za terdag gezegd. Cambodja heeft onverwacht het Inter nationale Rode Kruis en het Kindernood- fonds van de V.N. (Unicef) uitgenodigd vertegenwoordigers te sturen om na te gaan wat er kan worden gedaan om de kinderen in Cambodja te helpen. De beide organisaties hebben de uitnodiging aan vaard. daders, die op een motorfiets de vlucht hebben genomen, hadden pamfletten ach tergelaten waarin werd verklaard dat de ze moslemgroepering verantwoordelijk voor de moord is. Eergisteren werd bekendgemaakt, dat afgelopen week een joodse zakenman in de Iraanse stad Isfahan is doorgeschoten. Volgens een Iraans dagblad zou een onbe kende groep dit hebben gedaan omdat de zakenman „heeft samengewerkt met Is rael en met de Amerikaanse geheime dienst”. De Iraanse revolutionaire rechter aja- tollah Sadeg Khalkhali, die beweert de leiding te hebben over een campagne om de uitgeweken sjah te vermoorden, heeft in vraaggesprekken met Iraanse kranten verklaard dat afgelopen dinsdag „een nieuwe aanslag” is gepleegd op de woning van de sjah, die in Mexico verblijft. Woordvoerders van de afgezette sjah en van de Mexicaanse veiligheidsdienst heb ben dit met grote stelligheid ontkend. De Iraanse regeringsautoriteiten heb ben gisteren bekendgemaakt dat de isla mitische revolutionaire rechtbanken in fasen zullen worden opgeheven en dat de rechtspraak geleidelijk weer onder be heer zal komen van het ministerie van justitie. Voor de afschaffing van de tribu nalen is geen datum genoemd. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Door een ontploffing gisteren van een buisleiding is de oliestroom naar ’s werelds grootste raffinaderij in het zuiden van Iran onderbroken. Het plaatselijke revolutionair comité schreef de ontploffing toe aan sabotage. Woordvoerder Reza Azimi van de Iraan se olie-industrie zei dat de export van geraffineerde olieprodukten. zou worden getroffen, maar hij waagde zich nog niet aan een voorspelling over de juiste weer slag. De eerste ontploffing had zaterdag plaats in de oliehaven aan de Perzische Golf, Mahshahr. Er volgde brand aan een buisleiding die zulk een hitte afgaf dat een stalen brug smolt. Gisteren werden nog eens zeven oliebuisleidingen aangestoken alvorens men de brand de baas werd. Verwacht wordt dat de buisleidingen morgen weer in bedrijf zullen zijn. De gouverneur van Ahwaz, provincie hoofdstad van Koezestan waarin Abadan ligt, zei dat de ontploffing het gevolg was van slecht onderhoud tijdens de oliesta- king van dit jaar die het bewind van de sjah hielp omverwerpen. Eergisteren is een belangrijk zakenman en theoloog uit de omgeving van de Iraan se leider ayatollah Khomeini, Hadj Mehdi Tarkhani, voor zijn woning in Teheran vermoord. Tarkhani voerde tijdens het bewind van de sjah een uitgesproken op positie tegen diens regime. Het dagblad „De islamitische repu bliek” meldde dat de guerrillagroepering Forghan zich verantwoordelijk heeft ge steld voor de- moord op Tarchani. De greep kregen op een driehoek ten zuiden van Managua waarin Jinotepe, Masatepe, Diriamba en San Marcos gelegen zijn. De pan-Amerikaanse autoweg werd hierdoor afgesneden. Leden van de Nationale Garde zijn za terdag schietende en Rode-Kruiscentrum in Managua, de hoofdstad van Nicaragua, binnengevallen. Daarbij werden drie mensen gewond. De Nationale Gardisten namen zeven mensen mee. Deze werden er van beschuldigd guerrillastrijders van de sandinistische beweging te zijn, aldus een woordvoerder van het Rode Kruis. Een zeventienjarige soldaat van de Na tionale Garde in Nicaragua heeft bekend dat hij de Amerikaanse tv-journalist Bill Stewart heeft gedood. Dit heeft het hoofd van de onderzoekscommissie van de Na tionale Garde zaterdag meegedeeld. Volgens de voorzitter van de commissie, Sandino Mendoza, heeft de soldaat, San tiago Carrasco, Stewart (37) per ongeluk gedood, toen zijn geweer afging, omdat de veiligheidspal er niet op zat. Met andere woorden: zodra hij zeker heid had dat het God eindelijk behaagd had zijn gebeden te vervullen en zijn te- der-geliefde gemalin de prinses in ver wachting te doen geraken, was de prins van Oranje-Nassau naar de Staten-Gene- raal gesneld om het heugelijke nieuws mede te delen en te vragen of er geen order gegeven kon worden dat in alle kerken door alle dienaren van Gods woord voor een goede afloop moest wor den gebeden. Na enig beraad heeft het provinciaal bestuur goedgevonden dat aan de diena ren van Gods woord, waaronder ook die van de Waalse kerk, wordt aanbevolen te bidden dat de zwangerschap van de prin ses niet wordt verbroken, en dat zij be waard zal blijven voor alle onheil en nood lottige toevallen, zodat zij op de juiste tijd een welgeschapen vrucht zal mogen ba ren, als het even kan een jongetje. En dan nog even de complimenten aan papa en zijn voorgangers. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Het Israëlische kabi net heeft gisteren besloten een auto loze dag per week in te stellen, de belasting te verhogen op auto’s met groot benzineverbruik en te eisen dat in alle nieuw te bouwen flatgebou wen apparatuur voor het opvangen van zonnewarmte wordt geïnstal leerd. NEW DELHI (Reuter). Een leider van de Mizo-stam is in de Indiase hoofdstad New Delhi aangehouden. Met deze arres tatie hoopt de Indiase regering de opstand te breken die aan de gang is in de strate gisch gelegen provincie Mizoram in Noordoost-India. Lal Danga, voorzitter van het Mizo National Front (MNF) dat vecht voor de onafhankelijkheid van mi- zoram, werd aangehouden op beschuldi ging van samenzwering en opruing, aldus de politie. Tevens verklaarde de regering gisteren de MNF onwettig, met als argument dat het een gewapende afdeling heeft en con tacten onderhoudt met buitenlandse mo gendheden. In Poerna in het noordoosten van India zijn dertig mensen gedood en honderd gewond in gevechten tussen hindoes en moslims. Dr. Jagannath Misra, leider van de Congrespartij in de volksvertegen woordiging van de staat Bihar, zei dat door de ongeregeldheden van vorige week woensdag in vijf dorpen duizend wonin gen waren afgebrand. Volgens Misra in een vraaggesprek met het Indiase persbu reau Pti, heerst er in de dorpen nog steeds grote spanning. WASHINGTON, (AP) Het Noord- amerikaanse luchtmachtdefensiecom- mando (NORAD) heeft gisteren gezegd dat het ruimtestation Skylab in een 30 uur durende periode tussen woensdag 01.28 u en donderdag 07.28 uur, Nederlandse tijd, op aarde terug zal vallen. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. De door sandinistische vrijheidsstrijders gevormde voorlo pige regering van Nicaragua heeft gisteren een voorstel van de Verenigde Staten verworpen, dat inhield dat drie gematigde politici in deze regering zouden moeten worden opgenomen om erkenning van de VS te krijgen. „De Verenigde Staten kunnen ons niet vertellen hoe wij onze regering moeten vormen”, zo verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken Descoto. Hij voegde er aan toe dat de VS in het verleden „keer op keer regeringen en oplossingen aan Nicaragua hebben opgelegd”. President Somoza van Nicaragua heeft zaterdag tegenover een groep journalisten verklaard, dat hij niet bereid is af te treden. Eerder had hij in een gesprek met een Amerikaans blad het tegendeel beweerd. De Nationale Garde heeft gisteren alles op alles gezet om verloren gebied te her overen, om zo een sterkere positie in on- derhandelingen met de opstandelingen te hebben. Zo bombardeerden haar vliegtui gen Rivas op 31 kilometer ten noorden van de grens met Costa Rica, waar 600 sandinisten proberen hun stellingen rond om het plaatselijke garnizoen te ver breden. De rebellen namen zaterdag de stad Santa Caterina in, waardoor zij een betere MOSKOU (AFP). Het Russische pers bureau Tass heeft ontkend dat in de Sov jet-Unie interneringskampen voor kinde ren bestaan. „Een monsterlijk verzinsel, waar Goebbels jaloers op zou zijn ge weest”, zo noemt Tass de beschuldigingen die vorige week zijn geuit door een cen trum van onderzoek in Tel Aviv. Tass verwijt het Franse persbureau AFP dat het zich heeft laten lenen voor de verspreiding van dergelijke „vervalsingen van een anti-sovjet zionistisch centrum”. Uitgerust met spandoeken en protestborden trokken duizenden Engelsen gistermiddag naar het Londense Trafalgar Square om te demonstreren tegen het vangen van walvissen. Overigens heeft een woordvoerder van de Britse regering gezegd dat bij het begin van de internationale conferentie over de walvisvangst in Londen bekend zal worden gemaakt dat Engeland de invoer van walvistraan zal stoppen. L 4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3