wimblcdon Zware klap voor Hennie Kuiper Weinig succes voor Betty Stove Betty Stöve vermoeid op gala in Den Haag a Geklopt door Tracy Austin te Time-out nodig Nooit verwacht 9 MAANDAG 9 JULI 19 7 9 sportief I (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Björn Borg heeft met bibberende hand geschiede nis geschreven op Wimbledon. De anders zo onderkoelde tennisser was zaterdag weer de man zonder aureool, omdat hij de extra klasse miste die hem tevoren boven zijn tegenstanders had doen uitstij gen. Desondanks haalde hij op nieuw een record binnen. Via de setstanden 6-7, 6-1, 3-6, 6-3, 6-4 werd hij de eerste die het Wimble- dontoernooi in zijn huidige opzet viermaal in successie heeft weten te winnen. Leonard Roscoe Tan ner de Derde had weliswaar het middel tot zijn beschikking om het minderwaardigheidscomplex waaraan zijn collega’s onder het bewind-Borg lijden uit de wereld te helpen, maar vergat op de kri tieke momenten de aanwijzingen op te volgen, die stonden vermeld op het recept dat hij had meege kregen. - O® 1 Björn Borg schrijft geschiedenis met isen /el Zoetemelk houdt verlies beperkt Toch nog record Billie Jean King ROSCOE TANNER vraagt aan de impire of de bal nu echt wel uit was. Er waren zaterdag een paar twijfelgevallen. vratilova, zo tankte Tanner regelmatig bij door zijn papieren tips te raadplegen. Tanner, in theorie kansloos, ontpopte zich mede daardoor als de ware finalist, ook al was volgens velen de echte eind strijd al een ronde eerder afgewerkt tus sen Borg en Connors. Waar Connors even wel niet verder was gekomen dan een figurantenrol (zijn oude trainer Bill Rior dan heeft hem zelfs geadviseerd in tak- tisch opzicht totaal om te schakelen, om dat hij anders nooit meer van Borg zal kunnen winnen), daar werkte de offen sief ingestelde Tanner constant aan een stunt. Hij zorgde ervoor dat het gewoonlijk zo perfect werkende koelsysteem van Borg uitviel en dat de Zweed bij vlagen een hypernerveuze indruk maakte. Borg was dan ook twee uur en vijftig minuten lang bij wijze van uitzondering een gemiddelde top-tennisser, die bepaald niet onver slaanbaar was maar het wel bleef omdat Tanner in de slotfase de vereiste precisie en het geduld in zijn spel miste. Op die manier passeerde Borg de Engelsman Fred Perry, die Wimbledon in 1934, 1935 en 1936 had gewonnen en zijn opvolger al met complimenten had overladen voor die zijn kwartet had gecompleteerd: „Borg heeft iets dat alle grote kampioenen heb ben en anderen graag zouden willen hebben.” Dat dat zaterdagmiddag niet helemaal opging, kon Borg en zijn 16.000-koppige .aanhang niet schelen. Na afloop viel de ganders zo gevoelloos overkomendeBorg ^geëmotioneerd op de knieën, kuste de beker en kreeg de ovaties die hem deden beseffen dat hij ook dit doel had bereikt: j„Ik kon eerst niet geloven dat ik voor de 'vierde maal had gewonnen. De komende jdrie of vier dagen zal ik dit succes uitge breid gaan vieren. Maar voorlopig voel ik 'me veel ouder dan de 23 jaar die ik ben. Vooral aan het eind was ik ongelooflijk nerveus. Ik kon mijn racket nauwelijks nog vasthouden.” Borg moest vooral een proeve van be kwaamheid afleggen in de beslissende vijfde set, toen Tanner met een achter stand van 1-3 en 3-5 uit het zicht leek Verdwenen. De 27-jarige Amerikaan, die zeven pogingen nodig heeft gehad om voor het eerst door te dringen tot de finale op Wimbledon, trok er zich echter niets 'Van aan. Zoals hij ook niet onder de 'indruk kon raken van drie matchpunten die hij met speels gemak in de opruiming deed. Pas op het vierde wedstrijdpunt kwam Tanner zijn opponent tegemoet 'door de bal royaal uit te slaan. Met zijn trainer Dennis Ralston had Tanner een taktiek opgesteld om Borg vanuit de zevende hemel terug te halen naar de nauwelijks nog met gras bedekte aarde van Wimbledon. Zoals de Zuidafri- kaanse Tanya Harford bij de dames ge bruik had gemaakt van een handleiding in haar openingspartij tegen Martina Na- In twee sets bleek dat voor Borg niet haalbaar. In de eerste en de derde ging hij ten onder in het geweld dat de linkshandi ge Amerikaan produceerde. In de tweede en de vierde reeks viel hij echter terug. Vooral in de tweede serie games, waarin hij maar één van zijn elf aces scoorde, slechts acht eerste services in sloeg en niet meer dan acht punten behaalde. Tanner, die veel veelzijdiger bleek dan was voor speld, bleek in die periode ook te veel moeite te hebben met de half volleys. Later zou hij aan het net nog wat nadruk kelijker in de fout gaan. Tegen een Borg in topvorm zouden der gelijke schoonheidsfouten tot een afgang hebben geleid. Zaterdag kwam Borg aan het verzorgen van een show niet toe en hield hij tot het einde de spanning er in. met verschillende schoenen en rackets speelt. Alleen al voor het in Europa dra gen van een speciaal type schoenen vangt hij jaarlijks ongeveer 225.000 gulden. Borg-als-sandwichman is een veelge vraagd persoon, die alle mogelijke moeite moet doen om de eigen identiteit te bewa ren. Zijn coach Bergelin, met wie hij al elf jaar samenwerkt, is dan ook niet alleen de man van de adviezen, maar ook degene die hem zoveel mogelijk in bescherming neemt. Hij is degene die de reizen boekt, de banen reserveert en zorg draagt voor de drie dozijn rackets. Hij is ook het telefonisch antwoordapparaat, dat vaak meedeelt dat Borg al naar een ander hotel is afgereisd om op die manier de fans te misleiden. Het liefst had Bergelin ook de Roemeen se Mariana Simionescu op een zijspoor gezet, bang als hij was dat zij de concen tratie van zijn pupil zou verstoren. „Nu zij al een tijdje verloofd zijn, kan ik alleen maar zeggen dat zij hem juist extra heeft weten te stimuleren. Vooral nu is dat erg belangrijk. Een paar jaar geleden spraken Borg en ik veel over backhands en fore hands. Nu hij de kampioen is, is het het belangrijkste dat niets hem afleidt, zodat hij steeds ontspannen de baan opgaat.” Dit omdat hij zelf maar vier aces sloeg (tegen Connors waren dat er nog elf), vaak op het oog simpele ballen miste en zijn hoge lobs door de wind keer op keer zag mislukken. Niet voor niets stelde Tanner dan ook „dat hij zich waarschijnlijk een tube. „Noch de kleine achterstand in het begin, noch de pech naderhand brachten mij overigens in paniek” vertelde Hinault naderhand. „Ik wist dat ik in deze tijdrit winst zou kunnen behalen.” Joop Zoetemelk toonde zich ondanks het verlies van 36 seconden niet teleurge steld. „Ik had een achterstand van een halve minuut ingecalculeerd,” zei de gele- truidrager. „Dat het uiteindelijk 6 secon den meer werden, accepteer ik. Tenslotte is Hinault een specialist in het tijdrijden. Hij beheerst dit onderdeel van de wieler sport beter dan ik.” Lange tijd zag het er zondag in de Belgische hoofdstad naar uit dat wereld kampioen Gerrie Knetemann naar de tweede etappezege zou snellen. Zijn pres tatie bleek uiteindelijk echter niet eens goed voor de tweede plaats, omdat nog voordat Hinault als een express-trein naar de finish snelde ook de Noor Knut Knudsen de tijd van „de Kneet” verbeter de. Knudsen deed dat met liefst 18 se conden. Voor meer toemieuws zie derde sport pagina (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Betty Stöve en Wendy Tumbull hebben Billie Jean King niet kunnen afhouden van haar 20ste titel op Wimbledon. King, die zaterdagmiddag in de finale van het damesdubbelspel werd geassisteerd door Martina Navratilova, liet daardoor Elisabeth Ryan achter zich, en gaat de geschiedenis in als speelster die de meeste kampioenschappen op Wimbledon heeft veroverd. Ryan, met wie King het record tot zaterdag moest delen, maakte haar „onttroning” juist niet meer mee. Ryan, die 88 jaar geleden in Californië werd geboren en de laatste zeven jaar in Chelsea heeft gewoond, overleed vrijdagmiddag aan een hartaanval tijdens de finale van het herendubbelspel op Wimbledon. Tussen 1914 en 1932 veroverde zij 19 maal een titel, alle in het dubbelspel. Zij kwam voort uit een rijke familie, die in 1935 al het geld kwijtraakte waardoor Elisabeth Ryan al haar gouden medailles op twee na moest laten smelten en haar tenniscarrière moest opgeven. Aan een twintigste titel is zij daardoor nooit toegekomen. Ook niet aan een enkelspeltitel omdat zij steeds haar meerdere moest erkennen in Suzanne Lenglen en Helen Moody. Billie Jean King heeft daarentegen zesmaal beslag gelegd op een enkelspeltitel, viermaal op een kampioenschap in het gemengd dubbelspel en tienmaal in het dames dubbelspel. Na in 1961 aan haar zegereeks te zijn begonnen, zette zij zaterdag de kroon op haar werk door haar 203e partij met 5-7, 6-3, 6-2 met Navratilova te winnen van Stöve en Turnbull. Het Nederlands-Australische duo wist in eerste instantie nog drie wedstrijd- punten weg te werken, maar ging op het vierde onderuit. Voor Betty Stöve was de slotdag van Wimbledon toch weinig succesvol. Met de Zuidafrikaan Frew McMillan verloor zij ook de eindstrijd in het gemengd dubbelspel. Stöve en McMillan, vorig jaar nog winnaar, verloren met 5-7, 6-7 van Bob Hewitt en Greer Stevens. Gene Mayer, in Engeland gewipt door Tom Okker. Mayer, de vervanger van de geblesseerde Tony Roche, won met 7-6, 7-5. Orantes, goed begonnen met bij voorbeeld een 4-0 en 5-2 voorsprong in de uiteindelijk via een tie-break verloren eer ste set, ging steeds slordiger spelen en Mayer reageerde daar gretig op. De mixed dubbel, Stöve-Orantes tegen het Amerikaanse duo Austin-Mayer werd opmerkelijk genoeg een zege voor de in het enkelspel verliezende spelers. Stöve en Orantes wonnen met 6-1, 64. erd 0,00 •0,50 0,15e. 5,53 1,17 '9,00 8,25 1.18 9,52 6,71 1,00 7.00’ 8,70’~» 9,80 - 7,60 X 1,00 - 2,10 2.20 '7,50 19,001 8,00 19,50 >3,00 5,00 0,80 13,50 (9,00 >0,50 (3,80 9,00 7.30 9,00 0,50 2,50 2,50 11,80 (9,50 •2,00 (9,90 •9,00 0,10 (6,00 15,50 (6,20 (0,00 (5,00 (6,00 •3,80 (9.00 3,90 >0,70 >8,20 11.70 Z 51,00 4,00 1 (9.00 >3,00 (7,50 59,50 U,50e" 50,50 51,20 >0,30 53,70 15,00 10,80 >9,50 53,50 55,60 75,00 11,20 13,10 17,50 10,50e 51,50 50,00 )8,00 78,00 >5,00 70,00 Stöve verloor de eerste set van het 16- jarige Amerikaanse talent Tracy Austin met 6-3 en vervolgens won zij maar liefst negen games achtereen. Dat betekende een 3-0 voorsprong in de derde set en dat was een weelde, die Stöve niet dragen kon( Austin profiteerde van het ineens veelvuldig missen van de ontegenzegge lijk vermoeide Stöve en won uiteindelijk de beslissende set met 7-5. Manuel Orantes, op Wimbledon al in de tweede ronde geëlimineerd door de Fransman Gilles Moreton, moest zijn meerdere erkennen in de Amerikaan Bergelin gaat er ook vanuit dat het totaal geen zin heeft Borg tijdens een partij aanwijzingen te geven: „Niet al leen dat het niet mag, maar het zou alleen ook maar zijn concentratie verstoren.” Zaterdagmiddag leek Borg zijn „grote broer”, zoals hij Bergelin pleegt aan te duiden, echter meer dan ooit nodig te hebben. In zijn „moeilijkste Wimbledon- finale” tot nu toe had Borg meerdere malen een time-out nodig tegen Tanner. Deze wist ervoor te zorgen dat Borg zich nu eens bij vlagen aan zijn spel moest aanpassen. „Het grootste probleem tegen Tanner was het doorbreken van zijn ser vice. Ik had steeds het gevoel dat ik een stap op hem achter lag. Ik realiseerde me ook dat ik mijn opslag moest behouden omdat ik anders zou verliezen.” DEN HAAG (ANP). Eigenlijk was het gekkenwerk. Zaterdag stond Betty Stöve nog in twee Wimbledonfinales en bracht zij met het verliezen daarvan geruime tijd op de kortgeschoren grasmat door, en gisteren was zij alweer in Den Haag, alwaar zij het tweede Wimbledon-gala van Leimonias met haar aanwezigheid opluisterde. Op het veel tragere gravel hield zij samen met Tracy Austin, Manuel Orantes en Gene Mayer rond 2200 toeschouwers aangenaam bezig, maar daar was het ook wel mee gezegd. Echt sprankelend was het gebodene nimmer. Het is voorbij. Een opgeluchte Bjo rn Borg valt op zijn knieën. Een routinegebaar voor de Zweed, die zaterdag zijn vierde Wimbledontitel in successie greep. (Van onze speciale verslaggever) BRCSSEL. Van de ruim twee minuten voorsprong die Joop Zoetemelk in het algemeen klassement had voordat in het hart van Brussel de individuele tijdrit over 33 kilometer begon, gingen 36 seconden verloren. Bernard Hinault toonde zich in het gevecht op eigen kracht opnieuw de sterkste. Joop Zoetemelk legde op de vijfde plaats beslag, maar behield zijn gele trui toch op duidelijke wijze. Tussen de Nederlandse Tour-favoriet en de winnaar van vorig jaar gaapt nog steeds een kloof van 1 minuut en 32 seconden. Veel meer dan Zoetemelk was Hennie Kuiper de verliezer van de tijdrit. Kuiper verspeelde bijna twee minuten en zag zijn achterstand op de gele trui groeien tot liefst 8 minuten. Voor Hennie Kuiper was deze nieuwe klap zo zwaar dat hij aan de eindstreep voor niemand aanspreekbaar was. Hij sloeg de weg naar het hotel in op het moment dat de officiële tijd nog via de luidsprekers bekend werd gemaakt. „Toch bewonder ik Kuiper,” vertelde de derde Nederlander in het algemeen klas sement, Jo Maas. „Hennie durft nog steeds te zeggen dat hij de Tour kan winnen.” En toen lachend: „Als ik naar de achterstand van hem en van mij kijk, zou ik echter bijna durven beweren: dan kan ik het misschien ook nog wel. In deze krankzinnige Tour de France weet je im mers nooit wat er gebeurt.” De tijdrit leek aanvankelijk voor Joop Zoetemelk een gunstiger verloop te krij gen dan hij zelfs in zijn stoutste dromen had kunnen hopen. In de eerste kilome ters nam onze landgenoot een voorsprong op Hinault De marge bleef weliswaar be perkt tot maximaal 10 seconden, maar in het tweegevecht tussen de giganten was dat veel. Het verschil verdween uitgere kend in een periode dat Hinault een tegen slag moest verwerken. De Franse favoriet werd namelijk getroffen door een lekke van de komende dagen pas zal realiseren welke kansen ik heb laten liggen.” In gedachten was Borg zelf al bij de open Amerikaanse kampioenschappen in augustus in Flushing Meadow en het Wim- bledon-toernooi van 1980: „Op Wimble don heb ik nu 28 partijen achtereen ge wonnen. Drie minder dan Rod Laver. Bo vendien heb ik in New York nog nooit gewonnen. Ik heb dus met het veroveren van het Grand Siam genoeg doelen om me op te richten. Ik wil dat men over vele jaren zegt: die Borg was de beste. Door veel te winnen wil ik geschiedenis maken.” „Ik had nooit verwacht dat hij in die laatste game na 40-6 in mijn voordeel nog zou terugkomen. Had hij die game ge wonnen, dan had ik het kunnen verge ten,” aldus Borg, die aan zijn winst bijna 95.000 gulden overhield. Een aardig inko men, maar een schijntje voor miljonair Borg, die dan ook tevoren in navolging van bijvoorbeeld zijn sparring-partner Vitas Gerulaitis had verkondigd dat „Wimbledon er niet voor het geld is, maar om te winnen”. Borg is dan ook de Aga Khan onder de tennissers. Alleen al via toernooien sleep te hij vorig jaar zo’n slordige 1,8 miljoen gulden binnen. Daarnaast wordt hij in leven gehouden door inkomsten via exhi bities en reclame voor bijvoorbeeld een automerk, scheermesjes en door het feit dat hij in Europa en de Verenigde Staten fci SPOKIEF DOOR JAN PREENEN bibberende hand (Zie verder tweede sportpagina) De honkbalwedstrijd Kinheim en Sparta, zaterdagmiddag op het veld aan het Badmintonpad, is ontaard in een enorme knokpartij. In de laatste slagbeurt dacht Sparta-speler Rignald Mari dat Kinheim- catcher Ron Vader hem opzettelijk sloeg. Vader echter probeerde de Spartaan alleen maar uit te tikken. Mari haalde daarop uit naar de Haarlemse achtervanger en dat veroorzaakte een massale vechtpartij, waarbij op een gegeven moment bijna alle speles en officials waren betrokken. Het duel werd gestaakt en de strafcommissie van de KNBSB schorste vijf spelers voor de zondagwedstrijd. De tuchtcom- missie moet donderdag de zaak verder uitzoeken.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9