I Carter zal voor SALT-2 enorme prijs moeten betalen p i 1 o 11 DINSDAG J I (door onze redacteur in de Verenigde Staten, Henk Kolb) De MX, Amerika’s nieuwste intercontinentale ra ket waarvan president Carter 200 exemplaren heeft besteld, is niet alleen maar politiek wisselgeld, dat het Witte Huis wil uitgeven voor de ratificatie van het SALT-verdrag. De MX, 2 meter 30 in doorsnee en bijna 24 meter lang, verschaft de VS voor het eerst de zogenoemde „first strike capability”, wapentuig voor de eerste aanval. Daarmee zal een omstandig debat gepaard gaan over de nucleaire strategie van de VS. De MX dient ook, met al zijn tien onafhankelijk van elkaar te richten kernkoppen, de VS voldoende sterk te maken om voor de Sovjet-Unie verdere onderhan- delingen over beperking van de strategische bewape ning aantrekkelijk te laten blijven. r hebben jJ- De leiders van de supermogendheden vonden elkaar in een akkoord over SALT-2, getekend in Wenen. Nu de Amerikaanse Senaat nog. (van de gevaar op van kaanse grond en de raketten te aten rouleren. Die optie verviel wen de Russen vonden dat onder de SALT-overeenkomst al die ex tra silo’s, ook al waren zij niet geladen met een raket, toch moes ten worden gerekend tot de „lan- ceerinrichtingen”, waarop een be perking was gelegd en dat het sy steem niet werkelijk mobiel was aangezien het onverminderd ging om een raket die slechts vanuit een vast punt kon worden afgevuurd. Zodoende ging dit Amerikaanse plan niet door, ook al omdat Ame rika er blijkbaar bij de onderhan- delingen niet al te hard aan heeft willen sleuren uit angst voor een duidelijk Russisch neen en de on- p- Een Poseidon-raket verlaat zijn ba sis, een atoomonderzeeér. •fr De explosie van een atoombom. mogelijkheid om aan de Senaat zowel dit systeem te verkopen als een SALT-overeenkomst waarin de toelaatbaarheid ervan in twijfel wordt getrokken. Hoe het ook zij: zelfs met de MX, zijn de „minute man”-raketten in de jaren tot 1985 kwetsbaar en er zijn voor de hand liggende opties om die kwetsbaarheid te vermin deren die er kortweg op neerko men dat de raketten moeten wor den afgeschoten voordat zij kun nen worden vernietigd. Zo’n stra tegie valt dan weer te variëren: de lancering vindt plaats als blijkt dat een wolk Russische kernwapens onderweg is, of wanneer vaststaat dat de VS worden aangevallen. In vaktaal van de raketstrategen heeft dat „launch on warning” (lanceren bij eerste waarschu wing) of „launch under attack” (af schieten bij gebleken aanval). Dat zijn geen nieuwe gedachten, maar minister van Buitenlandse Zaken Vance heeft ze actueel ge maakt door onlangs in een televi- sie-gesprek met journalisten te zeggen, naar aanleiding van een vraag over de kwetsbare „minute man”-raketten: „Niemand mag aannemen dat deze raketten niet in de lucht zullen zijn voordat zij door inkomende raketten worden geraakt”. Maar in elk geval hoe absurd dat in het licht van de hoe dan ook enorme aantallen doden en de gigantische vernietiging ook mag klinken: Deze strategie is een grof antwoord op wat aan Ameri kaanse kant 10 tot 20 miljoen do den kan kosten wanneer de Rus sen een vooreerst niet al te nauw keurige aanval doen op de Ameri kaanse silo’s. En in beide gevallen vereist het lanceren bij waarschuwing of bij aanval een vrijwel automatische procedure, die wellicht de Russen kan afschrikken, die vrijwel geen Zwaardere wapens moeten ontwapening bevorderen In de jaren ’60 formuleerde Ro bert Mc Namara het beginsel van de „wederzijds vaststaande vernie tiging” als het meest voor de hand liggende middel om de Russen van een aanval te weerhouden. In die dagen beschikte de Sovjet-Unie over een arsenaal aan kernwapens van aanmerkelijk minder indru kwekkend formaat dan thans. En alle overeenkomsten ten spijt heb ben de Russen hun capaciteit voor een eerste aanval zo uitgebreid dat Amerika’s „minute-man”-raketten in hun stationaire silo’s, die voor de vergelding (en dus een belang rijk deel van de afschrikking) zou den moeten zorgen, uiterst kwets baar zijn geworden. Wat Amerika daarna rest in ge val van een Russische overval zijn de B-52 bommenwerpers, kwets baar en gegeven de Russische luchtverdediging wellicht niet ef fectief en de raketten van de nucle aire onderzeeërs. Hoewel het nog steeds vaststaat, dat Amerika in geval van een Russische aanval, de SovjettUnie evenzeer van de kaart kan vegen, overheerst in Washing ton toch steeds meer de vrees dat bij een gebrek aan verdere verfij ning van nucleaire middelen de VS in een politieke dwangpositie zou kunnen geraken. Immers de Rus sen zouden kunnen dreigen met een „beperkte” aanval op de Ame rikaanse raketten te land en Ame rika zou die slechts met de drei ging van een aanval op grote schaal kunnen beantwoorden. Paul M. Nitze voormalig onder minister van Defensie, tegenstan der van het nieuwe SALT-akkoord en lid van een commissie die zich bezighoudt met „de gevaren van nu”,' zegt dat Amerika in zo’n situa tie politiek geen stand kan houden. En minister van Defensie Harold Brown verklaarde onlangs dat de Amerikaanse regering in de eerste plaats streeft naar evenwaardig heid in de kernbewapening van de VS en Moskou en dat daarom een situatie waarin slechts de Russen een eerste aanval zouden kunnen doen tegen de Amerikaanse raket ten in feite onaanvaardbaar is. Ex- generaal George M. Seignious, di recteur van het bureau voor bewa- peningscontrole en ontwapening, huldigt de opvatting dat zonder ^en MX-raket voor de VS, Moskou 'weinig aanleiding zou hebben om over verdere beperking van het strategisch arsenaal te onderhan- delen. I De argumenten van de tegen standers zijn tenminste even klem mend: een man als bijvoorbeeld senator George McGovern houdt staande dat de vergeldingsmacht die de VS overblijft na een Russi sche aanval die de minute-man ra ketten wegblaast, nog meer dan genoeg is om een Russische aanval af te schrikken. Dertig tot 40 mil jard dollar voor 200 nieuwe raket ten, die behendig in een gangen systeem heen en weer worden ge schoven is dan ook in die opvatting geldverspilling. Senator Mark Hat- field betoogt dat uitbreiding van het Amerikaanse arsenaal met „first strike capability” aan beide kanten de neiging groter zou ma ken om als eerste toe te slaan en dat het zeer goed mogelijk is om met minder geld de bestaande „mi nute-man” raketten minder kwets baar te maken. Zij zijn dan nog steeds niet geschikt als ammunitie voor een eerste aanval, maar een Russische „strike” zou minder zin hebben naarmate meer van de ver- geldingswapens zouden overleven. Evenwel, het blijft een onmis kenbaar feit dat gegeven het feit dat de MX pas tegen 1983 aan zijn eerste beproeving toe komt, in de eerste helft van de jaren tachtig het Amerikaanse arsenaal te land zo kwetsbaar zal blijven, dat dit politiek tot een nadelige positie kan leiden, die het Amerikaanse leiderschap van de vrije wereld ernstig kan aantasten. Want nu blijkt dan inderdaad de „missile- gap” te gaan ontstaan, waarmee in het verleden ten onrechte werd ge schermd om de Amerikaanse kernbewapening op te voeren. Het begrotingsbureau van het Amerikaanse Congres heeft dezer dagen in een rapport over de MX- raket gezegd, dat uit een oogpunt van economie de VS tenslotte wel licht meer geneigd zullen zijn hun land-raketten minder kwetsbaar te maken door die te verdedigen, dan door in toenemende mate schuil- I verfijning meer toelaat en steeds meer essentiële verantwoordelijk heden verschuift van de politiek verantwoordelijke president naar lager personeel. De strategie is dus een factor van onevenwichtigheid, maar ontleend aan voortdurende Russische bezorgdheid een zekere betekenis, met name aan de onder handelingstafel. Amerika verlaat zich thans op de drie-poot van landraketten, raket- ten afgevuurd van onderzeeërs en de lading van de B-52 bommen werpers. Als de landraketten uit vallen, zo zeggen velen, dan heb ben we in de lucht en op zee nog genoeg bij de hand om de Sovjet- Unie terug te brengen tot het ste nen tijdperk. Maar van de 41 on derzeeërs met ongeveer 7500 kern wapens aan boord, is slechts de helft op zee en van de 350 B-52 toestellen verkeert minder dan 30 procent doorgaans in staat van on middellijke paraatheid. Alle wa pensystemen die niet onmiddellijk inzetbaar zijn, zijn kwetsbaar bij een verrassingsaanval. Carter heeft onlangs gezegd, dat een Poseidon-onderzeeër genoeg raketten heeft om elke belangrijke stad in de Sovjetunie te kunnen vernietigen. Dat is wel vertrou- wendwekkend, maar het blijft een feit dat wanneer de Russen militai re doelen aanvallen, Amerika moeilijk kan antwoorden met ver nietiging van steden, omdat dit af gezien van moraliteiten zou leiden tot vernietiging van Amerikaanse steden. Welke opties Carter ook zou heb ben gekozen: Er is er geen zonder zwakke plekken. En er is ook nog de mogelijkheid dat de Russen door het aanleggen van extra silo’s hun eigen landraketten minder kwetsbaar gaan maken. Zoals Da niel Seligman onlangs in het tijd schrift Fortune opmerkte: „Ze hebben onze toestemming niet no dig, want wij hebben al aangeduid dat het naar onze smaak onder de voorzieningen van SALT II toe laatbaar is. „De huidige situatie brengt mee dat de VS zo’n vijf jaar lang zullen moeten leven met een kwetsbare hoeveelheid landraket ten, de 1054 „minute man”. En er wordt al duchtig gedacht over snelle oplossingen voor dit vraag stuk dat grote politieke consequen ties kan hebben. Carter heeft vermoedelijk gere deneerd dat het nieuwe SALT-ver drag met al zijn zwakheden de beste bescherming bood, anderen die zich vooral met de militaire praktijk bezig houden, denken aan mogelijkheden om de bestaande „minute man”-III-raket verplaats baar en verborgen te maken. Op lossingen die alle belemmeringen van SALT H ten spijt eerder be scherming bieden dan SALT H alleen en het wachten op de MX, die eerst in 1986 op zijn vroegst in aantallen van betekenis te velde kan worden geïnstalleerd. Al deze opties zullen ter sprake komen in het SALT-debat dat be gin juli een aanvang neemt en in augustus tot de herfst wordt on derbroken. De verenigde chefs van staven, de hoogste militaire leiders hebben gezegd voor SALT te zijn. Dat is belangrijke politieke winst^ voor Carter, maar niettemin valt te vrezen dat hij voor de laatste van de 67 stemmen een enorme politie ke prijs zal moeten betalen, die de bewapeningswedloop intensiveert. Dat is tragisch voor Carter want hij streeft naar afschaffing van alle kernwapens en moet er om dit uiteindelijk te bereiken steeds meer bouwen. bewapeningswedloop onvermin derd in gang blijft en dat de SALT- overeenkomsten neerkomen het bij afspraak afstoten overbodig geworden wapens. Amerika heeft momenteel 1054 „minute man”-raketten in 1054 versterkte maar geheel onbeweeg lijke silo’s. Veruit het goedkoopste systeem om de kwetsbaarheid van deze vernietigingsmacht te ver minderen is het graven van een zeer groot aantal gaten in Ameri- 18 raket) zo uit te breiden dat een zo groot mogelijk deel van het gan genstelsel wordt vernietigd. En binnen het raam van de verificatie- afspraken die bij gelegenheid van SALT-II zijn gemaakt, krijgen zij een min of meer open blik op het gangenstelsel van tijd tot tijd. Militaire plannenmakers neigen er dan ook toe uiteindelijk meer beveiliging te willen dan de gan gen, met hun reeks van versterkte lanceerpunten hebben te bieden op den duur. En daarmee komt de opvatting in het geding die toen malig minister van Defensie Mel vin Laird in 1969 verkondigde: „Een ABM-systeem is het logische antwoord op de Russische raket ten die ten doel hebben Amerika’s intercontinentale landraketten te vernietigen”. En dus is het duide lijk dat het antwoord op wat in 1969 de SS-9 was en nu inmiddels de SS-18 is geworden, uit meer moet bestaan dan alleen maar de MX en het stelsel van schuil- gangen. En wat de Russen betreft: Ook zij moeten overwegen welke be scherming hun raketten nodig hebben mobiliteit in welke vorm dan ook of via een ABM-systeem waarvan zij altijd al voorstanders zijn geweest. Kortom: degenen die zeggen dat elk nieuw wapen toege voegd aan de arsenalen, tot meer nieuwe wapens leidt dat dus de bewapeningswedloop plaatsen te bouwen die bescher ming moeten bieden tegen een groeiend arsenaal van Russische kernkoppen. Het bureau vindt dan ook dat voor bepaalde delen van het MX-systeem verdediging met een anit-raket raket (anti ballistic missile ABM) „voorstelbaar” is ge geven de vooruitgang in de techno logie op dit punt. Echter, in de eerste SALT- overeenkomst, die te Moskou op 26 mei 1972 werd ondertekend zijn de VS en de Sovjet-Unie overeenge komen de ABM-systemen te beper ken. Het verdrag heeft echter een ontsnappingsclausule, waarin staat dat beide landen zich, gege ven een opzegtermijn van zes maanden, uit de overeenkomst kunnen terugtrekken als blijkt ,v.at buitengewone gebeurtenissen net betrekking tot de onderwer pen die in het verdrag aan de orde zijn de hoogste belangen verdragspartners) in brengen”. Te Wenen anno 1979 Carter en Brezjnjev hun handteke ningen gezet onder een SALT-II- verdrag dat uitgangspunt moet zijn voor verdere beperking van de nucleaire bewapening, met name in het „grijze gebied” van de niet voor intercontinentaal gebruik be stemde kernwapens. Maar beide partijen hebben besloten zich uit te rusten met wapens, die uitsluitend geschikt zijn voor een eerste aan val, omdat hun gebruik geen zin heeft in het kader van een „vergel ding” tegen de dan inmiddels lege silo’s van de tegenstander die de eerste aanval heeft ondernomen. Dit feit op zichzelf maakt het nodig de raketten voor de eerste aanval te beschermen, maar zelfs het ingewikkelde gangenstelsel dat de VS willen aanleggen maakt het geenszins zeker dat de MX zal kun nen overleven, wanneer de Russen besluiten hun capaciteit (via de SS- Een B-52 lost zijn bommenlast boven Vietnam, twee dagen na Kerstmis in 1972.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11