Van der Lek VOLGENS BEREKENINGEN MINISTERIE VAN FINANCIËN: IN SLACHTERIJ TE GIETEN BI Meeste Schipholgangers naar Spanje V' Brand Beek vergt derde slachtoffer Nieuwe gevallen van „slaapziekte accepteert dwangsommen cn dan dit nog PLANNEN MINISTER WIEGEL VERWORPEN „Tuijnman stuurt aan op conflict” het weer] Derde aqua- duct 'J M Is Vervoersbonden FNV: GE 2 DINSDAG 1 O JULI BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 Dl (Va: W enij milj jarc moe sch; SAI rika wez Chemisch afval Door de beugel u 10 10 n n 12 12 13 14 12 7 21 16 12 15 13 12 16 13 14 14 18 14 12 9 18 22 15 12 17 - /w Speciaal politieteam Autopuzzelrit Handelsbalans beter Munten gestolen 9 Ss (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG. De regering staat in principe niet onwel willend tegenover het idee om de motorrijtuigenbelasting af te schaffen en in ruil daarvoor de accijns op benzine sterk te verhogen. Daarbij zou het energieverbruik door motor rijtuigen kunnen worden af ge remd. Uitvoering van dit idee zou betekenen dat de benzine per liter minstens 34 cent duurder zou worden en diesel olie 21 cent. Gardeniers terug i - u Posttarieven ..<7 jJIJlli Benzine 34 cent duurder bij afschaffen wegenbelasting I krijgt het HfHU Utrecht en Topdrukte breekt donderdag los WEERRAPPORTEN uit wetsontwerp inspraak Daarnaast werd hun ontlasting door bei de virulogen meegenomen naar Gronin gen. In het streeklaboratorium voor de volksgezondheid in Groningen worden deze zaken onderzocht. Schroeder en Wilterdink sluiten niet uit dat de personeelsleden van de slachterij door een onbekend virus zijn getroffen. Zekerheid hierover heeft men echter niet. Vermoedelijk eind deze week zullen de 19 19 19 18 20 18 18 18 18 18 18 28 28 18 32 19 20 28 16 22 16 30 26 21 16 38 29 32 17 21 30 8 19 15 12 15 16 20 10 20 18 22 0 0 0 0 2 0 0 0 0 DEN HAAG. De Badan Persatu- an, het Zuidmolukse parlement, ver werpt de plannen die de regering heeft voor een nieuw Moluks advies orgaan. Het is de tweede belangrijke Molukse organisatie die zware kritiek uit op deze plannen. Eerder sprak het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers zich uit tegen belangrijke onderdelen van de regeringsvoornemens. Minister Wiegel (Binnenlandsè Zaken) heeft de Molukse organisaties enkele maanden geleden een brief geschreven, waarin hij hen vraagt om commentaar op een voorontwerp van wet. Dit vooront werp pleit voor een breed adviesorgaan, dat niet meer onder CRM, maar onder Binnenlandse Zaken zou moeten vallen. Volgens de vervoersbonden kan de minister forse moeilijkheden verwach ten als er begin 1980 over een nieuwe CAO gesproken gaat worden. Volgens een woordvoerder van de vervoersbonden FNV zou vandaag met minister Tuijnman worden gesproken over het gelijktrekken van de ongelijk heid in betaling van streekbuschauf- De Badan Persatuan verwerpt de plan nen, onder meer omdat het door de rege ring .voorgestelde adviesorgaan in onvol doende mate een „eigen instantie op cen traal niveau is, dat inlichtingen ëri advie zen verstrekt” en namens de Zuidmolukse bevolkingsgroepen als „vertrouwensrela tie met betrekking tot adviezen van de regering” optreedt. Het Zuidmolukse parlement vindt dat politieke medezeggenschap voor de Mo lukkers het best tot zijn recht komt in een raad, die is samengesteld op basis van verkiezingen. Zo’n raad voldoet „het best aan het meergenoemde criterium van bre de weerspiegeling”, zo schrijft de Badan Persatuan in zijn commentaar op het voorontwerp. In gesprekken met medewerkers van Hij Voor hierr sterk ming uitsk stem notei voor: werd van ande maie Pule De waarsi Dit Defe van 1 de Si king de V maai beidt Overigens kleven aan dit voorstel nog tal van problemen, die realisering op kor- onbew onbew. zw. bew. zw bew h bew onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. h. bew. onbew. geh. bew. h. bew. h bew. regen h. bew. zw. bew geh. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew zw.bew. onbew. zw. bew. onbew. h bew. 1. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. 1. bew. 1. bew onbew. 2 4 2 0.4 2 0 3 1 5 2 0 0 0 8 0 4 4 0 19 I 0.2 0 0 0.2 0.5 0 0 0 8 te termijn onwaarschijnlijk maken. Ne derland kan zo’n maatregel ook nooit op eigen houtje ondernemen en moet overleg met de buurlanden plegen, aldus schrij ven minister Andriessen (Financiën) en staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer) in antwoord op schriftelijke vragen hierover van de Tweede-Kamerleden Jansen en Waltmans (beiden PPR) en Van Rooijen (CDA). Afschaffing van de wegenbelasting en verhoging van de benzineaccijns vergroot de belasting op het gebruik van de auto en niet op het bezit ervan. Volgens bereke ningen van het ministerie van Financiën zou de bezitter van een auto die ongeveer 1 op 11 rijdt en 15.000 kilometer per jaar aflegt er noch beter, noch slechter op worden. Wie minder zuinig rijdt moet dan per jaar rekening houden met minimaal enke le tientjes aan rijkosten meer dan hij bij het bestaande systeem gewend is. Bij een LI leed de s men Vo •het f sche kert, al er mem de vaar binn bere Frar kerts De mogelijkheid tot het verwerken van chemisch afval bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) moet behouden blijven. Dat stelt Tweede-Kamerlid Lambers-Hac- quebard van D’66 in schriftelijke vragen aan minister Ginjaar van Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Er zouden plannen zijn tot sluiting van de afdeling, die che-l misch af val verwerkt. Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat vindt dat een gezamenlijke recla mecampagne van NS en een wasmidde lenfabrikant best door de beugel kan, ondanks het feit dat mensen die de was de deur uit doen, van de voordeelaanbieding uit de campagne geen gebruik kunnen maken. In de VARA-gids van 19 mei bood NS 25 gulden korting aan op een gezins- kaart bij aankoop van een bepaald merk witmaker. De PvdA-Kamerleden Rienks en Castricum vonden dat niet in de haak, onder meer omdat een dergelijke actie discriminerend werkt voor mensen die de was de deur uit doen. Minister Tuijnman ziet dat niet zo. Bi. Luxt voor dida Hij 2 ZO M frad vanc cons men Hop -voor won besl: CRM is de Badan Persatuan gebleken, dat de overheid grote moeite heeft met derge lijke verkiezingen. Er zou zo „worden ge treden in de bevoegdheden van de Neder landse volksvertegenwoordiging”. Bovendien zouden er technische bezwa ren bestaan tegen verkiezingen onder de Molukkers, omdat er geen register bestaat waarin de Molukkers zijn opgenomen. Zo’n afzonderlijk register behoort uit menselijke overwegingen ook niet te be staan, aldus het overheidsstandpunt. Zou de regering afwijzend blijven staan tegenover verkiezingen, dan vindt de Ba dan Persatuan dat moet worden uitge gaan van de huidige samenstelling van het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers, aan gevuld met „organisaties welke voldoen aan bepaalde eisen van democratische representativiteit” Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Vrij zonnig en overwegend droog. Middagtem- peraturen van 19 tot 25 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 3 tot 13. Minimum temperatuur omstreeks 13 graden. Maximum temperatuur omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis UTRECHT (ANP). De ver voersbonden FNV vinden dat mi nister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat aanstuurt op een le vensgroot conflict nu de bewinds man opnieuw een gesprek over de verschillen in arbeidsvoorwaar den tussen werknemers in streek- en stadsvervoer niet door wil laten gaan. (Van onze redactie binneland) DEN HAAG. De absolute vakantietopdrukte zal donderdag losbreken. Schiphol krijgt komend weekeinde zeker 125.000 mensen te verwerken. Er zullen tijdens de topuren bijna 50 vliegtuigen per uur opstijgen in landen. De start van de bouwvakvakantie en het feit dat alle schoolvakanties zijn begonnen zorgen voor een ware run naar de zon. Zeventig procent van alle Schipholgangers zoekt Spanje op. De Nederlandse Spoorwegen zetten dit weekeinde 190 extra rijtuigen in. Er is in de treinen richting Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk en Italië geen plaats meer te krijgen. Ook de treinen naar Pa rijs zitten propvol. Er is een groot tekort aan rijtuigen in geheel Europa. Via inter nationale afspraken wordt steeds ge tracht een zo redelijk mogelijke verdeling te maken. BEEK (ANP). De brand, die zondag nacht in de woning van de familie Maas in het Limburgse Beek heeft gewoed, heeft gisteren een derde slachtoffer gevergd. Toen is namelijk in het ziekenhuis van Sittard de 49-jarige W. Maas aan derde graads verbrandingen overleden. Hij had het brandende huis reeds verla ten, maar om zijn huisgenoten te redden, trotseerde hij de vlammen en liep daarbij levensgevaarlijke verwondingen op. Zijn 46-jarige echtgenote en twee zoons, Chris (22) en Marcel (17), die eveneens gewond naar het ziekenhuis van Sittard werden overgebracht, zijn er nog ernstig aan toe, maar verkeren niet in levensge vaar. Meteen kwamen bij de brand om, de jongste zoon van het gezin Maas, de 10- jarige René en de verloofde van de oudste zoon. Hoogstwaarschijnlijk is de brand ver oorzaakt door oververhitting van een fri tuurpan, die in de keuken was blijven staan op een open gasvlam. Nederland binnenkort een derde aquaduct. Rijkswa terstaat werkt op het ogenblik hard aan de nieuwe route van de rijksweg tussen De VVD wil weten of een speciaal poli-i tieteam tegen de illegale handel in wapens bezig is of was met „dweilen met de kraan i open”. De liberale Tweede-Kamerleden Van Erp en Nijpels hebben minister De Ruiter van Justitie daarover schriftelijke vragen gesteld. Het speciale politieteam heeft een groot aantal wapens opge-1 spoord, die vanuit Duitsland via Limburg illegaal zijn ingevoerd. Aanleiding tot de vragen was een interview met een woord voerder van het team, dat inmiddels weer zou zijn opgeheven. De D’66-Kamerleden Lambers-Hacque- bard en Engwirda hebben minister Schol ten van Defensie gisteren gevraagd een 24-uurs autopuzzelrit voor reserve-officie- ren om te zetten in een milieu-vriendelijke fietsenrally. De beide Kamerleden vinden dat de geloofwaardigheid van door het kabinet gepropageerde energiebesparing in het gedrang komt, als met toestemming van de bewindsman binnen het overheids apparaat energieverslindende activiteiten als autorally’s worden georganiseerd. Weer in binnen- en buitenland In de eerste vier maanden van dit jaar valt een geringe verbetering te constate ren van de handelsbalans. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar de waarde van de invoer toegenomen met negen procent en van de uitvoer met tien procent. Het volume van de uitvoer is echter aanzien lijk sneller toegenomen (plus acht pro cent) dan het volume van de invoer (plus vier procent). Het jaar 1978 als geheel liet een omgekeerd beeld zien met een uit- voerstijging van drie procent en een in- voerstijging van vijf procent ten opzichte van 1977. Bij een inbraak in museum De Waag in Deventer zijn 300 16de-eeuwse munten en drie bekers uit de achttiende eeuw gesto len. De gestolen museumstukken hebben volgens de Deventer politie een waarde van ongeveer 100.000 gulden. (Van onze redactie binnenland) GIETEN. Gisteren zijn weer tien jonge werknemers, vooral meisjes, van de exportslachterij Udema in Gieten slachtoffer geworden van een soort „slaapziekte”, die nu al enkele dagen binnen het bedrijf heerst. Zij werden plotseling beroerd, voelden zich misselijk, duizelig en kregen last van hoofd-, keel- en nekpijn. Vorige week wer dén binnen het bedrijf 31 werknemers door deze ziekte geveld. Ook enkele fami lieleden Van de Udema-werknemers zijn door deze ziekte getroffen. Gistermiddag zijn twee virulogen uit Groningen, prof. drs. J. B. Wilterdink en drs. F. P. Schroeder, naar het bedrijf gegaan. Van de patiënten werden bloed monsters en een keelstrijkje genomen. Badan Persatuan tegen De ANWB-alarmcentrale heeft in het lopende vakantieseizoen geen abnormale drukte gekend. Zoals ieder jaar tijdens de topweekeinden moet deze dienst per dag zo’n driehonderd mensen in nood de hel pende hand bieden. In veel gevallen gaat het om het versturen van reserveonderde len van auto’s. Een woordvoerder van de alarmcentrale zegt dat er dit jaar iets meer probleemtelefoontjes komen Joego-Slavië dan in andere jaren. C Cü wel van de zieke werknemers, die ze maar moei lijk kunnen plaatsen. Gevaar voor be smetting van het varkensvlees dat in de slachterij wordt verwerkt, bestaat volgens de veterinaire inspectie voor de volksge zondheid in Assen niet. Directeur L. M. Snijders van de exportslachterij overweegt dan ook niet het bedrijf voor onbepaalde tijd te sluiten. DEN HAAG (ANP). Het ex-ka- merlid Bram van der Lek (PSP) gaat akkoord met het voorstel van de ad vocaat van de journalisten L. Leijen- dekker en F. Hulskorte om voor het einde van het jaar elk 36.500 gulden aan hem te betalen. Dit heeft de advocaat van Van der Lek, mr. W. van Bennekom, gisteren desge vraagd meegedeeld. Leijendekker is hoofdredacteur van De Stem, Hulskorte indertijd van De Limburger. De bedragen zijn de dwangsommen die de beide journalisten aan Van der Lek moeten betalen, omdat zij weigeren de bron te noemen van een bericht in hun kranten in 1976, dat Van der Lek zou voorkomen op een lijst van de Russische geheime dienst, de KGB. Het Amsterdamse gerechtshof erkende het verschoningsrecht, waarop de journa listen zich beriepen, niet en legde een dwangsom op van honderd gulden voor elke dag dat zij hun bron niet zouden noemen gedurende een jaar. De Hoge Raad stelde later het gerechtshof in het gelijk. Volgens mr. Van Bennekom zal Van der Lek het geld schenken aan Am nesty International. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ), heeft aan Hulskorte, die lid is van de verenigng, aangeboden de helft van de dwangsom voor haar reke ning te nemen. resultaten van het onderzoek in streeklaboratorium bekend worden Beide virulogen kijken echter vreemd aan tegen de slaapneigingen i Rotter- dam/Den Haag, die onder de rivier de Gouwe door moet lo pen. Het water zal via een betonnen bak over de rijksweg worden gevoerd, zo als dat ook het geval is bij de andere aquaducten in Nieuw Vennep en in Fries land. Op de luchthaven Schiphol is gistermid dag minister Gardeniers van CRM terug gekomen van een tweedaags bezoek dat zij aan de Bulgaarse hoofdstad Sofia bracht. Tijdens haar bezoek dat op uitno diging van de Bulgaarse ambassadeur plaatsvond, sprak minister Gardeniers onder meer met de president van Cultuur een vergelijkbare functie met onze mi nister mevrouw Jivkova over het cultu rele programma tussen beide landen voor de komende jaren, dat in oktober dit jaar zal worden vastgesteld. Van Bulgaarse zijde werd mevrouw Gardeniers daarbij toegezegd dat de mogelijkheden bekeken zullen worden of niet méér Bulgaarse studenten naar Nederland kunnen komen. feurs ten opzichte van hun collega’s in het stadsvervoer. De door aftopping vrijkomende gelden moet door Tuijn man volgens de bonden worden be steed aan die gelijktrekking en aan een regeling voor vervroegd uittreden. Op 19 juni, de actiedag van de FNV tegen de bezuinigingsmaatregelen van het kabinet, zou daarover ook al met de bewindsman worden gesproken. Het gesprek werd eveneens geannuleerd, omdat de minister liet weten töch niets te kunnen toezeggen, aldus de woord voerder van de vervoersbonden FNV. Nu ook het voor vandaag geplande gesprek niet doorgaat en omdat er ook geen nieuwe datum is vastgesteld, ver moeden de vervoersbonden dat de mi nister niet meer wenst te praten over de problemen van de streekchauf- feurs. „"Wij denken dat de begroting van Verkeer en Waterstaat al is vastge steld en dat daarin geen ruimte zit voor onder andere de opheffing van de on gelijkheid in arbeidsvoorwaarden,” al dus de woordvoerder. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is de afspraak met de vervoersbonden FNV af gezegd omdat minister Tuijn man vandaag ministerraad heeft. Hij bevestigde dat er nog geen nieuwe da tum is afgesproken met de bonden. achteruit gaan - de benzineprijs zelfs met 43 cent zou moeten stijgen. Andere problemen kunnen ontstaan door de toename van het aantal autowrak ken langs de wegen en de noodzaak een compensatie te vinden voor hen die nu vrijgesteld zijn van motorrijtuigenbelas ting. Ook zouden de automobilisten die op gas rijden bevoordeeld worden, omdat op het autogas geen accijns wordt geheven. Een financieringstekort zou voorts kun nen ontstaan omdat de wegenbelasting vooruit en de accijnzen achteraf worden betaald. Tenslotte zou bij een extreme benzine prijs in de grensstrook een probleem kun nen ontstaan. Duitsland en België hebben eveneens wegenbelasting maar hun benzi ne is per liter nu al een stuk goedkoper. Zelfs wanneer ook deze landen de wegen belasting zouden afschaffen en hun ac cijnzen gelijk verhogen, zou de benzine in Duitsland slechts 15 en in België maar 12 cent duurder moeten worden. benzinegebrujk van 1 op 10 zou dat 34 gulden, bij 1 op 8 zelfs 160 gulden meer betekenen. Daarentegen wordt grotere zuinigheid beloond: bij 1 op 12 levert dat 50 gulden en bij 1 op 14 meer dan 110 gulden op. Andriessen en Smit-Kroes schrijven wel te voelen voor verschuiving van belastin gen op het bezit van goederen als auto’s naar belastingen pp het gebruik daarvan. Bij het opstellen van de begroting voor 1980 zal worden gekeken hoe daarmee energiebesparing valt te bereiken. Internationaal kunnen grote problemen ontstaan, vooral met betrekking tot be drijfswagens. Benzineaccijnsverhoging zou tot een niet aanvaardbare lastenver zwaring voor het beroeps(goederen)ver- voer kunnen leiden. Om dat op te vangen zou dieselolie - waar vrachtwagens op rijden - van de accijnsverhoging kunnen worden uitgesloten, maar dat zou ér toe leiden dat - wil de staatskas er niet op nw w wzw w wzw nw wnw nw nw w zzw nno windst. wnw no wz\v w windst. verand.. windst. nw nno windst. nw ri windst. nw windst. wnw nnw o windst. windst. windst 26 n nW w zw n z wzw 21 23 24 25 26 28 33 WOENSDAG 11 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.32 uur, onder 21.58 uur Maan op 22.54 uur, onder 07.39 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.21 uur en 17.52 uur Laagwater 01.12 uur en 13.34 uur De socialistische Kamerleden Hart- meyer en Van Dam hebben staatssecreta ris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat gisteren gevraagd of het juist is dat wordt overwogen de posttarieven met twaalf procent te verhogen. Ze willen van de staatssecretaris weten welke motieven er zijn voor tariefsverhogingen, gegeven het feit dat het PTT-bedrijf winst maakt. Ook stellen ze mevrouw Smit-Kroes de vraag hoe een dergelijke tariefsverhoging past in het anti-inflatiebeleid van de regering.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2