BROWN WAARSCHUWT SENAATSLEDEN: Gevoelige nederlaag voor Anne Vondeling Europa versterkt macht Zuid-Afrika achtergrond VERTROUWELIJK OAE-RAPPORT: Verwarring rond ontslag hoofd Iraanse politie Saoedi’s voeren olieproduktie op Denemarken stopt hulp aan Vietnam Twintig gewonden bij ontploffing gasflessen t GEEN VOORZITTER EP-FRACTIE i Straatradio Ierse harp Violist -ni Relaxt Ex-journalist ■■I 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1 O 19 7 9 DINSDAG JULI ïlrit fval ,*am poli- i pens raan I eden r De dijke I team jpge-1 burg' at de aord- ven dart- reta- staat mrdt vaalf n de •n er 1 het Ook raag past ring. igel i Wa- ■ecla- j idde- kan, as de ?ding nnen bood| ;zins- merk lenks laak, actie ie de iman 1 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Ver enigde Staten zullen dertig miljard dollar (ruim zestig mil jard gulden) meer op tafel moeten leggen voor de aan schaf van wapens als het SALT-2-verdrag door de Ame rikaanse Senaat wordt afge wezen. tien rug •mid- arug- t dat Sofia litno- deur niers Ituur e mi- ultu- voor jaar iarse arbij eken iarse nnen ster jaar <3* trijfël Britse Gemenebest: over twee jaar ruim 50 landen I Mé? (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. Anne Vondeling, oud-voorzitter van de Tweede Kamer, leed gisteren een gevoelige nederlaag in de strijd om het voorzitterschap van de socialistische fractie in het begin vorige maand gekozen Europese parle ment. weer Dit zei de Amerikaanse minister van Defensie Brown gisteren bij de opening van het debat over het nieuwe verdrag in de Senaat. SALT-2 voorziet in een beper king van de strategische bewapening van de VS en de Sovjet-Unie en werd vorige maand na jaren onderhandelen tussen beide staten in Wenen ondertekend door Het is lang niet zeker of de Amerikaanse Senaat het nieuwe SALT-verdrag zal goedkeuren met de vereiste tweederde meerderheid. Tegenstanders betogen on der meer dat er onvoldoende mogelijkhe den zijn om na te gaan of de Sovjet-Unie zich aan de in het verdrag overeengeko men wapenbeperkign houdt. de Russische president Brezjnjev en zijn Amerikaanse ambtgenoot Carter. bij nieuwe onderhandelingen meer con cessies zouden vragen. Overigens zijn deze waarschuwingen minder hard dan die van Brezjnjev en de Russische minister van Buitenlandse Za ken Gromiko. Beiden zeiden in de afgelo pen tijd dat als het verdrag niet in zijn huidige vorm wordt aanvaard, het hele akkoord niet doorgaat. Het staat vast dat tenminste twee amen dementen worden ingediend door senator Percy, lid van de Republikeinse Partij. Hij wil dat de beperking van de reikwijdte van de zogenoemde Crusie-raketten in het vervolg alleen kan plaatshebben met toe stemming van de Senaat en dat samen werking tussen de VS en hun Europese bondgenoten op het gebied van de wape- nontwikkeling moet worden verzekerd. Dat laatste zou betekenen dat de Europea nen partij moeten worden in de bespre kingen. In een rapport aan de Afrikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken zegt Kodjo dat de internationale sancties tegen Zuid- Afrika constant zijn geschonden en dat de handel met Zuid-Afrika is doorgegaan. Het rapport werd, vertrouwelijk, door gegeven aan de hoofden van de 50 delega ties die in Monrovia een Afrikaanse top conferentie voorbereiden die over een week moet beginnen. Er staat verder in dat, hoewel de Ver enigde Naties strafsancties jegens Zuid- Afrika hadden ingesteld, die maatregelen MONROVIA (AP). De secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) Edem Kodjo uit Togo, heeft verklaard dat de Verenigde Staten, Europa, Japan en vooral Israel er toe hebben bijgedragen dat de economische en militaire macht van Zuid-Afrika niet alleen in stand is gehouden, maar versterkt. rentie in Nairobi (Kenia) gehouden zou worden. Inmiddels heeft echter dr. Kenneth Kaoenda ervoor gezorgd dat geen gueril- la-troepen van Joshua Nkomo’s ZIPRA- leger meer in Loesaka zijn gestationeerd en Nkomo zelf heeft verklaard dat zijn soldaten een wapenstilstand in acht ne men, die van 25 juli tot en met 10 augus tus zal duren. De kwestie-Rhodesië zal een van de belangrijkste punten van de agenda zijn. De blanke Gemenebest-leiders van Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland en En geland zijn allen conservatieven en zul len tegenover een front van progressieve leiders uit de Derde Wereld komen te staan indien zij inderdaad een erken ning van het regime van bisschop Abel Moezorewa in Salisbury willen bereiken. Deze blanke leiders zullen zeker ook andere opvattingen over de ontwikkelin gen in Namibië en Zuid-Afrika hebben, en de kans dat het tot een splitsing van het Gemenebest komt, is dan ook niet uitgesloten. Op de ontmoeting in Loesaka zal in elk geval Margaret Thatchers Afrika-poli- tiek onder zware druk komen te staan. Joshua Nkomo, Robert Moegabe en ook Sam Noejoma zullen de conferentie nauwkeurig gadeslaan en achter de schermen gesprekken met de meest be langrijke politici voeren. De groei van het Gemenebest zal ook wel onderwerp van discussie zijn. Thans zijn het nog maar 39 leden. Binnen twee jaar zal het Britse Gemenebest echter uit meer dan vijftig staten bestaan. De lan den van de Derde Wereld vrezen dat zij dan meer en meer tot tweede-rangs sta ten gedegradeerd worden. In Loesaka zullen zij wellicht een poging doen om dit te verhinderen. Maar ook de Aziatische leiders zullen hun problemen op tafel willen leggen. Velen van hen zijn allang ontevreden met het feit dat het Britse Commonwe alth zich te veel met Afrika bezighoudt. Politici zoals Lee Kuan Yew van Singa pore en andere Aziatische leiders zullen bijvoorbeeld zeker het probleem van de vluchtelingen uit Vietnam en Cambodja en de situatie aan de grens van China en Indo-China ter sprake willen brengen. Ook India wil praten over de ontwikke ling in Iran, Pakistan en Afghanistan. Voeg bij dit alles nog de swingend voort stappende jongelui die met een wereldont- vanger in de hand, of met een goed uit de kluiten gewassen cassetterecorder aan een riem om hun schouder, of, minder luidruchtig, met stereo-radio in koptele foons als oorwarmers op hun hoofd, het straatbeeld beheersen (acht van de tien zijn negers, ik heb het een uur lang ge teld), dan moet het voor iedereen duidelijk zijn dat Manhattan een relaxte sfeer ad emt die in sterke tegenspraak is met wat je je, vanuit de verte, altijd bij „New York” hebt voorgesteld. I MÜNCHEN (DPA). In het Westduit- se Stockdorf (in Beieren) zijn gisteren twintig mensen gewond geraakt, van wie enkelen zeer ernstig, door de ontploffing van gasflessen op een oplegger. Volgens de politie was de bestuurder van de wagen brood gaan kopen in een bakkerij. Toen hij zijn auto wilde starten, ontplofte de lading. Hij en acht voorbij gangers moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. De zware druk van de ontploffing beschadigde de gevel van de bakkerij. Waardoor loop je zo relaxt in Manhat tan rond? Zijn het de straatmusici, die her en der verspreid het straatbeeld opfleu ren? Het groepje hoornblazers, met klas sieke muziek, de popgroep met verster kers, de jongen en het meisje met Ierse harp of fluit? Een stad waar dat allemaal maar mag, is een stad die deugt, dacht ik, maar toen ik aan die jongen met de Ierse harp vroeg of hij geen toestemming nodig had om op straat te spelen en geld op te halen, zei hij: „Nee, want het mag niet”. Agenten sturen je weg. en als ze dat voor de zoveelste keer moeten doen, kunnen ze je meenemen naar het bureau en het in strument in beslag nemen. Dat moge waar zijn, maar blijkbaar is de behoefte om op deze klandestiene musici te jagen zeer gering, want ze zijn, bij de gratie van hun spel, minder moeilijk op te sporen dan de vingervlugge zwendelaar met de drie kaarten op de kartonnen doos, die in ruil voor briefjes van 20 dollars graag wilde bewijzen dat de aangewezen kaart alweer niet de juiste was. En je zag ze toch overal, die straatmusici. Ook spelen ze niet altijd voor geld, zoals die jongen die in een langs het trottoir geparkeerde auto, achter het stuur, met het portier open, misschien bij gebrek aan een autoradio, op zijn gitaar zat te tokke len. De semi-professionals die ’s avonds, voor de aanvang en na afloop van de theatervoorstellingen, en ook in de pauze als veel bezoekers zich even buiten op het trottoir vertreden, hun kunsten vertonen, doen dat natuurlijk wèl voor geld. Tijdens de pauze van het stuk „Da” kwam een ietwat verlate jeugdige violist blijkbaar van een vroegere pauze elders hijgend aanhollen, gebood de mensen hem een beetje armslag te geven, zette zijn hoed op de grond, en begon aan een virtuoos stuk modem klassiek, waar hij weinig quarters mee oogstte. Een concurrent, die net te laat was gekomen, stond met zijn viool in de hand werkeloos toe te kijken. Vondeling zette zijn kandidatuur voor *het politieke leiderschap van de socialisti sche EP-fractie door, hoewel Piet Dan- kert, defensie- en buitenlandspecialist en al enige jaren lid van het Europese Parle ment, veel betere kansen had. Met name de Westduitse socialisten, met 35 afge vaardigden de grootste nationale groep binnen de socialistische EP-fracite, waren bereid Dankert te steunen. Ook bij de Franse socialisten (22 man) lagen Dan kerts kaarten goed. Bij de christen-democraten, die ook in Luxemburg bijeen zijn, is de oud-fractie- voorzitter dr. Egon Klepsch de enige kan didaat voor het fractievoorzitterschap. Hij zal vandaag formeel worden gekozen, zo was gisteren de verwachting. Ook de fracties van liberalen en gaullisten kiezen vandaag hun politieks leider. De Britse conservatieven in het Europese Parle ment worden aangevoerd door John Scott Hopkins. Over de belangrijke post van voorzitter van het Europese Parlement wordt volgende week in Straatsburg beslist. Als je vertelt dat er eigenlijk een heel relaxte sfeer in New York heerst, en dat je je er in een uur tijd al thuis voelde, kijkt iedereen je verbaasd aan, behalve als hij of zij ook al eens in New York is geweest. Toegegeven, ik ben niet in de metro ge weest, en ook niet na het invallen van de duisternis in Central Park, ep om de waarheid te zeggen heb ik mij in die tien dagen alleen op Manhattan, het centrum van New York geconcentreerd, maar dat neemt niet weg dat ik al gauw dacht: hier zou ik best willen wonen. Er was ook een Jezusfreak die blijkbaar hoopte eens een Billy Graham te worden maar niet in staat was ook maar één voorbijganger te laten stilstaan, maar mijn voorkeur ging toch sterk uit naar de operazanger en de goochelaar, die ik bei den tweemaal tijdens theaterbezoek mocht aanhoren. De goochelaar had zich als een tovenaar uitgedost, en beperkte zich, mede in verband met zijn korte, koortsachtige tijd van optreden, tot twee trucs: de bekende met het doorgeknipte touw dat toch heel blijkt te zijn, en een voor mij onbekende, met water in een cocacolaflesje dat hij, hoewel hij het flesje ondersteboven hield, naar willekeur eruit kon laten stromen of erin kon laten han gen. Vanwege zijn eenvoud vond ik dat een ontroerende truc, hoewel ik bedacht dat ik hetzelfde al heel jong kon met een rietje met limonade erin. Maar nog veel ontroerender was de voormalige journalist, die op een gegeven ogenblik gekozen had voor zijn talent en tegen zijn carrière, en operazanger was geworden. Alle gegevens, en loftuitingen van leraren, had hij als goed journalist op een stencil gezet dat je kreeg als je iets in zijn hoed gooide. Het woei nogal, boven dien heb ik geen verstand van opera, dus een zinnig oordeel over zijn stem kan ik niet geven, maar voor mij heeft iemand zijn punt al gescoord als hij aria’s gaat zingen met begeleiding van een klein cas- setterecordertje, dat niet alleen tegen de wind, en het passerende verkeer, maar ook tegen de toch wat wankele stem van een ex-journalist moet opboksen. Hij kreeg slechts 15 stemmen tegen 49 Voor de linkse Waal Ernest Glinne, die hiermee leider wordt van de 112 man sterke socialistische fractie. Aan de stem ming namen 96 afgevaardigden deel. De uitslag betekent dat Vondeling slechts zes stemmen van niet-Nederlandse fractiege noten verwierf. len van den Heuvel, oud- voorzitter van de Partij van de Arbeid werd tot een van de vier vice-voorzitters van de socialistische fractie gekozen. De andere drie zijn de West-Duitser Feller- rnaler; de Brit Castle en de Italiaan Puletti. i van ■king| jven. Hac- agen iond-| nnenl che-1 :que- chol- l een ficie- ‘lijke nden het iring ming eids- eiten l. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Vance waarschuwde dat verwerping „rampzalig” zou zijn en dat wijzigingsvoorstellen die heropening van de onderhandelingen nodig zouden ma ken, zullen bewerkstelligen dat de Sovjet- Unie meer concessies zal vragen. Ook de leider van de Democratische Partij Byrd, die een dezer dagen terugkeerde van een reis naar Moskou, zei dat de Sovjet7Unie ag in >n en esto bben larde (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG. Eind deze maand zullen 39 presidenten en minis- ters-presidenten in Loesaka bijeenko men voor de twee-en-twintigste Gemene- best-conferentie. De vertegenwoordi gers van de landen van het Britse Geme nebest komen uit Europa, Canada, Aus tralië, Nieuw Zeeland, Azië en Afrika. Gastheer zal staatspresident Kenneth Kaoenda zijn, wiens land tot nog toe het meest te verduren heeft van de nog steeds aanhoudende guerilla-oorlog in de buurtstaat Zimbabwe-Rhodesië. Afgezien van de ontmoeting in Lagos in 1966, die plaatsvond wegens de eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring van Rhodesië, is dit de eerste topconferentie van het Britse Gemenebest in Afrika. „Donker Afrika op zijn best”, zei een Westduitse diplomaat ironisch, toen wij over de komende Commonwealth-confe- rentie in de hoofdstad van Zambia praatten. Hij doelde daarmee op twee gebeurtenissen, die inderdaad van een zeker cynisme bij de gang van zaken in zuidelijk Afrika getuigen. Terwijl Botswana’s staatshoofd sir Se- retse Khama in Aroesha opriep tot de Alhoewel herhaaldelijk is gezegd dat de Britse koningin om veiligheidsrede nen niet naar Loesaka zou komen, is nu zeker dat zij niet alleen de conferentie zal openen, maar ook de andere twee frontlijnstaten Botswana en Tanzania zal bezoeken. De kwestie van de veiligheid werd voor het eerst ter sprake gebracht door minister-president Muldoon van Nieuw- Zeeland. Het ging hier echter meer om een politieke zet van deze conservatieve partijleider, die door de dertien zwartaf- rikaanse Commonwealth-presidenten dan ook scherp gekritiseerd werd. Muldoon staat bekend als een verdedi ger Van sportrelaties met het apartheids- regime. Ook Engelse conservatieve bla den uitten hun vrees voor het leven van de koningin en eisten zelfs dat de confe- (Van onze redactie buitenland) BAHREIN. Saoedi-Arabië gaat zijn produktie van ruwe olie met één miljoen vaten vergroten tot 9,5 miljoen vaten per dag, zo is in industriële kringen in Bahrein vernomen. In januari van dit jaar heeft Saoedi-Arabië zijn olieproduktie even eens voor een periode van drie maanden vergroot tot 9,5 miljoen vaten per dag in verband met de staking van de olie-uit- voer door Iran. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren bekendgemaakt dat kroon prins Fahd van Saoedi-Arabië president Carter persoonlijk heeft beloofd dat zijn land gedurende lange tijd veel meer ruwe olie zal gaan produceren. Dit heeft presi dent Carter aan zijn staf in Washington laten weten vanuit Camp David, het presi dentiële buitenverblijf waar Carter overleg voert over de energiecrisis. In de komende dagen valt te verwachten dat Saoedi-Arabië meer bekend zal maken over de produktievergroting, zo deelde de woordvoerder van het Witte Huis mee. strijd om economische onafhankelijk heid van Pretoria, vloog de Zuidafri- kaanse chartermaatschappij „Aerial Exports” vanuit Johannesburg een por- celeinen WC en een 225 meter lang rood tapijt naar Loesaka. Beide voorwerpen worden speciaal aangevoerd voor de En gelse koningin Elizabeth, die de confe rentie in Zambia’s hoofdstad zal openen als hoofd van het Gemenebest. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. In Iran is verwarring ontstaan over het ontslag van het hoofd van de militaire politie, brigade-generaal Saif Amir Rahimi. Tijdens een persconferentie verklaarde de generaal gisteren dat hij een komplot van militairen had ontdekt. Het uitlokken van een botsing tussen rivaliserende groe peringen en een actie tegen Rahimi per soonlijk zcruden de doelstellingen van de opstandige militairen zijn. Vlak na de persconferentie werd door de regering-Bazargan bekendgemaakt dat Rahimi was ontslagen. De generaal verklaarde echter dat hij contact had op genomen met de ayatollah Khomeini en dat deze had gezegd dat Rahimi alleen door hem kon worden ontslagen. Daarop verklaarde de generaal dat hij zou aan blijven. „Ik heb 7.000 gewapende mannen tot mijn beschikking en ben veel sterker dan de minister van Defensie", aldus Rahimi dreigend. De staatsradio had inmiddels al dé op volger van de leider van de militaire poli tie bekendgemaakt, kolonel Delnavaz. Wat deze nu gaat doen is onduidelijk. ;tate- s de j voor elfde van >cent Het zien- pro- (plus ■Ihet uit- n in- ichte niet door de VN-Veiligheidsraad waren goedgekeurd. Er zijn volgens Kodjo ook landen ge weest die ten opzichte van zuidelijk Afri ka een „gedeeltelijk embargo” hadden ingesteld, zoals de VS en West-Europa die een eind hadden gemaakt aan hun leve ring van wapens. Desondanks hebben zo wel Zuid-Afrika als Rhodesië hun militai re kracht de laatste jaren kunnen opvoe ren, aldus Kodjo. Dat was vooral het geval in Zuid-Afrika, aldus het rapport. ,Het zou zelfs mogelijk kunnen zijn dat Zuid-Afrika, zich moder ne kernwapens hadden kunnen ver schaffen.” Volgens het stuk zou Rhodesië niet over dergelijke wapens beschikken „maar zich er wel van bewust zijn dat als het ernstig werd bedreigd, en de omstandigheden dit vereisten, het altijd kon profiteren van de Zuidafrikaanse nocleaire kracht.” Amerikaanse vliegtuigfabrikanten zou den het wapenembargo ontduiken door militaire vliegtuigen te „vermommen” als civiele, zo zou toestellen van het type Lockheed AL-60 in licensie in Italië en andere landen worden gebouwd waarna ze zouden worden doorgeleverd aan Zuid- Afrika. Ook kwamen volgens het rapport motoren voor buitenlandse militaire vlieg tuigen uiteindelijk in Zuid-Afrika terecht. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN Denemarken stopt zijn ontwikkelingshulp aan Vietnam. De Deense minister van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend dat men hiertoe is overge gaan „vanwege de stroom vluchtelin gen die dit land op de wereld loslaat”. Van de ruim 250 miljoen gulden hulp die Denemarken voor de komende tijd op het programma had staan, gaat nu ongeveer negentig miljoen naar de vluchtelingen. Projecten die al met Deense steun in Viet nam in uitvoering zijn, worden afge maakt. Het Nederlandse kamerlid Knol (PvdA) vindt dat de ontwikkelingshulp die ons land aan Vietnam geeft moet worden voortgezet, zo blijkt uit schriftelijke vra gen die hij gisteren heeft ingediend. Minis ter De Koning van Ontwikkelingssamen werking wordt onder meer gevraagd druk uit te oefenen op de andere EG-landen om „het Nederlandse voorbeeld te volgen”. In een brief aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft de Amsterdamse ASVA-studentenbond aan gedrongen op voortzetting en uitbreiding van de hulp aan Vietnam. De ASVA vindt het onjuist, dat de voedselhulp van de EG aan Vietnam is stopgezet zonder protest van Nederlandse kant. Het Nederlandse Rode Kruis stuurt vol gende week maandag voor twee a drie maanden een adviseur naar Maleisië om te helpen met het probleem van de boot vluchtelingen. Het is de 59-jarige luite- nant-kolonel b.d. J. F. Beekman uit Lei derdorp. Hij zal als gedelegeerde van de Liga van Rode Kruisverenigingen de Maleisische hulporganisatie Rode Halve Maan bij staan in het uitbreiden van de activiteiten in de verschillende kampen in het land. Daar zijn 80.000 Vietnamese bootvluchte lingen ondergebracht. Verwerping SALT kost dertig miljard a5- De Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken Vance (links) en van Defensie Brown (midden) vlak voor het moment waarop zij ernstige waarschuwingen zouden laten horen tegen verwerping van het nieuwe SALT-verdrag. Rechts de senator voorde staat Tennessee, Howard Baker, een tegenstander van het verdrag.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3