Minister weerlegt argumenten OPEC boycotten Meer opdrachten voor bankgiro Nederlanders Geen tekort aan energie verwacht Politie moet achtergrond! strijden tegen olie op zee Protest tegen ligplaatsgeld Miljoenenorder voor Damco arts roepen bij dronkenschap DE BURGEMEESTER DROOMT NU ALVAN DE 19e! 4 Arbeiders VS willen Volgende week beslissing L VANAF 19 JULI OPRUIMING BIJ DAARVIND JE T WEL. 15 ECONOMIE 19 7 9 JULI WOENSDAG 1 1 (Van onze redactie economie) i tver- NE ’3518 95,- 95,- meubelen drastisch af tepri jzen, dus dat belooft wat! Echt eiken, echt leer, klassiek en modern, alles gaat de komende weken extra voordelig de deur uit. HEERHUGOWAARD. Winkelcentrum Middenwaard, tel. 02207-18944. Geopend van ma. t/m do. van 9.30 -17.30 uur, vrij, van 9.00 - 21.00 uur, za. van 9.00 - 17.00 uur. Vrijdagavond koopavond. BERKEL/RODENRIJS. Industrieweg 31 (achter het veiling-gebouw), tel. 01891-3137. Geopend van ma. t/m do. van 9.30 -17.30 uur, vri jvan 9.00- 21.00 uur, za. van 9.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond. Sanders Meubelstad vindt u in: Uden/Volkel, Hattem, Berkel/Rodenrijs, Kerkrade- West, Oosterhout-Zuid (N.Br.), Groningen en Heerhugowaard. Want donderdag 19 juli, 's ochtends om half 10, begint bij Sanders Meubel stad een grandioze opruiming. De burgemeester is al dagenlang in de weer om zijn complete collectie DEN HAAG. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij wil voor Prinsjes dag geen uitspraken doen over de lastenverlichting voor de landbouw, die het Landbouw schap heeft gevraagd, omdat het de verhoging van de EG- landbouwprijzen te gering vindt. ■W Rijk komt landbouw nog niet tegemoet (ADVERTENTIE) ondsen im. OESO ZIET LICHTPUNTEN s 3 jaren zich voort, zo blijkt uit het jaar verslag van de Bankgirocentrale. 9.2b 6,51 Hij meent dat hij niet met zulke uitspra ken kan komen nu het kabinetsberaad over het totale sociaal-economische beleid nog aan de gang is. Bovendien vindt de bewindsman dat het Landbouwschap ten onrechte een regel rechte verbinding legt tussen de prijsbe- slissingen en de noodzaak van lastenver lichting. Alleen de ontwikkeling van de inkomenspositie van de landbouw op zichzelf, vindt hij, kan eventueel aanlei ding zijn tot aanvullende maatregelen. Op dit ogenblik ziet hij nog geen aanwijzing dat er bijzondere redenen zouden zijn om tót zulke maatregelen over te gaan. De minister heeft dit in zijn maandelijk se gesprek met het Landbouwschap laten weten. Anders dan het schap was de be windsman niet ontevreden over de Brus selse prijsbesluiten. Ook deelde hij niet de vrees van het schap, dat Nederlands con currentiepositie slechter zal worden door de vermindering van monetair compense rende bedragen. De ervaring leert volgens hem, dat de effecten daarvan binnen een half jaar zijn verdwenen. Het Landbouwschap had gevraagd om grotere overheidsbijdragen in keurings kosten, in kosten van dierziektenbestrij- ding en in sociale verzekeringspremies. Als de onderzoekers gelijk krijgen, zal de aarde in 2000 tussen de 5,8 en 6,4 miljard bewoners tellen en 50 jaar daar na 11 miljard. In 1975 was de wereldbe volking bijna 4 miljard. Het is deze toe neming die met name de Club van Rome grote zorgen baart. Interfutures Project is optimistischer. De aarde kan voldoen de voedsel produceren voor de groeien de bevolking, vooral omdat het rende ment van de graanoogst nog met 50 tot 150 procent kan worden verbeterd. Chi na zal de voedselproduktie moeten ver dubbelen en énkele andere ontwikke lingslanden zullen haar zelfs moeten verdrievoudigen. Zonder problemen is de zaak niet. Er zijn al dringend maatre- (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Het binnenland se girale betalingsverkeer is in 1978 met bijna 6 procent toegenomen. Hiermee zette de trend van de laatste gelen nodig om het verlies aan land bouwgronden door erosie, ontbossing en urbanisatie tegen te gaan. Zoals gezegd, in de toekomst zal de economische macht verschuiven. Tegen het jaar 2000 zal China de status van grote mogendheid hebben bereikt. Ook de overige landen in Het Verre Oosten worden belangrijker. De Verenigde Sta ten zien wel hun aandeel in het wereldin- komen teruglopen, maar blijven een hoofdrol spelen. De westerse landen be houden tot 2000 hun overwicht in de wereldproduktie, waarvan ze meer dan de helft voor hun rekening nemen, maar in dat jaar is het aandeel van de Vrenig- de Staten in de produktie teruggevallen van 31 tot 19 procent. De westerse lan den hebben dan een aandeel van 15 procent in de wereldbevolking, tegen nu 20 procent. In het tweede kwart van de 21e eeuw wordt Het Verre Oosten een van de belangrijkste centra van de wereldeco nomie. Dit als gevolg van het groeiende belang van Japan, het nieuwe beleid in China en de industrialisatie van Zuid- oost-Azië. En wat staat ons Europeanen te wach ten? Organisatorische problemen bij de structurele aanpassing aan een verande rende wereld met nieuwe technologieën en industrieën. De economische macht van de Sovjet unie kan tegen het einde van de volgen de eeuw, dus over ruim 100 jaar haar hoogtepunt bereiken. De jonge indu- striële landen tenslotte zullen ook een belangrijke plaats in de wereldeconomie gaan innemen. En zullen er nog arme landen zijn? Helaas wel, in Zuid-Azië en in Afrika, die landen bezuiden de Sahara, die nu ook al arm zijn. Bij de komende eeuw wisseling zullen waarschijnlijk nog 300 miljoen mensen in absolute armoede leven. Verrassend zijn de verwachte ver schuivingen in het gewicht van landen en regio’s misschien niet. Niettemin be palen ze voor een heel groot deel onze persoonlijke toekomst, of beter gezegd die van onze kinderen en kleinkinderen. Uit het rapport welt een beeld op dat wereldwijd gezien gelukkig niet zonder perspectief is. De landen zullen in econo misch, ecologisch en cultureel opzicht steeds afhankelijker van elkaar worden. Dat zal spanningen geven, maar het kan ook heilzaam werken. De deelnemers aan Interfutures Project zien vier grote technologische avonturen: op het gebied van elektronica, de biologie, de ontwik keling van nieuwe energiebronnen, en het gebruik van oceanen en de ruimte. In de komende halve eeuw zijn naar hun inzicht de fysieke grenzen van de groei nog niet in het zicht. Het is de vraag in hoeverre de onder zoekers gelijk hebben. De tijd zal het leren. Maar een welkom tegenwicht te gen verlammend pessimisme, défaitis me ook, zijn hun conclusies wel. Overi gens „de toekomst staat niet geschre ven”, zoals in Facing the Future tot slot wordt gezegd. Het hangt allemaal af van het gedrag van de nationale gemeen schappen. Zij moeten „het mogelijke be heersen” en het „onvoorspelbare hante ren”, om met de ondertitel van het rap port te spreken. Daarbij is enig geloof in de toekomst onontbeerlijk. Deze studie kan dat (herjgeven. Moge het zo zijn. De stijging van de brandstoffenprij- zen heeft volgens Opel nog niet geleid tot vermindering van de bestellingen. Welis waar is er de eerste zes maanden van dit jaar elf procent minder besteld dan in het eerste halfjaar van 1978, maar Opel schrijft dat toe aan het feit dat de kopers gisteren gezegd op een persconferentie bij de presentatie van het jaarverslag van Opel. Voor 1985 wil Opel een motor hebben ontwikkeld die tot twaalf pro cent minder benzine verbruikt. De voor zitter van de raad van bestuur, Waters, is van mening dat het benzineverbruik steeds meer een concurrentiefactor gaat worden. De Bankgirocentrale, die vorig jaar een tweede produktiecentrum in Leusden in gebruik nam, verwerkte 313,5 mln giro- opdrachten, 32,4 mln meer dan in 1977, en 95.5 mln gegarandeerde cheques (betaal- en eurocheques tezamen), een stijging van 8.5 mln. Vier banken traden tot de Bankgi rocentrale toe, waardoor het totale aantal aangesloten banken nu 54 bedraagt. Het aantal giro-opdrachten steeg van 713 mln tot 745 mln en het aantal gegaran deerde betaalmiddelen van 191 mln tot 209 mln, zo blijkt uit het jaarverslag. De snel groeiende positie van de euro- cheque blijkt uit haar aandeel van bijna 38 pet in de verwerkte 95,5 mln cheques tegen 28 pet in 1977 en 19 pet in 1976. Van de hiermee gemoeide bedragen kwam in 1978 circa 55 pet voor rekening van de eurocheques. Volgens de Bankgirocentrale zal binnen afzienbare tijd de cliënt zijn bankreke ningnummer kunnen behouden ook bij overgang naar een vestiging van een an dere bank. Dankzij de nieuwe faciliteit behoeft hij ook in deze situatie geen zorg meer te hebben dat betalingen te zijnen gunste mogelijkerwijs niet direct goed verlopen. Naar verwachting zal ook het aantal verouderingen in onder meer debiteuren-, incasso- en salarisadministraties van in stellingen en bedrijven belangrijk kunnen worden beperkt. 47,60 40,00 30,00 99.50 103,00 63,00 38,50 146,00 39,80 59,20 46,00e 62,70 44,90 136,80, 41,20 44,00 137,00 54,50 48,50 3,20 48,50 68,00 81,60 60,20 153,00 50,00e 53,60 118,50 39,50 41,501 84,70 62,50 91,50 50,90 34,00 114,00 40,50 59,50 180,50 35,60 76,70 146.50 43,50 46,50 40,00e 50,30 300,00 600,00 165,00 150,00 350,00 het energieverbruik van het westen ver dubbelen en dat van de Derde Wereld vervijf- tot verzevenvoudigen. Dat kan dus (in principe). Een optimistisch beeld, maar het bete kent niet dat' er zich in de komende 25 jaar geen crises in de energievoorziening kunnen voordoen. Het verminderd be schikbaar zijn van olie en de ongelijke geografische verdeling van de energie bronnen kunnen in tegendeel tot ernsti ge economische verstoringen leiden. De milde recessie die de OESO dichtbij ziet, is er een van. Genoeg energie wil niet zeggen genoeg olie. Volgens „Facing the Future” zal tussen 1990 en 2000 de olieproduktië een peil van vijf a zes miljard ton per jaar bereiken, maar in de 20 volgende jaren terugzakken tot 2,5 miljard ton. On danks het feit dat de olieproduktie nog toeneemt zal het aandeel van de olie in de energievoorziening in 2000 zijn gezakt van 42 (in 1978) tot 41 procent. Kolen zullen in dat magische jaar 22 procent voor hun rekening nemen, as 16 procent, kernenergie 13 procent, waterkracht 5 procent, en de rest, dit wil zeggen met name zonneënergie 3 procent. 1 A 142,00 57,20 8.90 90,00 17.60 50,50 142.10 32,70 58,00 49,00 76,00 30,00 52,50 113,50e 111,001 83,00 38,30 101,50 61,90 117,00 sche sen. dit euvel lan. >teerd 407,00 283,00 3 0,16 5,53 1,17 274,00b 8,20 1,69 i overleed een 17-jarige jongen in een poli- tiecel terwijl hij, zoals later bleek, ver- keerde onder de invloed van alcoholhou- COLIJNSPLAAT (ANP). De water sporters in Zeeland zijn bijzonder veront waardigd over de hoge ligplaatsgelden die in de nieuwe jachthaven van Colijnsplaat berekend zullen worden. Door allerlei kostenverhogende activiteiten, zoals de verplaatsing van de vismijn en de ligplaat sen van de tien vissersschepen van Colijnsplaat, zal de uitbreiding van de bestaande haven bijna drie miljoen gul den duurder worden en op 11.035.000 gul den komen. Colijnsplaat krijgt daarmee een pri meur voor Nederland, waar het de hoogte van de ligplaatsgelden betreft. De ge meente Kortgene, waaronder Colijnsplaat ressorteert, heeft nu berekend dat de lig gelden op 60 per vierkante meter komen te liggen. Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) heeft in een telegram aan de gemeente Kortgene en staatssecre- L taris Wallis de Vries van CRM het onaan- vaardbaar over deze hoge liggeldprijzen uitgesproken. Bijzondere aandacht vroeg het Land bouwschap voor de akkerbouw in het zuidwesten des lands. De minister meende dat zich daar een structurele problema tiek voordoet Uitgebreid onderzoek zal volgens hem moeten aantonen hoe het komt dat de ontwikkeling hier achterblijft bij die in de rest van ons land. De Lande lijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling zal hiervoor een aantal projecten op stellen. Naar schatting bedroeg vorig jaar het aantal binnenlandse girale betalingsop drachten 954 mln tegen 904 mln in 1977. keerde onder de invloed van alcoholhou dende drank. De WD-kamerleden Geurt- sen en Rietkerk stelden indertijd hierover schriftelijke vragen, waarop het vorige kabinet toezegde met nieuwe richtlijnen voor de politie te zullen komen. Het kabi net-Van Agt heeft deze nu definitief vast gesteld. Volgens minister Wiegel beschikt de po litie niet over voldoende materieel en per soneel om in voorkomende gevallen goede hulp te garanderen. Vandaar dat een arts moet worden ingeschakeld. Voorts dient de observatie bij het aantreffen van een geval van dronkenschap „zeer zorgvuldig te geschieden”, omdat altijd de kans be staat dat er sprake is van een misdrijf. Bij een oppervlakkige waarneming kunnen dergelijke verschijnselen snel tot verkeer de conclusies aanleiding geven, schrijft hij. willen wachten tot na de internationale autotentoonstelling in september in Frankfort. De verkoopleider, Hehner, rekent daarna op veel bestellingen. Hij raamt de autoyerkoop van Opel voor dit jaar in Europa op iets meer dan een miljoen auto’s. Vorig jaar werden er 970.250 Opeis verkocht. Vorig jaar heeft Opel voor 10,6 miljard mark omgezet (9,2 miljard in 1977); de nettowinst bedroeg 492 miljoen mark (340 miljoen in 1977). Het concern denkt dit jaar ongeveer een miljard mark te investeren; vorig jaar was dat 798 mil joen mark. Het netto-bedrijfsresultaat komt geheel ten goede aan de moeder maatschappij, General Motors. TERNEUZEN (ANP). Het Terneu- zense sleepvaartbedrijf Muller staat klaar om de enorme olievlek van vijftigduizend vierkante mijl, die voor de Mexicaanse kust drijft, te bestrijden. Het bedrijf denkt het nieuwe oliebestrijdingsmiddel AT-7, dat olie als het ware oplost, via vliegtuigen en schepen over de olievlek te kunnen verspreiden. Op 3 juni ontplofte het booreiland bij de oliebron Ixtoc 1 in de Golf van Mexico. Sindsdien is er al bijna een miljoen barrel olie (1 barrel is 159 liter) in de Golf van Mexico gestroomd. Daar komt dagelijks nog een hoeveelheid bij, die overeenkomt met 30.000 vaten. Dat is een olievlek die heel Nederland enkele malen zou be dekken. Het Terneuzense bedrijf heeft de sleep boot Schotland al ter plaatse. Momenteel wordt met de Mexicaanse regering onder handeld om de olievlek met het AT-7 aan te pakken. Die onderhandelingen lopen via de Nederlandse Off-shore Maat schappij. Vorige week heeft het nieuwe oliebe strijdingsmiddel, dat in België ontwikkeld is, al zeer goede diensten bewezen op de Oosterschelde, waar veertig ton olie de Oosterschelde instroomde, nadat een olie tanker gebroken was. (Van onze redactie economie) MIAMI Havenarbeiders in de Verenigde Staten overwegen het la den van goederen in schepen die OPEC-landen tot bestemming heb ben te staken. Thomas Gleason, de president van de international Longshoremen’s Association ILA (havenarbeidersbond), heeft dit ge zegd in een interview voor de Ame rikaanse televisie. „We kunnen de dreigementen van de OPEC om ons land en onze economie de nek om te draaien niet langer accepte ren”, aldus Gleason. Het interview werd gehouden ter gelegenheid van de ope ning van de conventie van ILA-afdelin- gen aan de oostkust van de Verenigde Staten. Volgens een woordvoerder van de ILA zal de kwestie ter sprake komen in de jaarlijkse conventie van de voltalli ge ILA die volgende week in Bal Har bour wordt gehouden. De bond heeft 116.000 leden. Het Westduitse automobielconcern Adam Opel AG is verheugd dat de rege ring van de Bondsrepubliek de energie besparing voorlopig niet met al te harde hand wil aanpakken. Dit heeft Rohde, lid van de raad van bestuur van Opel, De toepassing van bankgiro-incasso bleef in sterke mate toenemen. Het aantal opdrachten was 20 pet hoger; ruim 66 mln tegen 55 mln. Onder meer gevolg van het sterk gestegen gebruik van acceptgiro’s door de belastingdienst nam het aantal verwerkte acceptgirokaarten met bijna 10 mln toe tot 70 mln. Er is voortgang geboekt bij het overleg over de vaststelling van de procedure voor de algehele vaststelling van bankre keningnummers, zo meldt de Bankgiro centrale verder in haar verslag. Dit houdt in dat een eenmaal uitgegeven bankreke ningnummer in principe bij de rekening houder blijft zolang deze een bankreke ning aanhoudt. Vëel banken hebben dit systeem inmiddels ingevoerd bij het overbrengen van een rekening naar een andere vestiging binnen het eigen concern. Gesproken werd verder over het beleidsprogramma „Verbetering van de concurrentiepositie van de Nederlandse fruitteelt”, dat het Landbouwschap in het voorjaar aan de minister heeft aangebo den. De minister concludeerde dat be drijfsleven en overheid het op een belang rijk aantal punten eens zijn, zoals het weren van onrijp fruit en het verhogen van de minimum-maat in de klassering van vers fruit. De minister verklaarde zich bereid, de fruitteelt tegemoet te ko men in abnormale hagelrisico’s. ROTTERDAM. (ANP). Demaco Pac king in Roosendaal, onderdeel van Damco van Swieten in Rotterdam, heeft van Tho massen Holland B.V. in De Steeg een miljoenenorder ontvangen. Het betreft het emballaren van onderdelen voor een elektriciteitscentrale in Algerije, die in de loop van 1981 moet worden opgeleverd. Het merendeel van het 30.000 kubieke meter grote ladingpakket zal via Roosen daal worden geleid, waar Damco Packing naast verpakkingsfaciliteiten beschikt over een opslag- en distributieloods van bijna 17.000 vierkante meter. Een partij van 22 stuks gasturbines en generatoren van elk ruim 80 ton zal recht streeks van De Steeg naar Rotterdam worden vervoerd voor verscheping naar Algiers. Voor Damco Packing geeft deze op dracht, waarmee minstens twee maar waarschijnlijk vier tot vijf miljoen gulden is gemoeid, voor de komende twee jaar voldoende werk. (Door Bote de Boer Lzn.) Economische toekomstvisies ple gen vandaag de dag somber te zijn. De jongste voorbeelden zijn de voorspelling van een „recessie” (economische teruggang), zij het een „milde” en de voorspelling van het weer oplaaien van de inflatie, die de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO, de club van 24 westerse landen), respectievelijk het Internationale Monetaire Fonds (IMF) deden. Oor zaak de forse prijsverhoging voor ruwe olie. Deze verwachtingen gel den de eerstkomende tijd. Een rap port van eveneens de OESO met als conclusie dat er op lange termijn geen tekort aan energie zal zijn, doet bij al deze mistroostigheid weldadig aan. Het lijkt haast te mooi om waar te zijn. Het zojuist gepubliceerde rapport on der de titel „Facing the Future” Met het oog op de Toekomst is samenges teld door een internationaal team van deskundigen, die werkten onder de naam Interfutures Project. Aan het boek van 425 bladzijden is drie jaar gewerkt onder auspiciën van de OESO. De gevolgtrekkingen over de energie voorziening van de wereld zijn welis waar op dit moment het meest spectacu lair, maar niet de belangrijkste in mijn ogen. Dat zijn de conclusies over de economische machtsverschuivingen die zich zullen voordoen, al is dat verschijn sel natuurlijk al langer duidelijk. Toch eerst nog even over de energie. De aarde bevat voldoende energiebron nen om op lange termijn een energiever bruik mogelijk te maken dat 10 tot 15 keer zo groot is als dat van 1975, zo hebben de onderzoekers uitgerekend of geschat. Tussen nu en het jaar 2000 zal BHSSZmHRBEBESKBI (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De politie dient niet langer zelf te beoordelen of iemand ver keert onder de invloed van alcoholhou dende drank. Volgens nieuwe richtlijnen van de minister Wiegel (Binnenlandse Za ken) en De Ruiter (Justitie) dient in derge lijke gevallen een arts gewaarschuwd te worden om een diagnose te stellen. Dron kenschap behoort voorts niet automatisch te leiden tot een nacht in een politiecel. Dergelijke gevallen moeten thuis of in een ziekenhuis worden verzorgd. De bewindslieden schrijven dit aan de i Tweede Kamer naar aanleiding van een j geval in Amsterdam in 1976. Hierbij

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15