NA AFFAIRE ROND PAKISTAANSE GELEERDE Van Agt terug: nog wel ziek Discussiestuk minister Ginjaar Meer steun voor grote vervuilers NIEUW PLAN TEGEN BENZINEVERBRUIK r R a: het weer SPECIAAL TEAM VERRICHT 65 ARRESTATIES Verzoek om S maatregelen Aanhouding zwartwerkers tegen blad mekka” koppel werk in I enden dit noq IS Stickers op voorruit verbieden het rijden BETERE BESCHERMING TEXEL di 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 WOENSDAG 1 1 JULI W J (Vai r. (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Economische Zaken bestudeert de invoering van een sticker op de voorruit die aangeeft op welke dag met de auto niet mag worden gere den. De kleur van de sticker, door de politie in een oogopslag te her kennen, geeft de dag aan waarop de auto van het verkeer wordt uitgeslo ten. Wanneer hij geen ontheffing krijgt, mag de autobezitter zelf de dag vaststellen waarop hij zijn auto zal laten staan. Consumptief krediet EMI verkoopt helft Razende woede B1 duit lanc is h teit Bor en hek ginj sch D zate het 1 de mi Be tu ch Pc vii St vc ve Sö Vuurwapens Ambassadeur J 2 es (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De export van nucleaire kennis vanuit Nederland moet onmogelijk gemaakt worden. Voorts moe ten objectieve criteria worden opgesteld waaraan voldaan moet zijn voordat een vergun ning voor de uitvoer van nu cleair materiaal kan worden verleend. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De minister van Justitie zou maatregelen moeten nemen tegen de uitgevers van het blad „Wij Nederland”. In dat blad, dat een foto van Adolf Hitler op de voorpagina heeft, worden Duitse oorlogsmisdadigers verheerlijkt en wordt hun eerherstel aange- kondigd. Dode bij brand Financiële steun Verslaggever verwijderd =s Vertrouwen in VDSM s I s I PvdA-fractie: export Het verzoek om maatregelen door Justitie is afkomstig van de Antifa scistische oud-Verzetsstrijders Neder land. De AFVN is zeer geschokt door het blad, dat wordt uitgegeven door de „Stichting tot steun aan en toezicht op de Nederlandse Volks Unie”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De grote vervuilende industrieën zullen in het vervolg vaker een beroep kunnen doen op financiële steun van de overheid bij het bestrijden van milieuvervuiling. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister-presi dent Van Agt heeft gistermiddag zijn werk in Den Haag hervat. De premier nam de leiding van de ministerraad op zich die om drie uur begon. Op Texel nadert de verhoging van de dijk aan de kant van de Waddenzee zijn voltooiing. Hierdoor kan een eventuele storm door de bewoners zonder al te veel ongerustheid tege moet worden gezien. Bovendien wordt drie mil joen kubieke meter zand opgespoten om een gedeelte van het strand aan de Noordzeekust ongeveer 4,5 meter op te hogen. Voor 1 novem ber moet het kanwei zijn geklaard. Dat vindt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Eerder dit jaar dienden de PvdA- Kamerleden Ter Beek, Van der Hek, Pa- tijn en Van Dam een voorstel voor wijzi ging van de In- en Uitvoerwet in, die bedoeld was om de Tweede Kamer voort aan de beslissende stem te geven bij de uitvoer van nucleair materiaal. De affaire rond de Pakistaanse geleerde Khan, die Nederlandse atoomgeheimen i 0.1 o.i 0.1 o o o o o o o o 5 o o o 11 o o o o o o o Het stickerplan zou voorlopig alleen voor personenauto’s moeten gelden; be drijfsauto’s worden uitgezonderd. Hier onder zouden ook de taxi’s gerekend moeten worden, terwijl invaliden een ontheffing kunnen krijgen. Ontheffin- Een en ander is thans nog onderwerp van bespreking met Verkeer en Water staat, de ANWB en de Centrale Politie Verkeers Commissie (CPVC). Het plan om alle auto’s door middel van stickers een dag het rijden te ontzeggen, is we gens de gemakkelijke herkenbaarheid door de CPVC naar voren gebracht. Economische Zaken wijst er evenwel op dat op dit moment nog geen plannen gen liggen tevens in het verschiet voor autorijders die kunnen aantonen dat zij zonder auto hun werk niet of in te gerin ge mate kunnen verrichten. bestaan op korte termijn een gedeelte lijk rijverbod op te leggen. „Het sticker plan zal worden toegevoegd aan de plan nen die op dit moment in voltooide of bijna voltooide vorm voor uitvoering gereed liggen, wanneer de omstandighe den daartoe nopen.” Het was voor de speurders geen gemakke lijke zaak de zwartwerkers te pakken te krijgen, daar ze veelal via verschillende grensovergangen naar Duitsland gingen en via andere doorlaatposten weer in Ne derland terugkeerden. De Rijkspolitie heeft alleen de zwaarste gevallen van zwartwerken (in dit geval goed voor 36 manjaren) eruit gepikt. Per sonen die naast hun uitkering in Duits land er enkele uren zwart iets bijverdien den (dat zijn er voor zover bekend zo’n 25) worden als lichte gevallen aangemerkt en zijn ongemoeid gelaten. De 65 zwartwer kers, van wie 16 uit Nijmegen, hebben bekend en een proces-verbaal gekregen wegens oplichting en het plegen van vals heid in geschrifte. De steunfraudeurs waren in Duitsland hoofdzakelijk in de bouw werkzaam of verrichtten grondwerk als het leggen van kabels en het graven van sleuven. Hun werkterrein lag niet naast de deur: de ritten gingen dagelijks naar Keulen en Van Agt moest op de laatste dag dat het parlement vergaderde anderhal ve week geleden na het afscheid van Kamervoorzitter Anne Vondeling Minister Ginjaar wil komen tot een ver soepeling van het tot nu toe gevoerde beleid, zodat meer kosten betaald kunnen worden uit de algemene belastingmidde len. Dit heeft vooral betrekking op maat regelen van algemene aard, maar ook wanneer zware heffingen het voortbe staan van het betrokken bedrijf in gevaar kunnen brengen. Vooral wil het kabinet rekening gaan houden met de vaak hoge uitvoeringskos ten tijdens een overgangsperiode. Tot nu toe werd ook op dit punt strak de hand gehouden aan het beginsel dat de vervui ler betaalt. Nu echter vindt minister Gin jaar dat in deze gevallen ook de schatkist moet bijdragen. Hij wijst er overigens op dat (als uitgangspunt) „de vervuiler be taalt” beantwoordt aan de vereisten van doelmatigheid en rechtvaardigheid. In de nota waarschuwt minister Ginjaar tegen de verwachtingen als een gevolg van de theorie dat hoge milieuheffingen de overgang tot minder vervuilende tech nieken bevorderen. Deze stelling is vol gens hem niet bewezen. Hij wil dit doel echter alsnog bereiken door de heffingen doorzichtiger te maken en deze daarnaast beter aan te laten sluiten bij de aard van de verontreiniging. Het kabinet heeft voorts besloten het instellen en wijzigen van heffingen plaats te doen vinden bij algemene maatregel van bestuur. Dit moet ertoe leiden dat bezwaren gemakkelijker naar voren ge- zwartwerkers, die ook in hun uitkerings periode een volledig zwart salaris inden, zijn grotendeels weer - ook bij koppelba zen wit gaan werken teneinde hun ten onrechte genoten uitkering te kunnen te rugbetalen. In de eerste vijf maanden van dit jaar werd in Nederland voor vier miljard gul den verstrekt aan consumptief krediet. Dat is ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar een stijging van acht pro cent. Toen werd voor 3,7 miljard aan consumptief krediet verstrekt. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken meegedeeld. De Britse EMI-groep heeft gisteren be kendgemaakt de helft van haar belangen in de muziek- en grammofoonplatenin dustrie voor 150 miljoen dollar te verko pen aan het Amerikaanse bedrijf Para mount Pictures. EMI bezit platenmaat schappijen in 33 landen. De politie van Velp heeft gisterochtend een 21-jarige man uit Dieren aangehou den, die daar even tevoren in razende woede voor ettelijke tienduizenden gul dens schade had aangericht aan het inte rieur van de Sociale Dienst. Hij sloeg meubilair kort en klein, rukte lampen van het plafond en gooide schrijfmachines door de ramen. De boze man liep snijwon- den aan de handen op. de het g aldui het j lighe hem staat aang ten. S. gen des tie Lib bin: gan woi P dez reg has la-c Ov< org nie H< Mar ring dit i de vooi Vol| ling will toes vest A ren in I aan vol! O een gen cr; Pa te W< tie Nt va dr ak C 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. ?w. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui egenbui geh. bew. geh. bew. 1. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. onbew. onbew. onbew. regen zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. onbew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis De andere plannen zijn benzinedistri- butie zoals in 1973, een rijverbod op zondagen, sluiting van de pompen in het weekeinde en ten slotte een beperking van benzinelevering een zeker aantal liters per auto, dan wel beperking van de openingstijden last van de overheid. Later dit jaar zijn voorstellen te ver wachten met betrekking tot het gelijktrek ken van regionale verschillen tussen de verschillende heffingen. Dan komt de re gering ook met een standpunt met betrek king tot de koppeling van de heffing wa terverontreiniging aan de woningbezet- ting of het drinkwaterverbruik. de acht weken intensief een twintigtal grensovergangen van Winsterswijk tot Bergen in Limburg in de gaten gehouden. NIJMEGEN. Een speciaal re chercheteam ter bestrijding van zwartwerkers en koppelbazen heeft 65 personen uit Nijmegen, Arnhem, Doetinchem, Gendringen, Wisch en Bergh aangehouden, omdat ze gedu rende lange tijd in Duitsland werkten terwijl ze in Nederland een uitkering genoten. Ze hebben in totaal voor een miljoen gulden ten onrechte aan soci ale uitkeringen ontvangen. Eén zwartwerker, afkomstig uit Nijme gen, het Mekka van het koppelwerk, maakte het helemaal bont. Hij werd in 1970 wegens rugklachten arbeidsonge schikt verklaard. Vanaf dat moment trok hij de grens over om daar voornamelijk sloopwerk te verrichten. Het opsporingsteam, bestaande uit soci ale rechercheurs van het GAK in Nijme gen en Arnhem en van de plaatselijke Rijkspolitiekorpsen, is in actie gekomen kort na de aanhouding vorig jaar van meer dan honderd zwartwerkers in Groesbeek. Eind 1978 heeft men geduren- De AFVN wijst de minister op een publikatie in het blad van redevoerin gen die op de NVU-leider Joop Glim merveen op de politieacademie in Apeldoorn zou hebben gehouden in het kader van een studieweek over neo- nazisme. van zijn dokter het bed in omdat hij pleuritis bleek te hebben. Dat Van Agt gisteren weer de minis terraad ging leiden nadat Wiegel dat een tijdje had overgenomen, betekent niet dat de premier weer beter is. De minister-president ziet er volgens waarnemers in het Catshuis nog „even allerbelazerdst” uit als op de donder dag dat hij ziek werd. Van Agt zou toestemming hebben van zijn dokter weer aan het werk te gaan. In het Catshuis wordt zijn terugkeer op het werk toch als een gevaarlijk experiment omschreven. Pleuritis kan nog maanden lang gevolgen hebben op iemands constitutie. Volgens ooggetui gen echter had Van Agt geen probleem met zijn voorzitterschap van de minis terraad. bracht kunnen worden omdat de maatre gel gepubliceerd zal worden in de Staats courant. Daarnaast wil de regering de bestaande heffingen beter laten aanslui ten bij het belastingsysteem. Hiervoor worden al wijzigingen van de Afvalstof fenwet en de Wet geluidhinder voorbe reid. Dit staat in de nota „Milieuheffingen”, die minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) gisteren aan de Tweede I Kamer heeft gezonden. Uit dit discussies tuk blijkt dat de bewindsman wil vasthou den aan het uitgangspunt dat de vervuiler betaalt. Weer in binnen- en buitenland Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI: Droog, vrij zonnig en warmer. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 5 tot 16. Minimumtem peratuur: omstreeks 14 graden. Maxi mumtemperaturen: omstreeks 23 graden. WEERRAPPORTEN Dusseldorf. Enkele zwartwerkers waren werkzaam bij de Deutsche Bundesbahn. De koppelbazen, die de fraudeurs over de grens lieten werken, een vijftal uit Nijmegen, Bemmel en de Achterhoek, worden binnenkort aangepakt. Nagegaan wordt of ze sociale lasten en ziekte- en ongevallenverzekeringen voor de werkne mers hebben betaald. Dat de vijf nog niet zijn aangehouden, is gelegen in het feit dat de Rijkspolitie kampt met een tekort aan mensen vanwege vakanties. De aanhou ding van de koppelbazen zal geen bres slaan in de activiteiten van deze werkbe- middelaars in Nijmegen. „We trekken ze een melktand uit”, is de reactie van de Rijkspolitie. De zwartwerkers die tegen de lamp zijn gelopen, zullen flink wat geld moeten te rugbetalen aan het GAK, gemeente of bedrijfsverenigingen. De bedragen kun nen variëren van enkele duizenden tot tienduizenden guldens. De Groesbeekse De Rijkspolitie van Vriezenveen heeft is samenwerking met de Veld- en Milieupoli- tie van Ommen en de districtsrecherche uit Zwolle een uitgebreid onderzoek afge sloten naar het in bezit hebben van vuur wapens en munitie. Er werden 46 vuurwa pens alsmede 6300 stuks munitie van ver schillend kaliber in beslag genomen. Te gen 96 personen werd proces-verbaal op gemaakt. atoomkennis beletten De Tweede Kamer hoeft deze criteria dan alleen nog maar te toetsen. De PvdA’ers denken daarbij onder meer aan de bepaling dat het ontvangen de land het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens moet hebben onderte kend. Ook mag het betrokken land het ontvangen atoommateriaal niet doorver kopen aan een ander land dat dit verdrag niet heeft getekend. Voorts moet de ont vanger bereid zijn het bij het gebruik van het kernmateriaal ontstane nucleaire af val op te slaan onder internationaal toe zicht. De PvdA’ers zeggen dat hun nieuwe voorstellen geheel aansluiten bij het ver scherpte beleid terzake van de Ameri kaanse regering. Omdat zij deze nieuwe aspecten in hun initiatiefvoorstel willen opnemen en bovendien vanuit de Kamer erg veel vragen over dit onderwerp zijn gesteld, is het de indieners niet mogelijk geweest eerder hun visie op de reacties uit de Kamer te geven. Zij zullen dit nu zo spoedig mogelijk na het zomerreces van de Kamer doen. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken kan niet bevestigen dat de vroegere Russische ambassadeur in Ne derland, Romanov, na zijn vertrek vanuit ons land in de Sovjet-Unie is onderschei den vanwege zijn bijdrage aan het verzet in Nederland tegen de neutronenbom. De WD-Tweede-Kamerleden Verkerk en Ploeg hadden dat uit publikaties opge maakt. In antwoord op vragen van de WD’ers zegt Van der Klaauw dat de heer Romanov wel een onderscheiding heeft gekregen, maar dat hem niet bekend is waarvoor die is verleend. O o o zw ozo zzo o ozo o z n windst. n w z windst. ono windst. o windst. ono w nw ono windst. ono o windst. no o nnw n no o nno n nw nnw zzw nnw nno windst. windst d .ei ej a ii 12 12 7 13 10 12 8 13 12 7 21 19 10 19 13 8 13 12 12 11 11 18 19 14 10 19 23 18 7 19 13 10 20 17 14 13 10 18 17 20 21 18 aan zijn land zou hebben doorgespeeld toen hij bij Urenco in Almelo werkte, heeft de socialisten ertoe gebracht ook de uitvoer van nucleaire kennis in hun voor stel op te nemen. Op een ander punt zullen Ter Beek c.s. hun initiatief-voorstel wijzigen. Vanuit de andere fracties in de Tweede Kamer was nogal bezwaar gemaakt tegen het feit dat het oordeel over al dan niet uitvoeren van kernmateriaal bij de Kamer zelf komt te liggen. Daarmee zou een beslissing daar over afhankelijk worden van een toevalli ge meerderheid in de Tweede Kamer, waardoor willekeur zou kunnen ontstaan. Het bedrijfsleven zou daardoor niet van tevoren duidelijk weten of al dan niet tot uit voer kan worden overgegaan. De PvdA-Kamerleden zeggen nu in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer dat zij gevoelig zijn voor deze argumen ten. Daarom zal in hun voorstel een aantal objectieve criteria worden opgesteld, waaraan voldaan moet zijn, wil kernmate riaal voor uitvoer in aanmerking komen. Verder wordt in het blad eën oud- verzetsstrijder uitgemaakt voor een volksvijandig element. Bij een brand aan boord van het 9.627 ton metende Nederlandse vrachtschip „Nedlloyd Lek” is de 34-jarige 2e werk tuigkundige H. van Meerkerk uit Middel burg om het leven gekomen. Het ruim tien jaar oude schip bevindt zich in de Indi sche Oceaan en vaart nu op eigen kracht naar Bombay. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Het bemanningslid kwam om het leven bij het blussen van de brand in de machinekamer. De werktuig kundige liep daarbij rookvergiftiging op. Er komen meer mogelijkheden voor fi nanciële'steun van de regering voor pro jecten, die tot doel hebben energie te be sparen. Dit heeft het ministerie van Eco nomische Zaken gisteren meegedeeld. Tot nu toe vielen alleen bedrijven onder de regeling, maar nu kunnen ook andere geïnteresseerden zoals gemeenten, pro vincies, stichtingen en particulieren er een beroep op doen. Voor 1979 is er vijf mil joen beschikbaar voor steun aan dergelij ke projecten. Verslaggever Harry van Dam van het Utrechts Nieuwsblad is gistermorgen door het hoofd perszaken van de Rijks- voorlichtingsdienst, W. van den Berge, bij de bijeenkomst rond de aangifte van de jongste zoon van prinses Christina en Jorge Guillermo, verwijderd. Van Dam moest vertrekken omdat zijn kleding naar de mening van Van den Berge niet in overeenstemming was met het karakter van de bijeenkomst. De verslaggever, die gekleed was in een beige pantalon, een geruit overhemd zon der stropdas en een blauw spijkerjasje, heeft de plechtigheid in een radiowagen van de NOS gevolgd, Van den Berge argu menteerde zijn beslissing door op te mer ken: „Het is hier geen strandparty”. 21 23 18 30 29 22 18 37 32 32 17 25 22 23 28 25 19 19 24 25 27 26 27 30 DONDERDAG 12 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.34 uur, onder 21.57 uur Maan op 23.30 uur, onder 08.57 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 06.08 uur en 18.38 uur Laagwater 01.56 uur en 14.22 uur Een woordvoerder van Economische Zaken heeft bevestigd dat het kabinet binnenkort zal uitspreken of dit plan aanvaardbaar en uitvoerbaar is, zodat het kan worden toegevoegd aan het pak ket maatregelen dat ontworpen is om in geval van een acute brandstofschaarste eën volledige verstoring van het verkeer te voorkomen. T OJ ■- C 4» 20 20 20 18 20 18 20 18 20 20 20 29 30 18 33 22 21 29 „Herstel in het vertrouwen van de VDSM is dringend nodig. Wij vinden daarom dat op korte termijn iemand van buiten het RSV-concem moet worden aangetrokken die de leiding van de VDSM in haar nieuwe structuur op zich neemt. Dat moet geen generaal zijn, maar een veldmaarschalk die echt het bevel gaat voeren.” Hoofdbestuurder Bas Nieuwland van de Industriebond CNV heeft deze wens gisteren kenbaar gemaakt aan het Twee- de-Kamerlid Piet van Zeil (CDA).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2