Westduitse veiligheidsdienst: Geen directe Rhodesië zou deelnemen Religieuze leiders Dertien doden in Oeganda bezorgd Rode Khmer Simone Veil liberale kandidaat voorzitterschap Beumer voorziet problemen tussen christen-democraten Westduitse beschuldigd van massamoord verkiezing president VS Nieuwe president Ghana gekozen Groepering eist brandstichting olieveld Iran op politiemannen doodgeschoten aan OAE-top Italië bij treinongeluk Schip uit Nederland redt vluchtelingen TWA kampt met gebrek aan brandstof ielft eur iten- it de diet Bidden Smarties eun >ede Kreisky and Opheffing lijnen lerd 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 19 7 9 JULI 1 1 WOENSDAG door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) jens r****«« >SM BONN. Volgens de West duitse minister van Binnen landse Zaken Gerhart Baum is het afgelopen jaar de activi teit van neo-nazi’s in de Bondsrepubliek toegenomen en is er reden voor bezorgd heid over de aanzienlijke stij ging van rechts-extremisti- sche excessen. (Van onze redactie buitenland) Neo-nazi’s worden steeds gewelddadiger (Van onze redactie buitenland) ■- Als de paus elke dag, klokslag 12 uur, via Radio Vaticana een vlammend, steeds weer wisselend betoog zou houden tegen deze onmenselijke praktijken van Videla c.s. (nu eens bedroefd, met vermelding van de namen van een tiental vermisten, dan weer sarcastisch, met een persoonlijk beroep op Videla), dan durfde ik er mijn ziel en zaligheid wel om te verwedden dat heel wat vermisten binnen een maand weer boven water zouden komen, of anders wel de plaats waar zij begraven zijn. n he ngen enin- erko- Para- naat- eft in upoli- erche afge- vuur- jrwa- i ver- 1. Te al op de neo-nazi’s zijn meer dan tot nu toe het geval was bereid wapens te gebruiken, aldus Baum gisteren bijde presentatie van het jaarverslag van de binnenlandse vei ligheidsdienst. Overigens loopt volgens hem de Westduitse democratische rechts staat geen werkelijk gevaar te worden aangetast door extremistische activitei ten. De veiligheid van de Bondsrepubliek Het ministerie heeft de ambassade in Manilla gemachtigd een garantieverkla- ring voor de vluchtelingen af te geven als dit nodig mocht zijn. Door het geven van de verklaring stelt Nederland zich garant voor het opnemen van de 27 Vietnamezen. Volgens het ministerie komen de vluchte lingen als zij inderdaad naar Nederland willen, boven het aantal dat nu reeds toestemming heeft zich in Nederland te vestigen. Aan boord van zeven schepen zijn giste ren zeker 1.300 vluchtelingen uit Vietnam in Hong Kon gaangekomen, waarmee het aantal bootvluchtelingen in deze overbe volkte stad tot 64.000 is gestegen. Ondanks Hong Kongs pleidooien voor een snellere hervestiging van vluchtelin gen in andere landen, zijn nog maar 5 350 LUXEMBURG. Volgens de lei der van de Nederlandse christen-de mocraten in het Europees Parlement, Bouke Beumer, zal de samenwerking tussen Nederlandse en Westduitse christen-democraten in het Europees Parlement niet zonder nodige wrij ving verlopen. Vooral nu Franz-Jozef Strauss de CDU/CSU-kandidaat is voor de functie van bondskanselier verwacht Beumer problemen. Naar mate socialisten en christen-demo craten in de Westduitse verkiezingscam pagne scherper tegenover elkaar komen te staan zullen de moeilijkheden tussen Westduitsers en Nederlanders in de frac tie, zo verwacht Beumer. De leider van de Nederlandse christen-democratische af vaardiging (tien parlementariërs) bena drukte een deze dagen dat hij weigert akkoord te gaan met een sterk conserva tieve koers van de Europese christen-de mocraten. Brandweerlieden zoeken naar slachtoffers in een van de zwaargehavende treinen die gisteren in de buurt van Napels met elkaar in botsing kwamen. LONDEN (AP). Hilla Limann van de Nationale Volkspartij heeft de presidents verkiezingen van Ghana gewonnen, zo heeft radio Accra bericht. Tegenkandidaat owoeso van het Volks front, heeft Limann gefeliciteerd met zijn overwinning, aldus de uitzending die in Londen werd opgevangen. De commandant van de militaire po litie, Saif Amir Rahimi, heeft vandaag duizend man in paraatheid gebracht om, zodra de regering hiertoe opdracht geeft, naar Khoezestan te sturen. Vol gens Rahimi, die eergisteren door de regering voor zijn functie was onthe ven, maar gisteren van de geestelijk leider Khomeini opdracht kreeg om aan te blijven, heeft de directeur van ’s winters niet warmer mag zijn dan 18 graden en ’s zomers, in verband met kli maatregeling, niet koeler dan 27 graden. De wet treedt volgende week maandag in werking. De Cyrische regering heeft de maxi- mum-snelheden op alle hoofdwegen tot 80 km per uur verlaagd om brandstof te sparen. Het kabinet heft verder besloten autorijden tijdens het weekeinde tegen de herfst te beperken. Auto’s met oneven nummers en auto’s met even nummers zullen met ingang van 1 september om en om tijdens het weekeinde mogen rijden. Bij het jaarlijks militair défilé in Brus sel op 21 juli, de Belgische nationale feest dag, zal er vrijwel geen vliegtuig van de Belgische luchtmacht de lucht ingaan. De landmacht zal 30 procent energie bespa ren door een geringer aantal voertuigen aan het défilé te laten meedoen. Dat alles gebeurt op last van de Belgische minister van Defenise, Paul Vanden Boeynants. de Nationale Iraanse Oliemaatschap pij (NIOC) hem gevraagd of hij troe pen beschikbaar heeft om naar deze provinicie in het zuiden van het land te sturen. Ilntussen is gisteren bekend ge maakt dat bij aanvallen van de Iraakse luchtmacht op drie dorpen in het grensgebied tussen Iran en Irak eergis teren ongeveer tien mensen zijn omge komen of gewond geraakt. Bij de aanvallen zouden de Irakezen rakketten hebben gebruik. NAIROBI (Reuter). Vier godsdiensti ge leiders in Oeganda hebben bij de nieu we president, Godfrey Binaisa, hun be zorgdheid geuit over de manier waarop hij aan de macht is gekomen, zo hebben Oegandese kringen in Nairobi gisteren bericht. Tijdens een bezoek aan de president wezen de mohammedaanse, anglicaanse, rooms-katholieke en orthodoxe leiders er op, dat het gevaarlijk is als een kleine niet door het volk gekozen groep op eigen gezag de president verdrijft, zoals is gebeurd met Joesoefoe Loele, de voorgan ger van Binaisa, die intussen in Londen is aangekomen. De geestelijke leiders zeggen zich zor gen te maken over de wetteloosheid in het land. De Belg, die in een jeep zat, was door de politiemannen aangehouden, omdat hij zonder licht reed. Direct na zijn aanhou ding schoot de soldaat de twee dood. De twee lijken werden later door een taxi chauffeur ontdekt. De Belg werd daarop door een politie patrouille aangehouden. Toen hij pro beerde te vluchten, openden de achtervol gers het vuur. De soldaat werd zwaar gewond en ligt nu in een ziekenhuis. Ne- muit chei- srzet i. De en ipge- ti de heer leeft id is jaar l gul- idiet. riode pro- aan heeft aken Ik ben niet katholiek, maar ik schrijf paus Johannes Paulus II wel veel invloed toe. Natuurlijk ook weer niet zoveel dat hij door aanhoudend bidden de brokstuk ken van de Skylab als sneeuwvlokken zo langzaam, zo bevallig naar de aarde kan laten terugzweven, maar toch wel zoveel dat hij de regering van een katholiek land als Argentinië ertoe kan bewegen (om niet te zeggen: dwingen) opening van zaken te geven over de duizenden spoorloos ver dwenen Argentijnen, onder wie baby’s, kinderen en scholieren. Ik test dikwijls het geheugen van mijn dochtertje Sara van vier jaar. Wat heb je vandaag op de peuterspeelzaal gedaan? Weet je nog hoe deze kerk heet? Weet je nou waar we zijn? Wat is ook alweer een tunnel? BANGKOK (AFP). De Rode Khmer heeft in een tijdsbestek van vier jaar rond 1.800.000 Cambodjanen in de oostelijke provincies van het land vermoord, zo heeft vicevoorzitter Pensovan van de Re volutionaire Volksraad van Cambodja, meegedeeld. Volgens hem wonen er in deze provincies nu nog maar een miljoen mensen. De radio van de Rode Khmer geeft echter een andere lezing. Het radiostation zegt dat de Vietnamezen de bevolking van deze provincies naar het westen van Cam bodja hebben verdreven en dat zij 200.000 Vietnamese „kolonisten” naar de ontvolk te gebieden hebben gestuurd. ar fi- pro- e be- Eco- Tot >r de idere pro- r een mil- gelij- SALISBURY (AFP). Regeringskrin gen in de hoofdstad van Zimbabwe-Rho- desië hebben gemeld dat men een delega tie van zes personen zal sturen naar de Liberiaanse hoofdstad Monrovia, waar binnenkort de topconferentie van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) wordt gehouden. Politieke waarnemers zijn verrast door deze mededeling, aangezien de OAE de regering-Moezorewa heeft veroordeeld en haar steun heeft toegezegd aan de guerril- la-organisaties van Nkomo en Moegabe. Over een eventuele uitnodiging van de organisatie aan Zimbabwe-Rhodesië is niets bekend. (Van onze redactie buitenland) NAPELS. Bij een botsing in Italië tussen twee forensentreinen op een tra- Ze heeft vaak de neiging zich er van af te maken. „Vergeten”, „weet ik niet”, „zeg ik niet”, of ontwijkende grapjes. Ik weet dan wel bijna zeker dat ze het nog wel weet, alleen geen zin heeft om haar her sens erover te pijnigen. „Als je het weet krijg je een snoepje”, zeg ik dan soms, met in de linkerbovenhoek het verplichte tan- denborsteltje. Het zal wel onverantwoord zijn, vooral pedagogisch en tandheeltech- nisch, maar snoep is nu eenmaal een to verwoord, en als ik daarmee haar hersen arbeid een beetje kan stimuleren, is de winst- en verliesrekening misschien toch nog positief. „We hebben eerst getekend, en daarna mochten we kleien”, weet ze zich opeens weer te herinneren. „De Mo- zes-en-Aronkerk”, „Monnickendam”, „dan gaan we onder water en de boten varen over ons heen. En misschien is het toch niet zo slecht wat ik doe, want gisteren las ik dat profes sor Hans Eysenck, Psychology Professor at London University, het geval heeft be schreven van „Smartie Boy”, een Engels jongetje dat op geen enkele manier kon leren spellen. Alle methoden waren al geprobeerd, maar niets hielp. Ten slotte ontdekte een psycholoog dat hij gek was op „smarties”, bekend van de STER- reclame. Hij construeerde een buisje met vijf witte lampjes onder elkaar, en daar boven nog een rood lampje. Als de jongen nu een woord goed spelde, ging het onder ste lampje aan, bij het volgende goed gespelde woord het lampje daarboven, en als ten slotte het rode lampje ging bran den, rolde er een Smartie uit als beloning. Na enige tijd spelde Smartie Boy net zo goed als zijn leeftijdgenootjes. DÜSSELDORF (DPA). Twee Westduit se politiemannen zijn gisteren in Arns- berg-Bruchhausen (N oordrij n-Westfalen) door een 18-jarige Belgische soldaat met een snelvuurgeweer doodgeschoten. vluchtelingen sinds het begin van dit jaar van Hong Kong naar elders vertrokken. Een schip met 14!) Vietnamezen aan boord is maandag bij de Filippijnse ha venstad Olonpago voor anker gegaan. De Filippijnse politie heeft laten weten dat de Vietnamezen, voor het merendeel van Chinese afkomst, zich voorlopig mogen vestigen in een legerkamp. Het aantal bootvluchtelingen dat zich op het ogen blik op de Filippijnen bevindt, wordt op 3.000 geschat. Van hen zitten er nog steeds 950 op het vrachtschip Tung dat op 27 december een Filippijnse haven binnen liep. Westduitsers stelden daarmee het fractie leiderschap veilig van hun landgenoot Bangemann. De Nederlander Cees Berk- houwer kreeg tien stemmen en zal waar schijnlijk tot eerste plaatsvervangend fractieleider worden gekozen. Liberalen, christen-democraten en con servatieven, de absolute meerderheid in het Europees Parlement, hebben afge sproken de eerste keer een liberaal tot voorzitter te kiezen. Het is echter mogelijk dat de overwegen Britse conservatie ven en een deel van de christen-democra ten niet op Simone Veil zullen stemmen. Ze zijn niet enthousiast over het vooruit zicht dat een vroegere naaste medewerker van de Franse president Valéry Giscard d’Estaing het eerste rechtstreeks gekozen parlement gaat leiden. Giscard is een te genstander van een uitbreiding van de parlementaire bevoegdheden van het Eu ropees Parlement. Het is niet ondenkbaar dat Gaston Thom voor een andere groe pering dan de liberalen kandidaat wordt gesteld. Met de eerder genoemde zestien stemmen erbij zou Thorn dan alsnog kun nen worden gekozen. itend ehou- sende gul- inte- sloeg n van hines iwon- Tijdens de eerste bijeenkomst van de Europese christen-democratische fractie kwamen al aanzienlijke verschillen van mening aan het licht. Beumer stelde tij dens die vergadering voor de socialisten te betrekken in afspraken over het roule ren van het voorzitterschap van het Euro pees Parlement. Deze voorzitter, waar schijnlijk een liberaal, wordt volgende week in Straatsburg gekozen. De West duitse conservatieven willen in tegenstel ling tot de Nederlandse fractie echter zo min mogelijk samenwerken met de socia listen. TEHERAN. Een tot nu toe onbe kende guerrillagroepering die zich Zwarte Woensdag noemt heeft gisteren verklaard verantwoordelijk te zijn voor het opblaznen van oliepijpleidin- gen in de Iraanse provincie Khoezes tan waardoor een grote brand is ont staan. De groep liet in een pamflet weten dat zij deze aanslag en andere sabotagedaden heeft gepleegd. De liberale fractie in het Europees Par lement heeft besloten de Franse oud-mi- nister van Volksgezondheid, Sfrnone Veil, kandidaat te stellen voor het voorzitter schap. Zij kreeg twintig stemmen, de Luxemburgse en voorzitter van de Fede ratie van Liberale Partijen, Gaston Thom, zestien. Zestien van de twintig Fransen en vier Westduitse liberalen steu nen de kandidatuur van Simone Veil. De ject in de buurt van de Vesuvius (bij Napels) zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen en 63 gewond geraakt. Een van de treinen was met grote snelheid over enkelspoor op weg naar Napels, toen op hetzelfde spoor uit de andere richting een trein naderde. Bij de botsing kantelde een aantal wagons van beide treinen. De Italiaanse autoriteiten stellen een onderzoek in om vast te stellen welke van de twee treinen zich ten onrechte op het enkelspoor bevond. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Het Nederlandse bevoorradingsschip Smitlloyd 32 heeft zaterdag 27 vluchtelingen uit Vietnam gered van een zinkend bootje, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. i een zon- iasje, agen srgu- mer- n de inden I van irden DSM eemt. r een gaat pende overval op een Nederlands militair bivak bij Bergen-Hohne. Minister Baum zei dat het aantal rechtse extremisten in de Bondsrepubliek weder om is teruggelopen. Volgens het jaarvers lag van de binnenlandse veiligheidsdienst waren er vorig jaar 17.600 neo-nazi’s, ver deeld over 76 groeperingen. Het jaar daar voor 17.800, verdeeld over 83 organisaties. Baum prees met name het werk van de contraspionagedienst. Alleen al in de eer ste vijf maanden van dit jaar werden meer agenten ontdekt dan in het hele vorige jaar (30, respectievelijk 17). De meesten daarvan kwamen uit de DDR. Het aantal extremisten in overheids dienst was vorig jaar ongeveer net zo groot als in 1977. Volgens het rapport zouden 427 rechtse en ruim 2300 linkse radicalen posities in staatsdienst bekle den. De minster wees er nadrukkelijk op dat het jaarverslag van de binnenlandse veiligheidsdienst uitsluitend een bijdrage tot de politieke meningsvorming is. Solli citanten naar overheidsfuncties kunnen daarom uit het rapport niet afleiden welke van de genoemde groeperingen „in strijd zijn met de grondwet”. wordt vooral gewaarborgd door de suc- cesvolle inzet van de veiligheidsdienst, aldus Baum. Vorig jaar zijn 52 terroristische aansla gen geregistreerd, tegen 48 in 1977. Deze gewelddaden hadden echter niet het ern stige karakter van de misdaden in 1977. In dat jaar werden procureur-generaal Bu- back, bankpresident Ponto en werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer door terroristen vermoord. Intensieve op sporingsactiviteiten leidden vorig jaar tot de arrestatie van 26 vermoedelijke terro risten. Ook kleine neonazistische groeperingen zijn overgegaan tot geweldmisdaden. Hoewel deze niet te vergelijken zijn met de aanslagen van de Rote Arme Fraktrion (RAF) en de zogeheten Revolutionaire Cellen, blijft deze ontwikkeling, aldus Baum, zorgwekkend. Dit in het bijzonder omdat er vorig jaar bij rechtse extremis ten voor de eerste keer sprake was van vorming van een terroristische verenging. Hiervoor moeten zich op dit moment zes personen verantwoorden. Zij staan in Bunckeburg terecht voor het gerechtshof van Celle wegens onder andere een gewa- De woede van Israel over de hartelijke samenkomst in Wenen van de Oostenrijk se kanselier Bruno Kreisky, de voormali ge Westduitse bondskanselier Willy Brandt en PLO-leider Yasser Arafat, is begrijpelijk. Het geeft Arafat en diens PLO weer meer status, waardoor zij als onderhandelingspartner weer minder makkelijk door Israel kunnen worden af gewezen. Wat is Menachim Begin immers méér dan Brandt en Kreisky, dat hij niet om de tafel wil gaan zitten met degeen met wie zij wél wilden confereren? De woede richt zich vanuit Tel Aviv vooral op Kreisky, hoewel die als vice voorzitter van de Socialistische Internationale zou kunnen aanvoeren dat hij alleen het hulpje was van zijn voorzit ter, Willy Brandt. Maar Brandt is geen staatshoofd meer, Kreisky wel. Boven dien fungeerde Kreisky als gastheer. Maar er zal nog een andere, menselijker reden zijn waarom men in Israel deze nieuwe streek van Kreisky (die ook al jaren overhoop ligt met Simon Wiesen- van j wens i’wee- 9.627 schip verk- ddel- i tien Indi- racht n de gslid ïn de :tuig- op. NEW YORK (ANP/AFP/Reuter). De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines (TWA) heeft giste ren meegedeeld dat zij binnenkort enkele luchtlijnen gaat sluiten wegens moeilijk heden bij de bevoorrading en de gestegen brandstofprijs. De directie zegt dat de brandstofreke- ning voor dit jaar de 675 miljoen dollar zal overschrijden. Dat is 42 procent meer dan in het afgelopen jaar. President Carter heeft gisteren een wet ondertekend die, om brandstof te sparen, bepaalt dat het in kantoorgebouwen n het >rgen Ujks- e, bij in de a en Dam naar et in - akter I thal, en die zich jaren geleden al vervelend opstelde met betrekking tot de opvang in Wenen van Russische joden op doorreis naar Israel) als een dolksteek in de rug zal hebben ervaren. In Nederland hebben alle i kranten, die ik gelezen heb, er fijntjes over gezwegen, zoals het in normale om standigheden ook betaamt, maar ik be twijfel of men ook in Israel, waar men uit zelfbehoud graag een beroep doet op de solidariteit van alle joden buiten Israel, bij het beoordelen van Kreisky’s handel wijze met evenveel terughoudendheid ge neigd zal zijn deze alleen als Oostenrijks premier en internationaal socialist te be schouwen, en niet ook als „jood die de joodse zaak verraadt”. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse Senaat heeft een grondwetswijzi ging afgewezen die het mogelijk zou heb ben gemaakt de president rechtstreeks te kiezen. Hiermee is een eind gekomen aan een dertienjarige strijd in het Congres over deze kwestie. Bij de stemming bleken 51 senatoren voor en 48 tegen het wijzi gingsvoorstel te zijn. Aangezien hiervoor een tweederde meerderheid nodig is werd het daarna verworpen. De al in 1968 voor het eerst voorgestelde grondwetswijziging wilde rechtstreekse algemene verkiezingen voor de president en de vice-president. Als geen kandidaat veertig percent zou halen zouden de twee met het hoogste aantal stemmen het in een tweede ronde moeten uitvechten. trijfel

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3