AMERIKANEN MOETEN COSTA RICA VERLATEN Nederlands-Belgisch r Overheid kan nog niets doen Nederland verwerkt LPG-terminal w IJmuider Courant KNIL-militairen eisen onderhoud I Hasjvangst in Amsterdam Geslaagde actie van Wijsmuller Over 40 jaar veel kleinere rol voor olie en aardgas Geen crematie door straling langegolfstation illegale walvisolie Tandartsen boos op ministerie stuit op veel bezwaren Bisschoppen: geen verklaring homofilie met koningin Bi HET HOGE DUIN ttaggeent.ZSToerpërsöon! Damiate Pers I Mogelijkheden voor Huidziekte in verpleeghuis Vier dagen op stap E3 content I 9‘ RAPPORT OVER TOEKOMSTIGE ENERGIESITUATIE „NADERE STUDIE NODIG VAl 2 VI maakwerk van je vakantie als: 4 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND W verpleegster MANAGUA. (Van onze redactie buitenland) President Somoza van Nicaragua heeft een uitreisverbod voor de offi cieren van zijn Nationale Gar de uitgevaardigd. Slechts met zijn persoonlijke toestemming mogen zij het land verlaten. Het bevel hangt volgens waar nemers samen met berichten over een dreigend tekort aan munitie voor het Nicaragu aanse leger, waardoor de posi tie van het regiem hopeloos lijkt. Veel officieren zouden naar de VS willen vertrekken. (Va bel 023-323215 uitzendbureau Kun je voor f 25. nog feestelijk ”buiten de deur” eten? nou en of!,... /ziekenverzorgstef/~\ 'j verpleegster/ (ADVERTENTIE) Somoza: Officieren mogen land niet uit (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie binnenland) s.; 147,50 Een en ander is gisteren bekend gewor den tijdens de tweede zittingsdag van de Internationale Walviscommissie (IWC) in De regering kan vanwege een EG-wet op de regeling van de invoer van oliën niet optreden. Men wil de interpretatie van deze wet veranderen, maar dit duurt naar verwachting nog een half jaar. Londen. De 21 landen die bij deze com missie zijn aangesloten hebben nog geen overeenstemming bereikt over drie voor stellen om de jacht op walvissen aan ban den te leggen of zelfs te verbieden. Op de tweede dag van de conferentie is besloten dat de wetenschappelijke gegevens waar op ieder land tot nog toe zijn aandeel in de vangsten baseerde, voortaan moeten wor den voorgelegd aan het wetenschappelij ke comité van de IWC. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De Nederlandse bisschoppen gaan verder studeren op een gezamenlijke verklaring, waarin het vraagstuk van de homoseksuali teit in breder verband wordt bezien. Zij willen geen afzonderlijke verkla ring over homofilie geven. Dit heeft kardinaal Willebrands gisteren mee gedeeld na afloop van de maandelijk se vergadering van de bisschoppen, die dit keer plaatsvond in Groningen. Het parlement van het buurland Costa Rica heeft gisteren met 29 tegen 20 stem men besloten dat de dertig Amerikaanse militairen die zich in de stad Liberia (vlak bij de grens met Nicaragua) bevinden, het ARNHEM. Olie en aardgas zullen in het jaar 2020 nog maar 30 percent van de wereldenergiebehoefte dek ken. Nu is dat ongeveer 70 percent, waarvan de helft voor rekening van de olie komt. In 2020 zal het aandeel van de olie tot minder dan 15 percent zijn gedaald. land moeten verlaten. De Amerikanen zijn daar zondagavond gearriveerd. Vol gens Washington moeten zij helpen bij een mogelijke evacuatie van Amerikaans am bassadepersoneel uit Nicaragua. De luchtmacht van het sandinistische bevrijdingsfront heeft gisteren een aanval uitgevoerd op een fort van de Nationale Garde buiten de stad Masaya. Deze stad ligt 25 kilometer ten zuiden van Managua en is in handen van de guerrillastrijders. De guerrillastrijders hebben een mas saal offensief aangekondigd vanuit alle richtingen op Managua. De hoofdstad is praktisch het laatste bolwerk van Somoza en wordt door 5000 leden van de Nationale Garde verdedigd. Intussen heeft het Mexicaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken verklaard dat Mexico tegen deelneming is van aanhan gers van Somoza aan een nieuwe regering in Nicaragua. De Mexicaanse regering wijst er in het communiqué op dat het bewind van Somoza gebruik maakt van napalm en fragmentatiebommen. Dit ge tuigt van een buitengewone wreedheid en is een schending van het internationale recht, aldus Mexico. Volgens militaire kringen in Nicaragua wierpen drie tweemotorige toestellen 15 brandbommen op het fort Coyotepe. De bommen zouden weinig schade hebben aangericht; de toestellen vlogen volgens de militairen ongehinderd weer weg. De belari zome den. was DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning (A F.. Ge in nol vai bri we loc op1 ere IJMUIDEN. Het bergingsbedrijf Wijsmuller is er vanmorgen op de Atlanti sche Oceaan in geslaagd de 100.000 kubie ke meter vloeibaar aardgas van de LNG- tanker El Paso Paul Kayser over te pom pen in een zusterschip, de El Paso Sona- trach. Wijsmuller gaat nu de tanker gasvrij maken, waarna de tanker naar St. Nazai- re in Frankrijk zal worden gesleept om daar in dok te gaan. Dit heeft een woord voerder van het bedrijf vanmorgen mee gedeeld. IJÏ strar strar Strai je te plak' tot 6 honc nauxi vlucl „bui het best; een leun met en e herd een BERN (DPA). Zwitserse medici hebben verboden het lichaam van een honderdjarige vrouw te creme ren, die vlak voor haar dood zwaar is bestraald tegen kanker. De vrees bestaat dat bij de crema tie, een uitdrukkelijke wens van de overledene, straling zal vrijkomen. Een Zwitsers vaktijdschrift schreef over het geval: „Wat moet zo’n maxi male radio-actieve behandeling bij een ernstig zieke honderdjarige die aan kanker lijdt, terwijl er nog tien conventionele middelen zijn om de - laatste dagen van haar leven draag lijk te maken?” UTRECHT (ANP). Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde is „diep verontwaardigd” over het beleid van het ministerie van Financiën inzake de ver meende belastingfraude door tandheel kundigen. Het hoofdbestuur wijst erop dat de zaak door het ministerie in de publiciteit is gebracht nog voordat het onderzoek was afgerond. „Er wordt namelijk een hele beroepsgroep beschuldigd zonder dat er feiten worden genoemd. Dus ook zonder dat de mogelijkheid tot verdediging be stond”, aldus het hoofdbestuur in een brief aan staatssecretaris Nooteboom van Financiën. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Tegen de plannen van Shell en BP voor de bouw van een LPG-terminal in Europoort zijn tot nu toe 21 bezwaarschriften ingediend, zo heeft de Zuidhollandse gedeputeerde J. Hoek gisteren in Rotterdam meegedeeld. Zoals bekend willen de twee oliemaat schappijen in Europoort een terminal bouwen voor de aanvoer van vijf miljoen ton vloeibaar gas per jaar. Verscheidene milieu-actiegroepen vrezen dat zich bij de op- en overslag explosies kunnen voor doen. Volgens de oliemaatschappijen is de kans op ongelukken echter zeer klein. De organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) komt morgen in spoedzitting bijeen om te spreken over de beschuldiging van buitenlandse militaire interventie in de Nicaraguaanse burgeroorlog. De bijeen komst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de OAS vindt in Washington plaats op verzoek van Nicaragua. De Ni caraguaanse regering heeft Cuba be schuldigd van een georganiseerde gewa pende interventie, in samenwerking met Costa Rica en Panama en met steun van Venezuela, om bijstand te verlenen aan de sandinistische opstandelingen. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie heeft gistermiddag onge veer honderd kilogram hasj met een waarde van ruim tweehonderdduizend gulden, in beslag genomen op het moment dat op de Jozef Israelkade in de hoodfstad in een bestelwagen werd geladen. De hasjvangst is te danken aan een tip die men in het weekeinde heeft gekregen. Het goedje was verstopt in holle planken. In verband met deze zaak zijn een Neder lander en drie Turken aangehouden. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Ongeveer honderd voor malige KNIL-militairen hebben zich van morgen verzameld voor de hoofdingang van paleis Soestdijk. Zij eisen een gesprek met de koningin. Een van de demonstranten dreigt met een hongerstaking en eventueel zelf moord als hij niet door de koningin wordt ontvangen. De oud-militairen willen dat het staatshoofd er bij de regering op aan dringt dat de achterstallige soldij uit de tijd van hun Japanse krijgsgevangen schap alsnog wordt uitbetaald. De sandinisten hebben gisteren de ver enigde Staten beschuldigd van een sa menzwering tegen het leven van generaal Somoza en diens zoon, Anastasio. In een communiqué, dat ze in Mexico-stad uitga ven, lieten de sandinisten weten dat hun inlichtingendienst lucht had gekregen van deze samenzwering van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. De samenzwering zou de codenaam „green light king II” hebben gehad en bestond uit een plan in drie fasen. Daarbij moest in eerste instan tie Somoza’s halfbroer José Rodriguez samen met leden van de Nationale Garde, de aanslag op het leven van Somoza uit voeren. De samenzwering werd volgens de sandinisten geannuleerd omdat Guate mala, Honduras en El Salvador zouden hebben geweigerd eraan mee te werken. De derde fase van het plan was de instel ling van een junta in Managua, bestaande uit officieren van de Nationale Garde en conservatieve parlementsleden van Nica ragua, aldus de sandinisten. LONDEN. De Nederlandse regering weet sinds een jaar dat een Rotter damse importeur walvisolie van een illegaal walvisvaarderschip invoert. De importeur laat deze olie zuiveren in Amsterdam en verkoop de olie vervolgens door aan andere lidstaten van de EG, waaronder West-Duitsland. Een tweede verandering in het beleid van de organisatie was dat het technisch comité met 14 tegen 4 stemmen heeft ingestemd met het plan een deel van de Indische Oceaan als een reservaat te be schouwen waar niet op walvissen mag worden gejaagd. Deze beslissing moet echter, waarschijnlijk morgen, nog door de algemene vergadering van de afge vaardigden worden goedgekeurd. De drie voorstellen waarover nog geen overeenstemming is bereikt zijn: een jachtverbod van onbeperkte duur, behal ve voor bevolkingsgroepen die van wal vissen afhankelijk zijn, zoals de eskimo's (voorgesteld door de Verenigde Staten;) een jachtverbod van drie jaar op de potvis plus het instellen van een „reservaat” in de Indische Oceaan waar niet mag wor den gejaagd (een voorstel van de onlangs toegetreden Seychellen) en een volledig jachtverbod (voorstel van Australië). Het ziet er niet naar uit dat een volledig jachtverbod of het Amerikaanse voorstel het zullen halen, omdat daarvoor een drie kwart meerderheid van de afgevaardig den vereist is. Waarschijnlijker is dat, op zijn best, de lidstaten zullen instemmen met een tijdelijk vangstverbod, tijdens de duur waarvan een wetenschappelijk on derzoek kan worden ingesteld naar het walvissenbestandv waarna de jacht dan eventueel kan worden hervat. WASSENAAR. Twee jaar nadat de regeringen van Nederland en België daartoe besloten hebben kan een langegolfzender tot stand komen voor een gemeenschappelijk Nederlands-Belgisch radioprogramma. Dat is de mening van dr. J. Verhoeve, directeur- generaal van CRM, onder meer belast met de media, en de Belg mr. L. Fleerackers, in zijn land voorzitter van de vaste commissie taaltoezicht. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Zoals bekend heeft kardinaal Seper, hoofd van het Vaticaanse departement voor de geloofsleer, tot twee keer toe om een verklaring van de Nederlandse bis schoppen oVer homofilie gevraagd. Aan leiding hiertoe waren de tegenstrijdige verklaringen van Nederlandse bisschop pen over dit onderwerp. In een communi qué lieten de bisschoppen gisteren weten, dat zij zich bij hun studie willen laten leiden door de overweging „dat homofilie niet los gezien moet worden van de mense- lijke seksualiteit in haar geheel, noch van vraagstukken die betrekking hebben op menselijke relaties”. Aangenomen wordt, dat het gisteren in Groningen niet is gelukt de standpunten van met name bisschop Gijsen (die vindt dat homofielen de sacramenten moet wor den geweigerd) en bisschop Bluyssen (die heeft gezegd dat niet te zullen doen) nader tot elkaar te brengen. De bisschoppen lieten gisteren na af loop van het beraad verder weten, voor rang te zullen geven aan de voorbereiding van de bijzondere Nederlandse synode waarom de paus onlangs heeft gevraagd. WEET MENEER P SMULPAAP (en het week menu kan hij u extra aanbevelen! Zij hebben deel uitgemaakt van de Ne- derlands-Belgische werkgroep, die giste- j ren in Wassenaar aan de betrokken minis ters van Nederland en België, respectieve lijk mevrouw Gardeniers-Berendsen van CRM en mevrouw De Backer-Van Ocken I van de Nederlandse gemeenschap, na an derhalf jaar een ontwerp voor een ge meenschappelijk Belgisch-Nederlands ra- I dioprogramma heeft aangeboden. Voor het verspreiden van een dergelijk I programma zou in de buurt van Arnhem I of Nijmegen een langegolfzender moeten worden gebouwd terwijl ook gebruik zou I moeten worden gemaakt van de nieuwe j middengolf in België, die in het begin van volgend jaar operationeel zal zijn en die ook een flink deel van Europa zal be strijken. De bouw van de langegolfzender zou op basis van de huidige berekening dertig miljoen gulden gaan kosten, de exploitatie jaarlijks 6,5 miljoen gulden, terwijl de programmakosten inclusief de perso neelskosten jaarlijks vijftien miljoen gul den zouden vergen. Dat personeel overi gens, geschat wordt negentig mannen en vrouwen, zou op de grens van Nederland en België een studio moeten krijgen. Of die zender en dat programma er ooit komen hangt van tal van factoren af. Zo moet het ontwerp in ons land eerst nog een aantal adviesinstanties passeren onder meer de omroepraad en de NOS alvorens de regering een beslissing zou kunnen nemen. En die hangt dan waar schijnlijk weer nauw samen met de finan ciële situatie. REKENING I 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 Het gevolg hiervan is dat in de volgende eeuw andere energie dragers als steenkool, aardgas, kernenergie, zonneënergie, kern fusie en geothermische energie voor 85 percent de wereldener giebehoefte moeten dekken. Deze toekomstige energiesituatie wordt geschetst in het rap port „Worldenergy, looking ahead to 2020”. Deze nota is een bijdrage van de zogenoemde Conservation Commission aan de wereldenergieconferentie. Energiedeskundigen uit tal van lan den, waaronder Nederland, hebben hieraan hun bijdrage gele verd. In hun studie gaan deze deskundigen ervan uit dat in het jaar 2020 de wereldproduktie aan primaire energie bijna vier keer zo groot kan zijn als nu het geval is. Dat betekent een gemiddelde groei van 3 percent per jaar,aanmerkelijk minder dan de groei van 4,3 percent gedurende de zestiger en begin zeventiger jaren. Regelmatige wisselende specialiteiten en datvoor een vriendelijke prijs! Rijkert Aertszweg 50, Wijk aan Zee, tel.: (02517) 943 Deze verminderde groei zal. aldus de studiegroep, leiden tot een stagnerende economsiche ontwikkeling in vele delen van de wereld. De deskundigen rekenen erop dat het duurder worden van energie en het steeds meer efficiënte gebruik ervan in 2020 zullen leiden tot een besparing, die bijna net zo groot is als het tweevoudige van het huidige totale wereldenergieverbruik. Ondanks die besparing kan het wereldënergieprobleem, aldus het rapport, alleen maar worden opgelost door de toepassing van nieuwe energiebronnen. De nog verwachte stijging van de olie- produktie zal voornamelijk moeten komen uit niet-conventionele bronnen als de diepzee, poolgebieden, schaalolie, teerzanden en synthetische olie uit steenkool. Deze bronnen zullen mettertijd de helft van de huidige olieproduktie in de wereld leveren. Het leeuwedeel van de wereldenergiebehoefte moet niettemin over 40 jaar worden gedekt door kernenergie, terwijl ook steen kool en waterkrachtcentrales een belangrijke inbreng zullen hebben. Olie, gas, geothermie en zonneënergie zijn dan aanvul lende energiebronnen. Volgens de studiecommissie zal er ook voor de toekomstige generaties voldoende energie zijn, mits daartoe nu de daarvoor noodzakelijke beslissingen, worden genomen. Zie ook de pagina economie (Van onze redactie binnenland) VEENENDAAL. Bij een van de af delingen van het interkerkelijk verpleeg huis De Meent in Veenendaal is een be smettelijke huidziekte uitgebroken. Het gaat om een besmetting met scabiës, die gepaard gaat met huiduitslag en jeuk. Sinds enige tijd klaagde een aantal be woners en personeelsleden van een be paalde afdeling in De Meent, dat is inge richt voor de verzorging van demente bejaarden, over jeuk en huiduitslag. De oorzaak van de besmetting is niet bekend. Inmiddels zijn de bewoners van het tehuis tegen de huidziekte behandeld. Vier dagen lang fietst en wandelt Nederland door de natuur. In Drenthe begon gisteren de Drentse fietsvierdaagse. Op de foto een aantal deelnemers bij Rolde. In Apeldoorn is de wandelvierdaagse van start gegaan. W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4