Willem Wijfjes OVER IJMUIDEN GESPROKEN Wedren rond de Dorpsweide politienieuws 1919 -1979 GISTEREN M’N KOELKAST IN DE KRANT. VANDAAG VERKOCHT. 'jl fcj I3ML wat vertel je me nou? as ra s Stille straten KLM WIL TARIEFVERHOGING VAN TIEN TOT VIJFTIEN PROCENT w 1 Verrassende prijsverlagingen in onze voorverkoop It P I 1 Pb o ■■nM 7 IJMOND 19 7 9 JULI WOENSDAG 1 1 '■"«l HARMONIUMCONCERT De opruiming start donderdag 19 juli Bakenesserkerk-Haarlem vrijdag, 13 juli, 20.15 uur door Piet van der Steen m.m.v. Niek de Vente (piano) en strijkkwintet Progr. o.m. Franck, Guilmant, Vierne, Dvorak Entree: f. 8,- CJP f. 5,-. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. De KLM vindt dat de vliegtarieven met tien tot vijftien procent moeten stijgen als gevolg van de „omhoog schie tende brandstofkosten”. De vlieg tuigmaatschappij gaat deze ver hoging volgende week bepleiten tijdens de tweede tarievenconfe rentie van de IATA, de vereni ging van burger] uchtvaartmaat- schappijen. 90 De KLM vindt dat de stijging van vijf procent in mei onvoldoende was om de kosten van de kerosine te dekken. De brandstofkosten maakten vorig jaar ongeveer vijftien procent uit van de totale vervoerskosten. JML I 4 f™ «is a, don- idweer 107, va- Vliegen wordt stuk duurder X- u.: De 1.15 u: 19 en Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) perez perez llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll vernieling 2. Van een schoolgebouw aan de Prins Bernhardlaan in Beverwijk zijn in het afgelopen weekend in totaal twaalf ruiten vernield. Van de LEAO- school zijn drie ruiten met stenen stuk gegooid. Vernieling. In het afgelopen weekend is een smeedijzeren boog van de Evange lisch Lutherse Kerk aan de Koningstraat in Beverwijk gedeeltelijk vernield. De an dere helft van deze boog, die onderdeel is van een toegangshek en uit de achttiende eeu,w dateert is ontvreemd. De boog heeft een historische waarde. Benne- )pman, Dond. iton en Groen- concert woens- ag ge- De heer K. van der Valk, IJmuiden: „In de rubriek „IJmuiden wat vertel je me nou?” kwam de naam van het café Barbarossa naar voren. Ik meen me te herinneren dat vroeger op de hoek van de Visseringstraat en de Breesaapstraat een bierbottela- rij was van de firma Barbarossa en dat G. Blaas, de latere aanvoerder van de Transportarbeidersbond, daar toen de agent was. Later is ook Daan Schilling er gaan wonen, maar toen was de bottelarij al weg. Het huis had boven de deur een prachtige tegelversiering, maar wat deze voorstelde weet ik niet meer. Ter verduide lijking: op de ene hoek de bottelarij, op de andere hoek slager Kochx, daartegenover Breekveld de kruidenier en daar weer tegenover de werkplaats van de schilder Haasnoot”. De heer P. C. A. de Jong, IJmuiden: „Voor de oorlog noemden we de Acaciastraat „de straat van de lege huizen”. Er woonde bijna niemand, De directie van de KLM heeft de indruk dat de andere luchtvaartmaatschappijen haar standpunt delen. Of de tarievenver hoging wordt doorgevoerd, hangt dan voor een groot deel af van de overheden die het laatste woord hebben. De passa giers zouden eerst over drie maanden met een hogere prijs van de vliegtickets gecon fronteerd kunnen worden, aldus presi- dent-directeur S. Orlandini gisteren tij dens de presentatie van het jaarverslag over het boekjaar 1978/79. schuurtjes. Vele zwerf katten hadden er hun do mein; soms zag je er wel honderd”. den. „Veel zal afhangen van de mate waarin de tariefsaanpassingen gelijke tred houden met de stijging van de brand stofkosten en van de manier waarop het vervoer op deze noodzakelijke prijsverho gingen reageert”, zo zei de heer E. Beek man, hoofd van de KLM-afdeling finan ciën. De omzet van de KLM is naar de mening van Orlandini niet gevoelig geweest voor affaires als de zaak-Kielman, steekpen ningen en de relaties met het apartheids- regiem in Zuid-Afrika. „Nee, dat zijn za ken die geen invloed hebben op de omzet. We hebben ze wel als zorg gevoeld, omdat ze het personeel beïnvloeden. Dat is het vervelendste aspect.” De president-direc- teur ontkende nadrukkelijk dat de affai res het aanzien van de KLM schaden. Arnhem, in 1924 in ’s-Hertogenbosch, in 1925 in Alkmaar”. „IN ZEKERE ZIN was het opzetten van die winkel een avontuur”, vertelt mevrouw Wijfjes. „Wij kwamen allebei 4) 15.30 Dond. woens- 0-12.00 HAARLEM Schalkwijk Grootwinkelcentr Rivièradreef 13 0 23 - 33 01 09 „The 1 en de ind op ar. J 9.00- ur. v. d werk O De KLM gaf vorig jaar 338 miljoen gulden uit aan brandstoffen. Voor het lopende jaar wordt een verdubbeling van dit bedrag verwacht. Sinds najaar 1978 stegen de prijzen van kerosine met onge veer 75 procent. De KLM-directie durft daarom geen prognoses te geven over de bedrijfsresultaten, die in het verslagjaar een winst vertoonden van 82 miljoen gul- Volgens het jaarverslag is de winst over 1978/79 vooral nadelig beïnvloed door de lage koers van de dollar, de slechte winter en de revolutie in Iran die de KLM veel vervoer kostten. Behalve de brandstof kosten zou het aan de grond houden van de DC 10 gedurende twee weken en het nog steeds geldende vliegverbod van het toestel in Amerika de cijfers nadelig kun nen beïnvloeden. Orlandini zegt echter dat de schade meevalt. Hij schat dat het verlies twee a drie miljoen gulden zal bedragen. „De verstoring is minimaal ge weest. We hadden een overcapaciteit.” De KLM heeft echter niet voldoende moge lijkheden om vervoer over te nemen van de Amerikaanse maatschappijen die de DC 10 aan de grond moeten houden. Als het winter was geweest, had de KLM er wel voordeel van gehad." eerstr., ire”, 16 act”, 16 Ondanks de verwachte stijging van de tarieven, verwacht de KLM voor dit jaar een groei van het luchtvervoer van tien procent. President-directeur Orlandini: „Over de prijzen hebben we weinig zorg. De ontwikkeling van de nationale en de wereldeconomie is veel belangrijker, vooral wat betreft de ontwikkeling van het besteedbaar inkomen. Dat heeft veel meer invloed op de groei.” IN DE WINKEL, bij de deur, was een hoek gereserveerd voor een partij schoenwas en wrijfwas. Er kwam een Duitse militair binnen die een doosje met bruine schoensmeer wilde hebben. IN HET JAAR 1943 werd IJmuiden geëvacueerd. Wijfjes en zijn gezin moes ten naar Hoogeveen, maar voelden daar niets voor. Ze vonden een zolderruimte in Haarlem. Vandaar kon Wijfjes zijn geëvacueerde klanten in de omgeving blijven bedienen. Het echtpaar kreeg de beschikking over een kruidenierszaak in de Timorstraat. Daar is het opnieuw begonnen en doorgegaan tot zijn zilve ren huwelijksfeest. Wijfjes had intussen een betrekking gekregen als distillateur in Amsterdam; de winkel werd gesloten. TOEN WILLEM WIJFKES een krui denierszaak in de Snelliusstraat had ge opend vroegen hij en zijn vrouw zich af met welke slagzin zij een groot publiek zouden kunnen bereiken. Ze kregen een lumineuze inval. In de krant verscheen een advertentie met deze kopregel: „Wie Weet Waar Willem Wijfjes Woont" Het geld voor de annonce kwam er dik uit, want velen deden inderdaad moeite om te weten te komen waar die Willem Wijf jes dan wel precies woonde. Dat bleek op nummer 21 te zijn, op de hoek van de Huygenstraat. In de rubriek „Over IJ muiden gesproken” haalde onlangs een lezer te Santpoort een herinnering aan, de slagzin op. Prompt kregen we een aantal reacties. Een lezer te IJmuiden meende dat Willem Wijfjes zijn tekst moest hebben ontleend aan een of ande re zegwijze in de trant van „De kat die krabt de krullen van de trap”. Een leze res te Beverwijk citeerde een tekst uit haar kinderjaren: “Wie Weet Waar Wil lem Wik Wak Woont? Willem Wik Wak Woont Wijd Weg. Willem Wik Wak Wou Weven. Wat Wou Willem Wik Wak Weven? Willem Wik Wak Wou Witte Wollen Wanten Weven. Want Willem Wik Wak Witte Wollen Wanten Waren Weg”. Een lezeres in Driehuis herinnerde zich van haar jeugdjaren in Drenthe deze tekst: „Wie Weet Waar Willem Wever Woont? Wilm Wever Woont Wied Wagen Weg. Wied Wagen Weg Woont Wilm Wever. Wiet Weet Wat Wilm Wever Weeft? Wilm Wever Weeft Wit Wollen Want. Wit Willen Want Weeft Wilm Wever”. „U draagt toch zwarte laarzen?” vroeg Willem Wijfjes. „Jawel”, zei de Duitser, „maar die bruine schoenwas stuur ik naar Duitsland, naar mijn vrouw”. Wijf jes schudde z’n hoofd. „Alles wat in de winkel staat heb ik voor de mensen hier nodig”. Een handelsreiziger die in de zaak stond om een bestelling op te ne men wist niet wat hij hoorde. „Ze krij gen niks”, zei Willem Wijfjes. Willem Wijfjes, nu vierenzeventig, en zijn vrouw gaan af en toe nog eens kijken in het IJmuiden waar ze een heel gelukkige tijd hebben gehad. „Er straalt van IJmuiden nog steeds een grote aan trekkingskracht op ons uit”, zeggen ze. „Daarom praten we er dikwijls over. Ook met Arie Schagen. Dat was onze eerste melkboer in IJmuiden. Die woont nu hier vlakbij". plaats van keuken, schuurtjes en bijbe horende ruimte was gekoen. Mevrouw Wijfjes: „De kinderen hadden in IJmui den een heerlijke tijd. Ik denk bijvoor beeld aan het strand, ’s Morgens vroeg bracht mijn man hen erheen; hij zette meteen ook een tentje op. Regelmatig ging hij van de winkel naar het hoge duin van de Moerberg want vandaar kon hij met een verrekijker zien hoe de kin deren het maakten”. WIJK AAN ZEE. De traditionele wed ren rond de Dorpsweide in Wijk aan Zee is gisteravond gewonnen door Peter Durge uit Wijk aan Zee. Hij ging in de categorie van de senioren, die drie rondjes van 1300 meter liepen, als eerste over de streep in 11 minuten en 17 seconden. Behalve een herinneringsmedaille kreeg hij na afloop ook de wissel beker uitgereikt. Tweede werd Van Ikelen in 11 minuten en 25 seconden en derde Van der Laan in 11.46. DE OORLOG BRAK UIT. Duitse troe pen reden en marcheerden IJmuiden binnen. Willem Wijfjes en zijn vrouw herinneren zich dat Duitse soldaten win kels in gingen om een pakje roomboter te kopen. Dat braken ze op straat door midden. Daarna stopten ze eerst de ene en dan direct de tweede helft in de mond. „Kanonnen voor boter” was ja renlang de propagandaleus in Duitsland geweest. Aanleiding voor de familie Wijfjes om te besluiten: „Laten we ze vóór zijn, straks komen ze alles inpik ken. De koffietrommel halen we eerst weg uit de winkel. Dan gaat de jam onder de toonbank. Zo kunnen we alles voor de vaste klanten bewaren”. 19 en 16 j. letters groot en vet genoeg om de aanbiedingen van de concurrentie in het niet te doen verzinken. Geleidelijk zocht men echter meer naar originele teksten. Om ons tot één straat in het nieuwe IJmuiden te beperken, de Snelliusstraat, de IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkin- richting op nummer 39 had een sterk argument met de aanprijzing dat ze was gelegen op duingrond, iets wat niemand kon betwisten; bovendien: „Behande ling uitsluitend met duinwater zacht ge maakt als regenwater”. K. Tijssen van Magazijn De Zon, Snelliusstraat num mer 23, vestigde regelmatig in fraai ver zorgde advertenties de aandacht op zijn ruime aanbod van allerlei artikelen, met in het jubileumjaar van IJmuiden, 1926, deze tekst: „Geen grotere feestvreugde dan te slapen onder een prima Leidse Wollen Deken”, waaraan werd toege voegd: „mits gekocht bij Magazijn De Zon”. Banketbakker Jacob Gorter, Snel liusstraat nummer 1, hoek Kennemer- laan, gaf feiten over zijn vakmanschap: „Vijfmaal bekroond op internationale bakkerijtentoonstellingen, in 1923 in uit een zogenoemd beschermd gezin en waren gewend aan een beschermende dorpsomgeving. Hoe zou IJmuiden zijn? Dat was gelukkig al spoedig geen vraag meer. IJmuiden beviel ons bijzonder goed, te meer omdat we veel mensen van de trolders als klant kregen. Dat waren goede klanten want men wist in IJmui den te léven. We moesten hard werken maar het was altijd fijn werken. Heel gelukkige jaren werden het”. Willem Wijfjes was eerst nog als timmerman aan de slag gegaan bij de firma Van Geldorp in IJmuiden. Maar de winkel trok zoveel klanten dat niet alleen zijn vrouw maar ook hij er weldra de handen aan vol kreeg. Wijfjes begon zich steeds verder voor het vak te bekwamen door het volgen van cursussen in verkoopkunde, boekhouden en warenkennis, hoewel dit in die jaren nog niet verplicht was. Hoe populair de slagzin van de winkel intus sen was geworden: op een avond vroeg het echtpaar zich af wat er buiten toch aan de hand was op de vensterbank bleek iemand te zitten die heel diep in het glaasje had gekeken en nu zonder ophouden zon: „Wie Weet Waar Willem Wijfjes Woont”. HET GEZIN breidde zich flink uit, met zes kinderen. De woonruimte die zeer beperkt was had men intussen ver groot door het maken van een aantal kamers boven het pakhuis dat in de '••y'A Bij de jeugd van 6 tot 12 jaar, die een rondje liepen, was de eerste prijs voor Peter Mulder die de afstand aflegde in 3.53, tweede werd Emit Posthumes in 4.11 en derde Andre Scholong in 4.15. Bij de deelnemers van 13 tot 16 jaar, die twee rondjes liepen, ging Bart van Rookhuizen als eerste over de streep in 7.25, tweede werd Michel Bodt in 7.58 en derde Robert Greve in 8.05. Bij de dames won Agnes Scheeringa de drie ronden in 14.35. rk, K tdagen >r Wijk HET OUDE IJMUIDEN raakte voor de Eerste Wereldoorlog al volgebouwd in het aanvankelijk zo ruim lijkende gebied tussen het kanaal en de spoor rails. Zorg over de mogelijkheden om uit te breiden hoefde echter niemand te hebben. Aan de andere kant van de spoorlijn lag een groot duinterrein braak. Daar werd dan ook begonnen met de bouw van wat „Nieuw-IJmui- den” zou worden genoemd. De aanleg werd ter hand genomen van de Kenne- merlaan, de Huygensstraat en de Snelli usstraat naar de begrippen van die tijd (1912-1913) bijzonder .ruime straten waar in tegenstelling tot het oude IJmui den licht en lucht vrije toegang bleven houden. MEN BESCHOUWDE Nieuw-IJmui- den aanvankelijk als een buitenwijk die wat de winkels betreft op het centrum in Oud-IJmuiden Oranjestraat, Kanaal straat en directe omgeving aangewe zen zou blijven. De toekomst leerde an ders. Na de mobilisatietijd kwamen er zoveel huizen tot stand dat het inwoner tal met de dag groeide. Het IJmuiden- over-de-brug kreeg zijn eigen winkels. Al gauw ondervond het oude centrum de concurrentie. De advertentiepagina’s in de plaatselijke kranten weerspiegelden tenslotte duidelijk dat „Over-de-brug” ook wat de winkelstand aangaat volwas sen was geworden. ADVERTEREN betekende in die tijd gewoonlijk het werken met grote, vette in die tijd met volop woongelegenheid. Het zelfde gold voor de Cy- pressenstraat, de Elzen straat, de Fazantenlaan en de Meeuwenlaan. Werklozen zaten in som mige huizen te kaarten. De kinderen speelden er graag, vooral in de WAAR WILLEM WIJFJES nü woont kwamen we te weten dankzij een tip van een lezer te IJmuiden: in de Timorstraat te Haarlem. Vraag: Hoe kwamen Willem Wijfjes en zijn vrouw aan de tekst in de advertentie? Antwoord: Inderdaad door dat vers over Willem de Wever. Willem Wijfjes was oorspronkelijk scheepstim merman, bij de werf De Goede Ver wachting in Ouderkerk aan de Amstel, vlakbij Amsterdam dus. Toen hij zijn toekomstige vrouw leerde kennen was de economische toestand in Nederland en trouwens de hele wereld niet bepaald rooskleurig. Toch besloten Willem Wijf jes en zijn verloofde te gaan proberen een eigen zaak op te zetten. Ze hoorden dat er in IJmuiden een pandje vrij kwam, Snelliusstraat-hoek Huygens straat, eigendom van Oudshoorn. Tot dusver had Van Zanten er een kruide nierswinkel gehad. Ze besloten in dezelf de nering verder te gaan. Op 1 december 1930 werd de zaak geopend, op 14 janua ri 1931 trad het paar in het huwelijk. „Een >und of Kerk- i 09.00- 14.00- tt. )Reacties: schriftelijk aan dit blad met vermel ding „IJmuiden wat ver tel je me nou?”, telefo nisch 023-378601). ijmuiden^ >7 De fotograaf Leo Tismeer maakte in november 1901 deze opname van de monumentale pomp op het Willemsplein die zojuist ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van IJmuiden aan de burgerij was aangeboden. Rechts naast de pomp de toenmalige burgemeester, J. C. A. Weerts. Links ziet men de brigadecommandant van de rijksveldwacht in die tijd, Groen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7