Ongekende muzikale happening in Grote of St. Bavokerk overleden Zomerexpositie met verrassende accenten >3 Jute-kunstenaars op de vakantietoer a f2.50 Haarlemse orgelmaand „Zwaan kleef aan” Mi Veel aandacht voor goed glas en keramiek bij Galerie Klein ie- 4 A L c u Het Limburgs Jeugdtoneel met een grote kinder- en familievoorstelling van het mooie en spannende sprookje: E2*'k Deze maand een tochtje per reisbus 2Q L 9 KUNST 19 7 9 JULI WOENSDAG 1 1 E IE - Zaterdag 14 juli Aanvang 14.30 uur a In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op ES CS 5 i i HAARLEM. Het verkeer in de Haarlemse binnenstad zat gister avond rond half acht al hier en daar vast, vanwege de grote toeloop naar het orgelspectakel, waarvan zondagavond al een voorproefje op de TV was gegeven. Een immense belangstelling voor dit speciale concert in het kader van de Orgelmaand, waarvoor de Grote- of St. Bavokerk geen banken en stoelen genoeg had voor z’n bezoekers, waarvan sommigen daardoor hun nieuwsgierigheid staand moesten bevredigen. IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) Haarlems Dagblad: Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) -V De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 4.- zijn verkrijgbaar bij onze kantoren ‘Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd - i MB Tjr h ■ha 'ai... I®?; Verrukkelijk speelse Confrontatie van Müllerorgel en pierementen arlem i voor ^AG (ADVERTENTIE) 4, 3 4 O J Mercedes (Engemann): Blauwe constructie, kleurpotloodtekemng (1975). Auteur en regie: H. J. HENSGENS. 1 I )x 219 )x 254 lx/ 352 I65p.m. 210 p.m. 375 p.m. (GEN lx/248 )x/313 ix/415 N )IET (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Haarlems Kunstenaars Kollektief, dat elke maand een nieuwe aflevering verzorgt voor het Jute-projekt, gaat in de maand juli op de vakantietoer. Jute ontfermt zich over degenen die niet met vakantie gaan en biedt de thuisblijvers een speciale „Jute-toer" aan. Een geheel verzorgde reis met vele unieke attracties voor een speciale prijs”, aldus de Haarlemse Kunstenaars, die de nieuwe Jute-aflevering wederom met steun van het Frans Halsmuseum uitvoeren. HAARLEM. Christhilde Klein heeft de traditioneel wat stillere zomerperiode aangegrepen om niet als gebruikelijk een uitverkoop van de stock te houden, maar om een groepstentoonstelling in elkaar te zetten die nog tal van verrassingen bevat. Een deel van de exposanten in haar gale rie aan de Krocht bestaat uit plaatsgeno ten van gereputeerde naam, het meren deel echter maakte elders faam zonder dat dat hier in Haarlem door de slechte expositiemogelijkheden al een voortzet ting had kunnen krijgen. Christhilde Klein bewijst ermee dat ze door blijft zoeken naar kwaliteit die tot voor kort geen kans kreeg. Zij onderzoekt keramische processen op hun speciale technische hoedanigheden en laat dat zien in kleine reliefs die een heel eigen leven leiden. Richard Meitner maakt glazen vazen die afgekraagd worden met een crème kleur die aanvullend en afrondend werkt. Dit De bustrip van Jute duurt een uur en wordt op woensdag 18 juli driemaal gere den. De toerwagen vertrekt om 12.30 uur, om 13.30 uur en om 14.30 uur vanaf de Grote Markt. Kaarten zijn vooruit te be spreken bij het Haarlemse VVV-kantoor_ op het Stationsplein (tel 319059). Tijdens de busreis - die tegelijk een originele op lossing is om de juli-aflevering van de werk kan zowel streng als speels op je overkomen, het wekt daardoor een heel spannende indruk. Heel anders weer dan het glas van Mieke Groot die elke symme trie in kleur teniet wil doen. In haar kleine vaasjes spelen grillige vlekken een be langrijke rol. Het effect lijkt op het eerste gezicht slechts bij toeval zo te zijn ont staan. Mieke Groot blijkt het proces ech ter bij een nadere bestudering van haar objecten uitstekend in de hand te kunnen houden, hetgeen gezien het resultaat op vakmanschap duidt. si- Meer dan tweeduizend bezoekers woon den het ongewone orgelconcert bij. Op de foto linksonder het draaiorgel de Oranjestad. Foto rechtsboven: daar is de orgelman dan, een van de velen die hun geconcentreerd aandeel leverden in Piet Kee 's uitzonderlijke compositie. Een extra speels element vorm- Een uitvoering voor de jeugd naar een bewerking van het bekende verhaal van Grimm. De inhoud en bezetting van 't programma garanderen enige uren van kostelijk vermaak. ARTHUR FIEDLER mensen kwamen naar Fiedlers uitvoering van Ouverture 1812, ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag, bij de tweehon derdste viering van de vierde juli. Tsjai- kovski’s ouverture werd toen uitgevoerd compleet met kerkklokken en kanonscho ten, aan de oever van de Charles River, in de open lucht. In 1977, een jaar later, herhaalde hij dit concert voor een vrijwel even groot aantal toehoorders. d >20 1990 Iwerk) >3215 medi- Juitse Igheid onge r, die ook e ei- poort een Van een werkelijk imponerend gehalte zijn de Italianiserende etsen van Bas van de Poll uit Den Haag. In een zeer eigenzin nig schrift tekent hij anatomische voor stellingen waarin voortdurend wordt ver wezen naar de grootste meesters die de Renaissance op dit terrein heeft opgele verd: Da Vinei en Michelangelo. Voor Van orgels ontstond, nog eens extra aan te scherpen. Alle mogelijke effectjes en klanken van met zorg uitgekozen registers van de draaiorgels (zoals de fraaie celesta van de Arabier) met een terecht bescheiden ge houden beantwoording op het kerkorgel, zorgden voor een kleurrijke afwikkeling van de met behulp van draaiorgelboeken- noteur Tom Meijer gerealiseerde parti tuur. En of het nu passages van geheel eigen vinding of de verwerking van cita ten betrof (waarbij „Daar is de orgelman” het hoogtepunt vormde): deze „confronta tie” deed steeds bijzonder speels aan. En juist het verplaatsen van de klank door de voortdurende wisseling van in strument plus nog eens het verstoppertje spelen van het echo-ende Flötenuhr en de daaruit volgende verandering van rich ting in de aandacht van de toehoorders hetgeen duidelijk zichtbaar was in het draaien van de hoofden en het dikwijls opstaan van mensen die kennelijk meen den onvoldoende overzicht te hebben gaven het geheel iets van een happening. Het concert had al bij de aanvang meer dan ooit het karakter van een sociaal gebeuren, door na de door Piet Kee als uitstekende inleiding gespeelde Saltarello van Tielman Susato, de draaiorgels en dan ook weer het kerkorgel om beurten te laten klinken in door Kee gemaakte be werkingen van een vijftal oude dansen van Jan van Lublin. Tijdens het beluisteren van die aan de Een van de meest waardevolle aspecten aan haar beleid is de niet geringe aan dacht die ze steeds wijdt aan het presente ren van goed glas en keramiek. In het verleden werden daar al enkele bewijzen van geleverd, maar in deze groepstentoon stelling wordt het nog eens duidelijk op welke richting Galerie Klein wil aanstu ren. Wat betreft de keramiek zijn het vooral Gijb Zaalberg en Helly Oesterrei- cher die als voorbeeld kunnen worden gebruikt voor twee uiteenlopende stijlen die een heel verschillend publiek zullen aanspreken. Bij Zaalberg spelen de glazu ren een dominante rol, veel meer ook dan de vorm die vaak beproefd is. Zaalbergs werk grenst aan het gebruiksgoed, maar hij is door de toepassing van schitterende kleuren in staat om Ijet van een al te banaal niveau te verheffen. Bij Helly Oes- terreicher merk je een tendens om zich van de gebruikelijke vorm los te maken. kunstenaars onuanxs de sluiting van He Toneelschuur toch door te laten gaan - zal ook het filmpje dat Gerrit van Dijk over vakantie gemaakt heeft worden gedraaid. Pieter Zwaanswijk zal zich over het va- kantie-ontwerp uitleven in de vitrine van de Vishal. De reisleiding aan boord van de touringcar is in handen van „reisleiders” Wigbolt Kruijver en Bert Bunschoten. Dat het beroemde 18de-eeuwse Müller orgel bespeeld werd, was niets nieuws. Maar dat dit „koninklijke” instrument zich zou laten horen in combinatie met haar naar het idee van sommigen aan lager wal geraakte zuster die de frisse buitenlucht heeft verkozen boven de pe permunt- of wierooklucht, baarde begrij pelijkerwijs nogal opzien. Initiatiefnemer hiertoe was stadsorga nist Piet Kee, die na gedegen studie van de combinatiemogelijkheden, „zijn” kerkor gel met het draaiorgel in een kersverse compositie, veelzeggend „Confrontatie” geheten, gezamenlijk liet opereren. Via een intercom had Kee, gezeten aan de hooggelegen speeltafel van het Müller orgel, contact met de hiertoe aangetrok ken draaiorgels van Perlee die links en rechts op de begane grond in de kerk, ter hoogte van het dwarsschip, opgesteld wa ren. Gijs Perlee zelf draaide aan het wiel van zijn beroemde Arabier, Hans van Tuuren bediende op soortgelijke manier de Oranjestad (het orgel dat hij zelf ook, in Amsterdam, exploiteert), terwijl orga nist Cor Brandenburg zich mobiel opstel de met een Klein Fluiten-orgel, afgeleid van het vroegere type Flötenuhr. Piet Kee, die in zijn componeren al eerder blijk heeft gegeven een bijzondere voorliefde te hebben voor ruimtelijke spreiding van zijn muziek (zoals in „Music and space” voor twee orgels en vijf koper blazers) gebruikte dit Flötenuhr op ver rijdbaar onderstel, om de verrassende ruimtewerking die toch al in het spel van de op toerbeurt aan het woord zijnde Drie van de vier kunstenaars die maandeh/ks het Jute-pro/ekt uitbrengen voor de reisbus op de Grote Markt. V.l.n.r. Luc van de Lagemaat, Wigbolt Kruijver en Gerrit van Dijk. 4 de Poll is dit een vorm die teruggaat tot op de wortels van de kunst en het commen taar dat hij daar op geeft is weer heel eigentijds zodat de cirkel in feite gesloten is. Verrassend zijn ook de prenten van Joop Rubens die in een volstrekt abstrac te taal subtiele lijnconstructies schept die steeds meer suggereren dan er in feit wordt weergegeven. Rubens laat daarmee zien dat een abstracte stijl nog genoeg ruimte overlaat voor de illusie, ook als die taal nog zo minimaal van karakter is. Ook Hans Frisch is met het gegeven van de illusie bezig, maar dan op een wijze die diezelfde illusie eigenlijk moet doorbre ken. Hij zoekt in zijn bladen naar de esthetiek van vruchten als aardbeien maar wanneer dan het plaatje al te mooi zou worden breekt hij het glas voor het beeld. Frisch zit met dit werk nog duide lijk vooraan in een ontwikkeling die hope lijk niet uitmondt in het klakkeloos toe passen van steeds weer hetzelfde grapje, maar het maakt ook nieuwsgierig waar hij op den duur zal uitkomen. Van de deelnemende Haarlemmers kan ik over de meesten van hen kort zijn. Het kwalitatief rijke werk van Jan Verburg, Marinus Fuit en Michel van Overbeeke is op deze plaats al vaker besproken. Een uitzondering geldt de etsen van Setske Beek die in de afgelopen tijd nog nauwe lijks exposeerde. Zij maakt kleine etsen, stilleventjes in de beste traditie van het woord. Vervang het begrip stilleven door nature morte en het is duidelijk wat Sets ke Beek met haar kleine juweeltjes be doelt. Op een piepklein oppervlak ont staat een wereld van afgestorven voor werpjes die in een volslagen andere sfeer zijn overgegaan. (Tot 25 augustus, op donderdag tot en met zaterdag van 12-17.30 uur). CEES STRAUS Fiedler kreeg vooral bekendheid door de wijze waarop hij de klassieke muziek populair wist te maken. Hij dirigeerde „Stars and stripes forever”, Tsjaikovski’s „Ouverture 1812” en Ravels „Bolero”. Als hij dirigeerde was het ook niet ongebrui kelijk dat een wals van Strauss werd gevolg door „Boogie woogie bugle boy”. Als orkestleider was Fiedler iemand die de klassieke muziek op een heel aantrek kelijke wijze bij de „gewone man” wist te brengen. Ongekend grote aantallen toe hoorders bezochten de concerten die hij dirigeerde. Deze groeiden vaak uit tot ware manifestaties. Meer dan 400.000 BOSTON. Arthur Fiedler, een van Amerika’s populairste dirigenten, is dinsdag op 84-jarige leeftijd in zijn woon plaats Boston overleden. Fiedler leidde het „Pops Orchestra” van Boston gedu rende 50 jaar. Een maand geleden werd hij door een hartaanval getroffen. volkskunst verwante 16de-eeuwse mu ziek, kon je de sfeer herbeleven van de periode waarin dit middeleeuwse kerkge bouw als veelzijdig cultureel ontmoetings centrum heeft gefunctioneerd. En in deze geraffineerd in stijl gearrangeerde dans- muziekjes won het draaiorgel het, met zijn in deze ruimte zo aandoénlijk klinkende trommeltjes, qua authenticiteit eigenlijk ruimschoots van het in ander opzicht zo veel meer ontwikkelde kerkorgel. Jammer was het misschien dat de aan Piet Kee geboden kans om een groot en veelal niet op klassieke muziek gericht publiek ook voor het kerkorgel te winnen, allesbehalve werd uitgebuit. In plaats van de frivole of meer spectaculaire kant er van uit te laten komen in min of meer populaire of althans makkelijker aan sprekende klanken, tracteerde Kee zijn gehoor op te eenkleurige, voornamelijk ingetogen en ook wel op in de volksmond „zware” muziek genoemde composities van Sweelinck, Bach en Mendelssohn. Zo als men kan begrijpen uitstekend en met smaak voorgedragen, maar niet zo erg goed passend bij deze gelegenheid. JOHAN VAN KEMPEN gels (rechtsonder). a

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9