n Uit onderzoek ministerie blijkt: Vijftig doden Gedurende acht jaar Hoogovens gaan kolen Carter weigert kopen in Australië ontslag van Schlesinger Werkloosheid in de IJmond iets toegenomen het weer waarschuwing op sigarettenpakjes Haringvangst start maandag Immigratie uit Suriname 24 verdubbelt bij hotelbrand in Spanje Australiërs vandaag: zoeken naar brokstukken van Skylab LOOPHULPEN EN INIftLIDEN NEGENS het woord is aan... Ministerie wil BRiM- De Koning wankelt -F agenda pagina 7 Naaktrecreatie Hoe lang nog? Wiskundetalent DE VAN Strand verwachting Regen- of onweersbui Gaat u op vakantie met tent, caravan of boot? juwelier aronson Bakkerij Klooster RADIO TOL AEG - TELEFUNKEN „BRUIN MOLEN” 'ii w HHi 20 DONDERdAG 12 JULI 1979 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN R 69ste jaargang no. 210 VERLOVINGSRINGEN Desirée - Constant en Martins Hof I, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het woningtekort is veel groter dan steeds is aangenomen. Eind 1977 bedroeg het tekort 82.000 woningen terwijl het ministerie van Volkshuisvesting een tekort van 62.000 aanhield. Het tekort is voor 70 procent in het Westen en voor 20 procent in Gelderland en Noord-Brabant. Alleen in de provincies Groningen en Zeeland blijken voldoende huizen te zijn. Dat stemt u te vree. een autoradio van Neem dan onze lekkernijen mee pakje met 10 spritsen pakje met 5 cakes pakje met 10 cocoskransen METZELAAR- TECMNIEK b.v. HAARLEM 023-319005 PAUL VAN EWUK ZONEN Premier Margareth Thatcher: Achtergrond3 Amsterdam9 Beurs16 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Foto/Film13 Kunst15 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televisie/Strips.... 17 Sport19,21 Uitwijzer13 4'; pagina’s F +s w’ w w Umuider Courant Meer dan 80.000 woningen te kort llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Minister De Koning van Ontwikkelings- (ADVERTENTIE) v.a. 150,- p.p. Gisteren verklaarde een mededwerker (ADVERTENTIES) benzinetekort in de VS. Zie de plaatselijke pagina’s (Van onze redactie binnenland) de westelijke exportpro- (ADVERTENTIE) Erkend ziekenfondsleverancier Zijlstraat 69 Haarlem Tel. 310750 bepalen. Een van de ernstige gevolgen van een eventuele hulp aan de Vietnamese bevolking zal zijn, dat de nood van de grote massa’s paupers in Vietnam nog groter wordt en dat de regering in Hanoi nog straffere maatregelen zal moeten nemen om chaos, hongersnood en totale ontreddering te voorkomen. ook inbouw en ontstoren Brokx dat de erkenning van het woon- recht van 18 tot 21-jarigen die een zelf standige woonruimte willen betrekken, slechts een geringe invloed heeft op de omvang van het tekort. Zie verder pagina 4. nister voor Energiezaken O’Leary aan per 4 september te zullen aftreden. DEN HAAG. Het is vrijwel zeker dat per 1 januari van het volgend jaar op alle Makkelijk om mee te nemen (Van onze redactie buitenland) wordt door uw echte bakker gebakken van het volkoren tarwemeel, dat gemalen is tussen langzaam malende molenste nen van een echte windmolen. Alle ge zonde bestanddelen van de graankorrel blijven zodoende behouden. rDE .ECHTE BAKKE De onweerstoring die over Frankrijk is getrokken beweegt zich nu naar Mid- den-Europa. Morgen tijdelijk iets meer bewolking en een matige noordoostelij ke wind. In de middag wordt het ruim 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: ook in het weekeinde perioden met zon De temperaturen blijven gematigd. Het strandweer is vrij goed. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Spelen met cijfertjes. Wiskundepro blemen oplossen. Stellingen bewijzen. Velen vinden dit een kwelling, maar er zijn ook mensen die er plezier in heb ben. Nog even voor het slapen gaan fijn piekeren over een vraagstukje. De ze ventienjarige Jos van der Bijl heeft er lol in. Een echte IJmuidense wiskundebol- leboos. Willemsbeekweg 1 IJmuiden-Oost Telef. 14640 Grote Houtstraat 47-49, Haarlem tel. 023-321915 Alleen verkrijgbaar Er zijn momenten dat alles me teveel wordt. Het gebeurt dan wel eens dat ik een huilbui heb, heel rustig in m’n eentje. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden, tel. 15189 LANGE NIEUWSTRAAT 5 UMUIDEN TEL. 10059 HET GEZONDHEIDSHUIS mATHOT BVi ZARAGOZA (AP). Bij een brand in het Corona-hotel in de Spaanse stad Zara goza zijn vanmorgen tenminste vijftig mensen om het leven gekomen. Meer dan stukken van het ruimtesta tion dat gisteren zijn laat ste tocht om de aarde maakte. Bij het neerstor ten hebben zich voor zover bekend geen persoonlijke ongelukken voorgedaan en is geen schade aangericht. Wel waren enige honder den bewoners van Zuid- west-Australië getuige van een vurig schouwspel in de lucht toen Skylab „pas seerde”. Het Amerikaanse consu laat in Perth werd vanmor gen overstroomd met tele foontjes van boze Austra liërs naar aanleiding van het gevaar dat zij liepen tijdens het neerstorten. tijd grote invloed heeft weten te ontwikke len op het doen en laten van de westelijke mogendheden, door zijn verleidelijk ste instantie buitenlandse en ook binnen landse druk weerstaan die erop gericht was alle humanitaire hulp voor Vietnam af te snijden en de vrijkomende gelden te i besteden aan hulp voor de bootvluchte lingen. De druk houdt echter aan en het valt te I verwachten dat minister De Koning toch zal moeten zwichten, indien op de grote vluchtelingenconferentie van 20 juli, door de VN georganiseerd, zal blijken dat nage noeg alle westelijke landen zich schikken in de Amerikaans-Chinese manipulatie- politiek. Voor de Verenigde Staten zou een veroordeling van Vietnam nog iets goed kunnen maken van de grote neder laag, die het Amerikaanse expeditieleger daar geleden heeft, en voor China met zijn vreemdsoortige „afstraffingspolitiek” ten opzichte van Vietnam zou een volledig stoppen van de hulp aan de Vietnamese bevolking een pure vreugde betekenen. Dat niet primair de Vietnamese regering, maar de Vietnamese bevolking door de De komende besluitvorming ten aan zien van de hulp aan Vietnam en de Viet namese vluchtelingen zal een toetssteen zijn voor de vraag, wat er bij de kleinere westelijke landen is overgebleven aan i zelfstandige beslissingskracht ten aanzien van hun ontwikkelings- en steunbeleid. Het zou een verrassende en verheugende ontdekking zijn als minister De Koning zijn eigen overtuiging, meermalen uitge sproken, zou blijven volgen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Spaanse dictator Franco. Volgens de brandweer is de brand ont- j staan in het restaurant van het hotel op de begane grond. De meeste hotelgasten waren Span jaarden. Helikopters van de Amerikaans-Spaan- se luchtmachtbasis in Zaragoza hebben geholpen bij het evacueren van gasten die een toevlucht hadden gezocht op het dak van het hotel. Bij de vrouwen steeg het aanbod met 112 van 665 tot 777. De vraag in beide categorieën daalde respectievelijk met 290 van 1.086 tot 796 en met 22 van 76 tot 54. De ontwikkeling op de arbiedsmarkt in de IJmondgerheentes (Beverwijk, Heems kerk, Castricum, Uitgeest en Velsen) ver toont in zoverre een afwijking met het provinciale beeld dat daar de vraag naar manlijke arbeidskrachten een duidelijk stijgende tendens vertoonde met 415 van 12.927 tot 13.342. Landelijk daalde de vraag met 1.295 van 67.711 tot 66.416. Evenals verleden maand wordt de piek in het aanbod op de arbeidsmarkt in het IJmondgebied voor een belangrijk deel bepaald door de toeloop van schoolverla ters. honderd mensen raakten gewond onder wie de 79-jarige weduwe van de vroegere I IVlllllOVCL l.Ulllllf, va»» j O-T^. samenwerking heeft, zoals reeds eerder is I gebleken en vermeld, een prijzenswaardig I verweer gevoerd tegen pogingen van veel buitenlandse collega’s om het probleem der Vietnamese bootvluchtelingen tot een i politieke zaak te maken. Hij heeft in eer- I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Dit jaar zullen zich naar schatting veertienduizend immigranten uit Suriname in Nederland vestigen, ruim tweemaal zoveel als vorig jaar. Dit ver wacht de Federatie van Welzijnsstichtin- gen voor Surinamers. Het ministerie van CRM bevestigd de vermoedens, maar zegt pas in september definitieve cijfers te krijgen. Volgens de federatie is de stijging van de immigratie een gevolg van het aflopen van de termijn van vijf jaar waarin Suri- names betrekkelijk gemakkelijk naar Ne derland konden komen. Deze regeling loopt af op 25 november volgend jaar. Suriname is dan vijf jaar onafhankelijk. kan Estel een 10 percënt-belang verkrij gen in het Oaky Creek-kolenproject. Het afsluiten van de definitieve overeenkomst, waarover in de komende maanden verder wordt onderhandeld, is afhankelijk van goedkeuring van de Aus tralische overheid en een aantal andere factoren. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse minister voor Energiezaken James Schle singer heeft tot tweemaal toe zijn ontslag aangeboden aan president Carter, maar de president heeft hem verzocht aan te opschorting van die hulp zou worden ge- j PERTH. In het wes ten van Australië hebben honderden mensen zich vanmorgen vroeg met ge huurde vliegtuigen, heli kopters en terreinwagens naar het woestijngebied begeven waar gisteravond een deel van de brokstuk ken van Skylab neer stortte. Er is een ware souvenir- jacht ontstaan op de brok- Vrij veel bewolking met voornamelijk in de nacht en ochtend een regen- of onweersbui Minimumtemperaturen omstreeks 14 graden Middagtempera- turen van 17 graden aan zee tot onge veer 23 graden in het binnenland Mati ge wind uit noordwest tot noordoost. Hoe lang kan Joop Zoetemelk zich nog in de gele trui handhaven, is de vraag in de 66e Tour de France. Giste ren snoepte Bernard Hinault weer veer tig seconden van zijn achterstand op Zoetemelk af, en staat nu op 49 secon den van de gele trui. De Alpen en dus de ontknoping van deze razende Tour naderen. Kan Zoetemelk de druk dit maal weerstaan? Zie de sportpagina's worden aangegeven. Het ministerie van Volksgezondheid en i Milieuhygiëne heeft dit vandaag voorge- steld aan de ministerraad die er over moet besluiten. Het is nog onzeker of de datum van 1 januari haalbaar is, aldus een woordvoerder van het ministerie. (Van onze redactie Economie) DEN HAAG. Hoogovens zal vanaf 1981 gedurende acht jaar per jaar 500.000 ton hoogwaardige cokeskolen in Australië kopen. Deze kolen zijn bestemd voor de Hoogovens in IJmuiden. Tussen Houston Oil and Minerals Australia en Hoogovens Delfstoffen BV, een dochteronderneming van Estel, is een principe-overeenkomst gesloten over samenwerking ten aanzien van het Oaky Creek-kolenproject in Queens land, Australië. Houston Oil and Minerals Australia Inc. heeft de exploratie- en concessierechten ten aanzien van het Oaky Creek-kolen- voorkomen. Verwacht wordt dat dit pro ject in 1981 in produktie zal komen. Het betreft een dagbouwmijn met een capaci teit van ongeveer 2 miljoen ton cokesko len per jaar. Op basis van de principe-overëenkomst Canopusplein 5 Zeewijk Telef. 12006 Naaktrecreatie in het gebied Spaarnwoude? De Haarlemse CDA-ers Niek van de Brande en Ina Jonkergouw wilden er niets van weten. De christen-demo- craten verzetten zich woensdag fel tegen het toe staan van naakt loperij. Van de Brande omdat hij principieel tegen is; Jonkergouw omdat ze het maar onzin vond, „omdat we hier toch haast nooit een hittegolf heb ben”. Ondanks het christelijk ver zet stemde de De nieuwste woningbehoeftencijfers, die uit een regionaal onderzoek zijn ge rold, werden vanmiddag door staatssecre taris Brokx van Volkshuisvesting aan de Tweede Kamer aangeboden. Brokx deelde vorige maand in de Eerste Kamer mee dat het woningtekort onaan vaardbaar groot is. De staatssecretaris ging er toen van uit dat de woningbehoef te op zeker 70.000 zou liggen. Het nu gepubliceerde cijfer van 82.000 komt nog een stuk hoger te liggen wanneer de zoek tijd naar een huis op minder dan een half jaar wordt gesteld. Volgens het ministerie kan het tekort dan oplopen tot maximaal 120.000 woningen. In hetonderzoek wordt uitgegaan van een zoektijd van zes maanden. In de brief aan het parlement zegt meerderheid van de commissie voor. I blijven. Dit heeft de woordvoerder van troffen, wordt minder belangrijk geacht I het Witte Huis, Jody Powell, gisteren be- dan de overweging dat op deze manier een j kend gemaakt, marxistisch geregeerd land weer eens in i het internationale schandblok kan wor- van het Witte Huis dat Schlesinger zal i den geklemd, als straf op de brutaliteit dat aftreden omdat hij geen politieke belas- het probeert zijn eigen lot en leven te i ting wil worden IJMOND. De lichte stijging van de werkloosheid in de IJmond gedu rende de maand mei heeft zich in juni in iets sterkere mate voortgezet. Bij de mannen steeg het werkloosheids cijfer van 726 met 36 tot 762. Dat is 1,9 Begin deze week kondigde de ondermi- percent van de manlijke beroepsbe- IJMUIDEN/DEN HAAG. Op ver zoek van het bedrijfsleven heeft minister Van der Stee (landbouw en visserij) er in toegestemd dat de Nederlandse haringvis sers met ingang van maandag 16 juli een begin maken met de vangst. Het betreft de vangst van de aan ons land toegewezen contingenten voor 1979. Deze omvatten 629 ton haring in de Ierse zee en 2000 ton ten westen van Ierland en de Porcupine Bank. Wellicht zullen daardoor dan nog dui- I zenden Vietnamezen noodgedwongen in bootjes stappen op zoek naar levenskan sen buiten hun land, zodat de vluchtelin genstroom steeds groter wordt. Dit laatste is ook een van de belangrijkste overwe gingen geweest, die particuliere hulporga nisaties ertoe gebracht hebben een drin gend beroep op westelijke regeringen te doen hun hulp aan Vietnam te blijven voortzetten. Helaas is een nieuwe, machti ge factor op het internationale podium opgetreden, namelijk China, dat in korte I - - - I pakjes sigaretten de waarschuwing komt: I „Roken is schadelijk voor de gezondheid”. Ook zal het gehalte van teer en nicotine oor zljn VtTel e 1J I niet meer in symbolen, maar in cijfers braakliggende consumptiegebied open te stellen voor de westelijke exportpro- duktie. I 1 voor Carter. De Ameri- kaanse bewindsman heeft de laatste tijd veel kritiek gekregen in verband met het stopzetting der humanitaire IIMI De vijfjarige Maret Hoedemaker, dochter van een bedrijfsleider van de Amersfoortse dierentuin, maakt iedere ochtend en avond een wel zeer opvallende wandeling. Zij brengt dan twee tijgers van een halfjaar oud van het nachtverblijf naar het dagverbljf en omgekeerd. Haar vader houdt de wandeling wel in de gaten, ai staat hij niet op deze foto.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1