STAND HYPOTHEEKRENTE Chinezen dure olie Russische Geen hoger loon door Acht percent gezinnen heeft plezierboot Turkije werkt aan schulden radio-pionier overleden Negatief advies subsidie politieke jeugdorganisaties beurs deze week - Prognose voor eind deze eeuw: K op nieuwe toiletten 1 Nationale psychose” in Verenigde Staten Miljoenenorder voor Stork Tanker met zeilen sn 11 ECONOMIE 19 7 9 JULI 1 4 ZATERDAG ng (Van onze redactie economie) E UTRECHT. Tegen het einde van de eeuw leven in Zuid-Azië en Afrika nog drie honderd miljoen mensen in volstrekte armoede, zo voor spelt de groep economen die voor de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) naar de toekomst keek. 10 Ol Volstrekte armoede 300 miljoen mensen Als dit inderdaad zo is betekent dit, hoe (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 10 juli 1979. Naam Bank: A.B.N. Amrobank 1 Ned. Middenstandsbank w ie Wall Street beheerst N door energievraagstuk e. A in et Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard no-risk 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar 3/5 jaar variabel variabel 5 jaar .5/10 jaar 5/10 jaar luide verwensingen aan het adres van de regering slingeren. Deze zit in een moei lijk parket, want de olieprijzen vrijlaten, zoals vele Congresleden dat willen, zou de inflatie fors doen aanzwengelen, zo vreest president Carter. Maar een rant soenering vormt voor dit grote land welhaast onoverkomelijke administra tieve moeilijkheden. Het is om die reden dat de spanning, maar ook de teleurstelling over het nieu we presidentiële energieprogramma de ze week met de dag toenam. En het is dan ook niet verbazingwekkend dat Wall Street vrijwel alle factoren die invloed op de koersontwikkeling hebben, van zich afschoof. Die andere factoren zijn ook niet gering. Want nog altijd wordt er luid op het aambeeld van een naderende recessie gehamerd. Voor de derde ach tereenvolgende maand stegen in mei de bedrijfsvoorraden. Ditmaal met ruim 1 procent. 9,52 9,52 10,11 10,38 10,14 10,53 9,91 9,62 9,88 9,85 10,50 10,95 MOSKOU (UPI). Een van de toonaan gevende pioniers in de Sovjet-Unie op het gebied van radio en cybernetica, Axel Berg, is op 85-jarige leeftijd overleden, zo heeft het persbureau Tass bekend ge maakt. Hij had de rang van admiraal bij de marine. OEP echte srlich- 'aren entje rn 11 laven 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 2 9,52 9,52 9,84 10,11 10,14 10,53 9,91 9,62 9,88 9,85 10.27 10.72 Naar deze maatstaf gemeten werd de kloof dus zelfs groter. In 1950 was het BNP per hoofd in de Derde Wereld als geheel een twaalfde van dat in de OESO, in 1975 was dat een dertiende. Maar men moet natuurlijk niet alleen kijken naar de relatieve positie en achterstand. Het ver langen om die in 25 jaar te zien wegwer ken, is niet reëel. In absolute zin is er in die 25 jaar wel degelijk een redelijke vooruit gang gebeekt, zeker wanneer ook de be volkingstoename in aanmerking wordt genomen. Redelijk, gezien vanuit het startpunt in de diverse ontwikkelingslan den: nauwelijks een industrie, praktisch geen infrastructuur, politieke problemen na de dekolonisatie en gaat u maar door. irivé- ia 19 Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 1.5 1,5 1.5 1,5 1,5 Ie g u I? li- 9,2 9,2 9,5 9,75 9,4 9,75. 9,5 9,25 9,5 9,5 9,6 10 9,2 9,2 9,25 9,5 9,4 9,75 1 9,5 9.25 9,5 9,5 9.4 9,8 Er zijn regio’s in de Derde Wereld waar de kloof wél is verminderd, waar dus het BNP per hoofd meer toenam dan in de rijke landen. Binnen de regio's zijn er uiteraard weer verschillen van land tot land en daarbinnen van gewest tot gewest en van stad tot platteland. DEN HAAG. (ANP). Er zijn onvol doende redenen om een aparte subsidiere geling voor het politieke jongerenwerk van de politieke jongerenorganisaties te rechtvaardigen. Na drie jaar experimen teren zijn deze organisaties er niet in geslaagd inhoudelijk iets bij te dragen aan de politieke vorming en scholing van jon geren binnen en buiten politieke partijen. Dit staat in het advies dat de Raad voor de Jeugdvorming heeft gepubliceerd. De Raad is een adviesorgaan van de minister van CRM voor de vorming van de jeugd buiten schoolverband. Er zijn plannen om deze Raad te vervangen door een Raad voor het jeugdbeleid. In 1975 vond de Raad een voorlopige subsidieregeling voor het politieke jonge renwerk terecht. Nu wordt de minister aangeraden voor dit werk geen zelfstandi ge subsidiei-egeling in het leven te roepen. Subsidiëring van dit werk kan volgens de Raad het beste geschieden door inpassing in bestaande en voorgenomen regelingen. bank 9.5 9.75 9.75 9,75 9.9 9,8 9,5 9,2 lijk 10,03 10,30 10,46 10,46 10,65 10.17 9,85 9,52 AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Hiermee kan dus, voor wat de rest van dit jaar brengt, een aardig stootje wor den opgevangen. Anderzijds blijft de inflatie zich verontrustend ontwikkelen, Het Bruto Nationaal Produkt is niet het enige criterium. Er zijn ook „immateriële" zaken als onderwijs en gezondheidszorg. In de ontwikkelingslanden van nu volg den in 1950 65 miljoen kinderen basison derwijs. nu zijn het er 260 miljoen (gege vens opnieuw van de Wereldbank). Het analfabetisme is al sterk teruggedrongen, al zijn er nog immer te veel die niet kunnen lezen en schrijven. De betere gezondheidszorg komt tot ui ting in de verhoging van de gemiddelde levensduur: in 1950 veertig jaar, in 1975 vijftig jaar. In het Westen deed men over deze vooruitgang honderd jaar. Deze ge lukkige ontwikkeling schept voor de Der de Wereld ook een probleem: de bevol kingsexplosie, die niet te danken is aan het geboortecijfer op zich, maar aan de nu grotere levenskans. Op het platteland is de gezondheidszorg overigens nog mini maal. Bovendien verhoogde de Nederland- sche Bank, net als vorige week, haar tarieven nog eens met een half procent. Dit alles bracht de leenrente tot nieuwe recordstanden, hetgeen tot een verdere liquidatie van debetposities op effecten bezit leidde. Voor het bankierskantoor Pierson le verde het discontobeleid grote moeilijk heden op. De vorige week door de dis- contoverhoging ter elfder ure ingetrok ken 9,5 procent lening tegen 100 procent werd deze week ophieuw beschikbaar gesteld, maar nu tegen 99 procent. Het is echter de vraag of de verdere rentestijging nog enige belangstelling voor de emissie heeft gelaten. Het ziet ernaar uit dat pas op een rente van 10 procent een belangrijke lening enige kans van slagen heeft. Behalve de koersdalingen voor Konin klijke Petroleum en Unilever waren van de actieve aandelen vooral aandelen -ABN lager, gevolgd trouwens door de andere bankaandelen. ABN moest terug van 134 op 127. KLM verloor enkele guldens door de te verwachten verdub beling van de vervoerskosten. De verbeterde exportpositie van voor al onze chemie leverde ACF een herstel op van 82 op 94 en Gist-Brocades van ƒ38 op ƒ41. Grote schrik en teleurstelling voltrok zich rond aandelen Wessanen nu het bestuur van deze onderneming voor dit jaar een flinke winstdaling verwacht door moeilijkheden in de kalfs- en var- kensmesterijen Het aandeel verloor ter rein van 60 op 50. Een reactie trad op voor Schuitema die vorige week tot f 135 steeg, maar nu tot 127 terug moest. Een goede kans op enige orders liet aandelen Rijn-Schelde-Verolme oplopen van 35 op 39. BOG zakte daarentegen van 180 op 173 terug. PEKING (Reuter). Op verschillen de plaatsen in de Chinese Volksrepu bliek is een nieuw soort toiletten in aanbouw. De kleinste kamertjes heb ben geen water nodig, ruiken nauwe lijks tot niet en de vaste stof die er in terecht komt, kan dienen als meststof, zo heeft het persbureau Nieuw China gemeld. De toiletten zijn ontworpen door een boekhouder in Zuid-China. Zij worden gebouwd op drie naast elkaar gelegen putten die onderling verbonden zijn. Het gistingsproces leidt binnen een maand tot kunstmest, „op voorwaarde dat het mechnisme niet verstopt raakt", aldus het persbureau. vreemd het ook klinkt, een geweldige ■vooruitgang bijna een wonder al blijven het natuurlijk 300 miljoen mensen te veel. Er zijn nu naar de hoogste schatting immers 850 miljoen mensen op aarde die in absolute armoede leven. De wereldbevolking neemt bovendien flink toe: van vier miljard in 1975 tot tussen de 5.8 en 6,4 miljard in het jaar 2000. Als het inderdaad gaat zoals voorspeld, dan is tegen het einde van de eeuw het aandeel van tie ontwikkelingslanden in de wereldproduktie 16 tot 18 percent. Nu is het 7 percent. Van de massa echte armen leeft zo’n 85 Ook het Damrak liet het hoofd han gen. Althans, de twee aandelen Konin klijke Petroleum en Unilever, die enige weken een leidende positie hadden inge nomen bij de koersrijzing, moeten het nu ontgelden. Vooral Koninklijke was flauw en deed een flinke stap terug. In Amerika is het energievraagstuk langzamerhand uitgegroeid tot een „na tionale psychose” en vormt voor vrijwel alle landen van de bevolking hét gesprek van de dag. Dit te meer omdat in dat land de schaarste aan olie zich voorna melijk in de benzinesector laat gevoelen. In tegenstelling tot veel landen in West- Europa waar de schaarste meer een pro bleem is in de diesel en stookolievoorzie- ning. De Europese benzinemarkt is nog re delijk goed van voorraden voorzien. Maar in de Verenigde Staten zijn het vooral de talloze autobezitters, die het dagelijks op hun zenuwen krijgen en percent op het platteland. Over zijn pro blemen, „landhervorming en plattelands ontwikkeling", is op dit moment in Rome een conferentie gaande. Van het resultaat kan men beter geen grote verwachtingen hebben, terwijl deze vraagstukken juist zo gigantisch zijn en van zo fundamenteel belang. Het is een feit dat de kloof tussen de armste bewoners van ons aller aarde en de rijkste sinds de ontwikkeling van de ontwikkelingslanden bewust óp gang kwam, niet is verdwenen. In de periode 1950-1975 steeg het Bruto Nationaal Pro dukt (BNP) in de ontwikkelingslanden als geheel per hoofd van de bevolking met gemiddeld drie percent per jaar. In de 24 rijke landen die verenigd zijn in de OESO was dat 3,2 percent. WASHINGTON (Reuter). Turkije heeft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington in een brief uit de doeken gedaan wat er zoal te gebeuren staat met zijn buitenlandse schulden. Het buitenland houdt in Turkije ter- mijndeposito’s aan in convertibele Turkse ponden ter waarde van ruim 4.6 miljard gulden, terwijl buitenlandse banken de centrale bank van Turkije ruim 860 mil joen gulden hebben geleend. De looptijd van deze deposito’s en leningen zal bin nenkort worden verlengd en de afspraken daarover zijn bijna rond, zo schrijft de Turkse regering in een poging het IMF te bewegen Turkije voor ruim een half mil jard gulden nieuwe kredieten te verschaf fen in de vorm van een aanspraak op speciale trekkingsrechten (SDR’s). De Turkse minister van Financiën schrijft het IMF dat de buitenlandse schulden van zijn land dit jaar in totaal 14,19 miljard dollar bedragen (ruim 28 miljard gulden) waarvan 6,15 miljard dol lar (ruim 12,3 miljard gulden) bestaat uit schulden van de centrale bank van Tur kije. Het plan van de Turkse regering beoogt de betalingspositie van Turkije te verbeteren, maar volgens de staf van het IMF zal dit maar heel traag plaats vinden. Vóór de Russische revolutie van 1917 was Berg navigator op een onderzeeër. In de Burgeroorlog (1918-1921) voerde hij het commando over een onderzeeër in de Bal- tische Zee. In de jaren ’20 en ’30 gaf hij les aan verschillende opleidingsinstituten van het Russische leger. Na de oorlog wijdde Berg zich aan on derzoek op het gebied van radiotransmis- sie en -ontvangst. „Hij loste zeer belang rijke problemen op het gebied van de radio-electronica op”, aldus Tass. Verder maakte Berg studie van de cybernetica, een erg ingewikkeld onderdeel van gevor derde computerkunde. Sinds 1JJ59 stond hij aan het hoofd van de Russische Raad voor de Cybernetica, een onderdeel van de Academie van Wetenschappen, waar van hij sinds 1946 lid was. Voor de beursontwikkeling was het energievraagstuk weer het cen trale probleem. Vooral Wall Street liet zich er volledig door leiden. Maandag' zette de beurs in New York fors hoger in op grond van hoge verwachtingen van het presi dentiële beraad. Maar toen bleek dat ook deze week zou verstrijken zonder dat nadere gegevens over energiemaatregelen bekend zouden worden gemaakt, liet Wall Street alle behaalde koerswinsten weer schieten. Opgave werke- Opgave werke- Jjank 9,5 9,5 9,5 9.5 9,9 9,8 9,5 9.2 lijk 10,03 10,03 10,12 10,12 10,65 10,17 9.85 9,52 DEN HAAG (ANP). Acht procent van de ongeveer 4,7 miljoen Nederlandse ge zinnen en alleenstaanden bezit een ple zierboot. Dat boot-bezit hangt sterk sa men met het inkomen. Van de Nederlan ders met een salaris van meer dan 2.550 per maand heeft ruim 16 percent een schip of scheepje, terwijl van diegenen met een inkomen van minder dan 1.650 slechts drie percent een boot bezit. Dit blijkt uit cijfers van het NIPO, dat onlangs een enquête hield over het boot- bezit in Nederland. Volgèns de ANWB-persdienst is het aantal bezitters van een pleziervaartuig ten opzichte van vorig jaar wel iets toege nomen, maar stijgt dat cijfer nu niet hard meer. Eén van de oorzaken is het grote tekort aan ligplaatsen. Vooral in het begin van het seizoen ondervindt de waterrecre- ant moeilijkheden bij het vinden van een plek. In het hoogseizoen doen zich op de vaarwegen nogal eens problemen in de pleziervaart voor. Voor de Volkerak- en Oranjesluizen, en voor die bij Stavoren en Enkhuizen kunnen soms urenlange wachttijden ontstaan, doordat de sluizen de capaciteit niet aankunnen. Behalve het grote aantal Nederlanders, bevinden zich in de vakantieperiode ook veel buitenlandse toeristen op Nederland se vaarwegen. Schattingen van de overheid spreken van tien procent van het totale recreatie-vaarverkeer. In het Delta gebied wordt zelfs gesproken van 30 tot 40 percent buitenlanders, aldus de ANWB- woordvoerder. BRUSSEL (ANP). Europa en de Ver enigde Staten zijn het erover eens dat het niet mogelijk is om gestegen kosten als gevolg van de olieprijsstijgingen op te vangen met loonstijgingen. Europees Commissaris Wilhelm Haferkamp en de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Richard Cooper, hebben zich gistermiddag in Brussel beiden in deze zin uitgelaten. Cooper en Haferkamp hielden een persconferentie aan het slot van enkele dagen van Europees-Ameri- kaans overleg in Brussel. Een aantal vakbonden in Europa, aldus Haferkamp, (Zelf een oud-vakbondsman) erkent al dat de onvermijdelijk komende prijsstijgingen niet door loonstijgingen gecompenseerd kunnen worden. Cooper zei in Brussel: „Als er wel compenserende prijsstijgingen gegeven worden, komen we onherroepelijk terecht in een nieuwe inflatiespriraal. De enige oplossing is te aanvaarden dat het reële inkomen achter uit zal gaan. De olieprijsstijging betekent een werkelijke inkomensoverheveling van het Westen naar de OPEC-landen”. De Verenigide Staten en Europa overleggen tweemaal per jaar met elkaar, de ene keer in Washington en de andere maal in Brussel. In de afgelopen dagen werd in Brussel overlegd. Tussentijds houdt men op ambtelijk niveau contacten. Haferkamp en Cooper waren het erover eens dat er ook positieve punten in de wereldeconomische ontwikkeling zijn aan te wijzen. Zo ontwikkelen de investerin gen zich in een positieve richting, zekei aan deze zijde van de oceaan, aldus Hafer kamp. De Europese commissaris wees er op dat vooral de ontwikkelingslanden ge troffen zullen worden door de recente olieprijsstijgingen. nu de Amerikaanse regering toch ook op de een of andere manier de forse prijs stijgingen van ruwe olie op de wereld markt zal moeten overnemen, al wil pre sident Carter daarvan niet horen. Maar West-Duitsland heeft berekend dat alleen al de jongste prijsverhogingen van de OPEC het land dit jaar een extra inflatie zal opleveren van een half pro cent. De besluiten waar de Amerikaanse regering voor staat zijn dan ook gigan tisch. Een pluspunt voor de beurs was overi gens wel het besluit van Saoedi-Arabië de olieproduktie met een miljoen vaten per dag op te voeren. Het bericht veroor zaakte enige reactie voor de olie-aande- len van Wall Street en vooral op de zogenaamde vrije oliemarkten als in Rotterdam zakte de prijzen snel tot een val van zo’n 20 procent. Deze ontwikkeling betekende voor aandelen Koninklijke Petroleum een voorlopig eind van een adembenemende opmars. Het fonds kwam deze week even tot een top van 153,70, maar zakte daarna vrij snel in tot ongeveer 148 a f 149. Ook Unilever hield het voor gezien en veranderde de top van f 130 in een note ring van 126. Hierdoor ontviel het Damrak in feite de steunpilaar, die de beurs in de afgelopern week overeind hield. Toch vielen de dalingen mee, want er kwam niet veel aanbod los. Later in de week echter namen de verkopen toch toe toen de banken ertoe overgingen de opslagrente tot 1 procent ter verhogen. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. Zijn. Opmerkingen: In de vakantieperiode is de hypotheekrente meestal vrij stabiel, thans hebben echter enkele banken de rente verhoogd. Daartegenover waren de eerste signa len die uit de bedrijfsresultaten over het tweede kwartaal zichtbaar werden, hoopvol. Zij wezen op een grote kans dat ook dit kwartaal voor het Amerikaans bedrijfsleven goed is geweest, zodat de eerste helft van dit jaar in elk geval een flinke winststijging zal laten zien, voor de overgrote meerderheid van de in Wall Street vertegenwoordigde onderne mingen. Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: met Gem.gar. zonder Gem. gar. (Van onze redactie economie) HENGELO. Ventilatoren Stork Hen gelo, een werkmaatschappij van VMF- Stork, heeft tezamen met haar licentiene- mer American Standard in de VS een opdracht ontvangen voor de levering van vier tweetraps rookgasventilatoren voor de elektrische centrale „Louisa" van de Iowa-Illinois Gas and Electric Company. Voor deze vele miljoenen dollars omvat tende order zal Ventilatoren Stork vanuit Hengelo voor twee miljoen gulden rote rende delen leveren. De Amerikaanse partner verzorgt de statische delen en toebehoren. Voorts ontving Ventilatoren Stork Hen gelo een opdracht van 1,5 miljoen gulden voor de ventilatie van een nieuwe verkeerstunnel in Antwerpen. d- Vindingrijkheid is in deze tijd van energieschaarste een belangrijke zaak. Een Japanse scheepsbouwer kreeg onlangs het idee supertankers uit te rusten met zeilen om brandstof te besparen. Hij probeerde het idee uit op een 26.000 ton metende tanker die binnenkort zijn eerste proefvaart gaat maken. m*. ij

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11