Letterkast H 1 TOERISTEN STEEDS MEER OP HUN WENKEN BEDIEND MBW^urochequew^A^ SPec^ I I ra I Ter overdenking door Arnold Lissauer Soms weigering f Obstakels 5 Toenemende fraude Hartendwaas door i Robotkassier Europese reischeque? Gangmaker Kredietkaarten B t f A .van de Bos 7654321 1974 54 99 39 830 7654321 54 99 39 830 A o, A.vandeBos 1974 - Terwijl de politici zich het hoofd breken hoe Europa vaster aaneen te smeden, hebben de banken, dwars door de grenzen van Oost en West heen, de handen ineen geslagen. Zij hebben via de Eurochèque, die thans tien jaar functioneert, een brug gebouwd van de Oeral tot de Atlantische Oceaan die zich zelfs uitstrekt tot Noord-Afrika en het Midden-Oosten. De Eurochèque, tot stand gekomen op initiatief van de Deutsche Bank in Frankfurt, die het idee in 1968 lanceerde, wordt in steeds meer Europese landen door hotels, restaurants, winkels en benzinepompen als algemeen betaalmiddel aanvaard; ver vooruitlopend op de dag dat er sprake zal zijn van een Europese munteenheid! Bovendien werken de banken aan nieuwe middelen om het hun cliënten overal zo gemakkelijk mogelijk te maken aan contanten of andere betaalmiddelen te komen in en buiten de kantooruren, bijvoorbeeld door de installatie van uitbetalingsmachines. Men is ook bezig met het eenvormig maken van reischèques, waarvan er in Europa meer dan honderd soorten bestaan. De Postgiro heeft met haar blauwe betaalchèques ook al de grenzen van vele landen overschreden. Dan is er ook nog de onstuimige opmars van de kredietkaarten, overgewaaid uit Amerika. Men is druk bezig naar een methode te zoeken om de Europeanen, die in steeds grotere getale de Verenigde Staten bezoeken, via hun eigen banksysteem aan de Amerikaanse credit cards te koppelen. I I 0 iS 3 0*5 De opmars van de Eurocheque I rlem. a)!' 0 schouwd als een schoolvoorbeeld van internationa le samenwerking in ieders belang. 7 mei: Steenkamp en S-K voeren een uitvoerig gesprek zonder direct resultaat. Ze geven na afloop geen commentaar. Dagoverdenking: Spreuken 6:16. 17Deze dingen haat de Here, hoogmoedige ogen, een valse tong antwoord heeft gegeven, hoewel onbevredigend. Dagoverdenking: Job 11:11Want Hij kent de valse lieden en ziet de ongerechtigheid zonder ernaar te speuren Een ander probleem is dat met name in Frank rijk. hoewel daar over het algemeen Eurocheques vlot als betaling worden aanvaard, deze soms door bijvoorbeeld een restaurant of een benzinepomp- houder worden geweigerd. De reden daarvan is dat enkele banken in de grote steden en sommige lokale banken de middenstand, tegen de bedoeling in. een vaak hoge provisie in rekening brengen bij de inlevering van hun van het publiek ontvangen cheques. Maar dit zijn uitzonderingen. Want de regel is, dat de ontvangers van de cheques de volle honderd procent van het erop vermelde bedrag ontvangen. In Duitsland leggen de benzinepompen er wel eens iets bovenop om er op die manier een extra slaatje uit te slaan. Daar is weinig aan te doen. Hoewel de internationale bankwereld soms ge makkelijker obstakels óverwint dan de politici, loopt ook bij hen niet alles van een leien dakje. Trage coördinatie brengt hoge en onnodige kosten met zich mee. Zo heeft men tot dusver tevergeefs getracht een standaard coderegel voor chèques in Europa in te voeren (deze regel loopt langs de onderste rand van chéques, waardoor deze manchi- naal kunnen worden „gelezen”). Een voor alle che ques gelijke coderegel zou bij de verrekening mil joenen kunnen besparen. Maar het is al heel wat dat de Eurocheque tot stand gekomen is zonder al te veel administratieve rompslomp en vrijwel met uitschakeling van con currentie tussen de banken! Verder brengt de ver rekening een minimum aan kosten met zich mee. Het Eurochèque-systeem mag daarom worden be- I I I t I I f Mltlflll U A K. - v Het is nog niet zo erg lang geleden dat veel mensen met een grote boog om bankkantoren heen liepen. Ze werden afgeschrikt door de monumenta le geldpaleizen, vol marmer, brons en deftigheid. Die hadden te veel weg van een ongenaakbaar bastion van een kleine groep gefortuneerden, die er hun schatten opstapelden.,. Maar de na-oorlogse welvaart veranderde dat allemaal. De banken daalden van hun verheven voetstuk af en omarmden de gewone man. Hun dienstverlening ging zich hoe langer hoe meer rich ten op het grote publiek dat zijn drempelvrees overwon. Zij hebben er het grootste belang bij, dat de rekeninghouders elkaar per chèque betalen en hun contanten zoveel mogelijk onaangeroerd laten. Het gedeponeerde geld is nodig voor de winstgeven de beleggingen. Dit is tevens in het. belang van de cliënt, die zijn oude kous vaarwel heeft gezegd en door het openen van rekeningen bij giro of particu liere banken een graantje meepikt in de vorm van rente, leningen en allerlei andere dienstverlenende activiteiten, zoals verzekeringen en zelfs het organi seren van reizen. Meer bank-giroverkeer betekent ook minder arbeidsintensieve, kostbare geldtrans acties over de balie. A Op het programma staat verder een „Eurocash"- systeem; namelijk het laten verstrekken van con tanten door uitbetalingsmachines (cash dispen sers). In de VS, Engeland en Frankrijk bestaan reeds apparaten welke verbonden zijn met een computer, die het ding vertelt hoeveel men op z’n rekening heeft staan en dan dienovereenkomstig een bepaalde som (tot een zeker maximum) af scheidt. In Nederland heeft men slechts enkele van deze apparaten in gebruik. Een andere methode is die welke uitgaat van een plastic kaart met een chip (micro-processor) erop, die de kredietgrens aangeeft. Deze mogelijkheid bevindt zich nog in een proefstadium, waarbij nog veel problemen zijn te overwinnen. Wel is men bezig met een tussenfase, waarbij men een blanco Eurocheque plus de garantiekaart in de automaat stopt, die dan machinaal controleert of chèque en kaart bij elkaar behoren, vervolgens de chèque „op eet”, d.w.z. bewaart en het gegarandeerde bedrag van de chèque (driehonderd gulden of de tegen waarde daarvan) in contanten omtovert en deze samen met de kaart tevoorschijn laat komen. Aan dit alles komt geen computer te pas. Duits land staat op het punt dergelijke apparaten te installeren. Ze zijn ideaal voor luchthavens, waar men zou kunnen kiezen tussen veel gevraagde valuta. Ook in bankgebouwen zelf zou zo’n robot kassier nuttig zijn, omdat men geen tijd aan de balie hoeft te verliezen. -A-- - A w»- -A--A De kredietkaart is ook een gemakkelijk betaal middel. Er komt geen chèque aan te pas. Wel moet bijvoorbeeld een juwelier bij grote bedragen aan het centrale lichaam autorisatie vragen om deze betalingswijze te mogen aanvaarden. Degene die per kredietkaart betaalt, moet bovendien een kleine veer laten omdat de bank van het verschuldigde een bepaald disconto aftrekt. Voor de kredietkaart-houder is het een voordeel dat hij door de bank pas een maand na zijn trans actie wordt gedebiteerd en soms nog langer krediet krijgt. Het is een eigenaardig trekje van de Amerikaanse samenleving dat als iemand geen kredietkaart be zit, hij vaak als financieel voor minder vol wordt aangezien en dan in een restaurant eerst geld naast zijn bord moet leggen vóór dat hij wat te eten krijgt! Daarvan is in Europa gelukkig geen sprake. De reischèques bestaan al langer dan een eeuw. Ze worden door de Nederlandse banken in vaste coupures in de valuta van het eigen land dan wel in die van vele andere landen verstrekt én kunnen ook door hen die geen bankrekening bezitten, worden aangeschaft. Ze zijn het veiligst omdat bij aangifte van verlies of diefstal de nummers onmiddellijk kunnen wor den geblokkeerd en de banken gewaarschuwd. Een veiligheidsmaatregel is ook dat de twee handteke ningen, één bij afgifte en één bij inwisseling, in het bijzijn van de bankemployé moeten worden gezet. Het nadeel is dat ze tevoren moeten worden betaald. Reischèques zijn uitsluitend bestemd om er geld in het buitenland mee op te nemen. Al worden ze vooral in Amerika in hotels, restaurants en door winkeliers probleemloos géaccepteerd. De banken streven thans naar een uniforme Euro-reischèque, die in de plaats moet komen van de ruim honderd typen reischèques die in omloop t zijn. 5 juli: Er wordt een vertrouwelijke notitie bekend over het; weekeinde van de CDA-top in Veldhoven (zie aanhef), waarin de toekomstige samenwerking tussen CDA en PvdA wordt aanbevolen. Dagoverdenking: Psalm 101: 7In mijn huis zal geen bedrieger wonen: de leugenspreker zal niet bestaan voor mijn ogen Vooral door de toenemende omvang van het Eurochèque-systeem is het bankwezen een belang rijke gangmaker voor de Europese ineenvlechting. De Eurochèque is een in blauw en rood uitgevoer de blanco betaalchèque voor gebruik in binnen- en buitenland, die het maken van ingewikkelde som metjes overbodig maakt. Want men schrijft ze uit in de munt van het land waar men ze nodig heeft. Men kan er in 39 landen in West- zowel als Oost- Europa (behalve in Oost-Duitsland), alsmede in Noord-Afrika en het Midden-Oosten (Behalve in Algerije en Libië) bij 170.000 bankinstellingen mee terecht voor het opnemen van geld. In de Sovjet unie kan men dat doen bij de banken in veertig grote steden van het Europese deel van Rusland. Voor het inwisselen van een Eurochèque betaalt men een standaardtarief van 2,75 Zwitserse fran ken (ongeveer drie gulden). In tien landen, namelijk West-Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Ierland, Benelux, Zwitser land, Finland en Andorra kan de Eurochèque als betaalmiddel in hotels enz. worden gebruikt, vol gend jaar komt Joegoslavië daar nog bij. Het ge mak is ook, dat men in gepast geld kan afrekenen. In Spanje, Italië en Oostenrijk kan men vaak met Eurochèques betalen, hoewel daarover geen af spraken met de banken in die landen zijn gemaakt. Tijdens de Olympische Spelen volgend jaar in Moskou zal men daar ook met Eurochèques in een beperkt aantal gevallen betalingen kunnen doen. Er zijn thans 27 miljoen kaarthouders. In veertien zogenaamde „actieve" landen voorzien de banken hun cliënten van Eurochèques. Tien daarvan ge bruiken uniforme chèques. De overige 25 landen zijn „passief". Daar kan men alleen met de Euro chèque bij de banken geld opnemen en ze nergens anders kwijt. In ons land verdringt de Eurochèque steed meer de groene binnenlandse bankbetaalchèque, die tot honderd gulden wordt gegarandeerd. De Euroche que daarentegen bezit een dekking van driehon derd gulden en kan over de grenzen worden ge bruikt. De groene betaalchèque wordt kosteloos ver strekt. Voor de Eurochèque-kaart betaalt men tien gulden per jaar. Men kan dan zoveel chèques ge bruiken als men in dat jaar nodig heeft. Maar voor dit bedragje is men bij frauduleus gebruik als gevolg van verlies of diefstal verzekerd. Reischèques, Eurochèques en kredietkaarten hebben zich ontwikkeld in het kielzog van het massale toeristenverkeer, dat in onze streken in tien jaar tijds is verdrievoudigd. Al deze hulpmid delen zijn veiliger en gemakkelijker dan het meene men van bankpapier in velerlei soorten. Maar er zijn nog maar al te velen die niet beseffen dat men met chèques even voorzichtig dient om te springen als met normaal geld. Ook cheques zijn een vorm van geld. Eurochèques ontvangt men telkens in hoeveelheden van 10 of 25 stuks van de maatstaven van de bank voor in aanmerking komt. Aangezien jnen met elke Eurochèque maximaal 300 gulden kan uitgeven of opnemen, komt dit in vele gevallen neer op een bankkrediet van soms wel meer dan 7.500! Zo’n bedrag laat je zo maar niet slingeren. Toch gebeurt het. Zeventig procent van de dingen die fout gaan met Eurochèques, wordt veroorzaakt doordat mensen hun Eurochèques met garantiekaart (waarop hun persoonlijk kaart nummer, hun bankrekeningnummer en hun handtekening staan) in hun auto laten liggen. Met als gevolg diefstal, die tot fraude leidt. In het eerste half jaar van 1979 is er door onvoor zichtigheid van de bezitters van Eurochèques al zoveel fraude gepleegd, dat deze nu al driemaal zo groot is als over de eerste zes maanden van 1978! Voorzorgsmaatregel tegen misbruik is de chèques tijdens de buitenlandse vakantié veilig op te bergen en de garantiekaart, die men bij gebruik altijd moet tonen, afzonderlijk te bewaren. Bij gebruik in Ne derland dient men slechts enkele chèques op zak te hebben en nooit chèques zonder een kaart of men garantiekaart bij elkaar! Want een dief kan met de chèques zonder een kaart of met de kaart alleen minder goed uit de voeten. Maar ook bij het gescheiden houden van de beide onderdelen van het systeem - verdelen over het gezelschap - blijft het oppassen geblazen. Er zijn namelijk onverlaten die proberen garantiekaarten na te maken, hoe moeilijk dat ook lijkt. Er bestaan zelfs handeltjes in gestolen Eurochèques. Vooral op campings zij men op zijn hoede. IIHII<<<<<M<crn» «t» 5 mei: Nelie S-K biedt onder druk verontschuldigingen aan aan het CDA (verklaring daartoe opgesteld met minister Wiegel, fractievoorzitter Rietkerk en voorzitter Korthals Altes-allen VVD), maar houdt staande dat zij een notitie heeft gelezen over de affaire CDA-PvdA. Van Agt (eerste minister, CDA) beschouwt het incident als gesloten ARP- voorzitter Hans de Boer niet. Hij meldt op een vergadering van de ARJOS (AR-jongeren) dat S-K niet zonder meer op ieders vertrouwen kan rekenen zolang zij de bewuste notitie niet openbaar maakt. Dagoverdenking: Hosea 10:13 ,.De vrucht van leugen hebt gij gegeten, omdat gij hebt vertrouwd I op uw eigen weg, op uw vele helden 6 mei: Steenkamp neemt geen genoegen met verklaring S-K, omdat zij de indruk heeft achtergelaten dat er j toch een stuk zou bestaan over de kwestie CDA- PvdA. Hij vraagt S-K o.a. hoeveel pagina's het stuk telde, op wat voor kleur papier het geschreven was. Hij beschuldigt haar ervan het verhaal gefantaseerd te hebben. Hans de Boer neemt het woord, „draaikontengedoe" in de mond ten aanzien van S-K: „Je kunt niet het CDA van overspel beschuldigen, dan zeggen dat er niets aan de hand is en de volgende dag toch weer zeggen dat er wel zo’n stuk is Dagoverdenking: Matteüs 7:5 ..Huichelaar, doe eerst de balk uit uw oog weg, dan zult gij scherp kunnen zien om de splinter uit het oog van uw broeder (zuster) weg te doen 6 juli: Spoedberaad van de VVD-fractie over de CDA- notitie onder leiding van Annelien Kappeyne van de Copello, die de houding van Steenkamp t.a.v. S-K overtrokken noemt om van haar tweemaal excuses te hebben geëist. „Steenkamp heeft zich I als de blanke onschuld opgesteld, alsof de gedachte van samenwerking van CDA met PvdA nooit bij hem is opgekomen Dagoverdenking: Psalm 7:9Doe mij recht. Here. naar mijn onschuld, die bij mij is. Het CDA gaat over tot de orde van de dag Notitie of geen notitie. Draaikonterij of geen draaikonterij. In christelijke geest, of liever christen democratische geest. In dat kamp zijn ze zo hard i als een steen. WeekoverdenkingJohannes 11 39.Jezus zeide i Neemt de steen weg In een weekeinde in april komt de CDA-top bij elkaar in Veldhoven. Het dagelijks bestuur van het CDA (met o.a. voorzitter Steenkamp) gelooft dat de problemen van de jaren tachtig beter met de PvdA dan met de VVD op te lossen zijn. In een vertrouwelijke notitie oordeelt de CDA-top dat het nodig is de socialisten tijdig op te roepen voor een coalitie met het CDA. Aanwezig o.a. Lubbers, De Boer, Faber en een aantal ministers. 3 mei: Staatssecretaris Nelie Smit-Kroes (VVD) zegt op een bijeenkomst in Amsterdam over tastbare bewijzen te beschikken, dat de top van het CDA zich wil afkeren van de VVD en zich wil richten tot de PvdA. 4 mei: CDA-voorzitter Steenkamp vindt dat de staatssecretaris moet aftreden als zij geen excuses aan het CDA aanbiedt of haar beweringen niet kan hard maken. De VVD-leiders tonen zich hoogst ongelukkig met de uitlatingen van hun partijgenote. CDA-fractievoorzitter Lubbers noemt Nelle’s uitspraken „onzin" en „nonsensNelie reageert daarop: de ontkenning van Lubbers is „baarlijke nonsens". Vice- voorzitter Faber van het CDA verklaart, dat mevrouw Smit-Kroes „haar snavel moet houden als zij niet het bewijs van haar beweringen kan overleggen' Dagoverdenking: Psalm 120:2 .Here, red mij van de leugenlippen. van de bedrieglijke tong Degenen die de Eurochèque als betaalmiddel, ontvangen, dienen altijd de chèque te controleren. Laat eën winkelier dit na en loopt hij meermalen tegen de lamp door een gestolen chèque te accepte ren, dan zal de bank geen chèques meer van hem aannemen. Wordt hij echter te goeder trouw het slachtoffer, doordat zowel chèque als chèquekaart gestolen zijn, dan krijgt hij van de bank toch zijn geld. In zulk een geval wordt de financiële schade van de beroofde Eurochèque-houder voor negentig pro cent vergoed. Bij verlies of diefstal van chèques en bijbehorende pas wordt de eventuele financiële schade volledig vergoed tot een maximum van 7.500 per geval. Binnenkort zullen de gebruikers van Eurochè ques dankzij de computer, die bijhoudt hoeveel chèques men uitgeeft, daarmee automatisch wor den bevoorraad. Door deze„rantsoenering" bereikt de bank dat men nooit zonder chèques komt te zitten en wordt het risico beperkt. r De Eurochèque is ook een reactie op de pogingen van de Amerikaanse kredietkaart-organisaties om de Europese markt te veroveren. Maar nu de Euro chèques zijn ingeburgerd, ligt er, naar het zich laat aanzien, tot wederzijds voordeel een nieuwe ont wikkeling in het verschiet. De Europese banken zitten niet stil op het gebied van de credit cards, die over het algemeen bestemd zijn voor mensen met een hoger inkomen. Zo heeft enkele jaren geleden de Eurocard haar intreden gedaan. De gezamenlijke Nederlandse banken heb ben een honderd procent aandeel in de Eurocard Nederland, die zij kochten van de Eurocard Inder- national, een licentie-maatschappij die in Zweden werd opgericht. Bovendien hebben zij een belang van vier procent in Eurocard International. De Nederlandse Eurocard is aangesloten bij de Ameri kaanse Marter Charge-groep en heeft daardoor wereldwijde toepassing. 8 mei: S-K wordt ontboden op een bijeenkomst van de voorzitters van het CDA en de VVD en de respectievelijke fractieleiders, plus premier Van Agt. Zij zegt de overtuiging te hebben gekregen, dat de door haar gelezen „gespreksnotitie" niet bekend is bij de CDA-top (na gesprekken met de CDA-top). S-K verklaart na de bijeenkomst dat de notitie niet de politieke betekenis heeft, die zij er aan gegeven heeft. Steenkamp acht de affaire afgesloten, hoewel hij de antwoorden van S-K „onbevredigend" vindt. Hij oordeelt, dat S-K wel als staatssecretaris kan aanblijven, omdat zij hem j hootf nnncn/on hrsauuol nnhouraHmanH ST-U8 cr w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23