Zuid-Afrika Ook Nederland benaderd aan bevolking Moezorewa in Londen ‘F Brits kernafval China doet mee aan vluchtelingengesprek Formateur Italië stuit op tegenstand Doodstraf voor oorlogsmisdaden Otto Frank Actiegroep tegen atoomplannen Mol ^achtergrond Suazo eist Portugees parlement ontbonden Suriname bij niet-gebonden landen „Draag macht en land over Overval in Ankara Deel eisen Palestijnen in feite ingewilligd in zee gestort verscherpt apartheid presidentschap Bolivia op wint proces om dagboek President Tanzania: i U 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 1 4 JULI 19 7 9 2 al EH9E3B jen juli igen 1 op ters p in zak öak, istic men >ties men ?t is eeld eek- ;en jes ctie be- ian- ode ede idat tjes ioe- lan- ten- dat a in :rs me ied nd ‘ijs rijs >tel- ter, 'ge- i in vik- erp title >no- Ka- ua eld to A (Van onze redactie buitenland) DAR ES SALAAM. Tan zania heeft Nederland en acht andere industrielanden ge vraagd om financiële hulp in verband met de hoge kosten van de oorlog tegen de nu ver dreven Oegandese dictator Amin. Tanzania vraagt hulp na oorlog tegen Amin de -73 beschermingsorganisatie 500 mill tpn wAsfp GENÈVE (UPI). China heeft meegedeeld dat het belist zal meedoen aan de conferentie over de Indochinese vluchtelingen die op 20 en 21 juli plaatsheeft in Genève, zo hebben de Verenigde Naties in Genève gisteren meegedeeld. is gestreden”, zo zei een Westerse ambas sadeur in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam. De oorlog tegen Amin heeft volgens Tanzania 500 miljoen dollar (ongeveer een miljard gulden) gekost. De Westerse lan den wordt gevraagd om 375 miljoen dol laar (ruim 750 miljoen gulden). In het verzoek wordt ervoor gewaar schuwd dat Tanzania bij het uitblijven van hulp bankroet zal gaan en duizenden arbeidsplaatsen zal verliezen. Ook wordt erop gewezen dat het land de oorlog tegen Amin niet zelf is begonnen, maar dat deze een gevolg was van de invasie in Tanzania door de strijdkrachten van Amin in okto ber vorig'jaar. De cijfers maken echter duidelijk dat Tanzania ook zonder oorlog in economi sche moeilijkheden zou zijn geraakt. Er was vorig jaar een tekort op de handelsba- lans van 280 miljoen dollar (ruim 560 miljoen gulden) als gevolg van een toene ming van de invoer met veertig procent tegenover een daling van de uitvoer met vijfentwintig procent. VAKS wijst er op dat Mol op nog geen 30 kilometer van Eindhoven de nucleai re vuilnisbak van België dreigt te wor den en daarmee een potentieel gevaar voor de hele streek. Die ongerustheid wordt gedeeld door een aantal Neder landse grensgemeenten. Overigens hebben die Brabantse ge meenten nauwelijks mogelijkheden om er werkelijk iets aan te doen. Overleg over de atoomplannen in Mol moet ge voerd worden op het rijksniveau. De grensprovincies onderhouden onderling wel informele contacten maar beslis singsbevoegdheden ontbreken op dit niveau. Aan het eind van de vijftiger jaren Wanneer de negen landen niet over de brug komen met de gevraagde gelden, zal Tanzania hun medewerking vragen bij het verkrijgen van leningen bij commer ciële banken. In het verzoek zegt Tanzania dat het mogelijk is een commerciële le ning aan te gaan met een looptijd van tien tot twaalf jaar, waarvan twee jaar vrij van aflossing en met een jaarlijkse rente van twaalf procent. De regeringen van de ne gen landen zouden dan elk ongeveer an derhalf procent van de rente op zich kun nen nemen, terwijl Tanzania de rest uit eigen middelen zou aflossen. besloten dertien Europese landen de fir ma Eurochemic op te richten. De bedoe ling was een experimentele opwerkings fabriek voor splijtstof te bouwen tenein de kennis te vergaren over dit specifieke terrein van de kernfysica. Als vesti gingsplaats werd België uitgekozen. Het oog viel al snel op Mol, waar destijds al het studiecentrum voor kernenergie was gevestigd. Gronden er vlak bij werden vrij gemakkelijk verworven ze be hoorden toe aan koning Boudewijn van België die ze voor dit doel wel wilde verkopen. In 1966 startte de fabriek. Vijf jaar later, in 1971 was de rol van Eurochemic al weer uitgespeeld. Frankrijk en West- Duitsland stapten uit het samenwer kingsverband met de bedoeling de indu striële opwerking van splijtstof zelf ter hand te nemen. In 1974 werd de fabriek in Mol gesloten. De capaciteit van maxi maal 60 ton per jaar was ten enenmale onvoldoende om op industriële schaal verder te kunnen werken. Sedertdien is de fabriek buiten be drijf. Alleen de berg van 2000 kubieke meter hoogwaardig radioactief afval herinnert nog aan de acht functionele jaren. Dat vloeibare afval is opgeslagen in dubbelwandige metalen cilinders en moet voortdurend worden gekoeld. Ook moet de ruimte, waarin zich de cilinders bevinden, 24 uur per dag geventileerd worden. Boven de vaten vormt zich na melijk waterstofgas dat samen met de maar kreeg wel te horen dat zij een uitno diging zou krijgen als zij erom zou vragen. Moskou heeft er tot nu toe het zwijgen toe gedaan. De deelnemende regeringen die zich door hun minister van Buitenlandse Zaken laten vertegenwoordigen zijn Boli via, Canada, Finland, Frankrijk, Indone sië, Italië, Noorwegen, de Filippijnen, Ne derland en alleen voor de morgen van de eerste dag Japan. Intussen heeft de COPA (de overkoepe lende Europese boerenorganisatie) voor gesteld dat de Europese zuiveloverschot- ten aangewend worden om de Vietnamese bootvluchtelingen van voedsel te voor zien. De Europese gemeenschap zou een „zuivelbedeling” ter waarde van ruim der tien miljoen gulden moeten organiseren, aldus de Europese boerenorganisatie. Els ;rkt ster van lens szra- t zij het uit- den uit- aan p 8 tot MOSKOU (AP/Reuter). In de Russi sche stad Mirgorod in de Oekraïne zijn vijf mensen tot de doodstraf veroordeeld wegens oorlogsmisdaden tijdens de Twee de Wereldoorlog. Een man werd veroor deeld tot vijftien jaar dwangarbeid. Dit heeft een dagblad in de Sovjet-Unie gisteren geschreven. De rechter heeft als grond voor de veroordeling „verraad” aangemerkt. Het proces heeft tien dagen geduurd. Meer dan 120 getuigen werden gehoord en oude Duitse documenten wer den als bewijs aangevoerd. r in iar- >ge- tar- be- nog het zo ilad I Wil- ide- iaat i hij f de ome dige mor men r.k. die eeft Isle- lan- nde rijd ifer- .1 de gen Dit uid- i de W. me ind- t 27 jen. dijk apd :ho- toe- :an- leze eld. Me- om ica- t is tia- oor in me- lale mr- tru- iro- n.v. gua Dit laatste was, merkwaardig genoeg, niet in het eisenpakket van gisteren opge nomen. Volgens later tegengesproken specula ties in de Turkse pers zou minister Okcun bij zijn recente bezoek aan Koeweit te horen hebben gekregen dat Turkije van dit land alleen olie kon verwachten als het zijn dipomatieke betrekkingen met Israel verbrak. Hoe het ook zij, de Turkse diplomatie moet in kwesties als deze laveren tussen de Arabische landen waar de olie, en de Verenigde Staten (met machtige joodse en Griekse lobby’s in het Congres) waar veel van het geld vandaan komt. zuurstof in de lucht een zeer explosief mengsel vormt. Eind 1977 sloot de Belgische regering een principe-akkoord met Eurochemic met de bedoeling de fabriek over te nemen. Volgens VAKS kan dat alleen maar betekenen dat de Belgische rege ring ernstige plannen heeft om de op werkingsfabriek opnieuw in gebruik te nemen. De mogelijkheid wordt zelfs niet uitgesloten geacht dat in zo’n geval de capaciteit zal worden opgevoerd tot maximaal 300 ton per jaar om volledig te kunnen voorzien in de Belgische be hoeften. In Mol en omgeving reageert de bevol king volgens VAKS erg gelaten op deze plannen. Ook de lokale bestuurders roe ren zich nauwelijks. Dat laatste wordt volgens VAKS vooral veroorzaakt door dat de gemeentelijke politici zich min of meer in slaap hebben laten sussen door de particuliere electriciteitsproducen- ten, de felste voorstanders van kerne nergie. PARAMARIBO(SNA) Suriname wordt lid van de organisatie van niet- gebonden landen. Dat zal gebeuren tij dens de zésde bijeenkomst van deze lan den in september in de Cubaanse hoofd stad Havana, zo is in Paramaribo bekend gemaakt. Met Suriname treden dan ook Grenada, Bolivia, Iran en Pakistan tot de organisatie toe. Vanuit Paramaribo wordt verder de goedkeuring door het parlement gemeld van Suriname’s voornemen om tot het Amazone-pact toe te treden. Een reactie daarop van de parlementaire oppositie in Paramaribo, die handelingen en zelfs bij eenkomsten van het parlement nog altijd onwettig vindt, ontbreekt nog. Het Amazone-pact werd vorig jaar ge sloten door Bolivia, Brazilië, Columbia, Ecuador, Peru, Guyana en Venezuela, en beoogt een nauwe samenwerking van de lidstaten bij de ontwikkeling van het Amazone-gebied- gen vloeien terug naar de plaats van herkomst”, zei de Tanzaniaanse presi dent. De armen moeten politieke midde len krijgen om de voordelen in eigen hand te krijgen, aldus Nyerere. Verder is hij van mening dat de land- bouwproduktie moet worden gebruikt om de plaatselijkë bevolking te voeden en niet om er geld mee te verdienen door export. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Young, verklaarde dat zijn land bereid is landbouwhervor ming te steunen teneinde een rechtvaar diger verdeling te bewerkstelligen van de opbrengsten van de landbouw. Vruchtbaar land, dat rechtvaardig is verdeeld, is de basis voor nationale eco nomische stabiliteit en leidt tot politieke rust, zo zei hij. De Nederlandse minister van Ontwik kelingssamenwerking De Koning zei in zijn toespraak tot de meer dan duizend afgevaardigden op deze conferentie, dat structurele veranderingen noodzakelijk zijn. Deze veranderingen zouden moeten resulteren in een gelijkwaardige verde ling van de geproduceerde goederen, de produktiemid delen en het land zelf. LISSABON President Ramalho Eanes zal het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Eanes koos voor deze oplossing van de kabinetscrisis nadat de socialisti sche partij bij monde van Mario Soa res een laatste poging had gedaan tot vorming van een socialistisch kabinet met onafhankelijke sociaal-democra- ten. and L. op ssie bui- arte :on- iste- ■t er hij ga’s (Door onze redactie buitenland) ISTANBOEL-ATHENE. Een van de eisen van de Palestijnen die gisteren een overval uitvoerden op de Egyptische ambassade in Ankara, is het openen van een kantoor van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Ankara. Officieel heeft de Turkse regering daar al drie jaar geleden, bij de conferentie van islamitische staten in Istanboel, toestemming voor gegeven. Sindsdien zijn meermalen PLO-kopstukken naar Ankara gekomen om over de zaak te praten. Naar het schijnt zijn de voorgestelde kandidaten, die de diplomatieke status zouden krijgen, door de Turkse autoriteiten op veiligheidsgronden afgewezen. Na het gebeurde van gisteren lijkt de kans dat het tot zo’n PLO-vertegenwoor- diging in Ankara zal komen, aanzienlijk afgenomen. Ook al heeft de Bevrijdings organisatie zich van de overval gedistanti eerd. Irak en Libië, waarvan Turkije voor zijn olie volstrekt afhankelijk is, hebben tot nu toe geen halszaak gemaakt van zo’n PLO-kantoor. Alleen het nieuwe Iraanse bewind schijnt er de laatste tijd sterk op aan te dringen. In Turkse gelederen was men trouwens toch al teleurgesteld dat de welwillende houding van Ankara jegens de PLO niet heeft geleid tot meer steun van Arabische zijde voor het Turkse standpunt inzake Cyprus. Ook aan een andere eis: afwijzing door Ankara van het regiem-Sadat, heeft de Turkse regering-Ecevit de laatste tijd in direct min of meer gevolg gegeven. Op de recente islamitische statenconferentie in Rabat (Marokko) sloot Turkije zich aan bij de algemene veroordeling van het Camp Davidakkoord. Minister van Bui tenlandse Zaken Okcun heeft zich bij zijn reizen door het Midden-Oosten de laatste maanden regelmatig in anti-Egyptische zin uitgelaten. De diplomatieke betrekkin gen met Egypte zijn echter niet verbro ken, evenmin trouwens als die met Israel. ANTWERPEN (ANP). Belgische milieuorganisaties, die hun krachten gebundeld hebben in de Verenigde Actiegroepen voor een Kernstop (VAKS), zijn fel gekant tegen het plan van de Belgische regering om de opwerkingsfabriek voor splijtstof in Mol te heropenen. In september zal het Belgisch parlement zich onder meer met deze zaak bezig houden. VAKS is van plan de Belgische parlementariërs de komende weken te bestoken met informatie waarin gewezen wordt op de grote gevaren die een opwerkingsfabriek met zich meebrengt. LONDEN(DPA) Leden van de milieu- Greenpeace hebben 500 mijl ten westen van de Engelse zuidwest-kust een verbitterde strijd tegen het storten van kernafval verloren. Vol gens een filmverslag, dat door de com merciële Britse tv-zender ITV is uitgezon den, probeerden de milieubeschermers te vergeefs te verhinderen, dat van een Brits vrachtschip meer dan 200 ton kernafval in zee werd geworpen. Hun rubberboten werden met stralen j water bestookt. Intussen rolde de beman- ning van het schip de vaten over boord. Sommige kwamen vlak bij de rubberbo ten in zee. Volgens Greenpeace wordt op die plek al tien jaar lang atoomafval gedeponeerd zonder dat de gevolgen voor het milieu worden onderzocht. Er zou op die plaats ook worden gevist. JOHANNESBURG(AP) Gisteren zijn in Zuid-Afrika nieuwe zware straffen in werking getreden voor het te werk stellen van „illegale” zwarte werknemers. Voor aanstaande voorvechters voor burger rechten hebben gewaarschuwd dat deze maatregel zou kunnen leiden tot massale werkloosheid en verhongering. Sinds gisteren zullen blanken, die zwar te werknemers in dienst hebben die niet over behoorlijke passen beschikken waar mee zij zich in blanke sectoren mogen ophouden, straffen kunnen krijgen tot 1200 gulden of een maximale gevangenis straf van drie maanden. Eerder waren de boetes niet hoger dan 240 gulden zodat een aantal werkgevers deze wet eenvoudig negeerden. Nu zullen, aldus Helen Suzman, een parlementslid dat sterk gekant is tegen de apartheid, vele ontslagen vallen uit angst voor de verhoogde straffen. Op dit moment, zo zei zij, „verliezen honderden mensen hun baan”. Het pasje, beter bekend als „dompas”, maakt integraal deel uit van het leven van een zwarte Afrikaan van zijn 16e tot aan zijn dood. Wanneer men niet in bezit is van zo’n pasje, betekent dit meestal een nacht op het politiebureau en aansluitend een gerechtelijke vervolging. Vorig jaar zijn volgens cijfers van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken 272.887 mensen veroordeeld wegens het niet in bezit hebben van het pasje. De meeste zwarte vrouwelijke werkne mers zijn in dienst als huishoudster bij blanke gezinnen tegen een maandinko men van ongeveer 140 gulden. Voor veel zwarte gezinnen betekent dit tevens het enige inkomen. LA PAZ (AFP). Hernan Siles Suazo, kandidaat van de Democratische Volksu nie bij de jongste presidentsverkiezingen in Bolivia, heeft zich gisteren tot „gekozen president” uitgeroepen zonder de officiële uitslag af te wachten. Verwacht werd wel, dat hij een kleine meerderheid zou behalen, maar niet de vereiste absolute meerderheid. In zo’n ge val moet de volksvertegenwoordiging de president aanwijzen. Waarnemers gelo ven dat Suazo op deze wijze druk op de volksvertegenwoordiging wil uitoefenen. FRANKFORT (DPA). De vader van j Frank, de negentigjarige Otto (Van onze redactie buitenland) ROME. „De enige manier om armoede uit de wereld te bannen is het overdragen van land en macht aan de bevolking van het platteland.” Dit heeft de president van Tanzania, Julius Nye rere, gisteren gezegd tijdens de tweede dag van de wereldlandbouwconferentie van de Voedsel- en Landbouworganisa tie (FAO) van de VN in Rome. Om land bouwhervorming tot een succes te ma ken moet de conferentie politieke mid delen niet schuwen, zo zei hij. Volgens Nyerere is het huidige sy steem van hulp aan en investeringen in het platteland van de Derde Wereld be- driegeliik r>o baten van de investerin- Volgens de socialisten en onafhankelij ke sociaal-democraten zullen de tussen tijdse verkiezingen een periode van poli tieke onrust scheppen. Eanes, stuurt nu aan op een krachtme ting tussen het conservatieve en progres sieve blok. Hij zou daarmee steun zoeken voor zijn herverkiezing in 1981. De steun van de socialistische partij, bij zijn verkie zing in 1976 onontbeerlijk, lijkt hij nu definitief verloren te hebben. Het kabinet van de demissionaire pre mier Mota Pinto zal worden opgevolgd door een zakenkabinet. Hierover was gis teravond nog niets bekend. Het is echter waarschijnlijk dat een zakenkabinet de conservatieve politiek van Mota Pinto zal voortzetten, met name wat betreft de om streden landhervorming. Het kabinet-Mota Pinto kwam 7 juni ten val nadat het met een motie van wantrou wen van socialisten en communisten in het vooruitzicht haar ontslag had aange boden. Het was het tiende kabinet sinds de omverwerping van het Portugese fas cisme in 1974. Mota Pinto werd door de linkse partijen verweten hard op weg te zijn de verwor venheden van de Portugese revolutie weer ongedaan te maken. Het is vrijwel zeker, dat ook Vietnam een vertegenwoordiger naar de conferen tie stuurt. Op de voorlopige lijst van deelnemende landen die gisteren werd gepubliceerd, staan de namen van slechts 26 landen, van de 72 die zijn uitgenodigd. De Verenigde Staten hebben nog geen formeel ant woord gegeven, hoewel is begrepen dat er een Amerikaanse delegatie komt onder leiding van vice-president Walter Mondale. Het is teleurstellend voor de Verenigde Naties dat zo weinig regeringen zich laten vertegenwoordigen door vertegenwoordi gers op ministerieel niveau. Slechts 6 van de 26 regeringen die deelneming hebben toegezegd, sturen delegaties op regerings niveau. De Sovjet-Unie is niet uitgenodigd ROME (DPA). In Italië hebben de christen-democraten gisteren tal van be zwaren ingebracht tegen de socialistische kabinetsformateur, Bettino Craxi. De christen-democraten schijnen niet bereid zonder strijd hun al meer dan 30 jaar durende privilege om de Italiaanse rege ring te leiden op te geven. De christen-democratische leider Zac- cagnini zei gisteren dat zijn partij een ondergeschikte rol in een regering-Craxi afwijst. Hij verweet de socialistische lei der een uitsluiting van de christen-demo craten van de macht na te streven. De voorstellen van Craxi voor een ge meenschappelijk regeringsprogram noemde hij „ontoereikend”. Craxi zal van daag de Italiaanse president op de hoogte brengen van de eerste fase van zijn ge sprekken met de partijen. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Italië dat een socialist tot kabinetsformateur is benoemd. ü- De premier van Zlmbabwe-Rhodesië Moe zorewa verblijft sinds gisteren in Londen voor overleg met de Engelse regering. Net als in de Verenigde Staten, waar hij eerder deze week was, wil hij aandringen op erkenning van zijn regering. Op de foto Moezorewa (rechts) naast de Engelse premier Thatcher (midden) en de minister van Buitenlandse Zaken Lord Carring ton. De Engelse regering moest Moezorewa overigens immuun voor strafvervolging verkla ren, omdat de anti-apartheidsbeweging in Lon den een proces tegen hem wilde aanspannen wegens verraad aan de koningin. Moezorewa zou medeschuldig zijn aan het uitroepen van de onafhankelijkheid door zijn voorganger lan Smith. Dit hebben Westerse diplomaten van daag bekendgemaakt. Het verzoek is vijf /weken geleden langs vertrouwelijke weg overgebracht aan de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada, West-Duits- land, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Japan en Nederland. Volgens de diplomaten heeft geen van de benaderde landen tot nu toe gerea geerd. „Wanneer Tanzania met ons wil praten over het bouwen van een papierfa briek, dan kunnen wij helpen. Maar we beschikken nu eenmaal niet over regelin gen voor het betalen van een oorlog die al Anne Frank, de negentigjarige Otto Frank, heeft een van zijn processen tegen I mensen die beweren dat het dagboek van zijn dochter een vervalsing is, gewonnen. Het betreft de rechtszaak die Otto Frank in Frankfort had aangespannen tegen de Westduitser Ernst Roth. Deze i man staat bekend om zijn uiterst rechtse opvattingen. De rechter heeft hem verbo den te beweren dat het dagboek van Anne Frank een vervalsing is. Op dit moment loopt in Hamburg nog een dergelijke rechtszaak. IJ M

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3