’Meer alternatieve energie over textiel President Nicaragua wellicht naar VS aanslag op Iraanse moskee regering vormen Kerken Vietnam Inflatie EG negen percent EG spreekt met China Vice-premier van India wil nieuwe I Executies na 2 FLINKE KROPPEN SLA zouden opstand voorbereiden het woord is aan... vandaag: het weer Voorruiten Northsea Jazz ARTSEN BEZOEKER BEL MIJ NU! Weinig verandering agenda pagina Strandverwachting (ADVERTENTIE) MAANDAG 16 JULI 1979 ANTIEK ZILVER Willem Ruis (Wt WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 213 pagina's 14 .2 en 3 4,5 en 6 I t I 15 9t/m13 2 Beurs Binnen- en buitenland Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips. Sport Weerrapporten I GApeldoorn&Zn HAARLEM (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De olie- invoer van de Verenigde Sta ten moet over tien jaar met de helft zijn teruggebracht. Dit heeft de Amerikaanse presi dent Carter vannacht gezegd in een televisietoespraak die in zijn land met veel spanning is tegemoet gezien ■1 IJmuider Courant Ik vind mezelf de beste. De kust loopt vol Carter wil olie halveren invoer r Spoedig aftreden ig Somoza verwacht sn (ADVERTENTIES) an Zie verder pagina 3 7 Inkoop Verkoop Joop Zoetemelk lijkt de hoop op een zege in de Tour de France te hebben opgegeven. Dat mag tennhinste worden geconcludeerd uit zijn commentaar na afloop van de superzware bergetappe, die de honderd nog overgebleven cou reurs gisteren kregen voorgeschoteld. „Ik kan deze Tour niet winnen”, was de reactie van Zoetemelk. Hinault rijdt gewoon te sterk De tweede zege in de zwaarste etappewedstrijd die de wieler sport kent van de ijzersterke Breton lijkt andersgezegd een kwestie van tijd. Verder in onze bijlage Sportief: Pagina 2: Kinheim is na de dubbele nederlaag tegen mede-degradatiekandidaat Storks op de voorlaatste plaats in de honkbalhoofdklasse terecht gekomen. Pagina 3: Titelstrijd zwemmen: kampioenschap pen van de desinteresse. Pagina 4: De Nederlandse deelnemers konden geen rol van betekenis spelen in de Formule 2-race op het circuit van Zand voort. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: L- Sjaran Singh NEW DELHI (ReuterUPIAFP). De Indiase vice-premier en minister van Fi nanciën Sjaran Singh heeft vanmorgen zijn ontslag aangeboden aan premier De sai. De vice-premier zou nog vandaag aan de president van India, Sanjavy Reddy, voorstellen een regering te vormen die de plaats kan innemen van het kabinet van Desai, dat gisteren zijn ontslag aanbood. Ook Singh heeft de partij van Desai verlaten. Dat deed hij gisteren, waarop hij direct werd gekozen tot voorzitter van de nieuwe, afgescheiden Janata-partij. Met Singh is de nieuwe partij aanzienlijk ver sterkt, zo menen politieke waarnemers in New Delhi. ivjuin'j woord- WV- hotels Ik zoek een goede a.b. voor Noord-Holland incl. Amsterdam. In. team van zes man. Voor ’n prima salaris. Met alle extra s. Voor n goed bedrijf. Met drie voortreffelijk introdukties op stapel. INTERSELLING, D. Polak Ottergeerde 30 4940 AC Raamsdonksveer Tel. 01621-2509 Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimumtemperaturen omstreeks 12 graden. Middagtemperaturen ongeveer te n- n- il- BRUSSEL (ANP). De inflatie in de EG zal dit jaar toenemen tot bijna negen percent tegen 7,5 percent vorig jaar. Dat is het gevolg van de prijsverhogingen van ruwe olie. De economie zal niet met 3,4 percent groeien, zoals eerder was ge raamd, maar met 3,2 percent. Het overschot op de handelsbalans van de EG zal in vergelijking met vorig jaar bijna worden gehalveerd. Vorig jaar bedroeg het 18,8 miljard dollar, dit jaar zal het 9,7 miljard dollar (ruim 19.4 miljard gulden) worden. Deze ramingen staan in het rapport voor de ministers van Financiën van de landen van de EG over de economische en sociale toestand in de Gemeenschap, dat is opgesteld door de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Vandaag vergaderen de ministers van Financiën in Brussel over de gevolgen van de olieprijs- Op de rustdag zaterdag van de Tour de France werd er in Les Menui- res een auto-rally gehouden voor chauffeurs van volgauto's en een aan tal journalisten. Voor oud-wielrenner Luis Ocana. die als verslaggever van het tweede Franse televisienet in de Tour was. is de rally fataal geworden. Zijn chauffeur maakte een stuurfout waarna de auto in een meer dan hon derd meter diep ravijn viel. Met een schedelbasisfractuur, een gebroken heup en diverse kneuzingen werd Luis naar het ziekenhuis vervoerd juichten de beperking van de olie-invoer toe, maar vroegen zich af of deze vermin dering, gezien zijn omvang, wel haalbaar zou zijn. Als de oliemaatschappijen zich in 1976 hadden gehouden aan prijsbesluiten die wel voor andere takken van de industrie van kracht waren, hadden de Amerikaan se verbruikers van olie wellicht 300 mil joen dollar (ruim 600 miljoen gulden) min- (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. Politieke waarnemers in Managua, de hoofdstad van Nicara gua, verwachten binnen enkele dagen het aftreden van president Somoza. Het Nicaraguaanse staatshoofd zou zich terugtrekken in Miami, in de Verenigde Staten. Washington zou Somoza hebben beloofd hem niet uit te leveren. Sandinistische guerrillastrijders fouilleren in de buurt van Managua enkele mannen, die als spionnen in de sandinistische gelederen zou den zijn geïnfiltreerd Een zegsman van de regering-Somoza verklaarde vandaag dat de president de Nicaraguaanse legerleiding heeft ontsla gen. Hij kon geen reden opgeven voor het ontslag. Intussen hebben ministers van de lan den van het Andes-pact (Bolivia, Venezue la, Peru. Colombia en Ecuador) tijdens het weekeinde besprekingen gevoerd over de burgeroorlog in Nicaragua. President Herrera van Venezuela verklaarde vam daag, dat hij een vergadering van onge veer vijftig Nicaraguaanse oppositielei ders heeft bijeengeroepen. De bijeen komst zal morgen plaatsvinden, aldus Herrera. Amerikaanse regeringsfunctionarissen der voor deze brandstof hoeven te beta len. Dit heeft een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Markey, ge zegd bij de presentatie van een rapport over de winsten van de oliemaatschappij en. Hij sprak van woekerwinsten die al leen mogelijk werden doordat deze bedrij ven een monopolie op de markt bezitten. De cijfers van jaren na 1976 konden nog niet worden gegeven. (Van onzè redactie buitenland) JAKARTA. Een gevluchte boeddhis tische leider heeft onthuld dat de kerken en de verzetsgroepen in Vietnam nauw met elkaar samen werken om het regiem in Hanoi ten val te brengen. De opstand zou over twee jaar moeten plaatsvinden. De 37-jarige Thich Tien Quang van de An Quang-pagode in Ho Chi Minh-stad (het vroegere Saigon) is vorige maand in een boot uit Vietnam gevlucht. Hij zit nu in een vluchtelingenkamp op het Indone sische eiland Bintan, nabij Singapore. Te genover functionarissen van het VN Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen verklaarde Thich Tien dat boeddhisten, rooms-katholieken, protestanten en ande re religieuze groepen alsmede de goedbe wapende vertzetsgroeperingen een front hebben gevormd en nauw met elkaar in Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. On danks het matige zomer weer van de afgelopen weken, beginnen de mo gelijkheden om als toerist te overnachten in de kust streek nu snel op te raken. Met name Zandvoort kon in het weekend voor het eerst dit seizoen een top drukte melden, mede door de Formule 2-races die daar zondag werden verreden. De dag daar voor al was het voor be zoekers niet meer moge lijk om nog een hotelka mer te bemachtigen, ter- Rolling Stones-drummer Charlie Watts bouwde zelf zijn slagwerk op en speelde vervolgens met veel plezier in de Dick Hall and George Green Boogie Woogie Band mee in het kader van het dit weekeinde gehouden Northsea Jazz Festival. Duizenden mensen genoten in Den Haag van een bijzonder rijk aan bod. zonder dat er veel grote muzikale prestaties werden geleverd. Zie de kunstpagina. hebben bevestigd, dat de T-28-vliegtuigen die onlangs door de Nationale Garde van Somoza zijn gebruikt, afkomstig zijn uit de VS. Onderzocht wordt wie deze vlieg tuigen aan Somoza heeft geleverd. De sandinistische guerrillastrijders maakten eergisteren bekend, dat de oor log in Nicaragua tot dusver het leven heeft gekost aan ongeveer 30.000 burgers. Ne gentig procent van de industrie en van de handel is verwoest. Intussen is gisteren in Teheran bekend gemaakt, dat de Iraanse regering de te genregering van de sandinisten erkent. De zetel van deze regering bevindt zich in Costa Rica, het zuidelijke buurland van Nicaragua. De hotels in Noordwijker- hout raakten het afgelo pen weekend nagenoeg vol, terwijl dat ook met de campings het geval was. Alleen bij particulieren in Noordwijkerhout en om geving is nog genoeg plaats. De drukte houdt overi gens weinig verband met de pas begonnen bouwva- kantie. De bouwvakkers hebben voornamelijk het buitenland opgezocht of verblijven op plaatsen die al eerder in het seizoen werden besproken. Zie verder de regiopa- gina TEHERAN (Reuterlap). Vandaag zijn twee personen terechtgesteld wegens hun aandeel in de gisteren gepleegde aanslag op een moskee in de Iraanse stad Chor- ramsjar, in de olierijke provincie Khoezis- tan. Tijdens de aanslag, waarbij een hand granaat in de moskee werd gegooid, kwa men zeven personnen om het leven en werden zestig gewond. Dit heeft de offi ciële Iraanse radio meegedeeld. Arabieren die zelfbestuur nastreven in de provincie Khoezistan, zijn voor de aan slag verantwoordelijk gesteld. Het aantal executies van personen, die bij de aanslag waren betrokken, is hiermee op vijf geko men. Gisteren zijn, binnen twaalf uur na de aanslag, drie mannen door een vuurpe loton terechtgesteld, nadat zij door revolu tionaire rechtbanken waren veroordeeld. Volgens een plaatselijke religieuze lei der. Sjeik Izza Khaghani, zijn acht perso- nenn gearresteerd in verband met de aanslag. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF |STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 Carter wil eerst het Congres vragen om I de olie-invoer te bevriezen op het peil van twee jaar geleden: 8,5 miljoen vaten per dag. Daarna wil hij de importen stap voor stap terugbrengen tot 4,5 miljoen vaten per dag. Verder wil de president de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen krachtig I stimuleren. Hij denkt hierbij vooral aan kolen, synthetische brandstoffen als alco- hol, olie uit leisteen en zorine-energie. Dit moet volgens Carter gebeuren door een nieuwe nationale energiemaatschap pij, waarin 5,5 miljard dollar zou moeten worden gestoken (ruim elf miljard gulden). Voor het openbaar vervoer wordt tien miljard dollar extra uitgetrokken (ruim twintig miljard gulden). Carter zweeg over een verhoging van de benzineprijs. Wel zal hij het Congres vragen om be- voegdheden over te gaan op rantsoene- i ring als dat nodig mocht zijn. Ook riep hij het Amerikaanse volk op zo min mogelijk gebruik te maken van de auto. Over ker nenergie zei Carter niets. „De ontoelaatbare afhankelijkheid van buitenlandse olie bedreigt onze economi sche onafhankelijkheid en zelfs de veilig heid van ons land. Amerika is sterk en dat zal zo blijven, als de Amerikanen hun eenheid weten te herstellen", aldus Carter in zijn toespraak De president verscheen op de Ameri kaanse schermen na zich tien dagen lang i te hebben teruggetrokken in zijn buiten verblijf Camp David. Hier ontving hij 150 politici, economen, topfiguren uit het be drijfsleven en zelfs religieuze leiders. De eerste reacties op zijn toespraak waren gemengd. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, O’Neill, ver klaarde dat het „de beste toespraak was die Carter ooit heeft gehouden". Maar de consumentenadvocaat Ralph Nader sprak over „nieuwe wijn in oude zakken”. Volgens Nader vertelt Carter wel wat hij wil. maar niet hoe hij zijn doel wil berei ken. „Bovendien gaat hij volledig voorbij aan de te grote macht van de oliemaat schappijen", aldus Nader. Topmensen uit de olie-industrie bleken' onder de indruk van Carters speech. Zij M PEKING (ANP). Een delegatie van de EG onder leiding van de Brit Sir Roy Denman is gisteren in Peking aangeko men voor de eerste bijeenkomst van een commissie van de EG en China. De dele gatieleider heeft meegedeeld dat morgen en overmorgen voornamelijk gesproken zal worden over een textielovereenkomst en over de handelsbetrekkingen tussen China en de Gemeenschap. Deskundigen van de EG hebben de af gelopen week al met Peking onderhan deld over een textielovereenkomst. De be sprekingen zijn netelig verlopen, zo is van deze deskundigen vernomen. Naar ver luidt is het belangrijkste vraagstuk het invoercontingent voor Chinese textiel van de EG. Roy Denman, directeur-generaal van de afdeling buitenlandse betrekkingen van de Gemeenschap, heeft laten weten dat de EG te goeder trouw een regeling probeert te treffen voor de textielinvoer, maar dat er grenzen zijn aan het mandaat van zijn opdracht. In februari is besloten om een commis sie van de EG en China in te stellen nadat de voorzitter van de Europese Commissie, Roy Jenkins, een bezoek aan Peking had gebracht. De commissie zal zich ook bezighouden met de bevordering van de handel tussen de EG en China en met het opnemen van China in het Algemene Preferentiesys- teem van de EG. In Peking is meegedeeld dat de waarde van de produktie van de Chinese industrie in de eerste helft van dit jaar 4,1 procent lager was dan in het eerste halfjaar van vorig jaar. Vorig jaar produceerde de Chinese industrie goederen ter waarde van 423,1 miljard yuan (ongeveer 340 mil jard gulden). Volgens het persbureau Nieuw China is de elektriciteitsvoorziening nog steeds de zwakke schakel in de Chinese economie. In de eerste zes maanden van dit jaar nam het aanbod van elektriciteit in vergelij king met de eerste helft van vorig jaar toe met 10,9 procent tot 134, 3 miljard KWh. China heeft in de eerste helft van dit jaar 17 miljoen ton ruwstaal en 12,2 mil joen ton walsstaal geproduceerd, dat is respectievelijk 7,9 en 15,4 procent meer dan in de overeenkomstige perioden van vorig jaar. wijl ook particuliere ka merverhuurders nee moesten verkopen. De campings in Zandvoort zijn al sinds langere tijd volgeboekt. Vele toeristen moesten doorverwezen worden naar het achter land, waar zij in de mees te gevallen onderdak zochten bij particulieren en op campings. Volgens een voerder van de Haarlem waren minder in trek wegens de hoge prijzen. Ook op an dere plaatsen in de kust streek is de toeristen- stroom op gang gekomen. Ook morgen drijven wolkenvelden met een frisse westenwind over ons land. Mogeiijk valt er hier en daar een licht buitje. Het blijft te koel, met tempe raturen rond 16 a 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: doordat de tempera tuur te laag blijft, is het strandweer ook de komende dagen zeer matig. Er is vooral te weinig zon.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1