DERTIENJARIGE TROEFT ROUTINIERS TIJDENS NK-Z WEMMEN AF Rust voor Maier Tegenvallende prestaties van Njord’59 India overklast Spits Schenk van Stormvogels Records voor Van der Pal door Engeland op de valreep naar Telstar Verlies Sanders Winst Sax en Hort HOUT- en BOUWMATERIALEN Mogelijk kort geding Kinheim tegen KNBSB Indeling HVB 4 q MEDEDELING her 4 J fW Tijdens de bouwvakvakantie is onze verkoop Harmenjans- weg 19 en magazijn Heringaweg 6, Waarderpolder normaal geopend ook voor thuisbezorging. c KEUR BOUWMARKT Koudenhorn 54-56 is de BOUWVAK VAKANTIE GESLOTEN. i DINSDAG OPENINGSTIJDEN: - HARMENJANSWEG 19 - HAARLEM tel. 023-310612-310214 ma t/m vr. 7-17 uur zaterdags 8-12 uur Mr. 023- X Fr SPORT Conny van Bentum nieuw talent (Van onze zwemmedewerker) I (Van onze atletiekmedewerker) (Van onze cricketmedewerker) (ADVERTENTIE) KEUR b.v (Van onze sportredactie) ieb- jkke goed van bewust dat ik komend seizoen geheel kan falen, maar voor hetzelfde geld ook kan slagen. Ik verwacht dat ik een goede kans zal krijgen en minstens vijf wedstrijden in de basis zal staan om aan te tonen wat ik kan”. Voor de geheel andere aanpak waar Schenk ongetwijfeld mee te maken zal krijgen zegt de in IJmui- den woonachtige spits niet bang te zijn Schenk: „De trainer was bij de gesprek ken niet aanwezig om een en ander toe te lichten. Van spelers bij Telstar heb ik echter al begrepen dat het niet misselijk moet zijn wat die man aan het begin van het seizoen van je vergt. Ik zal moeten afzien, ik heb immers jaren op een lager peil gestaan, maar ik heb dat soort zaken van te voren terdege overwogen”. Na de kringkampioenschappen, toen de schooltijd ten einde liep, werd de trai ning opgevoerd tot tweemaal per dag een fors aantal kilometers. De basis bleek voldoende. Zo’n 70 m. lang zag het er in de eindstrijd naar uit dat de toch weer sterk terugkomende Monique Bosga met de eer zou gaan strijken, maar met een formidabele eindsprint maakte de Barne- veldse haar belofte volledig waar. De klokken bleven stil staan op 1.05,40, en dat was toch onder de door Rian Smit verwachte tijd van 1.06,0. Met name voor Bert Sitters is dit ontlui- Een gedachtengang, die nog niet geheel werd en wordt gevolgd door Rian Smit. „We hadden voor volgend jaar -gerekend op de Europese jeugdkampioenschappen, toch ook een belangrijk evenement. Maar nu weet ik het eigenlijk niet meer. Het liefst zou ik de Olympische Spelen zo’n twee jaar verplaatsen, maar dat kan na tuurlijk niet. Haar ontwikkeling is wat sneller gegaan dan ik had verwacht. We moeten nu de zaken nog maar eens op een rij zetten en kijken waaraan we de voor keur geven”. Een tweede verrassing was opnieuw het knappe zwemmen van Monique Bosga. Slechts 0,6 sec na Conny van Bentum tikte zij aan en die tijd was voor trainster Marianne Heemskerk een pure opluch ting. „Ze was een beetje bang voor die finale. In de series (1.07,71) durfde zij ook niet voluit te gaan. Zij heeft bij het keer punt nog altijd de angst met haar hoofd tegen de bassinrand te botsen, reden waarom zij fracties van een seconde ver liest. Maar gelukkig ging het ditmaal pri ma, met haar tijd ben ik dik tevreden. Het is ook goed voor haar zelfvertrouwen en dat laatste is een factor die van groot belang kan zijn voor haar ontwikkeling in de toekomst”. Marianne Heemskerk had trouwens meer redenen voor een vrolijk verhaal, want Fred Eefting liet zich op deze derde dag evenmin onbetuigd. Nog altijd belast met een dikke laag overtollig vet produ ceerde de Utrechtse part-time zwemon derwijzer in de series een niet onverwacht record op de 400 m. wisselslag. De tijd van 4.36,65 leek echter nog onder zijn kunnen te liggen, want in de eindstrijd haalde hij daar nog zo’n 1,8 sec van af (4.34,82). Op de 200 meter vrije slag realiseerde Kroes zelfs een opvallende tijd: 2.00.08. Deze tijd is nauwelijks onder het aspiran tenrecord en dat terwijl hij nog 2 'h jaar aspirant is. Kroes is bij de jongensaspi- ranten de absolute uitblinker, terwijl dat bij de meisjes geldt voor Connie van Ben tum van de Barneveldse vereniging DWK. Het Haarlemse Njord’59 levert toch niet die prestaties die verwacht werden. Een oorzaak is volgens coach Sievering niet AMERSFOORT. Tijdens de nationa le zwemkampioenschappen te Amers foort lijkt de matheid, die deze titelstrijd tot gisteren kenmerkte langzamerhand plaats te maken voor inspiratie. Zo ook bij de regio-verenigingen, waar opnieuw het HPC-talent Hans Kroes tot zeer goede prestaties kwam. STUTTGART. Louk Sanders is giste ren in de eerste ronde herenenkelspel van het internationale grand prix-tennistoer- nooi in Stuttgart uitgeschakeld. BIRMINGHAM. Engeland is met grote overmacht bezig de eerste van de vier Testmatches tegen India te winnen. De Engelsen wonnen de toss en batten vervolgens bijna twee dagen aan één stuk, waarna een eindscore van 633 voor het verlies van slechts vijf wickets was bereikt. Boycot met 155 en Gower met 200 not out maakten er een complete Engelse happening van. Hij verloor in twee sets van de Ameri kaan Ferdie Taygan: 4-6 1-6. Beiden wisten een aantal bijzonder ster ke prestaties te leveren. Hans van der Pal verbeterde en evenaarde enkele persoon lijke en clubrecords, terwijl ook Olga Commandeur zich volop liet gelden. Bij het verspringen kwam Hans van der Pal voor het eerst in de DEM-historie tot een sprong van boven de zeven meter. Hij verbeterde zijn clubrecord van enkele we ken geleden van 6,91 meter tot 7,02 meter. Bij het kogelstoten boekte hij een nieuw persoonlijk record door 12,69 meter te stoten. Ook zijn hoogtesprong van 1,95 meter was uitstekend. Na een goede 110 meter horden in 15,40 sec. en een discus worp van 34,94 meter leek hij op ruim 7000 punten in de tienkamp uit te kunnen ko men, maar als zo vaak bij meerkampen blijven tegenvallers niet uit. Zo verloor hij punten bij het polsstokhoogspringen (4,30 meter) en het speerwerpen (45,10 meter). Niettemin haalde de Beverwijkse DEM- atleet praktisch hetzelfde puntenaantal als een maand geleden m de interland tegen Frankrijk. Hij kwam uit op 6907 punten tegen 6920 in Frankrijk. Met deze score was hij wederom de derde Neder lander in het sterke gezelschap. Ook Olga Commandeur kwam uitste kend voor de dag. Deze atlete uit IJmui- den deed het goed bij het kogelstoten met 10,96 meter en boekte bij het verspringen met een magnifieke sprong van 5,88 meter een persoonlijk record. Haar hordenrace ging in 14,72 sec., terwijl zij haar beste seizoenprestatie boekte op de 800 meter, welke afstand werd afgelegd in 2,08,6 sec. Deze nummers brachten haar veel pun ten. Helaas ging het hoogspringen niet zo best en bleef zij op 1,55 meter steken. Toch haalde zij de grens van 4000 punten en met 4040 punten, toonde zij aan dat haar toekomst op'de vijfkamp zal liggen. De prestaties van Hans van der Pal waren: 100 m. - 11,97 sec.; verspringen - 7,02 m.; kogelstoten - 12,69 m.; hoogsprin gen - 1,95 m.; 400 m. - 52,73 sec.; 110 m. horden 15,40 sec.; discuswerpen - 34,94 m.; polshoog 4,30 m.; speerwerpen - 45,10 m.; 1500 m. - 4.42,3 sec. Olga Commandeur kwam achtereenvolgens tot 100 m. horden in 14,74 sec., 10,96 m. met de kogel, 1,55 m. bij het hoogspringen, een vertesprong van 5,88 m. en een 800 m. in 2.08,6 sec. Totaal 4040 punten. Vogelenzang debuteert in de tweede klasse, terwijl Spaarnevogels na twee jaar terugkeert naar de tweede klasse. Eerste klasse De Brug, BSM, DIOS, DSOV, Geel Wit, Heemstede, Schoten, On ze Gezellen, Spaarnestad, Spaarnwoude, WH en Waterloo. Tweede klasse Alliance, CBS, DSC’74, EHS, Inter Heemskerk, Renova, Schalk wijk, Spaarnevogels, SVIJ, Terrasvogels, TZB en Vogelenzang. Opvallend is verder dat de allerjongste regio-jeugd (onder 10 jaar) over de gehele linie ver achterblijft bij hetgeen lande lijk wordt gepresteerd. Njord-coach Sie vering hierover: „Het is beslist geen ge brek aan talent, het zal eerder een te kort aan trainingsarbeid zijn”. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Sepp Maier, de doelman van Bayern München, die in de nacht van zaterdag op zondag een ernstig ongeluk kreeg met de auto, zal zeker de eerste drie maanden niet kunnen voetballen. SCHIELLEITEN. Deel uitmakend van de nationale meerkampploegen zijn Hans van der Pal (DEM) en Olga Com mandeur het afgelopen weekeinde in de halve finales voor de Europa Cup in het Oostenrijkse Schielleiten uitgekomen. In deze interlandontmoeting hebben de bei de atleten uit de IJmond hun tot dusver bereikt niveau uitstekend kunnen hand haven. direct aan te wijzen. „We hebben hetzelfde programma afgewerkt als vorig jaar. We blijven echter goede hoop houden”. HPC realiseerde het derde aspiranten record. Op de 4x100 meter vrije slag onder 16 jaar realiseerde de Heemsteedse ploeg 3.47.57. terwijl :aterda{ den- e vstation 1035. HAARLEM. De KNVB afdeling Haarlem heeft de competitie-indelingen voor het nieuwe seizoen gepubliceerd. In de eerste klasse zijn het gepromoveerde Heemstede en het gedegradeerde Spaar- newoude de nieuwkomers. s. 1 ui' ie, pas em «I evet blijven: 3323. kende talent een welkome verrassing in de reeks teleurstellingen die hij op de eerste twee dagen te slikken kreeg. Hij was er al een beetje van uitgegaan dat Conny van Bentum een potentiële kandi daat voor Moskou zou zijn. Lida Berkhout nam deel aan interna tionale wedstrijden in Belgrado. De DEM- atlete toonde haar constante vorm met een worp van 50,90 meter, waarmee zij blijk gaf toch zonder bijzondere training dit seizoen vrijwel steeds boven de 50 meter te komen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. „Dit is niet te geloven”, waren de eerste woorden van Arie van Driel Krol één van de bestuursleden van Vax Kinheim na het vernemen van de onheilsmedede- ling die de Haarlemmers gisteravond van het bestuur van de KNBSB ont vingen. Naast de lawine van schorsin gen, die vorige week over de hoofden van de honkbalhoofdklassers Kin heim en Sparta werd uitgestort, kre gen beide ploegen van het bondsbes- tuur ook een boete van tweehonderd- vijftig gulden en nog twee verliespun- ten opgelegd. Een belissing stoelend op artikel 70 van het reglement van wedstrijden waarin aan het bestuur de macht wordt gegeven uitspraken te doen in gevallen waarin de regle menten niet voorzien. Het zwaar gedupeerde Kinhiem had bij monde van bestuurslid Arie van Driel Krol geen goed woord voor de beslissing van het bondsbestuur. Van Driel Krol: „Ik ben hier perplex van. Duidelijk is het dat we nu in beroep zullen gaan. Niet alleen in beroep tegen de uitspraak van het bondsbestuur, maar ook tegen de strafoplegging aan de spelers. Tevens zullen we de acade mische wijze van rechtspreken binnen de bond aan de kaak gaan stellen”. Verontwaardigd is Van Driel Krol vooral over de weg van de minste weer stand, die het bondsbestuur bewan deld heeft. Van Driel Krol weer: „Dit bestuur moet eerst maar eens lesne men in rechtspreken. Arbiter Slauer- hof heeft nota bene onder ede ver klaard de wedstrijd gestaakt te hebben naar aanleiding van het optreden van de Sparta-speler Rignaldi Mari tegeno ver achtervanger Vader. De aan deze spelers opgelegde straffen spreken bo vendien voor zich. Op grond van de verklaring van arbiter Slauerhof had deze de wedstrijd zelfs voor Sparta verloren kunnen verklaren”. Met betrekking tot de gestaakte wed strijd besliste het bondsbestuur in de bestuursvergadering van gisteravond, dat het duel komende vrijdag bij een 1- 3 stand in het voordeel van Sparta vanaf de tweede helft negende inning moet worden uitgespeeld. Alle ge schorste spelers zullen in dit „treffen” niet mogen uitkomen. „Een besluit dat voor de betrokkenen in feite een extra schorsing van een wedstrijd betekent”, aldus Van Driel Krol. Met stomheid was de Kinheim-woordvoerder gister avond laat geslagen toen hij bovendien nog eens moest vernemen, dat de „res tanten” van Kinheim en Sparta zich voor deze slagbeurt in Den Haag op het veld van Storks moeten verzamelen. Voorlopig is deze wedstrijd vastgesteld voor komende vrijdagavond. In het Kinheimkamp gaat men met deze vast stelling niet akkoord. Verwacht mag worden dat de wedstrijd nu niet eerder dan volgende week dinsdag wordt uit gespeeld. Bij Kinheim zal men zich op korte termijn beraden of het zinvol is een kort geding tegen de KNBSB aan te spannen. Voor India kwamen slechts Gavaskar, met 61 en Viswanath, met 78 runs tot acceptabele test-scores. Voor 297 werden de Indiërs uitgebowled en uiteraard wer den zij voor de tweede maal aan bat gestuurd. Bij het trekken van de stumps zaterdagavond stond India op 8 voor 0. Sax versloeg de onderaanstaande Joe goslaaf Sahovic en Hort gaf Torre uit de Filippijnen, die op de voorlaatste plaats staat, geen kans. De Tsjechoslowaak Smejkal moest voorlopig een stapje terug doen. Hij speelde met zwart remise tegen Gennadi Sosonko. Achter Smejkal bezet Hans Ree de vierde plaats op de ranglijst. Hij kwam remise overeen met de Ameri kaan Lein. Ree heeft 2,5 punten en wordt gevolgd door het trio Byrne (VSt), Donner en nationaal kampioen Ligterink met 2 punten. In de grootmeestergroep B versterkte de Cubaan Hernandez zijn leidende-posi tie door een overwinning op de Oostenrij ker Hoelzl. Stand na vier ronden in grootmeestergroep A: 1-2. Sax en Hort 3,5, 3. Smejkal 3, 4. Ree 2,5, 5-7. Byrne, Donner en Ligterink 2, 8. Farago 1,5 en 1 afg., 9-11. Sosonko, Lein en Stean 1,5, 12. An dersson 1 en 1 afg., 13. Torre 1, 14. Sahovic 0,5. Grootmeestergroep B: 1. Hernandez 3,5, 2. Van Wijgerden 2,5, 3. Van der Sterren 2 en 2 afg., 4-5. Enklaar en Shamkovich 2 en 1 afg., 6. Van Riemsdijk 2, 7. Dolmatov 1,5 en 2 afg8-9. Van der Wiel en Nemet 1,5 en 1 afg., 10-11. Spassov en Boehm 1,5, 12. Hoelzl 1, 13. Langeweg 0,5 en 1 afg., 14. Baljon 0 en 1 afg. w (Van onze sportredactie) VELSEN. Één dag voor de uiterste datum waarop een profclub nog contracten met amateurspelers kan afsluiten (15 juli) heeft Telstar Aleid Schenk, spitsspeler van het zaterdagelftal van Stormvogels uit IJmuiden aangetrokken. De Velsense eerstedi- visievereniging legde op het allerlaatste moment belangstelling voor de veel scorende puntspeler aan de dag. Schenk, die via zijn vader op zijn vakantieadres de belangstel ling van Telstar vernam was binnen twee dagen rond met de „Schoonenberg” bewoners. Voor Aleid Schenk kwam de belangstel ling van Telstar als een volledige verras sing. Weliswaar speelde de spits enige jaren geleden in de jeugdselectie van de Velsenaren, maar bij de totstandkoming van de Stichting Telstar werd die afdeling opgedoekt. In het amateurvoetbal speelde hij zich dermate in de kijker dat Telstar alsnog aan een inlijvingspoging begon. Bestuurslid Klaas Groen: „Een man die 28 doelpunten in één seizoen weet te scoren heeft onze belangstelling. Hoewel ik uiter aard het niveau van het betaalde voetbal hoger aansla dan dat van het zaterdag- amateurvoetbal geloof ik dat Schenk toch een aanwinst voor Telstar kan zijn al zal hij zich natuurlijk moeten bewijzen”. Aleid Schenk beseft dat terdege. De zesentwintigjarige speler: „Ik ben me er Onverwacht kwam de doorbraak van Conny van Bentum niet. Voorzichtig ge pusht door haar trainster Rian Smit kroop zij jaar na jaar dichter naar de top en in de afgelopen maanden mocht zij enkele keren ook de sfeer van de nationa le ploegen proeven in interlands. Maar Rian Smit, een 24-jarige ClOS-lerares met als specialisatie zwemmen, is uiterst be hoedzaam waar het haar pupil betreft. Dat was al zo tijdens de Speedo-jaargang- finales, de winterkampioenschappen voor de jongste jeugd. Slag voor slag, jaar na jaar mocht zij het zoet der overwinning smaken, maar alles gedoseerd, nooit ge forceerd. Zondag bijvoorbeeld waren haar tijden op de 100 m. vlinderslag en de 400 vrije slag voldoende voor finaleplaat sen, maar in die eindstrijd ontbrak haar naam onder de deelneemsters. Bewust had haar trainster haar daar niet voor ingeschreven. Maar gisteren stond de voor haar leef tijd vrij forse Barneveldse wel op de start blokken en nog wel met de snelste tijd uit de series (1.05,77). Dit ondanks haar trai- ningshandicap van de winter. Want door dat het zwembad in Barneveld afbrandde, moest zij voor de broodnodige trainings arbeid tussen haar atheneum-huiswerk door naar de zwembaden in Ede en Put ten. Zeven maal per week, uitgezonderd de zondag, die voor haar min of meer heilig is. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT Eindelijk is er een zwemtalentje ontluikt. Lang heeft bondscoör- dinator Bert Sitters gewacht op de doorbraak van de jeugd, maar jaar op jaar moest de verantwoordelijke man van de nationale zwemselectie vaststellen dat de zgn. veelbel ovende jongeren nauwelijks door de puberteit heen kwamen. Gisteren echter door brak de 13-jarige Conny van Bentum uit Barneveld deze slechte traditie. Met haar overwinning op de 100 m. rugslag in de verrassende tijd van 1.05,40 liet zij gevestigde namen als Monique Bosga, Annelies Maas en Enith Brigitha achter zich. Met de dubbele verbetering van het nationale record op de 400 m. wisselslag van Fred Eefting kreeg de derde dag van het gemoedelijke familiefeestje van de KNZB in Amersfoort toch nog enige glans. Maier moet ongeveer drie weken in het ziekenhuis in München, waar hij zondag avond naar toe werd gebracht, blijven. Hij heeft geen inwendig letsel opgelopen. Twee ribben, het borstbeen en de rechter arm zijn gebroken. De voorzitter van Bayern München, Wil li Hoffmann, bezocht de dpelman maan dag en vertelde na het bezoek dat Maier alweer rechtop zat en oefeningen met zijn benen deed. De vervanger van Maier zal de jonge Walter Junghans (20 jaar) zijn. AMSTERDAM. De Hongaar Sax en de Tsjechoslowaak Hort hebben na de vierde ronde van het internationale schaaktoernooi in Amsterdam in de grootmeestergroep A de leiding met 3,5 punten. Beide spelers kwamen gisteren met zwart tot winst. Dat tweede record was eigenlijk een. beetje een revanche op zichzelf. Hij loerde namelijk ook nog op een triomf op de 200 m. vrije slag, maar daar moest hij zijn directe concurrenten Henk Elzerman (1.55,01) en Kees Vervoorn voor laten gaan. De belangrijkste uitslagen: 100 meter rug meisjes ’66: Sandra van Ekelen (Njord’59) 1.12.82 (4e), idem ’65: Bianca van Bilderbeek (DWT) 1.13.76 (7e), idem ’63, Monique Wildschut (Njord’59) 1.10.93 (3e), 200 meter vrije jongens ’66: Ruud Schuit (HPC) 2.15.91, (5e), idem ’65: Hans Kroes (HPC) 2.00.08 (le), idem ’64: Jim Houward (HPC) 2.06.10 (5e), 200 meter vlinder ’66: Ingrid Luiting (HPC) 2.28.80 (2e) en Monique Wildschut (Njord’59) 2.31.51 (4e), 400 meter wis selslag Heren: Ernst Bekkering (HPC) 4.55.56 (5e), B-finale 200 meter vrije slag Heren: Hans Kroes (HPC) 2.01.87 en Leon Steenbrink (HPC) 1.58.97, B-finale 200 meter vlinderslag dames: Ingrid Luiting (HPC) 2.26.64, B-finale 400 meter wisselslag Heren: Erwin Kooiman (HPC) 4.53.32. A-finale 400 meter wisselslag Heren: Ernst Bekkering (HPC) 5.02.97 (5e). Fred Eefting (midden) wordt als winnaar (in de recordtijd van 4.34.82) geflankeerd door Gerard Smit (links), die tweede werd en Fred Vollebergh, die als derde eindigde. Aleid Schenk: op laatste moment naar Telstar. Op de 200 m. vlinderslag dames tikte winnares Anneke van Kraay in 2.19,92 met royale voorsprong aan, maar van de Moskou-limiet bleef zij ruim vijf secon den verwijderd en dat is voor dit PSV- zwemstertje erg veel. Laat staan voor Ineke Ran, die op haar specifieke onder deel met 2.23,9 genoegen moest nemen met een derde plaats, nog achter de Zwemlust-pupil Berber Kamstra (2.23,25). 4* -.1 F

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17