Onderzoek naar declaraties r van ministers i s Samenwerking bij het Estel verkoopt opsporen van fraude in VS kennis hoogovens Nieuwbouw Van Houtenlaan Proces tegen het weer PLO-leden in West-Duitsiand Weer vliegverbod IDC-10 gevraagd nijman Urcuyo nieuwe president Nicaragua T hchfrekiame zo snel mogelijk 15 het woord is aan... vandaag: '1 HAARLEM Ji een Energieraad Er bestaat inderdaad agenda pagina 7 Respect Kolenvergassing Rode Kruis En verder Af en toe zon o Strandverwachting ra F J (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 14 (Van onze redactie buitenland) fes* I j =30 N BEROEP OMWONENDEN VERWORPEN >- i- >- jr »n al Beurs Binnen- en buitenland 2, 3 en 4 Gasten hoek13 Plaatselijk nieuws ..5, 6,7 en 9 Radio en televisie/Strips.... 11 Sport15 en 17 Weerrapporten2 1 in >n MANAGUA President Somoza van Nicaragua is vannacht afgetreden. De dictator zal waarschijnlijk vandaag nog het land verlaten. Het parlement van Nicaragua heeft zijn ontslag aanv aard. Francisco Urcuyo, voorzitter van de Nicaraguaanse Tweeae Kamer is benoemd tot tijdelijk opvolger van Somoza. Telefoonbeantwoorders By Eugène Ionesco: 7 A. KORS B.V. tg Umuider Courant Somoza 5- te 9 de toekomst steeds meer gaan samenwerken. (Van onze redactie binnenland) Zie de plaatselijke pagina's. i- Pagina 2. (ADVERTENTIE, (Van onze redactie buitenland) af getreden 3 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllillHIlillllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIII declareerd die ze eigenlijk zelf zouden moeten betalen. uit- :f als Met het vertrek van Somoza komt een eind aan een dictatoriale familie-dynastie die het Middenamerikaanse land 43 jaar heeft geregeerd. De hevige burgeroorlog van de laatste maanden heeft het land grotendeels verwoest. Veel steden zijn vernietigd door de bombardementen van Somoza’s luchtmacht. Handel en indu strie zijn ontwricht. De felle en bloedige strijd tussen de sandinisten de Nationale Garde van Somoza heeft het leven gekost aan ongeveer 30.000 burgers. De woningen in Velsen-Oost kostten zo’n drie jaar geleden 120 tot 150 duizend gul den, door de prijsontwikkelingen van de laatste jaren worden deze huizen wel duurder. Het gevolg daarvan is dat het deze huizen waarschijnlijk net boven de In de praktijk komt een dergelijke sa menwerking al zo nu en dan voor. Van grote gecoördineerde, landelijke acties te gen de fraudes die de schatkist jaarlijks vele tientallen miljoenen guldens kosten zal echter vooralsnog geen sprake zijn. Sinds enige tijd bekijkt een interdepar tementale stuurgroep hoe het misbruik en het oneigenlijke gebruik van onze belas- grens komen waarbinnen rijkssubsidie nog mogelijk is”, aldus Van Bodegraven. Vice-premier Wiegel schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de werkgroep regels zal gaan opstellen voor wat de schatkist en wat de betrok kene zelf moet betalen. De interdepar tementale werkgroep zal volgens Wie gel het onderzoek dit jaar nog niet kunnen afronden. De instelling van de werkgroep is een gevolg van de scherpe kritiek die de Algemene Rekenkamer enkele maan den geleden uitte op de declaraties van de bewindslieden uit dit, maar ook het vorige kabinet. Zij zouden te vaak di neetjes en recepties declareren die niet tot de noodzakelijke, beroepsmatige lasten behoren. In de bezuinigingsnota Bestek ’81 kon'- digde het kabinet vorig jaar al aan dat het aanpakken van de fraudes zou worden verscherpt. ting- en sociale verzekeringswetten het best kan worden aangepakt. Alle vormen van fraude passeren daarbij de revue. Onlangs nog vestigde het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid de aandacht op het ontduiken van sociale premies in de bouw. Daarmee zouden alleen vorig jaar al enkele honderden miljoenen guldens gemoeid zijn. Het fonds stelde daarbij dat door een betere samenwerking met de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst van het ministerie van Financiën (FIOD) de fraude in de bouw beter zou kunnen worden aangepakt. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft waardering voor de energieplannen die de Amerikaanse president Carter gisteren tijdens een televisierede bekendmaakte. Hij hoopt dat ze door het Congres zullen worden aangenomen. De vrijwilligers die de Rode Kruispost bij de Zuidpier bemannen zijn eindelijk op een fatsoenlijke manier gehuisvest. De oude keet waarin de post 12 jaar lang ondergebracht is geweest is ver vangen door een moderne caravan. De eerste-hulpers hebben daarmee tevens meer mogelijkheden om hulp te bieden. Zo kunnen verbrande badgasten nu onder een koude douche gezet worden, hetgeen in de oude situatie niet moge lijk was. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. In de noordelijke provincies nog wat regen. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur van 18 graden in het Waddengebied tot onge veer 22 graden in het binnenland. Mati ge westenwind. Als gevolg van wolkenvelden is het ook morgen zeer matig. Het weer wordt alleen goed tijdens enkele opklaringen. In de middag een zwakke zeewind met temperaturen tussen 18 en 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: licht wisselvallig met gemiddeld te weinig zon. Ber- Hinault. niet om in de Joop won berg- re B, KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 WASHINGTON. De Amerikaanse Vereniging van Vliegtuigpassagiers heeft gisteren een rechtbank gevraagd, het vori ge week opgeheven vliegverbod voor DC- 10’s in de VS weer ongedaan te maken. Volgens de vereniging deugt het ont werp voor de DC-10 niet en heeft de federale luchtvaartdienst door de ophef fing van het vliegverbod in strijd gehan deld met de wet. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering heeft een speciale werkgroep inge steld die zich gaat buigen over de declaraties van de ministers en staatssecretarissen. Doel daarvan is te bekijken of door de bewinds lieden, maar ook door hoge ambte naren, geen onkosten worden ge- in de n J 3lus- ideo 4 ur lag gen. in >1- rf- Anastasio Somoza De regering van Nationale Verzoening van Nicaragua, die vorige maand op initi atief van de sandinisten in het buurland Costa Rica werd gevormd, zal vanavond naar Managua gaan, zo heeft een woord voerder van de sandinisten verklaard. gen van minister Van Aardenne en voor zitter Oele van de Energieraad) weinig nieuws te bespeuren. „Prettig dat de VS nu ook gaan doen wat in Nederland allang gebeurt”, zo ongeveer luidde de nogal sceptisch klinkende reactie van de minis ter. Ir. Oele van de Energieraad gaf al evenmin blijk van blakende ijver om on der inspiratie van de Amerikaanse presi dent nu eens flink van leer te trekken. Misschien bewaart de Energieraad (we weten nu tenminste dat die bestaat) al zijn kruit voor een te verwachten Energienota aan de regering, maar het zou al te opti mistisch zijn wanneer men zou verwach ten dat in die mate een ambitieus nieuw plan voor de Nederlandse energiewinning zou worden gepresenteerd. Toch moet de Energieraad talrijke mogelijkheden tot nieuwe initiatieven zien liggen, als dit col lege er tenminste oog voor heeft. Het wemelt immers op het ogenblik van ge meentelijke en provinciale voornemens om iets aan energiebesparing en „energie- efficiency” te gaan doen. Een landelijke coördinatie van die voornemens tot con crete plannen lijkt een eerste vereiste. Milieuorganisaties in de IJmond heb ben de hand weten te leggen op stuk ken van de Rijksplanologische Com missie waaruit zou blijken dat bij Hoog ovens een steenkolenvergassingsin stallatie komt met een capaciteit van 500.000 ton kolen per jaar. Wanneer die plannen doorgaan wordt een leef bare IJmond slechts een schone droom, aldus de organisaties, die heb ben uitgerekend dat een vergassingsin stallatie met de genoemde capaciteit per dag maar liefst 190 kilo fijn stof en 780 kilo zwaveldioxyde zal produceren. De vier regels tellende boodschap waar in Somoza zijn ontslag aankondigde, werd vannacht in het parlement in de hoofd stad Managua voorgelezen door een func tionaris van Somoza’s Liberale Partij. Volgens een van de parlementsleden heeft Somoza gezegd af te treden omdat de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAE) daarom heeft gevraagd. Aan het slot van de korte aankondiging applaudis seerden de meeste parlementsleden en barstten sommigen in huilen uit. Eerder hebben de sandinisten gezegd, dat zij zich zullen verzetten tegen een president die met instemming van Somo za de macht in het land overneemt. Poli tieke waarnemers verwachten dat Urcuyo daarom slechts korte tijd zal kunnen aan blijven. De nieuwe predident is 55 jaar en arts van beroep. Hij was minister van Volksgezondheid tijdens de regering van Somoza’s broer. Zijn eerste woorden van morgen na zijn benoeming waren: „Ik hoop dat er spoedig vrede komt in dit land r->.d KOUDE SCHOTELS fris en fleurig snsiniN NMKS Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - Haarlem De Amerikaanse luchtmachtbasis Ho mestead is vanmorgen door politie en militairen afgegrendeld vanwege geruch ten dat Somoza naar de VS zou gaan. Een woordvoerder van de basis zei dat een en ander is gebeurd „om veiligheidsredenen en op vérzoek van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken”. Ho mestead ligt veertig kilometer ten zuid westen van Miami, waar Somoza grote familie- en zakenbelangen heeft. De waarheid vinden we in de fantasie, want die kan niet liegen. VI CIC piailUCU Wil j Woningisolatie is een eind op streek, maar stadsverwarming, gebruik van warmte uit j verbrandingsbedrijven, elektriciteitscen- trales en andere koelwaterverbruikende I industrieën voor stads- en blokverwar- ming geven nog een verbrokkeld beeld j van incidentele plannen en toepassingen. De ontwikkeling van zonneënergie, wind- energie en steenkoolvergassing heeft bij de Energieraad nog geen spoor van ambi tie gewekt. Uitwisseling en gecoördineerd experimenteren op deze gebieden tussen universiteiten en particuliere technici én tussen Nederland en het buitenland zijn nog niet ter hand genomen, althans: men hoort nooit iets anders dan dat er van die alternatieven voorlopig niets te verwach ten valt. En dat zal wel waar zijn, als er niet aan wordt gewerkt. Illlllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In de beklim ming van de Alpe d'Huez ging „de eeuwige tweede’’ toch weer aanval. Zoetemelk de laatste etappe met 47 seconden voor sprong op gele- truidrager nard Lang niet vol doende om het leiderstricot op de Fransman te her overen, maar wel genoeg om res- MÜNCHEN (DPA). Vandaag is het eerste proces in West-Duitsland begonnen tegen commando’s van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO. Twee Libane- zen en twee Perzen staan terecht wegens voorbereiding van bomaanslagen. Zij worden ervan verdacht aanslagen op Joodse instellingen, raffinaderijen en olieopslagplaatsen te hebben willen plegen. De vier wilden eind april in twee groe pen van Oostenrijk en Nederland uit met valse papieren de Bondsrepubliek bin nenkomen. Ze werden aan de grens aan gehouden. In de auto van de bij Passau aangehouden groep vond de politie meer dan 50 kilo springstof en ontstekingsappa- ratuur. Naar het zich laat aanzien is er na de opzienbarende „energierede” van de Amerikaanse president Carter groter ver bazing over de dingen die hij niet, dan over datgene wat hij wel heeft gezegd. In diverse landen is men nu bezig de consequenties uit de Amerikaanse voor nemens te berekenen voor eigen land. Wat i Nederland betreft: er heerst in wijde kring voldoening over het feit, dat de Nederlandse aarzelingen ten aanzien van I een volledige, snelle overschakeling op kernenergie niet ten onrechte zijn geble- ken. Want Carter heeft aan kernenergie geen woord verspild. Men kan het struis vogelpolitiek noemen, omdat zijn zwijgen over dit onderwerp al evenmin betekent dat hij de kernenergie voor de toekomst heeft afgeschreven. Maar iedereen is er van overtuigd dat vóór de „ommekeer van Harrisburg” president Carter een gigan tisch ontwikkelingsprogramma voor kernenergie zou hebben afgekondigd, dat vele miljarden dollars aan investeringen zou hebben geëist. Vele van die miljarden worden nu aan andere doeleinden be steed, terwijl de bestaande kernenergie- winning zonder nieuwe investeringen eer der zal afnemen dan vorderen. Voor Nederland is in de rede van Carter (althans volgens voorlopige beschouwin- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De overheidsdiensten die zich bezighouden met de opspo ring van fraudes bij het betalen van belastingen en sociale premies, zullen in $8 DEN HAAG/VELSEN. De Stichting Eigen Woningbezit zal zo snel mogelijk opdracht geven tot de bouw van de 59 woningen op de strook grond langs de spoorlijn aan de minister Van Houtenlaan. Vandaag al zijn de onderhandelingen begonnen met enkele aannemers over het bouwrijp maken van de grond. Wanneer het perceel bouwrijp gemaakt is kan onmiddellijk met de bouw begonnen worden. De stichting hoopt dat nog voor het einde van dit jaar de funderingen van de 59 woningen gelegd zijn en dat de huizen voor 1 januari 1981 opgeleverd kunnen worden. Dit deelde secretaris penningmees ter van de stichting, R. van Bodegraven, mee nadat vanochtend bekend geworden was dat de afdeling rechtspraak van de Raad van State het beroep van een aantal inwoners van Velsen-Zuid tegen het verlenen van de bouwver gunning ongegrond had verklaard. Door deze uitspraak is het laatste obsta kel om met de bouw te beginnen uit de weg geruimd. „Het recht heeft zijn sociale loop gehad”, aldus Van Bodegraven die zich zeer verheugd toonde met de uit spraak. Over de prijs van de woningen kon hij nog geen definitieve mededelingen doen. „Het wordt hetzelfde type woningen als in Velsen-Oost bij de brandweerkazer ne. Alleen komt de grond bij deze wonin gen niet in eigendom, maar in erfpacht. UMUIDEN. Estel (Hoogovens- Hoesch) heeft een overeenkomst gesloten I met de firma Bailey in Washington om via deze firma zijn technische kennis en ont werpen van hoogoveninstallaties te verko pen aan Amerikaanse staalbedrijven. Voor dit doel wordt een nieuwe onder neming opgericht, Bailey-Hoogovens in Washington, waarin Estel voor 20 procent zal deelnemen. Bailey is, aldus Estel, in de VS van ouds bekend en goed ingevoerd wat betreft de produktie en levering van windverhitters en andere onderdelen van hoogovenin stallaties. Estel heeft al eerder licenties voor zijn windverhitterontwerp aan ande re firma’s en aan andere landen verkocht. peet af dwingen. Zie de sportpa gina's Francisco Urcuyo Maliano, de opvolger van Somoza, legt een verklaring af voor de toe gestroomde journalisten. Waarschijnlijk zal Urcuyo's presidentschap van korte duur zijn omdat de sandinisten klaar staan om de macht in Nicaragua over te nemen (ADVERTENTIES) L00DGIETERS4NSTAL. BEDRIJF GRATIS ADVIES OP ALLERLEI GEBIED o.a. sanitair - badkamers - c.v. Uitgebrei de kollektie sanitair en accessoires. Rio- lering-gas-water. Buis en hulpstukken. Alle soorten dakbedekking. Lood en zink op maat gezet. TEGEN REDELIJKE PRIJZEN Vraag vrijblijvend prijsopgave. Showroom administratie en werkplaats: GREVELINGENSTRAAT 2-4, IJMUIDEN. Tel. (02550)-10231 (zat. geopend tot 13.00 uur). 'A

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1