Carter licht energieplan toe n n nu vrijwel rond Zelf moord Staatshoofd Geen Franse Satellieten kerncentrales hielden oogje voor China op studenten in september Massale uitbraak uit Chileense Z.-Korea laat gevangenis 86 politieke gevangenen vrij Problemen rond legerleiding Hoofd Defensie Iran China: gesprek met Moskou Belgische primaat afgetreden Onderwijsstaking in El Salvador biedt ontslag aan Saoedi’s kopen Franse raketten Irak legt functie neer Nieuw kabinet in Libanon Waldheim: VN-leger kan weg uit Sinai „Statuut van Guernica” Autonomie Basken MM BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 1 7 JULI 19 7 9 2 veld -1 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Kernener gie blijft een belangrijke rol spe len in de toekomstige energie voorziening van de Verenigde Staten. Dit blijkt uit een toe spraak die president Carter van de VS gisteren hield in Kansas City. Hij gaf in deze rede details van zijn energieprogramma dat hij gisternacht voor het eerst ont vouwde. weg nag ude tina Kernenergie blijft belangrijk voor VS de oppositiekrant La van van n de luis- i ge ister Beel van riële lags )ud- was neter osch- teren van- cswa- invak ■bben Vblk- et te litiek erom ndui- lame De geen ;raad recht ?eft lun ten lan Generaal Rahimi, het hoofd van de mili taire politie, had gistermorgen al gezegd dat hij gevraagd had het bevel te krijgen over het gehele westelijke front van Iran, waar zich steeds gewelddadigheden blij ven voordoen rond de arabische minder heid. Rahimi vertelde tijdens een perscon ferentie: „Ik heb de Revolutionaire Raad en het kabenet schriftelijk verzocht het bevel te krijgen over het westelijke front. Tot nu toe heb ik nog geen antwoord ontvangen”. De generaal herhaalde dat hij 3000 man in gereedheid heeft om naar de zuidelijke olieprovincie Khoezestan te gaan, waar zondag opnieuw geweld losbarstte, nadat een granaat in een moskee was geworpen. Zeven mensen kwamen daarbij om het leven. Het Iraanse persbureau „Pars” heeft een communiqué gepubliceerd volgens hetwelk gisteren een „akkoord” in de pro vincie Koerdistan tot stand is gekomen tussen de gouverneur-generaal van de provincie en „een deel van de regionale raad van Sanandadj”, op grond waarvan beperkte bevoegdheden zijn overgedra gen aan „bewakers van de revolutie” voor het handhaven van de orde in de plaats „Kernenergie is voor de toekomstige energievoorziening onontbeerlijk", zo zei Carter. Hij wees erop dat van een ongeluk zoals eerder dit jaar in Harrisburg veel te leren valt. Kerncentrales leveren op het moment ongeveer dertig procent van de totale hoeveelheid elektriciteit die in de VS wordt gebruikt. Verder zei Carter dat met zijn energie programma een bedrag van ruim 142 mil joen dollar (ongeveer 284 miljoen gulden) is gemoeid. Dat geld moet komen uit bij zondere belastingen op extra winsten van oliemaatschappijen. Dit jaar mogen de VS niet meer dan 8,2 miljoen vaten olie per dag invoeren, 300.000 vaten minder dan was overeengekomen tijdens de vori- PEKING (AFP). China heeft gisteren aan de Sovjet-Unie voorgesteld half sep tember in Moskou de onderhandelingen te beginnen over normalisering van de we derzijdse betrekkingen, zo is van welinge lichte zijde in Peking vernomen. China verschuift met dit antwoord de datum voor de onderhandelingen op het niveau van onderminister van Buiten landse Zaken die de Sovjet-Unie had voorgesteld, juli of augustus. China zou in eerste instantie geïnteresseerd zijn in her stel van de commerciële, wetenschappelij ke en technische betrekkingen met de Sovjet-Unie. BRUSSEL (AP). Kardinaal Leon-Jo- seph Suenens is gisteren afgetreden als primaat van de Belgische katholieke kerk. Hiermee gaf hij gehoor aan de regel dat een bisschop op 75-jarige leeftijd met pen sioen dient te gaan, waarvoor hijzelf bij het Tweede Vaticaanse Concilie het voor stel had ingediend. Suenens, een van de meest invloedrijke katholieke kerkleiders, zal zijn functie echter blijven uitoefenen totdat de paus zijn ontslag heeft aangenomen en een opvolger is aangesteld. ge maand gehouden topconferentie van de belangrijkste Westerse industriestaten in Tokio. In zijn verslag aan de Veiligheidsraad, die zich komende week moet uitspreken over de toekomst van de VN-macht, wijst Waldheim op de „nieuwe situatie”, ont staan door het vredesverdrag waardoor een eind is gekomen aan de confrontatie tussen Israel en Egypte. Premier Selim El-Hoss van Libanon heeft gisteren in Beiroet bekendgemaakt dat hij een nieuw kabinet van twaalf mi nisters heeft gevormd. Hoss, die op 16 mei zijn ontslag had PEKING (AFP). De Chinese volksre publiek heeft officieel afgezien van het aankopen van twee kerncentrales van het type Westinghouse van 900-megawatt van Frankrijk. Het besluit is gisteren door de Chinese onderminister voor Handel met het bui tenland, Cui Gun, meegedeeld aan een groep Franse industriëlen in het gezel schap van de Franse minister van Indu strie, André Giraud, tijdens diens officiële bezoek aan China. leiden tot nationalisering van de energie- industrie, hij in ieder geval niet hoeft te rekenen op steun van de republikeinen. De organisatie van olieproducerende landen, OPEC, heeft de plannen van Car ter positief ontvangen, zo blijkt uit een verklaring die de secretaris-generaal van de organisatie Ortiz gisteravond uitgaf. Een woordvoerder van de Japanse rege ring noemde de plannen „een zeer positie ve strategie”. gebouw Cronica. De eigenaar van La Cronica is verschil lende keren door rechtse actiegroepen be dreigd vanwege zijn kritiek op het rechtse militaire bewind van president Carlos Humberto Romero. De onderwijsstaking in El Salvador duurt tot en met vrijdag en is een protest tegen de gewelddadige dood van 20 leden van de betrokken bond. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei hierbij te hopen dat Carter de steun zal krijgen van zijn volk en van het Congres. Premier Thatcher noemde de voorgenomen vermindering van de olie- invoer vjn de VS „dramatisch” en zei dat de maatregelen een gunstige invloed zul len hebben op de vooruitzichten voor de energievoorziening in de hele wereld. Ook volgens EG-commissaris Brunner voor Energie betekenen Carters plannen een versterking van de besluiten die in Tokio zijn genomen. De wisselmarkten in Tokio en andere steden, zoals Amster dam, blijken echter nauwelijks te hebben gereageerd op Carters televisierede. De koers van de dollar daalde gisteren zelfs tot onder het peil van vrijdag. Gunstige reacties kwamen ook van de Franse president Giscard d’ Estaing, van de Westduitse regering en van de Engelse premier Thatcher. Alle drie wezen zij op de uitkomsten van de onlangs gehouden Tokio-conferentie en de bijdrage die Car ters energieprogramma daaraan levert. SAN SALVADOR (UPI). In El Salva dor zijn gisteren 18.000 leerkrachten in staking gegaan uit protest tegen „een golf van moorden en overvallen op critici van het militaire bewind” die culmineerde in het in brand steken eergisteren van het t dat ings- ■n bij iciale ;reld. SFB) met D de kan PPR ordt coop ride-’ 5 ge- irie- i ons mng Me- le si- nge- het dels den, ssen jnen stra -dA) me- vra- mo- I te stina is op 3. A. i van nder i, de Jre- iong- peci- n uit (Van onze redactie buitenland) TEHERAN De minister van Defensie van Iran, Taqi Riahi, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden aan het kabinet. Zijn besluit houdt verband met de moeilijkheden rond de persoon van generaal Amir Rahimi, het hoofd van de militaire politie in Iran. Minister Riahi zegde generaal Rahimi vorige week ontslag aan, docht deze werd later weer in zijn functie bevestigd door de ayatollah Khomeini. Minister Riahi, eveneens een generaal, vertelde dat hij geen verklaring over zijn aftreden wilde afleggen voordat de regering zijn ontslag formeel heeft aangekondigd. Het Iraanse kabinet kwam gisteren bijeen. Besloten werd het ontslag niet te accepteren. onge- aluta htha- deeld i Air amse t het I. Ze r met daar- •n. JEDDA (UPI). Saoedi-Arabië koopt een onbekend aantal Franse luchtdoelra- ketten van het type Crotale, krachtens een overeenkomst die gisteren is onderte kend. Dit heeft de Saoedi-Arabische mi nister van Defensie, sultan Bin Abdel Aziz, in Jedda bekendgemaakt. Reeds eerder dit jaar had Saoedi-Ara bië een soortgelijke overeenkomst met Frankrijk gesloten. aangeboden en door president Elias Sar kis was belast met de vorming van een nieuw kabinet, noemde de totstandko ming van de nieuwe ploeg een „eerste stap op de weg naar stabiliteit en zekerheid in Libanon”. Het nieuwe kabinet, waarin alleen Hoss en minister van Buitenlandse Zaken Foe- ad Boetros hun portefeuille behielden, bestaat volgens politieke waarnemers uit persoonlijkheden die alle politieke stro mingen in Libanon vertegenwoordigen zonder er evenwel formeel toe te behoren. In het nieuwe kabinét is Charles Helou, van 1964 tot 1970 staatshoofd van Liba non, minister zonder portefeuille. Gisteren is in Zuid-Libanon een soldaat van de Fidji-eilanden die deel uitmaakte van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon doodgeschoten. Daarmee is het aantal VN-militairen dat in Zuid-Libanon om het leven kwam, tot 27 gestegen. Een woordvoerder van de VN deelde in Jeruzalem mee dat de soldaat van de Fidji-eilanden door een „gewapende bur- SEOEL (UPI). De regering van Zuid- Korea heeft vandaag 86 politieke gevan genen vrijgelaten, die gearresteerd waren op grond van een presidentieel decreet van 1975 dat activiteit tegen de regering verbiedt. De 86 werden vrijgelaten ter gelegenheid van het 31-jarig bestaan van de grondwet. President Carter had tijdens zijn bezoek onlangs aan Zuid-Korea, de Zuidkoreaan- se regering gevraagd politieke gevange nen vrij te laten. ger” werd doodgeschoten toen hij bezig was met zijn dagelijkse gymnastiekoefe ningen. Volgens een woordvoerder van de christelijke militie in Zuid-Libanon was de „gewapende burger” een Palestijns ter rorist. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren in Beiroet laten weten dat ze luchtdoelraketten van Russische makelij (SAMS-7) gebruikt en onlangs met een van deze raketten bij vergissing een Syrische MIG heeft neergehaald. WASHINGTON (UPI). Uit voor heen geheime, gisteren gepubliceerde stukken blijkt dat de Amerikaanse centrale inlichtingendienst CIA op het einde van de jaren zestig gebruik maakte van satellieten om Amerikaan se studenten te bespioneren bij beto gingen tegen Amerika’s betrokkenheid bij de oorlog in Vietnam. Cui Gun liet doorschemeren dat het afzien van de aankoop was ingegeven door het ongeluk met de kerncentrale van Harrisburg op Three-Mile-Island in de Verenigde Staten en door een heroverwe ging van de prioriteiten voor de Chinese economie. China heeft besloteh conventioneler krachtcentrales te bouwen die minder in vesteringen vereisen. De staten in de VS zijn verplicht om plannen op te stellen voor het evacueren van de bevolking wanneer zich problemen voordoen met een kerncentrale. De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren hiertoe be sloten. Uiterlijk 1 juni volgend jaar moe ten deze plannen, die op federaal niveau goedgekeurd moeten zijn, gereed zijn. Wel biedt de wet de federale overheid de mogelijkheid kerncentrales in staten die dan nog niet over goedgekeurde evacua- tieplannen beschikken, open te houden. Carter wil bedrijven verplichten de helft minder olie te gaan gebruiken. Er wordt een speciaal orgaan in het leven geroepen, dat zich moet bezighouden met de veiligheid van de energievoorziening. Daarnaast komt er een raad die kracht centrales moet aanwijzen, welke model Volgens het Russische persbureau Tass wentelt Carter de schuld van de energie crisis af op de ontwikkelingslanden en de OPEC. Volgens Moskou zijn de monopo liepositie van de Verenigde Staten en de miljarden winsten op de olie de werkelijke oorzaken van de problemen. BAGDAD (AFP, Reuter). Het Iraak- se staatshoofd, generaal Achmed Hassan el-Bakr, heeft gisteravond voor de televi sie in de Iraakse hoofdstad verklaard, dat hij „om gezondheidsredenen” besloten heeft zijn functies neer te leggen van president van de republiek, secretaris generaal van de Iraakse Baas-partij en voorzitter van de „Raad voor de leiding van de Iraakse revolutie”. Generaal El-Bakr kondigde vervolgens de benoeming aan van Saddam Hoessein, de huidige vice-voorzitter van de Raad voor de leiding van de revolutie, in de functies, die hij, El-Bakr, tot dusver heeft bekleed. Waarnemers in Beiroet zijn van oordeel, dat de vervanging van maarschalk El- Bakr als staatshoofd door degene, die sedert tien jaar officieel zijn belangrijkste medewerker is geweest, geen noemens- waardige invloed zal hebben op de buiten landse politiek van Irak. De 42-jarige Sad dam Hoessein, die thans alle teugels van de macht in handen heeft, werd reeds lang beschouwd als de sterke man van Irak. De Iraakse Raad voor de leiding der revolutie heeft gisteren vier ministers van hun functies ontheven en wel de ministers van Mijnbouw en Industrie, van Voorlich ting, van Financiën en van Cultuur en Kunst. Voorts is de functie geschapen van eerste vice-premier. Deze is toevertrouwd aan Taha Yassin Ramadan. Daarnaast zijn er vijf vice-premiers benoemd en is een nieuw ministerie in het leven geroe pen, dat voor „Plaatselijk Bestuur”. SANTIAGO (AFP). Het officiële Chileense persbureau Orbe heeft gemeld dat gisteren 63 gevangenen uit de gevan genis van Santiago zijn ontsnapt. Zij wa ren opgesloten in het deel van de gevange nis, dat bestemd is voor „gevaarlijke ge vangenen”. De ontsnapten hadden gebruik gemaakt van een tunnel van 20 meter lengte en vier meter breedte, die uitkwam op een straat grenzend aan de gevangenis. Aan de tun nel zou drie maanden gewerkt zijn. Het merendeel van de ontsnapten had deelgenomen aan recente ongeregeldhe den in de gevangenis de grootste van Chili waarbij drie gevangenen werden gedood. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/BEIROET. De se cretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, zal geen verlenging aan bevelen van het mandaat van de VN- troepen in de Sinaï, zo is uit de omge ving van de secretaris-generaal ver nomen. Het mandaat van de troepen macht, die in oktober 1973 is geïnstal leerd, loopt volgende week dinsdag af. Het bespioneren van de studenten gebeurde in opdracht van het Witte Huis toen Lyndon B. Johnson daar zetelde. Het was blijkens de stukken een poging om er achter te komen of de Amerikaanse anti-oorlogsbeweging banden met het buitenland had. Ver band tussen de actievoerders in Ameri ka en buitenlandse instellingen is ech ter nooit gevonden. Marivan. In deze plaats zijn zaterdag bij botsingen tussen ordetroepen en Koerdi sche betogers 24 mensen om het leven gekomen en veertig gewond. Volgens het communiqué zijn de stad Marivan en de wegen naar de stad onder uitsluitend toezicht gesteld van de „bewa kers van de revolutie”, dat wil zeggen gewapende militie die de politie vervangt. Intussen gaan de executies in Iran door. Een bordeelhoudster is door een vuurpe loton in de westelijke stad Kermanshah ter dood gebracht, zo heeft het dagblad Kayhan gisteren bericht. Zij was de vierde bordeelhoudster in tien dagen die islamitische revolutionaire hoven terecht hebben laten stellen. Prosti tutie is bij de islamitische wet verboden. In de westelijke stad Orumiyeh ontving een echtpaar in totaal 179 zweepslagen, nadat een gerechtshof hen schuldig had bevonden aan het plegen van overspel, aldus Kahyan. De man kreeg 79 slagen en de vrouw 100 toegediend, terwijl een menigte op het hoofdplein van de stad op zondagmiddag toekeek. De man kreeg verder een gevan genisstraf van vier maanden opgelegd. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De Baskische nationalisti sche partijen en de regeringspartij, Unie van het Democratisch Centrum UCD, staan op het punt een totaal akkoord te sluiten over het „Statuut van Guemica”, de wet, die het Baskenland een vergaande vorm van zelfbestuur moet geven. Met dit akkoord, dat de Centrumpartij buiten het parlement om nu bijna heeft bereikt met de grootste politieke partij in het Basken land, de Baskisch Nationalistische Partij PNV, wordt een eerste stap gezet naar rust in het Baskenland en naar een poli tiek isolement van de radicale Baskische terreurgroep ETA-Militar. Miguel Angel Arredonda, vertegen woordiger van de Andalusische Socialisti sche Partij PSA, is gisteren uit de Parle mentaire Grondwetscommissie gestapt, omdat hij meent dat zijn partij bij de onderhandelingen over het „Statuut van Guernica” niets in mag brengen. Arredon da is het niet eens met de manier waarop de tekst van de wet op de Baskische autonomie wordt samengesteld. „De werkelijke onderhandelingen vinden plaats buiten het parlement om Adolfo Suarez, voorzitter van de UCD, en Carlos Garaicoechea, voorzitter van de PNV, ne men de grote beslissingen, die ze beiden doorgeven aan hun afgevaardigde in de grondwetscommissie. Op deze manier wordt het parlement van de onderhande lingen buitengesloten, want de parlemen tariërs lopen aan het lijntje van hun bazen mee”, verklaarde de Andalusische socia list gisteravond verbolgen. De PSA is het ook niet eens met de manier waarop de wijzigingen in het „Sta tuut van Guernica” worden aangebracht. „Als de partijen in de grondwetscommis sie het oneens zijn over één van de 46 artikelen van het Baskische statuut, dan komt óf de UCD óf de PNV met een totaal ander artikel aan in plaats van een woord in de oude tekst te wijzigen. Daarnaast heeft mijn partij geen bezwaar tegen de invoering van een aan de democratische grondwet aangepast Baskisch belasting systeem. „Maar de Basken verdienen nu twee maal zoveel als de Andalusiërs; het Bas kenland moet dan een meer dan dubbel bedrag dan Andalusië aan de Spaanse staat afdragen wil men de solidariteit tus sen de regio’s in evenwicht houden. Over dit onderwerp kreeg ik in de grondwets commissie geen poot aan de grond”, aldus Arredonda. Van het begin af aan heeft premier Suarez zijn persoonlijke prestige op het spel gezet om de onderhandelingen over het „Statuut van Guernica” te doen sla gen. Dit Baskische wetsontwerp, dat vorig jaar door alle Baskische politieke partij en, behalve door Herri Batasuna, de poli tieke vleugel van ETA-Militar, is goedge keurd, werd aanvankelijk door de UCD voor meer dan 90 procent als ongrondwet telijk afgewezen. Toen de onderhandelin gen'begin juli in de grondwetscommissie dreigd vast te lopen, liet de minister-presi dent Carlos Garaicoechea, de voorzitter van de PNV, ontbieden. Telkens wanneer de spanningen tussen de UCD en de PNV hoog dreigden op te lopen, vergaderden Suarez en Caraicoechea tot diep in de ochtenduren. De resultaten van deze be sprekingen gaven beide voorzitters door aan de vertegenwoordigers van hun par tijen in de grondwetscommissie, waarbij men de afspraak had gemaakt dat de akkoorden geheim bleven voor de pers. Door het persoonlijke ingrijpen van premier Suarez buiten het parlement om veranderde de oorspronkelijke lijn van de UC, de juridische interpretatie van het „Statuut van Guernica” in een politieke interpretatie van het wetsontwerp. Door deze tactiek kreeg Suarez EIA, de politie ke vleugel van de Baskische sociale pres siegroep ETA-Politico-Militar, mee. De premier gaf toe aan de eis van Carlos Garaicoechea, die namens EIA verzocht de politie in de gevangenis van Soria, waar 200 Baskische gedetineerden zitten, allen lid van een van beide ETA-bewegin- gen, te vervangen door gevangenisperso neel. Daarop zette EIA de ETA-Politico- Militar onder druk om de bomaanslagen in de toeristische gebieden aan de Spaan se Middellandse-Zeekust stop te zetten. De Unie van het Democratisch Centrum UCD en de Baskisch Nationalistische Par tij PNV legden gisternacht in de ambtswo ning van Suarez achter gesloten deuren de laatste hand aan de basistekst over de drie meest gevoelige punten voor de Bas ken in het „Statuut van Guernica”: auto nome politie ter handhaving van de open bare orde in het Baskenland, volledig zelf bestuur op het gebied van onderwijs voor de Basken en de integratie van de half- Baskische provincie Navarra in het auto nome Baskenland. De termijn, die de poli tieke partijen in de grondwetscommissie zich hadden gesteld om de basistekst van het Baskische statuut vast te leggen, loopt vanavond af. kunnen staan bij de vervanging van olie. Dit mogen echter geen kerncentrales zijn. Voor de komende tien jaar wordt een bedrag van 2,4 miljard dollar beschikbaar gesteld (ongeveer 4,8 miljard gulden) om gezinnen met de laagste inkomens tege moet te komen tijdens stijging van de energieprijzen. Inmiddels heeft de republikeinse sena tor Rhodes gezegd dat als Carters plannen Meer dan 175 wal vissen hebben zich geworpen op de kust van New Foundland bij het dorpje Point au Gaul. Ondanks red dingspogingen van tientallen mensen zijn ze allemaal gestorven. Het is nog niet bekend waarom de walvissen deze massale „zelf moord" hebben onder nomen. Volgens som migen waren de dieren verblind door olie dat in het zeewater dreef.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3